Jump to content

MLaiS M52 Hongmi Note


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα. Σιγουρα; Γιατι εβαλα νεα καρτα στο Slot 2 (Micro Sim) της Cosmote (4G) και στους παροχεις μου δινει μονο Cosmote 2G ενω στο Slot 1 (Κανονικη Sim) με Vodafone 4G, δινει Vodafone 4G (ασχετα αν το σημα διχνει 3G/H - 14mbit dload στο speedtest). Και οι 2 καρτες ειναι καρτοκινητα. :)

Και στις 2 λέει έχει άλλα επιλέγεις σε ποιά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 347
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα βγαλω screenschot με την πρωτη ευκαιρια για να σας το δειξω :)

 

Μεχρι να βγαλω τα screenshots, 2 προβληματακια.

 

Α. Το εχω στο SIM 1 - 4G αλλα δεν εγραψε ποτε 4G παρα μονο 3G+(H) το οποιο μου δινει 19mbits

B. Το ηχειο ειναι μετριας αποδοσης και οχι τοσο δυνατο οσο το M9, καθως επισης και το ακουστικο.

 

Κανεις αλλος που αντιμετωποιησε παρομοιο προβλημα;

Edited by gavorka
Link to comment
Share on other sites

Θα βγαλω screenschot με την πρωτη ευκαιρια για να σας το δειξω :)

 

Μεχρι να βγαλω τα screenshots, 2 προβληματακια.

 

Α. Το εχω στο SIM 1 - 4G αλλα δεν εγραψε ποτε 4G παρα μονο 3G+(H) το οποιο μου δινει 19mbits

B. Το ηχειο ειναι μετριας αποδοσης και οχι τοσο δυνατο οσο το M9, καθως επισης και το ακουστικο.

 

Κανεις αλλος που αντιμετωποιησε παρομοιο προβλημα;

 

4G δεν εχω δει ουτε εγω , μονο Η+ και το συνηθεστερο 3G .

To ηχειο νομιζω οτι βελτιωθηκε λιγο με το viper .

 

Γενικες παρατηρησεις μετα απο 3 ημερες χρησης :

ΥΠΕΡ

-Πολυ γρηγορη αποκριση σε ολες τις οθονες και παιχνιδια - εφαρμογες που δοκιμασα χωρις να κομπιαζει πουθενα

- Η οθονη ειναι απιστευτα καλη σε αποδοση-αναλυση και χωρις bleeding στις ακρες

ΚΑΤΑ

- Το wireless ειναι μετριο . Αλλα κινητα μου στον ιδιο χωρο πιανουν πολλα περισσοτερα δικτυα ενω το Mlais δεν τα βλεπει καν.

-Ο proximity sensor επρεπε να ειναι λιγο πιο δεξια και κοντα στο ακουστικο για να αντιδρα σωστα οταν το βγαζεις απο το αυτι σου.

- Η μπαταρια με KK αντεχει με μετρια χρηση 2.30 ωρες οθονη , οποτε βγαζει τη μερα σιγουρα (και μεχρι την αλλη μερα το πρωι) αν δεν παιζεις παιχνιδια

- Η καμερα με χρηση αλλου προγραμματος (πχ better camera , cameraFV) ειναι μετρια και αναμενομενη για τετοιας αξιας κινητο.

-Μη ενοποιημενος χωρος μνημης

 

Σε γενικες γραμμες και αν βελτιωθουν στο 5 lollipop και καποια απο τα παραπανω ειμαι ευχαριστημενος απο το κινητο .

Link to comment
Share on other sites

Μόνο 2,5 ώρες οθόνη;;;

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι το φορτιζω οταν πεφτει κατω απο 20% οποτε υπολογιζε κανενα μισαωρο+ παραπανω

Δηλαδή 3 ώρες οθόνη..... σίγουρα η μπαταρία δεν είναι τόσο όσο ισχυρίζεται η εταιρεία.....μια μπαταρία 3000+ mAh, βγάζει το λιγότερο 4 ώρες οθόνη.... Τέλος πάντων... Θα το δούμε και αυτό...

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Και στις 2 λέει έχει άλλα επιλέγεις σε ποιά.

 

Σου γραφει δηλ. 4G στην οθονη ?

Προσπαθησα μεχρι και manual επιλογη στο δικτυο 4G της wind και της vodafone και παλι 3G εχω .

Επισης το wireless δεν εχει δυνατο σημα , εσενα ?

Μαλλον για προβλημα το βλεπω

Link to comment
Share on other sites

3 ωρες είναι απαράδεκτη διάρκεια. Το Lenovo A850+ μου βγάζει εως 9 ώρες. Με Vanilla ROM βέβαια, αλλά και με την γνήσια δεν απείχε πολύ. Κάτι δεν παει καλά.

 

Edit. Το Lenovo με 2500 mAh.....

Edited by nininikos
Link to comment
Share on other sites

3 ωρες είναι απαράδεκτη διάρκεια. Το Lenovo A850+ μου βγάζει εως 9 ώρες. Με Vanilla ROM βέβαια, αλλά και με την γνήσια δεν απείχε πολύ. Κάτι δεν παει καλά.

 

Edit. Το Lenovo με 2500 mAh.....

 

Το Lenovo δεν βγάζει τέτοια αυτονομία που να χτυπάν ταυτόχρονα όλοι στο φόρουμ τα ποποδάκια τους :p

Μιλάμε ώρες οθόνης και όχι ώρες συνολικής χρήσης. Μην τα μπερδεύουμε. Το είχα το κινητό...

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Μηπως κανεις καποιο λαθος?[ATTACH]60154[/ATTACH][ATTACH]60155[/ATTACH][ATTACH]60156[/ATTACH]

 

60 ωρες αναμονης σχεδον και 9 ωρες οθονης.!!!!!!!!

Edited by nininikos
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς για τις τιμές SAR του MLAIS M52 RED NOTE ?

 

Απ' οτι ειχα διαβασει , καποιος ειχε στειλει ερωτημα στην MLAIS και του ειχαν παντησει οτι ακομα βρισκονται σε φαση τεστ για τις τιμες SAR

Link to comment
Share on other sites

4G δεν εχω δει ουτε εγω , μονο Η+ και το συνηθεστερο 3G .

To ηχειο νομιζω οτι βελτιωθηκε λιγο με το viper .

 

Γενικες παρατηρησεις μετα απο 3 ημερες χρησης :

ΥΠΕΡ

-Πολυ γρηγορη αποκριση σε ολες τις οθονες και παιχνιδια - εφαρμογες που δοκιμασα χωρις να κομπιαζει πουθενα

- Η οθονη ειναι απιστευτα καλη σε αποδοση-αναλυση και χωρις bleeding στις ακρες

ΚΑΤΑ

- Το wireless ειναι μετριο . Αλλα κινητα μου στον ιδιο χωρο πιανουν πολλα περισσοτερα δικτυα ενω το Mlais δεν τα βλεπει καν.

-Ο proximity sensor επρεπε να ειναι λιγο πιο δεξια και κοντα στο ακουστικο για να αντιδρα σωστα οταν το βγαζεις απο το αυτι σου.

- Η μπαταρια με KK αντεχει με μετρια χρηση 2.30 ωρες οθονη , οποτε βγαζει τη μερα σιγουρα (και μεχρι την αλλη μερα το πρωι) αν δεν παιζεις παιχνιδια

- Η καμερα με χρηση αλλου προγραμματος (πχ better camera , cameraFV) ειναι μετρια και αναμενομενη για τετοιας αξιας κινητο.

-Μη ενοποιημενος χωρος μνημης

 

Σε γενικες γραμμες και αν βελτιωθουν στο 5 lollipop και καποια απο τα παραπανω ειμαι ευχαριστημενος απο το κινητο .

 

Συμφωνω με το WiFi οτι δεν ειναι εξισου δυνατο σε συγκριση ακομα και με το MLAIS M9. Το ηχειο θα δοκιμασω ειτε με SpeakerBooster Η Viper. O proximity μου δουλευει μια χαρα και το GPS το ιδιο. Οσο αφορα το 4G , εχω δει σε καποιο ιταλικο Unboxing οτι εγραφε 4G ενω εδω μιλαμε σιγουρα για HSDPA μιας και στο speedtest.net εβγαλα το πολυ 18.9Mbits Dload & 2.9Mbits Upload

 

Περιμενω το ΟΤΑ που συμφωνα με την εταιρεια θα γινει αυριο 29/4

 

Εδω προσεξα το 4G (2:29) το οποιο ειναι στο πορτοκαλι χρωμα αρα στην SIM2 και οχι στην SIM1, σωστα:

 

Edited by gavorka
Link to comment
Share on other sites

Οπως βλεπετε το 4G δουλευει κανονικα , αρκει να εχετε sim 4G και για Cosmote που εχω εγω δεν αρκει να την εχεις μονο αλλα να παρεις τον Cosmote για να ενεργοποιησει το 4G.

Οσο για την μπαταρια ακουω γνωμες.

Η δικια μου γνωμη ειναι οτι δεν μπορει να εχεις FERRARI (Antutu 44442 σε Kit Kat) και να θες να καιει οσο ενα Smart. (Απο αποψη επιδοσεων εννοω , μην παρεξηγηθω , ενα κινητο των 125€ ειναι μην τρελλαθουμε κιολας)

Edited by STOOKERMAN
Link to comment
Share on other sites

Μία χάρη παιδιά. Μπορείτε να βάλετε την google camera να δείτε αν βγάζει photosphere?

To εγκατεστησα αλλα δεν βρηκα πουθενα τετοια επιλογη

 

Οντως για το 4g (αντιγραφω απο τα web sites των εταιρειων) :

 

Wind/q ->

Πελάτες Καρτοκινητής / Mobile Broadband με κάρτα: Για ΟΛΟΥΣ τους πελάτες καρτοκινητής ή Mobile Broadband με κάρτα, θα πρέπει να γίνει αντικατάσταση SIM κάρτας η οποία θα γίνεται χωρίς χρέωση.

 

Πελάτες Συμβολαίου / ΚαρτοΣυνδεσης: Η πλειοψηφία των καρτών SIM υποστηρίζουν το 4G δίκτυο. (όλες οι SIM περίπου από το 2004 και μετά υποστηρίζουν 4G δίκτυο ενώ οι πιο παλιές θα χρειαστούν αντικατάσταση η οποία θα γίνεται με χρέωση).

 

Πρόγραμμα πελατών συμβολαίου

Όλα τα προγράμματα με ενσωματωμένα DATA & όλα τα προγράμματα Mobile Broadband είναι αυτόματα ενεργοποιημένα και δεν χρειάζεται καμία ενέργεια.

 

Vodafone -> θελει ενεργοποιηση με τηλεφωνο/μηνυμα στο 1285 γράφοντας 4G NAI

Edited by swatsquadgr
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα..δε μπορώ με τίποτα να κατεβάσω το οτιδήποτε απο το play.Ενώ έχω ίντερνετ,ανοίγω σελίδες κανονικά,απο το play τίποτα..καμία ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα..δε μπορώ με τίποτα να κατεβάσω το οτιδήποτε απο το play.Ενώ έχω ίντερνετ,ανοίγω σελίδες κανονικά,απο το play τίποτα..καμία ιδέα?

Βγες και ξαναμπες με το λογαριασμο σου.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα..δε μπορώ με τίποτα να κατεβάσω το οτιδήποτε απο το play.Ενώ έχω ίντερνετ,ανοίγω σελίδες κανονικά,απο το play τίποτα..καμία ιδέα?

 

σε αλλο κινητο η ταμπλετ οταν συμβαινει παω εφαρμογες στην εφαρμογη playstore και κανω clear cashe k data επανεκκινηση και λειτουργει.

Link to comment
Share on other sites

Κριτική μετα απο δυο μερες με το κινητό.

Αφού το παραγγειλα ανακάλυψα το jiayu s3 και σκέφτηκα να πάρω αυτό. Ετσι το έβγαλα σε αγγελία πριν καν το παραλάβω. Όταν ήρθε και άνοιξα το κουτί αλλαξα γνωμη αμέσως. Το κινητό ειναι πανέμορφο, πολύ λιτή σχεδίαση, εντυπωσιακά λεπτο και πανάλαφρο! Το πίσω καπάκι που στις φωτογραφίες φαίνεται πλαστικουρα είναι εντυποσιακοτατο!

Οθόνη καταπληκτική (όπως ειπαν και οι προλαλησαντες).

Ταχύτατο, δεν κολλάει ποτε.

ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Λειτουργουν όλα! Καμία επανεκκίνηση κανένα πάγωμα.

GPS αψογο.

Dual Sim μια χαρα. Η αλλαγη καρτας για data παιρνει περιπου 10-15 δευτερολεπτα. Σε q ειδα 4G αλλα με ψιλοελεεινη ταχυτητα (5-12 Mbps). Σε cosmote 3G+ με 13 Mbps, δεν έχω δει ακόμη 4G, θα δουμε σε αλλη περιοχή.

Μεγάφωνο μια χαρά, απόρω που το βρίσκουν ασθενές.

Ποιότητα ήχου στην επικοινωνία άριστη ομιλία και ακοή.

Ανοιχτή ακρόαση άριστη.

Antutu 42000.

Και τα δυο μεγαλα(?) θεματα: Κάμερα και μπαταρία.

Κάμερα: Αυτή που έχει πανω βγάζει κακές φωτογραφιες στην αυτόματη ισορροπία του λευκού. Με χειροκίνητη ρύθμιση (φως ημερας ή σκιά κλπ) βγάζει καλες. Με φλας απαράδεκτες. Βίντεο πολύ κακό, απαράδεκτο. Κατεβάζοντας την εφαρμογή της Google τα πραγματα διορθωνονται πολύ. Οι φωτογραφιες καλες (όχι sony) και το video αποδεκτό.

Μπαταρία: Δεν με απασχολεί ιδιαιτέρως, έχω φόρτιστη ακόμη και στη μηχανή. Ωστόσο φαίνεται πράγματι να πέφτει εύκολα. Αν δεν παίζεις παιχνίδια μάλλον τη βγάζει τη μέρα. Θα επανελθω σε αυτό το θέμα με νεώτερα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά καλημέρα..δε μπορώ με τίποτα να κατεβάσω το οτιδήποτε απο το play.Ενώ έχω ίντερνετ,ανοίγω σελίδες κανονικά,απο το play τίποτα..καμία ιδέα?

 

Κατάργηση ενημερώσεων του playstore

Edited by stelioskal
Link to comment
Share on other sites

1)Το wifi δεν το βλέπω πολύ δυνατό. Στο παραδιπλανό δωμάτιο χάνεται! Καμιά ιδέα;

2) Ποιούς δωρεάν χάρτες βάζετε;

Edited by dimigar
Link to comment
Share on other sites

Με το θεμα ηχειου, βρεθηκε λυση με το κατεβασμα του SpeakerBoost και την ρύθμιση του κοντα στο 15%-17%. Το wifi εχει οντως αδυναμο σήμα και περιμενω να διορθωθεί στο Lollipop. Στο δευτερο sim slot δεν μπορω με τιποτα να δουλεψω το data. Οσο αφορα το 4G και οι 2 κάρτες ειναι καινούργιες και απο vodafone & cosmote μου ειπαν οτι ειναι έτοιμες για 4G αλλα εχω μείνει στο 3G H+. Εστειλα SMS στο 1285 και αναμενω μπας και υπάρξει λυση. Και κατι τελευταιο. Η updated εκδοση του Lollipop εχει 4GB χωρο και τα υπολοιπα αποθηκευτικο απο οτι διαβασα στο FB Group της MLAIS.

 

Τελικά το μήνυμα στην Vodafone δούλεψε και στην οθονη εμφανίστηκε το 4G με ενα + σε μερικές περιοχές (ακομα και στο Ξυλόκαστρο στο οποιο βρισκομαι για 3μερο) :p

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

1)Το wifi δεν το βλέπω πολύ δυνατό. Στο παραδιπλανό δωμάτιο χάνεται! Καμιά ιδέα;

2) Ποιούς δωρεάν χάρτες βάζετε;

 

Πάντως σε M9 η ένταση σήματος wifi ήταν καθαρά θέμα software. Έδωσαν rom που έκανε το άριστο σήμα πραγματικά πολύ χαμηλό και σε επόμενη αποκαταστάθηκε πλήρως το άψογο αρχικό. Αυτά έγιναν στην προσπάθεια που έγινε, και μέσω μηνυμάτων με gearbest, για επίλυση άλλου προβλήματος. Side effect δηλαδή ήταν το wifi.

Με λίγα λόγια, μηπώς πρέπει οι κάτοχοι να τους την πέσουν λίγο ομαδικά;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...