Jump to content

Sony Xperia Z4 Tablet


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω το tablet 1,5 μήνα περίπου.... Η χρήση που του κάνω είναι πολύ ελαφριά πιο πολύ θα έλεγα Internet browsing και social αντέ που και που λίγο Kodi.... Έχω την 4g έκδοση με nougat 7.0

Το έχω στημένο ακριβώς όπως το S8+ μου με σιμ μέσα ...

Υπέροχο tablet και υπέρ πλήρης αλλά το Lag ζει και βασιλεύει μου θυμίζει συσκευές Android 5 χρόνια πίσω.

Μου κάνει τρομερή εντύπωση γιατί με τα χαρακτηριστικά που έχει και την χρήση που του κάνω θα έπρεπε να πετάει... Δεν το συζητάω σε σχέση ταχύτητας και lag με το s8+...

Το πιο περίεργο είναι ότι ο λόγος που το πήρα ήταν ότι η σύζυγος έχει το Z3 COMPACT TABLET (το απλό 16g και είναι με Android 6) και με το ίδιο στήσιμο πετάει... Καμία απολύτως σχέση τα 2 τους.

Εννοείται ότι με το που είχε έρθει η nougat έκανα επαναφορά όπως επίσης και πριν μια εβδομάδα το ξαναέκανα να δω μήπως έστρωνε...

Από οτι διαβάζω έχουν πολύ χρήστες πρόβλημα με τα lags με την διαχείριση μνήμης μετά την 7 ακόμα και στην 7.1.1 που εμείς στην Ευρώπη δεν έχουμε πάρει... Κρίμα...

Περιεργο. Γιατι και το z3 tablet με κατωτερο hw τρεχει αριστα αλλα και το z5 μου με ιδιο hw και λογισμικο με το z4 tablet τρεχει επισης τελεια.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Απεναντίας να προσθέσω θα έπρεπε το z4 tablet και πιο ομαλό και γρήγορο να είναι λόγο της μεγάλης επιφάνειας σε σχέση με κινητό 5 ιντσών και καλύτερης απαγωγής θερμοκρασίας.

 

Παντως και εγώ ένα τρίμηνο που πέρασα από το z3 tablet ήμουν ευχαριστημένος αλλά δεν με έπεισε για μακροχρόνια χρήση.

 

Τα on screen button το έκαναν ακόμα μικρότερο και το UI το βρήκα όχι optimized και κατάλληλο για tablet χρήση.

 

Δυστυχώς αποδεικνύεται ότι στο χώρο του tablet μόνο τα ipad αξίζουν,στο χώρο του Android επικρατεί ένα απέραντο σκουπιδαριό.

 

Εξ ου και οι περισσότεροι OEM έχουν εγκαταλείψει αυτή τη κατηγορία(πιο πολύ παίζουν μπάλα οι Κινέζοι με τις πλάκας υλοποιήσεις)

 

Και σε Sammy τα ίδια χάλια είναι.

 

Ούτε κατά διάνοια θα άφηνα τα ipad για android tablet.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Απεναντίας να προσθέσω θα έπρεπε το z4 tablet και πιο ομαλό και γρήγορο να είναι λόγο της μεγάλης επιφάνειας σε σχέση με κινητό 5 ιντσών και καλύτερης απαγωγής θερμοκρασίας.

 

Παντως και εγώ ένα τρίμηνο που πέρασα από το z3 tablet ήμουν ευχαριστημένος αλλά δεν με έπεισε για μακροχρόνια χρήση.

 

Τα on screen button το έκαναν ακόμα μικρότερο και το UI το βρήκα όχι optimized και κατάλληλο για tablet χρήση.

 

Δυστυχώς αποδεικνύεται ότι στο χώρο του tablet μόνο τα ipad αξίζουν,στο χώρο του Android επικρατεί ένα απέραντο σκουπιδαριό.

 

Εξ ου και οι περισσότεροι OEM έχουν εγκαταλείψει αυτή τη κατηγορία(πιο πολύ παίζουν μπάλα οι Κινέζοι με τις πλάκας υλοποιήσεις)

 

Και σε Sammy τα ίδια χάλια είναι.

 

Ούτε κατά διάνοια θα άφηνα τα ipad για android tablet.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Ειχα ipad απο τοτε που βγηκαν, οπως ξερεις. 2 χρονια τωρα δεν μου εχουν λειψει. Βλεπω κατι βιντεακια στο yt και ακομα υπαρχει το frame drops οταν ξεκλειδωνει και πεφτουν τα εικονιδια. Γενικα, στα ipads με ειχε χαλασει το λαγκ που ηταν εμφανεστατο απο το ios 7 και μετα. (οχι στο αιφον, μονο στο ipad)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ipad απο τοτε που βγηκαν, οπως ξερεις. 2 χρονια τωρα δεν μου εχουν λειψει. Βλεπω κατι βιντεακια στο yt και ακομα υπαρχει το frame drops οταν ξεκλειδωνει και πεφτουν τα εικονιδια. Γενικα, στα ipads με ειχε χαλασει το λαγκ που ηταν εμφανεστατο απο το ios 7 και μετα. (οχι στο αιφον, μονο στο ipad)

 

Εγώ δεν το παρατηρώ Γιαννη

Είχαν θέματα κυρίως αυτά με 512 έως 1gb ram προ 2-3 ετών.

3ετια κλείνω με το air 2 και και ούτε σύγχρονα Android του 16-17 μπορούν να συγκριθούν μαζί του σε σταθερότητα και ομαλότητα.

 

Και έχω πάρει 4 συναπτά major upgrade από iOS 8 σε 11 χωρίς εκπτώσεις σε feature και χωρίς μείωση απόδοσης.

 

Και στο z3 tablet με την kit Kat είχε την μέγιστη απόδοση.

Με Lolipop έπεσε όπως και με την 6.

 

Είναι δεδομένο όταν πάρω την απόφαση να αναβάθμισω την συσκευή μου τα ipad είναι μονόδρομος και δεν κοιτάζω τίποτα άλλο.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το παρατηρώ Γιαννη

Είχαν θέματα κυρίως αυτά με 512 έως 1gb ram προ 2-3 ετών.

3ετια κλείνω με το air 2 και και ούτε σύγχρονα Android του 16-17 μπορούν να συγκριθούν μαζί του σε σταθερότητα και ομαλότητα.

 

Και έχω πάρει 4 συναπτά major upgrade από iOS 8 σε 11 χωρίς εκπτώσεις σε feature και χωρίς μείωση απόδοσης.

 

Και στο z3 tablet με την kit Kat είχε την μέγιστη απόδοση.

Με Lolipop έπεσε όπως και με την 6.

 

Είναι δεδομένο όταν πάρω την απόφαση να αναβάθμισω την συσκευή μου τα ipad είναι μονόδρομος και δεν κοιτάζω τίποτα άλλο.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Ipad mini 2 ηταν το τελευταιο μου ipad. Νομιζω 2 γιγα ειχε. Γενικα, μετα το ios 7 δυσκολεψαν τα πραγματα για τα ipads. Ξερεις οτι δεν θα ελεγα κακο λογο αν δεν ημουν σιγουρος :p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ipad mini 2 ηταν το τελευταιο μου ipad. Νομιζω 2 γιγα ειχε. Γενικα, μετα το ios 7 δυσκολεψαν τα πραγματα για τα ipads. Ξερεις οτι δεν θα ελεγα κακο λογο αν δεν ημουν σιγουρος :p

 

Μηδενίζω το γραπτό σου Γιάννη.:p

Μετεξεταστέος σε αφήνω.

1gb ram είχε.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μηδενίζω το γραπτό σου Γιάννη.:p

Μετεξεταστέος σε αφήνω.

1gb ram είχε.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Σωστος! Ντροπη, τα ειχα ξεχασει....

Παντως, οσο το ειχα ηταν the latest. Μια χαρα ηταν, αλλα ειχε frame drops σε συγκεκριμενα γραφικα του ui.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα και την καινούργια έκδοση 7.1.1....δεν παρατήρησα καμία διαφορά προς το παρόν.... Let's see.....
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Ομοίως. Nougat 7.1.1. (v.32.4.A.0.160). Ίσως ένα κλικ πιο σβέλτο. Μπαταρία θα την παρακολουθήσω και θα ενημερώσω...

 

PS: Όσον αφορά στην απόκρυψη των soft buttons δοκιμάστε το GMD Immersive και η οθόνη σας θα είναι σκέτη απόλαυση...

Edited by JIMBOAthens
Link to comment
Share on other sites

Με την νέα ρομ 7.1.1 παρατήρησα ενα θέμα με τις ειδοποιήσεις ιδιαίτερα με το στοκ mail app.Μετά από κάποια ώρα σε αδράνεια όταν ενεργοποιουσα την οθόνη δεν μου έρχονταν ειδοποιήσεις πάρα μόνο όταν θα έμπαινα στην εφαρμογή... Και μέσα στην εφαρμογή έδειχνε ότι ο τελευταίος συγχρονισμός είχε γίνει 2 ή 3 ώρες πριν...Εννοείται με απενεργοποιημενω το stamina...

Βρήκα όμως την λύση... Θα πρέπει να μπουν οι εφαρμογές που θέλουμε να παίρνουμε πάντα ειδοποιήσεις στην λίστα "παραβλεψη βλετιστοποιησεων μπαταρίας" μόλις το έκανα λειτούργησε σωστά... Μάλιστα εκεί σου βγάζει και ένα μήνυμα για αυτό ακριβώς που περιγράφω

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Ομοίως. Nougat 7.1.1. (v.32.4.A.0.160). Ίσως ένα κλικ πιο σβέλτο. Μπαταρία θα την παρακολουθήσω και θα ενημερώσω...

 

...και δυστυχώς είναι ένα κλικ πιο κάτω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μόλις εγκατέστησα την Nougat 7.1.1. (v.32.4.A.0.160).

Καλοδούλευτη και με λιγότερα lagarismata.

πίσω από κάθε επιτυχημένο άντρα, κρύβεται...η μαμά του που τον ξεματιάζει :lol: !
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω την μειωμένη απόδοση της μπαταρίας με την 7.1.1. Σχεδόν 1 ώρα λιγότερη SOT (7 πριν, 6 τώρα)....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα συμφωνήσω κι εγώ στο ότι η μπαταρία του τελειώνει πιο γρήγορα και θα προσθέσω πως συνεχίζουν κάποια χαζά lags.
πίσω από κάθε επιτυχημένο άντρα, κρύβεται...η μαμά του που τον ξεματιάζει :lol: !
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι το βρίσκω πολύ πιο σταθερό και σε εμένα τουλάχιστον μετά από επαναφορά lags δεν υπάρχουν καθόλου σε αντίθεση με την 7.0

Η μπαταρία ίσως είναι ένα κλικ κάτω...

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

paidia να ρωτησω κατι;Πωλειται πλεον αυτη η ταμπλεταρα στην Ελλαδα;

 

Δυστυχώς όχι πια......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
http://www.dx.com/p/sony-xperia-z4-sgp771-tablet-3gb-ram-32gb-rom-lte-black-852449429

 

το βρηκα εδω.Εμπεριεχει ρισκο;

 

Τεράστιο όσον αφορά στο τελωνείο....

Link to comment
Share on other sites

http://www.dx.com/p/sony-xperia-z4-sgp771-tablet-3gb-ram-32gb-rom-lte-black-852449429

 

το βρηκα εδω.Εμπεριεχει ρισκο;

Ούτε καν φίλε... Έκανα μια έρευνα... Εγώ θα το έπαιρνα από εδώ http://www.ebay.com/itm/SONY-XPERIA-Z4-TABLET-SGP712-BLACK-WATERPROOF-KEYBOARD-BKB50-NEW-/302422052062?epid=0&hash=item4669c24cde:g:zYgAAOSw79RZlHiT

 

Είναι πιο ακριβό αλλά έχει και το πληκτρολόγιο που κοστίζει πάνω από 100 ευρώ... Καινούριο και αποστολή από UK δηλαδή χωρίς τελωνείο και σε 5-6 μερες στα χέρια σου..

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν έχει θέμα

Το android έχει όλες τις γλώσσες και διαλέγεις όποια θέλεις

 

Στάλθηκε από το E5823 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως έχει παρατήρηση κάνεις με φουλ φωτεινότητα σε τελείως λευκή οθόνη όπως στο τεστ app ή σε YouTube White video ένα πιο

εντονο-φωτεινό λευκό περίγραμμα γύρο από την οθόνη περίπου 0,5 με 1 cm...?

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το τέσταρα. Ναι, ισχύει αυτό που λες...

Οκ... Ρωτάω μήπως και έτσι ήταν μόνο το δικό μου....

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z4 Tablet

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...