Jump to content

Microsoft Lumia 640 XL


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νέος χρηστης στο lumia 640 xl.για φωτογραφία κατέβασα την εφαρμογή one shot.απεγκατεστησα την Lumia camera. Απλά δεν ξέρω εάν έκανα καλά. Στο αγγλικό store δεν έλεγαν καλά λόγια. Για βίντεο τι προτείνεται για να τραβάω?

Άρα καμερα και βίντεο. Help γιατί ενώ είχα ακούσει τα καλύτερα αρχικά η κάμερα δεν με ενθουσίασε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αχμ, από πλευράς εφαρμογών για κάμερα η σειρά πάει ως εξής: 1. Proshot (με ρυθμίσεις επιπέδου DSLR) 2. Lumia camera (τα παράπονα μπορεί να έχουν να κάνουν με το γεγονός ότι εν όψει win10 η MS έχει ψιλοπαρατήσει την Lumia camera προς όφελος της Microsoft camera η οποία ενσωματώνει όλες τις λειτουργίες) 3. Oneshot κι επειδή είναι πιο userfriendly και με περισσότερες ρυθμίσεις σκηνών στο αυτόματο ίσως να είναι στο ίδιο επίπεδο με την Lumia camera. Η ουσία, όμως, είναι ότι μόνο οι Lumia camera/Microsoft camera ανοίγουν σε χρόνο dt, πράγμα σημαντικό εάν θέλεις να φωτογραφήσεις κάτι στα γρήγορα. Τόσο το Proshot όσο και το Oneshot θέλουν κάποια δευτερόλεπτα για να ανοίξουν...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

τις τελευταιες μερες παρατηρω αποτομη πτωση της τιμης. εφτασε πλεον να πουλιετε καινουργιο 140 ευρω. μαλλον οφειλετε γενικοτερα στην πτωση tων win mobile. κατοχος πριν απο 3 μηνες με αγορα στα 229 ευρω. μαπα το καρπουζι γενικοτερα, και τα 10αρια ακομα ερχονται.
Link to comment
Share on other sites

Το μονο ασχημο με την μειωση της τιμης ειναι η μειωμενη μεταπωλητικη αξια του τηλεφωνου .Απορω τι δεν σας αρεσει σε καποιους , αλλα υπαρχει λυση να δωσεις κανα 500αρικο για καποια αξιοπρεπη ανδροιδ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Έχετε να προτείνεται καμία καλή κάρτα για το τηλέφωνο?

 

Ρίξε μια ματία στο κατάλληλο θέμα και σίγουρα θα βρεις! ;)

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Το μονο ασχημο με την μειωση της τιμης ειναι η μειωμενη μεταπωλητικη αξια του τηλεφωνου .Απορω τι δεν σας αρεσει σε καποιους , αλλα υπαρχει λυση να δωσεις κανα 500αρικο για καποια αξιοπρεπη ανδροιδ

 

αφου τοσο ευχαριστημενος εισα απ το τηλεφωνο, δεν θα επρεπε να σ αποσχολει η μεταπωλητικη αξια

Link to comment
Share on other sites

Αχμ, από πλευράς εφαρμογών για κάμερα η σειρά πάει ως εξής: 1. Proshot (με ρυθμίσεις επιπέδου DSLR) 2. Lumia camera (τα παράπονα μπορεί να έχουν να κάνουν με το γεγονός ότι εν όψει win10 η MS έχει ψιλοπαρατήσει την Lumia camera προς όφελος της Microsoft camera η οποία ενσωματώνει όλες τις λειτουργίες) 3. Oneshot κι επειδή είναι πιο userfriendly και με περισσότερες ρυθμίσεις σκηνών στο αυτόματο ίσως να είναι στο ίδιο επίπεδο με την Lumia camera. Η ουσία, όμως, είναι ότι μόνο οι Lumia camera/Microsoft camera ανοίγουν σε χρόνο dt, πράγμα σημαντικό εάν θέλεις να φωτογραφήσεις κάτι στα γρήγορα. Τόσο το Proshot όσο και το Oneshot θέλουν κάποια δευτερόλεπτα για να ανοίξουν...

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μια ερώτηση ακομα επειδή βλέπω ότι με την one shot πραγματικά καθυστερεί εάν επαναφερω την Lumia camera θα εχω χειρότερη ποιότητα στις φωτός ή δεν θα δω διάφορα.

Επίσης μια εφαρμογή για τραβάω βίντεο?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ τώρα και μία εβδομάδα κάτοχος του lumia640xl. Το τηλέφωνο τα σπάει

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα ξέρεις κανείς αν έχει ένταση το ξυπνητήρι;και πως κάνουμε αντιγραφή επικόλληση π.χ.μια ιστοσελίδα.ευχαριστώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το 2 το βρήκα. Αυτή η κάρτα κάνει για το τηλέφωνο μας;http://www.e-shop.gr/kingston-sdca10-16gb-16gb-micro-sdhc-class-10-uhs-i-with-adapter-p-PER.550898

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μια ερώτηση ακομα επειδή βλέπω ότι με την one shot πραγματικά καθυστερεί εάν επαναφερω την Lumia camera θα εχω χειρότερη ποιότητα στις φωτός ή δεν θα δω διάφορα.

 

Επίσης μια εφαρμογή για τραβάω βίντεο?

 

 

 

 

 

Δεν νομίζω να δεις διαφορά αλλά θα έχεις και τις ζωντανές εικόνες (μόνο η επίσημη εφαρμογή τις έχει). Για βίντεο μια χαρά είναι η Lumia camera. Μην ξεχάσεις να ρυθμίσεις να τραβάει 1080p@30fps.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Χαζη αλλα σημαντικη ερωτηση για μενα.ποια ειναι η διαφορα του hard reset με την επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων?

 

Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Ο τρόπος μόνο αλλάζει. Η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων γίνεται μέσα από το μενού των ρυθμίσεων ενώ το hard reset με συνδύασμό πλήκτρων. Hard reset θα μπορέσεις να κάνεις και σε περίπτωση που δεν ανταποκρίνεται η συσκευή ενώ για την επαναφορά, αναγκαστικά θα πρέπει να λειτουργεί η συσκευή σου.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες πόσες ώρες οθόνης βγάζετε με μέτρια ή και βαριά χρήση;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει μέτρηση για τις ώρες οθόνης στα Windows... Αν κρίνω πάντως από την καταπληκτική μπαταρία του 640, το XL θα είναι ακόμα καλύτερο λόγω μεγέθους και ίδιας ανάλυσης οθόνης...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Εγω με το 640 xl δεν εχω καταφέρει ποτε να τελειώσω την μπαταρία σε μια μέρα. Αυτό μου

συμβαίνει πρώτη φορά. Με μέτρια χρήση άνετα δυο μερες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει μέτρηση για τις ώρες οθόνης στα Windows... Αν κρίνω πάντως από την καταπληκτική μπαταρία του 640, το XL θα είναι ακόμα καλύτερο λόγω μεγέθους και ίδιας ανάλυσης οθόνης...

Χμμ... ειναι μια έλλειψη..

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έλλειψη που δεν μετράει την ώρα της οθόνης...? Τεσπα υποκειμενικό είναι...

 

Άσε που οι ώρες οθόνης είναι περίπλοκο και όχι κάποιος αυστηρός δείκτης της μπαταρίας... Προσωπικά με ενδιαφέρει η συνολική εικόνα που έχω της μπαταρίας σε μία μέρα... Εκτός από την οθόνη, τεράστιο ρόλο στην κατανάλωση παίζει και ότι τρέχει στο background, τομέας στον οποίο τα W10 είναι πολύ καλά...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Έλλειψη που δεν μετράει την ώρα της οθόνης...? Τεσπα υποκειμενικό είναι...

 

Άσε που οι ώρες οθόνης είναι περίπλοκο και όχι κάποιος αυστηρός δείκτης της μπαταρίας... Προσωπικά με ενδιαφέρει η συνολική εικόνα που έχω της μπαταρίας σε μία μέρα... Εκτός από την οθόνη, τεράστιο ρόλο στην κατανάλωση παίζει και ότι τρέχει στο background, τομέας στον οποίο τα W10 είναι πολύ καλά...

Ειναι έλλειψη γιατι αποτελεί την απόδειξη στα λεγόμενά μας περί μακράς διαρκείας ή και όχι της αυτονομίας μιας συσκευής..

εδώ πάμε για sideload κάποιας αντίστοιχης app επομένως..

Edited by Inevar

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι έλλειψη.

τα 640 και 640xl βγάζουν χαλαρά μια μέρα με φουλ χρήση όχι γιατί δεν έχεις την οθόνη ανοιχτή,αλλά για το γεγονός πως να τα wp κάνουν κάτι καλά είναι η διαχείριση των εφαρμογών που τρέχουν στο παρασκήνιο.

Δεν χρειάζεται καμία 3rdparty εφαρμογή,λέγε με greenify,για να βγάλεις μετα βίας μια μέρα κάνοντας τα βασικά.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι έλλειψη.

τα 640 και 640xl βγάζουν χαλαρά μια μέρα με φουλ χρήση όχι γιατί δεν έχεις την οθόνη ανοιχτή,αλλά για το γεγονός πως να τα wp κάνουν κάτι καλά είναι η διαχείριση των εφαρμογών που τρέχουν στο παρασκήνιο.

Δεν χρειάζεται καμία 3rdparty εφαρμογή,λέγε με greenify,για να βγάλεις μετα βίας μια μέρα κάνοντας τα βασικά.

 

Έγινε, εγω εννουσα κατι gsam battery monitor κτλπ..ίσα ίσα για να βλέπω ώρες που είναι ανοιχτή η οθόνη και για να το συνέκρινα με το Ζ2.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι έλλειψη γιατι αποτελεί την απόδειξη στα λεγόμενά μας περί μακράς διαρκείας ή και όχι της αυτονομίας μιας συσκευής..

εδώ πάμε για sideload κάποιας αντίστοιχης app επομένως..

 

Ούτε καν... Είναι τελείως υποκειμενικό... Ο καθένας είναι ανάλογα με τη χρήση που κάνει... Να σου δείξω σε Note 4 εγώ SOT 7,5 ώρες..?? Σε πραγματική χρήση μέσα στη μέρα δεν βγάζει πάνω από 3,5... Έτσι είναι σε όλα τα κινητά... Άλλο να είσαι σε χώρο με WiFi και άλλο να είσαι με 4G/Location/Bluetooth όλη μέρα...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ούτε καν... Είναι τελείως υποκειμενικό... Ο καθένας είναι ανάλογα με τη χρήση που κάνει... Να σου δείξω σε Note 4 εγώ SOT 7,5 ώρες..?? Σε πραγματική χρήση μέσα στη μέρα δεν βγάζει πάνω από 3,5... Έτσι είναι σε όλα τα κινητά... Άλλο να είσαι σε χώρο με WiFi και άλλο να είσαι με 4G/Location/Bluetooth όλη μέρα...

εννοείται ότι θα κάνουμε συγκεκριμένα τεστς καθε φορα ρε συ..τεσπα το ψιρίζω χωρίς λόγο , το κινητάκι κάνει μια χαρά την δουλίτσα του.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

επειδη το χαλασμενο meizu μου δυσκολα βλεπω να γινεται και αυτο (640 XL)ειδικα σε αυτη την τιμη ειναι η πρωτη μου επιλογη πιο πολυ λογω καμερας που με ενδιαφερει πολυ λεω να μην το παρω μαυρο απο τα αλλα 3 ποιο χρωμα δειχνει πιο ομορφο πιο του παει πιο πολυ.οκ γουστα ειναι αυτα αλλα θα ηθελα λιγο την αποψη σας,ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

επειδη το χαλασμενο meizu μου δυσκολα βλεπω να γινεται και αυτο (640 XL)ειδικα σε αυτη την τιμη ειναι η πρωτη μου επιλογη πιο πολυ λογω καμερας που με ενδιαφερει πολυ λεω να μην το παρω μαυρο απο τα αλλα 3 ποιο χρωμα δειχνει πιο ομορφο πιο του παει πιο πολυ.οκ γουστα ειναι αυτα αλλα θα ηθελα λιγο την αποψη σας,ευχαριστω!

Εγώ αν και μου αρέσει αρκετά το λευκό, το πήρα σε μαύρο (640XL LTE) γιατί δεν έβρισκα σε λευκό την περίοδο που το πήρα. Μικρό το κακό όμως μιας και μπορείς να αγοράσεις μετά πίσω καπάκι μπαταρίας σε άλλο χρώμα. Στην Πάτρα που είμαι εγώ, σε NOKIA κατάστημα βρίσκεις τα πορτοκαλί, μπλε ή άσπρο (αυτά τα χρώματα υπάρχουν μόνο) με κόστος 12 ευρώ. Τώρα όσον αφορά το άσπρο, όπως είπα μου αρέσει και το έχω πάρει, μου αρέσει που είναι μόνο το πίσω μέρος λευκό. Όπως και γενικά και σε άλλες συσκευές, δεν μου αρέσει που έχουν λευκό και μπροστά γύρο από την οθόνη, αλλά μόνο στο πίσω καπάκι. Το μαύρο και το λευκό είναι σχετικά ματ και δεν γλιστράνε, ενώ το μπλε και το πορτοκαλί είναι πιο γυαλιστερά. Φυσικά υπάρχει και το Ebay, όπου εκεί μπορείς να βρεις και καπάκι πίσω μπαταρίας με κάλυμμα οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...