Jump to content

Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω την εντύπωση πως μεγάλη κατανάλωση RAM είναι η φιλοσοφία του ANDROID. Δηλαδή δεν λειτουργεί όπως πχ τα Windows που αν δούμε μεγάλη χρήση RAM ξέρουμε ότι κάτι δεν πάει καλά. Στο Android όση RAM και να έχει, ακόμα και 3GB ή 4GB, κάτω από το 60% δύσκολα θα δείτε. Κι αν χρειαστεί να κλείσει μια εφαρμογή συνήθως φροντίζει το ίδιο το λειτουργικό. Το ότι κολλάει προφανώς ευθύνεται ο κώδικας που έχει εμπλουτίσει η Samsung για να το φέρει στα μέτρα της κι όχι η RAM αυτή καθαυτή. :)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω την εντύπωση πως μεγάλη κατανάλωση RAM είναι η φιλοσοφία του ANDROID. Δηλαδή δεν λειτουργεί όπως πχ τα Windows που αν δούμε μεγάλη χρήση RAM ξέρουμε ότι κάτι δεν πάει καλά. Στο Android όση RAM και να έχει, ακόμα και 3GB ή 4GB, κάτω από το 60% δύσκολα θα δείτε. Κι αν χρειαστεί να κλείσει μια εφαρμογή συνήθως φροντίζει το ίδιο το λειτουργικό. Το ότι κολλάει προφανώς ευθύνεται ο κώδικας που έχει εμπλουτίσει η Samsung για να το φέρει στα μέτρα της κι όχι η RAM αυτή καθαυτή. :)

 

Μα δεν κολλάει, τουλάχιστον οι χρήστες δεν αναφέρουν αυτό.

Το πρόβλημα δεν είναι ότι χρησιμοποιεί το 80-90% της ram αλλά ότι η περισσότερη καταλαμβάνεται από τις βλακείες της samsung(ή της google), με 3gb ram θα πρέπει να σου επιτρέπει να έχεις ανοιχτές 5-10 εφαρμογές χωρίς να κλείνει η μία πίσω από την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες εβδομάδες μου συμβαίνει το εξής, κάθε φορά που κάνω update κάποια εφαρμογή από το Google Play, τη στιγμή της ενημέρωσης κρασάρει το πληκτρολόγιο Google (το οποίο εκείνη τη στιγμή δεν είναι καν ανοιχτό για να γράψω κάτι) και στη συνέχεια μου βγάζει ειδοποίηση όπου μου προτείνει να την απεγκαταστήσω γιατί προκαλεί καθυστέρηση του συστήματος. Έκανα διαγραφή δεδομένων και cache αλλά συνεχίζει το ίδιο.

 

Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι?

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορουμε να απενεργοποιησουμε τα update απ το Google Play;

Ζηταει διαφορα updates αλλα εγω κατεβασα μονο το Shazam.

 

Για παραδειγμα μου λεει:

6 ενημερωσεις απαιτουν εγκριση, και εχει αλλες 30 για ενημερωση αλλα δεν τις χρησιμοποιω.

Ειναι καλα να τις ενημερωνω; Αν οχι, πως μπορω να μην δεχομαι ειδοποίηση για τις ενημερωσεις;

Edited by elder
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορουμε να απενεργοποιησουμε τα update απ το Google Play;

Ζηταει διαφορα updates αλλα εγω κατεβασα μονο το Shazam.

 

Πας playstore-ρυθμίσεις και στην 1η ρύθμιση, επιλέγεις χωρίς αυτόματη ενημέρωση εφαρμοργών.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν κολλάει, τουλάχιστον οι χρήστες δεν αναφέρουν αυτό.

Το πρόβλημα δεν είναι ότι χρησιμοποιεί το 80-90% της ram αλλά ότι η περισσότερη καταλαμβάνεται από τις βλακείες της samsung(ή της google), με 3gb ram θα πρέπει να σου επιτρέπει να έχεις ανοιχτές 5-10 εφαρμογές χωρίς να κλείνει η μία πίσω από την άλλη.

 

Χμμ, κατάλαβα. Αυτό είναι λάθος στη διαχείρηση μνήμης εκ μέρους Samsung. Ελπίζω να λυθεί σύντομα με κάποιο update. :)

Link to comment
Share on other sites

Πας playstore-ρυθμίσεις και στην 1η ρύθμιση, επιλέγεις χωρίς αυτόματη ενημέρωση εφαρμοργών.

Ωραια ετσι το εκανα, ευχαριστω. :)

Δεν νομιζω ντε και καλα να πρεπει να ενημερωνονται ολες οι εφαρμογες για την σωστη λειτουργια τις συσκευης;

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ετσι το εκανα, ευχαριστω. :)

Δεν νομιζω ντε και καλα να πρεπει να ενημερωνονται ολες οι εφαρμογες για την σωστη λειτουργια τις συσκευης;

 

Θεωρητικά η τελευταία έκδοση είναι η πιο βελτιστοποιήμενη αλλά στην πράξη έχει τύχει πολλές φορές να δουλεύει καλύτερα η παλιά έκδοση σε σχέση με τη νεότερη.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα κι εγω τιν αναβαθμηση που ειναι 88.98 ΜΒ παιδια!

 

Μολις ηρθε κ σε μενα.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Προχθές μου μπήκε η ιδέα να συγκρίνω τις ταχύτητες του internet μεταξύ του S6 και του υπολογιστή. Να σημειώσω ότι έχω VDSL από τη Wind. Το test έγινε με το speedtest (από το site στον υπολογιστή και με την εφαρμογή στο S6). Στον υπολογιστή τα αποτελέσματα ήταν 48Mbps download και 11Mbps Upload. Αντίστοιχα στο S6 ήταν 11Mbps download και 7Mbps Upload.

 

Με παραξένεψε η μεγάλη διαφορά. Να δεχθώ ότι μια διαφορά θα υπήρχε λόγω του ότι ο υπολογιστής είναι συνδεδεμένος με Ethernet και το κινητό στο Wi-Fi, αλλά όχι τόσο.

 

Είναι κάποιο πρόβλημα του κινητού ή το modem μου για κάποιο λόγο περιορίζει το bandwith στο ασύρματο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπερα! Απέκτησα πρόσφατα το Galaxy S6 και εχω θεμα με τα μηνυματα. δεν ξερω που να βρω τις ρυθμίσεις για να στελνω με πάνω από 70 χαρακτήρες και μου τα στέλνει κομμένα. εβαλα το go sms και το messenger της google αλλά μου κάνει πάλι τα ιδια... εχετε ιδεα τι πρεπει να κανω? ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

Προχθές μου μπήκε η ιδέα να συγκρίνω τις ταχύτητες του internet μεταξύ του S6 και του υπολογιστή. Να σημειώσω ότι έχω VDSL από τη Wind. Το test έγινε με το speedtest (από το site στον υπολογιστή και με την εφαρμογή στο S6). Στον υπολογιστή τα αποτελέσματα ήταν 48Mbps download και 11Mbps Upload. Αντίστοιχα στο S6 ήταν 11Mbps download και 7Mbps Upload.

 

Με παραξένεψε η μεγάλη διαφορά. Να δεχθώ ότι μια διαφορά θα υπήρχε λόγω του ότι ο υπολογιστής είναι συνδεδεμένος με Ethernet και το κινητό στο Wi-Fi, αλλά όχι τόσο.

 

Είναι κάποιο πρόβλημα του κινητού ή το modem μου για κάποιο λόγο περιορίζει το bandwith στο ασύρματο?

δε νομίζω να είναι θέμα του κινητού καθώς έχω δει 50mb download με 4g

 

Παιδιά καλησπερα! Απέκτησα πρόσφατα το Galaxy S6 και εχω θεμα με τα μηνυματα. δεν ξερω που να βρω τις ρυθμίσεις για να στελνω με πάνω από 70 χαρακτήρες και μου τα στέλνει κομμένα. εβαλα το go sms και το messenger της google αλλά μου κάνει πάλι τα ιδια... εχετε ιδεα τι πρεπει να κανω? ευχαριστώ πολύ

στις ρυθμίσεις των sms βάλε κωδικοποίηση αυτόματο

 

Ποια αναβάθμιση παιδιά? Την COI9 ή νεότερη?

λογικά είναι η COI9

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Προχθές μου μπήκε η ιδέα να συγκρίνω τις ταχύτητες του internet μεταξύ του S6 και του υπολογιστή. Να σημειώσω ότι έχω VDSL από τη Wind. Το test έγινε με το speedtest (από το site στον υπολογιστή και με την εφαρμογή στο S6). Στον υπολογιστή τα αποτελέσματα ήταν 48Mbps download και 11Mbps Upload. Αντίστοιχα στο S6 ήταν 11Mbps download και 7Mbps Upload.

 

Με παραξένεψε η μεγάλη διαφορά. Να δεχθώ ότι μια διαφορά θα υπήρχε λόγω του ότι ο υπολογιστής είναι συνδεδεμένος με Ethernet και το κινητό στο Wi-Fi, αλλά όχι τόσο.

 

Είναι κάποιο πρόβλημα του κινητού ή το modem μου για κάποιο λόγο περιορίζει το bandwith στο ασύρματο?

Μήπως είχαν διαφορετικό server το κινητό με τον υπολογιστή; Δοκίμασε να βάλεις τον ίδιο και ξαναδοκίμασε!

Link to comment
Share on other sites

Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος την εφαρμογή World Lens (αυτή που μεταφράζει σε πραγματικό χρόνο επιγραφές); μου δείχνει συνέχεια μία μαύρη οθόνη ενώ σε προηγούμενα galaxy μου έπαιζε.

 

Την εφαρμογή την έχει αγοράσει η Google και ενσωματώσει στο Google Translate. Δεν λειτουργεί με ακριβώς τον ίδιο τρόπο, αλλά είμαι βέβαιως ότι θα εξελιχθεί πάρα πολύ στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ωρε σύντεκνε;;

 

Γιατί η συσκευή του έχει πρόβλημα. Μάλλον νομίζει ότι όλα έτσι είναι τα κινητά.... Όταν είχα το s6 όχι απλά δεν είχε lag αλλά πετούσε και φορτωμένο με ccleaner gsam battery monitor.

Post #2859

 

Πιθανος πρόβλημα μητρικής

Link to comment
Share on other sites

Το λάθος, αν το εχει όντως,κι αν όντως εχει ολα αυτά τα προβλήματά πού λέει,γιατί δεν το πάει στο service?

Γιατί το κράζει εδώ και καιρό.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το λάθος, αν το εχει όντως,κι αν όντως εχει ολα αυτά τα προβλήματά πού λέει,γιατί δεν το πάει στο service?

Γιατί το κράζει εδώ και καιρό.

 

Την ιδια απορια εχω κι εγω...Ολοι μπορει να παρουμε ελαττωματικο προιον.Το 1ο που κανω ειναι να το στειλω στο σερβις αν δεν μπορω να το λυσω μονος.

Σε ολες τις εταιρειες και σε ολα τα προιοντα μπορει να πεσεις σε ελαττωματικο.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε ενα notification για μια ενημερωση 5Μb. Μου ελεγε οτι ειναι υποχρεωτικο. Πατησα το "back" κ εξαφανιστηκε. Πηγα στις ενημερωσεις λογισμικου και μου λεει δεν υπαρχει καμια ενημερωση. Πηγα και στο Galaxy Apps και κει απολυτως τπτ. Εχω το S6 vodafone γερμανικο. Ξερει κανεις κατι γι αυτο? Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα.

Σημερα αγορασα ενα Galaxy S6 και ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα αν μπορει καποιος να με βοηθησει.

Το κινητο ειναι καινουριο και το αγορασα απο ενα σκρουτζομαγαζο και ειναι Branded (Vodafone)....

Υπαρχει τροπος να του βγαλω ολες τις προεγκατεστημενες εφαρμογες ή να του περασω μια Open ROM που να μπορει ομως μετα να δουλευει σωστα με OTA Updates και χωρις φυσικα να πειραχτει ο Knox του?

Link to comment
Share on other sites

Το λάθος, αν το εχει όντως,κι αν όντως εχει ολα αυτά τα προβλήματά πού λέει,γιατί δεν το πάει στο service?

Γιατί το κράζει εδώ και καιρό.

 

το έχω πάει στο service 2 φορες... δεν βλέπουνε κανένα πρόβλημα...

 

μου λένε πως έγινε διαγνωστικός έλεγχος και το κινητό είναι μια χαρά...

 

του λέω η συσκευή στο άκυρο μετά από λίγο καιρό κολλάει?

 

και μου απαντάει είναι φυσιολογικό αν το φορτώσεις... ενώ του εξήγησα πως δεν φορτώνω με σαβούρες την συσκευή μου...

 

προσωπικά δεν το βλέπω φυσιολογικό όταν διαβάζω κριτικές ότι πολλά άτομα έχουνε φορτώσει την συσκευή τους με σκουπίδια και δεν κολλάει πουθενά....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...