Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα. Το κινητό το έφερα για ένα φίλο, ήρθε από vickmal σε 15 μέρες περίπου, αλλά έχει ενα πρόβλημα δεν μπορεί να συνδεθεί με τπτ με 3g η 4g, ενώ του δείχνει στην γραμμή κατάστασης ότι έχει σήμα 3g μπαίνει στον μπροουζερ η σε κάποια εφαρμογή πχ facebook και δεν ανοίγει. Έχει voda cu και cosmote το ίδιο και με τις δυο κάρτες. Μήπως ξέρει κάποιος τι πρέπει να κάνει;

 

κοιταξε τα apn στο cubot s200 και σε ενα thl 4000 ενος φιλου ηταν επιλεγμενα λαθος apn.

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

thankin εκανες τιποτα με 4Κ να δεις αν υπαρχει στις ρυθμισεις η επιλογη για το βιντεο?

 

Δεν βρήκα επιλογη για 4κ

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά άχρηστο το 4κ ακόμα, εγώ δε τραβάω γιατί αν πάω να δω 4κ στο laptop βγάζει καπνους και το 1080 στα μάτια μου φαίνεται ίδιο. Στο μέλλον θα γίνει mainstream
Link to comment
Share on other sites

οποτε μας μενει η απορια τι γινετε με τις υποδοχες σιμ αν υποστηριζει και στις δυο 4g η στην μια μονο??
Link to comment
Share on other sites

οποτε μας μενει η απορια τι γινετε με τις υποδοχες σιμ αν υποστηριζει και στις δυο 4g η στην μια μονο??

 

Στις προδιαγραφές γράφει dual 4g sim

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

στα 1080p στα ποσα frames τραβαει βιντεο? 30 και 60?

 

Στα 30 fps

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μόλις τον δω σήμερα γτ δεν έχω το κινητό στα χέρια μου θα το τσεκάρω και θα ενημερώσω.
leeco max2 x820 4/32 Miui8 v.6 7.4.24 by C.B.G.
Link to comment
Share on other sites

στα 720p υπαρχουν επιλογες για fps?

 

Γενικά τέτοιες επιλογές 720p 1080p δεν υπαρχουν. Εχει 4 επίπεδα ποιότητας βιντεο χαμηλη μετρια αριςτη λεπτή (fine).

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήταν λάθος οι ρύθμισης του apn. Είχε 4 επιλογές και η σωστή ήταν η δεύτερη (internet.vodafone.gr) τις υπόλοιπες δεν τις θυμάμαι. Γενικότερα από το λίγο που το είχα στα χέρια μου το κινητό πέταγε. Η ρομ της giayu πολύ καλή, χωρίς κολλήματα. Κάμερα με φλας ικανοποιητική, χωρίς νορμαλ χωρίς να ζηλέψει κάτι από πιο ακριβά μοντέλα wifi τέλειο. Gps δεν δοκίμασα. Με 3G ειναι όπως τα αλλα κινητά της κατηγορίας, το 4g το ενεργοποίησα αλλά μάλλον λόγο κάλυψης δεν έπιανε. Οθόνη πολύ καλα χρώματα και με χαμηλή φωτεινότητα αρκετά καλή Φούλ απλά σε τυφλώνει. Ότι άλλο θελευε ρωτάτε.
leeco max2 x820 4/32 Miui8 v.6 7.4.24 by C.B.G.
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα να ρωτήσω κι εγώ κάτι γιατί είμαι έτοιμος να να κάνω την παραγγελία για το 3gb ram. Έχετε ακούσει κάτι για lollipop θα βγει σίγουρα για το τηλ;
Link to comment
Share on other sites

ενταση μεγαφωνου??? θα ακουμε τις ταινιες που βλεπουμε δυνατα???

 

Τα δυο ηχεια του παίζουν καλα και δυνατά χωρις να παραμορφώνουν.

Οι φωτογραφίες εξωτερικού χώρου παρα παρα πολυ καλες , ιδιαίτερα ευκρινείς με πολυ καλη αποτύπωση χρωμάτων και αποχρώσεων.

Link to comment
Share on other sites

η μπαταρία τελικά οκ?

 

το OTG δουλεύει?

 

Για την μπαταρία νομιζω εχω γράψει και επισύναψει αρκετα. Δεν αλλάζει κατι απο αυτα που εχω γράψει. Otg δεν εχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις φλας σημερα με συννεφια.

 

Η δευτερη με φλας

 

Ότι το φλας επιρρεαζει φοτο από 20 μέτρα μακριά ΜΈΡΑ εμένα μου βρωμάει και μου φαίνεται αδύνατον....

Link to comment
Share on other sites

Ότι το φλας επιρρεαζει φοτο από 20 μέτρα μακριά ΜΈΡΑ εμένα μου βρωμάει και μου φαίνεται αδύνατον....

 

παιζει ρολο που εχει κανει εστιαση και η γωνια ληψης οποτε δεν μπορεις να συγκρινεις τις φωτος. αλλα εχουν μεγαλη διαφορα παρ'ολα αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Ότι το φλας επιρρεαζει φοτο από 20 μέτρα μακριά ΜΈΡΑ εμένα μου βρωμάει και μου φαίνεται αδύνατον....

 

Τι ακριβώς σου βρωμάει? και τι σου φαίνεται αδύνατο? οτι άναψα την μια το φλας και την αλλη οχι?! Οτι οι φωτος οι μια ειναι με φλας και η αλλη οχι? μερικοί έχετε μια καχυποψία Χωρις λόγο και αιτία.....

Δεν σου εχει τύχει ποτε να δεις φωτογράφους να φώτογραφιζουν εξωτερικά θέματα με φλας?

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς σου βρωμάει? και τι σου φαίνεται αδύνατο? οτι άναψα την μια το φλας και την αλλη οχι?! Οτι οι φωτος οι μια ειναι με φλας και η αλλη οχι? μερικοί έχετε μια καχυποψία Χωρις λόγο και αιτία.....

Δεν σου εχει τύχει ποτε να δεις φωτογράφους να φώτογραφιζουν εξωτερικά θέματα με φλας?

 

Ε καλά. Άμα νομίζεις πως το φλας του κινητού φτάνει 20 μέτρα μέρα και φωτίζει και αλλάζει κάτι δεν υπάρχει λόγος να μιλάω άλλο. Οι φωτογράφοι ναι 2 Led έχουν και κάθονται 20 μέτρα μακριά. Συγγνώμη έχεις δίκιο. Σκέψου λίγο πριν γράφεις σε παρακαλώ. Δε σου λέω ότι εσύ έχεις κάνει κάτι άλλο το κινητο όμως κάτι αλλάζει όταν βάζεις φλας. Οι φωτογραφίες θα έπρεπε να είναι ολοιδιες μιας και στις συνθήκες που τραβηξες το φλας σου σε τόσα μέτρα ΔΕΝ ΦΤΆΝΕΙ να φωτίσει ΤΊΠΟΤΑ. απλή λογική σε παρακαλώ σοβαρεψου και σκέψου.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς σου βρωμάει? και τι σου φαίνεται αδύνατο? οτι άναψα την μια το φλας και την αλλη οχι?! Οτι οι φωτος οι μια ειναι με φλας και η αλλη οχι? μερικοί έχετε μια καχυποψία Χωρις λόγο και αιτία.....

Δεν σου εχει τύχει ποτε να δεις φωτογράφους να φώτογραφιζουν εξωτερικά θέματα με φλας?

Ολα "γυρο" του μυριζουν...... To κινητο εχει αισθητηρα sony imx214 με διαφραγμα f/2.0 , η ποιοτητα της φωτο του ειναι απο τις καλυτερες, τωρα βεβαια το πως τραβαει καποιος μια φωτο...ειναι αλλο θεμα, γι αυτο και το εχουμε αναγει σε τεχνη.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά, ψυχραιμία. Είναι προφανές ότι το φλας δεν έχει την παραμικρή επίδραση στο φωτισμό της φωτογραφίας κάτω από τις συνθήκες αυτές, όπως σωστά επισημαίνει και ο sam28.

Αν προσέξετε όμως και τα timestamps των 2 φωτογραφιών, μιας και τα postαρε ο THANKIN, έχουν αρκετά λεπτά διαφορά η μία από την άλλη, οπότε η εξήγηση είναι απλή: Το τηλέφωνο πήρε διαφορετική φωτομέτρηση την κάθε φορά (και σε άμεσα διαδοχικές φωτογραφίες μπορεί να το κάνει, έτσι κι αλλιώς!)

Οι τιμές διαφράγματος και ευαισθησίας είναι αισθητά διαφορετικές από τη μία στην άλλη (και δεν μπορώ να φανταστώ την παρουσία ή μη του φλας να το κάνει!) - αλλά αυτό που κάνει την ορατή διαφορά από τη μία φωτογραφία στην άλλη είναι εμφανώς το white balance.

Και εδώ, αν δείτε τα 2 screenshots με τα settings, ενώ στη 2η το w.b. είναι στο αυτόματο, στην 1η είναι "μη αυτόματο" - ό,τι κι αν εννοεί αυτός που έχει γράψει το... firmware της κάμερας με αυτό (ίσως η 1η είναι με χειροκίνητη λήψη δείγματος από σημείο της εικόνας - και παρεμπιπτόντως τα χρώματα φαίνονται πολύ πιο φυσικά).

 

Μετά από όλα αυτά, είναι φυσικό να διαφέρουν οι φωτογραφίες - και βέβαια τη διαφορά δεν την έκανε το φλας.

Όπως γράφω και παραπάνω, εδώ ακόμα και αν πάρεις δύο άμεσα διαδοχικές φωτογραφίες, προσπαθώντας μάλιστα να μην κουνήσεις την κάμερα όσο γίνεται, πάλι έχεις καλές πιθανότητες να διαφέρουν μεταξύ τους σε χαρακτηριστικά...!

 

Edit: Ωπ! Με πρόλαβε ο FIREBLADE1!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τους από πάνω. Έχουν απόλυτο δίκιο. Επιπλέον σύμφωνο πως βγάζει πολύ καλές φοτο ΙΔΙΚΆ για τα λεφτά που ζητάει. Δεν το θιγω καν αυτό. Εμένα απλά χωρίς να δω τα επιπλέον στοιχεία των φοτο μου φάνηκε περίεργο ότι το φλας επιρρεαζει τέτοια φοτο και σκέφτηκα πως τα settings του κινητού απλά καταστρέφουν μια φωτογραφία όταν ανοίγεις φλας. (αυτό μου βρωμουσε) Από την άλλη γενικότερα το φλας χαλάει τις φωτογραφίες από μόνο του. Εγώ προσωπικά το ανοίγω μόνο σε απόλυτο σκοτάδι. Αυτά τα λίγα μόνο έχω να προσθέσω. Και το αφήνω εδώ. Edited by sam28
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...