Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άμα θέλει αλλαγή και η οθόνη (γιατί όμως αφού λειτουργεί;) τότε με βλέπω να αγοράζω άλλο κινητό.

Πάντως το έχω συνδέσει από χθες με πληκτρολόγιο και κάνω όλες τις δουλειές χωρίς πρόβλημα με την οθόνη.

Μάλλον για xiaomi με κόβω..

 

Δεν έχεις παρά να αλλάξεις το digitizer μόνος σου για να διαπιστώσεις πόσο δύσκολο είναι . Υπάρχουν πολλά και σχετικά φτηνά

 

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=jiayu%20s3%20digitizer&rt=nc&LH_PrefLoc=5&_trksid=p2045573.m1684

 

Σε ευρωπαϊκό μαγαζί δεν θα βρείς .

Πρώτα όμως να παραγγείλεις το xiaomi που θέλεις . Και το λέω αυτό γιατί ( αν δεν έχεις ξανακάνει το εγχείρημα πολλές φορές ) κατά 99% θα καταστρέψεις και την οθόνη ( ή κάτι άλλο ). Και το λέω αυτό με σιγουριά , διότι το digitizer από το εργοστάσιο δεν είναι κολλημένο περιμετρικά με κολλητική ταινία διπλής όψης αλλά με ειδική κόλλα σε όλη την επιφάνεια . Και αυτή την κόλλα για να καταφέρεις να την βγάλεις για να αποκολλήσεις το digitizer από την οθόνη πρέπει να πετύχεις την σωστή θερμοκρασία και να έχεις και τα κατάλληλα εργαλεία. Αν την υπερβείς θα καταστρέψεις την οθόνη . Χωρίς επαγγελματικά εργαλεία ή με πολύ μεγάλη εμπειρία σε τέτοιες επεμβάσεις , δεν θα έχεις αποτέλεσμα

Edited by george26
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις παρά να αλλάξεις το digitizer μόνος σου για να διαπιστώσεις πόσο δύσκολο είναι . Υπάρχουν πολλά και σχετικά φτηνά

 

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=jiayu%20s3%20digitizer&rt=nc&LH_PrefLoc=5&_trksid=p2045573.m1684

 

Σε ευρωπαϊκό μαγαζί δεν θα βρείς .

Πρώτα όμως να παραγγείλεις το xiaomi που θέλεις . Και το λέω αυτό γιατί ( αν δεν έχεις ξανακάνει το εγχείρημα πολλές φορές ) κατά 99% θα καταστρέψεις και την οθόνη ( ή κάτι άλλο ). Και το λέω αυτό με σιγουριά , διότι το digitizer από το εργοστάσιο δεν είναι κολλημένο περιμετρικά με κολλητική ταινία διπλής όψης αλλά με ειδική κόλλα σε όλη την επιφάνεια . Και αυτή την κόλλα για να καταφέρεις να την βγάλεις για να αποκολλήσεις το digitizer από την οθόνη πρέπει να πετύχεις την σωστή θερμοκρασία και να έχεις και τα κατάλληλα εργαλεία. Αν την υπερβείς θα καταστρέψεις την οθόνη . Χωρίς επαγγελματικά εργαλεία ή με πολύ μεγάλη εμπειρία σε τέτοιες επεμβάσεις , δεν θα έχεις αποτέλεσμα

Οταν επεσε για πρωτη φορα η οθονη το πηρα αποφαση οτι θα παω για αλλο κινητο καθως το εγχειρημα δεν ηταν για τα κυβικα μου. Εχοντας ενα αλλο s3 βολευτικα και παραλληλα πηρα την οθονη. Δεν καταφερα να την ξεκολλησω ομοιομορφα με αποτελεσμα να την καταστρεψω.

Στην τοποθετηση τα πραγματα ηταν ευκολοτερα αλλα και εκει ηθελε προσοχη.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, οπότε με βλέπω να παίρνω άλλο κινητό δυστυχώς...

Και το λέω αυτό διότι το τηλέφωνο είναι απροβλημάτιστο, έχω 3 θήκες και 3 μπαταρίες (άψογες !) και πάντα φόρτιζε με φορτιστή samsung και καλώδιο belkin ενώ και το usb από κάτω στη πλακέτα δε μου δημιούργησε ποτέ πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

εχω 2 πληρη λειτουργικα jiayu s3. αν εχει καποιος μπαταρια που δε χρειαζετε ευχαριστως να τον απαλαξω απο το βαρος .....:):)
Link to comment
Share on other sites

Πάνω που... συμπεράναμε επιτέλους (από feedback από όσους έχουν ψωνίσει) ότι οι Konpson είναι καλές μπαταρίες, χάθηκαν από το aliexpress και γέμισε ο τόπος με διάφορες με περίεργα κινέζικα ονόματα, που δεν ξέρουμε αν λένε τίποτα...! :p

 

Καλά που η μπαταρία μου κρατάει ακόμα αξιοπρεπώς (μετά από 3+ χρόνια χρήσης!)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αυτή λέει για Xiaomi....

 

Σίγουρα;

 

LOSONCOER 4200mAh BM45 Battery Li-ion For Xiaomi Redmi Note 2 Battery Hongmi Red Rice Note 2 High Capacity Replacement Bateria

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά!!! Έχω να κανω μια ερώτηση γτ μου έχουν σηκωθεί τα μαλλιά στον αέρα!!! Είχα περάσει στο jiayu μου την rc5 ( step by step by sokolataki) φουλ ευχαριστημένος δεν το συζητώ καν!!! Τεσπά άλλαξα κινητό και το "χάρισα" στον ανιψιό μου που είχε την τρομερή την μοναδική ιδέα να κάνει hard reset και τώρα που το ανοίγει ενώ βάζεις pin κανονικά μετά ζητάει ένα κωδικό ασφαλείας!!!!! Κοινώς δεν δουλεύει το τηλ και εγώ δεν θυμάμαι να έβαλα κάνα κωδικό!!!! Τα φώτα σας παρακαλώ πολύ αν μπορεί κάποιος γτ ειναι κρίμα το τηλ. Αν ξανά περάσω την rc5??? Να τονίσω ότι το τηλ ενώ βάζω pin δεν θα ανοίγει γτ θελει τον κωδικό αυτό.

Ευχαριστώ πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά!!! Έχω να κανω μια ερώτηση γτ μου έχουν σηκωθεί τα μαλλιά στον αέρα!!! Είχα περάσει στο jiayu μου την rc5 ( step by step by sokolataki) φουλ ευχαριστημένος δεν το συζητώ καν!!! Τεσπά άλλαξα κινητό και το "χάρισα" στον ανιψιό μου που είχε την τρομερή την μοναδική ιδέα να κάνει hard reset και τώρα που το ανοίγει ενώ βάζεις pin κανονικά μετά ζητάει ένα κωδικό ασφαλείας!!!!! Κοινώς δεν δουλεύει το τηλ και εγώ δεν θυμάμαι να έβαλα κάνα κωδικό!!!! Τα φώτα σας παρακαλώ πολύ αν μπορεί κάποιος γτ ειναι κρίμα το τηλ. Αν ξανά περάσω την rc5??? Να τονίσω ότι το τηλ ενώ βάζω pin δεν θα ανοίγει γτ θελει τον κωδικό αυτό.

Ευχαριστώ πολύ!!!!

Είναι κωδικός ασφαλείας, όπως π.χ. το pin που βάζεις όταν κλειδώσεις το τηλέφωνο και στο ζητάει όποτε πας να το ανοίξεις, ή μήπως είναι password για google services;

Αυτό που περιγράφεις, ακούγεται πάρα πολύ σαν την κλασσική περίπτωση με το security της google, όπου μετά από hard reset, η συσκευή ζητάει login με το google account του προηγουμένου κατόχου.

Αν συμβαίνει όντως αυτό, το πράγμα είναι απλό - βάζεις το δικό σου google password και όταν ξεκλειδώσει, διαγράφεις τελείως το google account και ο ανηψιός φτιάχνει εν συνεχεία από την αρχή δικό του account.

Link to comment
Share on other sites

αν δε δουλεψει αυτο και εξαντλησεις τις λυσεις κανεις ξανα εγκατασταση τη rc5 με flashtool και αν δε φτιαξει με το download σκετο τοτε δοκιμασε με format + download
Link to comment
Share on other sites

αν δε δουλεψει αυτο και εξαντλησεις τις λυσεις κανεις ξανα εγκατασταση τη rc5 με flashtool και αν δε φτιαξει με το download σκετο τοτε δοκιμασε με format + download
Με το Format+Download θα πρέπει να προσέξει όμως, γιατί αν θυμάμαι καλά, χάνει το IMEI.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

αν δε δουλεψει αυτο και εξαντλησεις τις λυσεις κανεις ξανα εγκατασταση τη rc5 με flashtool και αν δε φτιαξει με το download σκετο τοτε δοκιμασε με format + download
Μάλλον εδώ θα καταλήξω γτ ο κωδικος είναι 4ψηφια και δεν θυμάμαι εγώ να έβαλα κάποια στιγμή!!!

Ευχαριστώ πολυ!!

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εδώ θα καταλήξω γτ ο κωδικος είναι 4ψηφια και δεν θυμάμαι εγώ να έβαλα κάποια στιγμή!!!

Ευχαριστώ πολυ!!

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δοκίμασες τον απλό κωδικό 1234 ;

Αν τελικά αποφασίσεις να κάνεις φορμάτ και όχι επανεγκατάσταση της RC5 , τότε φρόντισε πρώτα να βρείς τα ΙMEI γιατί θα χρειασθεί να τα ξαναβάλεις χειροκίνητα

Edited by george26
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπέρα!! Εχουμε υπ οψην ποτε θα βγει η αναβάθμιση για την oreo!?? Εχω την τελευταία εκδοση και μου κολλαει στα βίντεο!! Επισης να πω οτι ενω κρατουσε 1,5 μερα η μπαταρία ξαφνικα απο το 30% πεφτει πολυ γρήγορα! Δεν εστρωσε ουτε με calibration!! Εχω απενεργοποιήσει το auto play και ετσι δουλευουν οι εφαρμογες!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπέρα!! Εχουμε υπ οψην ποτε θα βγει η αναβάθμιση για την oreo!?? Εχω την τελευταία εκδοση και μου κολλαει στα βίντεο!! Επισης να πω οτι ενω κρατουσε 1,5 μερα η μπαταρία ξαφνικα απο το 30% πεφτει πολυ γρήγορα! Δεν εστρωσε ουτε με calibration!! Εχω απενεργοποιήσει το auto play και ετσι δουλευουν οι εφαρμογες!!
Θα καθυστερήσουν ακόμα, γιατί έχουν πρόβλημα με τον κώδικα, αναφέρουν.

 

Μπορείς να το παρακολουθείς και από εδώ:

 

https://forum.xda-developers.com/jiayu-s3/development/rom-official-mados-jiayu-s3-t3706919

 

Αυτό που σου είπα παραπάνω το έχει γράψει ο developer εδώ:

 

https://forum.xda-developers.com/jiayu-s3/development/rom-official-mados-jiayu-s3-t3706919/post76022222#post76022222

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την 7.1.1 και θελω να το δωσω σ εναν φιλο για λιγο καιρο.Τι ακριβως πρεπει να κανω (εκτος απο επαναφορα εργοστασιακων) για να τα σβησω ολα απο μεσα και τα του το παραδωσω καινουργιο?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Να αφαιρέσεις τον Google account σου πρώτα από μέσα.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

με wipes ή οχι?
Πώς αλλιώς; ;)

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...