Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Rc2.. Πιστεύεις εκεί είναι το θέμα;;

 

Sent from my JY-S3 using Tapatalk

Πήγαινε σε rc5 δεν θα χάσεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Να μην πάω κατευθείαν σε 6 ?

 

Sent from my JY-S3 using Tapatalk

Σε εμένα η 6 έχει πρόβλημα με το σήμα. Θα σου έλεγα να πας rc5 μέχρι να βγει σταθερή 7

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον, θα πάμε απο 5 σε 7 .

 

Μετα απο 1,5 χρόνο σκέφτομαι να αρχίσω να βρω τον αντικαταστάτη του αλλα δεν έχω καταλήξει ακόμα σε κάποιο με καλύτερα χαρακτηριστικά και στα ίδια λεφτά δυο χρονια μετα..... πόσο μπροστά ήταν το JIAYU S3 adv

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ που πήρα konpson μου έκανε drain από το 9% στο 0% (όπου εκεί έμεινε περίπου 5 λεπτά) σε χρόνο DT. Απλά θέλει ένα calibration και μετά δύο, τρεις φορτίσεις από το 0 στο 100% και λογικά θα στρώσει.

 

Πάντως πιάνει μεγαλύτερο φορτίο mV η Konpson στο δικό μου τηλέφωνο από 4310 συνήθως στο 100% με την original, η Konpson πιάνει 4340 για την πλάκα...

 

Στάλθηκε από το Jiayu S3 μου

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με τις Konpson μου έχει δημιουργηθεί μια άλλη απορία...

Όσοι τις έχουν πάρει δηλώνουν από αρκετά ως πολύ ικανοποιημένοι, καθώς βλέπουν μεγαλύτερη χωρητικότητα / διάρκεια από αυτήν της Jiayu.

 

Η απορία μου όμως είναι αν η καλύτερη εικόνα που βλέπουν είναι σε σχέση με το πώς θυμούνται την αρχική μπαταρία του τηλεφώνου όταν ήταν καινούρια, ή τώρα στα... τελευταία της, που λογικά η απόδοσή της θα έχει πέσει αισθητά;

 

Πάντως, μιας και όπως έχει συζητηθεί εδώ, έχει υπάρξει πρόβλημα με ολόκληρες παρτίδες μπαταριών της Jiayu, η Konpson φαίνεται η ασφαλέστερη επιλογή - αρκεί σε βάθος χρόνου να επιβεβαιωθεί και η σχετική αντοχή της στο χρόνο - γιατί αυτό είναι ένα σημείο που συχνά πάσχουν οι μπαταρίες που προμηθεύεται κανείς από Ali / eBay...

Πρέπει να έχουν περάσει αρκετοί μήνες από τότε που οι πρώτοι από το thread του S3 στο xda είχαν προμηθευτεί τις Konpson τους, οπότε συμπεράσματα θα υπάρχουν. Το κακό είναι ότι πλέον δεν παρακολουθώ ιδιαίτερα το xda.

Οπότε αν κανείς έχει δει κάτι σχετικό, ας μας πει...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Σήμερα βρήκα χρόνο και την πέρασα! Τα κατάφερα! Ήταν όντως γελοίο!! Θέλω να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά για την ηθική υποστήριξη και το sokolataki για τον οδηγο στη σελίδα 436! Πιο αναλυτικά δε γίνονταν!!!! Κρίμα που δεν το αποφάσιζα τόσο καιρό! Ολα καλά με την rc5! Το μονο που με προβλημάτισε είναι ότι έσβησα το εικονίδιο του facebook στην αρχική μου σελίδα (νομίζοντας ότι υπάρχει μέσα στο μενού) και δεν το βρίσκω πουθενά..Η εφαρμογή υπάρχει εγκατεστημένη (αν και αυτο δεν φαίνεται από τις ρυθμίσεις-> εφαρμογές. Εγώ είδα ότι η εφαρμογή είναι ήδη εγκατεστημένη επειδή μπήκα στο playstore). Την έσβησα λοιπόν και την ξανακατέβασα και εμφανίστηκε και το εικονίδιο αλλά μετά από μερικές ώρες εξαφανίστηκε ως δια μαγείας. Τι κάνω σ αυτή την περίπτωση? Μήπως να ξαναπεράσω τη ρομ τώρα που πήρα το κολάι και να προσέξω μην ξανασβήσω ποτέ κανένα εικονίδιο ή υπάρχει άλλη λύση που μου διαφεύγει?

Όπως και να χει Ευχαριστώ για όλα!!!!!!!! :):D:happy::D

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με τις Konpson μου έχει δημιουργηθεί μια άλλη απορία...

Όσοι τις έχουν πάρει δηλώνουν από αρκετά ως πολύ ικανοποιημένοι, καθώς βλέπουν μεγαλύτερη χωρητικότητα / διάρκεια από αυτήν της Jiayu.

 

Η απορία μου όμως είναι αν η καλύτερη εικόνα που βλέπουν είναι σε σχέση με το πώς θυμούνται την αρχική μπαταρία του τηλεφώνου όταν ήταν καινούρια, ή τώρα στα... τελευταία της, που λογικά η απόδοσή της θα έχει πέσει αισθητά;

 

Πάντως, μιας και όπως έχει συζητηθεί εδώ, έχει υπάρξει πρόβλημα με ολόκληρες παρτίδες μπαταριών της Jiayu, η Konpson φαίνεται η ασφαλέστερη επιλογή - αρκεί σε βάθος χρόνου να επιβεβαιωθεί και η σχετική αντοχή της στο χρόνο - γιατί αυτό είναι ένα σημείο που συχνά πάσχουν οι μπαταρίες που προμηθεύεται κανείς από Ali / eBay...

Πρέπει να έχουν περάσει αρκετοί μήνες από τότε που οι πρώτοι από το thread του S3 στο xda είχαν προμηθευτεί τις Konpson τους, οπότε συμπεράσματα θα υπάρχουν. Το κακό είναι ότι πλέον δεν παρακολουθώ ιδιαίτερα το xda.

Οπότε αν κανείς έχει δει κάτι σχετικό, ας μας πει...

εγώ ήμουν από τους τυχερούς δεν είχε πρόβλημα η μαμά μπαταρία, αλλά αγόρασα την KonPson έτσι και αλλιώς. Έχω ξαναπεί ότι δεν κυνηγάω την αυτονομία. Έχω αγοράσει μια συσκευή για να χρησιμοποιώ όλα της τα τεχνολογικά προτερήματα. Κάθε βράδυ το φόρτιζα, κάθε βράδυ το φορτίζω και τώρα.

Νομίζω κλείνω χρόνο με την KonPson και ακόμα πρόβλημα δεν είχα. Ούτε με απότομες μεταπτώσεις πχ από το 15% στο 0%.

Φυσικά τα δικά μου σχόλια περισσεύουν μπροστά στους τόσους άλλους που είχαν προβλήματα και αγόρασαν KonPson. Νομίζω ήδη πιο πάνω κάποιος την θεοποίησε....

 

Στάλθηκε από το s3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεια σας παιδιά! Σήμερα βρήκα χρόνο και την πέρασα! Τα κατάφερα! Ήταν όντως γελοίο!! Θέλω να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά για την ηθική υποστήριξη και το sokolataki για τον οδηγο στη σελίδα 436! Πιο αναλυτικά δε γίνονταν!!!! Κρίμα που δεν το αποφάσιζα τόσο καιρό! Ολα καλά με την rc5! Το μονο που με προβλημάτισε είναι ότι έσβησα το εικονίδιο του facebook στην αρχική μου σελίδα (νομίζοντας ότι υπάρχει μέσα στο μενού) και δεν το βρίσκω πουθενά..Η εφαρμογή υπάρχει εγκατεστημένη (αν και αυτο δεν φαίνεται από τις ρυθμίσεις-> εφαρμογές. Εγώ είδα ότι η εφαρμογή είναι ήδη εγκατεστημένη επειδή μπήκα στο playstore). Την έσβησα λοιπόν και την ξανακατέβασα και εμφανίστηκε και το εικονίδιο αλλά μετά από μερικές ώρες εξαφανίστηκε ως δια μαγείας. Τι κάνω σ αυτή την περίπτωση? Μήπως να ξαναπεράσω τη ρομ τώρα που πήρα το κολάι και να προσέξω μην ξανασβήσω ποτέ κανένα εικονίδιο ή υπάρχει άλλη λύση που μου διαφεύγει?

Όπως και να χει Ευχαριστώ για όλα!!!!!!!! :):D:happy::D

Να σαι καλά. Πάντα είναι όμορφο η αλληλοϋποστήριξη μεταξύ χρηστών του φόρουμ. Όσο για το εικονίδιο από την αρχική οθόνη είναι θέμα launcher και χρήστη. Αν τώρα εξαφανίζεται και από το γενικό "συρτάρι" εφαρμογών μου ακούγεται παράξενο. Πάντως το αν θα σβήνεις την εφαρμογή ή όχι δεν έχει σχέση με το ξαναπέρασμα της Rom. Δες το πώς πάει αν την ξαναπεράσεις και αν θες δοκίμασε τον Apex Launcher.

 

Στάλθηκε από το s3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!!! Έχω το s3 1,5 χρόνο και πριν λίγες μέρες το έκανα σε rc5. το τηλέφωνο "πετάει" αλλά έχω σοβαρό θέμα με την μπαταρία. από το 70% κλείνει και δεν ανοίγει με τίποτα εκτός αν το φορτίσω ξανά!!! που όταν το βάλω στη φόρτιση ξεκινάει από το 0% λες και ήταν άδειο! η μπαταρία είναι καινούργια αλλά Jiayu όχι aftermarket. μου το έκανε και πριν την αναβάθμιση!!!! ευχαριστώ για το χρόνο σας!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Σήμερα βρήκα χρόνο και την πέρασα! Τα κατάφερα! Ήταν όντως γελοίο!! Θέλω να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά για την ηθική υποστήριξη και το sokolataki για τον οδηγο στη σελίδα 436! Πιο αναλυτικά δε γίνονταν!!!! Κρίμα που δεν το αποφάσιζα τόσο καιρό! Ολα καλά με την rc5! Το μονο που με προβλημάτισε είναι ότι έσβησα το εικονίδιο του facebook στην αρχική μου σελίδα (νομίζοντας ότι υπάρχει μέσα στο μενού) και δεν το βρίσκω πουθενά..Η εφαρμογή υπάρχει εγκατεστημένη (αν και αυτο δεν φαίνεται από τις ρυθμίσεις-> εφαρμογές. Εγώ είδα ότι η εφαρμογή είναι ήδη εγκατεστημένη επειδή μπήκα στο playstore). Την έσβησα λοιπόν και την ξανακατέβασα και εμφανίστηκε και το εικονίδιο αλλά μετά από μερικές ώρες εξαφανίστηκε ως δια μαγείας. Τι κάνω σ αυτή την περίπτωση? Μήπως να ξαναπεράσω τη ρομ τώρα που πήρα το κολάι και να προσέξω μην ξανασβήσω ποτέ κανένα εικονίδιο ή υπάρχει άλλη λύση που μου διαφεύγει?

Όπως και να χει Ευχαριστώ για όλα!!!!!!!! :):D:happy::D

 

 

μπραβο !!!!!!!!!!!!! το θεμα με το εικονιδιο ειναι του launcher σου προτεινω nova launcher prime σπασμενο ψααξε το στο google αλλιω την free εκδοση απο το playstore

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα και από μένα!!! Έχω το s3 1,5 χρόνο και πριν λίγες μέρες το έκανα σε rc5. το τηλέφωνο "πετάει" αλλά έχω σοβαρό θέμα με την μπαταρία. από το 70% κλείνει και δεν ανοίγει με τίποτα εκτός αν το φορτίσω ξανά!!! που όταν το βάλω στη φόρτιση ξεκινάει από το 0% λες και ήταν άδειο! η μπαταρία είναι καινούργια αλλά Jiayu όχι aftermarket. μου το έκανε και πριν την αναβάθμιση!!!! ευχαριστώ για το χρόνο σας!

 

 

φιλε σε κοβω να αγοραζεις μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

 

 

φιλε σε κοβω να αγοραζεις μπαταρια.

 

Μακαρι να ναι η μπαταρια και να παρω αυριο κιολας. Μην ςχει κανα θεμα η συσκευη σκεφτομουν

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ναι η μπαταρια και να παρω αυριο κιολας. Μην ςχει κανα θεμα η συσκευη σκεφτομουν

Αυτό το 70% ακούγεται λιγάκι... extreme (και περισότερο μάλλον και το ότι το έκανε πριν και μετά από αλλαγή ROM), οπότε είναι όντως πολύ πιθανό να έχει πρόβλημα η μπαταρία,

δες όμως και τα περί battery calibration και κάνε μια δοκιμή, μήπως και τη... γλυτωσεις, ή έστω βελτιωθεί κάπως η κατάσταση (το κόστος μιας μπαταρίας δεν είναι μεν τραγικό, αλλά η αναμονή μέχρι να έρθει, με το τηλέφωνο στο μεταξύ να σβήνει στο 70% είναι!).

Για τη συσκευή πάντως μη φοβάσαι - θέμα μπαταρίας και μόνον ακούγεται.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κλείνω χρόνο με την KonPson και ακόμα πρόβλημα δεν είχα. Ούτε με απότομες μεταπτώσεις πχ από το 15% στο 0%.

Thanks - αυτό είναι πολύ χρήσιμο! Όπως έγραφα και παραπάνω, αυτή είναι η βασική μου επιφύλαξη (καμένος ων...) με μπαταρίες από το internet.

 

Κι εγώ ήμουν από τους τυχερούς - η μπαταρία μου παίζει μια χαρά μέχρι στιγμής (οκ, έχω κάπου-κάπου καμια πτώση από το 15%, ή -άλλες φορές- από το 8% ή και από το 4%, αλλά μέ ένα "calibration" γίνεται... περδίκι!), απλά πλέον παρουσιάζει σημεία κόπωσης, κοντεύοντας τα 2 χρόνια.

Οπότε δρομολογείται η προμήθεια μιας Konpson* και από μένα!

 

______________

* τι όνομα...!

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα η καλυτερη μπαταρια σε σχεση με την μαμα. Ανετα δυο μερες με σχετικα μετρια χρηση. Βεβαια καποια στιγμη το κινητο εσβησε οταν η μπαταρια ηταν στα μεγιστα τις, περιπου 80 % δεν ξερω για ποιο λογο , θεωρω οτι την εβαλα πανω στο τηλεφωνο χωρις να κανω το calibration
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το 70% ακούγεται λιγάκι... extreme (και περισότερο μάλλον και το ότι το έκανε πριν και μετά από αλλαγή ROM), οπότε είναι όντως πολύ πιθανό να έχει πρόβλημα η μπαταρία,

δες όμως και τα περί battery calibration και κάνε μια δοκιμή, μήπως και τη... γλυτωσεις, ή έστω βελτιωθεί κάπως η κατάσταση (το κόστος μιας μπαταρίας δεν είναι μεν τραγικό, αλλά η αναμονή μέχρι να έρθει, με το τηλέφωνο στο μεταξύ να σβήνει στο 70% είναι!).

Για τη συσκευή πάντως μη φοβάσαι - θέμα μπαταρίας και μόνον ακούγεται.

 

Το κακο ειναι οτι η μπαταρια ειναι καινουργια (τουλαχιστον για καινουργια την πηρα) αλλα οπως ξαναπα ειναι jiayu.θα δοκιμασω το battery calibration δεν εχω κανει ποτε και θα επανελθω!! ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το κακο ειναι οτι η μπαταρια ειναι καινουργια (τουλαχιστον για καινουργια την πηρα) αλλα οπως ξαναπα ειναι jiayu.θα δοκιμασω το battery calibration δεν εχω κανει ποτε και θα επανελθω!! ευχαριστω

Ψάξε, αν θέλεις και ένα post από τον makap (πρέπει να είναι αρκετές σελίδες πίσω, δυστυχώς), όπου είχε παραθέσει 1-2 links με πολύ χρήσιμα tips για το calibration - για... δύσκολες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω την έκδοση με τα 3GB RAM και NFC.

Έκδοση Android 5.1.1

JY-S3_Jiayu_Germany 20160121-224306

 

Κατέβασα την εφαρμογή

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.seglan.hce.piraeus

 

αλλά δεν δουλεύει γιατί μου λέει πως το κινητό είναι root

 

Όταν όμως κάνω έλεγχο με αυτή την εφαρμογή

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jrummyapps.rootchecker

 

μου λέει πως ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ROOT

 

Υπάρχει ROM με την οποία να μην είμαι ROOT ώστε να μπορώ να δουλέψω την εφαρμογή της Πειραιώς;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω την έκδοση με τα 3GB RAM και NFC.

Έκδοση Android 5.1.1

JY-S3_Jiayu_Germany 20160121-224306

 

Κατέβασα την εφαρμογή

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.seglan.hce.piraeus

 

αλλά δεν δουλεύει γιατί μου λέει πως το κινητό είναι root

 

Όταν όμως κάνω έλεγχο με αυτή την εφαρμογή

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jrummyapps.rootchecker

 

μου λέει πως ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ROOT

 

Υπάρχει ROM με την οποία να μην είμαι ROOT ώστε να μπορώ να δουλέψω την εφαρμογή της Πειραιώς;

 

Ευχαριστώ.

 

Εγώ πάλι με την RC4 μια χαρά την δουλεύω.

Δεν μου δούλευε όμως η βασική εφαρμογή της Πειραιώς (winbank mobile) και αναγκαστικά ψάχνοντας, βρήκα παλαιότερη που να δουλεύει.

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι με την RC4 μια χαρά την δουλεύω.

Δεν μου δούλευε όμως η βασική εφαρμογή της Πειραιώς (winbank mobile) και αναγκαστικά ψάχνοντας, βρήκα παλαιότερη που να δουλεύει.

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Μήπως μπορείς να μου δώσεις το link της ROM που έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Μήπως μπορείς να μου δώσεις το link της ROM που έχεις;

 

Αυτή εδώ είναι

Φαντάζομαι με οδηγίες και διαδικασία είσαι οκ ε?

Το έχεις?

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Αυτή εδώ είναι

Φαντάζομαι με οδηγίες και διαδικασία είσαι οκ ε?

Το έχεις?

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

 

Ευχαριστώ.

Μία φορά που είχε μπλοκάρει το τηλέφωνο το επανέφερα με flash_tool

Δυστυχώς όμως δεν μπόρεσα να βάλω την RC4.

Μόνο την RC3 μπόρεσα να βάλω.

 

Με την RC4 δεν ξεκινούσε το κινητό.

Edited by kost_pap
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...