Jump to content

Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε μια εβδομαδα περιπου θα την παρουμε και εμεις,οι αναβαθμισεις βγαινουν με μια σειρα και η btu αργει λιγο

 

Αυτή είναι η αναβάθμιση που λέγατε παρακάτω με τα 400mb??

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας βρήκα αυτό, όλοι στο mm με το phone info βλεπουν κενο csc;;;;; Πάντως ενω εχει βγει νεοτερη xef δεν βλεπω καμμια αναβαθμιση

ΑΚΥΡΟ πισω στην 360 σελιδα βρηκα οτι μενει κενο με mm

Quote:

Originally Posted by georgetheo77

 

Hi,

i have upgrade my galaxy s6 to 6.0.1 via odin, i installed phone info from play store but it doesn't show the original csc code. It shows only active csc and firmware csc. The original csc code is empty. I flashed the phone 2 times and also made factory reset from recovery. Can anyone knows why it doesn't show the original code? Btw the firmware is from uk/ ireland XEU.

Yes, since Marshmallow update, it needs root to read the 'Original CSC' information.

 

If you have root, you will see that info.

It is due to Samsung has strengthened its security policy, sorry about that.

 

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=65486649&postcount=48

Edited by vagemm
Βαγγέλης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, πήρα το s6 από πλαίσιο και είχε ταινία ασφάλειας πάνω στην υπάρχουσα ταινία ασφαλείας που ήταν κομμενη. Υπάρχει τρόπος από το hidden menu να δω πόσες ώρες λειτουργίας έχει για να μη τρέχω για αλλαγή;

Αμα ηταν ανοιχτο επρεπε επιτοπου να το αφησεις.

Link to comment
Share on other sites

Sorry παιδες αν σας εχω ζαλισει αλλα εχω παει 150 σελιδες πισω και διαβαζω.

Αν και εχει βγει Update στην xef δεν εχω δει τιποτα OTA

Διαβαζω λοιπον πισω στις 23 Μαρτιου (σελ.380)

 

"Πρέπει να κάνει match το CSC με το product code για να πάρεις ΟΤΑ. Σε μένα το product code γύρισε σε XEF με factory reset. Αν φοβάσαι ότι τσάμπα κόπο θα κάνεις και δεν θα σου γυρίσει όπως εμένα, τότε γιατί δεν περνάς τη 2η γαλλική odin όπως πέρασες την 1η ;"

 

Ισχυει;;;; σε μενα το product code ειναι AUT ενώ το csc οπως εγραψα και παραπανω ειναι XEF

Να κανω factory reset ή να δοκιμασω να βαλω την νεα XEF μεσω odin, για να αλλαξει και το product code και να λαμβανω ota;

Ευχαριστω εκ των προτερων

Edited by vagemm
Βαγγέλης
Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται να μην είναι.

Στην καρτέλα personal κάτω που λέει usage history

 

20160715_060249.jpg

 

Δεν υπαρχει ουτε σε εμενα φιλε. Το εβγαζε παλια μόνο. Νομιζω οτι μετα την τελευταια αναβαθμιση που πηρε το app το εβγαλαν

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει ουτε σε εμενα φιλε. Το εβγαζε παλια μόνο. Νομιζω οτι μετα την τελευταια αναβαθμιση που πηρε το app το εβγαλαν

 

Δεν ξέρω τι παίζει πάντως την τελευταία έκδοση έχω ( 3.4.5 ) και μου το εμφανίζει κανονικά

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι παίζει πάντως την τελευταία έκδοση έχω ( 3.4.5 ) και μου το εμφανίζει κανονικά

 

και εγώ αυτή έχω, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι είμαι ρουτ, επίσης αν κάνεις έλεγχο για refurbished σου εμφανίζει ξανά πόσες φορές έχει συνδεθεί ο φορτιστής

Link to comment
Share on other sites

και εγώ αυτή έχω, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι είμαι ρουτ, επίσης αν κάνεις έλεγχο για refurbished σου εμφανίζει ξανά πόσες φορές έχει συνδεθεί ο φορτιστής

 

οχι, λεει απλα congratulations, your phone is original και ΤΙΠΟΤΑ αλλο. Παλια οντως μου το εμφανιζε αλλα οχι πια.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Από το xda:

For all the people with the CSC problems:

 

You CAN'T switch csc if using a multi-csc rom, and are not rooted. The default csc will be applied, and that can vary (for example, the default for SEE is Portugal).

 

If you have root, just use the phone info app to change it.

If you don't, you must find a single csc rom, such as BTU and flash it. If it doesn't stick, repartition the phone (pit file is included with the csc file, DON'T choose it manually in the pit tab in odin).

The original csc will still be blank even after cache/data reset. But smart switch will at least allow you to perform software update later on.

Nokia 6110->Nokia 3310->Ericsson T20e->Nokia 3510i->SE T68i->Panasonic GD87->SE K700->Siemens CX75->SE K750->SE W850->SE K800->SE C702->SE K850->SE C902->SE Yari->SE Satio->Samsung Galaxy S II->HTC One->Nokia Lumia 930->Galaxy S6->Galaxy S7->HTC U11->Oneplus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Τζάμπα ρωτάω αφού ο mpanos απάντησε νωρίτερα, Δευτέρα πάω για backup και επαναφορά για να αλλάξει και το product code γιατί αλλιώς αναβαθμίσεις μόνο μέσω odin αφού ota και kies παπαλα αν δεν ταιριάζουν
Βαγγέλης
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται λίγο βαρύ το κινητό τελευταία... Δεν έχει εκείνη τη σβελταδα που είχε. Σα να έχασε σε εκρηκτικοτητα ... Με BTU είμαι και σκέφτομαι να του ρίξω ένα factory reset λίγο να στρώσει.
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Μια φορα το διμηνο χρειαζεται να ελευθερωθει η cache!

 

Εντάξει μια φορά το δίμηνο είναι λίγο υπερβολή αλλά μια φορά το εξάμηνο είναι οκ..

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μια φορά το δίμηνο είναι λίγο υπερβολή αλλά μια φορά το εξάμηνο είναι οκ..

 

Ποιο προγραμμα χρησιμοποιειται για back up?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια έχει κανει σε κανέναν απο εσας ποτέ η καμερα περιεργο ήχο?

το παρατηρησα 2-3 φορες μολις άνοιξα snapchat ακούστηκε ενας περιεργος ηχος απτην καμερα

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτη η ιστορία με το bug του google backup που κραταει awake το συστημα και άδειαζει τη μπαταρια, ακομα δεν εχει διορθωθει μετά απο τοσο καιρο που δοκιμασα να το ανοίξω και να δω.

Ντροπη ρε Google..

 

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτη η ιστορία με το bug του google backup που κραταει awake το συστημα και άδειαζει τη μπαταρια, ακομα δεν εχει διορθωθει μετά απο τοσο καιρο που δοκιμασα να το ανοίξω και να δω.

Ντροπη ρε Google..

 

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

 

Δεν υπαρχει επισημη απαντηση απ' οσο ξερω οτι φταιει η Google σε αυτο το bug.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει επισημη απαντηση απ' οσο ξερω οτι φταιει η Google σε αυτο το bug.

Συμβαίνει και σε Nexus 5X, Nexus 6P το ίδιο ακριβώς παντως.. Για το 5X το εχω δει ο ιδιος, για το 6P το λενε στο νετ. Δεν ειναι της Samsung το πρόβλημα.

 

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα με το τηλεφωνο τον τελευταιο μηνα.

Το ποσοστο της μπαταριας δεν συμβαδιζει με το πραγματικο επιπεδο. Ας πουμε για παραδειγμα, το κινητο κλεινει απο μπαταρια και οταν το ξανανοιξω ανοιγει κ λεει 7%. Επισης αυτη τη στιγμη ειμαι με 2% και δεν μου εχει βγαλει καν το μηνυμα που συνηθως βγαζει οταν η μπαταρια πεφτει κατω του 5% και με αφηνει κ φωτεινοτητα να πειραξω (ενω κανονικα για <5% δεν γινεται) και την καμερα να χρησιμοποιησω. Που σημαινει οτι η ενδειξη ειναι τελειως λαθος και εχει παραπανω ενεργεια απ την εικονιζομενη. Εχω δοκιμασει να το αφησω να κλεισει απο μπαταρια αρκετες φορες κ μετα να φορτισω ως το 100% αλλα δεν διορθωθηκε καθολου.

Δεν ειναι κανα τεραστιο προβλημα ΟΜΩΣ πολλες φορες λεει οτι εχει 10% κ μετα απενεργοποιειται και δεν ξανανοιγει και με αφηνει απο μπαταρια τελειως απροειδοποιητα.

Τι να κανω? Καθε ιδεα ευπροσδεκτη! Eυχαριστω!

Edited by Leon_G
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζεις factory reset αφού πρώτα πάρεις backup και αν δεν φτιάξει το πας στο service.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει και σε Nexus 5X, Nexus 6P το ίδιο ακριβώς παντως.. Για το 5X το εχω δει ο ιδιος, για το 6P το λενε στο νετ. Δεν ειναι της Samsung το πρόβλημα.

 

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

 

Τα ιδια προβληματα τα ειχε και το oneplus one παντως, αλλα, με update της cyanogen αργοτερα, εφτιαξε.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζεις factory reset αφού πρώτα πάρεις backup και αν δεν φτιάξει το πας στο service.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλο αλλα προφανως το ειχα σκεφτει κ εγω αυτο :Ρ

Αν ειναι να κανω reset κ να το στηνω απ την αρχη προτιμω να παρω ενα power bank και να τελειωνει το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

Μόλις πήρα το s6 από skroutz. Έχει 5.1.1 και δεν βρίσκει αναβάθμιση στην 6. Από λίγο που το έψαξα φαίνεται να έχει ελβετικό CSC ( G920FAUV3QOJ1 ). Αν αναβαθμίσω μέσω odin σε κάποια official 6.0 από sammobile με άλλο CSC θα κτυπήσει το knox?

Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά! Υπάρχει τρόπος να ανοίγω το κινητό έχοντας σεταρει το δαχτυλικό αποτύπωμα απλός ακουμπώτας το δάχτυλο στο κουμπί χωρις να το πατάω?
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...