Jump to content

Qtek 8020


harryal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεί να μου πει κάποιος (ή που να βρώ οδηγίες) πως μπορώ νάλλάξω την σειρά των shortscuts στο start menu?

 

Ευχαριστώ

techmania.gr

Ειδήσεις από το χώρο της τεχνολογίας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 933
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γιά δες αυτό

μπορείς επίσης και με το jeyo customizer που ειναι δωρεάν να πειράξεις την σειρά που εμφανίζονται τα αρχεία

αλλα μέχρι ένα σημείο/αριθμό εικονιδίων αν δεν κάνω λάθος....

 

Εναλλακτικά μπορείς να κάνεις και αυτό

:D Tα ρετζιστροπειράγματα επιβάλλονται! :p

 

 

----

Τελικά έκανα φλάς και τα προβλήματα λύθηκαν γκρρρρρρρρ.....

ρημαδοέφαγα 2τζάμπα ώρες σε ανέμελο Install και reconfiguration/customization

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Γιά δες αυτό

μπορείς επίσης και με το jeyo customizer που ειναι δωρεάν να πειράξεις την σειρά που εμφανίζονται τα αρχεία

αλλα μέχρι ένα σημείο/αριθμό εικονιδίων αν δεν κάνω λάθος....

 

Εναλλακτικά μπορείς να κάνεις και αυτό

:D Tα ρετζιστροπειράγματα επιβάλλονται! :p

 

 

----

Τελικά έκανα φλάς και τα προβλήματα λύθηκαν γκρρρρρρρρ.....

ρημαδοέφαγα 2τζάμπα ώρες σε ανέμελο Install και reconfiguration/customization

 

και το BT μια χαρά μου παίζει... send/receive/activesync :)

 

Από ότι βλέπω το διόρθωσες το πρόβλημα των Ringtones με reflash... Διορθώθηκε και το πρόβλημα σου με το BT?

 

Είναι να μη σου κάτσει στραβά... :!:

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, ΟΚ

Μπορεί να ακουστώ λίγο γκρινιάρης αλλα....

κατι δεν μου κάθεται καλά με το τελευταιο rom update

Γιατί ΔΕΝ μπορώ να έχω πλέον ringtones μέσα στην storage card

ΚΑΙ να αναπαράγω απο εκει?

Όσο περισσότερο αχολούμαι με το 8020

(το είχα αφήσει στην ακρη λογω του S100)

τόσο χαλιέμαι, έκανα το πασίγνωστο edit στην registry τόσο χειροκίνητα,

όσο και με τη χρήση ενδεδειγμένων utils αλλά το κινητουμπι δεν "βλέπει" ringtones, ενώ με την προηγούμενη rom όλα ήταν χάρμα....

Να χ**σω τον Media 10 και τα updates τους ξυνό μου το έβγαλαν

η αμεσως προηγούμενη rom ήταν τζιτζιμπρίτζι αυτή είναι επιεικώς @#$^&%!

Συμφωνώ, αυτή η αναβάθμιση χάλασε όλη την καλή εικόνα της Qtek. Πρόβλημα με το GPRS (αν ανοίξει δεν ξανακλείνει). Πρόβλημα με τα wma ringtones που κάποια στιγμή σταματάνε να παίζουν. Πρόβλημα με τη μπαταρία που δεν κρατάει πια τόσο πολύ (ίσως σχετίζεται και με το GPRS). Πρόβλημα με το εικονάκι των ακουστικών, που σου έδειχνε μια οπτική ένδειξη ότι το handsfree κούμπωσε καλά. Πρόβλημα με το playback των mp3 ringtones (όταν τα σετάρεις παίζουν ως το τέλος, και δεν σταματάνε ακόμα κι αν φύγεις από το μενού ρυθμίσεων). :mad: Και τελικά η πολυαναμενόμενη αναβάθμιση του WMP10 μοιάζει τόσο φτωχή, αφού αμέσως ξεπεράστηκε με τη κυκλοφορία του TCPMP, που τα κάνει όλα και... συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αυτή η αναβάθμιση χάλασε όλη την καλή εικόνα της Qtek. Πρόβλημα με το GPRS (αν ανοίξει δεν ξανακλείνει). Πρόβλημα με τα wma ringtones που κάποια στιγμή σταματάνε να παίζουν. Πρόβλημα με τη μπαταρία που δεν κρατάει πια τόσο πολύ (ίσως σχετίζεται και με το GPRS). Πρόβλημα με το εικονάκι των ακουστικών, που σου έδειχνε μια οπτική ένδειξη ότι το handsfree κούμπωσε καλά. Πρόβλημα με το playback των mp3 ringtones (όταν τα σετάρεις παίζουν ως το τέλος, και δεν σταματάνε ακόμα κι αν φύγεις από το μενού ρυθμίσεων). :mad: Και τελικά η πολυαναμενόμενη αναβάθμιση του WMP10 μοιάζει τόσο φτωχή, αφού αμέσως ξεπεράστηκε με τη κυκλοφορία του TCPMP, που τα κάνει όλα και... συμφέρει.

 

Εμένα πάντως μου έκατσε καλά η αναβάθμιση... To Bluetooth παίζει καλά, τα mp3 ringtones παίζουν κανονικά (και σταματάνε όταν απαντήσω ή αρνηθώ την κλήση), o WMP 10 έχει ένα ωραίο library για την μουσική μου (video = tcpmp 4ever). Δεν έχω παράπονο.

 

Είναι κρίμα που δεν σας έκατσε καλά... Ayan δοκίμασε να την ξαναπεράσεις...

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχα πει και σε προηγούμενο post έχω την τελευταία international rom της qtek για το 8020. χτες έβαλα την ίδια rom αλλά modified με sda keyboard drivers για να δουλεύουν και τα έξτρα πλήκτρα που δεν έχει το 8020. αν βάλουμε και το καλύτερο registry tweak κατά τη γνώμη μου πάντα, που δίνει τη δυνατότητα να αλλάξεις λειτουργία στο δεξί soft key( και αυτό υπηρxε στο sda αλλά μόνο για εφαρμογές που ήταν στη rom), τότε μπορώ να πω ότι έχω το κορυφαίο windows smartphone..;)

προβλήματα με bt και ταχύτητα στο μενού δεν έχω παρατηρήσει, ενώ με ringtones δεν ασχολούμαι και δεν μπορώ να πω τίποτα.

Κρίμα που δεν ασχολούμαι πλέον με αυτό το τηλέφωνο, αλλά τι να κάνεις άμα έχεις και το άλλο το τερατάκι(s100) δεν το αφήνεις εύκολα, αν και στην αρχή με δυσκόλεψε λιγάκι.

Ένα πράγμα μονο έχει μείνει για να ολοκληρωθεί η συσκευή μου. Η προσθήκη του ελληνικού Τ9. το t9greek.dll έχει βρεθεί, η ελληνική γλώσσα φαίνεται να υπάρχει διαθέσιμη στα μηνύματα μετά τα απαραίτητα πειράγματα στη registry, όμως όταν την επιλέξεις δεν μπορείς να γράψεις τίποτα. Εγώ δυστυχώς δεν έχω γνώσεις και δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει αλλά ούτε μπορώ να κάνω κάτι να το φτιάξω. Ας είναι καλά ένα παλικάρι (ονόματα δε λέμε, ξέρει αυτός) που το έχει φτάσει μέχρι αυτό το σημείο. Αν έχει κανένας καμιά καλή ιδέα ας την πει εδώ ή με pm..

Link to comment
Share on other sites

Ένα πράγμα μονο έχει μείνει για να ολοκληρωθεί η συσκευή μου. Η προσθήκη του ελληνικού Τ9. το t9greek.dll έχει βρεθεί, η ελληνική γλώσσα φαίνεται να υπάρχει διαθέσιμη στα μηνύματα μετά τα απαραίτητα πειράγματα στη registry, όμως όταν την επιλέξεις δεν μπορείς να γράψεις τίποτα. Εγώ δυστυχώς δεν έχω γνώσεις και δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει αλλά ούτε μπορώ να κάνω κάτι να το φτιάξω. Ας είναι καλά ένα παλικάρι (ονόματα δε λέμε, ξέρει αυτός) που το έχει φτάσει μέχρι αυτό το σημείο. Αν έχει κανένας καμιά καλή ιδέα ας την πει εδώ ή με pm..

Δες μήπως σου δουλέψει το t9 config utility, που υπάρχει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αυτή η αναβάθμιση χάλασε όλη την καλή εικόνα της Qtek. Πρόβλημα με το GPRS (αν ανοίξει δεν ξανακλείνει).

Απάντησες μόνος σου

Πρόβλημα με τα wma ringtones που κάποια στιγμή σταματάνε να παίζουν.

Δε έχω εντοπίσει τέτοιο πρόβλημα

Πρόβλημα με τη μπαταρία που δεν κρατάει πια τόσο πολύ (ίσως σχετίζεται και με το GPRS)

Πάλι απαντάς μόνος σου.

Πρόβλημα με το εικονάκι των ακουστικών, που σου έδειχνε μια οπτική ένδειξη ότι το handsfree κούμπωσε καλά

Συμφωνώ.

Πρόβλημα με το playback των mp3 ringtones (όταν τα σετάρεις παίζουν ως το τέλος, και δεν σταματάνε ακόμα κι αν φύγεις από το μενού ρυθμίσεων)

Ούτε εδώ έχω πρόβλημα,όπως και ο PropheT

Και τελικά η πολυαναμενόμενη αναβάθμιση του WMP10 μοιάζει τόσο φτωχή, αφού αμέσως ξεπεράστηκε με τη κυκλοφορία του TCPMP, που τα κάνει όλα και... συμφέρει.

Συμφωνώ και επαυξάνω.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

παιδια το ηχειο της συσκευης ειναι αρκετα ποιοτικο και δυνατο η μαπα σε σχεση π.χ με sx1

 

Εμένα μου φαίνεται μια χαρούλα, αρκετά δυνατό με καλή ποιότητα. Σαν το K700, ίσως ελάχιστα πιο αδύναμο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να τι έκανα εγώ

πρώτα έκανα clear to storage δια της γνωστης μεθόδου

και στη συνέχεια έκανα φλάς

στη συνέχεια χωρις να βιάζομαι (ως συνήθως) άφησα το κινητό

να μου βγάλει μυνήματα και νωχελικά χωρίς τρέξιμο συνέχισα όλο το Post Install Procedure

Το αποτέλεσμα είναι να λειτουργώ μέχρι στιγμής οκ

τα ringtones ειναι οκ ακόμη και amr μπορώ να θέσω ως ήχο κλήσης

το δέ ΒΤ λειτουργεί και πάλι απρόσκοπτα

What Can I say..... Grrrrrrrrrrrrrrrrr

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να τι έκανα εγώ

πρώτα έκανα clear to storage δια της γνωστης μεθόδου

και στη συνέχεια έκανα φλάς

στη συνέχεια χωρις να βιάζομαι (ως συνήθως) άφησα το κινητό

να μου βγάλει μυνήματα και νωχελικά χωρίς τρέξιμο συνέχισα όλο το Post Install Procedure

Το αποτέλεσμα είναι να λειτουργώ μέχρι στιγμής οκ

τα ringtones ειναι οκ ακόμη και amr μπορώ να θέσω ως ήχο κλήσης

το δέ ΒΤ λειτουργεί και πάλι απρόσκοπτα

What Can I say..... Grrrrrrrrrrrrrrrrr

Bill Gates.....αυτό τα λέει όλα.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις με ποιο update h patch μπορω να βαζω mp3 kai αρχεια amr για ηχουσ κλησεις? και απο την καρτα μνημης γινεται να μπαινουν οι ηχοι για ηχο κλησεις γιατι δεν το εχω καταφερει.!!!1
:shoot: Lan Games? ONLY Medal of Honor
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν γίνεται να βλέπεις HTML σελίδες (όχι WAP σελίδες) μέσω GPRS με το Qtek 8010/8020? Με άλλα λόγια να σερφάρεις κανονικά στο internet με το κινητό ακριβώς όπως με το PC αλλά χωρίς να χρεώνεσαι πανάκριβα με χρονοχρέωση όπως με την dial up σύνδεση. Το έχει δοκιμάσει κανείς? Αν ναι, είναι αυτό προνόμιο μόνο των Qtek κινητών, ή υποστηρίζεται και από άλλα κινητά που δεν τρέχουν Internet Explorer?
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις με ποιο update h patch μπορω να βαζω mp3 kai αρχεια amr για ηχουσ κλησεις? και απο την καρτα μνημης γινεται να μπαινουν οι ηχοι για ηχο κλησεις γιατι δεν το εχω καταφερει.!!!

Αν έχεις κάνει update με το νεώτερο firmware

και σταμάτησε το κινητό να "βλέπει" τους ήχους από το

\storage card\application data\sounds\

ή \storage card\my documents\

ξανακάνε flash...

λογικά στο \storage card\my documents\ πρέπει να τα βλέπει οκ

Τώρα για ήχους κλήσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις .wav, .mid, .amr, .wma

εγώ προσωπικά αν και έχω mp3 τα έχω μετατρέψει σε wma

γιατί αναπαράγονται ταχύτερα και καθαρότερα από το κινητό

και επίσης γιατι εμένα δεν μου είδε ποτέ σαν ήχο κλήσης αρχεία

mp3 ούτε το 8080 ουτε το 8010 ούτε το 8020 ούτε το S100

 

 

Ξέρει κανείς αν γίνεται να βλέπεις HTML σελίδες (όχι WAP σελίδες) μέσω GPRS με το Qtek 8010/8020? Με άλλα λόγια να σερφάρεις κανονικά στο internet με το κινητό ακριβώς όπως με το PC αλλά χωρίς να χρεώνεσαι πανάκριβα με χρονοχρέωση όπως με την dial up σύνδεση. Το έχει δοκιμάσει κανείς? Αν ναι, είναι αυτό προνόμιο μόνο των Qtek κινητών, ή υποστηρίζεται και από άλλα κινητά που δεν τρέχουν Internet Explorer?

Άν συνδέεσαι μέσω wap CSD έχεις Χρονοχρέωση

Άν συνδέεσαι μέσω GPRS έχεις Όγκοχρεωση

Και στις 2 περιπτώσεις ακριβά είναι ("πανάκριβα")

Τώρα για να βλέπεις HTML σελίδες δεν έχει πρόβλημα το Qtek

αρκεί να είναι pure W3C standardized σύν όχι τρελλά γιάβα απλετς

όχι μακρομίντια φλας και λοιπά τρελλά εφφέ της HTML

Αν παλι ψάχνεσαι με αυτό δες τον minimo που είναι ο βενιαμίν του mozilla

 

Το νέο Firmware update πραγματοποιεί όσα υποσχόταν?

Δεν υποσχόταν τίποτα εξ αρχής, Απλά ανέφερε ανημέρωση αρχείων MediaPlayer 10 [αυτό]

βασικά κάθε συσκευή υποσχεται πολλά στην μπροσούρα προώθησης

και μόλις σε πείσει και την αγοράσεις .....

η πολλά υποσχόμενη υποστήρηξη συνήθως γινεται chinese

η συσκευή παραμένει με προβλήματα κτλ

αυτό δεν το είδα από την ACE-Hellas/Qtek ακόμη...

Αυτό το είδα απο ΝΟΚΙΑ και SE οπότε και παρότρυνα φίλους και γνωστούς

να κάτσουν μακριά τους και να δούν άλλες πιο σοβαρές εταιρίες

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Άν συνδέεσαι μέσω wap CSD έχεις Χρονοχρέωση

Άν συνδέεσαι μέσω GPRS έχεις Όγκοχρεωση

Και στις 2 περιπτώσεις ακριβά είναι ("πανάκριβα")

 

Στην περίπτωση της ογκοχρέωσης μπορεί να μην σου έρχεται πανάκριβα αν έχεις επιλέξει στο συμβόλαιο σου να σου δίνει κάποια ΜΒ δωρεάν για κατέβασμα data. Για απλό surfing και όχι κατέβασμα αρχείων μπορεί να συμφέρει.

 

Υπάρχουν άλλα κινητά εκτός των Q-tek που να υποστηρίζουν html browsing?

 

Τι είναι το pure W3C? Έτσι για να ξέρουμε και εμείς οι άσχετοι... :)

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση γενικης φυσεως αλλα δεν ξερω που αλλου να την κανω,,,,

πηρα bluetooth handsfree σημερα...

συνεργαζεται αψογα με το 8020..

ποση μπαταρια παραπανω καταναλωνει ομως;;;στο περιπου..ενα ποσοστο..

καταναλωνει μονο οταν λειτουργει (διλαδη μιλαω στο τηλ ) ή και στην αναμονη οταν απλα ειναι συνδεδεμενο με το κινητο;;;

thanx ε...

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση της ογκοχρέωσης μπορεί να μην σου έρχεται πανάκριβα αν έχεις επιλέξει στο συμβόλαιο σου να σου δίνει κάποια ΜΒ δωρεάν για κατέβασμα data. Για απλό surfing και όχι κατέβασμα αρχείων μπορεί να συμφέρει.

Μπααα, και με το σερφάρισμα ουσιαστικά data κατεβάζεις :( Για να εμφανίσει μια σελίδα, ο browser την κατεβάζει στο pc/κινητό σου. Για παράδειγμα αυτή εδώ η σελίδα του forum είναι - αν δεν προστεθούν άλλες απαντήσεις - γύρω στα 300KBytes. Οπότε, αν το συμβόλαιο σου επιτρέπει 10MB "δωρεάν" το μήνα, σερφάροντας στο forum του myphone για 1-2 μέρες τα έχεις καταναλώσει για πλάκα...

Υπάρχουν άλλα κινητά εκτός των Q-tek που να υποστηρίζουν html browsing?

Σίγουρα υπάρχουν, αλλά που θέλεις να ξέρουμε? Εμείς qtek έχουμε :D Πάντως έχω την εντύπωση πως τα κινητά με Symbian υποστηρίζουν html browsing μιας και υπάρχει έκδοση του Opera Web Browser γι' αυτά.

Τι είναι το pure W3C? Έτσι για να ξέρουμε και εμείς οι άσχετοι... :)

Εννοεί web sites που κατά τη σχεδίαση τους ακολουθούν τα διεθνή στάνταρ του W3C.

Namasté,

 

george

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη σκεφτομαι να αγορασω το 8020, μπορει καποιος να μου απαντησει 2 αποριες μου;

 

1. ποιος ο αριθμος ακτινοβολιας SAR

και

2. εαν υποστηριζει το eGSM της Κοσμοτε (κατι σαν το 900 που εχουν οι αλλες 2 αλλα οχι το ιδιο).

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Εχουν εξαφανιστεί τα περιεχόμενα στο Remove Programs μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι;

 

Μετά από έναν συγκεκριμένο αριθμό εγκατεστημένων προγραμμάτων (3-4 σελίδες νομίζω) εξαφανίζονται τα περιεχόμενα στο Remove Programms! Αυτό γίνεται σε όλα τα smartphones me win... Για να τα αφαιρέσεις θα πρέπει να το κάνεις πλέον από το active sync και όταν ο αριθμός των προγραμμάτων πέσει πάλι κάτω από ένα επίπεδο, θα εμφανίζονται ξανά στη λίστα του κινητού!

:cool:

Link to comment
Share on other sites

μετά την εγκατάσταση παραπάνω από 50 προγραμμάτων εξαφανίζεται η λίστα!

 

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε και σε σας το κάνει.Και εγώ που νόμιζα ότι εγκατέστησα κάποιο ελαττωματικό πρόγραμμα με αποτέλεσμα να κάνω επαναφορά με το Sprite.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...