Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μήπως δεν μου κάνει εγκατάσταση τα εξωτερικά apk γιατί δεν έχω κάνει rooted το κινητό?

παίζει να είναι αυτό?

Οκ, είναι μάλλον στοιχειώδες, μην παρεξηγηθείς που θα ρωτήσω, αλλά ας έχουμε καλυμένες όλες τις περιπτώσεις:

Έχεις κάνει enable τα Unknown sources κάτω από τα Security settings, έτσι;

 

Πάντως όχι, το root δεν μπορεί και δεν πρέπει να έχει σχέση με αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Κ σε εμένα όλα καλά.και εγκατάσταση apk εκτός playstore.το μόνο πρόβλημα που έχω είναι το ρολοι.εφαγε σκάλωμα και με κρασαρη συνέχεια.και εγώ το απενεργοποιησα και κατέβασα το ρολόι από το playstore.
Link to comment
Share on other sites

Οκ, είναι μάλλον στοιχειώδες, μην παρεξηγηθείς που θα ρωτήσω, αλλά ας έχουμε καλυμένες όλες τις περιπτώσεις:

Έχεις κάνει enable τα Unknown sources κάτω από τα Security settings, έτσι;

 

Πάντως όχι, το root δεν μπορεί και δεν πρέπει να έχει σχέση με αυτό...

 

όχι δεν παρεξηγούμαι φυσικά

ναι το έχω κάνει

απλά όταν πατάς το κουμπί εγκατάσταση δεν πατιέται...σαν να είναι χαλασμένη η οθόνη!

το ίδιο ακριβώς σε συνάδερφο μου που έχει το ίδιο κινητό (και από ότι είδα και σε μερικούς άλλους στο xda)

Link to comment
Share on other sites

ξαναέκανα format και wipe τα πάντα και την ξαναπέρασα την ROM

 

τώρα είναι οκ, κάνει εγκατάσταση και τα εξωτερικά apk

 

νομίζω πλέον δεν μπορείς να ορίσεις κάποια σελίδα ως "home" ώστε πατώντας το κουμπί "home" να πηγαίνει απευθείας σε αυτή

Edited by freemind11
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από μένα. Έχω το Jiayu s3 advanced και έχω περάσει την rc5. Έχω ένα θέμα με το handsfree. Ενώ το συνέδεα στο κινητό κ όλα ήταν καλά, τις τελευταίες μέρες, το κινητό δεν το αναγνωρίζει. Θεώρησα ότι χάλασε το handsfree. Το δοκίμασα σε άλλη συσκευή όμως και δουλεύει κανονικά. Θεώρησα ότι χάλασε η υποδοχή του κινητού. Δοκίμασα όμως άλλο handsfree (δανεικό) και το αναγνωρίζει κανονικά. Τελικά πού λέτε ότι είναι το πρόβλημα? Απ τη μια στιγμή στην άλλη.. Να είναι software? Αν ξαναπεράσω την rc5 ή ό,τι μου πείτε, υπάρχει περίπτωση να φτιάξει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από μένα. Έχω το Jiayu s3 advanced και έχω περάσει την rc5. Έχω ένα θέμα με το handsfree. Ενώ το συνέδεα στο κινητό κ όλα ήταν καλά, τις τελευταίες μέρες, το κινητό δεν το αναγνωρίζει. Θεώρησα ότι χάλασε το handsfree. Το δοκίμασα σε άλλη συσκευή όμως και δουλεύει κανονικά. Θεώρησα ότι χάλασε η υποδοχή του κινητού. Δοκίμασα όμως άλλο handsfree (δανεικό) και το αναγνωρίζει κανονικά. Τελικά πού λέτε ότι είναι το πρόβλημα? Απ τη μια στιγμή στην άλλη.. Να είναι software? Αν ξαναπεράσω την rc5 ή ό,τι μου πείτε, υπάρχει περίπτωση να φτιάξει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

όντως μπορεί να έφαγε κάποιο σκάλωμα το κινητό σου, οπότε επειδή σε βλέπω να χρειαστεί να πειραματιστείς με το ξαναπέρασμα της ΡΟΜ, θα σου συνιστούσα, δες τα λινκ από το 1ο ποστ του νήματός μας, και μεταπήδησε κατευθείαν στην πιο πρόσφατη έκδοση 7.1.2 από MAD που όντως τα σπάει και για καθημερινή χρήση θεωρείται bugless...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ξαναέκανα format και wipe τα πάντα και την ξαναπέρασα την ROM

 

τώρα είναι οκ, κάνει εγκατάσταση και τα εξωτερικά apk

 

νομίζω πλέον δεν μπορείς να ορίσεις κάποια σελίδα ως "home" ώστε πατώντας το κουμπί "home" να πηγαίνει απευθείας σε αυτή

 

εννοείς για τον launcher? σίγουρα ο MAD Launcher είναι διαφορετικός. Εγώ χρησιμοποιώ Nova, αλλά για να συμπληρώσω την απάντησή μου, πλέον στο MAD OS, ή αλλιώς στις εκδόσεις 7.Χ.Χ από MAD, στις ρυθμίσεις υπάρχει το υπο-μενου, mad extras, και εκεί ρυθμίζει κανείς τη συμπεριφορά των κουμπιών (είτε αφής , είτε τα κανονικά).

Link to comment
Share on other sites

http://www.jiayu-store.com/jiayu-s3-4g-5-5-inch-mt6752-octa-core-ram-3gb-1080p-screen-dual-sim-4g-lte-mobile-phone.html

παιδια αυτο το ειδατε?

επαθα πλακα με τιν τιμη,

μηπως να παραγγειλω ενα ακομα?????????????

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

http://www.jiayu-store.com/jiayu-s3-4g-5-5-inch-mt6752-octa-core-ram-3gb-1080p-screen-dual-sim-4g-lte-mobile-phone.html

παιδια αυτο το ειδατε?

επαθα πλακα με τιν τιμη,

μηπως να παραγγειλω ενα ακομα?????????????

 

Είναι αυτό στο οποίο αναφερόμουν μερικές σελίδες ποιό πίσω . Έχει την δική του ρομ και δεν δέχεται καμία άλλη απο αυτές που κυκλοφορούν για το Jiaju . Αν δοκιμάσει κάτι τέτοιο κανείς , το πιθανότερο είναι να μπρικάρει.

Πάντως είναι ευκαιρία η αγορά του για κάποιον που έχει το κινητό του με σπασμένη οθόνη . Θα αλλάξει τις μητρικές και θα έχει ένα καινούριο τηλέφωνο .

Αυτό το έχω κάνει πριν απο λίγο καιρό :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.jiayu-store.com/jiayu-s3-4g-5-5-inch-mt6752-octa-core-ram-3gb-1080p-screen-dual-sim-4g-lte-mobile-phone.html

παιδια αυτο το ειδατε?

επαθα πλακα με τιν τιμη,

μηπως να παραγγειλω ενα ακομα?????????????

 

Out of stock

Link to comment
Share on other sites

Μετά την εγκατάσταση της 5.1 RC5, η boot screen του S3 μου, αντικαταστάθηκε από την αντίστοιχη των Γερμανών που γράφει http://www.JIAYU.de και παρά την εγκατάσταση της madOS 7.1.1 & εσχάτως της 7.1.2, ως boot screen παρέμεινε η γερμανική. Καμιά ιδέα πώς να αλλάξει αυτό και να ξαναμπεί η παλιά ή έστω κάποια custom; Οι οδηγοί που διάβασα στο Internet, φαίνεται να μην έχουν εφαρμογή σε Android N...
Link to comment
Share on other sites

Μετά την εγκατάσταση της 5.1 RC5, η boot screen του S3 μου, αντικαταστάθηκε από την αντίστοιχη των Γερμανών που γράφει http://www.JIAYU.de και παρά την εγκατάσταση της madOS 7.1.1 & εσχάτως της 7.1.2, ως boot screen παρέμεινε η γερμανική. Καμιά ιδέα πώς να αλλάξει αυτό και να ξαναμπεί η παλιά ή έστω κάποια custom; Οι οδηγοί που διάβασα στο Internet, φαίνεται να μην έχουν εφαρμογή σε Android N...

 

Οταν περνας την Ν τοτε απο μονο του αλλαζει και το σημα. Τωρα στην δικια σου περιπτωση δοκιμασε να περαασεις την Ν απο την αρχη και καθαρη, δηλαδη φουλ σβησιμο

Link to comment
Share on other sites

Μετά την εγκατάσταση της 5.1 RC5, η boot screen του S3 μου, αντικαταστάθηκε από την αντίστοιχη των Γερμανών που γράφει http://www.JIAYU.de και παρά την εγκατάσταση της madOS 7.1.1 & εσχάτως της 7.1.2, ως boot screen παρέμεινε η γερμανική. Καμιά ιδέα πώς να αλλάξει αυτό και να ξαναμπεί η παλιά ή έστω κάποια custom; Οι οδηγοί που διάβασα στο Internet, φαίνεται να μην έχουν εφαρμογή σε Android N...

 

φτιαξε το δικο σου

https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1953726

 

η διαλεξε ενα απο αυτα

https://forum.xda-developers.com/jiayu-s3/themes/jiayu-s3-boot-logos-bootanimation-t3079773

 

το αρχειο που χρειαζεσαι ειναι το logo.bin

 

περασε το με spflashtool

δεν εχει να κανει με την εκδοση του λογισμικου

αν θελετε οδηγο πειτε μου

Edited by sokolataki
Link to comment
Share on other sites

Οταν περνας την Ν τοτε απο μονο του αλλαζει και το σημα. Τωρα στην δικια σου περιπτωση δοκιμασε να περαασεις την Ν απο την αρχη και καθαρη, δηλαδη φουλ σβησιμο

 

Ο φιλος εχει δικιο. Εχω το ιδιο θεμα κ οσο κ αν προσπαθησα απο xda μεσω custom recovery δεν μπορεσα να αλλαξω το bootlogo. Ειμαι στην 7.1.2 με full wipe. Αν εχει καποιος φιλος καμια ιδεα, καλοδεχουμενη.

Link to comment
Share on other sites

όντως μπορεί να έφαγε κάποιο σκάλωμα το κινητό σου, οπότε επειδή σε βλέπω να χρειαστεί να πειραματιστείς με το ξαναπέρασμα της ΡΟΜ, θα σου συνιστούσα, δες τα λινκ από το 1ο ποστ του νήματός μας, και μεταπήδησε κατευθείαν στην πιο πρόσφατη έκδοση 7.1.2 από MAD που όντως τα σπάει και για καθημερινή χρήση θεωρείται bugless...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

εννοείς για τον launcher? σίγουρα ο MAD Launcher είναι διαφορετικός. Εγώ χρησιμοποιώ Nova, αλλά για να συμπληρώσω την απάντησή μου, πλέον στο MAD OS, ή αλλιώς στις εκδόσεις 7.Χ.Χ από MAD, στις ρυθμίσεις υπάρχει το υπο-μενου, mad extras, και εκεί ρυθμίζει κανείς τη συμπεριφορά των κουμπιών (είτε αφής , είτε τα κανονικά).

 

Θα το προσπαθήσω! Ευχαριστώ πολυ για την απαντηση! Ελπιζω η 7.1.2 να δουλευει καλυτερα κ να λυθεί το προβλημα. Θα σας πω μολις βρω χρονο να το κανω!

Link to comment
Share on other sites

από RC5 πώς πάω σε 7.1.2 mad ? Πρέπει να περάσω recovery καινούργιο και μετά την 7.1.2 ?

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

από RC5 πώς πάω σε 7.1.2 mad ? Πρέπει να περάσω recovery καινούργιο και μετά την 7.1.2 ?

 

Δεν έχει σημασία η recovery . Έχω δοκιμάσει με πολλές , όλες κάνουν την εγκατάσταση . Εγώ χρησιμοποιώ την 3.0.2.0

1) Κατεβάζεις την ρομ https://forum.xda-developers.com/devdb/project/?id=16842#downloads και την βάζεις στην κάρτα SD

2) Κατεβάζεις τα opengapps http://opengapps.org/ και τα βάζεις στην ίδια θέση με την ρομ

3) Κάνεις επανεκκίνηση το τηλέφωνο σε recovery

4) Κάνεις wipe δύο φορές για σιγουριά

5) Κάνεις εγκατάσταση την ρόμ

6) Όταν τελειώσει η εγκατάσταση κάνεις και πάλι επανεκκίνηση σε recovery και εγκαθιστάς τα opengapps

7) Κάνεις επανεκκίνηση στο σύστημα και σε λίγο είσαι έτοιμος με την καινούρια σου ρομ :) :)

Edited by george26
Link to comment
Share on other sites

Αν τα εχω βαλει τα αρχεια στην εσωτερικη μνημη και κανω wipe, θα τα σβησει. Ετσι δεν ειναι; απο τα wipes, ποια κανω;

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα εχω βαλει τα αρχεια στην εσωτερικη μνημη και κανω wipe, θα τα σβησει. Ετσι δεν ειναι; απο τα wipes, ποια κανω;
Wipe κάνεις στην πρώτη επιλογή που σου βγάζει η recovery . Εκεί δεν σβήνει η εσωτερική μνήμη Edited by george26
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Δοκιμαζω και αναφερω.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια σημερα εκανα αναβαθμιση σε 7,1.1 ολα καλα αλλα δεν μου αναγνωριζει καθολου την sim ξερει κανεις γιατι

 

ωχ ελπιζω να μην έχασες το ΙΜΕΙ σου. Δες το στις πληροφοριες τηλεφώνου μέσα στο μενου Ρυθμίσεις....

αν δεν έχει ΙΜΕΙ η συσκευή σου (ειναι το ίδιο και για τις 2 ΣΙΜ) τοτε θα χρειαστεί λίγος κόπος για να το επαναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...