Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν, βρήκα ένα παλιό DUOS όποτε το άμεσο λύθηκε... πρέπει όμως να φτιάξω το S3.

 

Εχει κάποιος να του αγοράσω, δεύτερη λειτουργική οθόνη με το digitaizer ή κανα χαλασμένο παλιό Jiayu S3 ?

Αν το παραγγείλω θα κάνει 30 μέρες και θα το ήθελα ποιο γρήγορα. Η αν ξέρετε κάποιο μαγαζί που τα εχει ετοιμοπαράδοτα εντός Ελλάδας...

 

Moνο απο Γερμανια φιλος, αλλα δεν περνω και ορκο. Την τελευταια φορα που κοιταξα ειχε

Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα εχει εξαφανιστει το live!!!

Επισης ξαναρωταω ξερει καποιος αν μπορω απο τις ρυθμισεις να φτιαξω την αυτοματη περιστροφη της οθονης που πλεον δεν λειτουργει σωστα???

 

Για την περιστροφή εννοείς δεν μπορείς να βρεις από που το ενεργοποιείς ή ότι κάτι δεν γίνεται σωστά

 

αν εννοείς το 1ο, πατάς το κάτω αριστερά κουμπί, μετά ρυθμίσεις, και στο βγάζει

Link to comment
Share on other sites

Moνο απο Γερμανια φιλος, αλλα δεν περνω και ορκο. Την τελευταια φορα που κοιταξα ειχε

 

Όντως το εχει ... αλλα 100€ !!!!::wacko::shock::shock::mad::mad:

 

Και δεν είναι ετοιμοπαράδοτα ....

Link to comment
Share on other sites

Κρασαρε το S3 Basic me xtreme 5,1 και κόλλησε το Boot ! Έβαλα ξανά το χτρεμε 5.1 ,5.2 to RC5 me Download / Firmware Update αλλά δεν γίνετε τίποτα ! Έχω πρόσβαση στα μενού Security, Recovery αλλά μετά από κάθε boot σβήνει κανι πάλι λουπ !

 

Τι να κάνω φορματ ??

Link to comment
Share on other sites

Για την περιστροφή εννοείς δεν μπορείς να βρεις από που το ενεργοποιείς ή ότι κάτι δεν γίνεται σωστά

 

αν εννοείς το 1ο, πατάς το κάτω αριστερά κουμπί, μετά ρυθμίσεις, και στο βγάζει

 

Εννοω οτι πλεον δεν περιστρεφεται το τηλεφωνο οπως παλια!!!Το γυρναω και η δεν κανει τιποτα η σπανια θα γυρισει, απλα θα αργησει πολυ να το κανει!!!εχω δει στα MAD EXTRAS την ρυθμιση την τελευταια αλλα φοβαμαι να το πειραξω γιατι δεν ξερω καν τι ειναι και αν ειναι κατι σχετικο με το προβλημα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε δίλημμα σχετικά με τον διάδοχο το S3, σκέφτομαι να το αντικαταστήσω και αργότερα να το επισκευάσω (έσπασε η οθόνη).

Το θέμα είναι με ποιο τηλέφωνο, στα λεφτά του S 3 και με τις δυνατότητες του....;;;;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το κινητό μου ξαφνικά δεν ανοίγει καθόλου ουτε όταν το συνδέω στον φορτιστή...Γενικά τελευταία η μπαταρία δεν άντεχε πολύ...ξερει κάνεις τι μπορεί να φταίει; ; Είναι η είσοδος το πρόβλημα όπως είχε και ενας φίλος πιο πισω η φταίει η μπαταρία και πρεπει να πάρω αλλη;;
LeEco le max 2 x829 , 8.1 Oreo Extended
Link to comment
Share on other sites

παιδιά το κινητό μου ξαφνικά δεν ανοίγει καθόλου ουτε όταν το συνδέω στον φορτιστή...Γενικά τελευταία η μπαταρία δεν άντεχε πολύ...ξερει κάνεις τι μπορεί να φταίει; ; Είναι η είσοδος το πρόβλημα όπως είχε και ενας φίλος πιο πισω η φταίει η μπαταρία και πρεπει να πάρω αλλη;;

 

Ένα ένα, πρώτα όταν συνδέσεις τον φορτιστή ανάβει το led στο κινητό;;; Αν όχι κουνά λίγο το βύσμα μπάς και.... αν όχι τότε θες σίγουρα να αλλάξεις το πλακετακι USB, δεν είναι δύσκολο αν θες βοήθεια μου λες....

 

Αν ανάβει αλλα δεν ανοίγει τότε θες μπαταρία.

 

Εγώ πάντως τα άλλαξα και τα δυο...μπαταρία γιατι φούσκωσε και πλακετακι γιατι δεν φόρτιζε και δεν μπορούσα να το συνδέσω στο PC.

 

Αν έχεις κάποιον κοντά σου που εχει το ίδιο τηλέφωνο τα πράγματα είναι ποιο εύκολα...

 

Δοκιμάζεις με την φορτισμένη μπαταρία του μήπως και εχει κάποιο πρόβλημα η Κεντρικη πλακέτα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και καλή χρονιά.

Έχω το εξής πρόβλημα : Το κινητό μου δε φορτίζει. Δεν είναι θέμα μπαταρίας. Δοκίμασα και άλλους φορτιστές. Δεν κάνει καλή επαφή η θύρα USB απ' όπου φορτίζει το τηλέφωνο. Μάλλον πάω για αλλαγή USB PORT.

Μήπως έχει κάποιος καμία και τις γνώσεις να μου το αλλάξει? (εννοείται όχι τζάμπα)

ΤΗΑΝΚS

 

Παιδιά από Αθήνα κάποιος για βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από Αθήνα κάποιος για βοήθεια?

 

Είμαι λίγο μακριά Θεσσαλονίκη αν θες μπορώ να σε βοηθήσω τηλεφωνικά..

Link to comment
Share on other sites

Ένα ένα, πρώτα όταν συνδέσεις τον φορτιστή ανάβει το led στο κινητό;;; Αν όχι κουνά λίγο το βύσμα μπάς και.... αν όχι τότε θες σίγουρα να αλλάξεις το πλακετακι USB, δεν είναι δύσκολο αν θες βοήθεια μου λες....

 

Αν ανάβει αλλα δεν ανοίγει τότε θες μπαταρία.

 

Εγώ πάντως τα άλλαξα και τα δυο...μπαταρία γιατι φούσκωσε και πλακετακι γιατι δεν φόρτιζε και δεν μπορούσα να το συνδέσω στο PC.

 

Αν έχεις κάποιον κοντά σου που εχει το ίδιο τηλέφωνο τα πράγματα είναι ποιο εύκολα...

 

Δοκιμάζεις με την φορτισμένη μπαταρία του μήπως και εχει κάποιο πρόβλημα η Κεντρικη πλακέτα...

 

δεν αναβει το led.....αν εχει χαλασει η ματαρια τελειως θα αναβε το led κ παλι??γτ τελευταια δεν το χρησιμοποιουσα καθολου ουτε καν σιμ δεν ειχα μεσα και σε μια μερα ειχε κλεισει και ειχε ξεληγωθει για τα καλα η μπαταρια,τοσο που το εβαζα για φορτιση και εκανε κανα 15 λεπτο να δειξει οτι εχει ξεκινησει να φορτιζει (η μαυρη οθονη με την μπαταρια και τον κεραυνο μεσα) και εκανε τη δονηση που κανει οταν το βαζεις να φορτισει .Για αυτο πιστευω οτι δεν ειναι η πλακετα γτ αυτο δεν δειχνει συμπτωματα αμα καει ειναι μια κ εξω..μπαταρια ειναι η θελει αλλαγμα το βισμα;;η κατι αλλο;

Ακριβως οπως και στο βιντεο ειναι η κατασταση του κινητου μου

Edited by oPatrinos
LeEco le max 2 x829 , 8.1 Oreo Extended
Link to comment
Share on other sites

δεν αναβει το led.....αν εχει χαλασει η ματαρια τελειως θα αναβε το led κ παλι??γτ τελευταια δεν το χρησιμοποιουσα καθολου ουτε καν σιμ δεν ειχα μεσα και σε μια μερα ειχε κλεισει και ειχε ξεληγωθει για τα καλα η μπαταρια,τοσο που το εβαζα για φορτιση και εκανε κανα 15 λεπτο να δειξει οτι εχει ξεκινησει να φορτιζει (η μαυρη οθονη με την μπαταρια και τον κεραυνο μεσα),με το που το συνεδεα εκανε τη δονηση παντως π κανει οταν το βαζεις να φορτισει .Για αυτο πιστευω οτι δεν ειναι η πλακετα γτ αυτο δεν δειχνει συμπτωματα αμα καει ειναι μια κ εξω..μπαταρια ειναι η θελει αλλαγμα το βισμα

 

Λογικά οσο χαλασμένη και αν είναι μια μπαταρία το κινητό αντιλαμβάνεται την παρουσία της και προσπαθεί να τη φορτίσει. Τώρα αν συνδέσεις το φορτιστή και δεν βγάλει τη μπαταρία με τον κεραυνό και τη δόνηση λογικά είναι η πλακέτα, αν έχεις μια συσκευή που μετράει το ρεύμα σε θύρες usb μπορείς εύκολα να διαπιστώσεις αν το κινητό σου " τραβάει " ρεύμα

Όπως τα λες θέλεις σίγουρα μπαταρία και λογικά και πλακέτα...

Link to comment
Share on other sites

Λογικά οσο χαλασμένη και αν είναι μια μπαταρία το κινητό αντιλαμβάνεται την παρουσία της και προσπαθεί να τη φορτίσει. Τώρα αν συνδέσεις το φορτιστή και δεν βγάλει τη μπαταρία με τον κεραυνό και τη δόνηση λογικά είναι η πλακέτα, αν έχεις μια συσκευή που μετράει το ρεύμα σε θύρες usb μπορείς εύκολα να διαπιστώσεις αν το κινητό σου " τραβάει " ρεύμα

Όπως τα λες θέλεις σίγουρα μπαταρία και λογικά και πλακέτα...

 

δεν εχω τετοια συσκευη :(...πλακετα εννοεις τη usb οχι την motherboard;;;δες και το βιντεο για να καταλαβεις σε τι κατασταση ειναι το κιν μου....το ανεβασα στο απο πανω ποστ....ευχαριστω παντως!!

LeEco le max 2 x829 , 8.1 Oreo Extended
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω τετοια συσκευη :(...πλακετα εννοεις τη usb οχι την motherboard;;;δες και το βιντεο για να καταλαβεις σε τι κατασταση ειναι το κιν μου....το ανεβασα στο απο πανω ποστ....ευχαριστω παντως!!

 

Μέτρησε με ενα πολύμετρο την τάση της μπαταρίας . Εαν δεν δείχνει τάση τότε πιθανότατα είναι χαλασμένη η μπαταρία σου . Εαν δείχνει τάση πάνω απο 3.20 βολτ τότε και πάλι είναι πιθανόν να χρειάζεται αλλαγή η πλακέτα usb . Εάν δεν βρείς μία καλή μπαταρία για να το δοκιμάσεις τότε παίζεις πάντα με το νόμο των πιθανοτήτων . Πιθανόν το ένα , πιθανόν το άλλο :)

Link to comment
Share on other sites

Μέτρησε με ενα πολύμετρο την τάση της μπαταρίας . Εαν δεν δείχνει τάση τότε πιθανότατα είναι χαλασμένη η μπαταρία σου . Εαν δείχνει τάση πάνω απο 3.20 βολτ τότε και πάλι είναι πιθανόν να χρειάζεται αλλαγή η πλακέτα usb . Εάν δεν βρείς μία καλή μπαταρία για να το δοκιμάσεις τότε παίζεις πάντα με το νόμο των πιθανοτήτων . Πιθανόν το ένα , πιθανόν το άλλο :)

 

3.20 η 3.80 κ πανω ειναι γτ η μπαταρια λεει οτι ειναι 3.8V

LeEco le max 2 x829 , 8.1 Oreo Extended
Link to comment
Share on other sites

3.20 η 3.80 κ πανω ειναι γτ η μπαταρια λεει οτι ειναι 3.8V

 

Άσχετα με το τι λέει πάνω η μπαταρία σε πλήρη φόρτιση η τιμή της είναι 4.20 βολτ . Εάν όπως λές το μέτρησες και η τιμή της είναι πάνω απο 3.20 βολτ και οι επαφές της πλακέτας usb δεν έχουν πρόβλημα , τότε αποκλείουμε την μπαταρία και το πιθανότερο πρόβλημα εστιάζεται στην πλακέτα usb . Χωρίς αυτό να αποκλείει κάποιο γενικότερο πρόβλημα στο τηλέφωνο :!: Θα πρότεινα εαν έχεις κάποιο γνωστό σου τεχνοτηλεφωνικοηλεκτρονικό να του το πας να κάνει αυτός την διάγνωση . Γιατί όπως είδα και στο βίντεο που ανέβασες ....... δεν "ποιάνουν" και πολύ τα χέρια σου :D Και το να κάνεις μόνος σου διαγνώσεις και να πιθανολογείς οτι φταίει αυτό ή φταίει εκείνο , είναι μια πονεμένη ιστορία και πολλά πεταμένα λεφτά + την αναμονή των ανταλλακτικών που έχουν συνήθως μια περίοδο αναμονής πάνω απο 20 μέρες :)

Link to comment
Share on other sites

Άσχετα με το τι λέει πάνω η μπαταρία σε πλήρη φόρτιση η τιμή της είναι 4.20 βολτ . Εάν όπως λές το μέτρησες και η τιμή της είναι πάνω απο 3.20 βολτ και οι επαφές της πλακέτας usb δεν έχουν πρόβλημα , τότε αποκλείουμε την μπαταρία και το πιθανότερο πρόβλημα εστιάζεται στην πλακέτα usb . Χωρίς αυτό να αποκλείει κάποιο γενικότερο πρόβλημα στο τηλέφωνο :!: Θα πρότεινα εαν έχεις κάποιο γνωστό σου τεχνοτηλεφωνικοηλεκτρονικό να του το πας να κάνει αυτός την διάγνωση . Γιατί όπως είδα και στο βίντεο που ανέβασες ....... δεν "ποιάνουν" και πολύ τα χέρια σου :D Και το να κάνεις μόνος σου διαγνώσεις και να πιθανολογείς οτι φταίει αυτό ή φταίει εκείνο , είναι μια πονεμένη ιστορία και πολλά πεταμένα λεφτά + την αναμονή των ανταλλακτικών που έχουν συνήθως μια περίοδο αναμονής πάνω απο 20 μέρες :)

 

το βιντεο 1ον ειναι ασχετου που βρηκα στο youtube απλα ειδα οτι ειχε το ιδιο προβλημα και αυτος μαλλον!!

2ον δεν το μετρησα ακομα να δω τι ταση λεει απλα ρωτησα για τις τιμες 3.2 κ 3.8....

LeEco le max 2 x829 , 8.1 Oreo Extended
Link to comment
Share on other sites

το βιντεο 1ον ειναι ασχετου που βρηκα στο youtube απλα ειδα οτι ειχε το ιδιο προβλημα και αυτος μαλλον!!

2ον δεν το μετρησα ακομα να δω τι ταση λεει απλα ρωτησα για τις τιμες 3.2 κ 3.8....

 

Συγνώμη ... δεν είχα σκοπό να σε προσβάλλω .... δεν κατάλαβα ότι το βίντεο ήταν κάποιου άλλου :O

H τιμή 3.8 βολτ είναι η μέση τιμή που δουλεύει μία μπαταρία li-ion . Κάτω απο 3.2 βολτ πολλοί φορτιστές (εξωτερικοί) αρνούνται να την φορτίσουν βγάζοντας βλάβη ( μεταξύ αυτών και ένας δικός μου imax )

Edited by george26
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ... δεν είχα σκοπό να σε προσβάλλω .... δεν κατάλαβα ότι το βίντεο ήταν κάποιου άλλου :O

 

δεν πειραζει.... ;)

LeEco le max 2 x829 , 8.1 Oreo Extended
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί κανείς να βοηθήσει; έχω την 7.1.1

Πριν λίγο ξαφνικά έσβησε το κινητό με >80% μπαταρία και όταν το ξανάνοιγα έσβηνε και πάλι μόνο του. Άλλαξα την μπαταρία και τώρα:

 

1. Δεν λειτουργεί το home button (πατάς και δεν πάει στο home screen). Ούτε καν βάζοντας software buttons. Πήγα από τα settings να βάλω ρυθμίσεις, βάζω αλλά δεν αλλάζει τίποτα..ούτε με long press, ούτε με double tap ότι ορίσω να γίνει.

2. To menu με slide down δεν επεκτείνεται πλέον με τις επί πλέον ρυθμίσεις ενώ το ξανανεργοποίησα από τα M.A.D. extras αλλά τίποτα.

3. Δεν παίρνω πλέον notifications! από καμία εφαρμογή...

4. Ακόμα και από τα sounds το notifications είναι όπως θα δείτε στην φώτο παρακάτω ανενεργό!

5. Απενεργοποιήθηκε το TouchPal Keyboard - ΟΚ αυτό το ενεργοποίησα εγώ.

6. Προσπάθησα να κάνω share με email στον εαυτό μου (το κάνω συχνά) το παρακάτω screen shot για να το ανεβάσω από το laptop μου για το φόρουμ αλλά ενώ δείχνει ότι φεύγει το email από το κινητό δεν έρχεται ποτέ!

7. Άλλες λεπτομέρειες έχουν πειραχτεί...

 

15894665_10154338013254227_3250565500912989535_n.jpg

Edited by perrygogas
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί κανείς να βοηθήσει; έχω την 7.1.1

Πριν λίγο ξαφνικά έσβησε το κινητό με >80% μπαταρία και όταν το ξανάνοιγα έσβηνε και πάλι μόνο του. Άλλαξα την μπαταρία και τώρα:

 

1. Δεν λειτουργεί το home button (πατάς και δεν πάει στο home screen). Ούτε καν βάζοντας software buttons. Πήγα από τα settings να βάλω ρυθμίσεις, βάζω αλλά δεν αλλάζει τίποτα..ούτε με long press, ούτε με double tap ότι ορίσω να γίνει.

2. To menu με slide down δεν επεκτείνεται πλέον με τις επί πλέον ρυθμίσεις ενώ το ξανανεργοποίησα από τα M.A.D. extras αλλά τίποτα.

3. Δεν παίρνω πλέον notifications! από καμία εφαρμογή...

4. Ακόμα και από τα sounds το notifications είναι όπως θα δείτε στην φώτο παρακάτω ανενεργό!

5. Απενεργοποιήθηκε το TouchPal Keyboard - ΟΚ αυτό το ενεργοποίησα εγώ.

6. Προσπάθησα να κάνω share με email στον εαυτό μου (το κάνω συχνά) το παρακάτω screen shot για να το ανεβάσω από το laptop μου για το φόρουμ αλλά ενώ δείχνει ότι φεύγει το email από το κινητό δεν έρχεται ποτέ!

7. Άλλες λεπτομέρειες έχουν πειραχτεί...

 

15894665_10154338013254227_3250565500912989535_n.jpg

 

Ξανα πέρασε το λογισμικό από την αρχή

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα μόλις και τίποτα. Πάλι τα ίδια...

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξανα πέρασε το λογισμικό από την αρχή

 

Το έκανα μόλις και τίποτα. Πάλι τα ίδια...

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα μόλις και τίποτα. Πάλι τα ίδια...

 

Μόνο με Recovery & Wipe (system,dalvik,cache) (όχι data για αρχή)

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με Recovery & Wipe (system,dalvik,cache) (όχι data για αρχή)

 

Δηλαδή? μπορείς να το πεις λίγο αναλυτικά?

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μόνο με Recovery & Wipe (system,dalvik,cache) (όχι data για αρχή)

 

 

OK το έκανα αλλά τίποτα... πάλι τα ίδια...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...