Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αααα... του φλάσαρα την RC5 και μετά πάλι από την αρχή. Και τώρα παίζει κανονικά. Δεν έχω ασχοληθεί όμως καθόλου μαζί του, γιατί πήρα καινούργιο κινητό, οπότε ασχολούμαι με εκείνο. Huawei P20 Pro. <3

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έναν οδηγό για το πως περνάμε την 8 δεν έχετε ανεβάσει. Αν δεν σας κάνει κόπος βάλτε έναν.για να βάλουνε την 8.1.0 την καινούρια πρέπει να έχω βάλει και την προηγούμενη;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έναν οδηγό για το πως περνάμε την 8 δεν έχετε ανεβάσει. Αν δεν σας κάνει κόπος βάλτε έναν.για να βάλουνε την 8.1.0 την καινούρια πρέπει να έχω βάλει και την προηγούμενη;
κάνε λίγο υπομονή γιατί ήδη βγήκε η πρώτη διόρθωση... πάντως με τη σωστή TWRP δεν αλλάζει κάτι στη διαδικασία.

μη ξεχνάτε χρειάζεται πάντα ένα backup μέσω recovery!!!

εν συντομία...

 

1)backup

2)εγκατάσταση νέας TWRP recovery

3)επανεκκίνηση στη νέα recovery

4)wipe - > format all

5)εγκατάσταση νέας Mad Oreo

6)εγκατάσταση opengapps (nano/pico)

7)wipe - > factory reset

8)επανεκκίνηση σε σύστημα

9)για root, καλύτερα το Magisk v14, χωρίς όμως να κάνετε αναβάθμιση όταν σας το ζητήσει.

 

τα αρχεία βρίσκονται στο γνωστό Downloads Tab, (στην πρώτη σελίδα) του xda-forum, και μόνο κατά την προβολή από web. Όχι από την εφαρμογή του xda-forum στο κινητό ή παρόμοιες!

 

Στάλθηκε από το S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by gorillaz_gr
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα! είχα την 8.1.0 και πήγα να βάλω το καινουργιο update!

Το πέρασα ετσι χωρις full wipe! κολλησε στο logo! το εκανα επανεκκίνηση και μου ζητησε εναν κωδικό για encryption.

το έκανα full wipe κανω εγκατασταση και δεν ξεκινάει το σύστημα. μπαινει σε recovery !!

τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή... RC5, ktl, ktl...

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, στην 8 ο ήχος στο τηλέφωνο είναι δυνατός??? γιατί στην 7 είναι πολύ χαμηλός

Δεν έχω την 8 ο ίδιος (και ο ήχος ήταν ένας από τους λόγους που δεν το επιχείρησα...), έβλεπα όμως κόσμο στο xda να διαμαρτύρεται για την ένταση του ήχου και σ' αυτή.

Με την τελευταία έκδοση όμως, ο dev γράφει ότι έχει τερματίσει παντού την ένταση του ήχου, στα όρια που επιτρέπει το chipset.

Οπότε ελπίζουμε να είναι καλή. Αν βάλει βέβαια την τελευταία 8 κάποιος από δω, θα είχε ενδιαφέρον να μας πει.

Η εγγραφή βίντεο είναι πρόβλημα σε όλους η μόνο σε εμένα για την 8 έκδοση;

Και πάλι από τα σχόλια (και τα release notes) στο xda, φαίνεται ότι οι devs δεν έχουν καταφέρει να κάνουν τη 'μαμά' βιντεοκάμερα να δουλέψει στην 8, εφαρμογές τρίτων όμως φαίνεται να δουλεύουν κανονικά

(ή τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει από τα όσα έχω διαβάσει - ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος)

Link to comment
Share on other sites

Δεν την έχουν καταφέρει να την δουλέψουν σαν hardware. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε άλλες εφαρμογές, που λειτουργούν τέλεια, όπως η ελληνική Footej Camera

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.footej.camera&hl=el

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Ο ήχος φανταστικός για εμένα. Αρκετά δυνατός και λίγο που έψαξα τις ρυθμίσεις πρέπει να ανεβαίνει κΙαλλο αλλά εγώ είμαι ικανοποιημένος με αυτό.θα δοκιμάσω την εφαρμογή που ανέβασες για την κάμερα. Είχα βάλει μια άλλη και δεν δούλεψε και γιαυτό έστειλα μήνυμα εδώ μετά.
Link to comment
Share on other sites

ελπίζω μέσα στο σ/κ να επανέλθω με εντυπώσεις από την νέα έκδοση και έναν μίνι οδηγό εγκατάστασης.

μετά από χρήση 4ων η μερών δεν έχω εντοπίσει κάποιο σοβαρό κόλλημα.

βέβαια ούτε με hidden ssid ασχολούμαι, ούτε με παιχνίδια ούτε με συχνή εγγραφή βίντεο.

Επίσης το έκανα ρουτ με SuperSU από recovery. Το Magisk ξεχάστε το για την ώρα. Μόνο η έκδοση 14, που όμως δεν έχει πλέον πολλά modules μέσα.

Α! πλέον δε χρειάζεται και Dolby Atmos. Η ένταση στα ηχεία είναι ικανοποιητική.

 

Στάλθηκε από το S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εκτός από την κάμερα που δεν τραβάει βίντεο και αυτό είναι γενικό θέμα μου τελειώνει πολύ γρήγορα την μπαταρία έκανα και calibration αλλά τα ίδια.εχει κάτι ψιλό λαγκαρισματα το κινητό. Σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλή αλλά σκέφτομαι να γυρίσω στην 7 λόγω μπαταρίας και βίντεο.
Link to comment
Share on other sites

Την δοκίμασα για δύο μέρες και ξαναγύρισα στην RC5 . Έχει βελτιωθεί πολύ σε σχέση με την πρώτη έκδοση της ρομ , αλλά παραμένει ασταθής. Από τα μεγαλύτερα προβλήματα που έχει είναι η εγκατάσταση μέσω recovery . Που χωρίς κανέναν φανερό λόγο σε οδηγεί σε συνεχή επανεκκίνηση σε recovery . Ίσως μια τροποποίηση για εγκατάσταση με flash tools να διορθώσει αυτό το πρόβλημα . Επίσης όσοι έχουν το κινητό με 2 γιγα ρομ πρέπει να απεγκαταστησουν μέσω recovery το nfc.app. Δεν μπόρεσα με τίποτα να εγκαταστήσω το supersu για να ρουτάρω το κινητό . Επίσης στις ρυθμίσεις συστήματος δεν λειτουργεί η ρύθμιση για αύξηση της έντασης στο ακουστικό . Και αυτός είναι ο λόγος που θα προσπαθήσω αργότερα να την ξαναδοκιμάσω Edited by george26
Link to comment
Share on other sites

Την δοκίμασα για δύο μέρες και ξαναγύρισα στην RC5 . Έχει βελτιωθεί πολύ σε σχέση με την πρώτη έκδοση της ρομ , αλλά παραμένει ασταθής. Από τα μεγαλύτερα προβλήματα που έχει είναι η εγκατάσταση μέσω recovery . Που χωρίς κανέναν φανερό λόγο σε οδηγεί σε συνεχή επανεκκίνηση σε recovery . Ίσως μια τροποποίηση για εγκατάσταση με flash tools να διορθώσει αυτό το πρόβλημα . Επίσης όσοι έχουν το κινητό με 2 γιγα ρομ πρέπει να απεγκαταστησουν μέσω recovery το nfc.app. Δεν μπόρεσα με τίποτα να εγκαταστήσω το supersu για να ρουτάρω το κινητό . Επίσης στις ρυθμίσεις συστήματος δεν λειτουργεί η ρύθμιση για αύξηση της έντασης στο ακουστικό . Και αυτός είναι ο λόγος που θα προσπαθήσω αργότερα να την ξαναδοκιμάσω
με αφορμή αυτό το ολοκληρωμένο post να σας πω λοιπόν τα εξής.

1) έχει ανέβει νέα έκδοση ρομ & twrp.

2) η διαδικασία έχει να κάνει ως εξής.

3) καλό είναι να γίνει πρώτα εγκατάσταση της νεας TWRP. επανεκκίνηση στη νεα TWRP. Μετά κάνουμε full wipes. επανεκκίνηση σε TWRP και εγκατάσταση madOS+OPENGAPPS. επανεκκίνηση σε σύστημα. βλέποντας ότι λειτουργεί κανονικά μπορείτε να επιστρέψετε στην TWRP για εγκατάσταση SuperSu έκδοση Rc5.

στην νέα έκδοση έχει διορθωθεί επιτέλους το γνωστό mediabug που κολλούσαν τα βίντεο και δεν είχαν ήχο μετά. Επίσης η ένταση του ήχου έιναι στο μαξ και δεν χρειάζεται DolbyAtmos.

4) σε περίπτωση που σας κάνει επανεκκίνηση σε TWRP πρέπει να εγκατασταθεί μέσω spflash tools η έκδοση Rc5 με επιλογή firmware upgrade.

Πρώτα κάνετε επανεκκίνηση στη ρομ για να γίνει σωστή τροποποίηση των partitions και μετά από ένα λεπτό, μπορείτε να επιστρέφετε στο TWRP. Κάνετε εγκατάσταση της νέας έκδοσης TWRP των mad. Επανεκκίνηση σε TWRP και μετά full wipes. Κατόπιν κατά τα παραπάνω, εγκατάσταση madOS+OPENGAPPS. κλπ

5)όσοι έχετε τη 2GB έκδοση θα πρέπει αμέσως μετά την εγκατάσταση των OPENGAPPS, και πάντα μέσω TWRP, να ενεργοποιήσετε το system partition (mount), και μέσω του file manager μεσα στο system/apps να σβήσετε τον φάκελο NFC. Κατόπιν επανεκκίνηση στο σύστημα!

 

ελπίζω να βοήθησα.

 

υ/γ. τις πρώτες φορές με καινούργια μπαταρία είχα το φαινόμενο μετά τα 13% να σβήσει το κινητό. Όταν όμως το ξανα ενεργοποιούσα είχε κανονικά αλλά 8% και δούλευε. Απλά μετά φρόντιζα να το φορτίσω και συνήλθε.

 

Στάλθηκε από το S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

με αφορμή αυτό το ολοκληρωμένο post να σας πω λοιπόν τα εξής.

1) έχει ανέβει νέα έκδοση ρομ & twrp.

2) η διαδικασία έχει να κάνει ως εξής.

3) καλό είναι να γίνει πρώτα εγκατάσταση της νεας TWRP. επανεκκίνηση στη νεα TWRP. Μετά κάνουμε full wipes. επανεκκίνηση σε TWRP και εγκατάσταση madOS+OPENGAPPS. επανεκκίνηση σε σύστημα. βλέποντας ότι λειτουργεί κανονικά μπορείτε να επιστρέψετε στην TWRP για εγκατάσταση SuperSu έκδοση Rc5.

στην νέα έκδοση έχει διορθωθεί επιτέλους το γνωστό mediabug που κολλούσαν τα βίντεο και δεν είχαν ήχο μετά. Επίσης η ένταση του ήχου έιναι στο μαξ και δεν χρειάζεται DolbyAtmos.

4) σε περίπτωση που σας κάνει επανεκκίνηση σε TWRP πρέπει να εγκατασταθεί μέσω spflash tools η έκδοση Rc5 με επιλογή firmware upgrade.

Πρώτα κάνετε επανεκκίνηση στη ρομ για να γίνει σωστή τροποποίηση των partitions και μετά από ένα λεπτό, μπορείτε να επιστρέφετε στο TWRP. Κάνετε εγκατάσταση της νέας έκδοσης TWRP των mad. Επανεκκίνηση σε TWRP και μετά full wipes. Κατόπιν κατά τα παραπάνω, εγκατάσταση madOS+OPENGAPPS. κλπ

5)όσοι έχετε τη 2GB έκδοση θα πρέπει αμέσως μετά την εγκατάσταση των OPENGAPPS, και πάντα μέσω TWRP, να ενεργοποιήσετε το system partition (mount), και μέσω του file manager μεσα στο system/apps να σβήσετε τον φάκελο NFC. Κατόπιν επανεκκίνηση στο σύστημα!

 

ελπίζω να βοήθησα.

 

υ/γ. τις πρώτες φορές με καινούργια μπαταρία είχα το φαινόμενο μετά τα 13% να σβήσει το κινητό. Όταν όμως το ξανα ενεργοποιούσα είχε κανονικά αλλά 8% και δούλευε. Απλά μετά φρόντιζα να το φορτίσω και συνήλθε.

 

Στάλθηκε από το S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πες μου σε παρακαλω αν σου βγαζει και σε σενα αυτο που βγαζει σε μενα γιατι νομιζω οτι δεν ειναι σωστο.

Ρυθμισεις-Αποθηκευτικος χωρος-εσωτερικος χωρος. Σε χρηση 4 γιγα απο τα 16.

Νομιζω οτι πρεπει να ειναι γυρω στα 2, αλλα πες μου τι σου λεει το δικο σου;

Link to comment
Share on other sites

Πες μου σε παρακαλω αν σου βγαζει και σε σενα αυτο που βγαζει σε μενα γιατι νομιζω οτι δεν ειναι σωστο.

Ρυθμισεις-Αποθηκευτικος χωρος-εσωτερικος χωρος. Σε χρηση 4 γιγα απο τα 16.

Νομιζω οτι πρεπει να ειναι γυρω στα 2, αλλα πες μου τι σου λεει το δικο σου;

 

Δεν κατάλαβα την ερώτησή σου αλλά θα περιγράψω την δική μου εμπειρία . Ειχα ελεύθερο χώρο 10 γιγα και είπα να διαγράψω κάποια αρχεία που δεν χρειαζόμουν . Αυτά ήταν συνολικού μεγέθους 5 γιγα . Όταν λοιπόν τα διέγραψα και γύρισα στον αποθηκευτικό χώρο , αντί για 15 γιγα ελεύθερα μου έγραφε 5 . Αντί να προσθέσει τα 5 γιγα στον ελεύθερο χώρο τα αφαίρεσε . Έπρεπε να κάνω επανεκκίνηση για να τα δείξει σωστά .

Κάποιος έχει μπερδέψει την πρόσθεση με την αφαίρεση :lol:

Υ.Γ Και για να μην παρεξηγηθώ , εννοώ τους προγραμματιστές και κάποια δυσλειτουργία της ρομ

Edited by george26
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα την ερώτησή σου αλλά θα περιγράψω την δική μου εμπειρία . Ειχα ελεύθερο χώρο 10 γιγα και είπα να διαγράψω κάποια αρχεία που δεν χρειαζόμουν . Αυτά ήταν συνολικού μεγέθους 5 γιγα . Όταν λοιπόν τα διέγραψα και γύρισα στον αποθηκευτικό χώρο , αντί για 15 γιγα ελεύθερα μου έγραφε 5 . Αντί να προσθέσει τα 5 γιγα στον ελεύθερο χώρο τα αφαίρεσε . Έπρεπε να κάνω επανεκκίνηση για να τα δείξει σωστά .

Κάποιος έχει μπερδέψει την πρόσθεση με την αφαίρεση :lol:

 

Μηπως αυτο βοηθαει;

 

http://i1161.photobucket.com/albums/q515/Lazaronymous_Sourgelidis/Screenshot_20180503-144806_zpshbxygtuo.png

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια.καταλαθος πατησα διαγραφη και το internal storage και δεν ανοιγει το κινητο.μπαινει μονο στο twrp.κανω εγκατασταση την 8 αλλα δεν γινετε τπτ.τι ******* εκανα και τι πρεπει να κανω τωρα;
Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια.καταλαθος πατησα διαγραφη και το internal storage και δεν ανοιγει το κινητο.μπαινει μονο στο twrp.κανω εγκατασταση την 8 αλλα δεν γινετε τπτ.τι ******* εκανα και τι πρεπει να κανω τωρα;

 

Ακολούθησε τα βήματα του προηγούμενου ποστ του gorillaz_gr από το 4) και μετά

Link to comment
Share on other sites

Το καλό είναι ότι οι συσκευές με Mediatek (που τόσοι κατηγορούν - παρεμπιπτόντως θεωρώ αυτήν την τυφλή υποστήριξη της Qualcomm και θάψιμο της Mediatek κάτι σαν τον χωρίς -σοβαρά- επιχειρήματα σνομπισμό των κατόχων iPhone έναντι του Android...) δεν μπρικάρουν πρακτικά ποτέ!

Ό,τι και να τους κάνεις, ένα φλασάρισμα με Flash Tools και ξαναζωντανεύουν!

Link to comment
Share on other sites

Το καλό είναι ότι οι συσκευές με Mediatek (που τόσοι κατηγορούν - παρεμπιπτόντως θεωρώ αυτήν την τυφλή υποστήριξη της Qualcomm και θάψιμο της Mediatek κάτι σαν τον χωρίς -σοβαρά- επιχειρήματα σνομπισμό των κατόχων iPhone έναντι του Android...) δεν μπρικάρουν πρακτικά ποτέ!

Ό,τι και να τους κάνεις, ένα φλασάρισμα με Flash Tools και ξαναζωντανεύουν!

 

επειδη εγω εχω linux περιμενω ενα φιλο να φερει το pc για να το επαναφερω με flash tools.ελπιζω να γινει δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

επειδη εγω εχω linux περιμενω ενα φιλο να φερει το pc για να το επαναφερω με flash tools.ελπιζω να γινει δουλεια.

 

Θα γίνει δουλειά .

Κι εγώ Linux δουλεύω αλλά έχω απελευθερώσει ένα κομμάτι τού σκληρού , όπου έχω εγκαταστήσει τα παράθυρα 7 . Για να έχω τις εφαρμογές που δουλεύουν αποκλειστικά στα παράθυρα

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε τότε κι αυτό...: SP Flash Tool for Linux

 

έχω μεταβεί σε Linux τα τελευταία 7 χρόνια, δε το παίζω ειδικός, αλλά σε ότι έκανα με τα windows , δεν έχει χρειαστεί να τα αναπολήσω.

αν και εφόσον χρειαστεί κάτι, υπάρχει σε virtualdisk πάντα μία εγκατάσταση win7.

 

ειδικά από τότε που πήρα το JiaYu μας, ότι έχω καταφέρει, είναι με SPFLASH TOOLS for Linux.

απλά χρειάζονται λίγα βήματα επιπλέον για να "παιξουν" σωστά.

 

οπότε εδώ ένας σωστός και ολοκληρωμένος οδηγός: Οδηγός εγκατάστασης Linux SPFlasth Tools (xda)

 

:mobile: :mobile: :mobile: :mobile: :mobile:

 

τώρα όσο αφορά την νέα ΡΟΜ, διακοπές στο ασύρματο δεν έχω παρατηρήσει που αναφέρουν μερικοί, τουλάχιστον όχι με το ρούτερ που έχω σπίτι. Μόνο κάτι fc σε κάποιες εφαρμογές. Με το που πας να τις ανοίξεις έχουν κλείσει ήδη. Με την 3η προσπάθεια ανοίγουν πάλι, οπότε υποψιάζομαι μάλλον τίποτα θέματα διαχείρισης μνήμης. Ήχο δυνατό και γρήγορη φόρτιση μπορείτε να ρυθμίσετε μέσα από τα madOS extras. Τέλος νομίζω η λογική του να σύρεις προς τα πάνω μια τελεία για να απαντήσεις την κλήση ή προς τα κάτω για την ακυρώσεις, σε μένα θέλει αρκετές προσπάθειες και μάλιστα προχτές την είχα απαντήσει και ακόμα έδειχνε ότι με καλούν.

Edited by gorillaz_gr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...