Jump to content

Lenovo K3 Note


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά την αποτυχία της Ινδικής ROW και την απαίτηση όλων στο φόρουμ να επανέλθει σε κινέζικη έκδοση ο γνωστός Ιταλός Cuoco αρκετούς μήνες μετά επέστρεψε με τη νέα του ρομ βασισμένη πλέον στην official 1540. Γράφει multilanguage οπότε εύχομαι να έχει κανονική μετάφραση όχι όπως η LTT. Τη κατεβάζω για δοκιμή μόλις ανέβηκε.

10/19/15

LENOVO_K3_LOLLIPOP_5.1_1540D_ROW v15.40 CUOCO92 NEW

Changelog:

- Firmware MULTILINGUA based on version 5.1 DEV 1540 official with Lollipop

- Added Gapps (update GooglePlayService integrated)

- Permits ROOT

- Advanced Options Cuoco92 (Settings - Other)

- Removed almost all chinoiserie

- Home rearranged the interface after the Setup Wizard

- Updating the logo while charging offline

...and much more

 

https://mega.nz/#!TVhxBTJB!Wz6ITQ9xwFj3eKlRf51cRJdthhRD2i1kN3s4S9vCvsI

 

Την πέρασα και εγω. Δεν ειναι πλήρως ελληνικη(αλλα καλύτερη από LTT - είναι όπως οι υπόλοιπες του Ιταλού) . Και βγαζει και κατι κινεζικα (πχ πατωντας την ώρα στην αρχική οθόνη βγαζει κινεζικα)

edit μαλλον οχι κινεζικα αλλα δεν αναγνωριζει την γραμματοσειρά θα ελεγα

Edited by geornirv
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την έβαλα και εγώ, δεν βλέπω και ιδιαίτερες διάφορες απο την προηγούμενη, δεν είναι καθαρά ελληνική, και δεν μπορω να βρω πως κανεις σορτ τις επαφές με το επώνυμο

Lenovo K3 Note , με MIUI και τα μυαλά στα κάγκελα

Xiaomi Redmi Note 3 Pro 3GB 32GB

Xiaomi Mi Max Pro 6,44" 3/64GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου έσπασε η οθόνη.

Δεν ξέρω πως έγινε, το είδα ξαφνικά έτσι. Δεν μου έπεσε ούτε το έκανα κάτι.

 

Μάλιστα φορούσα και tempered glass το οποίο μόλις το έβγαλα και έμεινε ανέπαφο.

Μήπως είναι λίγο ψεύτικο το κινητό μας? Λειτουργεί πάντως κανονικά προς το παρόν.

 

Τώρα τι κάνω?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου έσπασε η οθόνη.

Δεν ξέρω πως έγινε, το είδα ξαφνικά έτσι. Δεν μου έπεσε ούτε το έκανα κάτι.

 

Μάλιστα φορούσα και tempered glass το οποίο μόλις το έβγαλα και έμεινε ανέπαφο.

Μήπως είναι λίγο ψεύτικο το κινητό μας? Λειτουργεί πάντως κανονικά προς το παρόν.

 

Τώρα τι κάνω?

Πως γίνεται να έσπασε ή οθόνη έτσι; Κάτι έκανες δεν παίζει. Σε καμία τσέπη μήπως το είχες;

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να έσπασε ή οθόνη έτσι; Κάτι έκανες δεν παίζει. Σε καμία τσέπη μήπως το είχες;

 

Το βάζω στην τσέπη γενικά αλλά την στιγμή που το είδα σπασμένο θυμάμαι δεν το είχα πιέσει πιο πριν.

Σκέφτομαι μήπως το είχα πιέσει πιο παλιά μέσα στην τσέπη και ράγισε ελάχιστα και δεν φαινόταν και άνοιξε με τον καιρό.

Γιατί και τώρα σε μαύρο φόντο δεν φαίνεται πολύ. Σε άσπρο φόντο όμως και αν δεις υπό γωνία φαίνεται εντελώς.

 

Τώρα τί μπορώ να κάνω? Υπάρχουν ανταλλακτικά στην Ελλάδα?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Το βάζω στην τσέπη γενικά αλλά την στιγμή που το είδα σπασμένο θυμάμαι δεν το είχα πιέσει πιο πριν.

Σκέφτομαι μήπως το είχα πιέσει πιο παλιά μέσα στην τσέπη και ράγισε ελάχιστα και δεν φαινόταν και άνοιξε με τον καιρό.

Γιατί και τώρα σε μαύρο φόντο δεν φαίνεται πολύ. Σε άσπρο φόντο όμως και αν δεις υπό γωνία φαίνεται εντελώς.

 

Τώρα τί μπορώ να κάνω? Υπάρχουν ανταλλακτικά στην Ελλάδα?

Το δικαρτο αν δεν κάνω λάθος κάνει αλλαγές οθόνης σε k3 note. Νομίζω ένας φορουμιτης το είχε πει.

Link to comment
Share on other sites

Το δικαρτο αν δεν κάνω λάθος κάνει αλλαγές οθόνης σε k3 note. Νομίζω ένας φορουμιτης το είχε πει.

 

Αθήνα δεν είναι αυτό? Στην Θεσσαλονίκη υπάρχει τίποτα?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους φοράω την ινδική και εχω τρομερα κολλήματα και λέω να την αλλάξω το πρόβλημα είναι οτι οταν προσπάθησα με recovery δεν γινόταν και αναγκαστικα να την βάλω με flashtool. Τωρα τι πρέπει να κανω για να βαλω την androium η κάποια άλλη? Αν μπορείτε να με βοηθουσατε θα το εκτιμουσα. Ευχαριστώ
Τον ΝΟΥ σου και να πίνεις το ΝΟΥΝΟΥ σου!!!!:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα κατεβάσω Androium λοιπόν το συντομότερο και

θα την εγκαταστήσω. Πως κάνω τα ΟΤΑ updates? Μου βγάζει κάποιο μήνυμα και μετά το

κατεβάζω και κάνω install από recovery? Γιατί από ότι κατάλαβα χρειάζεται τα update

γιατί διορθώνουν bugs.

H androium είναι αυτή σωστά? (παραθέτω αυτά που έγραψε o sifix)

Androium 5.0.6:

https://mega.nz/#!UpACBCIJ...Z23AVGAgxGJi2o

 

Το πήρα απο τη σελίδα:

http://forum.frandroid.com...androium-beta/

Για την androium 5.0.6 δεν ξέρω με σιγουριά γιατί δεν την πέρασα ακόμα, θα το κάνω τις επόμενες ημέρες (μπορεί και σήμερα αν προλάβω). Είμαι με την 2.1.3 που για ΟΤΑ είχε εφαρμογή OTA-updater. Έχει τέτοια και η 5.0.6? Αν ναι, από εκεί θα γίνεται το update. Βγάζει ειδοποίηση να κατεβάσεις το update file και το φλασάρεις μέσα από την εφαρμογή. Σε πάει μόνη της, κάνει και reboot και είσαι οκ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του για τον ακριβή τρόπο λειτουργίας του lightflow; Το παλεύω εδώ και μια βδομάδα αλλά δεν κατάφερα τίποτα. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους φοράω την ινδική και εχω τρομερα κολλήματα και λέω να την αλλάξω το πρόβλημα είναι οτι οταν προσπάθησα με recovery δεν γινόταν και αναγκαστικα να την βάλω με flashtool. Τωρα τι πρέπει να κανω για να βαλω την androium η κάποια άλλη? Αν μπορείτε να με βοηθουσατε θα το εκτιμουσα. Ευχαριστώ

Αν έχεις κάνει root βάλε το TWRP με το flashify app.

 

Αλλιώς ο πιο εύκολος τρόπος είναι με την μέθοδο fastboot. Υπάρχει αναλυτικό οδηγός στο root thread του κινητού στο XDA

Link to comment
Share on other sites

Το gps είναι εντάξει στην androium? Επειδή αυτή στην οποία βασίζεται τώρα είναι αυτή που βασιζόταν η carbon που το γύρισε σε glonass και υπήρχαν θεματάκια με το gps.
Link to comment
Share on other sites

Το gps είναι εντάξει στην androium? Επειδή αυτή στην οποία βασίζεται τώρα είναι αυτή που βασιζόταν η carbon που το γύρισε σε glonass και υπήρχαν θεματάκια με το gps.

Στην ίδια rom που βασίζεται ή Phoenix βασίζεται ( Ή νέα carbon δηλαδή)

 

Λίγο που το είδα καλά πάει

Link to comment
Share on other sites

Το βάζω στην τσέπη γενικά αλλά την στιγμή που το είδα σπασμένο θυμάμαι δεν το είχα πιέσει πιο πριν.

Σκέφτομαι μήπως το είχα πιέσει πιο παλιά μέσα στην τσέπη και ράγισε ελάχιστα και δεν φαινόταν και άνοιξε με τον καιρό.

Γιατί και τώρα σε μαύρο φόντο δεν φαίνεται πολύ. Σε άσπρο φόντο όμως και αν δεις υπό γωνία φαίνεται εντελώς.

 

Τώρα τί μπορώ να κάνω? Υπάρχουν ανταλλακτικά στην Ελλάδα?

 

Κρίμα ρε φίλε πως έγινε πια. περίεργο είναι και να μείνει ανέπαφο και το tempered glass. Aν μπορείς να βγάλεις φώτο δείξε μας πως είναι το σπάσιμο.

Γενικά το καλό είναι ότι η οθόνη είναι αρκετά οικονομική στη συγκεκριμένη συσκευή http://www.ebay.com/itm/Tested-LCD-Display-Digitizer-Assembly-Touch-Screen-For-Lenovo-K3-Note-K50-T5-5-5-/221913402131?hash=item33ab11cb13:g:h80AAOSw5ZBWHgNq

οπότε αυτό περιλαμβάνει και τα εργαλεία και όλα (οθόνη-digitizer). Aπό κει και πέρα δε ξέρω πόσο δύσκολο μπορεί να είναι πάντως φίλος εδώ είπε ότι χωρίς να έχει ιδέα την άλλαξε μέσα σε μια ώρα. Τώρα τι να σου πω κι εγώ..

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Στην ίδια rom που βασίζεται ή Phoenix βασίζεται ( Ή νέα carbon δηλαδή)

 

Λίγο που το είδα καλά πάει

Η νέα carbon (phoenix) δεν βασίζεται στην ίδια που βασιζόταν και η παλιά carbon (αυτή που είχες το θέμα με το glonass)?

Βέβαια αν το τσέκαρες τώρα και δουλεύει καλά οκ.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάνει root βάλε το TWRP με το flashify app.

 

Αλλιώς ο πιο εύκολος τρόπος είναι με την μέθοδο fastboot. Υπάρχει αναλυτικό οδηγός στο root thread του κινητού στο XDA

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση... Οχι δεν εχω κανει root γιατι ηθελα να βλέπω novago... Αλλα τα κολληματα ειναι τοσα πολλα που προτιμώ να δουλευει καλύτερα και ας μην βλεπω.... Θα ψαξω λοιπόν για το fastboot και βλέπουμε... Η καλύτερη εκδοση αποτι καταλαβα ειναι η androium ε?? Ευχαριστώ

Τον ΝΟΥ σου και να πίνεις το ΝΟΥΝΟΥ σου!!!!:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα και εγω. Δεν ειναι πλήρως ελληνικη(αλλα καλύτερη από LTT - είναι όπως οι υπόλοιπες του Ιταλού) . Και βγαζει και κατι κινεζικα (πχ πατωντας την ώρα στην αρχική οθόνη βγαζει κινεζικα)

edit μαλλον οχι κινεζικα αλλα δεν αναγνωριζει την γραμματοσειρά θα ελεγα

 

Tη πέρασα κι εγώ, καλά ναι σαν την κανονική ROW δεν είναι αλλά πέρα από τις ρυθμίσεις που είναι μεταφρασμένες κατά 60-70% είναι και οι εφαρμογές κλησεων/sms η μπάρα ειδοποιήσεων ή lockscreen ή μπάρα ήχου και γενικά πολλές ακόμα μικρές λεπτομέρειες που κάνουν τη rom να φαίνεται σχεδόν ελληνική :lol::lol:

Επίσης από τα πρώτα που πρόσεξα είναι ότι είναι φτιαγμένες οι σκάλες ήχου δεν είναι πάντα δυνατό όπως στη τελευταία LTT.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Tη πέρασα κι εγώ, καλά ναι σαν την κανονική ROW δεν είναι αλλά πέρα από τις ρυθμίσεις που είναι μεταφρασμένες κατά 60-70% είναι και οι εφαρμογές κλησεων/sms η μπάρα ειδοποιήσεων ή lockscreen ή μπάρα ήχου και γενικά πολλές ακόμα μικρές λεπτομέρειες που κάνουν τη rom να φαίνεται σχεδόν ελληνική :lol::lol:

Επίσης από τα πρώτα που πρόσεξα είναι ότι είναι φτιαγμένες οι σκάλες ήχου δεν είναι πάντα δυνατό όπως στη τελευταία LTT.

 

Αυτο με την γραμματοσειρα στο ρολόι-χρονομετρο κτλ το είδες ?? Ειναι ετσι σε σενα ?

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Η νέα carbon (phoenix) δεν βασίζεται στην ίδια που βασιζόταν και η παλιά carbon (αυτή που είχες το θέμα με το glonass)?

Βέβαια αν το τσέκαρες τώρα και δουλεύει καλά οκ.

Όχι βασίζεται στην jiayu s3 lolipop. Και αυτή και ή Androium.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την γραμματοσειρα στο ρολόι-χρονομετρο κτλ το είδες ?? Ειναι ετσι σε σενα ?

 

Πατώντας την ώρα με πάει στην εφαρμογή ρολόι που είναι όπως είδα ίδια με της LTT δε πρόσεξα κάτι περίεργο εκεί απλά δεν έψαξα πιο μέσα στην αρχική είδα μόνο που έγραφε τα δυο ξυπνητήρια αλλά τώρα βλέπω που γράφει ο ιταλός

"You smanetti worse than me for the apk clock stock, unfortunately there's no way to make it work if you set the Italian language. If you set the English, it works without problems. Too bad because with that, the alarm will work even by phone off"

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Όχι βασίζεται στην jiayu s3 lolipop. Και αυτή και ή Androium.

Σε αυτή βασιζόταν εξαρχής η carbon. Για αυτό έγινε ο ντόρος μετά που την έκανε port ο miyer χωρίς να αναφέρει τους jiayu devs.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα ρε φίλε πως έγινε πια. περίεργο είναι και να μείνει ανέπαφο και το tempered glass. Aν μπορείς να βγάλεις φώτο δείξε μας πως είναι το σπάσιμο.

Γενικά το καλό είναι ότι η οθόνη είναι αρκετά οικονομική στη συγκεκριμένη συσκευή http://www.ebay.com/itm/Tested-LCD-Display-Digitizer-Assembly-Touch-Screen-For-Lenovo-K3-Note-K50-T5-5-5-/221913402131?hash=item33ab11cb13:g:h80AAOSw5ZBWHgNq

οπότε αυτό περιλαμβάνει και τα εργαλεία και όλα (οθόνη-digitizer). Aπό κει και πέρα δε ξέρω πόσο δύσκολο μπορεί να είναι πάντως φίλος εδώ είπε ότι χωρίς να έχει ιδέα την άλλαξε μέσα σε μια ώρα. Τώρα τι να σου πω κι εγώ..

 

Βρήκα τζάμι και με 10 ευρώ στο ebay αλλά το θέμα είναι πως δεν μπορώ να το πάρω λόγω cc αλλά και να το έπαιρνα από τα βίντεο που βλέπω μου φαίνεται αρκετά δύσκολο και ριψοκίνδυνο να το αλλάξει κάποιος που δεν ξέρει.

 

Στην Ελλάδα βρήκα ανταλλακτικά στο σκρούτζ γύρω στα 30 ευρώ και βρήκα κάποιον τεχνικό που μπορεί να κάνει την αλλαγή με 25.

Το 1/3 της αξίας του κινητού έτσι ξαφνικά. Το θέμα είναι πως και μετά την αλλαγή θα φοβάμαι να το ακουμπήσω καθώς όπως φαίνεται η οθόνη είναι ψεύτικη. Πότε δεν το ξανάπαθα αυτό σε κινητό και γενικά το πρόσεχα πολύ. Του είχα και Nilkin Tempered Glass το οποίο έμεινε ανέπαφο.

 

Δείτε και τις εικόνες, σε άσπρο φόντο και υπό γωνία φαίνεται περισσότερο.

 

http://s15.postimg.org/wxtd7syh6/DSC_0092.jpg

http://s15.postimg.org/d75qfoe4q/DSC_0104.jpg

http://s15.postimg.org/y5bwdrdze/DSC_0100.jpg

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα έσπασε επειδή το είχα μέσα στην τσέπη την μπροστινή του παντελονιού και ακουμπούσα σε ένα ντουβαράκι με αρκετή πίεση σε εκείνο το σημείο. Δεν την άλλαξα ακόμα, οσο πάει...

 

Πάνω που πήρα απόφαση να πάω σε Androium ξαναχτύπησε ο Ιταλος. Έντυπώσεις από τα παιδιά που την πέρασαν;

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα έσπασε επειδή το είχα μέσα στην τσέπη την μπροστινή του παντελονιού και ακουμπούσα σε ένα ντουβαράκι με αρκετή πίεση σε εκείνο το σημείο. Δεν την άλλαξα ακόμα, οσο πάει...

 

Πάνω που πήρα απόφαση να πάω σε Androium ξαναχτύπησε ο Ιταλος. Έντυπώσεις από τα παιδιά που την πέρασαν;

 

Εγώ είχα και tempered glass που μάλλον δεν κάνει δουλειά σε τίποτα άλλο εκτός από γρατζουνιές και κρούσεις.

Σε σένα έσπασε εκείνη την ώρα? Το κατάλαβες δηλαδή επιτόπου ή άνοιξε μετά? Προσπαθώ να θυμηθώ αν έκανα κάτι παρόμοιο.

 

Το θέμα είναι τι γίνεται μετά την αλλαγή? Τόσο εύκολα που σπάει, παίζει να ξαναγίνει.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Για να σου εσπασε ετσι καπου το διπλωσες.

Δεν ειναι θεμα του κινητου οταν σπανε οθονες.

 

Για πειτε αποψεις απο ιταλου γιατι απο τις παλαιοτερες του ημουν ικανοποιημενος.

Και οι aosp μου φαινονται πολυ λιτες ,προτιμω vibe ui.

 

----- προσθήκη μηνύματος 37 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

To tempered glass προφανως και ειναι μονο για τις γρατσουνιες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α και κατι αλλο.

Ποση ωρα σας κανει αν φορτισει με androium?

Με 20% μου εκανε γυρω στις 3,5 ωρες.

Θυμαμαι παλια μου φορτιζε πιο γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...