Jump to content

DSLnet by Vivodi


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nismo (22 Δεκ. 2004 , 15:33)

 

τα ίδια χάλια και σε μένα... τα ζώα μου αργά :-(

ωραία αναβάθμιση τι να πω

ξέρει κανείς αν μπορώ να χρησιμοποιήσουμε κάποια κάρτα internet πχ netcarta κλπ για adsl; (έχω shared llu με vivodi dslam)

 

 

Οχι, δε μπορείς. Οι άλλοι ISP δεν έχουν σύνδεση με τα dslam της Vivodi.

Αυτό είναι και ένα κακό (αλλά όχι το μόνο) της Vivodi, αλλά μην τα θέλουμε και όλα. Και εγώ που είμαι σε πΟΤΕ υποφέρω και πάλι δε μπορώ να κάνω κάτι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ό,τι καλύτερο δεν μπορώ να πω οτι είναι και σίγουρα δεν θα καταλάβουμε το βράδυ, αλλα ώρες αιχμής!

 

Είχα τηλεφωνήσει το σάββατο για τις απαράδεκτες ταχύτητες και με ενημερώσαν για την αναβάθμιση η οποια αναμένεται να τελειώσει τέλος βδομάδας. Ζήτησα επιστροφή χρημάτων μιας και θα έπρεπε να βρω εναλλακτικό τρόπο σύνδεσης στο net.

Μου λένε ότι πρέπει να συνενοηθώ με προιστάμενο και ότι αυτό δεν γίνεται το σαββατοκύριακο. Οκ τους λέω, να μου τηλεφωνήσει κάποιος την δευτέρα. Δίνω στοιχεία, δίνω κινητό και λέω: Τα σημειώσατε; Ναι λέει η κοπέλα. (αναρωτιέμαι που...) Δώστε μου και το όνομα σας τώρα της λέω. Έμεινε λίγο κάγκελο, αλλά το έδωσε τελικά και φαντάζομαι ότι για αυτό και δέχθηκα κλήση τη Δευτέρα το πρωί που με ενημέρωσαν ότι όταν τελειώσουν αυτά η εταιρεία θα υπολογίσει για πόσο καιρό δικαιούμαστε επιστροφή όλων ή μέρους χρημάτων και θα το φροντίσει.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος christ-k (22 Δεκ. 2004 , 13:54)

 

Καλά σήμερα η VIVODI δεν παίζεται.... :whistle:

 

Χρειάζονται ΜΟΝΟ 10-15 sec για να φορτωθεί πλήρως η κάθε σελίδα του myphone (και χωρίς φωτό παρακαλώ). :mad:

 

....Στο ενδιάμεσο ρίχνεις και κανένα υπνάκο, τρως κανένα τοστ και ουπς η σελίδα φόρτωσε..... :wacko:

 

ΣΑΝ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΛΕΩ ΕΓΩ.... :mad: :devil:

 

Xθες το μεσημέρι αναγκάστηκα και συνδέθηκα dial-up, δεδομένου ότι δεν κινιόταν τίποτα με aDSL by VIVΟDI.... :confused:

 

....Σήμερα είναι σαφώς καλύτερα.... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic (23 Δεκ. 2004 , 02:40)

 

Είχα τηλεφωνήσει το σάββατο για τις απαράδεκτες ταχύτητες και με ενημερώσαν για την αναβάθμιση η οποια αναμένεται να τελειώσει τέλος βδομάδας.

 

Εμένα την Πέμπτη (την ημέρα που σας το ανάφερα δηλ.) με διαβεβαίωναν πως την ερχόμενη Τετάρτη, όλα θα δούλευαν ρολόι.... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ, ΕΙΜΑΙ ΦΡΕΣΚΙΑ ΣΤΟ MYPHONE.

ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΜΕ:

ΣΤΙΣ 13/11 ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ Η VIVODI ΜΟΥ ΣΕΡΝΟΤΑΝΕ. [για τηλέφωνο δεν συζητάμε, λες και μου μίλαγε ο φίλος μου από τα βάθη της αβύσσου και μάλιστα με διακοπές)

ΠΑΙΡΝΩ ΤΗΛ. ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ "ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Ο ΚΟΜΒΟΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ"

ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ: "ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΔΙΚΤΥΟΥ"

ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ: "ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΤΟΝ SERVER"

ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ: "ΦΤΑΙΕΙ Ο ΟΤΕ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΑΘΕΜΙΤΟ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ"

ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΑΠΟΕΙΔΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΚΑΙ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΩΝ (ΕΦΕΞΗΣ ΕΕΤΤ) ΣΤΙΣ 19/11. Η ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΠΗΓΕ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΜΕΡΑ ΣΤΗ VIVODI ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ (φαξ) ΚΑΙ ΣΤΙΣ 24/11 ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΣΤΗΝ VIVODI ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΕΤΤ. ΕΙΧΑΝ 20 ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ [ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΕΤΤ] ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ 20 ΜΕΡΕΣ ΗΤΑΝ ΜΕΧΡΙ ΧΘΕΣ. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΟΜΩΣ. [ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΟΥΣΑΝ]. ΜΙΛΑΩ ΕΠΩΝΥΜΩΣ ΜΕ "ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ". ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ [ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΤΟΥ ΚΟΙΝΟΠΟΙΩ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ "ΥΠΕΥΘΥΝΟΥ"] ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΟΤΕ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΚΑΝΟΥΝ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ. ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΑΠΟ 4/11 ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ Ο ΚΟΜΒΟΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΙΝΤΕΡΝΕΤ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΥΤΕ EMAIL ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ. Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΚΑΛΥΦΘΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΗΝ ΕΕΤΤ [http://www.eett.gr]. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΝΤΑΒ____ΙΚΙ ΓΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ.

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ. ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΓΙΑ ΝΕΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΤΟΥ ΣΗΡΙΑΛ "Η ΙΩΑΝΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ VIVODI ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ"

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα καταρχήν καλως όρισες! Θα σε παρακαλούσα να γράφεις με πεζά, γιατί με κεφαλαία είναι σα ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙΣ! :)

 

Όντως έτσι είναι τα πράγματα. Και εγώ υποστηρίζω πως μόνο με καταγγελίες συμορφώνονται. Μία, δύο - δέκα. Όλοι μπορούμε να κάνουμε? Τότε μόνο θα στρώσει η Vivodi και η κάθε Vivodi.

 

Με το να λέμε δε βαριέσαι και ντάξει άστο δε καταφέρνουμε τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Μπαρντόν για τα κεφαλαία αλλά αν και ξέρω γκαβό σύστημα βαριέμαι τους τόνους. Αυτή τη στιγμή περιμένω εδώ και 10 λεπτά το τηλεφωνικό κέντρο της VIVODI να το σηκώσει για να ρωτήσω αν σκοπεύουν να απαντήσουν στην καταγγελία μου. οπα! απάντησαν....
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ioazon (23 Δεκ. 2004 , 13:38)

 

Μπαρντόν για τα κεφαλαία αλλά αν και ξέρω γκαβό σύστημα βαριέμαι τους τόνους. Αυτή τη στιγμή περιμένω εδώ και 10 λεπτά το τηλεφωνικό κέντρο της VIVODI να το σηκώσει για να ρωτήσω αν σκοπεύουν να απαντήσουν στην καταγγελία μου. οπα! απάντησαν....

 

 

Στο τηλέφωνο η στην καταγγελία?

 

Έχω κάνει και εγώ καταγγελία, την οποία όμως δεν την κοινοποίησα στην Vivodi. Παρ'ολα αυτά, έκανα την καταγγελία την Δευτέρα , και απο την Τρίτη έχουν αλλάξει συμπεριφορά και στάση. Με παίρουν τηλέφωνο, μίλησα με τον προιστάμενο που μεχρι εκείνη την στιγμή δεν ήθελε ουτε να με ξέρει κτλ.

Βέβαια, γραμμή δεν έχω ακόμα, αλλα που θα πάει.

Όφειλω να παραδεχτώ οτι απο την τριτή η συμπεριφορά τους ειναι καλύτερη (οχι υποδειγματική , αλλα καλύτερη), και φυσικά αν αυτά γινονταν απο την αρχή, ουτε ΕΕΤΤ , ούτε φωνές , ουτε βρισιές.

Όταν δεν σου δίνουν σημασία ειναι που τα παίρνεις στο κρανίο.

Σήμερα κλείνω 4 εβδομάδες offline( λέω να του πάρω ένα δαχτυλίδι για την επέτειο).

Link to comment
Share on other sites

Χεχε, καλά στέφανα :D

 

Πεοφανώς η vivodi έχει αρχίσει να κινείται, καταλαβαίνοντας επιτέλους ότι η κατάσταση την πλήττει ανεπανόρθωτα. Θα προλάβει ή θα πηδήξουν οι πελάτες από το τρένο;

 

Καλά χριστούγεννα, συνδρομητές! Καλά χριστούγεννα vivodi. :lol:

Βασίλης Τροβάς

Γενικός υπεύθυνος μηχανοαποδιoργάνωσης και αποσυντονισμού.

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε, γιατί αυτό που γίνεται είναι απαράδεκτο. Από το κακό στο χειρότερο πάει. Σήμερα η ταχύτητα μου αγγίζει το ....απόλυτο μηδέν! Ακόμη και τo ICQ αποσυνδέθηκε μόνο του...

 

Διαμαρτυρηθείτε όλοι στην Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρωμίων (http://www.eett.gr)

http://www.eett.gr/gr_pages/index2.htm

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με ολα αυτα που ακουω, και χωρις να θελω να παιξω με τον πονο σας, μηπως να αλλαζατε περιοχη; Να τη φτυσω κοντευω δυο μηνες που παει καρφι!(Ιλιον, και μεσω ΟΤΕ!)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

pedia perastika!

ego pados akyrosa tin etisi mou(perimena 2 mines bas kai sindetho...) kai elpizo na paro ta lefta energopiisis piso. mou ipan apo tin vivodi pos ftaei o ote ( popo ti les tora!) kai den xeroun an tha mou dosoun ta lefta...

fully working iwhore!:drool:

Yeah baby!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jara (23 Δεκ. 2004 , 21:48)

 

pedia perastika!

ego pados akyrosa tin etisi mou(perimena 2 mines bas kai sindetho...) kai elpizo na paro ta lefta energopiisis piso. mou ipan apo tin vivodi pos ftaei o ote ( popo ti les tora!) kai den xeroun an tha mou dosoun ta lefta...

 

file mou einai ypoxrewmenoi na sou dwsoun pisw ta lefta apo th stigmh pou exei er8ei o texnikos tou ote spiti sou na elegksei th grammi.To symbolaio leei oti apo th stigmh pou 8a er8ei o texnikos xreiazontai 20 ergasimes.An paraviasan auto ton oro na tous ta pareis!!!
http://www.danasoft.com/sig/DSLinGreecesucks.jpg
Link to comment
Share on other sites

τις τελευταίες 2 μέρες πάντως εμένα πάει και πάλι καλά με τα sites εξωτερικού. Φαίνεται πήραν την νέα γραμμή τους...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic (25 Δεκ. 2004 , 15:03)

 

τις τελευταίες 2 μέρες πάντως εμένα πάει και πάλι καλά με τα sites εξωτερικού. Φαίνεται πήραν την νέα γραμμή τους...

 

 

Όχι δεν είναι αυτό, είναι που έφυγα εγώ και έμεινε χώρος! :p

 

Για να σοβαρευτούμε όμως, πάει όσο καλά πήγαινε παλιότερα ή απλά καλύτερα από το χάλι που είχε καταντήσει;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (25 Δεκ. 2004 , 15:12)

 

Όχι δεν είναι αυτό, είναι που έφυγα εγώ και έμεινε χώρος! :p

 

Για να σοβαρευτούμε όμως, πάει όσο καλά πήγαινε παλιότερα ή απλά καλύτερα από το χάλι που είχε καταντήσει;

 

 

Κάπως καλύτερα στα site. Αλλά 5-7ΚΒps που έχω από το ftp.ntua.gr, από χθες βράδυ έως και αυτή τη στιγμή, νομίζω είναι απλά απαράδεκτο! Και προβλήματα στο dsl-phone, το οποίο και θα διακόψω μόλις αρχίσουν να το χρεώνουν αν συνεχίσει έτσι.

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (25 Δεκ. 2004 , 15:12)

 

Όχι δεν είναι αυτό, είναι που έφυγα εγώ και έμεινε χώρος! :p

 

Για να σοβαρευτούμε όμως, πάει όσο καλά πήγαινε παλιότερα ή απλά καλύτερα από το χάλι που είχε καταντήσει;

 

 

από vivodi bw meter: Bandwidth: 203,06 Kbps (25,38 KBps)

 

από adslguide:

Downstream 63 Kbps (7.9 KB/sec) 68 Kbps (inc. overheads)

Upstream 78 Kbps (9.8 KB/sec) 84 Kbps (inc. overheads)

 

παρόλα αυτά στο surfing πάει καλά.

 

download από mcafee.com με 17-18ΚΒ/s

 

dslphone μια χαρά όπως και ήταν.

 

δηλαδή είναι πολύ καλύτερα, αλλά όχι όπως ήταν.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Άρα μάλλον η βελτίωση οφείλεται στη μειωμένη χρήση λόγω των γιορτών και όχι σε κάποιο update...

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν βλέπω καμμία βελτίωση, για του λόγου το αληθές:

 

--------------------------------------------------------------------------------

Από τον server της Vivodi: έτσι πάνε τα ελληνικά site (σαν isdn περίπου)

 

Result From our server (80.76.39.173) to your terminal

With payload: 256 KB

Download time: 19,38 s

Bandwidth: 105,66 Kbps (13,21 KBps)

Click re-meter bandwidth DO NOT refresh browser

v1.0 build 030419, url: http://sleepless.ngoprek.org

--------------------------------------------------------------------------------

Από τον server της Forthnet: έτσι σέρνονται όλα τα site του εξωτερικού ουσιαστικά...

 

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e

click START to begin

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 112.99Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 45.89kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

click START to re-test

--------------------------------------------------------------------------------

 

Με λίγα λόγια χάλια :(

Link to comment
Share on other sites

σήμερα ήταν κάποιες στιγμές χειρότερα από ποτέ για τα ξένα sites. Τώρα που είναι ξημερώματα δουλεύει κάπως και το adslguide δίνει:

Downstream 87 Kbps (10.9 KB/sec) 93 Kbps (inc. overheads)

Upstream 15 Kbps (1.9 KB/sec) 16 Kbps (inc. overheads)

 

Στo cs λένε ακόμα για αναβάθμιση...

 

Ευτυχώς ελληνικά sites και dslphone εδώ ακόμα καλά...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...