Jump to content

Lenovo K3 Note


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η S121 row μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλη ισως και καλυτερη απο την Limonchelo και την Miui.Εχει κανεις σας αποψη απο την S205 row; Αυριο το δινω και θελουν να του βαλω μια σταθερη για καλο 4G-wifi-multilange.Το κινητο θα το δουλευει με μια sim.Εσεις τι λετε;Τι προτεινετε;

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η S121 row μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλη ισως και καλυτερη απο την Limonchelo και την Miui.Εχει κανεις σας αποψη απο την S205 row; Αυριο το δινω και θελουν να του βαλω μια σταθερη για καλο 4G-wifi-multilange.Το κινητο θα το δουλευει με μια sim.Εσεις τι λετε;Τι προτεινετε;

 

Miui και τα μυαλά στα καγκελα

Lenovo K3 Note , με MIUI και τα μυαλά στα κάγκελα

Xiaomi Redmi Note 3 Pro 3GB 32GB

Xiaomi Mi Max Pro 6,44" 3/64GB

Link to comment
Share on other sites

https://cloud.mail.ru/public/EVns/ZEQmM9mAs

 

Επισης νέα έκδοση TWRP 2.8.7.2 r6 απο VDT ,

με την προηγούμενη είχα θέμα με αυτή ισχυρίζονται οτι λύθηκαν.

https://yadi.sk/d/lbiJDI3Em9dq7

*Fixes the delay while wiping system,cache,and dalvik cache/

*Fixes bootloop after flashing new ROMs

 

I've tested it and its working flawlessly now!

http://i.imgur.com/1IMPlsM.png

 

Και όσοι περιμένουν Android M στο τηλέφωνο τους.

http://s4.lefile.cn/data/attachment/forum/201512/12/170923xjfl909c99u6wu29.jpg

Edited by kontax
Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Η S121 row μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλη ισως και καλυτερη απο την Limonchelo και την Miui.Εχει κανεις σας αποψη απο την S205 row; Αυριο το δινω και θελουν να του βαλω μια σταθερη για καλο 4G-wifi-multilange.Το κινητο θα το δουλευει με μια sim.Εσεις τι λετε;Τι προτεινετε;

 

Έχει βγάλει kai ο Ιταλός με βάση την s205...

https://mega.nz/#!bY4QDKia!3M_Ybqi229-fsTrBxEPzjIQjcaxUfA-V74Sk4BiSpe4

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ παιδιά! Δεν με ενδιαφέρουν τα Ελληνικά ολα τα κινητά μου τα είχα στα Αγγλικά.

Στην προηγούμενη που έστειλε ο Dante δεν δουλεύει καθόλου το LED; Η απλά θέλει το light flow;

 

Δουλευει κανονικα το led στα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον αποτέλεσμα με VIBEUI_V2.8_1535_5.128.1_ST_K50-T5 που έχω στο δικό μου , rooted και έχουν φύγει όλα τα περιττά από μέσα... Δουλεύει απροβληματιστα εδω και 5 μηνες!!

 

http://prntscr.com/9dgbmo

My moral in life is simple, you treat me good, and i'll definitely treat you better... and vise versa of course!!! :respect:

Pocophone F1 6/128 Gb

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου με την VIBEUI_V2.5_11520_5.827.1_ST_K50-T5 όπως το παρέλαβα από vickmall με λίγο χαμηλότερο αποτέλεσμα.

Όμως επίσης απροβλημάτιστο, κι αυτό που μου κάνει εντύπωση και δεν θέλω να το πειράξω είναι η αυτονομία του.

Σημαντικό για μένα ότι σε αναμονή είναι ελάχιστη η χρήση μπαταρίας.

 

http://s12.postimg.org/iek43pom5/2015_12_13_07_25_02.jpg

http://s9.postimg.org/q2zf0ev7z/2015_12_13_07_44_21.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γαμ# το τηλεφωνο μου.

Σημερα εκατσα 5 φορες και φλασαρισα την MIUI 5.11.26 (καποια στιγμη εβαλα και την OTA αλλα ακομα χειροτερα) ,η οποιες ολες πηγαν σκ@τ#.

Και της 5 φορες δεν λειτουργη το play store βγαζοντας μηνυμα καθε τρεις και λιγακι οτι η εφαρμογη σταματησε να λειτουργει.

Εβαλα ξεχωριστο αρχειο εγκατασταση του play store και μια απο τα ιδια.

Πρωτη φορα εχω δει τετοια μαλακ#α τηλεφωνο παιδια ,απο την πρωτη μερα ολο κουσουρια....

Τι σκατα προτεινεται παιδια να βαλω γιατι θα πεσω κατω απο εγκεφαλικο,αφου αυριο χρειαζομαι το τηλεφωνο για την δουλεια.

Η τελευταια του Ιταλου ποια ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Γαμ# το τηλεφωνο μου.

Σημερα εκατσα 5 φορες και φλασαρισα την MIUI 5.11.26 (καποια στιγμη εβαλα και την OTA αλλα ακομα χειροτερα) ,η οποιες ολες πηγαν σκ@τ#.

Και της 5 φορες δεν λειτουργη το play store βγαζοντας μηνυμα καθε τρεις και λιγακι οτι η εφαρμογη σταματησε να λειτουργει.

Εβαλα ξεχωριστο αρχειο εγκατασταση του play store και μια απο τα ιδια.

Πρωτη φορα εχω δει τετοια μαλακ#α τηλεφωνο παιδια ,απο την πρωτη μερα ολο κουσουρια....

Τι σκατα προτεινεται παιδια να βαλω γιατι θα πεσω κατω απο εγκεφαλικο,αφου αυριο χρειαζομαι το τηλεφωνο για την δουλεια.

Η τελευταια του Ιταλου ποια ειναι?

 

Καταρχην χαλαρωσε λιγο και δες πιο ψυχραιμα την κατασταση. Δεν ξερω τι αλλα κατι κανεις λαθος εσυ γιατι αλλοι δεν εχουν τα ιδια θεματα με miui. Το κινητο ακομα και τωρα θεωρειται top για τα χρηματα του γιαυτο και καθε μερα εχουμε μια καινουργια ρομ, πραγμα που σημαινει οτι πολυς κοσμος ασχολειται με βελτιωση του ηδη πολυ καλου softaware-hardware του κινητου. Δεν στην λεω, απλα διαβασε λιγο και θα χαρεις το τουμπανακι που κρατας στα χερια σου!:)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην χαλαρωσε λιγο και δες πιο ψυχραιμα την κατασταση. Δεν ξερω τι αλλα κατι κανεις λαθος εσυ γιατι αλλοι δεν εχουν τα ιδια θεματα με miui. Το κινητο ακομα και τωρα θεωρειται top για τα χρηματα του γιαυτο και καθε μερα εχουμε μια καινουργια ρομ, πραγμα που σημαινει οτι πολυς κοσμος ασχολειται με βελτιωση του ηδη πολυ καλου softaware-hardware του κινητου. Δεν στην λεω, απλα διαβασε λιγο και θα χαρεις το τουμπανακι που κρατας στα χερια σου!:)

 

Ξερεις τωρα ,να με πιασεις απο την μυτη θα σκασω.

Μολις τωρα εκανα format την sd και ξανα φλασαρισμα την ρομ.

Μολις τωρα ειδα στα wipe μου εβγαλε κατι κόκκινα γραμματα με eror 255 ,mout E:/ .Δεν το εδωσα και πολυ σημασια φιλε μου.

Το βρηκα

E:mout -o bind ΄/data/media/0΄΄/sdcard΄process enden with error=255

...00

 

Τι ειναι αυτο παλι παιδια

Μολις τελειωσε η εγκατασταση και εβγαλε παλι το μηνυμα

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε να μπει καποιος πιο σχετικος να σε βοηθησει, κατι κανεις λαθοςμ Εγω απο την στιγμη που φλασαρα το twrp κανω 5-10 λεπτα να αλλαξω ρομ χωρις κανενα θεμα.
Link to comment
Share on other sites

Περιμενε να μπει καποιος πιο σχετικος να σε βοηθησει, κατι κανεις λαθοςμ Εγω απο την στιγμη που φλασαρα το twrp κανω 5-10 λεπτα να αλλαξω ρομ χωρις κανενα θεμα.

 

Βρε και εγω τοσο κανω περιπου ,αλλα τωρα εχω δυο ωρες με το προβλημμα αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εγω εχω την 1545 ru και δεν εχω κανενα προβλημα.Απλα δεν εχει ελληνικο μενου αλλα ετσι και αλλιως στα αγγλικα ειχα ολα τα κινητα μου.
Link to comment
Share on other sites

Βρε και εγω τοσο κανω περιπου ,αλλα τωρα εχω δυο ωρες με το προβλημμα αυτο.

Μολις ανοιξε το τηλεφωνο τωρα και πηγα αμεσως στο playstore.

Επιλεγοντας μια εφαρμογη για εγκατασταση μου (εφυγε το αρχικο προβλημμα που με πετουσε εξω εμεσως) μου βγαζει το μηνυμα

 

Δεν ειναι δυνατη η ληξη της εφαρμογης ......... δοκιμαστε ξανα και αν εξακολουθησει να εμφανιζεται αυτο το προβλημμα ,λαβετε βοηθεια για αντιμετοπιση του.(Σφαλμα ανακτησησ πληροφοριων απο τον διακομιστη.[RPC:S-7:AEC-7 NBUP-M637-QQZB2])

Γνωριζει κανενας?

Link to comment
Share on other sites

Μολις ανοιξε το τηλεφωνο τωρα και πηγα αμεσως στο playstore.

Επιλεγοντας μια εφαρμογη για εγκατασταση μου (εφυγε το αρχικο προβλημμα που με πετουσε εξω εμεσως) μου βγαζει το μηνυμα

 

Δεν ειναι δυνατη η ληξη της εφαρμογης ......... δοκιμαστε ξανα και αν εξακολουθησει να εμφανιζεται αυτο το προβλημμα ,λαβετε βοηθεια για αντιμετοπιση του.(Σφαλμα ανακτησησ πληροφοριων απο τον διακομιστη.[RPC:S-7:AEC-7 NBUP-M637-QQZB2])

Γνωριζει κανενας?

 

Οσες φορές είχα θέμα με την εγκατάσταση νέας ROM έφταιγε του οτι δεν έκανα ΟΛΑ τα απαραίτητα wipes για clean install.

Μπορεί και να υπερβάλω αλλά πάντα κάνω πρώτα factory reset, reboot ξανά σε recovery , wipe , advanced wipe και μετά

επιλέγω Dalvik Cache, Cache, UserData , Internal Storage (ΟΧΙ external οπου εχω τη νέα ROM) και μετά install τη νέα ROM.

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Οσες φορές είχα θέμα με την εγκατάσταση νέας ROM έφταιγε του οτι δεν έκανα ΟΛΑ τα απαραίτητα wipes για clean install.

Μπορεί και να υπερβάλω αλλά πάντα κάνω πρώτα factory reset, reboot ξανά σε recovery , wipe , advanced wipe και μετά

επιλέγω Dalvik Cache, Cache, UserData , Internal Storage (ΟΧΙ external οπου εχω τη νέα ROM) και μετά install τη νέα ROM.

 

Μπορεις να μου πεις την ακριβη διαδικασια φιλε μου ,οσο μπορεις αναλυτικα γιατι βλεπω ολονυχτια σημερα....

Ξεκινας με factory reset ,δηλαδη?Μολις κοιταξα και πρεπει να ειναι στο teamwin-wipe ..factory reset

wipe , advanced wipe και μετά

επιλέγω Dalvik Cache, Cache, UserData , Internal Storage

οπως ειπα 6 φορες το εκανα χωρις την επιλογη Internal Storage,δεν την βρισκω!!

Εκτος απο τα αλλα βλεπω μονο την sdcard οπου εχω και τα zip αρχεια

 

Τωρα ειδα στο αρχικο μενου wipe να αναφερει Wipes data,cache,and dalvik (not including internal storage)

Εχω την εκδοση 2.8.6.0

Edited by gkarabid
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου πεις την ακριβη διαδικασια φιλε μου ,οσο μπορεις αναλυτικα γιατι βλεπω ολονυχτια σημερα....

Ξεκινας με factory reset ,δηλαδη?Μολις κοιταξα και πρεπει να ειναι στο teamwin-wipe ..factory reset

wipe , advanced wipe και μετά

επιλέγω Dalvik Cache, Cache, UserData , Internal Storage

οπως ειπα 6 φορες το εκανα χωρις την επιλογη Internal Storage,δεν την βρισκω!!

Εκτος απο τα αλλα βλεπω μονο την sdcard οπου εχω και τα zip αρχεια

 

Τωρα ειδα στο αρχικο μενου wipe να αναφερει Wipes data,cache,and dalvik (not including internal storage)

Εχω την εκδοση 2.8.6.0

Και εγώ έβαλα σήμερα το update και είναι όλα μια χαρά... Κάτι παίζει σίγουρα.... Γιατί δεν δοκιμαζεις να βάλεις την ινδική με spflashtool και αν δεις ότι είναι οκ να το ρουταρεις ξανά και να περάσεις από την αρχή την 5.11.26??

Τον ΝΟΥ σου και να πίνεις το ΝΟΥΝΟΥ σου!!!!:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου πεις την ακριβη διαδικασια φιλε μου ,οσο μπορεις αναλυτικα γιατι βλεπω ολονυχτια σημερα....

Ξεκινας με factory reset ,δηλαδη?Μολις κοιταξα και πρεπει να ειναι στο teamwin-wipe ..factory reset

wipe , advanced wipe και μετά

επιλέγω Dalvik Cache, Cache, UserData , Internal Storage

οπως ειπα 6 φορες το εκανα χωρις την επιλογη Internal Storage,δεν την βρισκω!!

Εκτος απο τα αλλα βλεπω μονο την sdcard οπου εχω και τα zip αρχεια

 

Τωρα ειδα στο αρχικο μενου wipe να αναφερει Wipes data,cache,and dalvik (not including internal storage)

Εχω την εκδοση 2.8.6.0

 

Αλλαξε έκδοση TWRP.

Βάλε την δοκιμασμένη TWRP 2.8.7.0 AtlonX2 Material

https://drive.google.com/drive/mobile/folders/0B5oTMOqjH0_TfnRGY2VSSHJJTVppbjJjYUZuaDNXbmxSdXlHOEoxcjRQWk9KMnNSYkJXN1k/0B5oTMOqjH0_TfmVyOWZCZjR6OUZBcTlsaFhVVDF2MlFMQ0Fjc0FQMTlfeUtpRGVFZlgycU0/0B5oTMOqjH0_TflI0Y2hMbFlCNC1HZGY4UVlLN1JmeE5jMk40WFhEcEU3M0N2dndWbEZLdFk?sort=13&direction=a

Η να δοκιμάσεις την πολύ νέα TWRP 2.8.7.2r6+VTD

https://yadi.sk/d/lbiJDI3Em9dq7

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

 

Μολις αλλαξα εκδοση TWRP εκανα ολα τα wipe φλασαρισμα ξανα ,ανοιγμα τηλεφωνο αμεσως και στο play ξανα το μηνυμα Δεν ειναι δυνατη η ληξη της εφαρμογης ......... δοκιμαστε ξανα και αν εξακολουθησει να εμφανιζεται αυτο το προβλημμα ,λαβετε βοηθεια για αντιμετοπιση του.(Σφαλμα ανακτησησ πληροφοριων απο τον διακομιστη.[RPC:S-7:AEC-7 NBUP-M637-QQZB2]) :(:(:(:(

 

Μεσα παλι στο TWRP για φλασαρισμα της ΟΤΑ και περιμενω να ανοιξει το κινητο.Πιστευω οτι μια απο τα ιδια θα εχω και παλι....

Δεν αντεχω αλλο σημερα με το φλασαρισμα ,ειμαι απο της 6¨30 και εχω κανει μεχρι τωρα 6 σε αριθμο

Αν δεν βγει τιποτα θα κοιταξω καποια αλλοι rom

θα ξαναρωτησω εχουμε καποιο λιγκ με την τελευταια του Ιταλου/

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με την MUIU Rom που βλέπω ότι ενδιαφέρει ουκ ολίγους.

 

Αρχικά να πω ότι φοράω την http://www.needrom.com/download/lenovo-k3-note-miui7-v5-11-19-with-otas/ εδώ και 2 εβδομάδες πάνω-κάτω [ΠΡΟΣΟΧΗ γιατί υπάρχουν και άλλες MIUI άλλων devs που ή δεν έχουν Ελληνικά, ή δεν λειτουργεί το LED ή έχουν άλλα θέματα εγκατάστασης]. Τα θετικά της rom είναι πάρα πολλά. Και εξηγούμαι:

1. Απόκριση: Δεν έχω συναντήσει τόσο καλή απόκριση σε καμία rom από όσες δοκίμασα για το κινητό. Έχει το καλύτερο "flow" αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτόν τον όρο.

2. Μπαταρία: Μου κρατάει 2 μέρες με μέτρια χρήση.

3. WiFi: Κουμπώνει αμέσως και με σήμα καμπάνα.

4. GPS: Με sygic λειτουργεί αμέσως και κλειδώνει στα 3-4 δευτερόλεπτα.

5. LED Notification: Δουλεύει άψογα χωρίς την χρήση light flow app (απλά πρέπει να πας στις ρυθμίσεις και να ορίσεις το χρώμα ως πράσινο ή κίτρινο καθότι με τα άλλα δεν δουλεύει).

6. Camera: Γρήγορη, άψογη και φωτογραφίες φωτεινότατες ακόμη και σε πλήρες σκοτάδι, άψογος συγχρονισμός flash.

7. Συμβατότητα εφαρμογών: Έχω εγκαταστήσει/απεγκαταστήσει καμμιά 300αριά από τις πιο δημοφιλείς εφαρμογές και ούτε μία δεν μου δημιούργησε πρόβλημα. Υπερ-ευχαριστημένος.

 

Αρνητικά που παρατήρησα στην rom:

1. Δεν λειτουργεί το doubletap to wake.

2. Δεν υπάρχει συρτάρι εφαρμογών - αν και αυτό λύνεται με κατέβασμα ανάλογης εφαρμογής.

3. Δεν μπορείς να εγκαταστήσεις τις εφαρμογές στην SD. Όσο και αν έψαξα στο δίκτυο, δεν κατάφερα να βρω αξιόπιστο τρόπο μεταφοράς των εφαρμογών στην SD. Κάποιοι devs αναφέρουν ότι είναι γενικότερο θέμα του στησίματος της MIUI και γίνεται επίτηδες, καθώς αν τυχόν καταφέρεις να περάσεις εφαρμογές στην SD με κάποιο μαγικό τρόπο, τότε το τηλέφωνο γίνεται πολύ πιο αργό, καταναλώνει πολλή περισσότερη μπαταρία και οι εφαρμογές ενδέχεται να μην λειτουργούν σωστά.

 

Με βάση τα παραπάνω, η rom προτείνεται για όποιον δεν καίγεται για dt2wake και για όποιον "ανέχεται" να έχει εφαρμογές στο τηλέφωνο και τραγούδια/βίντεο/φωτογραφίες/έγγραφα στην SD. Τα 16 GB του τηλεφώνου θεωρώ ότι είναι αρκετά για την εγκατάσταση εφαρμογών, παρόλα αυτά είναι τελείως υποκειμενικό το θέμα.

 

Τέλος, σχετικά με την εγκατάσταση της MIUI, συστήνεται η χρήση TWRP 2.8.7.0 (και όχι CWM) αφού έχουν γίνει τα απαραίτητα wipes που προτείνει ο developer. Σε περίπτωση προβλήματος, εγκαταστήστε κάποια άλλη ρομ, ακόμα και official και δοκιμάστε να ξαναπεράσετε την MIUI.

 

Αυτά από εμένα και συγνώμη για το μακροσκελές ποστ. Διορθώσεις και επισημάνσεις καλοδεχούμενες μιας και εγώ ακόμα είμαι στο ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με την MUIU Rom που βλέπω ότι ενδιαφέρει ουκ ολίγους.

 

Αρχικά να πω ότι φοράω την http://www.needrom.com/download/lenovo-k3-note-miui7-v5-11-19-with-otas/ εδώ και 2 εβδομάδες πάνω-κάτω [ΠΡΟΣΟΧΗ γιατί υπάρχουν και άλλες MIUI άλλων devs που ή δεν έχουν Ελληνικά, ή δεν λειτουργεί το LED ή έχουν άλλα θέματα εγκατάστασης]. Τα θετικά της rom είναι πάρα πολλά. Και εξηγούμαι:

1. Απόκριση: Δεν έχω συναντήσει τόσο καλή απόκριση σε καμία rom από όσες δοκίμασα για το κινητό. Έχει το καλύτερο "flow" αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτόν τον όρο.

2. Μπαταρία: Μου κρατάει 2 μέρες με μέτρια χρήση.

3. WiFi: Κουμπώνει αμέσως και με σήμα καμπάνα.

4. GPS: Με sygic λειτουργεί αμέσως και κλειδώνει στα 3-4 δευτερόλεπτα.

5. LED Notification: Δουλεύει άψογα χωρίς την χρήση light flow app (απλά πρέπει να πας στις ρυθμίσεις και να ορίσεις το χρώμα ως πράσινο ή κίτρινο καθότι με τα άλλα δεν δουλεύει).

6. Camera: Γρήγορη, άψογη και φωτογραφίες φωτεινότατες ακόμη και σε πλήρες σκοτάδι, άψογος συγχρονισμός flash.

7. Συμβατότητα εφαρμογών: Έχω εγκαταστήσει/απεγκαταστήσει καμμιά 300αριά από τις πιο δημοφιλείς εφαρμογές και ούτε μία δεν μου δημιούργησε πρόβλημα. Υπερ-ευχαριστημένος.

 

Αρνητικά που παρατήρησα στην rom:

1. Δεν λειτουργεί το doubletap to wake.

2. Δεν υπάρχει συρτάρι εφαρμογών - αν και αυτό λύνεται με κατέβασμα ανάλογης εφαρμογής.

3. Δεν μπορείς να εγκαταστήσεις τις εφαρμογές στην SD. Όσο και αν έψαξα στο δίκτυο, δεν κατάφερα να βρω αξιόπιστο τρόπο μεταφοράς των εφαρμογών στην SD. Κάποιοι devs αναφέρουν ότι είναι γενικότερο θέμα του στησίματος της MIUI και γίνεται επίτηδες, καθώς αν τυχόν καταφέρεις να περάσεις εφαρμογές στην SD με κάποιο μαγικό τρόπο, τότε το τηλέφωνο γίνεται πολύ πιο αργό, καταναλώνει πολλή περισσότερη μπαταρία και οι εφαρμογές ενδέχεται να μην λειτουργούν σωστά.

 

Με βάση τα παραπάνω, η rom προτείνεται για όποιον δεν καίγεται για dt2wake και για όποιον "ανέχεται" να έχει εφαρμογές στο τηλέφωνο και τραγούδια/βίντεο/φωτογραφίες/έγγραφα στην SD. Τα 16 GB του τηλεφώνου θεωρώ ότι είναι αρκετά για την εγκατάσταση εφαρμογών, παρόλα αυτά είναι τελείως υποκειμενικό το θέμα.

 

Τέλος, σχετικά με την εγκατάσταση της MIUI, συστήνεται η χρήση TWRP 2.8.7.0 (και όχι CWM) αφού έχουν γίνει τα απαραίτητα wipes που προτείνει ο developer. Σε περίπτωση προβλήματος, εγκαταστήστε κάποια άλλη ρομ, ακόμα και official και δοκιμάστε να ξαναπεράσετε την MIUI.

 

Αυτά από εμένα και συγνώμη για το μακροσκελές ποστ. Διορθώσεις και επισημάνσεις καλοδεχούμενες μιας και εγώ ακόμα είμαι στο ψάξιμο.

Συμφωνώ με τα παραπάνω απλά δεν χρησιμοποιώ τη συγκεκριμένη ρομ, μετά από σύντομη δοκιμή, για τον λόγο ότι ΔΕΝ δουλεύει προς το παρόν η εφαρμογή Tasker. Για μένα προσωπικά είναι μεγάλο ζήτημα διότι έχω παραμετροποιήσει το Tasker τόσο πολύ που ουσιαστικά το κινητό τα κάνει όλα μόνο του δλδ Blacklist, αλλαγή προφίλ ενεργοποίηση-απενεργοποίηση δόνησης, ξυπνητήρι κλπ. Επίσης και το dt to wake είναι θέμα μιας και είναι πολύ χρήσιμο λόγω του μεγέθους του κινητού (αλλά και των κουμπιών στο πλάι που τρίζουν στο πάτημα και καλό είναι να μην πολύ-πατιούνται). Να σημειώσω ότι η νέα ROW s205 απλά είναι άψογη, δεν έχω συναντήσει κάποιο κόλλημα με 137 εξωτερικές εφαρμογές εγκατεστημένες και αρκετά tasks στο background, Ελληνικά ως συνήθως πλήρης παντού με άψογο gps και wifi χωρίς το γνωστό θέμα των DEV της περιαγωγής και το καλύτερο; δίνει σκορ 48.179 στο Antutu 6.0 τσεκαρισμένο 3 φορές πάνω κάτω το ίδιο, με την DEV και τις ίδιες εφαρμογές μου έβγαζε και εκεί γύρω στο 48.000. Από μένα προτείνεται ανεπιφύλακτα, κάποια παιχνίδια και τρίτες εφαρμογές που έχει προεγκατεστημάνα όπως το evernote μπορείτε να τα απεγκαταστήσετε κανονικά από τη διαχείριση εφαρμογών.!!!!!!!!!

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με την MUIU Rom που βλέπω ότι ενδιαφέρει ουκ ολίγους.

 

Αρχικά να πω ότι φοράω την http://www.needrom.com/download/lenovo-k3-note-miui7-v5-11-19-with-otas/ εδώ και 2 εβδομάδες πάνω-κάτω [ΠΡΟΣΟΧΗ γιατί υπάρχουν και άλλες MIUI άλλων devs που ή δεν έχουν Ελληνικά, ή δεν λειτουργεί το LED ή έχουν άλλα θέματα εγκατάστασης]. Τα θετικά της rom είναι πάρα πολλά. Και εξηγούμαι:

1. Απόκριση: Δεν έχω συναντήσει τόσο καλή απόκριση σε καμία rom από όσες δοκίμασα για το κινητό. Έχει το καλύτερο "flow" αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτόν τον όρο.

2. Μπαταρία: Μου κρατάει 2 μέρες με μέτρια χρήση.

3. WiFi: Κουμπώνει αμέσως και με σήμα καμπάνα.

4. GPS: Με sygic λειτουργεί αμέσως και κλειδώνει στα 3-4 δευτερόλεπτα.

5. LED Notification: Δουλεύει άψογα χωρίς την χρήση light flow app (απλά πρέπει να πας στις ρυθμίσεις και να ορίσεις το χρώμα ως πράσινο ή κίτρινο καθότι με τα άλλα δεν δουλεύει).

6. Camera: Γρήγορη, άψογη και φωτογραφίες φωτεινότατες ακόμη και σε πλήρες σκοτάδι, άψογος συγχρονισμός flash.

7. Συμβατότητα εφαρμογών: Έχω εγκαταστήσει/απεγκαταστήσει καμμιά 300αριά από τις πιο δημοφιλείς εφαρμογές και ούτε μία δεν μου δημιούργησε πρόβλημα. Υπερ-ευχαριστημένος.

 

Αρνητικά που παρατήρησα στην rom:

1. Δεν λειτουργεί το doubletap to wake.

2. Δεν υπάρχει συρτάρι εφαρμογών - αν και αυτό λύνεται με κατέβασμα ανάλογης εφαρμογής.

3. Δεν μπορείς να εγκαταστήσεις τις εφαρμογές στην SD. Όσο και αν έψαξα στο δίκτυο, δεν κατάφερα να βρω αξιόπιστο τρόπο μεταφοράς των εφαρμογών στην SD. Κάποιοι devs αναφέρουν ότι είναι γενικότερο θέμα του στησίματος της MIUI και γίνεται επίτηδες, καθώς αν τυχόν καταφέρεις να περάσεις εφαρμογές στην SD με κάποιο μαγικό τρόπο, τότε το τηλέφωνο γίνεται πολύ πιο αργό, καταναλώνει πολλή περισσότερη μπαταρία και οι εφαρμογές ενδέχεται να μην λειτουργούν σωστά.

 

Με βάση τα παραπάνω, η rom προτείνεται για όποιον δεν καίγεται για dt2wake και για όποιον "ανέχεται" να έχει εφαρμογές στο τηλέφωνο και τραγούδια/βίντεο/φωτογραφίες/έγγραφα στην SD. Τα 16 GB του τηλεφώνου θεωρώ ότι είναι αρκετά για την εγκατάσταση εφαρμογών, παρόλα αυτά είναι τελείως υποκειμενικό το θέμα.

 

Τέλος, σχετικά με την εγκατάσταση της MIUI, συστήνεται η χρήση TWRP 2.8.7.0 (και όχι CWM) αφού έχουν γίνει τα απαραίτητα wipes που προτείνει ο developer. Σε περίπτωση προβλήματος, εγκαταστήστε κάποια άλλη ρομ, ακόμα και official και δοκιμάστε να ξαναπεράσετε την MIUI.

 

Αυτά από εμένα και συγνώμη για το μακροσκελές ποστ. Διορθώσεις και επισημάνσεις καλοδεχούμενες μιας και εγώ ακόμα είμαι στο ψάξιμο.

 

Υποκλινομαι, τα ειπες όλα.....

Lenovo K3 Note , με MIUI και τα μυαλά στα κάγκελα

Xiaomi Redmi Note 3 Pro 3GB 32GB

Xiaomi Mi Max Pro 6,44" 3/64GB

Link to comment
Share on other sites

http://www.androidiani.com/forum/lenovo/467838-lenovo-k3-note-firmware-cuoco92.html

Πας στο Sezione firmware και κατεβάζεις την τελευταία του Ιταλού.

Καλή επιτυχία.

Καταρχην ευχαριστω φιλε μου για την βοηθεια σου.

Πριν απο λιγο εκατσα και την εβαλα ,και βλεπω οτι ολα λειτουργουν.Πολυ ωραιο περιβαλλον και μαλλον αν την κρατησω δεν θα βαλω το apex.

Ενα κακο που βρηκα οτι δεν εχω ειδοποιήσεις για το gmail ,αφου και μεσα στης ρυθμισεις-ειδοποιησεις δεν την βλεπει σαν εφαρμογη ωστε να κανω της αναλογες ενεργιες.

Επισης σαν ταχυτητα με την προηγουμενη miui7 καμια σχεση.Δεν εχει αυτην την χαρη στο αγγιγμα.

Το παραξενο ειναι οτι στο antutu που ετρεξα μολις τωρα εβγαλε το τρελο νουμερο 49812..:lol:

Το μεγαλο προβλημμα ειναι οτι το φλας στην φωτογραφικη μηχανη ειναι εκτος χρονο,την ωρα που τραβαει φωτο το κινητο το φλας εχει σβηση.Γνωριζει κανενας αν γινεται να το διορθωσο αυτο?

Επισης για οσους εχουν επανω την rom 1540 μολις ηρθε μηνυμα για αναβαθμιση OTA,να το κανω η θα στραβωσει τελειως;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα παραπάνω απλά δεν χρησιμοποιώ τη συγκεκριμένη ρομ, μετά από σύντομη δοκιμή, για τον λόγο ότι ΔΕΝ δουλεύει προς το παρόν η εφαρμογή Tasker. Για μένα προσωπικά είναι μεγάλο ζήτημα διότι έχω παραμετροποιήσει το Tasker τόσο πολύ που ουσιαστικά το κινητό τα κάνει όλα μόνο του δλδ Blacklist, αλλαγή προφίλ ενεργοποίηση-απενεργοποίηση δόνησης, ξυπνητήρι κλπ. Επίσης και το dt to wake είναι θέμα μιας και είναι πολύ χρήσιμο λόγω του μεγέθους του κινητού (αλλά και των κουμπιών στο πλάι που τρίζουν στο πάτημα και καλό είναι να μην πολύ-πατιούνται). Να σημειώσω ότι η νέα ROW s205 απλά είναι άψογη, δεν έχω συναντήσει κάποιο κόλλημα με 137 εξωτερικές εφαρμογές εγκατεστημένες και αρκετά tasks στο background, Ελληνικά ως συνήθως πλήρης παντού με άψογο gps και wifi χωρίς το γνωστό θέμα των DEV της περιαγωγής και το καλύτερο; δίνει σκορ 48.179 στο Antutu 6.0 τσεκαρισμένο 3 φορές πάνω κάτω το ίδιο, με την DEV και τις ίδιες εφαρμογές μου έβγαζε και εκεί γύρω στο 48.000. Από μένα προτείνεται ανεπιφύλακτα, κάποια παιχνίδια και τρίτες εφαρμογές που έχει προεγκατεστημάνα όπως το evernote μπορείτε να τα απεγκαταστήσετε κανονικά από τη διαχείριση εφαρμογών.!!!!!!!!!

 

Το ποστ σου μπορώ να πω ότι με έψησε αρκετά ώστε να δοκιμάσω την s205 (αν είσαι πωλητής, φαντάζομαι ότι κάνεις χρυσές δουλειές. Αν όχι, να γίνεις άμεσα!). Θες μήπως να δώσεις ένα link της;

EDIT: Την βρήκα στο https://cloud.mail.ru/public/Cvj7/3U5rjvc6s/ROW/ αλλά νομίζω ότι θέλει flash tools για να περαστεί και βαριέμαι...

To Antutu δεν μπορώ να πω ότι το εμπιστεύομαι σαν εφαρμογή καθότι στο παρελθόν το έχουνε hackάρει διάφορες εταιρίες με σκοπό να κάνουν τις συσκευές τους να φαίνονται τούμπανα.

EDIT 2: Με την MIUI το AnTuTu 6.0 βγάζει 46.658 για την ιστορία.

Από εμπειρία χρήσης, πως είναι; Ρολλάρει το ίδιο καλά ή καλύτερα από την MIUI;

Παρόλο που δεν έχω κανένα θέμα με την MIUI, δεν μπορώ να πω ότι είμαι 100% ευχαριστημένος με το γεγονός ότι δεν μπορείς να περάσεις εφαρμογές στην SD (πλεονεξία, I know, αλλά αν μπορείς να έχεις έστω και κάτι έξτρα why not?).

Edited by Octabitus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...