Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

panos314 & Barlost, ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Έκανα και wipe το system partition (εκτός από τα data κλπ), οπότε δεν πρέπει να επιβίωσε τίποτα από την ΚΚ (άσε που έχει και διαφορετικό partitioning)...

 

Με τον browser δυστυχώς δεν είχα καμία τύχη. Δευτερόλεπτα αφού ανοίξει, κρύβει αυτόματα και την κάτω μπάρα (με τα 4 κουμπια, τα 2 μπρος-πισω, αυτό για τα tabs και αυτό για τα bookmarks) και την πάνω που έχει τη γραμμή διευθύνσεων. Πλησιάζοντας το δάχτυλο στο κάτω μέρος, η κάτω μπάρα επανεμφανίζεται (όπως και στις παλιότερες εκδόσεις), αλλά η πάνω είναι εξαφανισμένη(!)

Ακόμα και σε κάποιες περιπτώσεις που κατάφερα να μεταφέρω το focus σε αυτήν (χωρίς βέβαια να βλέπω τι κάνω), προκειμένου να γράψω κάποιο URL που ήθελα να επισκεφθώ, μου άνοιξε το πληκτρολόγιο και με άφησε να γράψω... στον αέρα - έγραφε κάπου προφανώς, αλλά δεν το έβλεπα!

Δοκίμασα και με παρατεταμένη πίεση, και με διπλό άγγιγμα και ό,τι άλλο, αλλά τίποτα δε φαίνεται να δουλεύει - είναι ξεκάθαρα bug...

 

Δοκίμασα να βάλω πάνω και τον browser από την RC1 (που φαίνεται να είναι διαφορετικός), δεν έπαιξε όμως (προφανώς ως προερχόμενος από διαφορετική ROM...).

Μέχρι και ολόκληρη την RC2 ξαναπέρασα από πάνω (όχι γι' αυτό, έκανα μια... χμ... μικροζημιά παίζοντας :O), αλλά τίποτα...

 

Ρυθμισεις browser > εργαστήρια >αποκρυψη μπαρας…

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις browser > εργαστήρια >αποκρυψη μπαρας…

Ευχαριστώ. Είναι από τα πρώτα που κοίταξα - και δεν είναι επιλεγμένο. Φαίνεται όντως σαν να είναι αυτό, και σα να είναι μόνιμα ενεργό, από τη συμπεριφορά που βλέπω.

Δοκίμασα να το επιλέξω και στη συνέχεια απο-επιλεξω ξανά, μήπως... ξεκολλήσει, αλλά τίποτα.

Μέχρι και clear data έκανα στον browser, αλλά τίποτα.

Τώρα το έχω γυρίσει σε πιο... εξωτικές θεωρίες, όπως το ότι ίσως δεν του άρεσει το dpi της οθόνης...(!)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα. Είμαι κάτοχος και εγώ ενός jiayu s3 plus, φοράω ακόμα την KK. Θέλω απεγνωσμένα να φορέσω την lollipop γιατί το κινητό μου έχει πρόβλημα με την μπαταρία του (αργεί πολύ να φορτίσει). Έχω διαβάσει το post με την διαδικασία που χρειάζεται για το φλασάρισμα αλλά δυσκολεύομαι να την κάνω πράξη.. Αρχικά ξέρω ότι πρέπει να κρατήσω ένα back up του κινητού (αν έχετε να μου προτείνετε κάποια εφαρμογή που το κάνει αυτό θα ήμουν ευγνώμων). Στην συνέχεια από τα λίγα που κατάλαβα είναι ότι θα πρέπει 1) Να κατεβάσω και να εγκαταστήσω τους drivers για τον mt6752 στον υπολογιστή μου, 2) Θα πρέπει να κατεβάσω και να εγκαταστήσω το flashtool και 3) να κατεβάσω την ROM . Η υπόλοιπη διαδικασία μου παραμένει άγνωστη.. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τι είναι το ΤWRP και τι ακριβώς κάνει. Δεν θέλω να γίνομαι κουραστικός απλά είμαι πραγματικά άσχετος με το αντικείμενο και θα ήθελα την βοήθεια σας, με οποιοδήποτε τρόπο (skype teamviewer etc.), μένω Κοζάνη και κάποιες μέρες Θεσσαλονίκη..
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα. Είμαι κάτοχος και εγώ ενός jiayu s3 plus, φοράω ακόμα την KK. Θέλω απεγνωσμένα να φορέσω την lollipop γιατί το κινητό μου έχει πρόβλημα με την μπαταρία του (αργεί πολύ να φορτίσει). Έχω διαβάσει το post με την διαδικασία που χρειάζεται για το φλασάρισμα αλλά δυσκολεύομαι να την κάνω πράξη.. Αρχικά ξέρω ότι πρέπει να κρατήσω ένα back up του κινητού (αν έχετε να μου προτείνετε κάποια εφαρμογή που το κάνει αυτό θα ήμουν ευγνώμων). Στην συνέχεια από τα λίγα που κατάλαβα είναι ότι θα πρέπει 1) Να κατεβάσω και να εγκαταστήσω τους drivers για τον mt6752 στον υπολογιστή μου, 2) Θα πρέπει να κατεβάσω και να εγκαταστήσω το flashtool και 3) να κατεβάσω την ROM . Η υπόλοιπη διαδικασία μου παραμένει άγνωστη.. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τι είναι το ΤWRP και τι ακριβώς κάνει. Δεν θέλω να γίνομαι κουραστικός απλά είμαι πραγματικά άσχετος με το αντικείμενο και θα ήθελα την βοήθεια σας, με οποιοδήποτε τρόπο (skype teamviewer etc.), μένω Κοζάνη και κάποιες μέρες Θεσσαλονίκη..

Αφου κατεβαζεις ολα τα παραπανω, και αφου κανεις τα αντιγραφα (προσωπικα περα απο τα τηλεφωνα δεν πηρα τιποτα αλλο γιατι καποιες εφαρμογες τις ξανακατεβασα απλα )

Εχοντας την μπαταρια σχετικα φορτισμενη, βγαζεις μπαταρια κινητου, ανοιγεις flashtools as admin, βρισκεις την ρομ και διαλεγεις το scatter αρχειο. Θα φορτοσει ολα στο πινακα που θα δεις.

Υστερα διαλεγεις Φορματ+download, πατας βελακι, συνδεεις καλωδιο, βαζεις μπαταρια, και περιμενεις.***με αυτην την σειρα***

Το twrp ειναι ενα εργαλειο, που το εχει ηδη η γερμανικη ρομ που βοηθα σαν ανακτηση δεδομενων.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά μου έσπασε το τζάμι από την οθόνη μπορώ να το αλλάξω σε κανένα μαγαζί ή πρέπει να το στείλω Κίνα?

 

αν πιανουν τα χερια σου το παραγγελνεις και το περνας εσυ

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι ότι κάποιος είχε ρωτήσει παλιότερα αν (και πώς!) μπορούμε να απαλλαγούμε από τη δόνηση που κάνει το τηλέφωνο τη στιγμή που συνδέεται μια (εισερχόμενη ή εξερχόμενη) κλήση.

Στις KK ROMs η σχετική λειτουργία δεν ήταν καν ενεργοποιημένη εξ ορισμού, ενώ υπήρχε και σχετική ρύθμιση (μέσα από το μενού ρυθμίσεων του dialer) για την ενεργοποίηση ή απενεργοποίησή της.

 

Θυμήθηκα την περίπτωση αφού πέρασα την RC2, όπου διαπίστωσα ότι και έχουν (προ)ενεργοποιημένη την -εξαιρετικά ενοχλητική, για μένα τουλάχιστον- λειτουργία αυτή, και έχουν αφαιρέσει την επιλογή για απενεργοποίησή της(!!!)

 

Μετά από αρκετό ψάξιμο, βρήκα τη λύση!

Για όποιον λοιπόν ενδιαφέρεται, ανοίγετε το MTK Engineer Menu,

πάτε Telephony -> Misc Feature Config,

όπου και βρίσκετε (και ξε-τσεκάρετε) το "Vibrate on outgoing call connected"

 

Σε μένα και δούλεψε, και επίσης φαίνεται να έπιασε και για τα incoming calls!

 

Χάρηκα τόσο που βρήκα τρόπο να απαλλαγώ απ' αυτήν την αηδία (άλλοι ψάχνουν πώς να την ενεργοποιήσουν βέβαια - γούστα είναι αυτά...), που είπα να το μοιραστώ :p

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κι απο μενα εχω το advance αλλα σημερα προσπαθησα να περασω την RC2 μεσω recovery αλλα το κινητο brickare ο υπολογιστης δεν το αναγνωριζει και ετσι δεν μπορω να το περασω μεσω flashtools μπορει να βοηθησει καποιος?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κι απο μενα εχω το advance αλλα σημερα προσπαθησα να περασω την RC2 μεσω recovery αλλα το κινητο brickare ο υπολογιστης δεν το αναγνωριζει και ετσι δεν μπορω να το περασω μεσω flashtools μπορει να βοηθησει καποιος?

Και να ειναι ετσι οπως τα λες μπορεις να περασεις την Ρομ μεσω flashtools

καπου στις προηγουμενες σελιδες γραφει αναλυτικα καποιος πως το εκανε

Edited by Barlost
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κι απο μενα εχω το advance αλλα σημερα προσπαθησα να περασω την RC2 μεσω recovery αλλα το κινητο brickare ο υπολογιστης δεν το αναγνωριζει και ετσι δεν μπορω να το περασω μεσω flashtools μπορει να βοηθησει καποιος?

 

Πάνε εδώ περιγραφή την διαδικασία

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6100075#

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Μετα λοιπον απο 6 μηνες που εχω το κινητο Jiayu s3 advance εχω να πω οτι αποδειχθηκε μακραν αλλη μια τρααγικη κινεζια..

Για 5 μηνες εκανε παπαδες και ολα ΤΕΛΕΙΑ!!!! Εδω και 1 μηνα και ΧΩΡΙΣ απολυτος κανενα λογο κανει 8 reboot την μερα απο μονο του, τρεμοπαιζει σχεδον συνεχεια η οθονη, χανει εφαρμογες και πεταει κατι ηχους στο ασχετο, χτυπαει η δονηση ασταματητα ενω ειναι απενεργοποιημενη. Ιους και mallware δεν εχω. Μου εχει σπασει τα νευρα. Εκανα εργαστασιακες.. τιποτα... Εκανα αλλαγη ρομ στην 5,1 ... τιποτα.. Τελικα μαλλον εινα η πλακετα οποτε και δεν δεν αξιζει να το φτιαξω. Αν το στειλω στους κινεζους θα παρει 40+ μερες και στο τελος θα πουν οτι ειναι απο μενα το προβλημα.. Απλα το μοναδικο ελλατωματικο επεσε σε μενα με αγαπη... τωρα πρεπει να παρω αλλο κινητo και ο θεος βοηθος.:(

Looking for someone like me???:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Μετα λοιπον απο 6 μηνες που εχω το κινητο Jiayu s3 advance εχω να πω οτι αποδειχθηκε μακραν αλλη μια τρααγικη κινεζια..

Για 5 μηνες εκανε παπαδες και ολα ΤΕΛΕΙΑ!!!! Εδω και 1 μηνα και ΧΩΡΙΣ απολυτος κανενα λογο κανει 8 reboot την μερα απο μονο του, τρεμοπαιζει σχεδον συνεχεια η οθονη, χανει εφαρμογες και πεταει κατι ηχους στο ασχετο, χτυπαει η δονηση ασταματητα ενω ειναι απενεργοποιημενη. Ιους και mallware δεν εχω. Μου εχει σπασει τα νευρα. Εκανα εργαστασιακες.. τιποτα... Εκανα αλλαγη ρομ στην 5,1 ... τιποτα.. Τελικα μαλλον εινα η πλακετα οποτε και δεν δεν αξιζει να το φτιαξω. Αν το στειλω στους κινεζους θα παρει 40+ μερες και στο τελος θα πουν οτι ειναι απο μενα το προβλημα.. Απλα το μοναδικο ελλατωματικο επεσε σε μενα με αγαπη... τωρα πρεπει να παρω αλλο κινητo και ο θεος βοηθος.:(

εντάξει φαντάζομαι αφού έχεις εγγύηση όσο ψάχνεις άλλο κινητό δωσε δέκα ευρώ και στείλε το να στο φτιάξουν τζάμπα.άμα είναι πλακέτα δεν φταις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Μετα λοιπον απο 6 μηνες που εχω το κινητο Jiayu s3 advance εχω να πω οτι αποδειχθηκε μακραν αλλη μια τρααγικη κινεζια..

Για 5 μηνες εκανε παπαδες και ολα ΤΕΛΕΙΑ!!!! Εδω και 1 μηνα και ΧΩΡΙΣ απολυτος κανενα λογο κανει 8 reboot την μερα απο μονο του, τρεμοπαιζει σχεδον συνεχεια η οθονη, χανει εφαρμογες και πεταει κατι ηχους στο ασχετο, χτυπαει η δονηση ασταματητα ενω ειναι απενεργοποιημενη. Ιους και mallware δεν εχω. Μου εχει σπασει τα νευρα. Εκανα εργαστασιακες.. τιποτα... Εκανα αλλαγη ρομ στην 5,1 ... τιποτα.. Τελικα μαλλον εινα η πλακετα οποτε και δεν δεν αξιζει να το φτιαξω. Αν το στειλω στους κινεζους θα παρει 40+ μερες και στο τελος θα πουν οτι ειναι απο μενα το προβλημα.. Απλα το μοναδικο ελλατωματικο επεσε σε μενα με αγαπη... τωρα πρεπει να παρω αλλο κινητo και ο θεος βοηθος.:(

Εάν έχεις εγγύηση, στείλτο. Το έκανα και εγώ. Πήγε Κίνα και γύρισε και όλα μιά χαρά.

 

Πώς έβγαλες το συμπέρασμα ότι είναι "άλλη μιά τραγική κινεζιά"; Και πώς έβγαλες το συμπέρασμα ότι θα σου πούν ότι από εσένα είναι το πρόβλημα; Είναι σπασμένο; Έπεσε σε υγρά;

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις εγγύηση, στείλτο. Το έκανα και εγώ. Πήγε Κίνα και γύρισε και όλα μιά χαρά.

 

Πώς έβγαλες το συμπέρασμα ότι είναι "άλλη μιά τραγική κινεζιά"; Και πώς έβγαλες το συμπέρασμα ότι θα σου πούν ότι από εσένα είναι το πρόβλημα; Είναι σπασμένο; Έπεσε σε υγρά;

 

Δεν επεσε ποτε κατω, ηταν και ειναι μεσα σε θηκη, δεν κατεβασα ποτε εφαρμογες εκτος gogle play για να πεις οτι μπορει να κολησε ιο , δεν επεσε ποτε σε υγρα. Απλα μια μερα αρχισε να κανει ολα τα παραπανω που ανεφερα. Επισης προσεξα οτι το κινητο δεν ειναι ισο αλλα πετσικαρει.. Δεν ξερω αν το ακουμπησα καπου που λογω θερμοτητας η κατι αλλο το στραβωσε αλλα αυτο δεν πιστευω να ειναι η αιτια του κακου. Σκεφτομαι οτι αυτο μπορει να ειναι αιτια να μου πουν οτι φταιω εγω και να το στειλω τσαμπα.

Μολις εστειλα και mail στο καταστημα που το αγορασα για να μου πουν ακριβως τι μπορει να γινει...

Edited by stavrosmp
Looking for someone like me???:shifty:
Link to comment
Share on other sites

8 μήνες το advance και συνεχίζει το εργαλείο. Τίποτα σκυλί μαύρο.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

το μηχανημα κλεινει σχεδον χρονο δεν το εχω κανει τιποτα (εχει την μαμισια ρομ) και φυσαει!!!!! τα καλυτερα 170 ευρω που εχω δωσει (value for money) και επειδη απο οτι καταλαβατε ειμαι ασχετος μου εχει μπαστακωθει στην αρχικη οθονη ενας φακος (σαν search engine) και δεν μου αφηνει να εμφανιστει το ρολοι widget που ειχα. καμια ιδεα να το εξαφανισω? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποια εφαρμογή πρέπει να κατεβάσω ώστε να παίζει το e-radio? Τώρα όταν επιλέγω σταθμό λέει δεν υποστηρίζεται.Πάντα από τον ιστό άκουγα στο προηγούμενο κινητό
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!...οταν μπαινω σε recovery mode και θελω να βγω.παταω power reboot και κολλαει.γνωριζει καποιος κατι? Edited by tsiaras
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα,

Μηπως γνωριζει καποιος φιλος να μου πει αν η συσκευη μας υποστηριζει mirrorlink? Επισημα και συμφωνα με το σαιτ της mirrorlink δεν υποστηριζεται, αλλα η ερωτηση παει περισσοτερο στο αν καποιος φιλος το προσπαθησε...Ευχαριστω εκ των προτερων, καλη χρονια σε ολους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποια εφαρμογή πρέπει να κατεβάσω ώστε να παίζει το e-radio? Τώρα όταν επιλέγω σταθμό λέει δεν υποστηρίζεται.Πάντα από τον ιστό άκουγα στο προηγούμενο κινητό

 

Κατέβασε το Tuneln radio ... καμία σχέση με το e-radio...

Looking for someone like me???:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα,

Μηπως γνωριζει καποιος φιλος να μου πει αν η συσκευη μας υποστηριζει mirrorlink? Επισημα και συμφωνα με το σαιτ της mirrorlink δεν υποστηριζεται, αλλα η ερωτηση παει περισσοτερο στο αν καποιος φιλος το προσπαθησε...Ευχαριστω εκ των προτερων, καλη χρονια σε ολους.

 

Εγώ έχω. Samsung smart tv 3d και το πάω στο mirroring στην samsung smart tv και στο κινητό απλός πάω στην ασύρματη οθόνη που λέει και πατάω την smart-tv μου και έχω εικόνα και ήχο του κινητού μου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 118 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά ποια εφαρμογή πρέπει να κατεβάσω ώστε να παίζει το e-radio? Τώρα όταν επιλέγω σταθμό λέει δεν υποστηρίζεται.Πάντα από τον ιστό άκουγα στο προηγούμενο κινητό

 

Το e-radio μια χαρά μου παίζει μακράν το καλύτερο ποιο καλό από το tunein radio.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=gr.eradio.android&hl=el&referrer=utm_source%3Dgoogle%26utm_medium%3Dorganic%26utm_term%3De-radio+google+play&pcampaignid=APPU_1_AjSGVtWKNsmRsAGe8pyYCQ

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω. Samsung smart tv 3d και το πάω στο mirroring στην samsung smart tv και στο κινητό απλός πάω στην ασύρματη οθόνη που λέει και πατάω την smart-tv μου και έχω εικόνα και ήχο του κινητού μου.

 

Χρόνια πολλά και καλή χρονια. Νομίζω ότι μπερδευεις το mirror link με το miracast. Απο οσο γνωριζω, αυτό που περιγραφεις ως ασύρματη προβολή του κινητού στην τηλεόραση είναι το miracast. Εγώ αναφέρομαι στο πρωτόκολλο επικοινωνίας του κινητού με τα καινούργιας γενιάς ηχοσυστήματα αυτοκινήτων τα οποία υποστηρίζουν mirror link, Android auto και carplay για τα iphones. Καμία τύχη με τα πρώτα δύο?

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους...

Λοιπόν έχω δυο θέματα στο jiayu S3 advanced και θα ήθελα τα φώτα σας.

1) Εδώ και 1 μήνα περίπου δεν έχω πουθενά κάλυψη 4G. Στις περιοχές που είχα κάλυψη 4G μέχρι τότε, τώρα πιάνει μόνο 3G. Χρησιμοποιώ wind. Στο κατάστημα wind που τους το ανέφερα μου λένε είναι θέμα του κινητού κι όχι της κάρτας. Η κάρτα sim είναι 4G.Υπάρχει τρόπος να το ελέγξω μόνος μου αν το σύστημα του κινητού προεπιλέγει 3G αντί για 4G;

2) Τους τελευταίους 3 μήνες αν και προσέχω να μη χρησιμοποιώ δεδομένα πέρα από το πρόγραμμά μου, το δίκτυο χρεώνει δεδομένα. Ο μετρητής δεδομένων δείχνει 0 MB την περίοδο που δεν ανοίγω τα δεδομένα και κατά την οποία με χρεώνουν. Θα το δοκιμάσω και με το μετρητή του CM, αλλά νομίζω τα ίδια θα δω. Υπάρχει εφαρμογή που ενεργοποιεί κρυφά τα δεδομένα χωρίς καν αυτό να φαίνεται στο μετρητή; Στη wind κλασσικά μου είπαν ότι είναι θέμα κινητού κι ας μη φαίνεται στο μετρητή (μου ανέφεραν και περιπτώσεις που παρατήρησαν το ίδιο σε iphone).

Η έκδοση ROM : S3SW 20150213-171816

Απ'ότι το κόβω μάλλον είναι θέμα κάρτας/δικτύου. Υπάρχει τρόπος να τους αποδείξω ότι το κινητό δεν έχει πρόβλημα στα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά παιδιά, να είμαστε καλά, να έχουμε λεφτά και να αγοράζουμε ΚΑΙ κινητά!

 

:mad: Έχω ένα πρόβλημα εδώ και 2-3 μέρες: όταν δέχομαι κλήση ή κάνω κλήση, βγαίνει μια διαφήμιση fullscreen και πρέπει να πατήσω πάνω δεξιά το x για να κλείσει! δεν ξέρω με ποια εφαρμογή κατέβηκε, αλλά δεν μπορώ να την εντοπίσω με τίποτα και πως να την μπλοκάρω!

Μπορείτε να βοηθήσετε? Ανέβασα και screenshot ...αφού τερματίστηκε η κλήση! είναι ανοιχτή η εφαρμογή πριν την κλήση και από πάνω η διαφήμιση SPAM :mad: Η διαφήμιση λέει HOLO LAUNCHER, αλλά άλλες φορές βγάζει διαφήμιση από παιχνίδια

 

' alt='a>'>

Edited by PopCorn1
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους...

Λοιπόν έχω δυο θέματα στο jiayu S3 advanced και θα ήθελα τα φώτα σας.

1) Εδώ και 1 μήνα περίπου δεν έχω πουθενά κάλυψη 4G. Στις περιοχές που είχα κάλυψη 4G μέχρι τότε, τώρα πιάνει μόνο 3G. Χρησιμοποιώ wind. Στο κατάστημα wind που τους το ανέφερα μου λένε είναι θέμα του κινητού κι όχι της κάρτας. Η κάρτα sim είναι 4G.Υπάρχει τρόπος να το ελέγξω μόνος μου αν το σύστημα του κινητού προεπιλέγει 3G αντί για 4G;

2) Τους τελευταίους 3 μήνες αν και προσέχω να μη χρησιμοποιώ δεδομένα πέρα από το πρόγραμμά μου, το δίκτυο χρεώνει δεδομένα. Ο μετρητής δεδομένων δείχνει 0 MB την περίοδο που δεν ανοίγω τα δεδομένα και κατά την οποία με χρεώνουν. Θα το δοκιμάσω και με το μετρητή του CM, αλλά νομίζω τα ίδια θα δω. Υπάρχει εφαρμογή που ενεργοποιεί κρυφά τα δεδομένα χωρίς καν αυτό να φαίνεται στο μετρητή; Στη wind κλασσικά μου είπαν ότι είναι θέμα κινητού κι ας μη φαίνεται στο μετρητή (μου ανέφεραν και περιπτώσεις που παρατήρησαν το ίδιο σε iphone).

Η έκδοση ROM : S3SW 20150213-171816

Απ'ότι το κόβω μάλλον είναι θέμα κάρτας/δικτύου. Υπάρχει τρόπος να τους αποδείξω ότι το κινητό δεν έχει πρόβλημα στα παραπάνω;

Για το (1) φοβάμαι ότι αυτήν τη στιγμή τουλάχιστον δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι (με δεδομένο ότι φαίνεται να μην έχεις αλλάξει κάτι στο τηλέφωνο - και η ROM σου φαίνεται να είναι μια από τις σχετικά πρώιμες ΚΚ)...

 

Για το (2), δεν ξέρω μεν τι συμβαίνει, βλέπω όμως το ίδιο παράπονο συχνά και στο topic εδώ, αλλά και σε αυτά άλλων τηλεφώνων - αλλά φαίνεται να συμβαίνει μόνο σε κατόχους Wind!

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια λογική εξήγηση γι' αυτό, εκτός -ίσως- από την εξής:

Πιθανόν και το S3 και άλλα τηλέφωνα να το κάνουν - να κατεβάζουν μικρο-ποσότητες δεδομένων ακόμα και αν δεν έχεις τα δεδομένα δικτύου ανοιχτά.

Κατά πάσα πιθανότητα, οι 2 από τις τρεις τηλεφωνικές εταιρίες (Vodafone και Cosmote) έχουν κάνει κάποια μικρή -ας την πούμε- παραχώρηση και αγνοούν (πολύ) μικρές ποσότητες δεδομένων που διακινούνται μέσα στη μέρα, ακριβώς για να αντιμετωπίσουν τέτοιες περιπτώσεις (ιδίως μάλιστα για χρήστες που δεν έχουν κάποιο πακέτο δεδομένων και χρεώνονται €1 με την πρώτη κίνηση της ημέρας, κάτι τέτοιο είναι σίγουρα επώδυνο και όντως θα δημιουργήσει και παράπονα προς τις εταιρίες).

Η Wind ίσως δεν έχει υιοθετήσει μια τέτοια "ελαστικότητα", με αποτέλεσμα εκεί το πρόβλημα να γίνεται εμφανές...

 

Και για το αν το τηλέφωνο όντως κάνει κίνηση δεδομένων χωρίς να... του το 'χουμε πει:

Μέχρι τώρα, που ήμουν με KitKat, δεν είχα παρατηρήσει κάτι (χωρίς όμως αυτό να σημαίνει και ότι δε συνέβαινε!)

Τις τελευταίες μέρες όμως που πέρασα σε LP (τη... γνωστή RC2), παρατήρησα το εξής ενδιαφέρον:

Με δεδομένα κλειστά, όταν μια εφαρμογή προσπαθούσε να βρει τη θέση του τηλεφώνου (πράγμα για το οποίο -πειραματιζόμενος- είχα ανοιχτό το GPS), είδα -προς έκπληξή μου (και μάλιστα δυσάρεστη!)- το εικονίδιο των δεδομένων δικτύου να ανάβει στιγμιαία 2-3 φορές, μέχρι να βρεθεί η θέση του δικτύου(!)

Πιθανότατα αυτό δείχνει ότι το πρόβλημα είναι υπαρκτό.

Καλά θα ήταν να ξέραμε αν

1. συμβαίνει μόνο στο δικό μας τηλέφωνο, ή και σε άλλα (παράπονα πάντως ακούγονται, όπως αναφέρω και παραπάνω)

2. συμβαίνει μόνο στο LP, ή συνέβαινε και με το ΚΚ

3. αν συμβαίνει (μόνο) στο S3 και σε LP, αν είναι bug της RC2 (όπου το είδα εγώ), ή υπάρχει και αλλού...

 

:mad: Έχω ένα πρόβλημα εδώ και 2-3 μέρες: όταν δέχομαι κλήση ή κάνω κλήση, βγαίνει μια διαφήμιση fullscreen και πρέπει να πατήσω πάνω δεξιά το x για να κλείσει! δεν ξέρω με ποια εφαρμογή κατέβηκε, αλλά δεν μπορώ να την εντοπίσω με τίποτα και πως να την μπλοκάρω!

Μπορείτε να βοηθήσετε? Ανέβασα και screenshot ...αφού τερματίστηκε η κλήση! είναι ανοιχτή η εφαρμογή πριν την κλήση και από πάνω η διαφήμιση SPAM :mad: Η διαφήμιση λέει HOLO LAUNCHER, αλλά άλλες φορές βγάζει διαφήμιση από παιχνίδια

 

' alt='a>'>

Πες μας αν θέλεις και σε ποια ROM είσαι.

Για τέτοιες διαφημίσεις είχε ακουστεί ότι ευθυνόταν ο 'μαμά' launcher3 / trebuchet (που απ' ό,τι θυμάμαι, υπάρχει και στις KK και στις LP).

Μάλιστα, σε μένα που πήγα (όπως γράφω παραπάνω) πρόσφατα σε RC2 (LP), η οποία έχει έναν "customLauncher", παιδί προφανώς των δημιουργών της ROM, εμφανίστηκαν παρόμοιες διαφημίσεις, και χωρίς να είμαι σίγουρος αν είναι (ξανά) ο launcher, τον "πάγωσα" και έβαλα έναν άλλο. Ακόμα δεν είμαι σίγουρος αν έφταιγε αυτός, πάντως διαφημίσεις δεν ξανάδα...!

 

Μιας και συμβαίνει τις τελευταίες μέρες μόνο, βέβαια, μπορεί να είναι και κανένας ιός / adware, οπότε ένα σκανάρισμα με κάποιο από τα antivirus που κυκλοφορούν θα βοηθούσε.

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Πριν βαλω χτρεμε 3.1 απο ΚΚ δεν εκανα φορματ ουτε wipe cache ! τωρα ολα καλα αλλα εχω 4,5 GB μνημης ποθ λειπουν απο φρεε ρομ , τι κανω ????

 

ΡΕΣΕΤ με φουλ Cache wipe Delvik ???

 

γινετε να κανω clear cache χωρις format ???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...