Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια εχουμε κανενα νεο για την nougat?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εχουμε κανενα νεο για την nougat?

είναι στον φούρνο ;)

 

Στάλθηκε από το s3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα.

Έχω την έκδοση με τα 3GB RAM και NFC.

Έκδοση Android 5.1.1

JY-S3_Jiayu_Germany 20160121-224306

 

Κατέβασα την εφαρμογή

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.seglan.hce.piraeus

 

αλλά δεν δουλεύει γιατί μου λέει πως το κινητό είναι root

 

Όταν όμως κάνω έλεγχο με αυτή την εφαρμογή

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jrummyapps.rootchecker

 

μου λέει πως ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ROOT

 

Υπάρχει ROM με την οποία να μην είμαι ROOT ώστε να μπορώ να δουλέψω την εφαρμογή της Πειραιώς;

 

Ευχαριστώ.

όσο αφορά την εφαρμογών wallet της Πειραιώς, όντως και εμένα μόλις την πρωτοέβγαλαν δεν έπαιζε. Είμαι τώρα με 6.0.1, rooted, και είπα να της ξαναδώσω μια ευκαιρία.

Έχω ψωνίσει ήδη 3 φορές ανέπαφα.

Αν θυμάμαι καλά οι γερμανικές RC δεν τα πήγαιναν πολύ καλά με το NFC.

Κάνε λίγο υπομονή. Εντός της ημέρας θα έχουμε την 7.1 ;)

 

Στάλθηκε από το s3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου βγάζει από χθες αυτή την ******* (το μπαλάκι με την φάτσα)...

 

Και αλλάζει σχήμα, χθες ήταν διαβολάκι, σήμερα ήταν smilie, και τώρα ένα πολύχρωμο...

 

ξέρει κανείς τι είναι και τι μπορώ να κάνω?

ιό μυρίζομαι :cry:

Link to comment
Share on other sites

Μου βγάζει από χθες αυτή την ******* (το μπαλάκι με την φάτσα)...

 

Και αλλάζει σχήμα, χθες ήταν διαβολάκι, σήμερα ήταν smilie, και τώρα ένα πολύχρωμο...

 

ξέρει κανείς τι είναι και τι μπορώ να κάνω?

ιό μυρίζομαι :cry:

διαβάζεις το φόρουμ για το πώς θα περάσεις άλλη ρομ και περιμένεις να τσεκάρουμε την - μόλις βγήκε- έκδοση 7.1 :p :p :p

 

 

 

Στάλθηκε από το s3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

gorillaz_gr Αμα μπορεις οταν δοκιμασεις την 7.1 ποσταρε πως σου φανηκε..και εγω την κατεβασα σκεφτομαι να την περασω σημερα η να την δω αυριο για να εχω χρονο..
Link to comment
Share on other sites

διαβάζεις το φόρουμ για το πώς θα περάσεις άλλη ρομ και περιμένεις να τσεκάρουμε την - μόλις βγήκε- έκδοση 7.1 :p :p :p

 

 

 

Στάλθηκε από το s3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

έβαλα αυτό και μου το έδιωξε (ελπίζω όχι προσωρινά)

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cleanmaster.security.stubborntrjkiller&hl=el

 

βγήκε η 7?? από MAD?

α οκ μόλις το είδα!

Edited by freemind11
Link to comment
Share on other sites

Μου βγάζει από χθες αυτή την ******* (το μπαλάκι με την φάτσα)...

 

Και αλλάζει σχήμα, χθες ήταν διαβολάκι, σήμερα ήταν smilie, και τώρα ένα πολύχρωμο...

 

ξέρει κανείς τι είναι και τι μπορώ να κάνω?

ιό μυρίζομαι :cry:

Με ποια ROM είσαι...;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Αντιμετωπίζω προβλημα με το κινητακι μας το οποίο ειναι το εξής. Δεν μου φορτίζει, βασικά δείχνει οτι φορτίζει και μετά από κανένα 3λεπτο σταματάει.

Εχω αλλάξει φορτιστή έχω αλλάξει μπαταρία(konpson) αλλά προκοπή δεν είδα. Έχετε καμιά ιδέα?

Διάβασα για usb αλλά ο υπολογιστής μου αναγνωρίζει κανονικά το κινητό και επίσης φορτίζει για κανενα 3λεπτο.

Ολες οι συμβουλές δεκτές.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

νεα απο nougat παρα πολυ καλη εγω δεν εχω κανενα προβλημα μονο στην εγραφη βιντεο δεν δουλεθει πολυ σωστα ολα τα αλλα ειναι κομπλε
Link to comment
Share on other sites

είναι στον φούρνο ;)

 

Στάλθηκε από το s3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

όσο αφορά την εφαρμογών wallet της Πειραιώς, όντως και εμένα μόλις την πρωτοέβγαλαν δεν έπαιζε. Είμαι τώρα με 6.0.1, rooted, και είπα να της ξαναδώσω μια ευκαιρία.

Έχω ψωνίσει ήδη 3 φορές ανέπαφα.

Αν θυμάμαι καλά οι γερμανικές RC δεν τα πήγαιναν πολύ καλά με το NFC.

Κάνε λίγο υπομονή. Εντός της ημέρας θα έχουμε την 7.1 ;)

 

Στάλθηκε από το s3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

quick update :

 

η έκδοση 7.1 που όλοι περιμέναμε είναι γεγονός. Δεν ξέρω αν φτάσαμε το τέλειο πάντως τα πιο σημαντικά ας πούμε προβλήματα εντοπίζονται στην εγγραφή βίντεο, αν και ο DEV υποστηρίζει ότι σε μερικές εφαρμογές το βίντεο παίζει κανονικά, και σε μερικές όχι.

Και η λειτουργία του NFC δείχνει να μην ανταποκρίνεται. Ενώ ενεργοποιείται κανονικά.

Για όποιον θέλει να κάνει την μετάβαση να θυμίσω πως αμέσως μετά την rom, εγκαθιστούμε την έκδοση opengapps, arm64, 7.1, pico, από την σχετική σελίδα.

 

Link to comment
Share on other sites

quick update :

 

η έκδοση 7.1 που όλοι περιμέναμε είναι γεγονός. Δεν ξέρω αν φτάσαμε το τέλειο πάντως τα πιο σημαντικά ας πούμε προβλήματα εντοπίζονται στην εγγραφή βίντεο, αν και ο DEV υποστηρίζει ότι σε μερικές εφαρμογές το βίντεο παίζει κανονικά, και σε μερικές όχι.

Και η λειτουργία του NFC δείχνει να μην ανταποκρίνεται. Ενώ ενεργοποιείται κανονικά.

Για όποιον θέλει να κάνει την μετάβαση να θυμίσω πως αμέσως μετά την rom, εγκαθιστούμε την έκδοση opengapps, arm64, 7.1, pico, από την σχετική σελίδα.

 

δεν ξερω αν ειναι μονο σε εμενα το προβλημα αλλα οταν παω καρτα sim και παταω στης καρτες μου βγαζει το μηνυμα (η λειτουργεια της εφαρμογης Ρυθμισεις διακοπηκε)το ξανατρεχω και παλι το ιδιο.ενα αλλο ειναι οτι με την καρτα δεν συνδεετε στο ιντερνετ.πανω στο εικονιδιο του σηματος σας εχει ενα μικρο (χ) αν δεν ειστε με δεδομενα της καρτας;

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπέρα. Θα ήθελα να επανέλθω σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω εδω και καμιά 15αρια ημέρες απλά τώρα ασχολήθηκα σοβαρά λόγω υποχρεώσεων...Ξαφνικά έχασα οπίσθια κάμερα (13ΜPX) + LED FLASH. Οποιαδήποτε εφαρμογή φωτογραφίας ή flashlight δε μου αναγνωρίζει ούτε την οπίσθια κάμερα ούτε το Led flash.Νόμιζα αρχικα ότι ήταν θέμα SW...είχα xtreme 2.4...επανήλθα xtreme 2.0 τίποτα...φόρεσα την rc4 τίποτα...το έλεγχα από άποψη hardware...έχω ένα φιλαράκι κατα τύχη (όχι και τόσο τύχη...εγω του το πρότεινα...) με το ίδιο κινητό και έκαν ανταλλαγή των καμερών της δικής του με τη δική μου στο δικό μου κινητό ...ΤΙΠΟΤΑ!!!! Παέι το μυαλό καποιου σας κάπου? Ε΄γω μάλλον έχω καταλήξει ότι πρέπει να φταίει το interface της κάμερας αλλά στην πλευρά της πλακέτας στο κινητό οπότε είτε αλλαγή το πλακετάκι ή το κινητό!!!!

 

Θέλω τα φώτα σας

Link to comment
Share on other sites

την 6 .0.1 CyanogenMod από MAD

Είπα μήπως είχες μείνει με καμιά 4.4.4...

Και στην 6 ιοί; Το κακό παράγινε...

νεα απο nougat παρα πολυ καλη εγω δεν εχω κανενα προβλημα μονο στην εγραφη βιντεο δεν δουλεθει πολυ σωστα ολα τα αλλα ειναι κομπλε

quick update :

 

η έκδοση 7.1 που όλοι περιμέναμε είναι γεγονός. Δεν ξέρω αν φτάσαμε το τέλειο [..]

Από πλευράς ήχου στις κλήσεις πώς πάει (και από την πλευρά του S3 και από την πλευρά του συνομιλητή);

Θυμάμαι ότι με τις 5.x είχαν χρειαστεί αρκετές αναβαθμίσεις μέχρι να έχουμε καλό / καθαρό / δυνατό ήχο...

 

(το ίδιο ερώτημα και για τις διαθέσιμες 6.x, για όσους τυχόν τις έχουν δοκιμάσει...)

[...] Ε΄γω μάλλον έχω καταλήξει ότι πρέπει να φταίει το interface της κάμερας αλλά στην πλευρά της πλακέτας στο κινητό οπότε είτε αλλαγή το πλακετάκι ή το κινητό!!!!

Σε κ ά π ο ι α τηλέφωνα (κάποια Doogee ή Homtom, νομίζω, καθώς και στα παλιότερα ThL W100) υπήρχε πρόβλημα, ξεκούμπωνε εύκολα η καλωδιοταινία ανάμεσα στην κάμερα και την πλακέτα, αλλά στο S3 δεν είχαμε κρούσματα ως τώρα...

Υπάρχει περίπτωση να το έπαθε από κανένα κραδασμό (π.χ. πτώση)...;

Εναλλακτικά βέβαια, μπορεί να έχει όντως χαλάσει το συγκεκριμένο κομμάτι και να θέλει αντικατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Την πλακέτα την έχω ανοίξει και έχω βγάλει την κάμερα μου και έβαλα του φίλου μου οπότε θέμα καλωσιοταινιας δεν πιστεύω ότι υφισταται
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ειναι μονο σε εμενα το προβλημα αλλα οταν παω καρτα sim και παταω στης καρτες μου βγαζει το μηνυμα (η λειτουργεια της εφαρμογης Ρυθμισεις διακοπηκε)το ξανατρεχω και παλι το ιδιο.ενα αλλο ειναι οτι με την καρτα δεν συνδεετε στο ιντερνετ.πανω στο εικονιδιο του σηματος σας εχει ενα μικρο (χ) αν δεν ειστε με δεδομενα της καρτας;

σχετικά με τις ρυθμίσεις για τις κάρτες SIΜ που ανέφερα ότι "κρασάρει" η συγκεκριμένη λειτουργία. Αν κάποιος περάσει την rom από την αρχή, ας δοκιμάσει την έκδοση pico των opengapps που αναφέρεται και από τον dev. Εγώ είχα περάσει ήδη την nano έκδοση.

Για να δοκιμάσω την αλλαγή έπρεπε να κάνω recovery/wipe. Εφόσον έκανα wipe (data/dalvik/cache), είπα να ξαναδοκιμάσω πριν περάσω την pico. Έτσι λοιπόν είχε μείνει μέσα αυτούσια η rom με τα opengapps nano. Πήγα στη σχετική ρύθμιση των καρτών SIM και με έκπληξη διαπίστωσα ότι τώρα λειτουργούν οι παραμετροποιήσεις. Συνέχισα λοιπόν με την επαναφορά των εφαρμογών μου. Όποιος λοιπόν θέλει μπορεί να δοκιμάσει και αυτόν τον τρόπο.

Σε γενικές γραμμές η rom πετάει. Δείχνει να έχει πολύ καλό σήμα. Πολύ καλή πιστότητα ήχου.

Να σας θυμήσω ότι δεν είναι έκδοση AICP που έχουν πολλά extras να ρυθμίσεις, αλλά AOSP. Όσο πιο απλή και λιτή γίνεται.

Όσο αφορά τα δεδομένα κινητής, όντως όταν είναι κλειστά εμφανίζεται ένα μικροσκοπικό Χ πάνω από την αντίστοιχη μπάρα σήματος της SIM. Αν κατάλαβα σωστά, πλέον μπορείς να ρυθμίσεις σε κάθε SIM, ξεχωριστά το data plan. Και υπάρχουν ξεχωριστοί μετρητές δεδομένων. Άρα και ξεχωριστά "Χ" πάνω από κάθε SIM.

 

Sent from my S3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε μεγάλο update της Xtreme rom και τώρα είναι το 2.5

Το έβαλε κανείς; Είναι κοντά στα 700mb ..

 

Στάλθηκε από το Lenovo TB3-710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με τις ρυθμίσεις για τις κάρτες SIΜ που ανέφερα ότι "κρασάρει" η συγκεκριμένη λειτουργία. Αν κάποιος περάσει την rom από την αρχή, ας δοκιμάσει την έκδοση pico των opengapps που αναφέρεται και από τον dev. Εγώ είχα περάσει ήδη την nano έκδοση.

Για να δοκιμάσω την αλλαγή έπρεπε να κάνω recovery/wipe. Εφόσον έκανα wipe (data/dalvik/cache), είπα να ξαναδοκιμάσω πριν περάσω την pico. Έτσι λοιπόν είχε μείνει μέσα αυτούσια η rom με τα opengapps nano. Πήγα στη σχετική ρύθμιση των καρτών SIM και με έκπληξη διαπίστωσα ότι τώρα λειτουργούν οι παραμετροποιήσεις. Συνέχισα λοιπόν με την επαναφορά των εφαρμογών μου. Όποιος λοιπόν θέλει μπορεί να δοκιμάσει και αυτόν τον τρόπο.

Σε γενικές γραμμές η rom πετάει. Δείχνει να έχει πολύ καλό σήμα. Πολύ καλή πιστότητα ήχου.

Να σας θυμήσω ότι δεν είναι έκδοση AICP που έχουν πολλά extras να ρυθμίσεις, αλλά AOSP. Όσο πιο απλή και λιτή γίνεται.

Όσο αφορά τα δεδομένα κινητής, όντως όταν είναι κλειστά εμφανίζεται ένα μικροσκοπικό Χ πάνω από την αντίστοιχη μπάρα σήματος της SIM. Αν κατάλαβα σωστά, πλέον μπορείς να ρυθμίσεις σε κάθε SIM, ξεχωριστά το data plan. Και υπάρχουν ξεχωριστοί μετρητές δεδομένων. Άρα και ξεχωριστά "Χ" πάνω από κάθε SIM.

 

Sent from my S3 using Tapatalk

 

την pico εχω βαλει απο την αρχη.τωρα ως δια μαγειας μπαινει ιντερνετ απο την καρτα αλλα εχω το πρωτο προβλημα ακομα.τεσπα θα την κρατησω μηπως με κανενα αλλο update γινει.αααα και κατι αλλο.την μια καρτα την βλεπει σαν 20201 και οχι σαν cosmote.

Edited by gazonas
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλημερα...

Οπως εγραψα και πιο πανω προσφατα εβαλα rc4 και εχω καποιεσ ερωτησουλες να κανω...

1) που τοποθετω δικους μου ηχους (π.χ Mp3 κομματια) ωστε να τους χρησιμοποιω ως ringtones η notifications? Θυμομουν τον φακελο \system\media\audio αλλα παρα το γεγονος ότι το εχω κανει δεν τους βλεπω στις επιλογες....

2)Δεν βλεπω στη συγκεκριμενη rom (εν αντιθεσει με την xtreme) δυνατοτητα να βαζω διαφορετικο ηχο κλησης σε συγκεκριμενες επαφες?Ισχυει και εαν ναι πως γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Σημερα μου εμφανιστηκε προβλημα στην ωρα. Ενω παταω το ρολοι και δειχνει κανονικα , πανω δεξια δειχνει λαθος ωρα. Μπαινω μενου ρυθμισεων, την ρυθμιζω και μενει κολλημενη εκει που τη ρυθμισα. Καμμια ιδεα;;;;
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλημερα...

Οπως εγραψα και πιο πανω προσφατα εβαλα rc4 και εχω καποιεσ ερωτησουλες να κανω...

1) που τοποθετω δικους μου ηχους (π.χ Mp3 κομματια) ωστε να τους χρησιμοποιω ως ringtones η notifications? Θυμομουν τον φακελο \system\media\audio αλλα παρα το γεγονος ότι το εχω κανει δεν τους βλεπω στις επιλογες....

2)Δεν βλεπω στη συγκεκριμενη rom (εν αντιθεσει με την xtreme) δυνατοτητα να βαζω διαφορετικο ηχο κλησης σε συγκεκριμενες επαφες?Ισχυει και εαν ναι πως γινεται?

 

1) Βάλε τους ήχους στο /system/media/audio/ringtones.

Δώσε τα σωστά δικαιώματα και κάνε επανεκκίνηση.

2) Δεν γίνεται...(τουλάχιστον μέσα από τις ρυθμίσεις του τηλεφώνου)

Ίσως με εφαρμογή....

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

1) Βάλε τους ήχους στο /system/media/audio/ringtones.

Δώσε τα σωστά δικαιώματα και κάνε επανεκκίνηση.

2) Δεν γίνεται...(τουλάχιστον μέσα από τις ρυθμίσεις του τηλεφώνου)

Ίσως με εφαρμογή....

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

 

2) Γινεται να ορισεις ηχο σε καθε επαφη ξεχωριστα. μεσω τηλεφωνου

Επαφη. Διαλεγεις τον στυλο, διπλα απο τις 3 τελιτσες πανω δεξια, και μετα πατας το κατω αριστερα capacitive κουμπι διπλα απο το Home.

Θα δεις Ηχος κλησης.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τα διάφορα audio αρχεία μπορείς να τα βάλεις απλώς μέσα στο φάκελλο Ringtones στον αποθηκευτικό χώρο

και θα τα 'δει' μαζί με τα δικά του (ίσως χρειαστεί και μία επανεκκίνηση)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...