Jump to content

Σκοτώνει η πειρατεία την μουσική;


DENIOR
 Κοινοποίηση

«Σκοτώνει» η πειρατεία τη μουσική;  

258 members have voted

  1. 1. «Σκοτώνει» η πειρατεία τη μουσική;

    • Ναι
      20
    • Όχι
      238


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 194
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

η πειρατεια σωζει την τσεπη μας!ειναι εξωφρενικο ενα cd να κοστιζει 20euro.οσο για τις δισκογραφικες μην νομιζεται οτι λογο της πειρατιας δεν εχουν τεραστια κερδη!ας κανουν και αυτες κατι απο τη μερια τους για να μειωθει η πειρατεια και οχι μονο να λενε μια ξερη φραση"η πειρατεια σκοτωνει την μουσικη"!ας ριξουν τα cd στα 10 ευρο και θα δουμε τοτε αν θα συνεχισει να υπαρχει πειρατεια!και μην τρελαθουμε παλι κερδος θα εχουν καθως αν και θα πουλανε φτηνοτερα οι πωλησις θα αυξηθουν και ετσι θα ειμαστεολιο ευχαριστιμενοι.εχω χρονια να αγορασω αυθεντικο cd και δεν το εχω μετανιωσει!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

η πειρατεια σωζει την τσεπη μας!ειναι εξωφρενικο ενα cd να κοστιζει 20euro.οσο για τις δισκογραφικες μην νομιζεται οτι λογο της πειρατιας δεν εχουν τεραστια κερδη!ας κανουν και αυτες κατι απο τη μερια τους για να μειωθει η πειρατεια και οχι μονο να λενε μια ξερη φραση"η πειρατεια σκοτωνει την μουσικη"!ας ριξουν τα cd στα 10 ευρο και θα δουμε τοτε αν θα συνεχισει να υπαρχει πειρατεια!και μην τρελαθουμε παλι κερδος θα εχουν καθως αν και θα πουλανε φτηνοτερα οι πωλησις θα αυξηθουν και ετσι θα ειμαστεολιο ευχαριστιμενοι.εχω χρονια να αγορασω αυθεντικο cd και δεν το εχω μετανιωσει!

 

symfwnw APOLYTA:cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

«Νίκη» των δισκογραφικών

Εξοντωτικό πρόστιμο σε Αμερικανίδα για παράνομη ανταλλαγή μουσικής

 

Σημαντική «νίκη» για τις δισκογραφικές εταιρείες χαρακτηρίστηκε το βαρύτατο πρόστιμο, συνολικού ύψους άνω των 220.000 δολαρίων, που επέβαλε ομοσπονδιακό δικαστήριο των ΗΠΑ σε μία χρήστη του Διαδικτύου για ανταλλαγή μουσικών αρχείων.

 

Συγκεκριμένα, οι ένορκοι καταδίκασαν την Παρασκευή την 30χρονη Τζέιμι Τόμας να αποζημιώσει με το ποσό των 222.000 δολαρίων έξι δισκογραφικές εταιρείες για διακίνηση υλικού προστατευμένου με πνευματικά δικαιώματα.

 

Οι δισκογραφικές κατηγόρησαν την Τόμας ότι μοιράζονταν παρανόμως 1.702 τραγούδια μέσω της υπηρεσίας Kazaa.

 

Στην εξέλιξή της η τρίμηνη εκδίκαση της υπόθεσης επικεντρώθηκε σε 24 μουσικά κομμάτια, για καθένα από τα οποία, τελικώς, η 30χρονη κλήθηκε να πληρώσει 9.250 δολάρια.

 

Η ίδια η Τόμας αρνήθηκε ενώπιον του δικαστηρίου ότι έπραξε κάτι παράνομο και αρνήθηκε ότι είχε λογαριασμό στο Kazaa. Μάρτυρες, ωστόσο, περιλαμβανομένου ενός παρόχου Internet, επιβεβαίωσαν ότι συγκεκριμένος λογαριασμός άνηκε στην 30χρονη.

 

«Αυτό στέλνει πράγματι ένα μήνυμα -ελπίζω- ότι το κατέβασμα και η διανομή των ηχογραφήσεών μας δεν είναι ΟΚ» είπε χαρακτηριστικά ο επικεφαλής της δικηγορικής ομάδας των εταιρειών.

 

Από το 2003 η δισκογραφική βιομηχανία έχει υποβάλλει περίπου 26.000 αγωγές κατά ιδιωτών για παράνομη ανταλλαγή μουσικών αρχείων. Πολλοί από όσους βρέθηκαν κατηγορούμενοι οδηγήθηκαν σε συμβιβασμό, πληρώνοντας μερικές χιλιάδες δολάρια.

 

H Τζέιμι Τόμας, ανύπαντρη μητέρα δύο παιδιών με οικονομικά προβλήματα, είχε αρνηθεί τον εξωδικαστικό συμβιβασμό. Η υπόθεσή της είχε συγκεντρώσει μεγάλη δημοσιότητα.

 

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=837579&lngDtrID=252

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Μπουκάρανε στον υπολογιστή της με το έτσι θέλω καταπατώντας κάθε ίχνος ηλεκτρονικού/προσωπικού απορρήτου, και της ζητούν κιόλας 222.000. Για 24 τραγούδια. Αυτά είναι -το λιγότερο- "αμερικανιές".

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Δύο πράγματα μου έκαναν εντύπωση:

 

1) Ο επικεφαλής δικηγόρος της Sony-BMG υποστήριξε ότι οι καταναλωτες δεν δικαιούνται να ριπάρουν ούτε τα νομίμως αγορασμένα CD τους. Έχει δηλαδή την άποψη ότι τα mp3 players της μητρικής Sony μπορεί να τα γεμίζει ο κόσμος μόνο με τραγούδια αγορασμένα από το άθλιο, ανύπαρκτο και κατηργημένο πλέον Sony Connect Music Store....

Γι' αυτό πάνε κατά διαόλου οι δισκογραφικές και με τέτοια νοοτροπία τους εύχομαι ολόψυχα να κλείσουν.

 

2) Την εξοντωτική ετυμηγορία έβγαλαν ένορκοι. Δηλαδή άνθρωποι σαν εμάς ας πούμε και όχι κάποιος αποκομμένος από την πραγματικότητα εξηντάχρονος δικαστής... Απίστευτο μου φαίνεται, εξάντλησαν όλη την κακία τους σ' αυτή τη γυναίκα που στην τελική δεν έκανε κάτι περισσότερο από αυτό που κάνουμε λίγο-πολύ όλοι μας.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, εγώ αμφιβάλλω για το ποιόν των ενόρκων...

 

Και υπενθυμίζω και πάλι, πως μιλάμε για μια μουσική βιομηχανία που εκτός των άλλων κρίνει πως ακόμα και ανταλλαγές -νομίμως αγορασμένων- δίσκων είναι, ναί καλά καταλάβατε, παράνομες.

 

Την ίδια στιγμή βέβαια που καί η RIAA και η SONY έχουν παραδεχτεί πως το κυνήγι της πειρατείας κοστίζει από μόνο του εκατομμύρια δολλάρια κάθε χρονο.

 

Μήπως με αυτό το σκεπτικό η πειρατεία σκοτώνει;... τις δισκογραφικές και πάλι.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Μουσικη=επαγγελμα.

σι-ντι=κερδος με ποσοστο 10% στον καλλιτεχνη * πωλησεις δισκων = 34,000 ευρω (με πωλησεις 20,000 και κοστος 17 ευρω)

Νυχτοκαματο = απο 1,500 ευρω - 20,000 ευρω ΚΑΘΕ ΝΥΧΤΑ. = 24,000 ευρω τον μηνα (με 4 νυχτες κεφιου) - 320,000 ευρω.

Ποιος σκοτωνει ποιον?

Βαλτε κατω και ριχτε λιγοτερα χρηματα.

500 ευρω τη νυχτα * 4 νυχτες την βδομαδα * 4 βδομαδες = 8,000 ευρω τον ΜΗΝΑ.

Μεσος βασικος μισθος Ελληνα = 600 ευρω το μηνα.

Ποιος παλι σκοτωνει ποιον?

Τι θα πει καλλιτέχνης ρε παιδιά?

Μήπως τελείωσε κανείς τους το oxford university?

Η μήπως σκάβει κανείς τους?

 

Συμφωνώ απόλυτα με τον προλαλήσαντα.

AM7-TL10 Β553 dual 3ram 64rom medallion edition

http://www.vmall.com/product/1668.html

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω πως όχι δεν την σκοτώνει.

 

Αυτό που την σκοτώνει είναι οι τιμές που επιμένουν να βάζουν στο original disks οι εταιρείες. Αν χαμήλωναν τις τιμές εκεί να δεις τι θα γινόταν θα εκτοξεύονταν οι πωλήσεις τους.

Η αλήθεια είναι βέβαια ότι έχω αγοράσει 3...:confused: όχι 4 cd πειρατικά και με χάλασε η ποιότητα (μα τι περίμενα και εγώ...:blink:).

Τώρα αν το κατέβασμα από internet θεωρείται πειρατεία τότε ναι είμαι ένας μονόφθαλμος πειρατής.... ;)

Στην συνέχεια αν μου αρέσουν πάρα πολύ τα τραγούδια προχωρώ στην αγορά του Original.:D

[sIGPIC][/sIGPIC]Σοφός δεν είναι μόνο αυτός που ξέρει πολλά αλλά αυτός που ξέρει που να βρει τα υπόλοιπα Bacon
Link to comment
Share on other sites

H πειρατεια ενισχυει την μουσικη....σιγα μην δωσω 20ευρω να παρω ενα cd και να ακουσω απο τα 15 κομματια,μοναχα τα 2-3 που θα μου αρεσουν!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να κατεβασουν την τιμη των cd και τοτε ναι...!! εγω ψηφησα εννοειται :protest:<<ΟΧΙ>>:protest: γιατι ειναι ηλιθιοι στα μυαλα τους... και το χουνε βρει τωρα με την πειρατεια..!! ασε μας μωρε... για την παρταρα και για την κονομα τα κανουν ολα...!!:mad: κομπλεξαρες... βρηκανε αυτο τωρα και κατι τρεχει στα γυφτικα... :kill::knife::rocket::spam::protest:

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Να κατεβασουν την τιμη των cd και τοτε ναι...!! εγω ψηφησα εννοειται :protest:<<ΟΧΙ>>:protest: γιατι ειναι ηλιθιοι στα μυαλα τους... και το χουνε βρει τωρα με την πειρατεια..!! ασε μας μωρε... για την παρταρα και για την κονομα τα κανουν ολα...!!:mad: κομπλεξαρες... βρηκανε αυτο τωρα και κατι τρεχει στα γυφτικα... :kill::knife::rocket::spam::protest:

 

πράγματι αν η πειρατεία σκότωνε τη μουσική τότε αφού η πειρατεία υπάρχει τόσο καιρό η μουσική έπρεπε να έχει εξαληφθεί!!!;):ninja:

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Oχι. Την μουσικη δεν τη σκοτωνει η πειρατεια. Τις τσεπες των ερμηνευτων-δημιουργων σκοτωνει, εξου κι αυτη η εκστρατεια εναντια στην πειρατεια (που για μενα δεν θα επρεπε να ονομαζεται ετσι). Την τσεπουλα τους κοιτανε. Σε γενικες γραμμες θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες.

Γιατι να δωσω 20 ευρω για κατι που μπορω να το εχω δωρεαν?

Βεβαια, θα μπορουσε να πει καποιος ηθικολογος, εσενα θα σου αρεσε να κλεβουν την δουλεια σου?Κι εγω θα απαντησω οτι αυτη ειναι η πιο ΑΣΤΟΧΗ ερώτηση που εχω ακουσει ποτε.Μπορω καλλιστα να ακουσω τον τραγουδιστη στο κεντρο οπου εμφανιζεται και πιστεψτε με-δεν τους ακουμπαμε και λιγα.

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

η πειρατεια δεν σκοτωνει την μουσικη.

οι ακριβες συναυλιες στην ελλαδα σκοτωνουν την μουσικη.

Link to comment
Share on other sites

Isws na mh ti skotwnei alla auti h logiki einai lanthasmeni...h douleia twn tragoudistwn einai na vgazoun cds kai na ta poulane..osoi ta katevazoun h agorazoun peiratika stin ousia ta klevoune...an den exoume ta xrhmata na ta agorasoume as akoume apo to radiofwno!
I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Isws na mh ti skotwnei alla auti h logiki einai lanthasmeni...h douleia twn tragoudistwn einai na vgazoun cds kai na ta poulane..osoi ta katevazoun h agorazoun peiratika stin ousia ta klevoune...an den exoume ta xrhmata na ta agorasoume as akoume apo to radiofwno!

 

μηπως ομως το παρακανουνε?μηπως ειναι καπως υπερβολικο?

να μαθουνε πως ο κοσμος εχει κι αλλες μεθοδους!! δεν θα κατσει να πληρωσει κανεις ενα cd 40Ε μονο και μονο επειδη ειναι αυθεντικο του ρουβα!ΕΛΕΟΣ!!!

 

εχουνε βγαλει αυτην την ατακα, για να τσεπωνουνε περισσοτερα!!

αν θελουνε, να κατεβασουν τις τιμες και να φερθουν πιο λογικα, και σε λογικα επιπεδα, τοτε ναι! Και η πειρατια δεν θα σκοτωνει την μουσικη και θα υπαρχουνε περισσοτερες αγορες αυθεντικων cds!!

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Τρία πράγματα σκοτώνουν τη μουσική:

 

α) οι δισκογραφικές

β) η έλλειψη ποιότητας

γ) η εμπορικότητα.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Μουσική υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει. Δεν απειλείται από καμιά πειρατεία. Ποιός την ακούει όμως...
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Να ρίξω μια ανάλυση;

 

Πείτε μου πραγματικά ποιος ζητά να εχει μεσα το cd ενα booklet 340 σελίδες με διαφορες χαζομάρες...

 

Αντε και πες οτι το έκαναν.! ΓΙΑΤΙ να θεωρειται ποιο ακριβη εκδοση;

 

ΠΟΣΟ κοστίζει ρε ****το ενα κομμάτι πλαστικο; (ο δίσκος)

ΠΟΣΟ κοστίζει η επιφάνεια; (απ οτι ξερω την κολλάνε αφου ριπαριστει. δλδ ριπαρετε εκεινο το ασημενιο φυλλο και μετα παει πανω στο πλαστικο. ετσι εχω ακουσει)

ΠΟΣΟ κοστιζουν 2 μικρα εγχρωμα εξωφυλλα για εκτυπωση;

ΠΟΣΟ θα παρει ο φωτογραφος για να βγαλει μια φωτο;

ΠΟΣΟ θα βγει το στουντιο για τις ηχρογραφήσεις;

 

ΜΗΝ ξεχνατε τα dvd που μολις κυκλοφορήσουν κοστιζουν 30+ € και λίγους μήνες μετά τα βλεπουμε στα ράφια των χύμα με 5-7 €!

 

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΧΟΥΝ ΚΕΡΔΟΣ!

 

Οπότε ας κανουν τις τιμές κανένα 10ευρω και βλέπουμε...

 

ας μην ξεχνάμε ομως και την φορητότητα...

 

ενα mp3 το κατεβάζεις και τελος...!

 

ενα cd ΑΝΤΕ να το ριπάρεις κι αντε και το αλλο κι αντε και το αλλο... δλδ εγω που εχω κατι εκατονταδες καλλιτεχνες με φουλ δισκογραφίες θα ετρωγα κανενα μηνα πανω στο pc για ριπαρισμα;

 

ΕΛΕΟΣ!

 

ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ! :!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

σωστα τα λες φιλαρακο!!αντε να ξυπνησουνε λιγο....

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Τρία πράγματα σκοτώνουν τη μουσική:

 

α) οι δισκογραφικές

β) η έλλειψη ποιότητας

γ) η εμπορικότητα.

 

Χωρίς τις δισκογραφικές εταιρείες και την προώθηση των μουσικών κομματιών, πώς θα γίνονταν ευρέως γνωστά, πως θα διαδίδετο η μουσική;

Επίσης, ένα μουσικό CD δεν κοστίζει 30 και 40 ευρώ. Στο διαδίκτυο στοιχίζει 12 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς τις δισκογραφικές εταιρείες και την προώθηση των μουσικών κομματιών, πώς θα γίνονταν ευρέως γνωστά, πως θα διαδίδετο η μουσική;

Επίσης, ένα μουσικό CD δεν κοστίζει 30 και 40 ευρώ. Στο διαδίκτυο στοιχίζει 12 ευρώ.

 

Υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ δισκογραφικής και δισκογραφικής. Άλλο Sony BMG, Minos EMI, Heaven κλπ και άλλο Century Media, SPV, CMC κλπ. Όταν η δισκογραφική εταιρία παύει να είναι ανεξάρτητη, τότε παύει να προωθεί και την μουσική, τουλάχιστον με την υγιής έννοια του όρου.

 

Όταν η κάθε "μεγάλη" δισκογραφική εταιρία τη σήμερον ημέρα περιορίζει με τον χείριστο δυνατό τρόπο τους καλλιτέχνες της (όσους από αυτούς δηλαδή έχουν πραγματικά ανάγκη να εκφραστούν μέσω της μουσικής και δεν είναι μαϊντανοί) και όταν το 99% της στρατηγικής της αποσκοπεί στο χρήμα, τότε πως ακριβώς ονομάζεις το προϊόν τους "μουσική";

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
δεν έχω αγοράσει ποτέ πειρατικό cd αλλά όχι γιατί πιστεύω ότι η πειρατία σκοτώνει τη μουσική και τέτοιες ********... οι δισκογραφικές κονομάνε τρελά λεφτά όπως επίσης και τα πολυκαταστήματα και τελικά πιστεύω ότι οι καλλιτέχνες είναι οι μόνοι μη ένοχοι! ειδικά οι αδύναμοι που δεν μπορούν να έχουν και μεγάλες απαιτήσεις... δε ξέρω μέχρι πότε θα αγοράζουμε ένα σιντί 20 και 25 ευρώ πάντως κάτι πρέπει να γίνει! και η λύση δεν είναι η πειρατεία... νομίζω τώρα ότι ξέφυγα απ το θέμα, επανέρχομαι:rolleyes: λοιπόν, είναι άδικο να κατηγορούμε την πειρατεία... δεν είναι δυνατόν να έχουμε όλοι τη δυνατότητα να αγοράσουμε τόσο ακριβά τα σιντί... τα πειρατικά είναι μια λύση.. το κακό είναι όμως ότι εκτός απ την κακή ποιότητα δίνουμε τροφή σε ένα σύστημα εκμετάλλευσης απόρων που έχει λάβει μεγάλες διαστάσεις.. θα μου πείτε βέβαια, οι δισκογραφικές δεν είναι σύστημα εκμετάλλευσης?? φυσικά και είναι αλλά αυτό το σύστημα είναι πολύ πιο δύσκολο να νικηθεί και εξάλλου εάν δεν είχε προβλήματα θα ήταν και το νόμιμο;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...