Jump to content

Lenovo K3 Note


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου πει έναν εύκολο τρόπο να επαναφερω το ΙΜΕΙ. Φλασαρα άλλη Ρομ άνοιξε κανονικά το κινητό αλλά δν έχει ΙΜΕΙ. Πως τα βάζω ρε παιδιά??

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://www.doctorandroid.gr/2014/04/invalid-imei-mediatek.html?m=1

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπάρχει μόα εφαρμογή που θα δε βοηθήσει chamelophone μου φενεται

Link to comment
Share on other sites

EDIT: Με την φωτεινότητα της οθόνης στην MIUI τί ακριβώς πρόβλημα σας δημιουργείται; Ρωτάω μήπως έχω παραβλέψει κάτι. Εγώ δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα...
Δεν μειώνεται η φωτεινότητα πιο κάτω από την ελάχιστη που έχει το κινητό. Ας πούμε στο σκοτάδι αν διαβάζω κάτι σε λευκό φόντο τότε και η ελάχιστη φωτεινότητα του κινητού είναι ενοχλητική. Γι' αυτό χρησιμοποιώ την εφαρμογή Lux (υπάρχουν διάφορες παρόμοιες) με την οποία μειώνω τη φωτεινότητα πχ από το 0 στο -50. Με τη Miui αυτό δεν γίνεται, δηλαδή όσο και να μειώσω τη φωτεινότητα κάτω του μηδενός παραμένει ίδια όσο είναι και στο μηδέν.
Link to comment
Share on other sites

http://www.doctorandroid.gr/2014/04/invalid-imei-mediatek.html?m=1

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπάρχει μόα εφαρμογή που θα δε βοηθήσει chamelophone μου φενεται

Βοήθησε μια χαρά.. Σε ευχαριστώ.είμαι έτοιμος!

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

λχ και αρκετά σημαντικό ΔΕΝ έχει ταχεία κλήση στα πλήκτρα του Dialer (αυτό πραγματικά δεν το έχω συναντήσει εδώ και αρκετά χρόνια)

 

Επίσης μιας και το μεσημέρι δε το πρόσεξα πάνω σε όλα τα άλλα. Τι εννοείς δεν έχει ταχεία κλήση στο dialer? Κάτι αλλο εννοείς γιατί έχει κανονικά έχω βάλει 2aa3f0d35f7a7ed6153ad9dd4d4e5b0e.jpg

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με την miui δεν μου εμφανιζει το usb storage στις ρυθμισεις.το κινητο δεν το βλεπει καθολου ο υπολογιστης. Εχω κανει καθε διαδικασια με τους drivers....καμια ιδεα ρε παιδια ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σημερα παρελαβα κι εγω το κινητο.. Εχω ενα θεματακι ομως! Μου εμφανιζει μια ενημερωση λογισμικου 17mb αλλα οσες φορες και να προσπαθησω δε θα εγκατασταθει.. Καποια λυση;
Link to comment
Share on other sites

Με την οθονη τελικά υπαρχουν και άλλοι βλπεπω που έχουν πρόβλημα στο δεξιό μέρος της. Επικοινώνησα με τη Λενόβο στην Αθήνα και μου είπαν ότι επειδή δεν κυκλοφορεί απο εκείνους στην Ελλάδα δεν το αναλαμβάνουν.Είναι λειτουργικό ή θέμα κατασκευής δεν το γνωρίζω.Λύση αναζητώ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θέλω να αγοράσω το κινητό για την κόρη μου αλλά διαβάζω ότι θέλει αλλαγή rom και δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω γιατί δεν έχω καταπιαστεί με τέτοιες εργασίες, δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί έτσι όπως είναι το κινητό ? Διάβασα ότι υπάρχει περίπτωση να μην μου στείλουν την original rom της Lenovo αυτό μπορώ να το αποφύγω ?

 

Έχει πρόβλημα αφής η οθόνη σε όλο το δεξιό μέρος της. Κοίτα κάποιο άλλο καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με την miui δεν μου εμφανιζει το usb storage στις ρυθμισεις.το κινητο δεν το βλεπει καθολου ο υπολογιστης. Εχω κανει καθε διαδικασια με τους drivers....καμια ιδεα ρε παιδια ?

 

Το έπαθα και εγώ παλαιότερα με αλλαγή ROM.

Λύθηκε με Restore προηγούμενου Full Backup ( νά έχεις πάρει NVRAM, PRO INFO, Protect).

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μιας και το μεσημέρι δε το πρόσεξα πάνω σε όλα τα άλλα. Τι εννοείς δεν έχει ταχεία κλήση στο dialer? Κάτι αλλο εννοείς γιατί έχει κανονικά έχω βάλει 2aa3f0d35f7a7ed6153ad9dd4d4e5b0e.jpg

 

Στην 5.12.10 που είχα δοκιμάσει δεν μου έβγαζε αυτή την επιλογή όπως και σε πολλούς άλλους, αν προστέθηκε στην 5.12.17 τότε οκ!!! Την εφαρμογή Tasker την χρησιμοποιείς; αν ναι, δουλεύει κανονικά;

 

ΥΓ

Φίλε μου χρησιμοποιείς Miui σίγουρα; αυτός ο dialer δεν είναι miui αλλά lenovo εγώ δεν μίλησα για τον dialer της lenovo αλλά της Miui. Δοκίμασα τώρα την Miui 5.10.17 και ο dialer ΔΕΝ έχει ταχεία κλήση

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Στην 5.12.10 που είχα δοκιμάσει δεν μου έβγαζε αυτή την επιλογή όπως και σε πολλούς άλλους, αν προστέθηκε στην 5.12.17 τότε οκ!!! Την εφαρμογή Tasker την χρησιμοποιείς; αν ναι, δουλεύει κανονικά;

 

δεν ειναι miui αυτη στην φωτογραφια

Lenovo K3 Note , με MIUI και τα μυαλά στα κάγκελα

Xiaomi Redmi Note 3 Pro 3GB 32GB

Xiaomi Mi Max Pro 6,44" 3/64GB

Link to comment
Share on other sites

Με την οθονη τελικά υπαρχουν και άλλοι βλπεπω που έχουν πρόβλημα στο δεξιό μέρος της. Επικοινώνησα με τη Λενόβο στην Αθήνα και μου είπαν ότι επειδή δεν κυκλοφορεί απο εκείνους στην Ελλάδα δεν το αναλαμβάνουν.Είναι λειτουργικό ή θέμα κατασκευής δεν το γνωρίζω.Λύση αναζητώ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Έχει πρόβλημα αφής η οθόνη σε όλο το δεξιό μέρος της. Κοίτα κάποιο άλλο καλύτερα!

 

Εντάξει μην λέμε ότι θέλουμε τώρα τόχω ένα 6μηνο εχω βάλει μια ρομ με την οποία δεν έχω κανένα θέμα απολύτως κ με την οθόνη δεν έχω κανένα θέμα ..κ πολλοί άλλοι εδώ μέσα πιστεύω..έπειτα το θέλει για την κόρη του όχι για κάποιον που θα πειραματίζεται με ρομ όλη μερα...η αναλογία τιμής ποιότητας είναι πολύ καλή...εγώ θα αγόραζα κ δεύτερο αν μπορούσα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, υπάρχει κάποιος που να έχει δοκιμάσει και την miui7 και την ρωσική να μου πει ποια είναι καλύτερη; έχω την 1544 ltt και είμαι γενικά ικανοποιμενος, εκτός από την διάρκεια της μπαταρίας και ότι καμία φορά μου πετάει ένα package για install

Επίσης βλέπω ότι η miui7 είναι Android 5.01 και όχι 5.1

Link to comment
Share on other sites

Στην 5.12.10 που είχα δοκιμάσει δεν μου έβγαζε αυτή την επιλογή όπως και σε πολλούς άλλους, αν προστέθηκε στην 5.12.17 τότε οκ!!! Την εφαρμογή Tasker την χρησιμοποιείς; αν ναι, δουλεύει κανονικά;

 

ΥΓ

Φίλε μου χρησιμοποιείς Miui σίγουρα; αυτός ο dialer δεν είναι miui αλλά lenovo εγώ δεν μίλησα για τον dialer της lenovo αλλά της Miui. Δοκίμασα τώρα την Miui 5.10.17 και ο dialer ΔΕΝ έχει ταχεία κλήση

 

δικό μου λάθος. Νόμιζα ότι έγραφες για την ROW γι' αυτό προφανώς δε το πρόσεξα στη πρώτη ανάγνωση. Και μετά μου ήρθε. Γι' αυτό απόρησα γιατί λέω στη ROW είχε και παλιά και στη τωρινή ταχείες. Ενώ εσύ σύγκρινες row με miui. Προφανώς η εικόνα είναι από τη ROW.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, υπάρχει κάποιος που να έχει δοκιμάσει και την miui7 και την ρωσική να μου πει ποια είναι καλύτερη; έχω την 1544 ltt και είμαι γενικά ικανοποιμενος, εκτός από την διάρκεια της μπαταρίας και ότι καμία φορά μου πετάει ένα package για install

Επίσης βλέπω ότι η miui7 είναι Android 5.01 και όχι 5.1

 

Ltt 1544 ειχα πριν περασω miui.

Περνα τη χθες.

Το πως τρεχει η Miui δε το ειχα δει με καμια ρομ της lenovo.

Μηδενικα lagαρισματα,το κινητο παει νερο.

Δε βαζω lenovo rom για κανενα λογο πλεον.

Εδω ψηνομαι να το δωσω και να παω να παρω ενα Note 3 μετα τις γιορτες.

Link to comment
Share on other sites

Ltt 1544 ειχα πριν περασω miui.

Περνα τη χθες.

Το πως τρεχει η Miui δε το ειχα δει με καμια ρομ της lenovo.

Μηδενικα lagαρισματα,το κινητο παει νερο.

Δε βαζω lenovo rom για κανενα λογο πλεον.

Εδω ψηνομαι να το δωσω και να παω να παρω ενα Note 3 μετα τις γιορτες.

 

ειπαμε και τα μυαλα στα καγκελα.....

Lenovo K3 Note , με MIUI και τα μυαλά στα κάγκελα

Xiaomi Redmi Note 3 Pro 3GB 32GB

Xiaomi Mi Max Pro 6,44" 3/64GB

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους! Έχω στα χέρια μου τη συσκευή για κανά μήνα τώρα περίπου και είχα πει πως θα γράψω κάποια σχόλια για πιο...άσχετους χρήστες, όπως εγώ.

Λοιπόν. Η παραλαβή στην Αθήνα έγινε μετά από ένα 20ήμερο, από Vickmall. Από δωράκια μου έστειλαν μόνο τα στάνταρ, tempered glass και ζελατίνα, γιατί μου είπαν πως, αφού έχουν ρίξει την τιμή, δε "βγαίνουν" για άλλα δώρα. Απογοητεύτηκα λίγο, καθώς περίμενα και άλλα κατόπιν δικών σας σχολίων :p

Το πήρα αrootάριστο με την Ινδική ROM (μετά από πολλή σκέψη, πολλές ερωτήσεις και διάβασμα όλου του thread εδώ), γιατί δεν ήμουν σίγουρη πως θα μπορούσα να κάνω όλη τη διαδικασία. Επίσης, μου είπαν πως πλέον δεν το έστελναν rootαρισμένο (αν και είπαν πως ίσως μπορούσαν να βάλουν την προηγούμενη έκδοση για root). Αυτή που έχει μετά την αρχική ενημέρωση είναι η S121_150_813_ROW . Απ' ότι είδα εδώ, έχει βγει και επόμενη, ωστόσο δε μου βγάζει ενημέρωση.

Όταν το πήρα, παρόλο που είχα ζητήσει να μου σβήσουν όλες τις κινεζιές, είχε μέσα κάποια παιχνίδια, έναν browser άκυρο, τα οποία μπορούν να διαγραφούν όμως. Και νομίζω πως πάνε πακέτο με τη ROM και είναι ινδικές πατατούλες.

Έχει όμορφα θέματα έτοιμα προς χρήση.

Προσωπικά, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο κόλλημα κατά το κατέβασμα εφαρμογών. Βέβαια, δεν έχω και πολλές εφαρμογές μέσα, παιχνίδια κλπ. Έχω τα πιο βασικά και με αυτά δεν έχω παρατηρήσει αργοπορία. Ίσως λίγο να κολλάει κατά την πλοήγηση σε κάποια σάιτ, τα οποία όμως κολλάνε ακόμα και στον υπολογιστή, οπότε υποθέτω πως είναι βαριά γενικά και δεν είναι θέμα του κινητού.

Κάποιες φορές, αν γράφεις πολύ, κολλάει λίγο η πληκτρολόγηση, όμως αν ανοιγοκλείσεις την οθόνη, συνεχίζει κανονικά.

Η μπαταρία κρατάει μια μέρα σίγουρα με νορμάλ, ικανοποιητική χρήση. Δηλαδή, αν δεν τραβάς όλη μέρα φωτογραφίες κλπ. Για παιχνίδια δεν ξέρω, γιατί δεν παίζω. Πολλές φορές μπορεί στο τέλος της ημέρας να είναι και μόνο στο 50%. Με πολλή χρήση, δεν κρατάει πολύ. Δεν ξέρω αν είναι καλή η διάρκεια συγκριτικά με άλλες συσκευές, αλλά ίσως θα την ήθελα λίγο πιο "δυνατή". Ωστόσο, φορτίζει αρκετά γρήγορα νομίζω.

Δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα με το δεξί μέρος της οθόνης όσον καιρό το έχω.

Ο ήχος, αν και διάβαζα εδώ πως είναι χάλια, δε μπορώ να πω πως δε με έχει απογοητεύσει. Δεν είναι ιδανικός, αλλά ούτε και χειρότερος από το samsung που είχα προηγουμένως. Πρέπει όμως να έχεις ενεργοποιημένη τη λειτουργία dolby για να πεις πως είναι οκ. Και η ποιότητα κατά την κλήση είναι καλή.

Το wifi είναι πολύ καλό. Τουλάχιστον καλύτερο σε σύγκριση με το παλιό μου κινητό.

ΟΙ εφαρμογές που χρησιμοποιώ λειτουργούν πολύ καλά και μέχρι τώρα, δεν έχουν κλείσει ποτέ λόγω κολλήματος κλπ.

Το double tap δουλεύει μόνο για το ξεκλείδωμα και όχι για το κλείδωμα. Όπως είδα εδώ, φταίει η έκδοση της ROM. Αφού ξεκλειδώνει όμως έτσι, δεν είναι μεγάλο πρόβλημα για μένα.

 

ΑΠΟΡΙΕΣ

1. Έχω δύο sim. Στην πρώτη θέση έχω cosmote και στη δεύτερη μια orange ισπανική που όμως εδώ λειτουργεί μέσω της cosmote. Η ισπαννική πιάνει 4G, η ελληνική μόνο 3G. Μπορεί να συμβαίνει αυτό, επειδή η sim μου είναι παλιά; Την είχα πάρει πριν...ανακαλυφθεί το 4G και την έχω κόψει για να γίνει microSIM. Πρέπει να αγοράσω καινούργια;

2. Παρατήρησα πως το 3G "πιάνεται" πιο δύσκολα απ' ότι με άλλα κινητά. Μπορεί να φταίει η παλιά sim και για αυτό;

3. Το LED λειτουργεί μόνο για χαμένο μήνυμα-κλήση και όχι για εφαρμογές όπως viber και whatsapp. Μπορώ να κάνω κάτι ή φταίει η ROM και γι'αυτό;

4. Είμαι απογοητευμένη από την ποιότητα της φωτογραφικής μηχανής. Την περίμενα πολύ καλύτερη. Μπορώ να πω πως οι φωτογραφίες της μοιάζουν πολύ με αυτές του προηγούμενου κινητου μου που ήταν samsung με 5MP. Απαράδεκτο! Επίσης, το φλας είναι πολύ έντονο με αποτέλεσμα να βγαίνουν όλα σαν φαντάσματα. Αν "παίξεις" λίγο με τις ρυθμίσεις, ναι, ίσως βελτιωθεί λίγο αλλά όχι σημαντικά και, επίσης, νομίζω πως το θέμα είναι να μπορείς να τραβάς φωτογραφίες γρήγορα, χωρί; πολλά-πολλά. Επίσης, δε βγάζει σταθερές φωτογραφίες. Είναι πάντα σαν κουνημένες. Έχετε να μου προτείνετε κάτι ή μέχρι την αναβάθμιση της ROM θα μείνω με αυτό;

5. Όταν ακούς ραδιόφωνο και κλειδώνει η οθόνη, δε σου βγάζει επιλογή για αλλαγή σταθμού. Μπορεί να αλλάξει αυτό;

6. Όταν έρχεται καινούργιο sms δε βγαίνει στη γραμμή ειδοποιήσεων παρά μόνο στο εικονίδιο των μηνυμάτων. Κάποια πρόταση;

Ευχαριστώωω!

Edited by katkit
Link to comment
Share on other sites

Ltt 1544 ειχα πριν περασω miui.

Περνα τη χθες.

Το πως τρεχει η Miui δε το ειχα δει με καμια ρομ της lenovo.

Μηδενικα lagαρισματα,το κινητο παει νερο.

Δε βαζω lenovo rom για κανενα λογο πλεον.

Εδω ψηνομαι να το δωσω και να παω να παρω ενα Note 3 μετα τις γιορτες.

Με εψησες, μιας και μου φαίνεται σφαίρα η 1544 ltt, φαντάζομαι πως θα είναι η miui, και εγώ το ψηνω για xiaomi καιρό τώρα

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πως το 50αρικο παραπανω που κανει για τη μεταλλικη κατασκευη,την 4000 μπαταρια,τα 3 γιγα ραμ και τις ρομ της xiaomi τα αξιζει.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειμαι καινουριος στο φορουμ οποτε με συγχωτειτε για αναμενομενα λαθακια. Σκεφτομαι να αγορασω το παραπανω κινητο, το βρηκα απο εναν εμπορο κινητων απο μια αγγελια στο car.gr σε πολυ καλη τιμη ( 185 ) ο οποιος φερνει κινητα απο το vickmall και τα πουλαει εδω και χρονια. Του ειπα να μου στειλει φωτογραφιες του κινητου, και το IMEI του για να επιβεβαιωσω οτι ειναι γνησιο της lenovo. Τι να προσεξω? εχει κανεις παρομοια εμπειρια? υπαρχει περιπτωση να πεσω θυμα-κοροϊδο? ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

Ltt 1544 ειχα πριν περασω miui.

Περνα τη χθες.

Το πως τρεχει η Miui δε το ειχα δει με καμια ρομ της lenovo.

Μηδενικα lagαρισματα,το κινητο παει νερο.

Δε βαζω lenovo rom για κανενα λογο πλεον.

Εδω ψηνομαι να το δωσω και να παω να παρω ενα Note 3 μετα τις γιορτες.

Ποια εκδοση εχεις περασει?Μπορεις να μου δωσεις το λινκ απο το needrom αν σου ειναι ευκολο σε παρακαλω?:)

Link to comment
Share on other sites

Εχθες παρελαβα το κινητο.. Ειμαι στην εκδοση k50a40_S112_150610_ROW και μου βγαζει διαθεσιμη ενημερωση των 17mb που ομως παντα αποτυγχανει να εγκατασταθει. Μπορει καποιος να με βοηθησει παρακαλω;
Link to comment
Share on other sites

Εχθες παρελαβα το κινητο.. Ειμαι στην εκδοση k50a40_S112_150610_ROW και μου βγαζει διαθεσιμη ενημερωση των 17mb που ομως παντα αποτυγχανει να εγκατασταθει. Μπορει καποιος να με βοηθησει παρακαλω;

 

Μήπως είναι root το κινητό;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειμαι καινουριος στο φορουμ οποτε με συγχωτειτε για αναμενομενα λαθακια. Σκεφτομαι να αγορασω το παραπανω κινητο, το βρηκα απο εναν εμπορο κινητων απο μια αγγελια στο car.gr σε πολυ καλη τιμη ( 185 ) ο οποιος φερνει κινητα απο το vickmall και τα πουλαει εδω και χρονια. Του ειπα να μου στειλει φωτογραφιες του κινητου, και το IMEI του για να επιβεβαιωσω οτι ειναι γνησιο της lenovo. Τι να προσεξω? εχει κανεις παρομοια εμπειρια? υπαρχει περιπτωση να πεσω θυμα-κοροϊδο? ευχαριστω εκ των προτερων

Εγω θα ελεγα να μη το παρεις.

Δε θα εχεις εγγυηση και περα απο αυτο το πληρωνεις και πιο ακριβα απο το να το παρεις απο vickmall.

Ποια εκδοση εχεις περασει?Μπορεις να μου δωσεις το λινκ απο το needrom αν σου ειναι ευκολο σε παρακαλω?:)

 

Η τελευταια απο οτι βλεπω ειναι αυτη

http://www.needrom.com/download/miui-v7-multilanguage/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...