Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν υπάρχει το link του βήματος 1.

Το σχετικό πρόγραμμα που μπορώ να το βρω / να το κατεβάζω?

 

Σε ευχαριστώ

 

  • μην ξεχνάτε οτι για τις περισσότερες διαδικασίες, χρειάζεται να έχουμε ενεργοποιήσει το root (το έχει προ-εγκατεστημένο η JiaYu)
    Ρυθμίσεις-> Ασφάλεια-> SuperUser (δεξιά στο ΟΝ, να γίνει πράσινο)

 

για να μπορέσουμε να κρατήσουμε κάποιο backup της ROM, ή να περάσουμε κάποια συστήματα αρχείου, είναι απαραίτητη η ύπαρξη

ενός recovery, πολύς λόγος γίνεται πλέον για την TWRP και θα περιγράψω πώς θα την εγκαταστήσουμε. (Αργότερα θα μας βοηθήσει

να προσθέσουμε και τα Google Apps & Services!)

 

  1. με την βοήθεια του JiaYu.es Application.
    Το link παραπέμπει στην νεότερη έκδοση κατά την γραφή του οδηγού (1.14), θα χρειαστεί να την κατεβάσετε από το κινητό σας, ή αν την κατεβάσατε μέσω υπολογιστή , να αντιγράψετε το .apk στο κινητό και να εγκαταστήσετε την εφαρμογή, είναι κατα 99% μεταφρασμένη στα αγγλικά και μπορείτε να περιηγηθείτε και να προσθέσετε στο κινητό σας, ότι εσείς χρειάζεστε. (προσωπικά δεν δοκίμασα κάτι άλλο).
  2. μπορείτε να κατεβάσετε την TWRP Recovery απευθείας από το needrom.com-recovery. Να αποσυμπιέσετε το αρχείο recovery.img και να το αντικαταστήσετε στα SP FlashTools, κατα την εγκατάσταση της ROM,(κάνετε κλικ στο πεδίο που σημειώνω, και βάζετε το νέο αρχείο που έχετε αποσυμπιέσει)
    http://bit.ly/1HP6lEE
  3. Μία νέα εφαρμογή έχει κάνει την εμφάνισή της και ονομάζεται: Rashr - The mobile Android Flash-Tool.
    Υποτίθεται ανανεώνεται και περιλαμβάνει αρκετές recovery , αλλά για να μην ψάχνετε, μπορείτε να αξιοποιήσετε το recovery.img που περιγράψαμε στο
    βημα 2.
  4. Υπάρχει άλλη μία επιλογή, μέσω του Mobile Uncle Tools.
    Ανοίγουμε το Mobileuncle MTK Tools (Φυσικά αν ζητηθεί του δίνουμε root δικαιώματα). Επιλέγουμε το Recovey update (Σε μένα η 5η επιλογή από πάνω προς τα κάτω).
    Επιλέγουμε το αρχείο recovery.img (που αντιγράψαμε στη κάρτα sd νωρίτερα)
    Περιμένουμε λιγάκι...

Πώς ξεκινάμε το τηλέφωνο σε recovery mode:

οι επιλογές είναι αμέτρητες. Θα παραθέσω όσες είναι πιο χειροπιαστές:

1) η εφαρμογή Mobile Uncle Tools, έχει σχετική επιλογή reboot into Recovery

2) κατα την εκκίνηση του κινητού:

-πατάμε επαναλαμβανόμενα το Volume_Up, κάποια στιγμή και ενώ έχουν εμφανιστεί τα λευκά γράμματα της JiaYu, θα κανει μία ελαφριά δόνηση και στη μέση της οθόνης θα εμφανιστεί ένα μικρό menu, με γράμματα υπολογιστή, και 3 επιλογές. Έχει και οδηγίες.

Το Volume_Up για επιλογή, το Volume_Down για OK:

Recovery Mode

Fastboot Mode

Normal Boot

Φαντάζομαι είναι εύκολο να καταλάβουμε ότι επιλέγουμε το Recovery Mode....

 

Νομίζω τώρα είμαστε έτοιμοι για τον επόμενο οδηγό με τα Google Apps.

 

υ/γ: για το πώς λειτουργεί η TWRP Recovery δεν είναι για το συγκεκριμένο νήμα. Θα μπορούσαν να γραφτούν πολλά. Σίγουρα πάντως κάπου εκεί έξω υπάρχει κάποιο σχετικό κείμενο ή βίντεο στο YouTube.

Link to comment
Share on other sites

Επιχείρησα να σου στείλω pm (γιατί μάλλον θα μας... κράξουν αν ανοίξουμε συζήτηση για σύγκριση συσκευών εδώ), αλλά φαίνεται να έχεις ορίσει από τις ρυθμίσεις του λογαριασμού σου να μη δέχεσαι μηνύματα...

μπορεις να στειλεις τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Την έχω βάλει εδω και 5 μέρες.Ολα δουλευουν μια χαρά και στο antutu βγάζει 44700.

Το μόνο θέμα που βλέπω έιναι οτι η κάμερα στα 13M είναι μονο οταν βάζεις στις ρυθμίσεις

Τυπική (4:3).Στην πλήρης οθόνη είναι 9.5Μ. Δεν ξέρω γιατί.

 

Όντως δουλεύει άψογα, επιτέλους!

Κάποιοι έφτιαξαν και την κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Την έχω βάλει εδω και 5 μέρες.Ολα δουλευουν μια χαρά και στο antutu βγάζει 44700.

Το μόνο θέμα που βλέπω έιναι οτι η κάμερα στα 13M είναι μονο οταν βάζεις στις ρυθμίσεις

Τυπική (4:3).Στην πλήρης οθόνη είναι 9.5Μ. Δεν ξέρω γιατί.

 

Πράγματι , φαίνεται ότι όλα δουλεύουν πολύ καλά . Την δουλεύω δύο μέρες τώρα και δεν έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα . Το bluetooth και η κάμερα ποιυ είχαν πρόβλημα στις προηγούμενες polipop έχουν διορθωθεί . Σε μένα το antutu βγάζει 43000 περίπου . Γενικά , το τηλέφωνο είναι ποιό γρήγορο απο τις kit kat

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω προλάβει να διαβάσω ακόμα όλες τις σελίδες οπότε δεν ξέρω αν έχετε βρει ήδη λύση, βρήκα κάτι σχετικά με την αργή φόρτιση που είχανε κάποιοι στις πρώτες σελίδες του topic.

 

Είχα αγοράσει από το ebay στο παρελθόν αυτό εδώ το tester και είπα να κάνω δοκιμές.

 

Έκανα διάφορες μίξεις μεταξύ των συσκευών, φορτιστών και καλωδίων usb που έχω στο σπίτι.

 

Έβγαλα το συμπέρασμα ότι ρόλο παίζουν και τα 3.

 

Για παράδειγμα με φορτιστή και καλώδιο που το Lenovo A806 φόρτιζε με ~1Α, το Jiayu S3 φόρτιζε με 0,4A. Σε άλλο φορτιστή με το ίδιο καλώδιο και τα 2 κινητά φόρτιζαν με περίπου τα ίδια A.

 

Φορτιστής 2.1A και powerbank με έξοδο 2.1A με κανένα από τα καλώδια που έχω δεν έδωσε πάνω από 1.1A σε καμιά συσκευή (iPhone 3GS, Lenovo A806, Jiayu S3 και LG G PAD V500)

 

Το LG G PAD V500 με τον φορτιστή του και με το καλώδιο του (1.8A) φόρτιζε με 1.09A.

Edited by chrisarchon
Link to comment
Share on other sites

Άνοιξαν.Ήδη έκανα δύο αγορες από ebay!

 

Κι εγώ έχω κάνει κάμποσες αγορές με paypal τον τελευταίο μήνα, αλλά μόνο όταν χρεώνω την Amex. Όταν προσπαθώ (μέσω paypal πάντα) να χρεώσω τη Mastercard δεν την δέχεται. Σημειωτέον ότι η Mastercard έχει 7πλάσιο όριο αγορών από την Amex...:blink:

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς την ROM Xtreme από την TeamForce να μας πεί εντυπώσεις;

 

Πώς σβήνουμε όλες τις ανοιχτές εφαρμογές σε αυτή την rom ; Σε ένα άλλο τηλέφωνο που έχω με λολιποπ , έχει ένα σκουπάκι κάτω αριστερά που πατώντας το σβήνει όλα μαζί τα παράθυρα . Εδώ πώς ;;;

Link to comment
Share on other sites

Την έχω βάλει εδω και 5 μέρες.Ολα δουλευουν μια χαρά και στο antutu βγάζει 44700.

Το μόνο θέμα που βλέπω έιναι οτι η κάμερα στα 13M είναι μονο οταν βάζεις στις ρυθμίσεις

Τυπική (4:3).Στην πλήρης οθόνη είναι 9.5Μ. Δεν ξέρω γιατί.

 

Βάλε άλλη κάμερα . Έχω βάλει την open camera και έχει μεγάλη διαφορά πρός το καλύτερο .

Link to comment
Share on other sites

κανενα σιτε να παραγγειλω το digitizer για το κινητο εχετε να προτεινετε;;

εχω κανει αρκετες γαρτζουνιες και σκεφτομαι να το αλλαξω

Edited by Vland
Link to comment
Share on other sites

το κινητο της γυναικας μου εχει τη κιτ κατ οπως ηρθς απο το καταστημα εδω και καποιους μηνες. προτεινετε αναβαθμιση στη τελευταια εργοστασιακη κιτ κατ η στη λολιποπ xtreme;
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να περιμένεις το επόμενο update της extreme. Ενώ είναι αρκετά καλή, έχει κάποια bugs που μπορεί να δυσκολέψουν τη λειτουργία του τηλεφώνου. Αν παρόλα αυτά θες να την δοκιμάσεις είναι δικό σου θέμα.
Link to comment
Share on other sites

το κινητο της γυναικας μου εχει τη κιτ κατ οπως ηρθς απο το καταστημα εδω και καποιους μηνες. προτεινετε αναβαθμιση στη τελευταια εργοστασιακη κιτ κατ η στη λολιποπ xtreme;

 

Εδω έχει roms με το τσουβάλι :lol: Μπορείς να κατεβάσεις και να δοκιμάσεις όποια σε βολεύει

 

http://www.movilesdualsim.com/foros/foro-roms-jiayu-s3-y-s3s.689/

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να περιμένεις το επόμενο update της extreme. Ενώ είναι αρκετά καλή, έχει κάποια bugs που μπορεί να δυσκολέψουν τη λειτουργία του τηλεφώνου. Αν παρόλα αυτά θες να την δοκιμάσεις είναι δικό σου θέμα.

ευχαριστω. μαλον θα περιμενω τη αναβαθμιση. ειναι προτιμοτερο απο τη γκρινια,,,,,:):lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω. μαλον θα περιμενω τη αναβαθμιση. ειναι προτιμοτερο απο τη γκρινια,,,,,:):lol::lol:

 

Και το σκουπόξυλο , τσόκαρο , γόβα στιλέτο :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχει εδω και 2 μερες στην επιφανεια διχνει σαν να γινονται εγκατασασεις απο προγραμματα (δειχνει τα εικονιδια).. Εμπαινα στις εφαρμογες αλλα δεν υπηρχαν. Οταν πατουσα πανω σε αυτα με πετουσε στο playstore για να τις κατεβασω.. Τωρα που πατησα να κλεισουν η εφαρμογες ειχε ανοιχτο στο παρασκηνιο ενα προγραμμα με το ονομα trebuchet ... Μπηκα στις εφαρμογες του κινητου στο ΟΛΑ και υπαρχει αλλα δεν διαγραφετε.. Γινεται μονο διακοπη.. Τι παιζει εδω ;; οσο ειχαμε το recent app δεν πετουσε προγραμματα στο επιφανεια παρα μονο ανοιγε στο παρασκεινιο.. Τωρα τι γινετε;;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχει εδω και 2 μερες στην επιφανεια διχνει σαν να γινονται εγκατασασεις απο προγραμματα (δειχνει τα εικονιδια).. Εμπαινα στις εφαρμογες αλλα δεν υπηρχαν. Οταν πατουσα πανω σε αυτα με πετουσε στο playstore για να τις κατεβασω.. Τωρα που πατησα να κλεισουν η εφαρμογες ειχε ανοιχτο στο παρασκηνιο ενα προγραμμα με το ονομα trebuchet ... Μπηκα στις εφαρμογες του κινητου στο ΟΛΑ και υπαρχει αλλα δεν διαγραφετε.. Γινεται μονο διακοπη.. Τι παιζει εδω ;; οσο ειχαμε το recent app δεν πετουσε προγραμματα στο επιφανεια παρα μονο ανοιγε στο παρασκεινιο.. Τωρα τι γινετε;;

 

Μολις το ξανα εκανε.. Πατησα να δω ποιες εφαρμογες ειναι ανοιχτες και βγαζει παλι αυτο το trebuchet παρησα πανω σ'αυτο και μου βγαζει αυτο που φαινεται στην φωτο που ακολουθει... Πως σωζετε η κατασταση;;;

Link to comment
Share on other sites

Μολις το ξανα εκανε.. Πατησα να δω ποιες εφαρμογες ειναι ανοιχτες και βγαζει παλι αυτο το trebuchet παρησα πανω σ'αυτο και μου βγαζει αυτο που φαινεται στην φωτο που ακολουθει... Πως σωζετε η κατασταση;;;

 

Φίλε το trebuchet είναι ο laucher οπότε και χρειάζεται και σωστά το βλέπεις...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το trebuchet είναι ο laucher οπότε και χρειάζεται και σωστά το βλέπεις...

 

Και σε ενα γνωστο μου κανει ακριβως το ιδιο,κατεβαζει μονο του εφαρμογες και αυτος πρωτα ειχε το προβλημα με το recent apps το διεγραψα και ενταξει, με αυτο ομως δεν ξερω τι να κανω.Εχει την rom με τα gapps του μαρτιου

Link to comment
Share on other sites

"trebuchet" είναι ο launcher που χρησιμοποιεί η CyanogenMod! Έχουν βάλει κάτι τέτοιο στις Lollipop ROM μήπως...;

Αλλιώς, στις KitKat ο launcher είναι η εφαρμογή που γράφει "JIAYU".

 

Παίζει, όπως και με το "recent apps", να έχουν δώσει στο malware/adware όνομα που να θυμίζει εφαρμογή συστήματος, ώστε ο χρήστης να διστάζει να το πειράξει...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το trebuchet είναι ο laucher οπότε και χρειάζεται και σωστά το βλέπεις...

 

Το κινητο το εχω απο τον μαϊο και οταν πατουσα παλια το home button πατημενο ποτε δεν μου εμφανιζε το trebuchet σαν εφαρμογη για να το κλεισω οπως δειχνω στην φωτο... Και τωρα παρατηρησα οτι οταν εχω ανοιχτο το superuser οταν κλεινω τις αγνωστες πηγες μετα απο καποια ωρα τις ανοιγει απο μονο του .. Δεν ξερω αν εχει καποια σχεση αυτο αλλα βαρεθηκα να κανω τα ιδια και τα ιδια συνεχεια.. Με το recent app ενα δυο σβησηματα εφαγε και τελος.. Εδω ομως το κανει πιο συχνα.. Απο τα λιγα που γνωριζω τα android δεν κολλανε ιους και γι'αυτο δεν εχω κατεβασμενο καποιο antivirus.. τι μπορει να παιζει;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

"trebuchet" είναι ο launcher που χρησιμοποιεί η CyanogenMod! Έχουν βάλει κάτι τέτοιο στις Lollipop ROM μήπως...;

Αλλιώς, στις KitKat ο launcher είναι η εφαρμογή που γράφει "JIAYU".

 

Παίζει, όπως και με το "recent apps", να έχουν δώσει στο malware/adware όνομα που να θυμίζει εφαρμογή συστήματος, ώστε ο χρήστης να διστάζει να το πειράξει...

 

Sorry που το παρεληψα ... Kitkat εχω S3SW 20150314 141844...το recent apps το εμφανιζε σαν εφαρμογη και το εκανες διαγραφη.. Ενω με αυτο το προβλημα δεν στο εμφανιζει σαν εφαρμογη για να το διαγραψεις.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια "τρύπα ασφαλείας" του trebuchet είναι ή απλά κάποια διαφημιστική μέθοδος που χρησιμοποιεί.....

Είχα και εγώ αυτά τα προβλήματα...

Μάλιστα μου κατέβαζε συνέχεια και ένα αρχείο με ένα τεράστιο κωδικο όνομα (καμιά εικοσαριά γράμματα και αριθμοί) το οποίο έβλεπα κάθε φορά που έμπαινα στα αρχεια μου μέσα στο φάκελο downloads....

Πως βρήκα την ησυχία μου?

Πάγωσα με titanium backup τον trebuchet αφού έτσι και αλλιώς ο βασικός μου launcher είναι ο nova!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...