Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μετα απο ενα χρονο χρησης του κινητου 2 gb σκεφτομαι να αλλαξω ρομ και να βαλω την rc4 .Δεν εχω κανενα προβλημα με την τωρινη kit kat 4.4.4. Εχω διαβασει σχεδον ολο το forum ,και τον οδηγο εγκαταστασης νεας ρομ ,εχω κατεβαση το sp flash tools , την ρομ rc4 εχω βρει το scatter.txt ,ολα ενταξει μεχρι εδω. Αλλα πριν κανω καμια πατατα οπως παλαιοτερα θελω να βεβαιοθω πως εχω περαση τους driver του κινητου , το λαπτοπ μου αναγνωριζει το τηλ. οταν το συνδεω το βλεπει δηλ. σαν Σ3 βλεπω τους φακελους του και μπορω να κανω οτιδηποτε σε αυτο.

Εχω windows 10 και οταν παω να εγκαταστησω το sp driver v2.0 σαν διαχειριστης μου βγαζει ενα παραθυρο της ασφαλειας των windows ,παταω εγκατασταση παρολου αυτα 3 φορες ,και στο τελος μου βγαζει αυτο <<δεν ηταν δυνατη η ολοκληρωση του οδηγου εγκαταστασης προγραματων οδηγησης συσκευων>> ,και κανετε restart

Πως ειμαι σιγουρος οτι εχει βαλει σωστα τους οδηγους ??? γιατι χωρις να εχουν μπει σωστα θα εχω προβλημα με το sp flash ,ετσι δεν ειναι ???

Edited by gk33
Link to comment
Share on other sites

εκανα αυτο που ειπες φιλε ( disable drivers verification signature ) και εγινε η εγκατασταση του sp driver v2.0

πως μπορω να ειμαι 100% σιγουρος οτι μπηκαν σωστα οι οδηγοι ?? υπαρχει καποιος τροπος να το δω??

Link to comment
Share on other sites

εκανα αυτο που ειπες φιλε ( disable drivers verification signature ) και εγινε η εγκατασταση του sp driver v2.0

πως μπορω να ειμαι 100% σιγουρος οτι μπηκαν σωστα οι οδηγοι ?? υπαρχει καποιος τροπος να το δω??

 

Όταν το συνδέσεις με βγαλμένη μπαταρία και το flash tools ανοιχτό και το αναγνωρίσει, τότε μάλλον ολα πήγαν καλά! Πάντως μη φοβάσαι και εγώ αρχάριος είμαι, απλά ακολουθείς τις οδηγίες, στην αρχή φαίνεται βουνό αλλά δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

εκανα αυτο που ειπες φιλε ( disable drivers verification signature ) και εγινε η εγκατασταση του sp driver v2.0

πως μπορω να ειμαι 100% σιγουρος οτι μπηκαν σωστα οι οδηγοι ?? υπαρχει καποιος τροπος να το δω??

 

Το βασικό είναι να αναγνωρίζουν τα Windows το τηλέφωνο όταν το συνδέσεις στον υπολογιστή ανοικτό. Εκεί θα πρέπει να μπορείς να μπεις στο τηλέφωνο και να δεις τα δεδομένα που έχεις .

 

Αν δεν βλέπεις ούτε έτσι το τηλέφωνο κάτι δεν πάει καλά με τους driver.

 

Αν είναι ολα καλά, τότε ΧΩΡΙΣ να κάνεις επανεκκίνηση αποσυνδέσε το κινητό, βγάλε τη μπαταρία και ακόλουθα τις οδηγείες για την χρήση του flash tool

Link to comment
Share on other sites

Έπειτα από προσπαθεια να αλλάξω Ρομ λόγω ότι είχε μολυνθεί το κινητό με ιό δε κατάφερα να ξαναανοιξω το κινητό είναι πλέον νεκρό. Τι μπορώ να κάνω για επαναφορά του? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση ότι κάποιες εφαρμογές κατάφεραν να κάνουν τη διαγραφή!

Έριξες μήπως καμιά ματιά με κανέναν file manager αμέσως μετά, να δεις ότι όντως το αρχείο δεν υπήρχε...;

(ή έστω ότι είχε πολύ μικρό μέγεθος - νομίζω ότι το ξαναδημιουργεί με το που μεταβληθεί κατά 1% η ένδειξη της μπαταρίας).

 

Θυμίζω επίσης ότι η... συνταγή για το "calibration" προβλέπει και reboot αμέσως μετά τη διαγραφή του αρχείου.

 

Σε... "δύσκολες" περιπτώσεις, εγώ αφήνω τη συσκευή να αδειάσει τελείως (και μάλιστα χωρίς να την "παιδεύω" για να αδειάσει ταχύτερα - το πάω με όσο πιο χαλαρή χρήση γίνεται), κάνω και ένα "calibration" (βλ. διαγραφή) στο 1% - δηλ. λίγο πριν σβήσει και μετά το φορτίζω στο 100% - και το αφήνω και μισή-μία ώρα ακόμα (έχει αποδειχθεί -και από συμφορουμίτες εδώ που παρακολουθούσαν το ρεύμα φόρτισης με όργανο- ότι η συσκευή συνεχίζει να φορτίζει αρκετή ώρα αφού δείξει 100%).

Μετά calibration/διαγραφή και... περιμένω κι εγώ να δω τα αποτελέσματα. :)

 

 

Εκτός της περίπτωσης να έχει η μπαταρία όντως κάποιο πρόβλημα (που θα περίμενα είτε να εμφανιστεί από την αρχή -ελαττωματική- είτε μετά από αρκετό καιρό και με ιδιαίτερα βαριά χρήση), θεωρώ (προσωπική άποψη βεβαίως) ότι θέματα τέτοια με μη γραμμική εκφόρτιση οφείλονται μόνο στο πώς το κινητό αντιλαμβάνεται (και αναφέρει) το επίπεδο της μπαταρίας.

Πολλές φορές το "μπέρδεμα" γίνεται και σε ό,τι αφορά στην ελάχιστη τάση της μπαταρίας, το σημείο στο οποίο το τηλέφωνο τη θεωρεί άδεια.

Πρόβλημα μπορεί επίσης να υπάρχει και σε soft επίπεδο (αυτά που προσπαθούμε να φτιάξουμε με το "calibration"), αλλά και στις τιμές των σχετικών καταχωρητών του controller που παρακολουθεί την μπαταρία (άρα σε πιο... hard επίπεδο).

Πιθανώς βοηθάει -μαζί με τα όσα περιγράφω παραπάνω- και το να βγάλει κανείς την μπαταρία για μισή-μία ώρα. Συνήθως μάλιστα, αν το κάνεις, μπορεί να δεις την ένδειξη της μπαταρίας να έχει τελείως διαφορετικό επίπεδο όταν την ξαναβάλεις, καθώς έχει πλέον "ξεχάσει" αυτό που έβλεπε ως τότε, και κάνει μια -προσεγγιστική- εκτίμηση με βάση την τάση που βλέπει στους ακροδέκτες.

Εκεί νομίζω ότι είναι και μια καλή ευκαιρία να κάνει κανείς τον κύκλο με τις φορτίσεις/εκφορτίσεις/calibrations κλπ.

 

Ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις συμβουλές σχετικά με το battery calibration.

Μετά τη διαγραφή του αρχείου, φόρτισα την μπαταρία στο 100% την ΠΕ το βράδυ και, μετά από απλά χρήση, έφτασε γύρω στο 21% σήμερα το μεσημέρι (!!!), οπότε χρειάστηκε να αλλάξω τη μια sim και απενεργοποίησα το κινητό. Όταν ολοκλήρωσα τη διαδικασία και το άνοιξα, η μπαταρία έδειξε 9% και επειδή έπρεπε να φύγω το φόρτισα για λίγο με το φορτιστή των 2Α που αγόρασα και συνέχισα τη φόρτιση όταν επέστρεψα μέχρι το 100%.

 

Οι συνθήκες δεν επέτρεψαν να εκφορτίσω τελείως τη μπαταρία αλλά σίγουρα "ξέχασε" εκείνο το περίεργο που είχε να μηδενίζει από το 50%. Παρέμεινε, βέβαια, το πρόβλημα της διαφοράς στην ένδειξη από το 21 στο 9%, που είναι ανεξήγητο σ' εμένα.

Στην επόμενη εκφόρτιση θα προσπαθήσω να ακολουθήσω πιο πιστά τις οδηγίες σου.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Έπειτα από προσπαθεια να αλλάξω Ρομ λόγω ότι είχε μολυνθεί το κινητό με ιό δε κατάφερα να ξαναανοιξω το κινητό είναι πλέον νεκρό. Τι μπορώ να κάνω για επαναφορά του? Ευχαριστώ

 

καταρχας DONT PANIC !!!

έχει τύχει σε πολλούς μας και η λύση είναι το force flashboot, δηλαδή θα ξανακάνεις σωστά τη διαδικασία για να περάσεις ROΜ και όταν θα ξαναβάλεις το καλώδιο θα κρατάς πατημένο το VOL+

Εν συντομία δλδ, εφόσον προετοιμάσεις το FLASHTOOL σε Download Mode, θα βγάλεις/βάλεις την μπαταρία από το κινητό, και θα συνδέσεις το καλώδιο USB με πατημένο το VOL+.

Aν ακούγεται πιο έυκολο μπορείς να το κάνεις εναλλακτικά. Δλδ, βγάζεις την μπαταρία, βάζεις το καλώδιο και εφόσον κρατάς πατημένο το VOL+ βάζεις την μπαταρία στο τηλέφωνο για να ξεκινήσει το download της ROM.

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα τηλέφωνο φίλου άρχισε να παραδίδει πνεύμα η υποδοχή usb για φόρτιση και μεταφορά δεδομένων. Υπάρχει κάποιος τρόπος να αλλάξει τη υποδοχή;
Link to comment
Share on other sites

Σε ενα τηλέφωνο φίλου άρχισε να παραδίδει πνεύμα η υποδοχή usb για φόρτιση και μεταφορά δεδομένων. Υπάρχει κάποιος τρόπος να αλλάξει τη υποδοχή;

 

φιλε μου πρεπει να αλλαχτει όλο το dock!!!

Αυτο είναι το εξάρτημα!!

http://www.ebay.com/itm/Placa-de-Carga-puerto-USB-charging-board-microfono-Jiayu-S3-S3-Advance-/181963652316?hash=item2a5de0fcdc:g:FEUAAOSwUdlWcWZv

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει δοκιμάσει κανείς το Jiayu με το iBlue Cardboard VR?

Το έλαβα μόλις σήμερα, δουλευει, αλλά ... με στραβώνει...

Ας μας πει κάποιος εντυπώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοηθεια. Δοκιμασία τον τρόπο που λες αλλά πάλι είναι νεκρό (δεν φορτίζει καν/ αναμμένο λάμπακι).1) προσπαθώ να βάλω την rc4 στο flash tool ειναι σωστή? 2) έχω windows 10 παίζει ρόλο?

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοηθεια. Δοκιμασία τον τρόπο που λες αλλά πάλι είναι νεκρό (δεν φορτίζει καν/ αναμμένο λάμπακι).1) προσπαθώ να βάλω την rc4 στο flash tool ειναι σωστή? 2) έχω windows 10 παίζει ρόλο?

 

καταρχας DONT PANIC !!!

έχει τύχει σε πολλούς μας και η λύση είναι το force flashboot, δηλαδή θα ξανακάνεις σωστά τη διαδικασία για να περάσεις ROΜ και όταν θα ξαναβάλεις το καλώδιο θα κρατάς πατημένο το VOL+

Εν συντομία δλδ, εφόσον προετοιμάσεις το FLASHTOOL σε Download Mode, θα βγάλεις/βάλεις την μπαταρία από το κινητό, και θα συνδέσεις το καλώδιο USB με πατημένο το VOL+.

Aν ακούγεται πιο έυκολο μπορείς να το κάνεις εναλλακτικά. Δλδ, βγάζεις την μπαταρία, βάζεις το καλώδιο και εφόσον κρατάς πατημένο το VOL+ βάζεις την μπαταρία στο τηλέφωνο για να ξεκινήσει το download της ROM.

Ευχαριστώ πολύ για την βοηθεια. Δοκιμασία τον τρόπο που λες αλλά πάλι είναι νεκρό (δεν φορτίζει καν/ αναμμένο λάμπακι).1) προσπαθώ να βάλω την rc4 στο flash tool ειναι σωστή? 2) έχω windows 10 παίζει ρόλο? Edited by kerinoma
Link to comment
Share on other sites

γιατι δε φλασαρεις τη μαμα ρομ με φλας τουλ να επανελθει το τηλεφωνο και μετα βαζεις οποια ρομ θελεις

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έπειτα από προσπαθεια να αλλάξω Ρομ λόγω ότι είχε μολυνθεί το κινητό με ιό δε κατάφερα να ξαναανοιξω το κινητό είναι πλέον νεκρό. Τι μπορώ να κάνω για επαναφορά του? Ευχαριστώ

 

γιατι δε φλασαρεις τη μαμα ρομ με φλας τουλ να επανελθει το τηλεφωνο και μετα βαζεις οποια ρομ θελεις

πριν τη προσπαθεια αλλαγης ρομ ποια ειχε το κινητο; και ποια προσπαθησες να βαλεις;

Link to comment
Share on other sites

γιατι δε φλασαρεις τη μαμα ρομ με φλας τουλ να επανελθει το τηλεφωνο και μετα βαζεις οποια ρομ θελεις

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

γιατι δε φλασαρεις τη μαμα ρομ με φλας τουλ να επανελθει το τηλεφωνο και μετα βαζεις οποια ρομ θελεις

πριν τη προσπαθεια αλλαγης ρομ ποια ειχε το κινητο; και ποια προσπαθησες να βαλεις;

 

S3w 20150325_102656 και προσπάθησα να βάλω την rc4. Ποια είναι η μαμισα και που θα τη βρω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει δοκιμάσει κανείς το Jiayu με το iBlue Cardboard VR?

Το έλαβα μόλις σήμερα, δουλευει, αλλά ... με στραβώνει...

Ας μας πει κάποιος εντυπώσεις...

 

το εχω. θελει calibration. κατεβασε το google cardboard και κανε το. σε λιγες εφαρμογες δε μου πετυχε, αλλα δουλευει καλα

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα την μπαταρια της KONPSON από εδώ

http://www.aliexpress.com/item/New-Arrivals-3400mAh-JY-S3-JY-S3-battery-for-jiayu-s3-Battery-global-free-shipping/32363395132.html

(REG+ SING POST οτι το καλυτερο) μαζι με μικροδωρακια.

Η μαμα μπαταρια είναι 50 γρ και η KONPSON 55 γρ

Αρα εάν η μαμα είναι 3000mAh αυτή είναι 3250 εως 3300

Δειχνει solid και εμπνέει (καπως) εμπιστοσυνη.

Καποια στιγμη ισως κανω και μια ελεγχόμενη εκφορτιση για να βρω τα ακριβή μιλιαμπερ.

Χρησιμοποιω εξωτερικο φορτιστη για την δευτερη και την εχω μαζι μου και δεν ξεμενω. ΠΟΤΕ δε χρησιμοποιω Fast charge

Link to comment
Share on other sites

το εχω. θελει calibration. κατεβασε το google cardboard και κανε το. σε λιγες εφαρμογες δε μου πετυχε, αλλα δουλευει καλα

 

Κατέβασα το https://www.google.com/get/cardboard/viewerprofilegenerator/

Στο VIEWER PARAMETER FORM τι τιμές έχεις βάλει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εχω το τηλέφωνο πανω από χρόνο και Είμαι πολυ πολύ ευχαριστημένος!Απο rom έχω περάσει απο την extreme και τις γερμανικές και τελευταία έχω καταλήξει στην RC5.Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι έχω τυχαίες απενεργοποιήσει ξαφνικά, χωρίς να μπορώ να εντοπίσω σχέσεις μεταξύ τους. Με πολυ μπαταρία, με μέτρια μπαταρία,σε 4G, σε Wi-Fi, πότε όταν ανοίγω το chrome, πότε όταν ανοίγω τη φωτογραφία....Γενικά χωρίς κάποιο σταθερό μοτίβο! Τουλάχιστο μια τη μέρα!

Αντιμετωπίζει κάποιος άλλος κάτι παρόμοιο; Κάποια ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζει κανείς τυχαίες απενεργοποιήσεις; Να του σβήνει το τηλέφωνο στα καλά καθούμενα! Είμαι με RC5.
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζει κανείς τυχαίες απενεργοποιήσεις; Να του σβήνει το τηλέφωνο στα καλά καθούμενα! Είμαι με RC5.

 

Εγώ όχι τίποτα άψογη.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εχω το τηλέφωνο πανω από χρόνο και Είμαι πολυ πολύ ευχαριστημένος!Απο rom έχω περάσει απο την extreme και τις γερμανικές και τελευταία έχω καταλήξει στην RC5.Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι έχω τυχαίες απενεργοποιήσει ξαφνικά, χωρίς να μπορώ να εντοπίσω σχέσεις μεταξύ τους. Με πολυ μπαταρία, με μέτρια μπαταρία,σε 4G, σε Wi-Fi, πότε όταν ανοίγω το chrome, πότε όταν ανοίγω τη φωτογραφία....Γενικά χωρίς κάποιο σταθερό μοτίβο! Τουλάχιστο μια τη μέρα!

Αντιμετωπίζει κάποιος άλλος κάτι παρόμοιο; Κάποια ιδέα;

 

χρησιμποιείς δική σου SD? έχεις δοκιμάσει χωρίς SD? , θυμάσαι πια εφαρμογή εγκατέστησες τελευταία; Μήπως έχεις πειράξει τις ρυθμίσεις για τη λειτουργία του επεξεργαστή; Governor κλπ; Μήπως κολλάει καμιά SIM ?

Link to comment
Share on other sites

χρησιμποιείς δική σου SD? έχεις δοκιμάσει χωρίς SD? , θυμάσαι πια εφαρμογή εγκατέστησες τελευταία; Μήπως έχεις πειράξει τις ρυθμίσεις για τη λειτουργία του επεξεργαστή; Governor κλπ; Μήπως κολλάει καμιά SIM ?

 

Δεν χρησιμοποιώ sd κάρτα και εχω λίγες εφαρμογές, ούτε εχω πειράξει κάποια ρύθμιση!

Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160421/de882ef9baf3b121b2192c7300297944.jpg

Μόλις έφτασε από τον κινέζο και αναμένω να τη δοκιμάσω. Παει για φόρτιση με εξωτερικό φορτιστή και αργότερα θα την "φορέσω" :o

 

Sent from my JiayuS3 with TapaTalk

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη, γράψε εντυπώσεις !! Επίσης, έχεις τον φορτιστή της Jiayu που είναι μόνο για φόρτιση μπαταρίας ή κάποιον άλλον φορτιστή ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...