Jump to content

Ο καλύτερος κατασκευαστής οκιακών συσκευών


xar03
 Κοινοποίηση

ο καλυτερος κατασκευαστης οκιακων συσκευων  

38 members have voted

  1. 1. ο καλυτερος κατασκευαστης οκιακων συσκευων

    • Siemens
      7
    • Bosch
      10
    • Pitsos
      7
    • Samsung
      1
    • LG
      2
    • AEG
      4
    • G.E
      1
    • ο καλυτερος κατασκευαστης οκιακων συσκευων
      1
    • Αλλη
      5


Recommended Posts

hello αποφάσισα να κανω ένα τοπικ για τις οικιακές συσκευές (ψυγεία κουζίνες πλυντήρια κλιματίστηκα μικροσυσκευές )
Link to comment
Share on other sites

Στον τομεα των πλυντηριων σιγουρα θα εβαζα τους ιταλικους κατασκευαστες στους χειροτερους.Ριχτε μια ματια στο αλλο thread των οικιακων συσκευων να δειτε τι τραβαω με το πλυντηριο(Candy) και δεν μπορω να βγαλω ακρη.Εκτος απο αυτο εχω και 2η αρνητικη εμπειρια.Το 2002 ειχαμε πλυντηριο πιατων Ariston(επισεις ιταλικη μαρκα).Τα πρωτα 2-3 χρονια δουλευε μια χαρα.Μετα αρχισε να εμφανιζει προβληματα μια με την αντλια εξαγωγης νερων(παρομοιο προβλημα με αυτο που εχω τωρα με το πλυντηριο ρουχων),μια με την θηκη του απορρυπαντικου(δεν ανοιγε κατα την διαρκεια της πλυσης,η ταμπλετα εμενε μεσα και αναγκαστηκαμε να την αλλαξουμε),μια με τον διακοπτη των προγραμματων(κολλουσε η πλυση στο ιδιο σημειο και δεν προχωρουσε) μεχρι που βγηκε τελειως νοκ αουτ το 2009 και πηραμε Bosch και υσηχασαμε.Σαν καλυτερη εταιρεια ψηφισα την Bosch διοτι οι Γερμανοι ειναι εξπερ στα πλυντηρια.Το παλιο πλυντηριο ρουχων Bosch που ειχαμε κρατησε 23 ολοκληρα χρονια,μεχρι που τα'φτυσε απο βαθια γεραματα:p.Και το πιατων εδω και 6 χρονια δεν εχει βγαλει το παραμικρο προβλημα.Παρομοια ποιοτητα εχουν απ'οτι ξερω και τα Siemens και τα Miele(επισεις γερμανικα brands). Απο κλιματισμο ειναι γνωστο οτι τα ιαπωνικα ειναι τα πιο αξιοπιστα.Ως καλυτερη μαρκα θα επελεγα fujitsu,απο προσωπικη εμπειρια.Απο κουζινες θα επελεγα πιτσος,επισεις απο προσωπικη εμπειρια.Απο ηλεκτρονικα(κινητα,τηλεορασεις κ.τ.λ.) πιστευω η samsung ειναι η καλυτερη.Παλιοτερα ισως να ηταν η sony αλλα τωρα εχει πεσει αρκετα η ποιοτητα των προϊοντων της.Παντως εχω παρατηρησει οτι οι καινουριες ηλεκτρικης συσκευες εχουν αρκετα μικροτερο χρονο ζωης απο τις παλαιοτερες.Δεν ξερω αν το κανουν επιτηδες για να αγοραζει ο κοσμος συνεχεια καινουριες ή εχουν ριξει την ποιοτητα για μειωση του κοστους,αλλα την δεκαετια του '90 οι καλες οικιακες συσκευες ηταν σκυλια και κρατουσαν στανταρ πανω απο 15ετια.Τωρα 9-10 χρονια στην καλυτερη περιπτωση,συν οτι εχουν βγει ενα σωρο φτηνιαρικες μαρκες που μπορει να μην βγαλουν ουτε χρονο Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Εμείς στο σπίτι έχουμε από κουζινικά όλα whirlpool, άριστα όλα χωρίς πρόβλημα, πλυντήριο ρούχων έχουμε ariston, μια χαρά εκτός από μία φορά που κόλλησε το πλυντήριο και δεν γυρνούσε και αναγκάστηκα να ανοίξω την πόρτα με ένα ''μοχλό ανάγκγης'' για να βγάλω τα ρούχα..

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

ΠΙΤΣΟΣ.και το εννοω.

 

απο κουζινα εχω μια siemens που την ειχα παρει πριν απο 3 χρονια απο κωτσοβολο,1040 ευρω ακριβως.εκαψε την πανω αντισταση του φουρνου στον χρονο πανω.

δεν λεω κενταει ομως δεν εχω και πολλα μπεσα.

απο πλυντηρια,θεωρω αρκετα καλη την lg.

πλυντηριο πιατων δεν θελω,αυτα ειναι για τους εφετζιδες.τι να το κανω αν πρωτα πρεπει να τα ξεπλενω.

ψυγειο whirpool,καλα τα παει προς το παρον.

 

Λεω ομως πιτσος,γιατι,εχω και παλια κουζινα και κατι αλλες συσκευες και ειναι σκυλια πραγματικα,αλλα βλεπω σε σε αλλα σπιτια,χαλανε τα πολυ επωνυμα αλλα τα πιτσος ακομα εκει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ εν μέρη!

Τα πίτσος τα "παλιά" οχι αυτα που βγάζουν τώρα

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

έχουμε και λεμέ 1. πλυντήριο ρούχων AEG 2 πλυντήριο πιάτων candy 3. κουζίνα AEG 4.ψυγείο AEG 5.κλιματιστικο toyotomi.
Link to comment
Share on other sites

Πλυντήριο AEG 600 ευρώ, κράτησε 3 χρόνια.

Το προηγούμενο, Siemens, 17 χρόνια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

νεφ στους απορροφητηρες ειναι καλη μαρκα; αν δε κανω λαθος τον εχουμε απο το 1999 και ειναι σκυλι!
Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα miele είναι από τα καλύτερα αλλά και τα πιο ακριβά. Μετά πολύ καλά λόγια σε ψυγεία ακούω για sharp, hitachi.
Link to comment
Share on other sites

Εμείς στο σπίτι έχουμε από κουζινικά όλα whirlpool, άριστα όλα χωρίς πρόβλημα, πλυντήριο ρούχων έχουμε ariston, μια χαρά εκτός από μία φορά που κόλλησε το πλυντήριο και δεν γυρνούσε και αναγκάστηκα να ανοίξω την πόρτα με ένα ''μοχλό ανάγκγης'' για να βγάλω τα ρούχα..

Τι ενοεις "μοχλο αναγκης"?Ανοιξες την πορτα με κανενα λοστο?

Γενικά τα miele είναι από τα καλύτερα αλλά και τα πιο ακριβά. Μετά πολύ καλά λόγια σε ψυγεία ακούω για sharp, hitachi.

 

Μπορει να ειναι η καλυτερη μαρκα,ομως ειναι υπερβολικα ακριβα.Θεωρω αδιανοητο το φθηνοτερο πλυντηριο τους να κανει 800 €.Eιναι η "Apple" των οικιακων συσκευων.

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Εκτός ψυγείων που και τα Miele δεν είναι Miele, στα υπόλοιπα είναι Miele και οι άλλοι.
Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση με τις λευκές ηλεκτρικές συσκευές είναι αλλοπρόσαλλη. Η ίδια εταιρεία μπορεί να διαθέτει εντελώς διαφορετικά μοντέλα σε παρακείμενες γεωγραφικές περιοχές, ενώ κατά κανόνα η ποιότητα των συσκευών που κυκλοφορούν στην Ευρώπη είναι καλύτερη από αυτήν που κυκλοφορεί στις ΗΠΑ, ενώ είναι συνήθως χειρότερη από τα αντίστοιχα προϊόντα που κυκλοφορούν στην Ιαπωνία ή τη Ν. Κορέα.

 

Aπό εκεί και πέρα υπάρχουν και εταιρείες που προσανατολίζονται στο high-end κομμάτι της αγοράς ή σε niche εφαρμογές και δεν είναι ιδιαίτερα γνωστές στο ευρύ κοινό όπως οι Gaggenau, Dakor κ.α.

 

Σε γενικές γραμμές:

 

-Ψυγεία: Σε ντουλάπες είτε GE monogram (καμία σχέση με τα General Electric που κυκλοφορούν στην Ευρώπη) είτε Hitachi, στα μονής στήλης Electrolux ή σε Bosch/Siemens/Pitsos (BSH)

-Koυζίνες: Μiele, Küppersbusch και έπειτα BSH

-Πλυντήρια ρούχων: Miele μαζί με Βοsch/Siemens και έπειτα Electrolux/AEG.

-Στεγνωτήρια: Bosch/Siemens και Electrolux/AEG

-Πλυντήρια πιάτων: Βοsch/Siemens και Miele

-Σκούπες: Βagless Dyson (όχι όμως τα μοντέλα που κυκλοφορούν στην Ελλάδα), με σακούλα oι Siemens Power

-Aντλίες Θερμότητας/Κλιματιστικά: Στα οικιακά κλιματιστικά παραδοσιακά τους πέντε γίγαντες Daikin, Hitachi, Mitsubishi (Electric και Heavy Industries), Panasonic και Τοshiba

-Tηλεοράσεις: Σαν την εικόνα της Pioneer Kuro μόνο από της τελευταίας γενιάς OLED της LG έχω δει. Από εκεί και πέρα Sharp, Panasonic. Στο lowend Toshiba, Samsung και LG

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Made in Germany να ειναι και οτι να΄ναι.

Bosch και miele τις θεωρω ισες στις οικιακες συσκευες η διαφορα τους ειναι οτι η δευτερη κανει μονο αυτο ενω το μεγεθος της Bosch ειναι τεραστιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Εχω μπει στη διαδικασια να βρω εντοιχιζομενο φουρο ανω παγκου για το καινουριο μας σπιτι.

Ψαχνοντας στο διαδικτυο με βαση τα χαρακτηριστικα του αλλα και την τιμη επελεξα τον Whirlpool AKZM 8410 IX. Πηγαινοντας σε ενα μαγαζι με ηλεκτρικα η πωλητρια θελει να με πεισει οτι τα Whirlpool δεν ειναι καλα και αυτη μου προτεινει τον Aeg BE3013021M λογω του οτι ειναι Γερμανικης κατασκευης και ειναι καλυτερος. βεβαια εγω κοιτοντας στο scroutz ειδα πολλα κακα σχολια για τη συγκεκριμενη συσκευη και επισης σε σχεση με το whirlpool δεν εχει τοσα προγραμματα ψησιματος.

εχει καποιος εμπειρια απο τις συγκεκριμενες μαρκες?

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπει στη διαδικασια να βρω εντοιχιζομενο φουρο ανω παγκου για το καινουριο μας σπιτι.

Ψαχνοντας στο διαδικτυο με βαση τα χαρακτηριστικα του αλλα και την τιμη επελεξα τον Whirlpool AKZM 8410 IX. Πηγαινοντας σε ενα μαγαζι με ηλεκτρικα η πωλητρια θελει να με πεισει οτι τα Whirlpool δεν ειναι καλα και αυτη μου προτεινει τον Aeg BE3013021M λογω του οτι ειναι Γερμανικης κατασκευης και ειναι καλυτερος. βεβαια εγω κοιτοντας στο scroutz ειδα πολλα κακα σχολια για τη συγκεκριμενη συσκευη και επισης σε σχεση με το whirlpool δεν εχει τοσα προγραμματα ψησιματος.

εχει καποιος εμπειρια απο τις συγκεκριμενες μαρκες?

 

Στις συγκεκριμένες μάρκες, λίγα πράγματα είχα, αλλά βγήκαν καλά. Ψυγείο minibar whirlpool-PHILIPS (έχει και τα δύο λογότυπα επάνω) και μικρό ηχοσύστημα AEG, έχουν κλείσει πάνω από 20 χρόνια το καθένα και είναι ακόμη σε λειτουργία στο εξοχικό μου. Το ψυγειάκι είναi άριστο, για το ηχοσύστημα δεν ξέρω γιατί δεν έχω πλέον κασέτες :lol: , αλλά ράδιο παίζει μια χαρά.

Καλό είναι να πάρεις αυτό που επέλεξες εσύ και όχι αυτό που θέλει να προωθήσει το εκάστοτε κατάστημα. :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ηλεκτρικές συσκευές με ημερομηνία λήξεως όπως τα γιαουρτάκια !!!

Σε όλα τα πράγματα υπάρχουν δύο όψεις, η καλή πλευρά είναι ότι το κόστος της αγοράς μιας συσκευής μειώθηκε και μπορούμε να αγοράζουμε πιο εύκολα, και ειδικά αν δεν είναι τεχνολογία αιχμής είναι ακόμα πιο φθηνά,αυτό το κατάφεραν οι κατασκευαστές με τα ανακυκλώσιμα υλικά που χρησιμοποιούν για τις πρώτες ύλες με τις επιπτώσεις στην ποιότητα που γίνονται αντιληπτές περί τον 5χρόνο λειτουργίας ανεξαρτήτου μάρκας.

Αποψή μου μετά από πολλές αποτυχίες που είχα με επώνυμες συσκευές που τις χρυσοπλήρωσα για να αντέξουν [και τελικά δεν άντεξαν]και σε συνδυασμό με τα servise που χρεώνουν ανάλογα με την μάρκα!!! ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν θα ξαναγοράσω τις Κορυφαίες,τις TOP,η ακόμα και αυτές που είχαν και ξαναλέω είχαν καλό προιόν!!!

Τώρα έβαλα μυαλό,και ας είναι καλά ένα κατάστημα πολύ γνωστό από τα παλαιότερα στο χώρο,μικρό αλλά με τεράστια εμπειρία και κατάρτιση που μου κέρδισε τη εμπιστοσύνη,αγόρασα λοιπόν κάτι που μου πρότεινε με σαφώς λιγότερα χρήματα για το πλυντήριο που χρειάστηκα στις αρχές του χρόνου,η γυναίκα μου ήταν δύσκολη και φυσικά αφού τσακωθήκαμε την έπεισα τελικά και με βαριά καρδιά το αγόρασα,τώρα είναι κατενθουσιασμένη και όπου βρεθεί και την ρωτήσουν λέει πόσο κουτή ήταν τόσα χρόνια που ψώνιζε σύμφωνα με τις φήμες του κάθε προιόντος

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την αγορά μου και αυτός είναι ο λόγος που το μοιράζομαι μαζί σας

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εγω με πενταμελης οικογενεια ολες τις συσκευες τις ειχα παρει AEG .Πλυντηριο ρουχων κρατησε 19 χρονια με ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ πλυση, κουζινα (εντοιχισμενη με δικιες της εστιες ) 23 χρονια και συνεχιζει ! Πλυντηριο πιατων εμφανισε προβλημα στην δεκαετια και το φτιαξαμε αλλα μετα ξαναεμφανισε και ηθελε πολλα λευτα για την επισκευη οποτε πηραμε καινουριο.Το ψυγειο στα 12 χρονια το αλλαξαμε οχι γιατι χαλασε αλλα επιδη ηταν εντοιχισμενο ηταν πολυ μικρο για 5 ατομα, και τελος ο απορροφτηρας πτησομενος 23 χρονια και δουλεθει ακομη. (να προσθεσω πως συμασια εχει και το ποσο θα πληρωσεις για το προϊον και αυτες δεν ηταν και πολυ φθηνες συσκευες αλλα αξιζε !)

Συμπερασμα : AEG και ξερο ψωμι!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...