Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασα την miui v7 πολύ καλή ρομ το κινητο πήγαινε σφαίρα αλλά δεν είχε καθόλου κάμερα ούτε PLAYstore και την έβγαλα

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

την οποία κατέβασες από πού;

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

την οποία κατέβασες από πού;

 

http://pan.baidu.com/s/1KcrYQ

MIUI v7.0 λολιποπ

 

Το λινκ καμία φορά λέει ότι δεν λειτουργεί αλλά αν προσπαθήσεις δηλαδή κάνε ανανέωση την σελίδα μέχρι να ανοίξει.

Edited by panos314

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι και Όπως το αγοράζουμε.Εγώ το έχω 6 μήνες τώρα έχει την μαμισια 4.4 κιτ κατ και πάει σφαίρα.Είμαι πολύ ευχαριστημένος και δεν το πειράζω.εξάλλου Είμαι της άποψης Πως ότι δουλεύει Καλά δεν το πειράζουμε.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλεύει και με την λολιποπ την RC2 rom

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

θα προτιμουσα να εχει την 5,1 αλλα οχι να μπλεξω και να αλαζω συνεχεια ρομ και απο οτι βλεπω καμοια δε ειναι ετοιμη

Σκεπτόμενος όπως και εσύ και βλέποντας ότι οι Γερμανοί (και Πορτογάλος - οι developers της συγκεκριμένης ROM) βγάζουν καινούριες εκδόσεις κάθε τρεις και λίγο (και καλό είναι που το κάνουν, βεβαίως!), έχω μείνει ακόμα με την τελευταία 4.4.4 (η οποία, για το 2GB μοντέλο που έχω, είναι από την περασμένη Άνοιξη!)

 

Ο αντίλογος όμως τελικά είναι ότι και η ΚΚ είχε τα (μικρο)προβλήματά της (τα οποία τελικά ποτέ δε λύθηκαν πλήρως, γιατί απλά οι devs έπαψαν να ασχολούνται μαζί της και έστρεψαν την προσοχή τους στις 5.x).

Επίσης, το τηλέφωνο έρχεται πλέον (επίσημα) από το καλοκαίρι με 'μαμίσια' 5.1, η οποία είναι αυτή που αποτέλεσε τη βάση για τις (προφανώς βελτιωμένες) ROM των Γερμανού+Πορτογάλου, αλλά και των Ισπανών (TeamForce), ενώ μάλιστα αν πάρεις το τηλέφωνο από την jiayu.de, θα σου έρθει με την RC1 επάνω (και τώρα φαντάζομαι την RC2) - τη βάζουν πλέον και επίσημα!

 

Πού θέλω να καταλήξω με όλα αυτά;

Οι ROM που κυκλοφορούν για το S3, και οι KK και οι LP, και οι εργοστασιακές και οι "βελτιωμένες", είναι σε γενικές γραμμές αξιποπρεπείς και σταθερές.

Ναι, όλες έχουν το ένα προβληματάκι ή το άλλο, αλλά τελικά νομίζω ότι καμία συσκευή (όχι μόνο Jiayu) και κανένα λειτουργικό δεν είναι πλήρως απαλλαγμένο από προβλήματα, μικρότερα ή μεγαλύτερα.

Απλά οι κάτοχοι του S3 έχουμε τη (σημαντική) πολυτέλεια αυτήν τη στιγμή να έχουμε υποστήριξη από developer community (κάτι που δεν μπορεί να λεχθεί για πολλά κινητά - και ιδίως κινέζικα), που προσπαθεί να βελτιώσει κι άλλο αυτό που υπάρχει.

Και καταλήξαμε να... καλομάθουμε μ' αυτό και να περιμένουμε διαρκώς το καλύτερο! :p

 

Bottom line: Πιστεύω πως με ό,τι ROM και να έρθει το τηλέφωνο (και λογικά αυτή θα είναι κάποια 5.1 για ό,τι πουλιέται πλέον - αλλά και 4.4 να είναι), θα είναι απολύτως αξιοπρεπές. Από κει και πέρα, οι έχοντες κέφια (και χρόνο...), μπορούν να δοκιμάζουν και για το κάτι καλύτερο, βάζοντας πάνω κάποια από τις καινούριες ROM που εμφανίζονται.

 

ΥΓ: Τώρα με τις γιορτές, που ελπίζω να βρεθεί επιτέλους και ο... πολυπόθητος χρόνος, νομίζω ότι είναι καιρός και για μένα να περάσω σε 5.1.1 (RC2) - αν και με την 4.4 πραγματικά ελάχιστα παράπονα (έως και καθόλου) είχα από τη συσκευή!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολα τα μελη του forumχρονια πολλα και καλα χριστουγεννα.θα ηθελα να ευχαριστησω ιδιαιτερα το μελος panos314 για τη βοηθεια του.εβαλα χθεσ την rc2 και ως τωρα το κινητο δουλευει τελεια.
Link to comment
Share on other sites

Καλες γιορτες παιδια!! Σημερα βρηκα χρονο και περασα την RC2, ολα μια χαρα μεχρι τωρα μονο που δε μου δουλευει το led flash(ουτε σαν φακος αλλα ουτε και στην καμερα).Ειμαι ο μονος?!
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,επειδή μου είναι λιγάκι δύσκολο να διαβάσω όλες αυτές τις σελίδες, είναι εύκολο να μου πείτε αν από 4.4 πάμε σε rc2 με τον οδηγό flashtools που περιγράφεται στην πρώτη σελίδα?

επίσης υπάρχει κανένα πρόγραμμα για full backup ,ή ξαναπερνάμε όλες τις εφαρμογές από playstore???

φωτό από το τηλέφωνο σβήνονται ???

 

την αναβάθμιση θέλω να την κάνω επειδή το ακουστικό του δεν ακούγεται καθόλου δυνατά όταν με παίρνουν..

αν είμαι στο δρόμο δεν τους ακούω με τίποτα...

δοκίμασα και mobileuncletools αλλά τίποτα...

 

επίσης υπάρχει τρόπος να κάνουμε update OTA ?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων ...

Edited by airbaran
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,επειδή μου είναι λιγάκι δύσκολο να διαβάσω όλες αυτές τις σελίδες, είναι εύκολο να μου πείτε αν από 4.4 πάμε σε rc2 με τον οδηγό flashtools που περιγράφεται στην πρώτη σελίδα?

επίσης υπάρχει κανένα πρόγραμμα για full backup ,ή ξαναπερνάμε όλες τις εφαρμογές από playstore???

φωτό από το τηλέφωνο σβήνονται ???

 

την αναβάθμιση θέλω να την κάνω επειδή το ακουστικό του δεν ακούγεται καθόλου δυνατά όταν με παίρνουν..

αν είμαι στο δρόμο δεν τους ακούω με τίποτα...

δοκίμασα και mobileuncletools αλλά τίποτα...

 

επίσης υπάρχει τρόπος να κάνουμε update OTA ?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων ...

Αρχίζοντας από... κάτω προς τα πάνω:

Όχι, το ΟΤΑ το ξεχνάς - γι' αυτήν τουλάχιστον την αναβάθμιση.

 

Οι devs έχουν δώσει την RC2 για εγκατάσταση μόνο μέσα από recovery (TWRP / CWM) - για κάποιο λόγο δεν έδωσαν flashable version για να το περάσει κανείς μέσω SP Flashtools.

Έτσι, πρέπει να φλασάρεις πρώτα την RC1 και μετά, μέσω recovery, να περάσεις από πάνω την RC2 (και αν θέλεις στη συνέχεια και το updated kernel που έβγαλε ο SuperdragonPT μήπως και βελτιώσει τον αυτόματο φωτισμό της οθόνης - αν και μάλλον δεν κατάφερε και πολλά...)

 

Εναλλακτικά, στο Needrom υπάρχει μια flashable RC2, που προφανώς έφτιαξε κάποιος τρίτος. Καθώς όμως δεν ξέρω ποιος και τι είναι αυτός (και άρα πόσο μπορώ να εμπιστευθώ τη ROM που έχει "πακετάρει"), θα προτιμήσω να ακολουθήσω την... μακρά διαδικασία (κι εγώ στην ίδια φάση είμαι, ετοιμάζομαι να πάω από KK σε RC2).

 

Αν ο λόγος που σκέφτεσαι την αναβάθμιση είναι μόνο η ένταση του ακουστικού, τότε δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις.

Ακολούθησε απλώς τα βήματα που περιγράφονται στον οδηγό εδώ.

Από τα γραφόμενά σου βέβαια, υποψιάζομαι ότι ίσως το έχεις δοκιμάσει ήδη, αλλά δεν υπάρχει λόγος να μη σου δουλέψει. Έχει δουλέψει και σε μένα (πριν, το ακουστικό ήταν χάλια, τώρα είναι μια χαρά - ανέβασα επίσης και το gain του μικροφώνου), και σε πολλούς άλλους εδώ.

Θυμίσου απλά ότι πρέπει να είσαι root πριν το κάνεις, και επίσης θυμίσου να κάνεις save (Set) αφού έχεις περάσει τις καινούριες τιμές, πριν βγεις από το σχετικό (υπο)μενού στο Engineering Menu..

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζοντας από... κάτω προς τα πάνω:

Όχι, το ΟΤΑ το ξεχνάς - γι' αυτήν τουλάχιστον την αναβάθμιση.

 

Οι devs έχουν δώσει την RC2 για εγκατάσταση μόνο μέσα από recovery (TWRP / CWM) - για κάποιο λόγο δεν έδωσαν flashable version για να το περάσει κανείς μέσω SP Flashtools.

Έτσι, πρέπει να φλασάρεις πρώτα την RC1 και μετά, μέσω recovery, να περάσεις από πάνω την RC2 (και αν θέλεις στη συνέχεια και το updated kernel που έβγαλε ο SuperdragonPT μήπως και βελτιώσει τον αυτόματο φωτισμό της οθόνης - αν και μάλλον δεν κατάφερε και πολλά...)

 

Εναλλακτικά, στο Needrom υπάρχει μια flashable RC2, που προφανώς έφτιαξε κάποιος τρίτος. Καθώς όμως δεν ξέρω ποιος και τι είναι αυτός (και άρα πόσο μπορώ να εμπιστευθώ τη ROM που έχει "πακετάρει"), θα προτιμήσω να ακολουθήσω την... μακρά διαδικασία (κι εγώ στην ίδια φάση είμαι, ετοιμάζομαι να πάω από KK σε RC2).

 

Αν ο λόγος που σκέφτεσαι την αναβάθμιση είναι μόνο η ένταση του ακουστικού, τότε δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις.

Ακολούθησε απλώς τα βήματα που περιγράφονται στον οδηγό εδώ.

Από τα γραφόμενά σου βέβαια, υποψιάζομαι ότι ίσως το έχεις δοκιμάσει ήδη, αλλά δεν υπάρχει λόγος να μη σου δουλέψει. Έχει δουλέψει και σε μένα (πριν, το ακουστικό ήταν χάλια, τώρα είναι μια χαρά - ανέβασα επίσης και το gain του μικροφώνου), και σε πολλούς άλλους εδώ.

Θυμίσου απλά ότι πρέπει να είσαι root πριν το κάνεις, και επίσης θυμίσου να κάνεις save (Set) αφού έχεις περάσει τις καινούριες τιμές, πριν βγεις από το σχετικό (υπο)μενού στο Engineering Menu..

 

Κάνεις λάθος μπες στο needrom rom και έχει αναβάθμιση και με flashtool για την RC2.

http://www.needrom.com/download/rc2-16-12-2015-from-jiayu-de/ ορίστε το λινκ

 

Σορρυ δεν είδα ότι έγραψες οτι έχει και με flashtool. Ας διαγραφή το ποστ μου από τον διαχείριστη. Και πάλι συγνώμη.

Edited by panos314

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Έχω την rc2 και είμαι ευχαριστημένος αν εξαιρέσουμε 1 random reboot που μου έκανε στις 10 μέρες που τη φοράω.

Έχω όμως μια απορία. Τρέχω το wavelockdetector και παρατηρώ ότι το ProximitySensorManager μου τρώει αρκετό χρόνο από την cpu χωρίς να κάνω κλήσεις.

http://snag.gy/wQ3OI.jpg

Είναι κάποιο bug; Έχει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έχει κάνεις πρόβλημα με το Skype?

Έχω την γερμανική rom και δεν μου έρχονται οι ειδοποιήσεις του Skype. Πρέπει να ανοίξω την εφαρμογή και να μπω μέσα κ μετά να δείξει πως κάποιος μου έχει στείλει μήνυμα. Συμβαίνει σε κάποιον άλλο αυτό;

Έχω σβήσει τον Skype και το έχω ξαναβάλει αλλά τα ίδια. Μου ξεκίνησε από την μέρα που άλλαξα από kk σε στην γερμανική.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά με τα τελευταία updates του Skype υπάρχουν θεματάκια. Αργεί αρκετές φορές να εκτελέσει τις εντολές που του δίνεις. Αυτό όμως το παρατήρησα και σε galaxy note 3.
Link to comment
Share on other sites

Γενικος το Σκαιπ λαλακιζεται.

Προσπαθει να εχει επιθετικη συμπεριφορα απεναντι σε καθε συσκευη, οχι μονο στην δικια μας

Link to comment
Share on other sites

Έχω περασμένη την RC1 η οποία ήταν γενικά αργή στον dialer και contacts.

Απο σήμερα έχει φάει τρελό κόλλημα και δεν μου εμφανίζει τις επαφες, γράφει μόνο contact list is being updated. Στον dialer έχουν χαθεί τα speed dial και recents και δεν αποθηκεύονται οι νέες κλήσεις. Επίσης στα μηνύματα δεν εμφανίζει όνομα, μονο αριθμό. Στο viber μπορω να δω μόνο τα ονόματα των επαφών που είχα, αλλά όχι τον αριθμό τους.

Έχω επαφές που δεν έχουν γίνει backup και δε θελω να τις χάσω.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να διορθωθεί; Αν περασω με recovery την RC2;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Update: Τελικά σήμερα το πρωί ήταν εντάξει, κάπως έφτιαξε από μόνο του.

Πηρα backup από ότι ήθελα και απόγευμα θα γίνει αναβάθμιση

Edited by chris_a
Link to comment
Share on other sites

Έκατσα και έβαλα επιτέλους την RC2 (upgrade από 4.4.4...)

Πρώτες εντυπώσεις:

 

Όντως οι Γερμανο-Πορτογάλοι έχουν βάλει μέσα πάρα πολλές επιλογές για παραμετροποίηση.

 

Το τίμημα είναι μάλλον η ελεύθερη μνήμη. Μετά από boot, στο 2GB S3 που έχω, στην ΚΚ είχα διαθέσιμο κάπου 1.3GB (μετά από διάφορα σκαλίσματα/καθαρίσματα που είχα κάνει - αν και βέβαια ο διαθέσιμος χώρος αυτός μειωνόταν ραγδαία με τη χρήση).

Στην RC2, ό,τι κι αν έκανα, δεν είδα ποτέ (και αυτό για πολύ λίγο) πάνω από 950ΜΒ... :(

 

Επίσης είδα αρκετές φορές εφαρμογές να ψιλο-κολλάνε (ενίοτε και να... χοντρο-κολλάνε!), κάτι που δεν είχα δει στην KK (και μετά τα όσα είχα διαβάσει, δεν περίμενα να δω στην LP)...!

 

Και 3 ερωτήσεις προς τους... παλιότερους χρήστες της RC2:

 

1. Αμέσως μετά το άνοιγμά του, ο stock browser... εξαφανίζει τη γραμμή διευθύνσεων, το πεδίο όπου πληκτρολογείς τη διεύθυνση που θέλεις να επισκεφθείς, και δεν την ξαναεμφανίζει(!) Έτσι, η μόνη του χρησιμότητα είναι για να ανοίξεις τυχόν bookmarks που μπορεί να έχεις ήδη.

Προφανώς μιλάμε για τρελλό bug - ο browser είναι πρακτικά άχρηστος! Το έχετε δει και άλλοι, ή είναι κάτι που για κάποιο λόγο συμβαίνει μόνο σε μένα...;

 

2. Απ' ό,τι είδα, στην RC2 έχουν (ξανα)αφαιρέσει τον στάνταρ launcher3 / trebuchet και τον έχουν αντικαταστήσει με έναν (δικό τους μάλλον...) "customLauncher" - ο οποίος γενικά φαίνεται μια χαρά.

Μου πετάχτηκαν όμως στο άσχετο διαφημίσεις και -χωρίς να είμαι σίγουρος ότι φταίει αυτός- έβαλα έναν άλλο launcher και αυτόν τον έκανα freeze. Έκτοτε δεν έχω δει... κερατιάτικες διαφημίσεις στο desktop. Να ήταν όντως αυτός...; Έχετε δει κάτι ανάλογο...;

 

3. Παρά τις *τόσες* έξτρα ρυθμίσεις που έχουν βάλει, δεν μπόρεσα να βρω την -προσφιλή μου από την ΚΚ- επιλογή να ανάβει η οθόνη και με τα volume buttons. Είναι μήπως πουθενά και μου έχει ξεφύγει...;

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Έχω την rc2 και είμαι ευχαριστημένος αν εξαιρέσουμε 1 random reboot που μου έκανε στις 10 μέρες που τη φοράω.

Έχω όμως μια απορία. Τρέχω το wavelockdetector και παρατηρώ ότι το ProximitySensorManager μου τρώει αρκετό χρόνο από την cpu χωρίς να κάνω κλήσεις.

http://snag.gy/wQ3OI.jpg

Είναι κάποιο bug; Έχει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα;

Τυχαία έπεσα πάνω σε ένα σετ επιλογών με τίτλο "Ambient Display", κάτω από τα Settings -> Display.

Δεν έπαιξα μαζί του, αλλά οι επιλογές που έχει φαίνονται ό,τι πρέπει για να χρησιμοποιούν συχνά τον proximity sensor (όπως και αρκετούς άλλους αισθητήρες της συσκευής άλλωστε).

Για δες, μήπως τα έχεις ανοιχτά...;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το advance 3gb ram έχω την RC2 Και έχω σχεδόν 2gb free ram.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Ταιριάζει λίγο - πολύ. Φαίνεται να τρώει περίπου 1GB και το υπόλοιπο μας μένει για να... παίζουμε.

Ατυχώς για μένα, είχα πάρει το τηλέφωνο από τα πρώτα (προ-παραγγελία πριν από 1 χρόνο!) και η 3GB έκδοση δεν ήταν τότε διαθέσιμη.

Οκ, με ~2GB ελεύθερα, δε θα είναι και άσχημα...

 

Μήπως είδες και αυτό που γράφω πιο πίσω για τον stock browser; Στο κάνει κι εσένα, ή μόνο σε μένα... έκατσε;

(οκ, προφανώς βάζει κανείς κάποιον άλλον browser και τελειώνει, αλλά ο 'μαμά' είναι γενικώς πολύ αξιοπρεπής, οπότε είναι λίγο κρίμα να συμβαίνει αυτό...)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το στοκ brower ούτε διαφημίσεις πουθενά ούτε σε launcher ούτε σε site ούτε τίποτα. Η ρομ είναι πολύ σφαίρα. Χωρίς πρόβλημα πουθενά. Ούτε είναι βαριά ρομ ούτε τίποτα. Δεν ανοίγουν άσκοπα εφαρμογές ούτε τίποτα τι να πω είμαι κατά ευχαριστημένος είναι τίμιο κινητό. Δεν έχει κολλήσει ποτέ μα ποτέ. Το εχω 8 μήνες το κινητο.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Έκατσα και έβαλα επιτέλους την RC2 (upgrade από 4.4.4...)

Πρώτες εντυπώσεις:

 

Όντως οι Γερμανο-Πορτογάλοι έχουν βάλει μέσα πάρα πολλές επιλογές για παραμετροποίηση.

 

Το τίμημα είναι μάλλον η ελεύθερη μνήμη. Μετά από boot, στο 2GB S3 που έχω, στην ΚΚ είχα διαθέσιμο κάπου 1.3GB (μετά από διάφορα σκαλίσματα/καθαρίσματα που είχα κάνει - αν και βέβαια ο διαθέσιμος χώρος αυτός μειωνόταν ραγδαία με τη χρήση).

Στην RC2, ό,τι κι αν έκανα, δεν είδα ποτέ (και αυτό για πολύ λίγο) πάνω από 950ΜΒ... :(

 

Επίσης είδα αρκετές φορές εφαρμογές να ψιλο-κολλάνε (ενίοτε και να... χοντρο-κολλάνε!), κάτι που δεν είχα δει στην KK (και μετά τα όσα είχα διαβάσει, δεν περίμενα να δω στην LP)...!

 

Και 3 ερωτήσεις προς τους... παλιότερους χρήστες της RC2:

 

1. Αμέσως μετά το άνοιγμά του, ο stock browser... εξαφανίζει τη γραμμή διευθύνσεων, το πεδίο όπου πληκτρολογείς τη διεύθυνση που θέλεις να επισκεφθείς, και δεν την ξαναεμφανίζει(!) Έτσι, η μόνη του χρησιμότητα είναι για να ανοίξεις τυχόν bookmarks που μπορεί να έχεις ήδη.

Προφανώς μιλάμε για τρελλό bug - ο browser είναι πρακτικά άχρηστος! Το έχετε δει και άλλοι, ή είναι κάτι που για κάποιο λόγο συμβαίνει μόνο σε μένα...;

 

2. Απ' ό,τι είδα, στην RC2 έχουν (ξανα)αφαιρέσει τον στάνταρ launcher3 / trebuchet και τον έχουν αντικαταστήσει με έναν (δικό τους μάλλον...) "customLauncher" - ο οποίος γενικά φαίνεται μια χαρά.

Μου πετάχτηκαν όμως στο άσχετο διαφημίσεις και -χωρίς να είμαι σίγουρος ότι φταίει αυτός- έβαλα έναν άλλο launcher και αυτόν τον έκανα freeze. Έκτοτε δεν έχω δει... κερατιάτικες διαφημίσεις στο desktop. Να ήταν όντως αυτός...; Έχετε δει κάτι ανάλογο...;

 

3. Παρά τις *τόσες* έξτρα ρυθμίσεις που έχουν βάλει, δεν μπόρεσα να βρω την -προσφιλή μου από την ΚΚ- επιλογή να ανάβει η οθόνη και με τα volume buttons. Είναι μήπως πουθενά και μου έχει ξεφύγει...;

 

 

Τυχαία έπεσα πάνω σε ένα σετ επιλογών με τίτλο "Ambient Display", κάτω από τα Settings -> Display.

Δεν έπαιξα μαζί του, αλλά οι επιλογές που έχει φαίνονται ό,τι πρέπει για να χρησιμοποιούν συχνά τον proximity sensor (όπως και αρκετούς άλλους αισθητήρες της συσκευής άλλωστε).

Για δες, μήπως τα έχεις ανοιχτά...;

 

Γενικος οταν πας απο ΚΚ σε 5αρι κανεις πρωτα φορματ, και μετα περνας την Ρομ . Ιαως κολλησαν τιποτα κουσουρια που ειχες απο το ΚΚ στην καινουργια ρομ

Αυτα που λες τιποτα δεν παρατηρησα, αλλα για το 1 να σου πω οτι αν πατησεις παρατεταμενα στην κεντρικη σου οθονη, θα σου βγαλει ενα υπομενου το οποιο σου δινει να βαλεις ή οχι την μπαρα που λες.

Link to comment
Share on other sites

panos314 & Barlost, ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Γενικος οταν πας απο ΚΚ σε 5αρι κανεις πρωτα φορματ, και μετα περνας την Ρομ . Ιαως κολλησαν τιποτα κουσουρια που ειχες απο το ΚΚ στην καινουργια ρομ

Αυτα που λες τιποτα δεν παρατηρησα, αλλα για το 1 να σου πω οτι αν πατησεις παρατεταμενα στην κεντρικη σου οθονη, θα σου βγαλει ενα υπομενου το οποιο σου δινει να βαλεις ή οχι την μπαρα που λες.

Έκανα και wipe το system partition (εκτός από τα data κλπ), οπότε δεν πρέπει να επιβίωσε τίποτα από την ΚΚ (άσε που έχει και διαφορετικό partitioning)...

 

Με τον browser δυστυχώς δεν είχα καμία τύχη. Δευτερόλεπτα αφού ανοίξει, κρύβει αυτόματα και την κάτω μπάρα (με τα 4 κουμπια, τα 2 μπρος-πισω, αυτό για τα tabs και αυτό για τα bookmarks) και την πάνω που έχει τη γραμμή διευθύνσεων. Πλησιάζοντας το δάχτυλο στο κάτω μέρος, η κάτω μπάρα επανεμφανίζεται (όπως και στις παλιότερες εκδόσεις), αλλά η πάνω είναι εξαφανισμένη(!)

Ακόμα και σε κάποιες περιπτώσεις που κατάφερα να μεταφέρω το focus σε αυτήν (χωρίς βέβαια να βλέπω τι κάνω), προκειμένου να γράψω κάποιο URL που ήθελα να επισκεφθώ, μου άνοιξε το πληκτρολόγιο και με άφησε να γράψω... στον αέρα - έγραφε κάπου προφανώς, αλλά δεν το έβλεπα!

Δοκίμασα και με παρατεταμένη πίεση, και με διπλό άγγιγμα και ό,τι άλλο, αλλά τίποτα δε φαίνεται να δουλεύει - είναι ξεκάθαρα bug...

 

Δοκίμασα να βάλω πάνω και τον browser από την RC1 (που φαίνεται να είναι διαφορετικός), δεν έπαιξε όμως (προφανώς ως προερχόμενος από διαφορετική ROM...).

Μέχρι και ολόκληρη την RC2 ξαναπέρασα από πάνω (όχι γι' αυτό, έκανα μια... χμ... μικροζημιά παίζοντας :O), αλλά τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...