Jump to content

Lenovo K3 Note


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τη multinational rom .Τώρα να κάνω επαναφορά ή όχι;

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Έκανα επαναφορά και εξακολουθεί να μου βγάζει το ίδιο μήνυμα....

 

Ζητα από εκεί που το πήρες να σου στείλουν πάλι την rom να την ξαναπεράσεις. Αν είχες ήδη playstore κακώς ξαναπερασες τα Google apps πάλι. Έτσι έγινε η *******...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ζητα από εκεί που το πήρες να σου στείλουν πάλι την rom να την ξαναπεράσεις. Αν είχες ήδη playstore κακώς ξαναπερασες τα Google apps πάλι. Έτσι έγινε η *******...

 

Την rom την έχω. Πώς την περνώ όμως;

Link to comment
Share on other sites

Την rom την έχω. Πώς την περνώ όμως;

 

Λογικα με το flashtool γιατι εγω οταν ζητησα το link για να κατεβασω τη rom μου δωσανε και το link για το flashtool.

 

Πρωτα θα εκανα backup τα imei καλου κακου. Και μαλλον θα δοκιμαζα να τη flasharw μεσω cwm και αν δεν δουλευε να πηγαινα σε flashtool

Link to comment
Share on other sites

Λογικα με το flashtool γιατι εγω οταν ζητησα το link για να κατεβασω τη rom μου δωσανε και το link για το flashtool.

 

Πρωτα θα εκανα backup τα imei καλου κακου. Και μαλλον θα δοκιμαζα να τη flasharw μεσω cwm και αν δεν δουλευε να πηγαινα σε flashtool

 

Για δωσε οδηγίες για αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Για δωσε οδηγίες για αυτό...

 

Δοκίμασε αυτό εδώ

 

http://telchina.pl/exclusive-lenovo-k3-note-official-rom-firmware-on-1949deal-t18086.html

Link to comment
Share on other sites

backup τα imei πώς γίνεται;

 

Κατέβασε το mobile Uncle tools και καντο

http://forum.xda-developers.com/sitesearch.php?q=mobileuncle%20tools

Link to comment
Share on other sites

To Γεγονός όμως οτι χάθηκε το IMEI εξαρχής οφείλεται σε λάθος χειρισμό ή γίνεται πάντα όταν κάνεις flash τη rom με τη χρήση του FlashTool?

Αυτο δεν το ξερω. Στο Α806 τα κανουμε ολα με TWRP.

Link to comment
Share on other sites

IMEI Back up and Restore Not supported μου λέέι...

 

Αυτο που ειχα κατεβασει απο playstore ουτε εμενα εκανε και εγκατεστησα ενα apk για ενα mobile uncle που βρηκα στο internet και επαιξε. Στειλε μου το email σου σε pm και θα στο στειλω.

Link to comment
Share on other sites

Το bug που έχω βρει με τη rom to vickmall ειναι ότι επειδή δεν μου άρεσε ο luncher που είχε, δοκίμασα 2 -3 Nova, Apex και όταν πάω να βαλω κάποιο widget κολλαει.

 

Για να καταλάβω δηλαδή δε μπορούμε με την έκδοση που έρχεται να βάλουμε το nova και να παίξουμε κανονικά με widget και εφαρμογές; :blink:

Γιατί αυτό είναι το πιο σοβαρό θεωρώ και κανένας δε το σχολίασε

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω δηλαδή δε μπορούμε με την έκδοση που έρχεται να βάλουμε το nova και να παίξουμε κανονικά με widget και εφαρμογές; :blink:

Γιατί αυτό είναι το πιο σοβαρό θεωρώ και κανένας δε το σχολίασε

 

Μολις το εψαξα και βρηκα τη λυση πρεπει να μετατρέψεις το luncher nova / apex κλπ σε system app.

Το έκανα με το "/system/app mover ★ ROOT ★" απο το Playstore και δουλεψε μια χαρα.

 

Τωρα εχω βρει το εξης εχω τηλεφωνο καταχωρυμενο χωρις το +30 οταν με καλει μια χαρα εμφανίζεται σαν επαφη το ονομα κλπ (εχω ενεργοποιηση το match 7 digits). Στα μηνυματα ομως τα μηνυματα που εστειλα εμανιζονται χωριστα απο τα μηνυματα που ελαβα απο την ιδια επαφη, σε ξεχωριστο thread.

Πηγα και άλλαξα το τηλεφωνο στην επαφη να είναι με +30 και πάλι εμφανιζονται χωριστα.

Link to comment
Share on other sites

Μολις το εψαξα και βρηκα τη λυση πρεπει να μετατρέψεις το luncher nova / apex κλπ σε system app.

Το έκανα με το "/system/app mover ★ ROOT ★" απο το Playstore και δουλεψε μια χαρα.

 

Τωρα εχω βρει το εξης εχω τηλεφωνο καταχωρυμενο χωρις το +30 οταν με καλει μια χαρα εμφανίζεται σαν επαφη το ονομα κλπ (εχω ενεργοποιηση το match 7 digits). Στα μηνυματα ομως τα μηνυματα που εστειλα εμανιζονται χωριστα απο τα μηνυματα που ελαβα απο την ιδια επαφη, σε ξεχωριστο thread.

Πηγα και άλλαξα το τηλεφωνο στην επαφη να είναι με +30 και πάλι εμφανιζονται χωριστα.

Πάλι καλά αν γίνεται έστω κι έτσι. Για το θέμα των επαφών αν έχεις κοσμοτε συμβαινει αυτό δες τις προηγούμενες σελίδες που κάποια παιδιά έχουν προτείνει λύσεις

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω δηλαδή δε μπορούμε με την έκδοση που έρχεται να βάλουμε το nova και να παίξουμε κανονικά με widget και εφαρμογές; :blink:

Γιατί αυτό είναι το πιο σοβαρό θεωρώ και κανένας δε το σχολίασε

 

Μολις το εψαξα και βρηκα τη λυση πρεπει να μετατρέψεις το luncher nova / apex κλπ σε system app.

Το έκανα με το "/system/app mover ★ ROOT ★" απο το Playstore και δουλεψε μια χαρα.

 

Τωρα εχω βρει το εξης εχω τηλεφωνο καταχωρυμενο χωρις το +30 οταν με καλει μια χαρα εμφανίζεται σαν επαφη το ονομα κλπ (εχω ενεργοποιηση το match 7 digits). Στα μηνυματα ομως τα μηνυματα που εστειλα εμανιζονται χωριστα απο τα μηνυματα που ελαβα απο την ιδια επαφη, σε ξεχωριστο thread.

Πηγα και άλλαξα το τηλεφωνο στην επαφη να είναι με +30 και πάλι εμφανιζονται χωριστα.

 

Προφανώς και εννοείτε τα system widgets, δεν είναι λογικό και δυνατόν κατά την άποψη μου να υπάρχει τέτοια θέμα με custom κοινές εφαρμογές και widgets για όλα τα τηλέφωνα, εεεε; Διότι αν είναι τα πράγματα έτσι σε όλα ανεξαρτήτως τα widget τότε την κάτσαμε τη βάρκα, τσάμπα τα λεφτά για το τηλέφωνο!!!!!!! δλδ αν κάποιος δεν θέλει να το κάνει root δεν θα μπορεί να βάλει και άλλον launcher; εεεεεεε όχι ρε lenovo εδώ κάτι εταιρίες που δεν τις ξέρει ούτε η ''μάνα'' τους παίζουνε τα πάντα ρολόϊ!!!!!!!!!!!

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και εννοείτε τα system widgets, δεν είναι λογικό και δυνατόν κατά την άποψη μου να υπάρχει τέτοια θέμα με custom κοινές εφαρμογές και widgets για όλα τα τηλέφωνα, εεεε; Διότι αν είναι τα πράγματα έτσι σε όλα ανεξαρτήτως τα widget τότε την κάτσαμε τη βάρκα, τσάμπα τα λεφτά για το τηλέφωνο!!!!!!! δλδ αν κάποιος δεν θέλει να το κάνει root δεν θα μπορεί να βάλει και άλλον launcher; εεεεεεε όχι ρε lenovo εδώ κάτι εταιρίες που δεν τις ξέρει ούτε η ''μάνα'' τους παίζουνε τα πάντα ρολόϊ!!!!!!!!!!!

Aυτό θέλει διευκρίνιση η αλήθεια είναι γιατί εγώ κατάλαβα γενικά στα widget αν είναι μόνο στα προεγκατεστημένα μικρό το κακό

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο frastgr. Αυτό το πρόβλημα με τα widgets και το άλλο με το +30 δεν γίνονται ούτε με τα πιο άχρηστα κινητά. Ούτε εγώ θέλω να ανακατευτώ με root και ιστορίες και απ' ό,τι φαίνεται θα ρίξω άκυρο στο κινητό και θα ψάξω για άλλη συσκευή. Ανεπίτρεπτο για εταιρεία του μεγέθους της lenovo.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά ήρεμα!! λέτε για άλλες εταιρίες κλπ,ήθελα να ήξερα αν όντως έχετε δοκιμάσει αυτές τις όχι τόσο γνωστες εταιρίες,γιατί εγώ που έχω δοκιμάσει έχω να πω τα χειρότερα,με τα μονα τηλεφωνα που έχω μείνει ευχαριστημένος αναλογικά με αυτά που ξόδεψα να τα πάρω και γενικά με την εμπειρία χρήσης είναι τα xiaomi-lenovo-miezu-oneplusone εξαρτάται βεβαια k το μοντέλο έτσι.:p
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που ήθελα το lenovo είναι ακριβώς επειδή δεν είναι άγνωστη και δεν θα έχω τα διάφορα απρόοπτα προβλήματα των άγνωστων εταιρειών (κολλήματα, χάλια κάμερες, ψεύτικες μπαταρίες κλπ). Εδώ όμως μιλάμε για προβλήματα βασικά. Σου έχει ξανατύχει να μην μπορείς να βάλεις widget ή να μην έχεις αναγνώριση στις κλήσεις/μηνύματα? Δεν μπορούσα καν να φανταστώ ότι υπήρχε περίπτωση να συμβαίνουν αυτά τα θέματα σε σημερινό κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που ήθελα το lenovo είναι ακριβώς επειδή δεν είναι άγνωστη και δεν θα έχω τα διάφορα απρόοπτα προβλήματα των άγνωστων εταιρειών (κολλήματα, χάλια κάμερες, ψεύτικες μπαταρίες κλπ). Εδώ όμως μιλάμε για προβλήματα βασικά. Σου έχει ξανατύχει να μην μπορείς να βάλεις widget ή να μην έχεις αναγνώριση στις κλήσεις/μηνύματα? Δεν μπορούσα καν να φανταστώ ότι υπήρχε περίπτωση να συμβαίνουν αυτά τα θέματα σε σημερινό κινητό.

 

αυτό με τα μηνύματα και τις κλήσης το είχα και στο A806,και ναι είναι λίγο εκνευριστικό αλλα νομίζω φτιάχνεται απλός δεν ασχολήθηκα :p ,τώρα όσο αφορά τα widget δεν είχα κανένα πρόβλημα ποτε με το Α8(806) που είχα οποτε δεν νομίζω να έχω και εδώ :lol: γενικά όλα θέλουν ψάξιμο απλά πχ εγώ προτιμώ να έχω τέτοια προβληματακια παρα πχ να μην δουλεύει καλά η οθόνη αφής, η μπαταρία να είναι για πέταμα,να τρίζει κλπ

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι δεν το συζητάμε καν για προβλήματα οθόνης αφής και μπαταρίας αλλά αυτό το πρόβλημα με τις κλήσεις και τα widget το θεωρώ κάτι παραπάνω από απλώς εκνευριστικό! ;)
Link to comment
Share on other sites

Οκ, ρουτάραμε πετάξαμε έξω ένα σορό και το κινητό δουλεύει κατά 95%

Τα Ελληνικά στο notif-bar είναι λίγο περίεργα, που και που σου πετάει καμιά κινεζιά

το 90% των widget ΔΕΝ σε αφήνει να τα βάλεις αν δουλεύεις το Nova Launcher.

Παιχνίδια που παίζω χρόνια που και που σε διάφορες συσκευές δεν δουλεύουν και στο 100% (Catan - Dragon Fly)

 

Και όταν έβαλα τις οδηγίες στο στο επίσημο φορουμ για λενοβο τι είπε ένας "επίσημος"???

"Τι το αγοράσατε ρε παιδιά; Το κινητό είναι ΜΟΝΟ για την Κινεζική αγορά, δεν θα κυκλοφορήσει έξω"

 

Εγώ απολαμβάνω πολύ την κάμερα του και την μνήμη του και το χώρο για εφαρμογές

αλλά μου την δίνει πολύ που δεν δουλεύει κατά 100% σωστά, και οκ τα Αγγλικά μου είναι σαν Αγγλου είναι λύση όμως αυτή;

Και μόνο που δεν θα έχει καλή ταξινόμηση στον κατάλογο επαφών θα είναι σπάσιμο

 

Τα συμπεράσματα δικά σας εγώ όμως αν γνώριζα απο την αρχή το που θα έφτανα μάλλον θα προτιμούσα άλλη συσκευή

(αν και το γουστάρω το ριμάδι!)

Link to comment
Share on other sites

Και όταν έβαλα τις οδηγίες στο στο επίσημο φορουμ για λενοβο τι είπε ένας "επίσημος"???

"Τι το αγοράσατε ρε παιδιά; Το κινητό είναι ΜΟΝΟ για την Κινεζική αγορά, δεν θα κυκλοφορήσει έξω"

Γιατί, άδικο είχε; Πολύ σωστά σου είπε, το κινητό αυτό (όπως και τα περισσότερα της Lenovo) προορίζεται για την ασιατική αγορά, οπότε είναι προφανές ότι πιθανότατα να υπάρχουν κάποιες ασυμβατότητες για τη χρήση του στα ευρωπαϊκά δίκτυα. Για να ξεπεραστούν αυτές οι ασυμβατότητες χρειάζεται να επέμβει κάποιος λίγο στο κινητό. Είναι κάτι που θα έπρεπε να το γνωρίζει ο καθένας μας που προβαίνει σε αγορά τέτοιου είδους συσκευών από τη Κίνα. Το καλό είναι ότι τα περισσότερα από αυτά τα θεματάκια είναι κάτι που λύνεται.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απόλυτα!!! όλα θα έχουνε θεματάκια! στην τελική όμως μην θάβουμε και την συσκευή αλλα και την ίδια την Lenovo επειδή η rom έχει δυσλειτουργίες,υπάρχουν λύσης και μια από αυτές είναι και η αλλαγή rom,και τέλος πάντων άμα δεν ικανοποιείται κάποιος από αυτά μπορεί να πάει να πάρει ένα επώνυμο κινητό με τα διπλάσια λεφτά από αυτά του K3 note, και να μην ασχολείται!! :confused:
Link to comment
Share on other sites

...ακριβώς. Δεν μπορούμε να ζητάμε άψογη multilanguage λειτουργία των stock εφαρμογών, από κινητό που προορίζεται για άλλη αγορά και απλώς εκμεταλλευόμαστε με τη αγορά του το χαμηλότερο κόστος. Εφόσον δεν ικανοποιούμαστε με τις ενσωματωμένες εφαρμογές και δεν γνωρίζουμε μεθόδους να ξεπεραστούν, εγκαθιστούμε εφαρμογές τρίτων που επιλύουν τα όποια ζητήματα. Τα περισσότερα πάντως είναι κυρίως θέμα γνώσεων και ενασχόλησης ώστε να επιλυθούν (π.χ. τα ελληνικά στο notification θέλουν αλλαγή γραμματοσειράς, διότι η προεπιλεγμένη είναι κινέζικη). Έχοντας και εμπειρία από το παρόμοιο Α936 Note, γενικά πρόκειται για πολύ καλές αν όχι εξαιρετικές υλοποιήσεις.

Και πάντα ξεκινάμε από τη σωστή εγκατάσταση της τελευταίας stock rom και δεν βγάζουμε συμπεράσματα από τις "πειραγμένες" και συνήθως προβληματικές multilanguage rom με τις οποίες πιθανόν έρχονται. Τις περισσότερες φορές, είναι backups κάποιου με ότι ενδεχομένως προβλήματα εμπεριέχουν (αλλαγμένα IMEI/WiFi/BT addresses, bloatware/ads, κα.).

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...