Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μια που έχουμε Σ/Κ μπροστά μας, ας γράψω μια περιπέτεια. Ίσως η εμπειρία βοηθήσει μερικούς ή οδηγήσει σε τίποτα

καλά συμπεράσματα. Εδώ και λίγες μέρες έχω οπισθοδρομήσει στην RC5.

Δυστυχώς ενώ ακολουθούσα από την 6.0 και μετά το λεγόμενο "dirty flash". Δηλαδή έβαζα την νέα έκδοση πάνω από την παλιά,

μόνο με ένα wipe cache&dalvik , τί με έπιασε και στην τελευταία έκδοση stable 6, της 7.1.1 !?!?! έκανα Full Wipe :mad::mad:

Από τότε και μετά, άρχισαν οι αστάθειες, άρχισαν οι αποσυνδέσεις στο WiFi, κάπως υπερβολική κατανάλωση μπαταρίας, σε κατάσταση αναμονής το κινητό μου έλεγε οτι δεν ειναι το WiFi ενεργό κλπ κλπ

Είπα να κάνω backup , να περάσω RC5 (με SP Flash Tools) και μετά καπάκι πάλι την stable 6 της 7.1.1 αλλά δε διορθώθηκε κάτι.

Οπότε για λίγες μέρες θα "τρέξω" με RC5 και πιθανόν σιγά σιγά να "ανεβαίνω" έκδοση ROM.

Δοκίμασα και την Xtreme με όλες τις τελευταίες αναβαθμίσεις , αλλά μου φάνηκε πιο "βαριά" , στην αρχή πάντως είχε κάνει τη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά...να κάνω μία ερώτηση..υπαρχει κάποιο Καλό παιδάκι με jy s3 στην Πάτρα για να τσεκάρω με την μπαταρία του αν δουλεύει το δικό μου; ;
LeEco le max 2 x829 , 8.1 Oreo Extended
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να κανουμε καθαρη εγκατασταση παλι για να περασουμε το update;ειμαι σε 7.1.1 αλλα δεν περασα το προηγουμενο upadate του γεναρη.ειμαι στου δεκεμβριου.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά...να κάνω μία ερώτηση..υπαρχει κάποιο Καλό παιδάκι με jy s3 στην Πάτρα για να τσεκάρω με την μπαταρία του αν δουλεύει το δικό μου; ;

 

Υπαρχει. Στειλε μνμ

Jiayu G3 (a lot of time ago)...

Jiayu S3 (for spare)

Ulefone T1

Elephone S8

Xiaomi Redmi Note 8!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας. θελω μπαταρια για το κινητο. υπαρχει καποια καλη και δοκιμασμενη να προτεινετε;

εριξα μια ματια τις 10 τελευταιες σελιδες αλλα δε βρηκα κατι. ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας. θελω μπαταρια για το κινητο. υπαρχει καποια καλη και δοκιμασμενη να προτεινετε;

εριξα μια ματια τις 10 τελευταιες σελιδες αλλα δε βρηκα κατι. ευχαριστω.

 

απο aliexpress φιλε εχω παρει εγω μπαταρια την οποια την εχουν και αλλοι εδω μεσα.ειναι δοκιμασμενη.πανε στην σελιδα και γραψε konpson jiayu s3.θα σου βγαλει.γυρο στα 9 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

ΟΔΗΓΟΣ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑΣ IMEI ΚΑΙ ΛΥΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ

"Please enter the privacy protection password to unlock"

 

ΒΗΜΑ 1.

βεβαιωθειτε οτι εχετε τα ιμει του κινητου ( βρισκονται στο κουτι του η μεσα στο πισω καπακι του κινητου

 

 

ΒΗΜΑ 2 Αν δεν εχεις τα ιμει μη προχωρησετε

 

ΒΗΜΑ 3 φλασαρετε RC5 ΜΕ flashtool αλλα με την επιλογη format all download

 

ΒΗΜΑ 4 το κινητο θα ανοιξει μια χαρα αλλα δεν θα εχεις ιμει

ΒΗΜΑ 5 πηγενετε στο τηλ εκει που κανετε κλησεις και πατα *#4632#* θα σου βγαλει ενα κουτι εκει μεσα βαλε τα ιμει σου και πατα save

ΒΗΜΑ 6 κανετε επανεκκινηση

ειστε κομπλε :)

 

Υ.Γ καλο θα ηταν να προστεθει στο 1ο ποστ

 

Εχω εδώ και αρκετό καιρό το Jiaju S3 το απλό με δύο γιγα μνήμη . Επειδή έμεινα πολύ ευχαριστημένος και θέλοντας κάποιες επι πλέον δυνατότητες παρήγγειλα αυτό το τηλέφωνο πιστεύοντας οτι είναι το γνήσιο Jiaju S3 Adv

https://www.aliexpress.com/item/Jiayu-S3-mtk6752-Octa-1-7Ghz-3G-Ram-16G-Rom-Gorilla-Glass-13MP-Camera-russian-4G/32547964651.html?spm=2114.13010608.0.0.bXhCAQ

Είδα τον ΜΤΚ6752 επεξεργαστή και ξεγελάστηκα . Προσπαθώντας να περάσω την RC5 ή καποιες άλλες ρομ του S3 το μπρίκαρα αρκετές φορές . Το ίδιο έγινε και με τις ρομ του S3+ plus . Τελευταία φορά του έκανα format all + download με τα φλαστουλ και του πέρασα την μία και μοναδική δική του οφίσιαλ ρομ . Όπως ήταν φυσικό έχασε το ΙΜΕΙ που ήταν το ίδιο και για τις δύο κάρτες . Όταν άνοιξε η οθόνη και για μερικά λεπτά και στις δύο κάρτες είχε το "Χ" . Ξαφνικά παρουσιάσθηκε σήμα στην πρώτη κάρτα και μερικά δευτερόλεπτα μετά σήμα και στην δεύτερη κάρτα . Κοίταξα στις πληροφορίες τηλεφώνου τα ΙΜΕΙ και είδα οτι υπήρχαν δυο αριθμοί που καμία σχέση δεν είχαν με το ΙΜΕΙ που υπήρχε στο ταμπελάκι πίσω απο την μπαταρία . Όσο για το *#4632#* δεν δουλεύει , απλώς προσπαθεί να τηλεφωνήσει σ αυτό τον αριθμό . Και οι δύο κάρτες δουλεύουν κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Εχω εδώ και αρκετό καιρό το Jiaju S3 το απλό με δύο γιγα μνήμη . Επειδή έμεινα πολύ ευχαριστημένος και θέλοντας κάποιες επι πλέον δυνατότητες παρήγγειλα αυτό το τηλέφωνο πιστεύοντας οτι είναι το γνήσιο Jiaju S3 Adv

https://www.aliexpress.com/item/Jiayu-S3-mtk6752-Octa-1-7Ghz-3G-Ram-16G-Rom-Gorilla-Glass-13MP-Camera-russian-4G/32547964651.html?spm=2114.13010608.0.0.bXhCAQ

Είδα τον ΜΤΚ6752 επεξεργαστή και ξεγελάστηκα . Προσπαθώντας να περάσω την RC5 ή καποιες άλλες ρομ του S3 το μπρίκαρα αρκετές φορές . Το ίδιο έγινε και με τις ρομ του S3+ plus . Τελευταία φορά του έκανα format all + download με τα φλαστουλ και του πέρασα την μία και μοναδική δική του οφίσιαλ ρομ . Όπως ήταν φυσικό έχασε το ΙΜΕΙ που ήταν το ίδιο και για τις δύο κάρτες . Όταν άνοιξε η οθόνη και για μερικά λεπτά και στις δύο κάρτες είχε το "Χ" . Ξαφνικά παρουσιάσθηκε σήμα στην πρώτη κάρτα και μερικά δευτερόλεπτα μετά σήμα και στην δεύτερη κάρτα . Κοίταξα στις πληροφορίες τηλεφώνου τα ΙΜΕΙ και είδα οτι υπήρχαν δυο αριθμοί που καμία σχέση δεν είχαν με το ΙΜΕΙ που υπήρχε στο ταμπελάκι πίσω απο την μπαταρία . Όσο για το *#4632#* δεν δουλεύει , απλώς προσπαθεί να τηλεφωνήσει σ αυτό τον αριθμό . Και οι δύο κάρτες δουλεύουν κανονικά

 

Το S3+ δεν είναι το S3adv.

Το advanced είναι η πρώτη έκδοση των 3GB ram, που έχω και εγώ από την πρώτη στιγμή.

Εδώ και αρκετές εκδόσεις Rom αυτές οι 2 εκδόσεις πάνε μαζί, δλδ το απλό των 2gb και των 3gb.

Εαν δεις και στο XDA μόνο το plus έχει ξεχωριστό νήμα.

Οπότε δες μήπως κάπου εκεί τα έχεις μπερδέψει. Εαν έχεις αμφιβολίες για το κινητό, κατέβασε και μια εφαρμογή που σου δείχνει τις πληροφορίες του κινητού και επιβεβαίωσε το. (επεξεργαστή, ram, gpu, κλπ)

Μετά το συζητάμε.

Επίσης στο Android 6.0 και μετά δεν υπάρχουν διαθέσιμα τα Mtk Tools για να μπεις στις έξτρα παραμετροποιήσεις. Οπότε μόνο στην RC5 ήταν διαθέσιμα τελευταία φορά ή την ισπανική xTreme που επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να εγκαταστήσεις.

 

Gesendet von meinem S3 mit Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το S3+ δεν είναι το S3adv.

Το advanced είναι η πρώτη έκδοση των 3GB ram, που έχω και εγώ από την πρώτη στιγμή.

Εδώ και αρκετές εκδόσεις Rom αυτές οι 2 εκδόσεις πάνε μαζί, δλδ το απλό των 2gb και των 3gb.

Εαν δεις και στο XDA μόνο το plus έχει ξεχωριστό νήμα.

Οπότε δες μήπως κάπου εκεί τα έχεις μπερδέψει. Εαν έχεις αμφιβολίες για το κινητό, κατέβασε και μια εφαρμογή που σου δείχνει τις πληροφορίες του κινητού και επιβεβαίωσε το. (επεξεργαστή, ram, gpu, κλπ)

Μετά το συζητάμε.

Επίσης στο Android 6.0 και μετά δεν υπάρχουν διαθέσιμα τα Mtk Tools για να μπεις στις έξτρα παραμετροποιήσεις. Οπότε μόνο στην RC5 ήταν διαθέσιμα τελευταία φορά ή την ισπανική xTreme που επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να εγκαταστήσεις.

 

Gesendet von meinem S3 mit Tapatalk

 

Δεν εχω μπερδέψει κάτι . :p Το εν λόγω τηλέφωνο δεν είναι το S3+ . Το S3+ έχει το τσιπ 6753 ενώ αυτό εχει το 6752 . Πρέπει να είναι ο πρώτος κλώνος ( πρώτη μαιμού :rolleyes: ) του γνήσιου S3 Adv. Όλες οι πληροφορίες συστήματος είναι οι ίδιες με το S3 που έχω , εκτός απο την μνήμη τον κατασκευαστή και την υπογραφή . Ο κατασκευαστής αυτού του τηλεφώνου αναφέρεται ως CKY_MOBILE_JIAJU_S3 A_V1.0

Κατόπιν επικοινωνίας με τον κινέζο πωλητή , μου ξεκαθάρισε οτι καμία ρομ που κυκλοφορεί στο διαδίκτυο δεν κάνει γι αυτό το τηλέφωνο και μου υπέδειξε την μία και μοναδική γνήσια ρομ

https://www.movilesdualsim.com/tema/no-necesita-test-point-manera-de-revivir-un-jiayu-s3.145166/page-4

 

Και απ ότι κατάλαβα απο τα googleμετάφραση :p ισπανικά μου , το πρόβλημα που δεν μπορεί να φορτώσει τις ρομ του S3 το δημιουργεί ο bootloader

Πάντως είναι αξιόλογο τηλέφωνο , δεν υστερεί σε τίποτε απο το γνήσιο ( μάλλον το βρίσκω λίγο ποιό γρήγορο ) και με τις επί πλέον δυνατότητες

Link to comment
Share on other sites

επεσε το κινητο και εσπασε ο digitizer, Μπορει καποιος να μου στείλει ενα αξιοπιστο link να παραγγειλω;

χρειαζεται αλλαγη και η οθονη μαζι ; γιατι δεν εχει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω μπερδέψει κάτι . :p Το εν λόγω τηλέφωνο δεν είναι το S3+ . Το S3+ έχει το τσιπ 6753 ενώ αυτό εχει το 6752 . Πρέπει να είναι ο πρώτος κλώνος ( πρώτη μαιμού :rolleyes: ) του γνήσιου S3 Adv. Όλες οι πληροφορίες συστήματος είναι οι ίδιες με το S3 που έχω , εκτός απο την μνήμη τον κατασκευαστή και την υπογραφή . Ο κατασκευαστής αυτού του τηλεφώνου αναφέρεται ως CKY_MOBILE_JIAJU_S3 A_V1.0

Κατόπιν επικοινωνίας με τον κινέζο πωλητή , μου ξεκαθάρισε οτι καμία ρομ που κυκλοφορεί στο διαδίκτυο δεν κάνει γι αυτό το τηλέφωνο και μου υπέδειξε την μία και μοναδική γνήσια ρομ

https://www.movilesdualsim.com/tema/no-necesita-test-point-manera-de-revivir-un-jiayu-s3.145166/page-4

 

Και απ ότι κατάλαβα απο τα googleμετάφραση :p ισπανικά μου , το πρόβλημα που δεν μπορεί να φορτώσει τις ρομ του S3 το δημιουργεί ο bootloader

Πάντως είναι αξιόλογο τηλέφωνο , δεν υστερεί σε τίποτε απο το γνήσιο ( μάλλον το βρίσκω λίγο ποιό γρήγορο ) και με τις επί πλέον δυνατότητες

 

http://imgur.com/ULCLHhe

http://imgur.com/HR3IPuK

Edited by george26
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω μπερδέψει κάτι . :p Το εν λόγω τηλέφωνο δεν είναι το S3+ . Το S3+ έχει το τσιπ 6753 ενώ αυτό εχει το 6752 . Πρέπει να είναι ο πρώτος κλώνος ( πρώτη μαιμού :rolleyes: ) του γνήσιου S3 Adv. Όλες οι πληροφορίες συστήματος είναι οι ίδιες με το S3 που έχω , εκτός απο την μνήμη τον κατασκευαστή και την υπογραφή . Ο κατασκευαστής αυτού του τηλεφώνου αναφέρεται ως CKY_MOBILE_JIAJU_S3 A_V1.0

Κατόπιν επικοινωνίας με τον κινέζο πωλητή , μου ξεκαθάρισε οτι καμία ρομ που κυκλοφορεί στο διαδίκτυο δεν κάνει γι αυτό το τηλέφωνο και μου υπέδειξε την μία και μοναδική γνήσια ρομ

https://www.movilesdualsim.com/tema/no-necesita-test-point-manera-de-revivir-un-jiayu-s3.145166/page-4

 

Και απ ότι κατάλαβα απο τα googleμετάφραση :p ισπανικά μου , το πρόβλημα που δεν μπορεί να φορτώσει τις ρομ του S3 το δημιουργεί ο bootloader

Πάντως είναι αξιόλογο τηλέφωνο , δεν υστερεί σε τίποτε απο το γνήσιο ( μάλλον το βρίσκω λίγο ποιό γρήγορο ) και με τις επί πλέον δυνατότητες

 

χμμμ ίσως έχεις την έκδοση ενός κινητου Flare....κάτι που γράφεται και στο XDA ότι είναι κλώνος του S3 και τα παιδιά όντως με κάποιες παραμετροποιήσεις έχουν καταφέρει να τρέξει η Nougat , αλλά δεν το έχω κοιτάξει παραπάνω το ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω την stable 5! αν κάνω εγκατάσταση την stable 7 που βγήκε τώρα και δεν κάνω full wipe θα έχω πρόβλημα???

Γιατι όταν πήγα να βάλω την stable 6 με full wipe και μετα restore απο recovery δεν μου δουλευε η κάμερα και είχα προβλήματα!! Μόλις γύρισα σε stable 5 με το backup που είχα κάνει όλα δουλευουν πένα!!

Link to comment
Share on other sites

χμμμ ίσως έχεις την έκδοση ενός κινητου Flare....κάτι που γράφεται και στο XDA ότι είναι κλώνος του S3 και τα παιδιά όντως με κάποιες παραμετροποιήσεις έχουν καταφέρει να τρέξει η Nougat , αλλά δεν το έχω κοιτάξει παραπάνω το ζήτημα.

 

Κάποια στιγμή κατάφερα και πέρασα τη TWRP 3.0.3.0 και έκανα επαναφορά ενός μπακάπ που είχα κρατήσει απο την RC5 . Δούλεψε για λίγο αλλά μετά απο κάθε επανεκκίνηση αποσταθεροποιούταν όλο και περισσότερο , μέχρι που κατέρρευσε . Η μοναδική ρομ που δουλεύει - και μάλιστα πάρα πολύ καλά - είναι η δική του .

Πιθανόν , στο μέλλον , οι Devs να ασχοληθούν και με αυτή την έκδοση .

Ίσως κάποια στιγμή να δοκιμάσω και την 7.1.1 . Το μεγάλο πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ να πάρω ένα ολικό μπακάπ και κάθε φορά που επιστρέφω στην δική του ρομ , είμαι αναγκασμένος να το ξαναστήσω απο την αρχή :(

Link to comment
Share on other sites

επεσε το κινητο και εσπασε ο digitizer, Μπορει καποιος να μου στείλει ενα αξιοπιστο link να παραγγειλω;

χρειαζεται αλλαγη και η οθονη μαζι ; γιατι δεν εχει προβλημα

 

μπες ebay φιλε και παρε.εγω εκει ειχα βρει.60 με 70 ευρω,πακετο θα παρεις και οχι χωριστα

Link to comment
Share on other sites

Ίσως κάποια στιγμή να δοκιμάσω και την 7.1.1 . Το μεγάλο πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ να πάρω ένα ολικό μπακάπ και κάθε φορά που επιστρέφω στην δική του ρομ , είμαι αναγκασμένος να το ξαναστήσω απο την αρχή :(

 

ακούγεται κουραστικό αλλά έχω ξαναπεί πως τα χρήματα για το TITANIUM BACKUP άξιζαν και με το παραπάνω την αξία τους.

Δεδομένου ότι πλέον πολλές εφαρμογές κρατούν στο google drive κάποιο backup , δεν είναι άμεσα υποχρεωτικό, αλλά να, έχει αυτή τη

μαγική επιλογή, να σου φτιάχνει ενα zip μόνο με τα apk , να τα φορτώνεις με recovery και μετά (για το καλό να μην βρεθείς με τίποτα errors ή bootloops) να επαναφέρεις σε μία μία τυχόν data που θες. Μπορείς να το κάνεις και ολικά, αλλά εκ πείρας, πάντα μα πάντα μία δυο εφαρμογές θα θυμηθούν να σου βγάλουν ένα σφάλμα και να σου γ@μ@νε την ψυχολογία.

 

για δες και εδώ μήπως βγάλεις άκρη... Cherry Mobile Flare X Custom ROMs

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα την 7.1.1 και μου φάνηκε ότι είχε κάποια προβλήματα στο Bluetooth και κάποιες αστάθειες στο wifi. Μετά από μερικές μέρες αποφάσισα να γυρίσω στην 5.1 rc5 που δούλευε άψογα από πέρυσι.

Λόγω προβλήματος με τον κωδικό που μου ζητούσε στο ξεκίνημα ("Please enter the privacy protection password to unlock"), αναγκάστηκα να εγκαταστήσω την rc5 με "format all + download"

Φυσικά έχασε το emei το οποίο ξαναέβαλα με *#4632#

Αντιμετωπίζω όμως τώρα ένα σοβαρό πρόβλημα. Το wifi δεν είναι καθόλου σταθερό. Ενώ φαίνεται έχει σύνδεση, ξαφνικά χάνει την πρόσβαση στο internet και ξαναέρχεται μετά από λίγο. Συνήθως συμβαίνει όταν ανοίξω την εφαρμογή του google play.

Γενικά το wifi δεν έχει καμία σχέση με το πως ήταν στο παρελθόν.

Υπάρχει περίπτωση να φταίει το format κατά την εγκατάσταση; Κάνει κάτι άλλο το format εκτός από το να σμήνει το emei;

Link to comment
Share on other sites

ακούγεται κουραστικό αλλά έχω ξαναπεί πως τα χρήματα για το TITANIUM BACKUP άξιζαν και με το παραπάνω την αξία τους.

Δεδομένου ότι πλέον πολλές εφαρμογές κρατούν στο google drive κάποιο backup , δεν είναι άμεσα υποχρεωτικό, αλλά να, έχει αυτή τη

μαγική επιλογή, να σου φτιάχνει ενα zip μόνο με τα apk , να τα φορτώνεις με recovery και μετά (για το καλό να μην βρεθείς με τίποτα errors ή bootloops) να επαναφέρεις σε μία μία τυχόν data που θες. Μπορείς να το κάνεις και ολικά, αλλά εκ πείρας, πάντα μα πάντα μία δυο εφαρμογές θα θυμηθούν να σου βγάλουν ένα σφάλμα και να σου γ@μ@νε την ψυχολογία.

 

για δες και εδώ μήπως βγάλεις άκρη... Cherry Mobile Flare X Custom ROMs

Μα το TITANIUM BACKUP απευθύνεται σε ρουτ συσκευές . Και αυτό το τηλέφωνο δεν είναι ρουτ . Αν ήταν ρουτ θα μπορούσα με την TWRP recovery να πάρω μπακάπ όλου του τηλεφώνου :rolleyes:

Τέλος πάντων θα το κοιτάξω όσο μπορώ και θα ενημερώσω . Ισως θα ήταν καλύτερα να ανοιχθεί ένα άλλο νήμα γι αυτό το τηλέφωνο , γιατί εδώ μεσα το μπερδεύουμε με το γνήσιο S3

Link to comment
Share on other sites

Βρε επιτυχία το Jiayu. Βγήκε και μαϊμού Jiayu... xaxaxa

 

Προβλέπω να βγαίνει και μαϊμού της μαϊμούς :lol: Όπως με την GoPro που έχει χαθεί ο λογαριασμός για το πόσα αντίγραφα των αντιγράφων υπάρχουν :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Βρε επιτυχία το Jiayu. Βγήκε και μαϊμού Jiayu... xaxaxa

 

δεν στέκει τόσο πολύ ότι είναι μαϊμού, το κινητό που ανέφερα, δλδ το cherry mobile flare x, αλλά ένα κομμάτι της JiaYu που έμεινε ενεργό, κατάφερε να βρει χρηματοδοτήσει και να ξαναβγάλει τη συσκευή φυσικά με άλλη ονομασία και κάποιες παραλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου έσπασε σήμερα η οθόνη.

Έχει κανείς από εδώ ανταλλακτική οθόνη και μάλιστα άσπρη;

Αυτό δηλαδή:

 

http://i.ebayimg.com/images/g/wisAAOSwoydWowwf/s-l500.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...