Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια τελικα ειχε γινει brick το εφτιαξα ομως μετα απο πολυ ψαξιμο αλλα τωρα δεν εχω σημα και δεν διαβαζει καρτες σιμ τι μπορω να κανω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ειδα πολους τροπους αλλα δεν καταφερα να κανω τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα ειχε γινει brick το εφτιαξα ομως μετα απο πολυ ψαξιμο αλλα τωρα δεν εχω σημα και δεν διαβαζει καρτες σιμ τι μπορω να κανω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ειδα πολους τροπους αλλα δεν καταφερα να κανω τιποτα!

Μάλλον έεις το πρόβλημα που είχα και γω! Χάθηκε το ΙΜΕΙ

πληκτρολόγησε στο stock dialer της Jiayu το *#06# και δες αν εχεις ΙΜΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Οχι λεει μη εγκυρο imei :(
1.

 

 

καταβαζεται από το playstore mtk ENGINEER MODE και μετά πάμε connectivity, CDS info –> Radio info –> Phone1 (for the first imei)

2. στην κορυφή της γραμμής εντολών θα δείτε ότι ξεκινάει με το “AT+” θα σας γράφω ακριβώς την εντολή just type there “AT+ EGMR=1,7,”εδώ βάζουμε το ιμει της συσκευής μας"ανάμεσα ΣΤΟ AT+ ΠΡΟΣ ΤΟ EGMR ΈΧΕΙ ΚΕΝΌ ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΊΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΤΟ ΚΕΝΌ. και μετά πατάμε το κουμπί SEND AT COMMAND κάνουμε επανεκκίνηση το τηλέφωνο και είμαστε οκ.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]62894[/ATTACH] δες το ετσι ακριβως και δεν κανει τιποτα μηπως φτεει που δεν εχω τν lollipop?

 

Όχι βάλε ξανά την ρομ και ξαναπερασε το ιμει κάνε επανεκινηση όμως. Με προβληματιζει το οτι στο IMSI έχει ένα νούμερο εσένα δεν το έχει.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Για να πάμε από KitKat σε Lollipop πρέπει να πούμε στο SP Flash Tools Firmware Upgrade. Από Lollipop σε KitKat πάλι Firmware Upgrade πρέπει να επιλέξουμε;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Εχει τυχει σε καποιον την ωρα που μιλαει να κανει κατι σαν επανεκινηση σηματος?Σε οποια εκδοση λολιποπ κι αν πηγα ,την ωρα που μιλαω,επειτα απο δυο τρια λεπτα ομιλιας μου χανει το σημα και χανω την κληση.Αν καποιος εχει λυση σε αυτο,ευπροσδεκτη.Ευχαριστω!!
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω απο χθες να περασω LP αλλα δεν μου περναει στο flash tool το scatter,txt.

Oσοι βαλατε LP σας το πηρε ευκολα?

 

Τελικα τα καταφερα, περασα LP. Η χαρα δεν κρατησε ομως καθολου, η rom που εβαλα εχει μονο Κινεζικα, θα προσπαθησω να βαλω καποια αλλη

Edited by johnsot-1
Link to comment
Share on other sites

την είχες και συ?

τώρα μου έβγαλε 'Ενημέρωση" ...άρα δεν είναι συστήματος, σωστά?

 

[/img]

http://s8.postimg.org/kkp4gkmch/s_updt_3.jpg' alt='s_updt_3.jpg'>

 

Η εφαρμογή αυτή όπως βλέπεις, έχει να κάνει με λειτουργίες του πληκτρολογίου. Δεν φαίνεται να είναι όμως αναγκαία για τη λειτουργία του. Εγώ δεν κατάφερα να την απεγκαταστήσω, ούτε με χρήση Titanium, και απλά την έχω Disabled. Αφότου την απενεργοποίησα, δεν αντιμετώπίσα κάποιο πρόβλημα και δε με ξαναενόχλησε. :)

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό με την Lolipop, δεν σβήνει η οθόνη του μόλις περάσει το ορισθέν χρονικό διάστημα από τις ρυθμίσεις-προβολή. Περνάει πχ το 1 λεπτό, σκοτεινιάζει η οθόνη ελαφρά, αλλά μετά μένει έτσι. Λογικά κάποια εφαρμογή το ενοχλεί, αλλά πως θα βρω ποιά? Ξήλωσα greenify, titanium και κανά δυό άλλες, αλλά δεν είδα προκοπή. Αν το κάνω restart, διορθώνεται το πρόβλημα, αλλά μετά από καμιά μέρα, το ξανακάνει...

 

Κανένα Wakelock Detector ίσως, για να σε βοηθήσει να βρεις τι το προκαλεί...;

 

Τελικά, μετά την χρήση του Wakelock detector, βρήκα ότι την δουλειά την κάνει το apk του Enikos.gr. Έφαγε πόδι και ησύχασα. Ευχαριστώ w2o4ts για την ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση προς ολους αλλα κυριως σε αυτους που εχουν δοκιμασει πολλες rom.

Με ποια απο ολες εχετε την μεγαλυτερη αυτονομια; Ποσο σας κραταει η μπαταρια με νορμαλ χρηση; αναφερετε αν μπορειτε ακριβως τη χρηση που κανετε και την rom που χρησιμοποιειτε.

Χρησιμοποιω την s3sw 20150213-171816. το κινητο με βιας βγαζει μια μερα (30 λεπτα κλησεις, social media,whatsapp,viber,wifi on, 1h internet, 30 min gaming/castleclash).

Xiaomi mi5 high
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, μετά την χρήση του Wakelock detector, βρήκα ότι την δουλειά την κάνει το apk του Enikos.gr. Έφαγε πόδι και ησύχασα. Ευχαριστώ w2o4ts για την ιδέα...

Χαίρομαι που βρέθηκε! Άραγε μόνο στο S3 να το κάνει η εφαρμογή, ή να κάνει τα ίδια και σε άλλα τηλέφωνα...;

Λογικά πάντως, αν χρησιμοποιείς κανένα Greenify, θα μπορεί -ελπίζω- να το "μαζέψει" και να το βάζει για ύπνο όταν κλείνεις την οθόνη...

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Μια... γενική ερώτηση (κρίσεως :p):

 

Σε παρουσιάσεις (συνοπτικές ή και πλήρη reviews) συσκευών της ίδιας κατηγορίας με το S3 (5.5άρια με τον MT6752 - ή πρόσφατα και MT6753) που βλέπω σε ξένα sites (π.χ. Gizchina), ή στο youtube, ή και εδώ, στο myPhone, οι διάφορες καινούριες συσκευές τείνουν να συγκρίνονται με άλλες όμοιές τους, με σχόλια όπως "ανήκει στην ίδια κατηγορία με το Α και το Β", ή "βλέπουμε λοιπόν ότι είναι καλύτερο από το Γ, αλλά όχι και από το Δ".

 

Σε όλες αυτές τις συγκρίσεις, σχεδόν ποτέ δεν αναφέρεται το S3 - ενώ παλιότερα ήταν στάνταρ μέτρο συγκρίσεως!

Έχω αρχίσει λοιπόν να αναρωτιέμαι τι στο καλό συμβαίνει... Είναι πια τόσο καλύτερο που θεωρείται εκτός συναγωνισμού; (δεν το πιστεύω...!)

Θεωρείται ίσως πλέον παλιό (μιας και ήταν από τα πρώτα -μαζί με το Meizu M1 Note- που βγήκαν σε αυτήν την κατηγορία) και άρα ξεπερασμένο και χωρίς ενδιαφέρον...; Τώρα που το σκέφτομαι, ούτε και το Meizu βλέπω πια να αναφέρεται σε συγκρίσεις...

 

Εσείς τι λέτε...; Είναι μήπως απλά ιδέα μου όλο αυτό...;

Link to comment
Share on other sites

Greenify χρησιμοποιώ. Δεν έκανε τίποτα, γιατί δεν έσβηνε ποτέ η οθόνη, ώστε να προλάβει να κλείσει το apk. Πχ, αν σερφάριζα, άνοιγα το Enikos, τσεκάριζα τα mail και μετά το άφηνα στο τραπέζι, αυτό δεν έσβηνε ποτέ, ώστε να δουλέψει το greenify.
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 1 μηνα και κατι που εχω το κινητο..το τελευταιο διημερο εχει αρχισει και κανει περιεργα πραγματα...Μπαινω στους χαρτες (google) και μετα απο 5 λεπτα σταματαει η εφαρμογη..και αυτο το κανει σε αλλες 2-3 εφαρμογες...Γενικα δεν το εκανε σε καμια εφαρμογη, ουτε κατεβασα κατι για να πεις οτι του εκανα ζημια..Ομως το κανει επαναλαμβανομενα και ειναι εκνευριστικο....
Looking for someone like me???:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 1 μηνα και κατι που εχω το κινητο..το τελευταιο διημερο εχει αρχισει και κανει περιεργα πραγματα...Μπαινω στους χαρτες (google) και μετα απο 5 λεπτα σταματαει η εφαρμογη..και αυτο το κανει σε αλλες 2-3 εφαρμογες...Γενικα δεν το εκανε σε καμια εφαρμογη, ουτε κατεβασα κατι για να πεις οτι του εκανα ζημια..Ομως το κανει επαναλαμβανομενα και ειναι εκνευριστικο....

 

κι εγω εχω θεμα με το viber,μου εμφανιζει "unfortunately Viber has stopped" καθε φορα που το ανοιγω.

προσπαθησα να περασω αλλη rom αλλα δεν τα καταφερα.το έχω σβησει και το εχω περασει αρκετες φορες...:cry:

το zp998 δεν μου τα εκανε αυτα,δεν ειμαι ευχαριστημενος

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κι εγω εχω θεμα με το viber,μου εμφανιζει "unfortunately Viber has stopped" καθε φορα που το ανοιγω.

προσπαθησα να περασω αλλη rom αλλα δεν τα καταφερα.το έχω σβησει και το εχω περασει αρκετες φορες...:cry:

το zp998 δεν μου τα εκανε αυτα,δεν ειμαι ευχαριστημενος

Έχεις δοκιμάσει την Pure AOSP από Android TF Developers; Είναι όπως καταλαβαίνεις pure android χωρίς τις αλλαγές που έχει κάνει η Jiayu. Εγώ αυτή έχω τώρα και πάει μια χαρά το τηλέφωνο μέχρι στιγμής. Είναι Kitkat by the way.

Link to comment
Share on other sites

Τέταρτη φόρτιση το βράδυ που μας πέρασε και έκανε το εξής: το πρωί κοιτάζω την μπαταρία και βλέπω 100%. OK. Αποσυνδέω τον φορτιστή και κάνω επανεκκίνηση. Η μπαταρία στο 8% και κόκκινο λαμπάκι προειδοποίησης. Ξανακάνω επανεκκίνηση και δείχνει 9%. Μετά από 30 λεπτά περίπου ξανά επανεκκίνηση και 100%. Άλλο θέμα. Έβαλα το sygic. Βρίσκει πολύ γρήγορα δορυφόρους. Απλά η ένταση της φωνής ήταν πάρα πολύ χαμηλή. Μετά από μισή ώρα περίπου ξαφνικά ακούστηκε τόσο δυνατά που τρόμαξα. Δεν ξέρω τι φταίει. Αυτά προς το παρόν. Edited by lazaros11
Link to comment
Share on other sites

Εχεις να μου δωσεις link?οταν παω στο pc θα το τσεκαρω.ευχαριστω!

http://tfandroid.es/en/rom-jiayus3-pure-aosp-v1-tf-2/.

 

Οδηγίες Εγκατάστασης:

Download ROM and copy it to the internal SD.
Enter TWRP Recovery.
Wipe Data (Optional, and makes installation).
Wipe Cache. (Optional, and makes installation)
Wipe Dalvik Cache. (Optional, and makes installation)
Format system. (Optional, and makes installation)
Install ROM from SD.
Automatic restart.

 

Στην αρχή είναι η έκδοση 1. Τώρα έχουν την 1.5. Ενεργοποίησε WiFi και κάνε όλα τα update μέχρι την έκδοση 1.5. Στο λέει από μόνο του μέσω OTA.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω εχω θεμα με το viber,μου εμφανιζει "unfortunately Viber has stopped" καθε φορα που το ανοιγω.

προσπαθησα να περασω αλλη rom αλλα δεν τα καταφερα.το έχω σβησει και το εχω περασει αρκετες φορες...:cry:

το zp998 δεν μου τα εκανε αυτα,δεν ειμαι ευχαριστημενος

 

Μια χαρά είναι το Jiayu κάτι κάνεις λάθος ΣΙΓΟΥΡΑ

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καθε φορα που παω περασω ρομ με sp tools βγαζει αυτο..........

 

http://s2.postimg.org/qkuq910ax/image.png

 

Ναι φίλε δεν έχεις τους driver γιαυτό δεν θα κατηγορείς ότι δεν είσαι ευχαριστημένος.(μην το πάρεις προς το κακο) προς θεού.

Εγω και 30 ρομ άλλαξα και το έχω αλλάξει τα φώτα αλλά μια χαρά είναι το εργαλείο. Συγνωμη αλλά. Πρέπει να ξες και κάτι πάνω στο αντικείμενο και όσο και να βοηθήσουμε εμείς πάλι είναι δύσκολο.γιαυτο δεν πρέπει να χαντακονουμε τον κατασκευαστή.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή αυτή όπως βλέπεις, έχει να κάνει με λειτουργίες του πληκτρολογίου. Δεν φαίνεται να είναι όμως αναγκαία για τη λειτουργία του. Εγώ δεν κατάφερα να την απεγκαταστήσω, ούτε με χρήση Titanium, και απλά την έχω Disabled. Αφότου την απενεργοποίησα, δεν αντιμετώπίσα κάποιο πρόβλημα και δε με ξαναενόχλησε. :)

 

Την πάγωσα (freeze) για κανα δυο μέρες με το Root Uninstaler Pro για να δω τι γίνεται και μετά με το ίδιο πρόγραμμα, με την μία, την απεγκατέστησα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...