Jump to content

UMI Hammer 4G LTE


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φορτίστηκε πλήρως και λειτούργησε για πρώτη φορά για κάποιες ώρες. Μετά με την μπαταρία στο περίπου 50 % έκανα ένα restart και η οθόνη παραμένει παγωμένη όπως στη φωτο.

 

[ATTACH]60578[/ATTACH]

ελπιζω φιλε μου να διωρθωθει και να φτιαξει μιας και εισαι ο πρωτος που παραλαμβανει απο ελλαδα απο οτι φαινεται....και να μην καταντησει και αυτο το μοντελο σαν το umi zero που εχει ολο προβληματα...το μονο που μπορω να σου πω να κανεις ενα factory reset μηπως και επανελθει....πατα το power και συγχρονως το volume+......αλλιως power και volume-......κρατα τα κουμπια για περιπου 5 δευτερολεπτα μεχρι να μπεις σε αλλη οθονη λογικα θα σου γραψει καπου wipe data factory reset...πας εκει με τα κουμπια της φωνης και δινεις εντολη με το power....μετα λογικα θα σου λεει reboot πας παλι εκει και πατας με το power και κανει επανεκινηση...και ο θεος βοηθος.....Αλλιως με αλλο τροπο μολις μπεις στην οθονη με την διαδικασια των κουμπιων που ελεγα στην αρχη θα σου λεει recovery η recovery mode...εκει διαβαζεις προσεχτικα με ποια κουμπια θα μπεις σε recovery και με ποιο θα κουμπι θα το επιλεξεις συνηθως ειναι ενα απο τα δυο volume...οταν μπεις σε recovery μετα λογικα θα σου λεει reboot πας παλι εκει και πατας με το power και κανει επανεκινηση.....αυτα δεν εχω κατι αλλο να σου πω...μονο ο θεος βοηθος.....ελπιζω να σε βοηθησα...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 249
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα έκανα όλα αυτά ήδη αλλά και πάλι τίποτα. ... Κολλημένο στην οθόνη που βλέπετε πιο πάνω. Αντιλαμβάνομαι ότι πρέπει να φλασάρω την ROM από την αρχή ? Δεν το έχω ξανακάνει και έχω και τα win 8.1 ..... :angry: Τέτοιο πράγμα πρώτη φορά βλέπω !

 

Έκανα ένα root test integrity και πήρα το ακόλουθο μήνυμα (φώτο)

[ATTACH]60582[/ATTACH]

Edited by aanastasopoulos
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, δεν αποτελούν έκπληξη τα χαλασμένα UMI. Μάλλον τον κανόνα.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει την original ROM και θα ήθελα να φλασάρω το κινητό από την αρχή. Από ότι ξέρω όμως πρέπει να ενεργοποιήσω το USB debugging στην συσκευή. Αυτό όμως δεν γίνεται διότι η συσκευή δεν ξεκινάει.

Μήπως γνωρίζετε αν μπορώ να το φλασάρω από την sdcard ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει την original ROM και θα ήθελα να φλασάρω το κινητό από την αρχή. Από ότι ξέρω όμως πρέπει να ενεργοποιήσω το USB debugging στην συσκευή. Αυτό όμως δεν γίνεται διότι η συσκευή δεν ξεκινάει.

Μήπως γνωρίζετε αν μπορώ να το φλασάρω από την sdcard ?

Δες εδω : http://1949dealgeekphone.blogspot.gr/2015/04/umi-hammer-rom-android-444-kitkat.html

Μπορεις να φλασαρεις και με rootjoy

Στην πρωτη περιπτωση δε χρειαζεται USB debugging

Στη δευτερη (rootjoy) νομιζω γινεται με το κινητο ανοιχτο και το USB debugging ενεργοποιημενο

Μπορεις παντως να δοκιμασεις (Σε πολλες κινεζικες συσκευες ειναι ενεργοποιημένο εξ' αρχής)

Αν θελεις πες μου αν το τηλεφωνο ηρθε root η αν το rootαρισες εσυ

Edited by voliotisgr
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο είναι από Vickmall. Ήλθε rooted από την UMI.

Dear Friend,

Umi hammer has google play and multi-language.

It is android 4.4,has supersu from factory.

Thanks!

 

Τελικά το φλασάρισα αφού κατάφερα να βάλω τους drivers στα win 8.1 από εδώ χρησιμοποιώντας την UMI HAMMER - Update 04/27/2015. Δεν είναι rooted όμως. Λάθος είναι rooted όπως το παρέλαβα.

 

Δεν έχω τεστάρει πλήρως αν είναι οκ.

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Edited by aanastasopoulos
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο είναι από Vickmall. Ήλθε rooted από την UMI.

Dear Friend,

Umi hammer has google play and multi-language.

It is android 4.4,has supersu from factory.

Thanks!

 

Τελικά το φλασάρισα αφού κατάφερα να βάλω τους drivers στα win 8.1 από εδώ χρησιμοποιώντας την UMI HAMMER - Update 04/27/2015. Δεν είναι rooted όμως. Λάθος είναι rooted όπως το παρέλαβα.

 

Δεν έχω τεστάρει πλήρως αν είναι οκ.

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Οιαν το τεσταρεις γραψε μερικα σχολια για το τηλεφωνο!!

Link to comment
Share on other sites

Τότε φταίει το vickmall... Θα φλασαραν pre rooted Rom και δεν θα τσέκαραν αν δουλεύει... Τεσπα περιμένουμε εντυπώσεις από τη συσκευή.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Δύο παρατηρήσεις:

1. Japanese battery made in china ...... Δεν είναι η μπαταρία που διαφημίζουν αλλά μία απλή μπαταρία κινέζικη

 

2. Antutu test

[ATTACH]60598[/ATTACH] [ATTACH]60599[/ATTACH]

 

Επειδή δεν έχω διαθέσιμο πολυ χρόνο θα σας δίνω ότι παρατηρήσεις βλέπω κατά την πορεία.

Link to comment
Share on other sites

1. Japanese battery made in china .

 

Και ομως μπορει να συμβει :lol:

Οι ιαπωνες ειναι διασημοι (δικαια) για τα στοιχεια που αποτελουν την μπαταρια ,το "αμπλαρισμα" μπορει καλλιστα να γινει στην κινα για να μειωθει το κοστος.Τσεκαρε σε πραγματικη χρηση πως τα παει ,απο αυτο δεν μπορει να κρυφτει κανεις.

Link to comment
Share on other sites

The problem with this device is the battery:

they said is a Japan 2250 mAh high quality battery but is made on china so they lies about it, some presale Hammer use a 1600 mAh and I think is the real battery used in the phone, UMI simply write 2250 mAh on it and it goes to sale.

Some italian users can't reach 2 hours and half in screen time so probably i'm right is a small chinese 1600 mAh.

I would be great if some user can test battery more and see if is a decent one.

Is sad seen a good device with a poor battery life, they could put on it a decent and real 2250 mAh for 10 $ more and it was for sure a best buy, but is tipical for chinese OEM lies specifications.

 

Πιο εργαλείο είναι καλό για τεστάρισμα της μπαταρίας ?

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα iPhone είναι αμερικανικά έτσι και η μπαταρία είναι ιαπωνική. Το καλύτερο εργαλείο για την μπαταρία...είναι η χρήση του τηλεφώνου για αρκετό διάστημα.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Για αλλη μια φορα η UMI μας επιβεβαιωνει.16000mAh μπαταρια?Μακρυα απο αυτη την εταιρεια...
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει την original ROM και θα ήθελα να φλασάρω το κινητό από την αρχή. Από ότι ξέρω όμως πρέπει να ενεργοποιήσω το USB debugging στην συσκευή. Αυτό όμως δεν γίνεται διότι η συσκευή δεν ξεκινάει.

Μήπως γνωρίζετε αν μπορώ να το φλασάρω από την sdcard ?

 

Με το flash tools, φωρτωσε το αρχείο scatter.txt, μετα βγάλε την μπαταρία, περιμενε 5 δευτερολεπτα και ξαναβαλτη, πατά το download στο flash tools, κρατα πατημενο το vol+ και βάλε το καλώδιο USB, αν εχεις σωστο driver mediatek preloaded, θα ξεκινήσει το flashing.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Με το flash tools, φωρτωσε το αρχείο scatter.txt, μετα βγάλε την μπαταρία, περιμενε 5 δευτερολεπτα και ξαναβαλτη, πατά το download στο flash tools, κρατα πατημενο το vol+ και βάλε το καλώδιο USB, αν εχεις σωστο driver mediatek preloaded, θα ξεκινήσει το flashing.

 

Ναι αυτό έκανα και όλα οκ. Αλλά παραμένει το γιατί έγινε ! μετά από μερικές ώρες λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό έκανα και όλα οκ. Αλλά παραμένει το γιατί έγινε ! μετά από μερικές ώρες λειτουργίας.

 

γιατι κατερευσε η rom, απο εκει διαβαζει το κινητο για να ξεκινησει (read only memory) το εχω παθει σε tablet της πλακας, allwinner a13.

μπορει να προκυψει ειτε απο κακη παροχη ρευματος(μπαταρια) ειτε απο απροσμενο shut down και αλλους λογους, μπορει να το ξαναπαθεις μπορει και να μην σου συμβει ποτε ξανα. Αν λυθηκε το θεμα αυτο, προχωρησε σε κανα τεστ να μας πεις τελικα αν εβαλε μυαλο η umi η αν η ιστορια θα επαναληφθει.....

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Για αλλη μια φορα η UMI μας επιβεβαιωνει.16000mAh μπαταρια?Μακρυα απο αυτη την εταιρεια...

Αμα ειχε 16000mAh τι αλλο θελαμε!!!

Παντως μπαταριες υπαρχουν....

Edited by voliotisgr
Link to comment
Share on other sites

Αμα ειχε 16000mAh τι αλλο θελαμε!!!

Παντως μπαταριες υπαρχουν....

Εχει και εκδοση με μπαταρια 6 κελιων, 120Αh 13.8V......κατι ακουσα στο gizchina οτι θα βγει και με μιζα!!!

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

σημερα παρελαβα το umi απο το2c.πολυ καλο φενετε κ γερο.δεν νομιζω να πειραξω ρομ δεν ειμαι κ πολυ γνωστης απο κινητα.μια ερωτηση μονο το φλας δεν δουλευει ενω στην αρχη δουλευε.παιζει ρολο αν δεν εχει μπαταρια?
Link to comment
Share on other sites

σημερα παρελαβα το umi απο το2c.πολυ καλο φενετε κ γερο.δεν νομιζω να πειραξω ρομ δεν ειμαι κ πολυ γνωστης απο κινητα.μια ερωτηση μονο το φλας δεν δουλευει ενω στην αρχη δουλευε.παιζει ρολο αν δεν εχει μπαταρια?
ναι!αν η μπαταρία είναι κατω απο 20% ,δεν ανάβει το φλας.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι ε; Δεν θυμάμαι και τέτοιου στο προηγούμενο κινητό.

Έχει γίνει χαρακτηριστικό του android?

δεν γνωριζω αν ειναι χαρακτηριστικό του android,αλλά και στο samsung που έχω,με πολυ χαμηλη μπαταρια δεν αναβει το φλας.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πραγματι.το φορτισα κ δουλευει κανονικα το φλας.αξιζει να κατεβασω την εκδοση 5 lolipop;και πως μπορω;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πραγματι.το φορτισα κ δουλευει κανονικα το φλας.παντως το κινητο ειναι καλο.δυνατο ηχειο δεν κολλαει δυνατο wifi καμερα καλη.γρηγορη πλοιγηση internet.αξιζει να κατεβασω την εκδοση 5 lolipop;και πως μπορω;

Link to comment
Share on other sites

Εκδοση 5 δεν υπαρχει ακομη για umi hammer παντως απο οτι διαβαζω δε θα αργησει...(?)

Αν θελεις γραψε κανα σχολιο για τη διαρκεια της μπαταριας για να τη δουμε και στην πραξη!

Link to comment
Share on other sites

Με συνεχή λειτουργία 4-5 ώρες ανάλογα με τη χρήση. Με ρελαντί τη βγάζει και δε τη βγάζει την ημέρα.

 

Σετἀρισα το Kodi και η μηχανή ανταποκρίνεται πολύ καλά. Ζεσταίνεται λίγο (55-60 β) αλλά νορμάλ.

 

Γενικά δεν είδα κάτι παράξενο ακόμα εκτός από την λαχτάρα με τη πρώτη χρήση που έπαθα.

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα μεχρι στιγμης με το κινητο.ανταποκρινεται τελεια σε ολα.το μονο κακο ειναι η διαρκεια της μπαταριας.με το ζορι βγαζει μερα..τοσο καλο κινητο χαθηκε να βαλουν μια μπαταρια τις προκοπης...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...