Jump to content

Qtek 8020


harryal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ (nokia style, ε?), που καιρός ακόμα να διαβάσω το manual... :O

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 933
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποίας μάρκας είναι η κάρτα που στο έκανε αυτό;

 

SanDisk... αν και υποψιάζομαι ότι μπορεί να ήταν συμπτωματικό, γιατί και που την έβγαλα στην αρχή δεν σταμάτησε να κάνει επανεκκίνηση. Από την άλλη δεν μου το έχει ξανακάνει, οπότε πιθανότατα έπαιξε το ρόλο της.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως είναι η miniSD της Sandisk. Αλλά δεν πιστεύω ότι φταίει αυτή γιαυτό.

Έκανα το hard reset και όλα δουλεύουν ρολόι... Το μόνο που μου παίζει τα νεύρα (το θυμήθηκα όταν είδα πόσο καλό είναι το Τ9 που έχουν τα αγγλικά, πρίν βάλω το ελληνικό patch) είναι ότι έχω το imate και εμένα δεν έχει Τ9... Πολύ σπαστικό...

 

SanDisk και εσύ έ; Ε η μνήμη έφταιγε λοιπόν, απλά εγώ την γλύτωσα χωρίς hard reset :shifty:

Link to comment
Share on other sites

SanDisk και εσύ έ; Ε η μνήμη έφταιγε λοιπόν, απλά εγώ την γλύτωσα χωρίς hard reset :shifty:

Απλά ας ελπίζω να μην το ξαναπάθω γιατί δεν ήταν καθόλου ευχάριστο! Ευτυχώς που είχα χρόνο να ασχοληθώ και το επανέφερα όπως ήταν αρκετά γρήγορα. Τα SMS μου έχασα μόνο. Ξέρετε κανένα πρόγραμμα που να σώζει μηνύματα και επαφές στη sd? Έχω το sprite backup αλλά δεν μου πολυαρέσει

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι, εσείς που έχετε το 8020 (ρωτώ γιατι έχω το imate και σκέφτομαι να το αλλάξω να παρω το 8020). Η εληνική αναβάθμιση της Ace Hellas έχει t9 ελληνικό? Είδα στο site της qtek οτι τα γράμματα είναι:

2 - ΑΒ

3 - ΔΕΦ

4 - ΓΗΙ

5 - ΚΛ

6 - ΜΝΟΩ

7 - ΠΡΣΨ

8 - ΤΘ

9 - ΖΞΥΧ

Αληθέυει? Εγώ που όλα μου τα κινητά μέχρι τώρα έιχαν το "φυσιολογικό" (αβγ-δεζ-ηθι...) αλφάβητο μπορώ να κάνω κάτι να το αλλάξω? αξίζει με λίγα λόγια να αλλάξω το κινητό μου (αναζητώντας καλύτερη υποστήριξη για τα ελληνικά)?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι, εσείς που έχετε το 8020 (ρωτώ γιατι έχω το imate και σκέφτομαι να το αλλάξω να παρω το 8020). Η εληνική αναβάθμιση της Ace Hellas έχει t9 ελληνικό? Είδα στο site της qtek οτι τα γράμματα είναι:

2 - ΑΒ

3 - ΔΕΦ

4 - ΓΗΙ

5 - ΚΛ

6 - ΜΝΟΩ

7 - ΠΡΣΨ

8 - ΤΘ

9 - ΖΞΥΧ

Αληθέυει? Εγώ που όλα μου τα κινητά μέχρι τώρα έιχαν το "φυσιολογικό" (αβγ-δεζ-ηθι...) αλφάβητο μπορώ να κάνω κάτι να το αλλάξω? αξίζει με λίγα λόγια να αλλάξω το κινητό μου (αναζητώντας καλύτερη υποστήριξη για τα ελληνικά)?

 

Kαλησπερα φιλε μου.Δυστυχως η συνταξη κειμενου δεν μπορει να αλλαξει.Αυτο οφειλετε στο mapping που υπαρχει στο κινητο απο την μαμα microsoft. Προσωπικα δεν εχω ψαξει και δεν ξερω αν υπαρχει καποιο αλλο προγραμμα συνταξης με διαφορετικο mapping. Απο την πλευρα της γενικοτερης υποστηριξης στα Ελληνικα και βεβαια το qtek θα σε ικανοποιησει πληρως.

Link to comment
Share on other sites

Απλώς εγώ που έχω το Imate έχει το mapping που με βολεύει... τέσπα...

μήπως να περιμένω να βγεί κάποιο νέο κινητό με τα νέα windows που θα έχουν ελληνικά? ή υπάρχει περίπτωση να γίνεται αναβάθμιση στα δικά μας?

Link to comment
Share on other sites

Ένα ακόμα που με ξενερώνει είναι οτι πρέπει να αφήνω ανοικτό το κινητό το βράδυ (έστω και σε flight mode) γιατι αλλιώς ξυπνητίρι γιόκ! Υπάρχει περίπτωση αυτό να αλλάξει στο μέλλον?
Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει σε όλα τα smartphones, ακόμα και στα symbian...

 

Αφού είναι σαν μικρός υπολογιστής, αν δεν τρέχει το λειτουργικό, δεν μπορεί να τρέξει κανένα πρόγραμμα και το ξυπνητήρι είναι κι αυτό ένα πρόγραμμα...

Namasté,

 

george

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει σε όλα τα smartphones, ακόμα και στα symbian...

 

Ένας φίλος που έχει το SX1 που είναι sumbian δεν έχει αυτό το πρόβλημα με το ξυπνητίρι...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον φίλε georgeadams δεν ξέρεις από Symbians.

 

Στα Symbian το ξυπνητήρι δουλεύει και με το κινητό κλειστό.

Κλείνεις το κινητό το πρωί ανοίγει χτυπάει και σε ρωτάει αν θέλεις να ενεργοποιήσεις

το κινητό.

 

Δυστυχώς, στα Windows Smartphones και στα 2002 και στα 2003/SE το κινητό πρέπει

να είναι ανοιχτό για να χτυπήσει το ξυπνητήρι.

Με αναβάθμιση δεν διορθώνεται το πρόβλημα.

 

Τώρα στα Νέα windows 5.0 δεν ξέρω αν θα έχει διορθωθεί.

 

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον φίλε georgeadams δεν ξέρεις από Symbians.

 

Εεε, ναι, όντως δεν ξέρω. :O

Είχα την εντύπωση πως το είχα διαβάσει κάπου, προφανώς όμως θυμόμουν λάθος.

Namasté,

 

george

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και η νέα έκδοση για το Qtek 8020:

 

Εδώ: http://www.qtek.nu/default.asp?nc=3546&id=155&element=0

πατήστε το Installations guide κατεβάστε το .doc και το download λινκ

είναι μέσα στο αρχείο του word.

 

;)

 

Εγώ την έβαλα και το κινητό ΠΕΤΑΕΙ!!!

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και η νέα έκδοση για το Qtek 8020:

 

Εδώ: http://www.qtek.nu/default.asp?nc=3546&id=155&element=0

πατήστε το Installations guide κατεβάστε το .doc και το download λινκ

είναι μέσα στο αρχείο του word.

 

;)

 

Εγώ την έβαλα και το κινητό ΠΕΤΑΕΙ!!!

 

Καλό link manos!!!

 

Προσοχή όμως μήπως κλειδώνει το κινητό και δε μπορείτε να βάλετε έπειτα τη νέα έκδοση που θα βγάλει κάποια στιγμή η ACE Hellas!

Link to comment
Share on other sites

Μάνο, την έχω κατεβάσει μιας και το είχα διαβάσει εδώ και καμιά βδομάδα στο Modaco, αλλά δεν έχω προλάβει να την περάσω ακόμα...

Με τα ελληνικά πως τα πάει...;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει Ελληνικά @γγελε δυστυχώς.

Αλλά μπορείς να βάλεις ένα πρόγραμμα για να έχεις.

 

Και harryal λάθος με το TyphoonNBFTools_0.3 όλα τα μπορείς αν εννοείς το

κλείδωμα με το bootloader έχει ξεπεραστεί καθώς και η αλλαγή των στοιχείων

του header.

 

Don't worry!

 

:)

 

Εννοείτε ότι την έχω προσωρινά μέχρι η Ace-Hellas να ‘δεήσει’ να βγάλει την Ελληνική!

 

Καληνύχτα παιδιά!

 

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει Ελληνικά @γγελε δυστυχώς.

Αλλά μπορείς να βάλεις ένα πρόγραμμα για να έχεις.

 

Και harryal λάθος με το TyphoonNBFTools_0.3 όλα τα μπορείς αν εννοείς το

κλείδωμα με το bootloader έχει ξεπεραστεί καθώς και η αλλαγή των στοιχείων

του header.

 

Don't worry!

 

:)

 

Εννοείτε ότι την έχω προσωρινά μέχρι η Ace-Hellas να ‘δεήσει’ να βγάλει την Ελληνική!

 

Καληνύχτα παιδιά!

 

:)

 

Good news! Thnx manos!!! Μπορεί αν πάρω τη μεγάλη απόφαση να το αποτολμήσω :D

 

p.s. Για ελληνικά ποιο πρόγραμμα βάζεις;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα της paragon εννοεις φίλε μου... σωστά...;;;

Άλλαξα κάτι ή ακόμα το εγκαθιστούμε κάθε 14 μέρες...;;;

(καταλάβατε τι εννοώ... ;) )

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να σας κάλυψα και τους 2.

 

Παιδία το κινητό κάνει boot σε ταχύτητα dt!

Είναι τρομερά γρήγορο και ο wmp 10 απλά τέλειος!

 

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

την εχω βαλει και γω αυτη τη rom δυο μερες τωρα. δεν μπορω να ξερω την διαφορα με τις παλιες rom της qtek, παντως το κινητο εχει γινει πολυ πιο γρηγορο σε σχεση με αυτη της t-mobile για το sda. δυστυχως η t-mobile δεν εχει βγαλει καμια αναβαθμιση. επιβεβαιωνω και γω οτι μπορειτε να γυρισετε σε αλλη rom αν θελετε, γιατι εκανα την πατατα και χωρις να το σκεφτω εβαλα τη rom του 8010 και φυσικα δεν δουλευε το joystick. το γυρισα πισω σε t-mobile και οταν βγηκε αυτη του 8020 εκανα και παλι update.

το πιθανοτερο ειναι να ξαναγυρισω στην παλια μου rom, γιατι δεν δουλευουν τα δυο εξτρα πλητρα που εχει το sda αλλα και η επιλογη να βαλεις οτι θελεις στο δεξι soft key και οχι αναγκαστικα τις επαφες. δυστυχως δεν ξερω αν υπαρχει τροπος να δουλεψουν αυτα με αλλη rom.

οσο για σας που εχετε ελληνικο qtek καλυτερα να περιμενετε την ελληνικη αναβαθμιση. το τηλεφωνο με το interkey "χανει" πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, προσπάθησα να τη περάσω και δεν με αφηνει να κάνω flash ούτε με το NBF...

Μάνο, πώς τη πέρασες...;;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...