Jump to content

Lenovo A7000


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες έχω μερικές ερωτήσεις..

Σκέφτομαι να κάνω το Lenovo Α7000 root και να του πετάξω τις εφαρμογές που πιάνουν τζάμπα χώρο.

1) Άλλο το root και άλλο το flash.? (το flash είναι σαν το format στο pc.?)

2) Πρέπει να τα κάνω και τα δύο.?

3) Διαβάζω ότι κάποια παιδιά αλλάξανε ρομ. Δηλαδή τι ακριβώς κάνανε.?

Το κινητό το έχω ακόμα στο android 5.0 πρέπει να το αναβαθμίσω πρώτα.?

Εν τέλει αξίζει να μπω στη διαδικασία.?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 413
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Root: το δικαίωμα υπέρ χρήστη ή administrator σε ένα σύστημα

,Flash,: λέξη που χρησιμοποιείται αντί του εγκαθηστω ένα λειτουργικό με τους οδηγούς τους σε τσιπακι eprom

Πρώτα αναβαθμισε στην τελευταία έκδοση του λειτουργικού γιατί αν γίνεις root είναι πιο δύσκολο ,πας στις ρυθμίσεις -σχετικα με την συσκευή -ελενχος αναβαθμίσεις

 

Μετά αποφασιζεις αν θα την ροοταρεις

Και υπόψη πρώτα διαβάζουμε ,καταλαβενουμε τι έχουμε διαβάσει,ρωτάμε όπου έχουμε απορίες και περνούμε το ρίσκο ότι μπορεί να πάνε όλα στραβά και να καταλήξουμε με τούβλο αντί για συσκευή

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!

Μια ερώτηση να κάνω: υπάρχει κάποια custom rom για το συγκεκριμένο κινητό που να επιλύει το πρόβλημα με τον αποθηκευτικό χώρο;να αλλάζει το partition και να μπορούν πλέον οι εφαρμογές που κατεβάζουμε να αποθηκεύονται στην sd?

Δοκίμασα τη MIUI 7 ROM GREEK αλλά είχε πρόβλημα πάνω στο κινητό μου. Αν κάποιος φίλος γνωρίζει κάποια ρομ με λυμένο το ζήτημα της αποθήκευσης θα ήμουν ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

όποιες εφαρμογές το επιτρέπουν οι ίδιες εγκαθηστάνται στη κάρτα αλλιώς χειροκίνητα και πάλι όχι όλες,

με την εργοστασιακή ρομ σε android 6 δεν έχει κανένα θέμα το τηλέφωνο και αν την ροοτάρεις απεγκαθιστάς αυτές που δεν χρειάζεσαι

 

μπορείς να βρείς και άλλες στο needrom ή στο xda

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

όποιες εφαρμογές το επιτρέπουν οι ίδιες εγκαθηστάνται στη κάρτα αλλιώς χειροκίνητα και πάλι όχι όλες,

με την εργοστασιακή ρομ σε android 6 δεν έχει κανένα θέμα το τηλέφωνο και αν την ροοτάρεις απεγκαθιστάς αυτές που δεν χρειάζεσαι

 

μπορείς να βρείς και άλλες στο needrom ή στο xda

 

Με την εργοστασιακή rom σε android 6, εγκαθιστάς τις εφαρμογές στην sd, αλλά αργούν πολύ να ανοίξουν, δεν τρέχουν κανονικά, άλλες φορές κολλάνε. Άρα είναι προτιμότερο να τις έχεις στο τηλέφωνο, οπότε τζίφος. Κατά την άποψή μου το lolipop καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τι κάρτα sd θα βάλεις,αν είναι καμία με αργό ρυθμό πχ 20mb ή εφαρμογές θα αργούν να ανοίξουν πχ 1ή2 δευτερόλεπτα ,αν βάλεις όμως μία καλή κάρτα μέ 30ή 40 ή καθυστέρηση είναι ίδια με την εσωτερική της μαμάς
http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τι κάρτα sd θα βάλεις,αν είναι καμία με αργό ρυθμό πχ 20mb ή εφαρμογές θα αργούν να ανοίξουν πχ 1ή2 δευτερόλεπτα ,αν βάλεις όμως μία καλή κάρτα μέ 30ή 40 ή καθυστέρηση είναι ίδια με την εσωτερική της μαμάς

Όταν είχα τη lolipop είχα όλες τις εφαρμογές στην sd και πήγαιναν σφαίρα.Μόλις έκανα την αναβάθμιση χάλια.Ξαναγύρισα στη lolipop και βρήκα την υγειά μου. Η sd είναι μία KINGSTON 16 GB 10 class.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε ποιά έκδοση ρομ είσαι σε παρακαλώ? Μπορείς να δείξεις screenshot του "σχετικά με το τηλέφωνο"?

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά έκδοση ρομ είσαι σε παρακαλώ? Μπορείς να δείξεις screenshot του "σχετικά με το τηλέφωνο"?

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

http://imageshack.com/a/img921/1222/R8wjD6.png

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω πάρα πολύ, αυτή είναι ή τελευταία lollipop?

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα. Πηρα εχθες το lenovo A7000. Στην ιδια θεση που καθομαι στη δουλεια μου εδω και 3 χρονια ολα τα προηγουμενα κινητα μου δεν ειχαν θεμα με το wifi και ας ειναι με το rooter του διπλανου μαγαζιου. Με το lenovo A7000 ομως ενω δειχνει οτι ειναι συνδεμενο δεν μπορει να ανοιξει σχεδον καμια σελιδα η κανει καμια ωρα. Αν παω πιο κοντα κατι γινετε αλλα αυτο δεν ειναι εφικτο. Με αλλα τηλ δεν ειχα κανενα θεμα. Ειναι θεμα κεραιας wifi; μηπως με την αναβαθμιση σε 6 θα αλλαξει κατι; η παμε για servis? Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καταρχήν κατέβασε το wifi analyzer και δες πόση ισχύ έχει το σήμα του ρούτερ ,έχε και υπόψιν κάθε τηλέφωνο έχει διαφορετικούς πομπούς και δέκτες αν συνδέεται σε όσα δίκτυα δοκιμάζεις έστω και από πιο κοντινή απόσταση σημαίνει ότι η συγκεκριμένη συσκευή έχει πιο αδύναμο δέκτη επίσης με ενεργοποιημένη την εξοικονόμηση ενέργειας από της ρυθμίσεις η ίδια συσκευή ρίχνει την ισχύ της σε όλα.Το ότι σε ένα δίκτυο δεν έχεις την ίδια απόδοση με ένα άλλο δεν σημαίνει ότι η συσκευή έχει πρόβλημα σημαίνει ότι το δίκτυο μπορεί να έχει φτάσει κοντά στο να είναι φουλ....

 

σε προηγούμενο ποστ έλεγε ένα παλικάρι ότι δεν έβλεπε τα αρχεία του αφού είχε κάνει εσωτερική την sd (#375 post)

συνέβη και σε εμένα μάλλον έχει να κάνει είτε με το usb debug είτε με το ξεκλείδωμα του bootloader αν σας συμβεί απενεργοποιήστε τα

αν εξακολουθεί πρέπει να κάνετε επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις

οπότε φροντίστε να έχετε ενεργό τον συγχρονισμό για της φωτογραφίες και της επαφές σας για να μην της ψάχνετε μετά

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

καταρχήν κατέβασε το wifi analyzer και δες πόση ισχύ έχει το σήμα του ρούτερ ,έχε και υπόψιν κάθε τηλέφωνο έχει διαφορετικούς πομπούς και δέκτες αν συνδέεται σε όσα δίκτυα δοκιμάζεις έστω και από πιο κοντινή απόσταση σημαίνει ότι η συγκεκριμένη συσκευή έχει πιο αδύναμο δέκτη επίσης με ενεργοποιημένη την εξοικονόμηση ενέργειας από της ρυθμίσεις η ίδια συσκευή ρίχνει την ισχύ της σε όλα.Το ότι σε ένα δίκτυο δεν έχεις την ίδια απόδοση με ένα άλλο δεν σημαίνει ότι η συσκευή έχει πρόβλημα σημαίνει ότι το δίκτυο μπορεί να έχει φτάσει κοντά στο να είναι φουλ....

 

σε προηγούμενο ποστ έλεγε ένα παλικάρι ότι δεν έβλεπε τα αρχεία του αφού είχε κάνει εσωτερική την sd (#375 post)

συνέβη και σε εμένα μάλλον έχει να κάνει είτε με το usb debug είτε με το ξεκλείδωμα του bootloader αν σας συμβεί απενεργοποιήστε τα

αν εξακολουθεί πρέπει να κάνετε επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις

οπότε φροντίστε να έχετε ενεργό τον συγχρονισμό για της φωτογραφίες και της επαφές σας για να μην της ψάχνετε μετά

 

Ok ευχαριστω φιλος εχεις ενα δικιο...... Αλλα σημερα με εναν φιλο μου που εχει ακριβως το ιδιο τηλ (το αγορασε εχθες) ακριβως απο τι ιδιο σημειο στο ιδιο modem αυτος σερφαριζε ανετα και οπουδηποτε και εγω σερνομουνα και δεν μπορουσα να μπω πουθενα!!!! Αρα υπαρχει προβλημα στο συγκεκριμενο τηλ......

Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστω φιλος εχεις ενα δικιο...... Αλλα σημερα με εναν φιλο μου που εχει ακριβως το ιδιο τηλ (το αγορασε εχθες) ακριβως απο τι ιδιο σημειο στο ιδιο modem αυτος σερφαριζε ανετα και οπουδηποτε και εγω σερνομουνα και δεν μπορουσα να μπω πουθενα!!!! Αρα υπαρχει προβλημα στο συγκεκριμενο τηλ......

Το καπακι της μπαταριας απο μεσα εχει ενα αυτοκολλητο? Για συγκρινε με Το φιλο σου...

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
μπα τιποτα..... μου το ξαναστειλανε πισω λεγοντας πως δεν εχει κανενα προβλημα..... ενω συνεχιζει να κανει το ιδιο.... ξερει κανεις πως αλλαζουν τις συχνοτητες wi-fi του ΚΙΝΗΤΟΥ?
Link to comment
Share on other sites

Για το wifi στίς ρυθμίσεις δεν έχει να αλλάξεις το φάσμα , πάντως με το mtk droid(enginier mode) που το είδα ανιχνέυει από το κανάλι 1-13
http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για το blutooth πρέπει και οι δύο συσκευές να βλέπουν η μία την άλλη

Μπορεί να βλέπεις εσύ την συσκευή αλλά να μην σε βλέπει

Επίσης όταν στελνεις αρχείο ή άλλη συσκευή να κάνει αποδοχή , εξαρτάται και από την άλλη συσκευή . Στην δική μου που δοκιμασα στέλνει κανονικά

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για το blutooth πρέπει και οι δύο συσκευές να βλέπουν η μία την άλλη

Μπορεί να βλέπεις εσύ την συσκευή αλλά να μην σε βλέπει

Επίσης όταν στελνεις αρχείο ή άλλη συσκευή να κάνει αποδοχή , εξαρτάται και από την άλλη συσκευή . Στην δική μου που δοκιμασα στέλνει κανονικά

Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και έφτιαξε.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα , έχω το εξης θεματάκι. Μετά την αναβάθμιση σε 6 διαπίστωσα πρόβλημα

-με youtube το οποίο αργεί πολύ να φορτώσει το εκάστοτε βίντεο και ρίχνει τη ποιότητα της εικόνας συνεχώς. Αυτό συμβαίνει και με wifi και με 4g. πριν την αναβάθμιση το κινητό πετούσε φόρτωνε στο δευτερόλεπτο τα βίντεο

- στο Instagram παρατηρώ επίσης το ίδιο με τα βίντεο δε παίζει κανένα και για κανένα λόγο

-στο twitter π.χ. αργεί πολύ να φορτώσει το εκάστοτε προφίλ και πολλές φορές δεν εμφανίζει εικόνες

Γενικά οι εφαρμογές ψιλο αργούν να φορτώσουν ενώ το ιντερνετ με chrome είναι σφαίρα.

1)Έχει κανείς εικόνα.?

2)Μπορεί να γίνει downgrade στο 5αρι android και αν ναι πως.?

Link to comment
Share on other sites

για της εφαρμογές έχεις κάνεις της αναβαθμίσεις τους;

για να κάνεις υποβάθμιση ,μπορείς να κάνεις κοίτα στο xda ή

http://www.stechguide.com/stock-rom-for-lenovo-a7000/

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

για της εφαρμογές έχεις κάνεις της αναβαθμίσεις τους;

για να κάνεις υποβάθμιση ,μπορείς να κάνεις κοίτα στο xda ή

http://www.stechguide.com/stock-rom-for-lenovo-a7000/

 

ναι όλες οι εφαρμογές είναι ενημερωμένες και όλες είναι στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης του κινητού μιας και στη κάρτα δεν ανοίγουν ή όταν ανοίγουν βγάζουν μήνυμα μη ανταπόκρισης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τώρα τελευταία, όταν συνδέω το κινητό στο laptop, με usb καλώδιο, δεν κάνει σύνδεση σε MTP παρά μόνο σε usb για να βλέπει μόνο την sd. Έχω αλλάξει θύρες, έχω αλλάξει καλώδιο και έχω κάνει και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά τα ίδια. Έχω το lollipop.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...