Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν ξαναγύρισαα στην xtreme γιατί για μένα ρόλο μεγάλο έπαιζε η σταθερότητα.

μειονεκτήματα σε σχέση με την γερμανική.

η μπροστινή κάμερα ροζίζει..η ελεύθερη ραμ χωρίς να τρεχουν εφαρμογές όμως είναι 600 mb

στη γερμανική ενώ στην ισπανική 1gb..( έχω τα 2gb).

επίσης όταν έκανα download από playstore ή browser και ταυτόχρονα έκανα multitask σε άλλες εφαρμογές

στη γερμανική κολλούσαν τα πάντα. στην ισπανική είναι ανεπαίσθητο για λίγα δεύτερα.

ο ήχος και η κάμερα και η ποιότητα κλήσεων παρότι τα 9 mp μου φάνηκαν καλύτερα στη γερμανική

σίγουρα αλλά για μένα το σημαντικότερο είναι η σταθερότητα και αυτό που λέμε τρέχει σφαίρα.

και στη ισπανική είναι πολύ πιο smooth η εμπειρία.

ξαναγύρισα στην ισπανική γιατί προσωπικά προτιμώ τη smooth εμπειρία της πλοήγησης.

άρα και οι 2 ρομ έχουν μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα που είναι ζήτημα του καθενός τι επιλέγει.

ελπίζω να συνεργαστούν και οι 2 μαζί και να βγάλουν μια ρομ που να έχει όλα τα πλεονεκτήματα των δύο

 

Μονο στην Β5 ειχε το ροζ στην καμερα απο την 8 και μετα δεν υπαρχει τετοιο θεμα. Στην Ισπανικη το μονο μειον ειναι οτι με τρεμοπαιζε η οθονη,

 

 

Καλησπέρα παιδιά!!! Έχω το S3 Advanced και φοράει την S3 20150623-142038.

 

Θέλω να μου πείτε:

1) Γερμανική ή Xtreme???

2) Πατάμε σκέτο download στο SP tools ή κάτι άλλο??

3) Τι πρέπει να κάνω για να μην χάσω τπτ απο μέσα(ούτε εφαρμογές, ουτε δεδομένα ούτε επαφές)

4) Μήπως να περιμένω να βγεί η τελική γερμανική??

 

Ευχαριστώ.

 

1, οτι σου ταιριαζει. Η Γερμανικη ακομη πειραματιζεται, αλλα εχει πολλες επιλογες, Η Ισπανικη δειχνει ποιο σταθερη, αλλα σε μενα ειχε θεματακια

2. Φορματ + download αλλιως δεν θα το δεχτει.

3. Αντιγραφα ασφαλειας φυσικα

4. Θα αργησουν απο οτι φαινεται αλλα βρισκονται σε καλο δρομο

Link to comment
Share on other sites

Νεότερα από το θέμα της μπαταρίας. Αφού έβαλα το battery calibration και έκανα την διαδικασία στο 100% για πρώτη φορά είδα το 15% να γίνετε 0% σε 1 με 2 λεπτά περίπου. Αντί για καλύτερα δηλαδή πήγαμε στα πολύ χειρότερα. :mad:

Άλλη μία φορά με το προηγούμενο πρόγραμμα δοκιμή και μετά βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα το ίδιο έγινε.

Με βάση την εικόνα τι κάνω ;[ATTACH]64468[/ATTACH]

Με το auto.Eγω έτσι τις έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, και μετά τι διαφορές είδες ; Φτιάχτηκε το θέμα της μπαταρίας και η φόρτιση ;

Για την μπαταρία δεν ξέρω ακομα,είμαι στην πρωτη φόρτιση μετα το update.Οσον αφορα την φόρτιση έχω καταλάβει οτι είναι θέμα καλωδίου.Με άλλο καλώδιο μου φορτίζει στις 7 ώρες και με άλλο στις 3.5.Οποτε χρησιμοποιώ αυτό που μου το φορτίζει στις 3.5 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

μηπως το καλωδιο usb δεν το εχεις κατευθειαν στην μητρικη, αλλα μεσω hub

??

 

Ναι από πίσω το έβαλα κατευθείαν στη μητρική. Και με άλλο καλώδιο δοκίμασα, τίποτα,

Link to comment
Share on other sites

Για την μπαταρία δεν ξέρω ακομα,είμαι στην πρωτη φόρτιση μετα το update.Οσον αφορα την φόρτιση έχω καταλάβει οτι είναι θέμα καλωδίου.Με άλλο καλώδιο μου φορτίζει στις 7 ώρες και με άλλο στις 3.5.Οποτε χρησιμοποιώ αυτό που μου το φορτίζει στις 3.5 ώρες.

Με το να το κάνεις αυτόματα χάνεις τίποτα ; Θέλει μετά όλα απο την αρχή ;

Link to comment
Share on other sites

Με το να το κάνεις αυτόματα χάνεις τίποτα ; Θέλει μετά όλα απο την αρχή ;

Οχι,δέν χάνεις απολύτως τίποτα.Όλα διατηρούνται ακριβώς όπως ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση, μπορούμε να φλασαρουμε τις ROM από needrom μέσα από TWRP όπως σε άλλα τηλέφωνα ή πρέπει οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσουμε το faslh tool. Θα υπάρξει πρόβλημα ή μπορώ να κατεβάσω την ROM και μέσα από TWRP να κάνω install.

 

Αυτήν την απορία έχω κι εγώ όμως εδώ στο φόρουμ δεν απάντησε κανείς στο νέο μέλος

που ανάρτησε το πρώτο του ποστ μακάρι φίλε μου να γνώριζα την απάντηση ώστε να σε βοηθήσω να κάνεις την δουλειά σου

και θέλω να πιστεύω πως το ''φιλότιμο'' που είναι προτέρημα των Ελλήνων θα ενεργοποιηθεί και κάποιος που γνωρίζει την απάντηση

θα σε βοηθήσει.:D

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την απορία έχω κι εγώ όμως εδώ στο φόρουμ δεν απάντησε κανείς στο νέο μέλος

που ανάρτησε το πρώτο του ποστ μακάρι φίλε μου να γνώριζα την απάντηση ώστε να σε βοηθήσω να κάνεις την δουλειά σου

και θέλω να πιστεύω πως το ''φιλότιμο'' που είναι προτέρημα των Ελλήνων θα ενεργοποιηθεί και κάποιος που γνωρίζει την απάντηση

θα σε βοηθήσει.:D

 

+1 την ίδια απορία έχω κι εγώ ...

Link to comment
Share on other sites

Αν βρειτε στο needrom καποια ρομ η οποια ειναι σε αρχειο .zip τοτε μπορειτε να την περασετε και μεσα απο recovery. Το ειχα κανει παλιοτερα με μια λολλιποπ στο κινητο μας χωρις κανενα προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Για την μπαταρία δεν ξέρω ακομα,είμαι στην πρωτη φόρτιση μετα το update.Οσον αφορα την φόρτιση έχω καταλάβει οτι είναι θέμα καλωδίου.Με άλλο καλώδιο μου φορτίζει στις 7 ώρες και με άλλο στις 3.5.Οποτε χρησιμοποιώ αυτό που μου το φορτίζει στις 3.5 ώρες.

 

Update:Το bug της μπαταρίας όντος διορθώθηκε.Πριν απο 40 λεπτα περίπου ήμουν στο 15% και τώρα υστερα απο συνεχή χρηση είμαι στο 3%.

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την απορία έχω κι εγώ όμως εδώ στο φόρουμ δεν απάντησε κανείς στο νέο μέλος

που ανάρτησε το πρώτο του ποστ μακάρι φίλε μου να γνώριζα την απάντηση ώστε να σε βοηθήσω να κάνεις την δουλειά σου

και θέλω να πιστεύω πως το ''φιλότιμο'' που είναι προτέρημα των Ελλήνων θα ενεργοποιηθεί και κάποιος που γνωρίζει την απάντηση

θα σε βοηθήσει.:D

 

+1 την ίδια απορία έχω κι εγώ ...

 

συγγνώμη δεν είναι θέμα φιλότιμου να απαντήσει κάποιος, μάλλον είναι θέμα φιλότιμου αν περάσατε από το 1ο post, του νήματος (θέματος), ώστε να διαβάσετε τους οδηγούς και να μπείτε βήμα βήμα στο σκεπτικό και στην διαδικασία αντικατάστασης της ROM.

Για την συσκευή μας flashtools χρειάζεται σε συγκεκριμένες περιπτώσεις, πχ πέρασμα σε LoLLiPop ή αν έχει κάτι άλλο να προτείνει ο προγραμματιστής. Συνήθως τα αρχεία έχουν όντως την μορφή zιp για να μπορεί να γίνεται εγκατάσταση μέσω TWRP.

Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη δεν είναι θέμα φιλότιμου να απαντήσει κάποιος, μάλλον είναι θέμα φιλότιμου αν περάσατε από το 1ο post, του νήματος (θέματος), ώστε να διαβάσετε τους οδηγούς και να μπείτε βήμα βήμα στο σκεπτικό και στην διαδικασία αντικατάστασης της ROM.

Για την συσκευή μας flashtools χρειάζεται σε συγκεκριμένες περιπτώσεις, πχ πέρασμα σε LoLLiPop ή αν έχει κάτι άλλο να προτείνει ο προγραμματιστής. Συνήθως τα αρχεία έχουν όντως την μορφή zιp για να μπορεί να γίνεται εγκατάσταση μέσω TWRP.

 

Ένα απλό πράμα ρώτησα, σιγά μην κάτσω να διαβάσω 300 σελίδες με σχόλια για ένα τόσο απλό πράμα, το τηλέφωνο θα μπρικάρει αν μετατρέψω τα 7z αρχεία σε zip???? το έχει δοκιμάσει κάποιος???? ας μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Ένα απλό πράμα ρώτησα, σιγά μην κάτσω να διαβάσω 300 σελίδες με σχόλια για ένα τόσο απλό πράμα, το τηλέφωνο θα μπρικάρει αν μετατρέψω τα 7z αρχεία σε zip???? το έχει δοκιμάσει κάποιος???? ας μας πει.

Εδω φιλε εισαι λαθος. Ναι γιατι οχι να διαβασεις τις σελιδες που ξερεις τι μπορεις να βρεις εκει. Και εγω οταν χρειαστηκε, εχασα δυο ωρες απο την ζωη μου και βρηκα απαντηση στο ερωτημα μου. Στο δικο σου ερωτημα, ειλικρινα δεν μπορω να σε βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα κι εγώ την 1.3 και περιμένω να δω πως θα τα πάει η μπαταρία. Ο χρόνος φόρτισης είναι ο ίδιος δλδ πάνω κάτω 3,5 ώρες ;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
το τηλέφωνο θα μπρικάρει αν μετατρέψω τα 7z αρχεία σε zip????

 

Στη χειρότερη ναι... στην καλύτερη απλά δεν θα σου δουλέψει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1, οτι σου ταιριαζει. Η Γερμανικη ακομη πειραματιζεται, αλλα εχει πολλες επιλογες, Η Ισπανικη δειχνει ποιο σταθερη, αλλα σε μενα ειχε θεματακια

2. Φορματ + download αλλιως δεν θα το δεχτει.

3. Αντιγραφα ασφαλειας φυσικα

4. Θα αργησουν απο οτι φαινεται αλλα βρισκονται σε καλο δρομο

 

Δλδ μου λές να βάλω την Γερμανική!!

Κάπου δίαβασα εδω οτι αν ξετικάρεις το userdata δεν χάνεις τπτ απο αρχεία και εφαρμογές!!

Ισχύει??

Link to comment
Share on other sites

Δλδ μου λές να βάλω την Γερμανική!!

Κάπου δίαβασα εδω οτι αν ξετικάρεις το userdata δεν χάνεις τπτ απο αρχεία και εφαρμογές!!

Ισχύει??

 

Έτσι λένε, αύριο το πρωί θα βάλω ΒΕΤΑ 10 και θα σού πω,,

Link to comment
Share on other sites

πάντως προς ενημέρωση για να βάλω τη γερμανική από xtreme ξετίκαρα όλα εκτός από boot και system και δούλεψε.

το αντίθετο από γερμανική se xtreme με τον ίδιο τρόπο μου κολλουσε στο android logo για πολλή πολλή ώρα

οπότε αναγκάστηκα να κάνω καθαρή εγκατάσταση με όλα τικαρισμένα.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ μου λές να βάλω την Γερμανική!!

Κάπου δίαβασα εδω οτι αν ξετικάρεις το userdata δεν χάνεις τπτ απο αρχεία και εφαρμογές!!

Ισχύει??

 

Ισχύει. Έτσι τις έχω βάλει όλες από την 5 μέχρι την 10...

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω ότι το πρόβλημα με το ποσοστό της μπαταρίας λύθηκε με την xtreme 1.3.

Παρατηρώ όμως ότι ενώ γράφω τώρα αλλά και στα προηγούμενα μηνύματα μέσω tapatalk , δεν βγαίνει από κάτω η σημείωση οτι δηλαδή στάλθηκε από το JY-S3 μέσω tapatalk ενώ σε άλλα φορουμ βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες την βοήθειά σας. Χθες παρέλαβα και εγώ το θηριάκι το οποίο φοράει την S3SW 20150812 ROM.

Εγκαθιστώντας τιw εφαρμογές μου μέσω του Titanium Backup παρατήρησα ότι δεν υπάρχει πλέον η δυνατότητα μετακίνησης εφαρμογών από τον αποθηκευτικό χώρο του τηλεφώνου στην εξωτερική μου SD κάρτα.

Ούτε με τη χρήση της εφαρμογής All in One Toolbox λύθηκε το πρόβλημα...

Είδα με τη χρήση του ES Explorer ότι αντί να ονομάζεται ο εσωτερικό χώρος "sdcard0" ονομάζεται σκέτα "0". Γνωρίζεις κάποιος για το συγκεκριμένο θέμα πως επιλύεται?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...