Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα περνάνε με flashtool

 

Τέλεια! Τα έχω κατεβάσει και από το ψάξιμο που έχω κάνει δείχνει σχετικά απλό (θα επρεπε να το πω αφού το κάνω πρώτα βέβαια...:O). Τώρα αφού το έκανες το καλό, τι πλεονεκτήματα παίρνουμε από την custom recovery? Πιο εύκολα και πιο καλά backup? Πιο εύκολες αλλαγές rom?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτά που είπες. Το backup είναι το βασικότερο και μετά το φλασαρισμα custom roms όπως επίσης και το φλασ ετοιμων zip για διορθώσεις
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Απο geekbuying το βρήκα σε καλή τιμη 227 δολλαρια με θήκη σηλικονης και μια μεβρανη
kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτά που είπες. Το backup είναι το βασικότερο και μετά το φλασαρισμα custom roms όπως επίσης και το φλασ ετοιμων zip για διορθώσεις

 

Εσύ ποια recovery προτιμάς?

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία (ερώτηση προς όσους έχουν κάνει OTA update - γιατί εγώ έχω φλασάρει κατευθείαν αυτή που φαίνεται να είναι η τελευταία ROM, οπότε OTA δεν έχω δει ακόμα...).

 

Βρήκα αυτό το βιντεάκι:

όπου ο τύπος κάνει OTA update (αν το δείτε, να είστε προετοιμασμένοι να κάνετε skip/fast forward - δεν έχει και πολλή... δράση! :lol:)

 

Το μήνυμα που του βγάζει στην αρχή του βίντεο (κάπου στα πρώτα 10") φαίνεται να εννοεί (με τα... σπασμένα Αγγλικά του) ότι με την ολοκλήρωση του update, το τηλέφωνο θα κάνει και factory reset (οπότε πάρτε backup τα δεδομένα σας) - ή τουλάχιστον εγώ έτσι το καταλαβαίνω.

 

Μετά το update όμως (προς το τέλος του βίντεο), το τηλέφωνο φαίνεται όπως και πριν (από περιεχόμενα του home screen κλπ), άρα δεν έχει κάνει factory reset / σβήσει τα δεδομένα του χρήστη...;

(και εδώ που τα λέμε, στη γενικότερη περίπτωση ένα τέτοιο update όντως δεν αναμένεται να πειράξει τα δεδομένα - εκτός και αν είναι κάτι πολύ "ριζικό").

 

Μπορούν μήπως να μας διαφωτίσουν όσοι το έχουν κάνει...;

Αν όντως δεν πειράζει τα δεδομένα και το όλο setup μας, τότε... βολεύει!

Αν τα σβήνει όμως, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην κάνει κανείς ένα full flash με το SP Flashtool, να έχει και το κεφάλι του (πιο) ήσυχο ότι έγινε ένα "σωστό" upgrade...

Link to comment
Share on other sites

Απο geekbuying το βρήκα σε καλή τιμη 227 δολλαρια με θήκη σηλικονης και μια μεβρανη

219euro στο focalprice.com, το μοναδικο ισως καταστημα που δεχεται ευρω απο paypal απευθειας, δηλαδη δεν ζηταει απο το paypal να κανει την μετατροπη και να κρατησει προμηθεια, θηκη σιλικονης και προστασια οθονης εχουν ολοι ως δωρο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια απορία (ερώτηση προς όσους έχουν κάνει OTA update - γιατί εγώ έχω φλασάρει κατευθείαν αυτή που φαίνεται να είναι η τελευταία ROM, οπότε OTA δεν έχω δει ακόμα...).

 

Βρήκα αυτό το βιντεάκι:

όπου ο τύπος κάνει OTA update (αν το δείτε, να είστε προετοιμασμένοι να κάνετε skip/fast forward - δεν έχει και πολλή... δράση! :lol:)

 

Το μήνυμα που του βγάζει στην αρχή του βίντεο (κάπου στα πρώτα 10") φαίνεται να εννοεί (με τα... σπασμένα Αγγλικά του) ότι με την ολοκλήρωση του update, το τηλέφωνο θα κάνει και factory reset (οπότε πάρτε backup τα δεδομένα σας) - ή τουλάχιστον εγώ έτσι το καταλαβαίνω.

 

Μετά το update όμως (προς το τέλος του βίντεο), το τηλέφωνο φαίνεται όπως και πριν (από περιεχόμενα του home screen κλπ), άρα δεν έχει κάνει factory reset / σβήσει τα δεδομένα του χρήστη...;

(και εδώ που τα λέμε, στη γενικότερη περίπτωση ένα τέτοιο update όντως δεν αναμένεται να πειράξει τα δεδομένα - εκτός και αν είναι κάτι πολύ "ριζικό").

 

Μπορούν μήπως να μας διαφωτίσουν όσοι το έχουν κάνει...;

Αν όντως δεν πειράζει τα δεδομένα και το όλο setup μας, τότε... βολεύει!

Αν τα σβήνει όμως, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην κάνει κανείς ένα full flash με το SP Flashtool, να έχει και το κεφάλι του (πιο) ήσυχο ότι έγινε ένα "σωστό" upgrade...

Στο ΟΤΑ update δεν "ΔΕΝ" χανεις δεδομενα, διοτι το κινητο απλα ενημερωνει εφαρμογες και υπηρεσιες, δεν διαγραφει την rom του και την περναει απο τν αρχη οπως κανει το flash tools.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Ερχεται και το δικο μου και θελω να ρωτησω..Απο needrom περναω κατευθειαν την ROM 3 update και θα ειναι κομπλε ετσι;; Δεν χρειαζεται πρωτα να περασω καποια αλλη στο κινητο...;
Link to comment
Share on other sites

Στο ΟΤΑ update δεν "ΔΕΝ" χανεις δεδομενα, διοτι το κινητο απλα ενημερωνει εφαρμογες και υπηρεσιες, δεν διαγραφει την rom του και την περναει απο τν αρχη οπως κανει το flash tools.

Thanks! Αυτό ξέρω κι εγώ, αλλά με... ανησύχησε το μήνυμα που φαίνεται στο βίντεο - το οποίο πιθανότατα είναι γραμμένο σε... Engrish, κινέζικα αγγλικά! :lol:

 

Ερχεται και το δικο μου και θελω να ρωτησω..Απο needrom περναω κατευθειαν την ROM 3 update και θα ειναι κομπλε ετσι;; Δεν χρειαζεται πρωτα να περασω καποια αλλη στο κινητο...;

Ναι, θα είσαι μια χαρά!

Κάνε μόνο και ένα έξτρα βηματάκι (που δε μου 'κοψε έγκαιρα να το κάνω κι εγώ στην αντίστοιχη φάση) και κάνε και ένα factory reset (επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων) μετά το flash-άρισμα. Μπορεί να σε γλυτώσει από κάποια μικρο-προβληματάκια που συνάντησα εγώ...

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

219euro στο focalprice.com, το μοναδικο ισως καταστημα που δεχεται ευρω απο paypal απευθειας, δηλαδη δεν ζηταει απο το paypal να κανει την μετατροπη και να κρατησει προμηθεια, θηκη σιλικονης και προστασια οθονης εχουν ολοι ως δωρο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο ΟΤΑ update δεν "ΔΕΝ" χανεις δεδομενα, διοτι το κινητο απλα ενημερωνει εφαρμογες και υπηρεσιες, δεν διαγραφει την rom του και την περναει απο τν αρχη οπως κανει το flash tools.

 

τι δεν καταλαβαινεις

ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ

εσυ λες 219 ευρο

αλλα διαβασε πρωτα τι γραφω και μην προτρεχεις!!!!

εγω το πηρα 216 ευρο

:D:D:D:D:D

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

Και μια -θετική- διαπίστωση:

Το τηλέφωνο πρέπει -επιτέλους!- να έχει κάποια επίστρωση στην οθόνη που "απωθεί" τις δαχτυλιές!

Ελάχιστο λίπος από τα δάχτυλα μένει πάνω, και αυτό απομακρύνεται με ένα απλό σκούπισμα!

 

Σε πλήρη αντίθεση, τα παλιότερα Jiayu που έχουν περάσει από τα χέρια μου, μετά από λίγη χρήση, ήθελαν... ξύστρα (από αυτή που ξύνουμε τον πάγο από το παρμπρίζ του αυτοκινήτου) για να φύγει το λίπος!

Link to comment
Share on other sites

παιδια για πειτε εντυπωσεις απο το κινητο.

1. ποσο κραταει η μπαταρια?

2. για 2g εχει επιλογη?

3. ξερει κανεις sar?

4. εχει led ειδοποιησεων για μηνυματα,κλησεις κλπ?

5. τα πληκτρα ειναι φωτιζομενα?

γενικα υπαρχει κατι που να μην σας αρεσει στο κινητο ή να εχει εμφανισει καποιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το άσπρο καπάκι ήδη το παρήγγειλα εγώ από το aliexpress...πρέπει να το έχει και το ebay και πολλά άλλα sites

 

Υπαρχει κανενα link απευθειας γιατι δεν το βρισκω, μαλλον δεν ψαχνω σωστα

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Το sar της συσκευης το εχει βρει κάποιος πουθενα γραμμένο ποσο ειναι?

 

Για το sar κανα νεο ?

Edited by hammer
Link to comment
Share on other sites

Και μια -θετική- διαπίστωση:

Το τηλέφωνο πρέπει -επιτέλους!- να έχει κάποια επίστρωση στην οθόνη που "απωθεί" τις δαχτυλιές!

Ελάχιστο λίπος από τα δάχτυλα μένει πάνω, και αυτό απομακρύνεται με ένα απλό σκούπισμα!

 

Σε πλήρη αντίθεση, τα παλιότερα Jiayu που έχουν περάσει από τα χέρια μου, μετά από λίγη χρήση, ήθελαν... ξύστρα (από αυτή που ξύνουμε τον πάγο από το παρμπρίζ του αυτοκινήτου) για να φύγει το λίπος!

 

το προσεξα και εγώ ρε συ! Το προσέχω μεν αρκετά αλλά αυτό είναι συνέχεια πεντακάθαρο. Όταν σκεφτόμουν μεταξύ του S3 και του Ecoo 04 είδα στο 04 να γραφει κάτι για ελαιοφοβική επίστρωση (ή κάτι τέτοιο). Μάλλον το έχει και το δικό μας ή πάει μαζί με το Gorilla 3. Άλλο ένα παράδειγμα του φοβερού μαρκετινγκ της Jiayu (όπως το απίστευτο manual που είχε η συσκευασία:X)

Link to comment
Share on other sites

τι δεν καταλαβαινεις

ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ

εσυ λες 219 ευρο

αλλα διαβασε πρωτα τι γραφω και μην προτρεχεις!!!!

εγω το πηρα 216 ευρο

:D:D:D:D:D

Καταλαβαινω οτι 227 δολαρια μεσω paypal ειναι 225 ευρω, εσυ το πληρωσες μεσω paypal? Η εκτος και αν την μετατροπη σου την κανει ο κινεζος και σου ζηταει ευρω το paypal πραγμα που ακομη σ εμενα δεν εχει συμβει, ολοι μολις πας για πληρωμη σου ζητανε δολαρια απο το paypal. Τι δεν καταλαβαινεις?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,νεος στο φορουμ και γενικα σε οτι εχει να κανει με κινεζικα τηλεφωνα.

Απο τα specs που ειδα δεν μπορεσα να κρατηθω και τελικα παραγγειλα το κινητακι (advance) στις 13/3 απο (vickmall) και χθες κιολας πηρα και το tracking number.θελω να ελπιζω οτι θα το εχω στα χερια μου μεχρι το πασχα :D .Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση γιατι δεν ειμαι και τοσο εμπειρος .Αν απο την στιγμη που παρω το κινητο στα χερια μου χρειαστει να αναβαθμισω το λογισμικο του

,υπαρχει περιπτωση μετα την αναβαθμιση το κινητο να γυρισει στα κινεζικα;Kαι αν ναι σε αυτη την περιπτωση τι γινετε;Υπαρχει δηλαδη καμια λυση εκτος απο το να απευθυνθω σε καποιον τεχνικο;

Edited by tsipis1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχαχαχα ΑΥΤΟ σου λέω φιλε την μετατροπη την εκανε η τράπεζα και βγήκε 216 ευρό τελικη
kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,νεος στο φορουμ και γενικα σε οτι εχει να κανει με κινεζικα τηλεφωνα.

Απο τα specs που ειδα δεν μπορεσα να κρατηθω και τελικα παραγγειλα το κινητακι (advance) στις 13/3 απο (vickmall) και χθες κιολας πηρα και το tracking number.θελω να ελπιζω οτι θα το εχω στα χερια μου μεχρι το πασχα :D .Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση γιατι δεν ειμαι και τοσο εμπειρος .Αν απο την στιγμη που παρω το κινητο στα χερια μου χρειαστει να αναβαθμισω το λογισμικο του

,υπαρχει περιπτωση μετα την αναβαθμιση το κινητο να γυρισει στα κινεζικα;Kαι αν ναι σε αυτη την περιπτωση τι γινετε;Υπαρχει δηλαδη καμια λυση εκτος απο το να απευθυνθω σε καποιον τεχνικο;

Welcome to the forum και με το καλό να παραλάβεις! :D

Μην ανησυχείς. Ακόμα και αν με κάποιο update σου γυρίσει η γλώσσα στα Κινέζικα (και αυτό θα αφορά τη γλώσσα του περιβάλλοντος του Android - δεν κινδυνεύεις να χάσεις κάτι όπως π.χ. τη δυνατότητα να γράφεις Ελληνικά στο πληκτρολόγιο ή κάτι τέτοιο),

το περισσότερο που έχεις να κάνεις είναι πριν την αναβάθμιση να δεις πού περίπου είναι (μέσα στα Settings/Ρυθμίσεις) το (υπο)μενού για την επιλογή γλώσσας και τι εικονίδιο έχει δίπλα του.

Έτσι, ακόμα και να σου γυρίσει η γλώσσα, ξαναβρίσκεις το σωστό μενού, μπαίνεις μέσα και την ξαναγυρίζεις σε ελληνικά / αγγλικά / ό,τι άλλο είχες πριν από το upgrade!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχαχαχα ΑΥΤΟ σου λέω φιλε την μετατροπη την εκανε η τράπεζα και βγήκε 216 ευρό τελικη

Αρα δεν πλερωσες μεσω paypal!!! Ειναι λιγο ρισκο αυτο με τα κινεζακια, αν στην φερουν?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Με paypal πληρωσα αλλα εβαλα την μετατροπη να την κανει η τράπεζα μου

Offtopic, πως γινεται αυτο? οεο?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Offtopic, πως γινεται αυτο? οεο?

 

έλα παιδιά, μία απλή αναζήτηση είναι....

 

δες εδώ

αγορές με PayPal

 

(και όποιος άλλος έχει απορίες) :happy:

Link to comment
Share on other sites

Με paypal πληρωσα αλλα εβαλα την μετατροπη να την κανει η τράπεζα μου

 

Καλό αυτό αλλά σε περίπτωση που χρειαστεί να γίνει refund χάνεις λεφτά και από ισοτιμία αν έχει πέσει μέχρι να γίνει refund και πάλι κρατάει κάποια έξοδα η τράπεζα για μετατροπή από δολάρια σε ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μήπως έχει παραλάβει κανείς από GeekBuying;

Αναφέρουν ότι, It is pre-loaded android 5.0 Lollipop. Πράγμα που το θεωρώ απίθανο..

Γενικότερα σας έχουν στείλει την 4.4.4;

HD for Life..;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...