Jump to content

Αιώνιοι φοιτητές, τέλος;


Whoami
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@γατσούλι: Στην αγγλική φιλολογία Αθήνας δεν έχουμε πτυχιακή.

 

Δεν το ήξερα.

 

Θα ενημερώσω τον Ευγένιο Τριβιζά, ώστε να σταματήσει την ειδική, αγγλική, εικονογραφήμένη έκδοση του Μαύρου Γάτου. :whistle:

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 211
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 8 months later...
Ακούσατε κάτι που είπε η Γιαννάκου-Κουτσίκου για τους φοιτητές που ξεπερνάνε τα κανονικά έτη σπουδών; Θα κοπούνε λέει... :eek: Δε νομίζω να περάσει κάτι τέτοιο εύκολα πάντως, γιατί το φοιτητικό κίνημα θα αντιδράσει σθεναρά... Ελπίζω να ισχύει μόνο για τους νέους φοιτητές αυτό αν τελικά ψηφισθεί... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το έχω ακούσει. Σε κάποιες σχολές ισχύει.

Σε ποιες σχολές; Και τι ακριβώς ισχύει; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά ισχύει στη Νομική (θα ρωτήσω για σίγουρα και θα σου πω). Ότι μπορείς δηλαδή να κάνεις ένα χρόνο παραπάνω.

Και κάτι είχαν πει και για το ΠΑΠΕΙ.

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά ισχύει στη Νομική (θα ρωτήσω για σίγουρα και θα σου πω). Ότι μπορείς δηλαδή να κάνεις ένα χρόνο παραπάνω.

Και κάτι είχαν πει και για το ΠΑΠΕΙ.

Νομική αποκλείεται. Είναι ο αδερφός μου εκεί και θα το ήξερα. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Νομική αποκλείεται. Είναι ο αδερφός μου εκεί και θα το ήξερα. :rolleyes:

 

Ναι δίκιο έχεις.

Στη Γεωπονική ισχύει.

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ακούσατε κάτι που είπε η Γιαννάκου-Κουτσίκου για τους φοιτητές που ξεπερνάνε τα κανονικά έτη σπουδών; Θα κοπούνε λέει... :eek: Δε νομίζω να περάσει κάτι τέτοιο εύκολα πάντως, γιατί το φοιτητικό κίνημα θα αντιδράσει σθεναρά... Ελπίζω να ισχύει μόνο για τους νέους φοιτητές αυτό αν τελικά ψηφισθεί... :worry:

Mακάρι...:luck: Έχουν γεμίσει τα πανεπιστήμια με "παππούδες", πολλοί απο τους οποίος κάνουν απλά τουρισμό, ενώ μερικοί έχουν μάλιστα παντρευτεί...

Το φοιτητικό κίνημα θα αντιδράσει σθεναρά διότι ένα μεγάλο ποσοστό φοιτητών είναι αιώνιοι φοιτητές. Όσοι έχουν περάσει κανονικά τα μαθήματά τους ή χρωστάνε λίγα μαθήματα δέ νομίζω να κάνουν κάτι τέτοιο...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Mακάρι...:luck: Έχουν γεμίσει τα πανεπιστήμια με "παππούδες", πολλοί απο τους οποίος κάνουν απλά τουρισμό, ενώ μερικοί έχουν μάλιστα παντρευτεί...

Το φοιτητικό κίνημα θα αντιδράσει σθεναρά διότι ένα μεγάλο ποσοστό φοιτητών είναι αιώνιοι φοιτητές. Όσοι έχουν περάσει κανονικά τα μαθήματά τους ή χρωστάνε λίγα μαθήματα δέ νομίζω να κάνουν κάτι τέτοιο...

διακρινω καποια αντιπαθεια για τους "αιωνιους" φοιτητες ή κανω λαθος; δεν ξερεις ομως γιατι μπορει καποιος να εγινε αιωνιος.

Link to comment
Share on other sites

διακρινω καποια αντιπαθεια για τους "αιωνιους" φοιτητες ή κανω λαθος; δεν ξερεις ομως γιατι μπορει καποιος να εγινε αιωνιος.

 

Ναι ξερουμε...να εχει ατυχιες, κλαψ κλουψ. 1 χρονος γεματος ατυχιες δεν το νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξερουμε...να εχει ατυχιες, κλαψ κλουψ. 1 χρονος γεματος ατυχιες δεν το νομιζω...

για πες τις αφου τις ξερεις. τελος παντων, δεν αντιλεγω οτι οι περισσοτεροι βαριουνται να διαβασουν αλλα μπορει να υπαρχουν και αλλοι λογοι.

Link to comment
Share on other sites

για πες τις αφου τις ξερεις. τελος παντων, δεν αντιλεγω οτι οι περισσοτεροι βαριουνται να διαβασουν αλλα μπορει να υπαρχουν και αλλοι λογοι.

 

Για τους ελαχιστους,ελαχιστοτατους που ειχαν σοβαρο προβλημα και δεν μπορεσαν 1 χρονο + να προχωρησουν σιγουρα κατι θα υπαρξει.

Link to comment
Share on other sites

Και να περάσει το νομοσχέδιο θα αφήνει "παράθυρο" 1-2 χρόνια πλέον των ετών φοίτησης.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ναι να ισχύσει. Αλλά να μην πιάσει εμάς τους παλιούς. Αν ο άλλος κάνει την προσπάθεια να μαζέψει τα ασυμάζευτα, είναι λίγο αδικία να τον πετάξεις έτσι έξω, εκεί που δεν το περιμένει.

Οι νέοι, όταν μπαίνουν θα ξέρουν πως δε θα συγχωρούνται πλέον τα αραλίκια κτλ, οπότε θα ακολουθούν διαφορετική τακτική φοβούμενοι πως θα υποστούν τις όποιες συνέπειες.. Γι' αυτο καλό θα είναι να υπάρξει μια ενδιάμεση μεταβατική περίοδος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα, γιατί αν πιάνει και αναδρομικά την πάτησα...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξερουμε...να εχει ατυχιες, κλαψ κλουψ. 1 χρονος γεματος ατυχιες δεν το νομιζω...

 

Συγγνωμη, αλλα εγω εχω φιλο που εκτος απο τη σχολη του ασχολειται και ιδιαιτερως σοβαρα και με τη μουσικη (οχι απλα ως χομπυ εννοω) και παραλληλα προσπαθει οσο μπορει να διαβαζει για τα μαθηματα του. Δεδομενου οτι εχει 3 ωρες προβα τη μερα (ωδειο ή μονος), 2-3 ωρες μαθημα στη σχολη, και παραλληλα διαβαζει και μεσα στην εβδομαδα για τη σχολη του, θεωρειται "ρεμπελος" ή ανευθυνος; Παρολα αυτα ομως, εχει φτασει πεμπτο ετος και χρωσταει καμια 15-29 μαθηματα. Θα ειναι δικαιο να εκδιωχθει απο το Πανεπιστημιο ή οχι; (εκτος και αν πολλοι θα χρωστουσαν λιγοτερα, οντας Ηλεκ.Μηχανικοι)

 

Παραδειγμα δευτερο:

Μια φιλη μου, ετυχε και στο πρωτο της ετος αρρωστησε βαρια, οποτε καταστραφηκε ολο το εξαμηνο της (και το επομενο, εφοσον δεν ειχε τις απαραιτητες βασεις) και ετσι εχει μεινει ενα ετος "πισω".

 

Μπορει να πει καποιος, "Οκ, αλλα αυτες ειναι μεμονωμενες περιπτωσεις". Αν συνυπολογισουμε ομως, εκτος απο αυτους που για λογους υγειας ή "εξωσχολικων" δραστηριοτητων δεν προλαβαινουν, και τα παιδια που αναγκαζονται να δουλεψουν ή που πολυ απλα προσπαθουν αλλα δεν καταφερνουν να περνουν μαθηματα (δεν νομιζω οτι σε ολες τις σχολες αρκει να εχεις παρακολουθησει/διαβασει το μαθημα. Παιζουν και αλλα πραγματα σημαντικο ρολο. ;) ) το ποσοστο δεν πιστευω οτι ειναι αναξιο αναφορας. :)

 

Ακομα, ας εκφρασω και μια αλλη απορια μου (που δεν ειναι ρητορικη, ειλικρινα αναρωτιεμαι) : Σε τι ακριβως επηρεαζει τα δημοσιονομικα στοιχεια ή και την κοινωνια ενας αιωνιος φοιτητης; :confused: Στα εξτρα ενα δυο νεα βιβλια τον χρονο που παιρνει επειδη αλλαξαν; Στα αμφιθεατρα (που δεν παταει, οντας "αιωνιος") ; Στη σιτιση ή την εκπτωση σε διαφορες υπηρεσιες (που δεν λαμβανει μετα απο καποια ετη) ; :O

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Ατυχιες; Να σου πω κι εγω μια 'ατυχια'. Στην σχολη μου (τα παλια τα χρονια) υπηρχαν φοιτητες που καθυστερησαν πανω απο δυο χρονια, επειδη καποιος ξεμωραμενος κομπλεξικος καθηγητης περνουσε 5 ατομα στα 600 (ΔΕΝ ειναι σχημα λογου). Το τμημα αναγκαστηκε να του δωσει ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ αδεια καποιον Σεπτεμβριο για να ξεμπλοκαρει η κατασταση.

 

Αν λοιπον το μετρο που προαναφερθηκε συνοδευτει και με κανονικοποιηση των βαθμων και θεσπιση ποσοστου επιτυχοντων (δηλαδη να περναει μινιμουμ καποιο ποσοστο φοιτητων, οπως στο εξωτερικο. Αν κοβεται το 99% των φοιτητων μαλλον δεν φταινε οι φοιτητες) εχει καλως. Αλλιως, το μετρο θα οδηγησει σε πολλα προβληματα λογω της απιστευτης ασυδοσιας των ελληνων καθηγητων.

Link to comment
Share on other sites

Ατυχιες; Να σου πω κι εγω μια 'ατυχια'. Στην σχολη μου (τα παλια τα χρονια) υπηρχαν φοιτητες που καθυστερησαν πανω απο δυο χρονια, επειδη καποιος ξεμωραμενος κομπλεξικος καθηγητης περνουσε 5 ατομα στα 600 (ΔΕΝ ειναι σχημα λογου). Το τμημα αναγκαστηκε να του δωσει ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ αδεια καποιον Σεπτεμβριο για να ξεμπλοκαρει η κατασταση.

 

Αν λοιπον το μετρο που προαναφερθηκε συνοδευτει και με κανονικοποιηση των βαθμων και θεσπιση ποσοστου επιτυχοντων (δηλαδη να περναει μινιμουμ καποιο ποσοστο φοιτητων, οπως στο εξωτερικο. Αν κοβεται το 99% των φοιτητων μαλλον δεν φταινε οι φοιτητες) εχει καλως. Αλλιως, το μετρο θα οδηγησει σε πολλα προβληματα λογω της απιστευτης ασυδοσιας των ελληνων καθηγητων.

Noμίζω ότι εκεί είναι το θέμα. Η ευκολία με την οποία κόβουν μερικοί καθηγητές τους φοιτητές είναι αδικαιολόγητη. Πώς μετά να μην καθυστερήσεις αν κόβεσαι σε μάθημα 4 και 5 φορές επειδή έτσι απλά γουστάρει ο καθηγητής; Πώς να μην κόβεσαι αν σου βάζει συνεχώς θέματα που είναι ουσιαστικά εκτός ύλης, εκτός βιβλίου και τις περισσότερες φορές είναι κρίσεως και απαιτεί θεωρίες που ούτε νομπελίστας δεν έχει βγάλει ακόμα;

 

Στο εξωτερικό μπορεί να μην έχει αιώνιους αλλά σίγουρα δεν κόβεται το 65-75% των γραπτών σε κάθε μάθημα... Αν περνάνε και εδώ με τέτοια ευκολία ναι συμφωνώ να κοπούν οι αιώνιοι. Επίσης στο εξωτερικό δεν δουλεύουν με το σύστημα "πάρε τον τόμο, διάβασέ τον και έλα δώσε". Ξέρω ότι υπάρχουν σημειώσεις, θέματα παλαιοτέρων ετών που ανακυκλώνονται και γενικά οι φοιτητές διαβάζουν αυτά που πραγματικά τους ενδιαφέρουν και όχι όλες τις "μπούρδες" που γράφει ο κάθε βλάκας συγγραφέας του βιβλίου.

 

Καλή η θεωρία αλλά να το βλέπουμε σφαιρικά το ζήτημα και πρακτικά.

Link to comment
Share on other sites

Πώς μετά να μην καθυστερήσεις αν κόβεσαι σε μάθημα 4 και 5 φορές επειδή έτσι απλά γουστάρει ο καθηγητής;

 

Αχ μακάρι να ήταν 4-5 φορές. Εγώ ένα μάθημα 13 φορές το έχω δώσει και ακόμα τίποτα. Αυτή τη φορά μου έβαλε 1,6! :( Όταν ζήτησα να δω το γραπτό μου τα είχα όλα σωστά και όταν τον ρώτησα γιατί με έκοψε μου απάντησε ότι δεν του τα έχω εξηγήσει καλά και μου έβαζε εκείνη τη στιγμή ερωτηματικά!!! Τον σκοτώνεις ή όχι? :rocket: :rocket:

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στο εξωτερικό δεν δουλεύουν με το σύστημα "πάρε τον τόμο, διάβασέ τον και έλα δώσε".

Πέστο ψέματα.

Κοιτούσα προχθές τη βιβλιοθήκη με τα βιβλία του πανεπιστημίου.

Κάτι γομάρια βιβλία 600 σελίδες και άνω...

Απορουσα πως τα διάβασα όλα αυτά.

Ούτε θέλω να σκεφτώ τι βιβλία έχουν παιδιά από άλλες σχολές πιο θεωρητικές.... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη, αλλα εγω εχω φιλο που εκτος απο τη σχολη του ασχολειται και ιδιαιτερως σοβαρα και με τη μουσικη (οχι απλα ως χομπυ εννοω) και παραλληλα προσπαθει οσο μπορει να διαβαζει για τα μαθηματα του. Δεδομενου οτι εχει 3 ωρες προβα τη μερα (ωδειο ή μονος), 2-3 ωρες μαθημα στη σχολη, και παραλληλα διαβαζει και μεσα στην εβδομαδα για τη σχολη του, θεωρειται "ρεμπελος" ή ανευθυνος; Παρολα αυτα ομως, εχει φτασει πεμπτο ετος και χρωσταει καμια 15-29 μαθηματα. Θα ειναι δικαιο να εκδιωχθει απο το Πανεπιστημιο ή οχι; (εκτος και αν πολλοι θα χρωστουσαν λιγοτερα, οντας Ηλεκ.Μηχανικοι)

 

Προβλημα του. Εγω θα τον χαρακτηριζα ανευθυνο. Δε μας λες καλυτερα ποσα μαθηματα εχει περασει? :D :p Δεν βλεπω παντως καπου την αδικια που λες..

 

 

 

Παραδειγμα δευτερο:

Μια φιλη μου, ετυχε και στο πρωτο της ετος αρρωστησε βαρια, οποτε καταστραφηκε ολο το εξαμηνο της (και το επομενο, εφοσον δεν ειχε τις απαραιτητες βασεις) και ετσι εχει μεινει ενα ετος "πισω".

 

Μπορει να πει καποιος, "Οκ, αλλα αυτες ειναι μεμονωμενες περιπτωσεις". Αν συνυπολογισουμε ομως, εκτος απο αυτους που για λογους υγειας ή "εξωσχολικων" δραστηριοτητων δεν προλαβαινουν, και τα παιδια που αναγκαζονται να δουλεψουν ή που πολυ απλα προσπαθουν αλλα δεν καταφερνουν να περνουν μαθηματα (δεν νομιζω οτι σε ολες τις σχολες αρκει να εχεις παρακολουθησει/διαβασει το μαθημα. Παιζουν και αλλα πραγματα σημαντικο ρολο. ;) ) το ποσοστο δεν πιστευω οτι ειναι αναξιο αναφορας. :)

 

Ακομα, ας εκφρασω και μια αλλη απορια μου (που δεν ειναι ρητορικη, ειλικρινα αναρωτιεμαι) : Σε τι ακριβως επηρεαζει τα δημοσιονομικα στοιχεια ή και την κοινωνια ενας αιωνιος φοιτητης; :confused: Στα εξτρα ενα δυο νεα βιβλια τον χρονο που παιρνει επειδη αλλαξαν; Στα αμφιθεατρα (που δεν παταει, οντας "αιωνιος") ; Στη σιτιση ή την εκπτωση σε διαφορες υπηρεσιες (που δεν λαμβανει μετα απο καποια ετη) ; :O

 

Τετοιες περιπτωσεις οπως θα ξερεις καλυτερα απο μενα, ειναι 1-2 το πολυ σε καθε τμημα. Μην ανησυχεις, θα βρουν κατι για να βοηθησουν τους συμφοιτητες σου.

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν εχει το δικαιωμα να αποκαλει καποιον "αιωνιο" χωρις να ξερει τους λογους που τον εκαναν... :mad: αλλα φαινεται,στην ωραια κοινωνια που ζουμε,μας αρεσει να κολλαμε ταμπελιτσες & να πιπιλαμε καραμελιτσες για ο,τι διαφορετικο,"εκτος προγραμματος-χρονοδιαγραμματος" βλεπουμε... :rolleyes:

 

Ρωταω λοιπον:περα απ'τους "επαγγελματιες φοιτητες",οι υπολοιποι τι συμφερον εχουν να ειναι "αιωνιοι"?Μηπως ειναι τοσο μαζοχες ωστε τους αρεσει να κοβονται συνεχεια?'Η να διαβαζουν το ιδιο μαθημα μηνες(ή χρονια)?Μηπως ειναι χαζοι & δεν παιρνουν τα γραμματα?'Η μηπως εχουν πεσει θυματα της αδιαφοριας των καθηγητων τους & του απαραδεκτου τροπου βαθμολογησης?

 

Αν θελει το κρατος να κανει κατι για τους "αιωνιους",ας αναρωτηθει για τι αποτυγχανουν...κι ας τους στηριξει(με την προυποθεση βεβαια οτι & οι ιδιοι στηριζουν τον εαυτο τους,δηλαδη διαβαζουν),οχι να τους δαιμονοποιει & να τους βαζει στη μαυρη λιστα... :rolleyes:

 

Nrg,οπως ξερεις στην Ελλαδα δεν ισχυει ο,τι στην Αγγλια...και ο νοων νοειτω :X για να μη φερω παραδειγματα απο αλλες χωρες,οπως Ιταλια,οπου η κατασταση ειναι ιδια & χειροτερη απο την ελληνικη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...