Jump to content

Είστε αριστερόχειρες ή δεξιόχειρες;


mariel19
 Κοινοποίηση

Με ποιο χέρι γράφετε?  

629 members have voted

  1. 1. Με ποιο χέρι γράφετε?

    • ΑΡΙΣΤΕΡΟ
      144
    • ΔΕΞΙ
      452
    • ΚΑΙ ΤΑ 2
      33


Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SakisPlayer (10 Ιαν. 2005 , 13:55)

 

Diamartyrome gia ton ratsismo tis Microsoft. Agorasa to set pliktrologio-mouse me systima bluetooth, ke eine ftiagmeno(to mouse) gia dexiohires. Me terastia dyskolia mporei kapoios aristerohiras(san ke mena) na to hiristi, logo tis megalis koyrmpas sta aristera(gia na efarmozei o antihiras ton dexioheiron) alla ke tis kampilia sta dexia. Piga ato katastima agoras ke moy eipan pos den yparhi gia aristerohires!!!

Ε όχι και ρατσισμός! :wacko: Εδώ αναφέρει ποιά είναι και για αριστερόχειρες... Αν έκανες το κόπο να ψάξεις λίγο (π.χ. εμένα μου πήρε 2 λεπτά στο Google) θα έβρισκες τα προϊόντα της MS για αριστερόχειρες... :whistle: Το bluetooth δεν αναφέρεται σαν «Left- or Right-Handed». :!:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 483
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aimilios (10 Ιαν. 2005 , 19:20)

 

Ε όχι και ρατσισμός! :wacko: Εδώ αναφέρει ποιά είναι και για αριστερόχειρες... Αν έκανες το κόπο να ψάξεις λίγο (π.χ. εμένα μου πήρε 2 λεπτά στο Google) θα έβρισκες τα προϊόντα της MS για αριστερόχειρες... :whistle: Το bluetooth δεν αναφέρεται σαν «Left- or Right-Handed». :!:

 

Eγω ενα σετ bluetooth είδα και αυτό αγόρασα. Εσυ τώρα με παραπέμπεις σε άλλα σετάκια που τα ξέρω αλλα και τα έχω ορισμένα. Αλλα εγω δεν μίλησα για υπέρυθρες.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SakisPlayer (13 Ιαν. 2005 , 15:43)

 

Eγω ενα σετ bluetooth είδα και αυτό αγόρασα. Εσυ τώρα με παραπέμπεις σε άλλα σετάκια που τα ξέρω αλλα και τα έχω ορισμένα. Αλλα εγω δεν μίλησα για υπέρυθρες.

Δεν το έκανα για να σε παραπέμψω σε άλλο το έκανα α) γιατί ήθελα να δείξω ότι αν το έψαχνες λίγο θα έβλεπες ότι δεν ήταν για αριστερόχειρες και β) γιατί το «ρατσισμός» παραήταν υπερβολικό όταν τα περισσότερα προϊόντα της εν λόγω εταιρείας είναι και για αριστερόχειρες σύμφωνα με το παραπάνω link.

 

Τώρα αν είχε υποστηρίξει η MS ότι κάποιο προϊόν της ήταν για αριστερόχειρες και αυτό δεν κάνει, αυτό είναι μια άλλη ιστορία. Αλλά δεν νομίζω να το έγραφε κάπου για το bluetooth αυτό, έτσι δεν είναι;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Oλα τα mouse που εως τώρα αγόραζα ηταν φτιαγμένα ουδέτερα. Οπότε, δεν περίμενα κάποια ιδιαιτερότητα σε αυτό το set. Την πάτησα εν ολίγοις.
Link to comment
Share on other sites

Το "την πάτησα" από το "ρατσισμός" έχει τεράστια διαφορά. Οφείλεις να ζητήσεις συγγνώμη για την αναστάτωση που προκάλεσες στους συμφορουμίτες σου.
http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SakisPlayer (13 Ιαν. 2005 , 18:25)

 

Oλα τα mouse που εως τώρα αγόραζα ηταν φτιαγμένα ουδέτερα. Οπότε, δεν περίμενα κάποια ιδιαιτερότητα σε αυτό το set. Την πάτησα εν ολίγοις.

Τουλάχιστον σου το άλλαξαν με κάτι άλλο;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

δεξι για μενα!

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
το να ειναι κανεις αριστεροχειρας το θεωρουν καποιοι κακο οποτε εμαθα απο μικρος να ειμαι δεξης

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με ποιό να μάθω να γράφω;

Και με τα 2, τώρα που είσαι ακόμα μικρός, για να τα βγάζεις πέρα σε κάθε περίσταση. ;)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

οι περισσοτεροι μεγαλοι καλλιτεχνες ηταν αριστεροχειρες παντως εχω διαβασει...εγω χαλια γραμματα κανω και με τα δυο αντε ας πουμε πως με το δεξι γραφω καλυτερα...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το να ειναι κανεις αριστεροχειρας το θεωρουν καποιοι κακο οποτε εμαθα απο μικρος να ειμαι δεξης

Ναι, αλλά εάν είσαι αριστερόχειρας και προσπαθήσει κάποιος να σε κάνει με το έτσι θέλω δεξιόχειρά, προκύπρτουν άλλα προβλήματα, κυρίως υγείας. Γι' αυτό θα σύστηνα να αγνοηθούν οι προκαταλήψεις μερικών (που ελπίζω οτι εξαλείφονται με την πάροδο του χρόνου) και να δεχθούμε οτι αριστερόχειρας ή δεξιόχειρας, αυτό είναι στη φύση μας και ΔΕΝ αλλάζει.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Αριστερόχειρας μόνο για γράψιμο...Οπότε όσοι κατηγορούν τους αριστερόχειρες τους κάνω αυτό που κάνω με το αριστερό μου χέρι :cool:
The greatest risk of all is to take no risk at all...
Link to comment
Share on other sites

Μιλώ κυρίως για τραυλισμό ο οποίος μπορεί να προκληθεί. Επίσης μπορεί να προκληθεί ατύχημα σε περίπτωση π.χ. απότομου φρεναρίσματος σε μέσα μαζικής μεταφοράς, διότι, ο αριστερόχειρας που πιέζεται να γίνει δεξιόχειρας (κυρίως στην παιδική ηλικία) πιθανόν να αργήσερι να αντιδράσει, μέχρις ότου "αποφασίσει" ποιό χέρι να χρησιμοποιήσει...

Επίσης, πολλά εργαλεία (ψαλίδια, τράπανα κλπ) είναι σχεδιασμένα για δεξιόχειρες, και για ένα αριστερόχειρα μπορεί να καταστεί επικίνδυνο.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Μιλώ κυρίως για τραυλισμό ο οποίος μπορεί να προκληθεί. Επίσης μπορεί να προκληθεί ατύχημα σε περίπτωση π.χ. απότομου φρεναρίσματος σε μέσα μαζικής μεταφοράς, διότι, ο αριστερόχειρας που πιέζεται να γίνει δεξιόχειρας (κυρίως στην παιδική ηλικία) πιθανόν να αργήσερι να αντιδράσει, μέχρις ότου "αποφασίσει" ποιό χέρι να χρησιμοποιήσει...

Επίσης, πολλά εργαλεία (ψαλίδια, τράπανα κλπ) είναι σχεδιασμένα για δεξιόχειρες, και για ένα αριστερόχειρα μπορεί να καταστεί επικίνδυνο.

exo thn entyposh pos o traylismos oudemia sxesh exei me thn allagh xeriou

oso gia thn periptosh frenarismato,ekei leitourgoun ta antanaklastika ta opoia siga mhn katsoun na "skeftoun" ei...ego me pio xeri leitourgo?

oso gia ta ergaleia den mporo na po tpt parapano ektos tou oti otan kapoios ma8ei na grafei me to deksi(px) eno ksekinhse me to aristero an de ta kataferei 8a kanarxisei na grafei me to aristero...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά εάν είσαι αριστερόχειρας και προσπαθήσει κάποιος να σε κάνει με το έτσι θέλω δεξιόχειρά, προκύπρτουν άλλα προβλήματα, κυρίως υγείας. Γι' αυτό θα σύστηνα να αγνοηθούν οι προκαταλήψεις μερικών (που ελπίζω οτι εξαλείφονται με την πάροδο του χρόνου) και να δεχθούμε οτι αριστερόχειρας ή δεξιόχειρας, αυτό είναι στη φύση μας και ΔΕΝ αλλάζει.

αυτο δ ετο ξερω φιλε μου οποτε δε μπορω να πω και τιποτα το μονο που χω ακουσει κι απο μικρος ειναι οτι ειναι κακο να γραφει καποιος με το αριστερο του χερι κατι που προσωπικα το θεωρω σαν προκαταληψη,αν κανω παντως καποια στιγμη παιδι (οχι εγω αλλα η γυναικα μου :p ) θα το αφησω να γραψει με οποιο χερι του κοψει να γραψει

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Η προκατάληψη είναι το τελευταίο και ελπίζω οτι έχει πλεον εξαλειφθεί. Για το θέμα υγείας θα επανελθω, αν βρω καινούρια στοιχεία

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να στενοχωρήσω τους αριστερόχειρες, αλλά να τι διαβάζει κανείς στα κειμενάκια που κυκλοφορούν στο Διαδίκτυο: *

 

Ήξερες ότι...

 

- Πάνω από 2.500 αριστερόχειρες σκοτώνονται κατά την διάρκεια ενός έτους από την χρήση προιόντων για δεξιόχειρες!

 

[ http://users.ntua.gr/soulman/ikseres.html ]

 

- Οι δεξιόχειρες ζουν κατά μέσο όρο 9 χρόνια περισσότερο από τους αριστερόχειρες!

 

[ http://www.rompa.gr/showtopic.php3?message=414 ]

 

* Το κατά πόσο είναι έγκυρα τα δεδομένα αυτά άλλο θέμα...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/guru7/36824/444282/0/logo_mini.jpg

 

Γιάννης Πετρίδης (Δευτέρα – Παρασκευή, 16:00–17:00, ΝΕΤ 105,8, 17:10–18:10+ Τρίτο Πρόγραμμα)

Πάνος Χρυσοστόμου (Δευτέρα – Πέμπτη, 21:00–22:00, Δεύτερο Πρόγραμμα)

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω εγω τα βλεπω προκαταληψεις αλλα και παντα υπαρχει κι ενα ερωτηματικο

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

"- Οι δεξιόχειρες ζουν κατά μέσο όρο 9 χρόνια περισσότερο από τους αριστερόχειρες!"

 

A δηλαδή θα ζήσεις 109 ? lol

Αριστερό και εγώ

Οταν είχα πάει κιθάρα είχαμε αλλάξει τις χορδές για να μπορώ να παίζω :p

Ευτυχώς στο πιάνο δεν έχει τέτοια ( χαχαχαχα να αλλάζεις πλήκτρα )

Link to comment
Share on other sites

Είμαι αμφίχειρας. Χρησιμοποιώ και τα δυο χέρια μου για να κάνω διάφορες δουλειές χωρίς να αισθάνομαι κάποιο χέρι πιο δυνατό ή να με βολεύει περισσότερο.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...