Jump to content

Mlais M9 (Star H930 / AXGIO Neon N2Q / WICO S100)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω ακουω αυτοι δεν με ακουνεε ομως, βουιζει στους αλλους και δεν ακουνε καν τι λεω

 

Δες λίγο τις τιμές του μικροφώνου από το Engineer Mode και κάνε τις ποστ για να σου πω αν φταίνε αυτές. Δυστυχώς δεν έχω πλέον το κινητό στα χέρια μου για να σου γράψω τις σωστές ρυθμίσεις. Αν δεν είναι αυτό λογικά υπάρχει πρόβλημα στο κινητό.

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 584
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δες λίγο τις τιμές του μικροφώνου από το Engineer Mode και κάνε τις ποστ για να σου πω αν φταίνε αυτές. Δυστυχώς δεν έχω πλέον το κινητό στα χέρια μου για να σου γράψω τις σωστές ρυθμίσεις. Αν δεν είναι αυτό λογικά υπάρχει πρόβλημα στο κινητό.

 

Που ακριβώς είναι αυτες; με το MTK Engineering εννοείς; Και με μένα είναι απελπισταπελπιστική η κατάσταση, εφτιαξε για λίγο με την μείωση της εντασης και τώρα δεν με ακουει κανείς. Ούτε με hands free.

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβώς είναι αυτες; με το MTK Engineering εννοείς; Και με μένα είναι απελπισταπελπιστική η κατάσταση, εφτιαξε για λίγο με την μείωση της εντασης και τώρα δεν με ακουει κανείς. Ούτε με hands free.

 

Πήγαινε στις κλήσεις και πάτα *#*#3646633#*#* και ανοίγει το EngineerMode.

Πηγαίνεις στην καρτέλα Hardaware Testing---> Audio ---> Normal Mode ---> Type "Sph"

και γράψε λίγο τις 7 τιμές από το Level 0 εως Level 6 για να δούμε αν το πρόβλημα είναι από τις ρυθμίσεις αρχικά.

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις κλήσεις και πάτα *#*#3646633#*#* και ανοίγει το EngineerMode.

Πηγαίνεις στην καρτέλα Hardaware Testing---> Audio ---> Normal Mode ---> Type "Sph"

και γράψε λίγο τις 7 τιμές από το Level 0 εως Level 6 για να δούμε αν το πρόβλημα είναι από τις ρυθμίσεις αρχικά.

 

πως βγαινουμε μετα απο το EnginnerMode μην κανω καμια βλακεια? :p

Link to comment
Share on other sites

πως βγαινουμε μετα απο το EnginnerMode μην κανω καμια βλακεια? :p

 

Χαχαχα όπως σε κάθε εφαρμογή μην φοβάσαι :)

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις κλήσεις και πάτα *#*#3646633#*#* και ανοίγει το EngineerMode.

Πηγαίνεις στην καρτέλα Hardaware Testing---> Audio ---> Normal Mode ---> Type "Sph"

και γράψε λίγο τις 7 τιμές από το Level 0 εως Level 6 για να δούμε αν το πρόβλημα είναι από τις ρυθμίσεις αρχικά.

 

Με MTK engineering γιατι σε engineering mode με *#*#3646633#*#* δεν έμπαινε

 

sph 0-40, 1-76, 2-92, 3-108, 4-124, 5-136, 6- 148

Link to comment
Share on other sites

Αυτες ειναι οι εργοστασιακες τιμες και με το δικο μου δεν εχω κανενα προβλημα με ακουστικο και μικροφωνο. Ακομα. Στο μελλον θα δειξει. Μια φορα εβαλα handsfree για ενα τηλεφωνημα και μου ειπαν οτι ακουγομαι πολυ μακρια.

Καποιες διακοπες που τις ειχε και το παλιοτερο τηλεφωνο μου σε συνομιλιες τις εχει και αυτο με vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Εδω και κανενα 2μηνο το εχω παρει στην γυναικα μου.

Γενικα ειναι πολυ ευχαριστημενη με το κινητο. Απο προχτες ομως, πειραμε ενα bluetooth ακουστικο και παρατηρησα οτι αν το απομακρινεις πανω απο 1 μετρο απο την συσκευη, δεν ακους τιποτα. Ακομα και στην τσεπη αν το βαλω δεν ακουω απο το ακουστικο. Πρεπει να εχω την συσκευη στο χερι για να μπορω να μιλαω.

Τις ιδιες δοκιμες εκανα και με αλλο κινητο και δουλευει κανονικα οποτε δεν ειναι θεμα bluetooth.

Απο οτι καταλαβαινω εχει πολυ χαμηλο σημα bluetooth το mlais. Μπορω να κανω τιποτα να το βελτιωσω; Εσεις το εχεται παρατηρησει;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σήμερα μου έκανε ένα τρελό πράγμα το κινητό. Ενώ η μπαταρία ήταν στο 53% άκουγα τραγούδια με hands free και μέσα σε 15 λεπτά μου τελείωσε όλη τη ΜΠΑΤΑΡΙΑ!!!!Έως εκείνη τη στιγμή η μπαταρία λειτουργούσε φυσιολογικά!!!Μπορεί να μου πει κάποιος τι μπορεί να συνέβη;
Link to comment
Share on other sites

Με MTK engineering γιατι σε engineering mode με *#*#3646633#*#* δεν έμπαινε

 

sph 0-40, 1-76, 2-92, 3-108, 4-124, 5-136, 6- 148

 

Τα ιδια και σε εμενα εμφανιζει, και συνεχιζει το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια και σε εμενα εμφανιζει, και συνεχιζει το προβλημα

 

και χειροτερεύει, έβαλα και τις ρυθμίσεις του Μπίλ απο το ΜΤΚ και τώρα δεν ακούω και εγώ καλά....

Link to comment
Share on other sites

και χειροτερεύει, έβαλα και τις ρυθμίσεις του Μπίλ απο το ΜΤΚ και τώρα δεν ακούω και εγώ καλά....

 

Kαι εγω τις εβαλα αλλα διαφορα δεν ειδα, πφφφ καποιος να βοηθησει? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για το μικρόφωνο δεν ξέρω αν γίνεται κάτι. Ίσως να δοκιμάσετε μια επαναφορά μπας και γίνει. Γενικά "σταματάει" να λειτουργεί όταν εμφανίζεται το φαινόμενο που κολλάει το ηχείο. Τότε δεν λειτουργούσε (σε μένα) όχι γενικά.

 

Όσο αφορά τον ήχο δοκιμάστε αυτό, EngineerMode ---> Audio ---> LoudSpeaker Mode ---> Media/Ring και βάλτε στα τελευταία lvl του Media και του Ring με την τιμή 232 και πείτε μου αν βελτιώθηκε καθόλου. Δεν έχω το κινητό πλεον.

 

 

Δεύτερον δοκιμάστε μετά την αλλαγή αν δεν φτιάξει να βάλετε εκεί που λέει Max Vol. 0~160: 120 και πείτε μου.

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για το μικρόφωνο δεν ξέρω αν γίνεται κάτι. Ίσως να δοκιμάσετε μια επαναφορά μπας και γίνει. Γενικά "σταματάει" να λειτουργεί όταν εμφανίζεται το φαινόμενο που κολλάει το ηχείο. Τότε δεν λειτουργούσε (σε μένα) όχι γενικά.

 

Όσο αφορά τον ήχο δοκιμάστε αυτό, EngineerMode ---> Audio ---> LoudSpeaker Mode ---> Media/Ring και βάλτε στα τελευταία lvl του Media και του Ring με την τιμή 232 και πείτε μου αν βελτιώθηκε καθόλου. Δεν έχω το κινητό πλεον.

 

 

Δεύτερον δοκιμάστε μετά την αλλαγή αν δεν φτιάξει να βάλετε εκεί που λέει Max Vol. 0~160: 120 και πείτε μου.

 

Συνεχιζει το προβλημα. Μηπως θα επρεπε να πειραξουμε τις τιμες στο mic και οχι στο ring/media?

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζει το προβλημα. Μηπως θα επρεπε να πειραξουμε τις τιμες στο mic και οχι στο ring/media?

 

Όπως σου αναφερα σε μένα το πρόβλημα δημιουργήθηκε λογου ηχείου οπου εξαιτίας του κόβεται ο ήχος στο μικρόφωνο.

 

Για κάτι διαφορετικό δεν μπορω να βοηθήσω δυστηχως.. Μιας κ την συσκευή δεν την έχω πια..

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου αναφερα σε μένα το πρόβλημα δημιουργήθηκε λογου ηχείου οπου εξαιτίας του κόβεται ο ήχος στο μικρόφωνο.

 

Για κάτι διαφορετικό δεν μπορω να βοηθήσω δυστηχως.. Μιας κ την συσκευή δεν την έχω πια..

 

Σε ευχαριστω να ρωτησω κατι αν περασω το Software απο το σιτε της λες να δω καμια αλλαγη? Με την επαναφορα εργοστασιακων δεν ειδα παντως καποια αλλαγη. Στην αρχη ηταν μια χαρα το κινητο το προβλημα αρχισε αποταν εβαλα την θηκη της mlais μια με μπροστινο προστατευτικο (εβγαζες το καπακι απο πισω και κουμπωνε το καπακι της θηκης)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω να ρωτησω κατι αν περασω το Software απο το σιτε της λες να δω καμια αλλαγη? Με την επαναφορα εργοστασιακων δεν ειδα παντως καποια αλλαγη. Στην αρχη ηταν μια χαρα το κινητο το προβλημα αρχισε αποταν εβαλα την θηκη της mlais μια με μπροστινο προστατευτικο (εβγαζες το καπακι απο πισω και κουμπωνε το καπακι της θηκης)

 

Δεν νομίζω, αλλά δεν χάνεις να το δοκιμάσεις :)

Παράγγειλα και εγώ αυτή την θήκη, αν πάθει τίποτα το κινητό θα ενημερώσω :p

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σήμερα το μεσημέρι έσπασα το digitizer και την οθόνη του Mlais μεσα στην τσέπη του παντελονιού από υπερβολική καμπυλότητα. Το μεταλλικό πλαίσιο δεν είχε την απαιτούμενη ακαμψία και ...τέλος. Το τηλέφωνο φαίνεται να λειτουργεί κατά τα λοιπά (και το digitizer παρά τις ρωγμές) αλλά αφού δεν βλέπω δεν μπορώ να το χειριστώ. Πάνω που το είχα στήσει όπως το ήθελα και μου άρεσε σε όλα πλην της ποιότητας ήχου για μουσική στα ακουστικά. Δεν με παίρνουν και τα ...δάκρυα (λόγω τιμής προσφοράς) αλλά δεν είχε και κανένα άλλο πρόβλημα γμτ. Ήταν άψογο κομμάτι και πήγε στράφι.

Θα ψάξω για κάτι διαφορετικό αλλά αν κάποιος δεν θέλει το δικό του ας ρίξει ένα PM αν δεν βρω κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι η ένδειξη της μπαταρίας του είναι πολύ ανακριβής. Μπορεί μετά τη φόρτιση να μένει ώρες στο 100%, ενώ κάτω από το 30% να πέφτει (ή και να σβήνει) πάρα πολύ γρήγορα. Πρόβλημα που δε διορθώθηκε με κάποιο app.

 

Από κει και πέρα, επειδή η ζελατίνα του έχει γίνει σε κακά χάλια, μήπως κάποιος μπορεί με σιγουριά να επιβεβαιώσει αν έχει/δεν έχει gorilla glass? Χαράζει τελικά δηλαδή χωρίς προστασία ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει απ ότι φαίνεται. Το δικό μου δεν είχε χαραχτεί γιατί δεν είχε μείνει χωρίς ζελατίνα για να ξέρω. Εγώ έβαλα ζελατίνα από thl t6 που ταιριάζει ακριβώς με ένα μικρό κόψιμο με ψαλιδάκι στους sensors και ήταν άψογη για πολύ καιρό και κληρή χρήση. Γράφω ποιές είχα πάρει σε προηγούμενο post πριν καιρό. Είχε βρεί για m9 ο piras και το είχε γράψει και αυτός αν θυμάμαι καλά. Η δικιά του, εργοστασιακή ήταν όντως τεράστια μάπα. Χαραζόταν και με τα δάχτυλα.

Η μπαταρία του άψογη σε όλα. Σε ποσοστά, σε φόρτιση, σε διάρκεια (για τη χρήση μου πάντα).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι η ένδειξη της μπαταρίας του είναι πολύ ανακριβής. Μπορεί μετά τη φόρτιση να μένει ώρες στο 100%, ενώ κάτω από το 30% να πέφτει (ή και να σβήνει) πάρα πολύ γρήγορα. Πρόβλημα που δε διορθώθηκε με κάποιο app.

 

Από κει και πέρα, επειδή η ζελατίνα του έχει γίνει σε κακά χάλια, μήπως κάποιος μπορεί με σιγουριά να επιβεβαιώσει αν έχει/δεν έχει gorilla glass? Χαράζει τελικά δηλαδή χωρίς προστασία ή όχι;

 

Κανε ενα calibration στη μπαταρια σιγουρα θα δεις διαφορα προς το καλυτερο.

Μεσα στο post υπαρχει ενας συνδεσμος για ζελατινες απο tinydeal εχω παρει αλλα δεν εχω λαβει ακομα οταν λαβω θα πω εντυπωσεις.

Οσον αφορα το τηλεφωνο τωρα ημουν απο τους πρωτους που παρελαβαν εχει κλεισει 2 μηνες συνεχους και σκληρης χρησης και δεν εχει κανει κιχ. Νιωθω πολυ τυχερος που το πηρα με το κουπονακι και 58 ευρω!!!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με ζελατίνα βλέπω ότι στο aliexpress έχει tempered glass στα 6.99 δολλάρια

 

http://www.aliexpress.com/item/For-Mlais-M9-9H-and-HD-0-26mm-5-inch-Film-Tempered-Glass-Screen-Protector-from/32326820892.html

Link to comment
Share on other sites

Πηρα κι εγω την συσκευη. Ολα δουλευουν Ρολοι, κανενα προβλημα. το GPS το βρισκει γρηγορα. Το εκανα Root με το Cydia Impactor. αφαιρεσα περιττες εφαρμογες. Η μπαταρια με Wifi ολη μερα την βγαζει την μερα....Αλλα με 3G ανοικτο συνεχεια εκει τα φτυνει η μπαταρια. Μια ολοκληρωμενη συσκευη χωρις κανενα προβλημα. Αν χαλασει δεν θα τα κλαιω γιατι εδωσα μονο 70 ευρω. :D
Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Πηρα κι εγω την συσκευη. Ολα δουλευουν Ρολοι, κανενα προβλημα. το GPS το βρισκει γρηγορα. Το εκανα Root με το Cydia Impactor. αφαιρεσα περιττες εφαρμογες. Η μπαταρια με Wifi ολη μερα την βγαζει την μερα....Αλλα με 3G ανοικτο συνεχεια εκει τα φτυνει η μπαταρια. Μια ολοκληρωμενη συσκευη χωρις κανενα προβλημα. Αν χαλασει δεν θα τα κλαιω γιατι εδωσα μονο 70 ευρω. :D

 

70 ευρώ από που το πήρες; Γιατί θέλω να πάρω μια ακόμα τέτοια συσκευή.

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...