Jump to content

Mlais M9 (Star H930 / AXGIO Neon N2Q / WICO S100)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλα τελούν εν υγεία και πλήρη λειτουργικότητα βλέπω. Τηλεφωνάρες....

Όταν περνάμε τη ρομ από needrom ή οποιαδήποτε άλλη official rom τσεκάρουμε στο spflashtools μόνο 3 partition.

Για να μην μπερδευόμαστε πατάμε σαν επιλογή download από το drop down menu το MOTA update. Δηλαδή το update που προσομοιώνει μία αναβαθμιση Over The Air σαν να μας ερχόταν επίσημα από το εργοστάσιο. Με αυτόν τον τρόπο φλασάρουμε μόνο system, bootloader και recovery. Όσοι έχουν custom recovery τότε αποεπιλέγουν και αυτό, για να μην επιστρέψουν στο stock recovery, και αυτόματα το drop down μεταβάλεται σε download με 2 επιλογές. Με τον τρόπο αυτό δεν κινδυνεύουμε από τίποτα.

Μην περνάτε ρομ από Wico κλπ γιατί έχουν διαφορετικές διευθύνσεις στα partition. Δείτε μέσα στο scatter file για να καταλάβετε τη μεταβολή. Όταν το spflashtool δει διαφορετικές διευθύνσεις στο scatter από αυτές που έχει το τηλέφωνο που συνδέουμε τότε ζητάει PMT download και μόνο επιλογή του firmware upgrade στο drop down menu που περιλαμβάνει ΟΛΑ τα partitions. Η επιλογή αυτή κάνει format θέλουμε δεν θέλουμε πριν το download οπότε αν στραβώσει κάτι και δεν τελειώσει έχουμε τούβλο. Επίσης περνάει και preloader, mbr που είναι άλλος ένας λόγος για τούβλο.

Το αν αυτό είναι σωστό ή όχι, επικίνδυνο ή όχι και αν είναι κρίσιμο θέμα οι preload drivers (επειδή αναφέρθηκε) δεν έχει καμία σημασία αν το έχω πει εγώ που ασχολούμαι με ΜΤΚ πρώτη φορά τις τελευταίες 20 μέρες. Αρκεί να διαβάσουμε τους guru του φόρουμ μας και του XDA που έχω μάθει να τους διαβάζω με προσοχή.

Τουλάχιστον όταν διακινδυνεύουμε κάτι να αξίζει τον κόπο και να ξέρουμε τι κάνουμε.

 

Ξέρετε που μπορώ να βρω τη ρομ για Axgio n2q που θέλω να ρίξω μια ματιά στο scatter; Του Wico έχει ακόμα μικρότερο app partition. Έχω φάει κόλλημα με το repartition που δεν μου έχει κάτσει ακόμα και το ψάχνω.

Εγώ έτσι θα το σκοτώσω μια μέρα το τηλέφωνο με τη μανία που με έχει πιάσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 584
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για 60 ευρο αξίζει που το πηραμε οι ποιο πολλοί τώρα για παραπάνω πιστεύω παιρνεις και καλύτερο έχει τα θεματακιατου!!! Π.χ light sensor δουλεύει αλλά θέλει πειραγμα η συσκευη magnetic και orientation sensor ξεχνατους δεν δουλεύουν όταν κάνεις restart σου χάνει την αυτόματη περιστροφή μπαταρία 1800mah (βγάζει μέρα ανετοτατα) κάμερα 5+2 αλλά μου μοιάζει σαν 5+1 μέρα βγάζει καλές φωτογραφίες βράδυ άστα φλας καλουτσικο καμία σχέση όμως με το δυπλο φλας που έχει το a806 lenovo (RESPECT!!!) Σε γενικές γραμμές για έναν μέσω χρήστη είναι πολλή καλό κινητό μέχρι 90 θα το ξαναπερνα το κινητακη από κολληματα μέχρι στιγμής κανένα!!!
Link to comment
Share on other sites

Όλα τελούν εν υγεία και πλήρη λειτουργικότητα βλέπω. Τηλεφωνάρες....

Όταν περνάμε τη ρομ από needrom ή οποιαδήποτε άλλη official rom τσεκάρουμε στο spflashtools μόνο 3 partition.

Για να μην μπερδευόμαστε πατάμε σαν επιλογή download από το drop down menu το MOTA update. Δηλαδή το update που προσομοιώνει μία αναβαθμιση Over The Air σαν να μας ερχόταν επίσημα από το εργοστάσιο. Με αυτόν τον τρόπο φλασάρουμε μόνο system, bootloader και recovery. Όσοι έχουν custom recovery τότε αποεπιλέγουν και αυτό, για να μην επιστρέψουν στο stock recovery, και αυτόματα το drop down μεταβάλεται σε download με 2 επιλογές. Με τον τρόπο αυτό δεν κινδυνεύουμε από τίποτα.

Μην περνάτε ρομ από Wico κλπ γιατί έχουν διαφορετικές διευθύνσεις στα partition. Δείτε μέσα στο scatter file για να καταλάβετε τη μεταβολή. Όταν το spflashtool δει διαφορετικές διευθύνσεις στο scatter από αυτές που έχει το τηλέφωνο που συνδέουμε τότε ζητάει PMT download και μόνο επιλογή του firmware upgrade στο drop down menu που περιλαμβάνει ΟΛΑ τα partitions. Η επιλογή αυτή κάνει format θέλουμε δεν θέλουμε πριν το download οπότε αν στραβώσει κάτι και δεν τελειώσει έχουμε τούβλο. Επίσης περνάει και preloader, mbr που είναι άλλος ένας λόγος για τούβλο.

Το αν αυτό είναι σωστό ή όχι, επικίνδυνο ή όχι και αν είναι κρίσιμο θέμα οι preload drivers (επειδή αναφέρθηκε) δεν έχει καμία σημασία αν το έχω πει εγώ που ασχολούμαι με ΜΤΚ πρώτη φορά τις τελευταίες 20 μέρες. Αρκεί να διαβάσουμε τους guru του φόρουμ μας και του XDA που έχω μάθει να τους διαβάζω με προσοχή.

Τουλάχιστον όταν διακινδυνεύουμε κάτι να αξίζει τον κόπο και να ξέρουμε τι κάνουμε.

 

Ξέρετε που μπορώ να βρω τη ρομ για Axgio n2q που θέλω να ρίξω μια ματιά στο scatter; Του Wico έχει ακόμα μικρότερο app partition. Έχω φάει κόλλημα με το repartition που δεν μου έχει κάτσει ακόμα και το ψάχνω.

Εγώ έτσι θα το σκοτώσω μια μέρα το τηλέφωνο με τη μανία που με έχει πιάσει.

 

σωστοτατος.......ειδικα σε κινητα οπως αυτο, που εχω δει οτι ο αποθηκευτικος του χωρος δεν ειναι ενοποιημενος, σιγουρα θα εχει θεμα καποιος αν εχει πειραχτει το scatter file. Θα πρεπει να γνωριζουμε επισης οτι μπορουμε να πειραξουμε τον αποθηκευτικο χωρο δηλαδη να τον αυξομειωσουμε οσο επιθυμουμε χρησιμοποιοντας το απλο calc των windows απλα βαζοντας το σε programmer mode και hex calc, πρεπει δηλαδη να υπολογισουμε εκ νεου την αρχη και το τελος (addressing) απο τα διαμερισματα που θα εχει ο νεος χωρος αποθηκευσης που εμεις θα θεσουμε. Αν μια rom που κατεβαζουμε εχει πειραχτει τοτε φυσικα διαφωνει και το pmt οποτε σφαλμα απο το flash tools και αναγκη για format και αντιο nvram. Tα λεω καλα? :confused:

 

----- προσθήκη μηνύματος 41 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για 60 ευρο αξίζει που το πηραμε οι ποιο πολλοί τώρα για παραπάνω πιστεύω παιρνεις και καλύτερο έχει τα θεματακιατου!!! Π.χ light sensor δουλεύει αλλά θέλει πειραγμα η συσκευη magnetic και orientation sensor ξεχνατους δεν δουλεύουν όταν κάνεις restart σου χάνει την αυτόματη περιστροφή μπαταρία 1800mah (βγάζει μέρα ανετοτατα) κάμερα 5+2 αλλά μου μοιάζει σαν 5+1 μέρα βγάζει καλές φωτογραφίες βράδυ άστα φλας καλουτσικο καμία σχέση όμως με το δυπλο φλας που έχει το a806 lenovo (RESPECT!!!) Σε γενικές γραμμές για έναν μέσω χρήστη είναι πολλή καλό κινητό μέχρι 90 θα το ξαναπερνα το κινητακη από κολληματα μέχρι στιγμής κανένα!!!

orientation sensor δεν δουλευει? αρα αντιο παιχνιδια???!!!! τωρα για τον magnetic δεν νοιαζομαι κ πολυ, εξαλλου και πιο ακριβα κινητα δεν εχουν η και ανα εχουν δεν υπαρχει το λογισμικο να τον τρεξει.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

σωστοτατος.......ειδικα σε κινητα οπως αυτο, που εχω δει οτι ο αποθηκευτικος του χωρος δεν ειναι ενοποιημενος, σιγουρα θα εχει θεμα καποιος αν εχει πειραχτει το scatter file. Θα πρεπει να γνωριζουμε επισης οτι μπορουμε να πειραξουμε τον αποθηκευτικο χωρο δηλαδη να τον αυξομειωσουμε οσο επιθυμουμε χρησιμοποιοντας το απλο calc των windows απλα βαζοντας το σε programmer mode και hex calc, πρεπει δηλαδη να υπολογισουμε εκ νεου την αρχη και το τελος (addressing) απο τα διαμερισματα που θα εχει ο νεος χωρος αποθηκευσης που εμεις θα θεσουμε. Αν μια rom που κατεβαζουμε εχει πειραχτει τοτε φυσικα διαφωνει και το pmt οποτε σφαλμα απο το flash tools και αναγκη για format και αντιο nvram. Tα λεω καλα? :confused:

 

----- προσθήκη μηνύματος 41 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

orientation sensor δεν δουλευει? αρα αντιο παιχνιδια???!!!! τωρα για τον magnetic δεν νοιαζομαι κ πολυ, εξαλλου και πιο ακριβα κινητα δεν εχουν η και ανα εχουν δεν υπαρχει το λογισμικο να τον τρεξει.

 

στα παιχνιδια που περασα δουλευουν κανονικα μαλλον περνουν εντολη απο το accelerometer sensor τι να πω!:dizzy:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε που μπορώ να βρω τη ρομ για Axgio n2q που θέλω να ρίξω μια ματιά στο scatter; Του Wico έχει ακόμα μικρότερο app partition. Έχω φάει κόλλημα με το repartition που δεν μου έχει κάτσει ακόμα και το ψάχνω.

Εγώ έτσι θα το σκοτώσω μια μέρα το τηλέφωνο με τη μανία που με έχει πιάσει.

 

 

Εδω το scatter https://mega.co.nz/#!4U12yC5a!tGs2uIbyNfJPKkU21_wNAM40bl_XeUeYyil7S6QRROY

Αν θες και τη ρομ πεσ να την ανεβασω

Link to comment
Share on other sites

στα παιχνιδια που περασα δουλευουν κανονικα μαλλον περνουν εντολη απο το accelerometer sensor τι να πω!:dizzy:

δεν βαζεις κανα apk να μας πει τελικα τι sensors εχει ξαδελφε? μην δωσω 170$ τσαμπα στο gearbest.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

δεν βαζεις κανα apk να μας πει τελικα τι sensors εχει ξαδελφε? μην δωσω 170$ τσαμπα στο gearbest.

 

Τόση ώρα τ λέω το accelerometer δουλεύει (auto rotation and gaming)αλλά δεν δουλεύει το orientation δλδ το compass μέσο sensor box for android τα βλέπω τ άλλο να βάλω???

Link to comment
Share on other sites

Τόση ώρα τ λέω το accelerometer δουλεύει (auto rotation and gaming)αλλά δεν δουλεύει το orientation δλδ το compass μέσο sensor box for android τα βλέπω τ άλλο να βάλω???

τιποτα, thank you!!!

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Εδω το scatter https://mega.co.nz/#!4U12yC5a!tGs2uIbyNfJPKkU21_wNAM40bl_XeUeYyil7S6QRROY

Αν θες και τη ρομ πεσ να την ανεβασω

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Δυστυχώς και αυτή έχει app storage 1GB. Τελικά η δική μας έχει το μεγαλύτερο. 2GB

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα εγκατεστησε τους drivers οπως περιγραφει ο nickpap post 279

Για καλο και για κακο καντο σε windows x32

μετα περνα την ρομ απο το needrom αφου κανεις πρωτα format all μεσα απο το flashtools

Αν πεφτει σε bootloop μπες σε recovery και κανε wipe factory reset και wipe cache

Μετα με το MtkDroidTools v2.5.3 επαναφερεις τα ιμει

Προσοχη τα ιμει δεν τα γραφει πανω στο κουτι αλλα τα εχει σε ενα μιρο αυτοκολητο χαρτακι μεσα στο κουτι στη θηκη κατω απο το τηλεφωνο μαζι με φορτιστη καλωδιο βιβλιαρακι κτλ

 

Ευχαριστώ πολύ το κινητο δούλεψε κανονικά και μάλιστα με windows 8.1 X64

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια. Πανηγύρι τρελό για κάθε unbrick.

Θα ξαναδω και εγώ τα win7/64 μήπως έκανα κάτι λάθος εγώ, αν και το κοίταξα 10 φορές.

(Και με επιβεβαίωσε και ο piras που στράβωσε με τα 7/64 και δούλεψε τελικά με 32.)

Μην τα ενοχοποιώ χωρίς λόγο.

 

Το τηλέφωνο υποστηρίζει 3g και στις 2 sim (όχι ταυτόχρονα)

Επισυνάπτω το link σεβόμενος την επιθυμία του δημιουργού του να μην περιγράψω την διαδικασία εδώ (και ελπίζω να μην το μεταφέρετε και εσείς)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2741650

όσοι το χρησιμοποιήσετε πατήστε και ένα thanks στο xda

Μετά στις ρυθμίσεις -ασύρματο και δίκτυα - περισσότερα -δίκτυα κινητής τηλεφωνίας- υπηρεσία 3G διαλέγουμε sim

 

Ευχαριστώ πολύ. Έκανα τα βήματα αλλά δεν μπορώ να το δοκιμάσω γιατί δεν έχω δεύτερη κάρτα.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους, υπάρχει τρόπος να χρησιμοποιήσω μέρος της sd του τηλεφώνου σαν εσωτερική rom? Έχω εξωτερική sd 16gb και θέλω ένα μέρος της να το χρησιμοποιώ σαν εσωτερικό χώρο αποθήκευσης εφαρμογών στο τηλέφωνο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε Link2sd

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=919326

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2142844

 

και έχω δεί και αυτό

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1888986

που στην πραγματικότητα αντικαθιστά το app storage με χώρο στην sd

Δεν έχω κάνει ακόμα τίποτα από τα παραπάνω. Προσπαθώ να κάνω το ίδιο το app partition μεγαλύτερο εις βάρος της εσωτερικής μνήμης.

Αν δεν τα καταφέρω ίσως το κάνω αλλά γενικώς φοβάμαι να μπλέκω app data partition με sd για διάφορους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ θα δω τι θα κάνω

το μονο που μπορεις να κανει για να ενοποιηθει ο χωρος αποθηκευσης ετσι ωστε να ειναι ενιαιος για εφαρμογες και αρχεια χρηστη, ειναι να πειραξεις τα address απο το αρχειο scatter της rom σου, κατι που φυσικα ειναι δυσκολο να γινει απο τον απλο χρηστη, δεν θελω σε καμια περιπτωση να σε μειωσω η να υπονοησω κατι για σενα, απλα καλο θα ηταν να δωσεις το αρχειο scatter σε καποιον που ξερει να χειριζεται σωστα το calculator των windows σε hex και programmer mode, για να σου το φερει εκει που θελεις αναλογα το μεγεθος του φυσικου χωρου αποθηκευσης. Αυτο ειναι μεν δυσκολο αλλα πλεον το κινητο σου θα λειτουργει σωστα χωρις να χρειαζεται προγραμματα και εφαρμογες τριτων για να λειτουργησει. Μπορεις και να μην ενωσεις τα διαμερισματα του κατασκευαστη, απλα να τα αυξομειωσεις, εγω πχ ειχα ενα tablet με app storage 512mb, τιποτα δλδ... πειραξα τo αρχειο scatter και τωρα εχω 2gb app storage και φυσικα μειωθηκε ο χωρος για δικα μου δεδομενα.

Edited by FIREBLADE1
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Δεν αρκει το scatter στην περιπτωση μας. Σημαντικοτεροι ειναι οι σωστοι υπολογισμοι για τη μετατροπη των ebr1 και ebr2 που στην πραγματικοτητα καθοριζουν το χωρο των app data και intdrnal sd. Το scatter ειναι συνολικη χαρτογραφηση ολων των partition της συσκευης και ο διαδοχικος υπολογισμος τους δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολος. Σε hex εννοειται.

Το δικο μας εχει λιγο περιεργο ebr2. Μεχρι τωρα εχω ακολουθησει 7-8 οδηγους, αυτοματες μετροπες ebr, υπολογισμο και μετατροπη με το χερι απο εμενα, ebr απο wico μετατροπη επισης με ολους τους τροπους, φλασαρισμα μεσω flashtools , μεσω recovery με custom zip, και οτι αλλο ξεχναω τωρα. Τζιφος ολα και απο τουβλο τελειως μεχρι bootloop το αποτελεσμα. Τα εχω παρατησει καμια βδομαδα, για να το δουλεψω λιγο και σαν τηλεφωνο, και θα επανελθω μηπως ξεχασα κατι.

Αλλο θεμα. Ηρθε η θηκη tpu του thl t6. Αψογη εφαρμογη στο πλατος, λιγο στενουλα στο υψος αλλα μπαινει χωρις καθολου κοπο και το αποτελεσμα ειναι σαν να ειναι δικια μας στις εξωτερικες διαστασεις. Λιγα κοψιματακια με λεπιδακι 2 σημαντικα για καμερα και ηχειο (αυτο αν θελετε δεν το κανετε απλα κρυβει τη μιση γριλια στο υψος) και τρια πολυ μικρα για να κεντραρετε ακριβως power on usb και θυρα ακουστικων. Το αποτελεσμα αψογο κατα τη γνωμη μου.

Επισης screen protector απο το ιδιο μοντελο. Πλατος ακριβως και υψος που αφηνει ακαλυπτα τα 2 χιλιοστα στο ανω μερος της οθονης. Λιγο κοψιματακι στην εμπρος καμερα. Γλυτωσα και απο το αθλιο που φοραγε και ειχε καταφερει να χιλιοασημαδευτει μονο απο τα δαχτυλα.

Edited by nickpap1
Link to comment
Share on other sites

Δεν αρκει το scatter στην περιπτωση μας. Σημαντικοτεροι ειναι οι σωστοι υπολογισμοι για τη μετατροπη των ebr1 και ebr2 που στην πραγματικοτητα καθοριζουν το χωρο των app data και intdrnal sd. Το scatter ειναι συνολικη χαρτογραφηση ολων των partition της συσκευης και ο διαδοχικος υπολογισμος τους δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολος. Σε hex εννοειται.

Το δικο μας εχει λιγο περιεργο ebr2. Μεχρι τωρα εχω ακολουθησει 7-8 οδηγους, αυτοματες μετροπες ebr, υπολογισμο και μετατροπη με το χερι απο εμενα, ebr απο wico μετατροπη επισης με ολους τους τροπους, φλασαρισμα μεσω flashtools , μεσω recovery με custom zip, και οτι αλλο ξεχναω τωρα. Τζιφος ολα και απο τουβλο τελειως μεχρι bootloop το αποτελεσμα. Τα εχω παρατησει καμια βδομαδα, για να το δουλεψω λιγο και σαν τηλεφωνο, και θα επανελθω μηπως ξεχασα κατι.

Αλλο θεμα. Ηρθε η θηκη tpu του thl t6. Αψογη εφαρμογη στο πλατος, λιγο στενουλα στο υψος αλλα μπαινει χωρις καθολου κοπο και το αποτελεσμα ειναι σαν να ειναι δικια μας στις εξωτερικες διαστασεις. Λιγα κοψιματακια με λεπιδακι 2 σημαντικα για καμερα και ηχειο (αυτο αν θελετε δεν το κανετε απλα κρυβει τη μιση γριλια στο υψος) και τρια πολυ μικρα για να κεντραρετε ακριβως power on usb και θυρα ακουστικων. Το αποτελεσμα αψογο κατα τη γνωμη μου.

Επισης screen protector απο το ιδιο μοντελο. Πλατος ακριβως και υψος που αφηνει ακαλυπτα τα 2 χιλιοστα στο ανω μερος της οθονης. Λιγο κοψιματακι στην εμπρος καμερα. Γλυτωσα και απο το αθλιο που φοραγε και ειχε καταφερει να χιλιοασημαδευτει μονο απο τα δαχτυλα.

Πως να βαλεις "χερι" στα ebr1 κ ebr2 ? να σου πω την αληθεια δεν εχω ιδεα πως τα πειραζουν, δεν χρειαστηκε να το ψαξω δλδ, περιεργο ομως να μην υπακουει στα νεα address, παντως καποιος πρεπει να πει στην mlais οτι πλεον οι χωροι ειναι ενοποιημενοι και οχι με κατατμησεις, το ιδιο ακριβως εχει κανει και στο μεγαλο αδελφακι m52, εχει δωσει app storage 1,94gb..... :(

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθειαααα!Κατέβασα την ROM από το http://www.needrom.com/download/mlais-m9/ και ακολούθησα ολα τα βήματα που αναγράφονται αλλά στην πρώτη περίπτωση στο Sp flash tool επιλέγοντας στο Download only μου βγάζει το εξής: PMT changed for the ROM; it must be downloaded. και στην δεύτερη περίπτωση με Firmware Upgrade μου βγάζει :

brom error: s_fthnd_file_is_not_loaded_yet (5007) there is file not loaded yet! (hint): 1. please check if the da path is correct. 2. please check if all the rom files exist. 3. please check if the scatter file description is sync with the exist rom files.

Το κινητό δεν ανοίγει πλέον.Έχει brickαρει!!!! Το PC το βλέπει όμως.Ξέρει κανένας γιατί?Έχω περάσει ROMS σε διάφορα κινητά χωρίς να είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα.Ευχαριστώ!

Τελικά το αρχικό πρόβλημα που είχα δεν λύθηκε.Ακολούθησα όλες τις οδηγίες έκανα εγκατάσταση την ROM σε Download only χωρίς να είναι τσεκαρισμένα τα CACHE και USRDATA που έιναι με το Firmware Upgrade αφού μου έβγαζε το παραπάνω μήνυμα λάθους.Έβαλα και τα ΙΜΕΙ που είχαν χαθεί αλλά σήμα δεν πιάνει το άτιμο.Αναγνωρίζει την κάρτα της WIND η οποία δουλεύει κανονικά σε άλλο κινητό αλλά οχι σε αυτό.Όταν το βάζω να ψάξει τα δίκτυα μου βγάζει μόνο της COSMOTE αλλά δεν έχω κάρτα micro SIM για να δοκιμάσω.Λέτε να είναι προβληματικό με το θέμα της κεραίας?Στην ισχύ σήματος μου βγάζει -115 dBm 8 αρχ. και παίζει με διάφορες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι τα ΙΜΕΙ έχουν επανέλθει;

Ναι φίλε μου είναι τσεκαρισμένα.Εξάλλου από την αρχή δεν έπιανε σήμα και πήγα να βάλω την ROM μήπως και έφτιαχνε. Λογικά υπήρχαν τα IMEI και πριν.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο θεμα. ...Επισης screen protector απο το ιδιο μοντελο. Πλατος ακριβως.....απο τα δαχτυλα.

Αυτή πήρες; http://www.ebay.com/itm/6x-Savvies-SU75-Schutzfolien-UltraClear-fur-THL-T6-Pro-/381175643044?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item58bfd6bba4

Υπάρχει και αυτή χωρίς μεταφορικά: http://www.aliexpress.com/item/9pcs-Lot-LCD-Glossy-Front-Transparent-LCD-Screen-Guard-Protectors-for-THL-T6S-T6-Pro-Film/32300380852.html

Edited by dimigar
Link to comment
Share on other sites

Πήρα αυτή

http://www.ebay.com/itm/THL-T6-T6S-T6-PRO-funda-silicona-protector-pantalla-COLOR-NEGRO-BLANDA-/131453540254?pt=ES_Tel%C3%A9fonos_m%C3%B3viles&hash=item1e9b3dd79e

που έχει λήξει μεν αλλά είναι ίδια προφανώς με

http://www.ebay.com/itm/THL-T6-T6S-T6-PRO-funda-silicona-protector-pantalla-COLOR-NEGRO-BLANDA-/131463167369?pt=LH_DefaultDomain_186&hash=item1e9bd0bd89

και

http://www.ebay.com/itm/THL-T6-T6S-T6-PRO-funda-silicona-protector-pantalla-COLOR-TRANSPARENTE-/131461755613?pt=LH_DefaultDomain_186&hash=item1e9bbb32dd

για όσους έχουν λευκά ή θέλουν διαφάνεια και είχε μέσα και ζελατίνη οθόνης την οποία και χρησιμοποίησα.

Σαν θήκη είναι τυπική TPU και τις χρησιμοποιώ χρόνια τώρα σε όλα τα τηλέφωνα που έχω κατά καιρούς.

 

Οι ζελατίνες που πήρα ήταν

http://www.ebay.com/itm/6-Anti-Scratch-Screen-Protectors-for-THL-T6S-Cover-Guard-Film-Foil-/400805747441?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item5d51e25af1

τις οποίες όμως δεν χρησιμοποίησα ακόμα για να αναφέρω εντυπώσεις.

Αυτή που αναφέρεις είναι, σχηματικά, ίδια με αυτή που είχε μέσα η θήκη και είναι αρκετά σκληρή και πολύ καλή ως προς την αντοχή της σε γρατζουνιές αλλά έχει μεγάλο κόψιμο επάνω σε σημείο που το τηλέφωνό μας δεν έχει κάτι (proxiimity, light, camera). Εμένα δεν με ενδιαφέρει που αφήνει ακάλυπτο το τμήμα αυτό και είμαι ικανοποιημένος από τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά της.

 

Φίλε lolis123 το μόνο που μπορώ να σκεφτώ, αφού έκανες ότι μπορούσες με τα τυπικά του χρήστη και με το παραπάνω, είναι ότι η Cosmote εκπεμπει σε άλλη συχνότητα και ίσως το τηλέφωνο έχει θέμα μόνο με Wind - Vodafone. Σε κάθε περίπτωση πάντως, ακόμα και αν δουλεύει κανονικά μόνο με cosmote, νομίζω ότι πρέπει να πάρει το δρόμο της επιστροφής. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Edited by nickpap1
Link to comment
Share on other sites

οσοι κατοχοι της συσκευης επιθυμουν,

μπορουν να κανουν dispute για τη μπαταρια

με εξασφαλισμενη δικαιωση:)

απαιτηστε μερικη επιστροφη χρηματων

ευλογη αποζημιωση ....30-50 usd

Edited by skolix
Link to comment
Share on other sites

οσοι κατοχοι της συσκευης επιθυμουν,

μπορουν να κανουν dispute για τη μπαταρια

με εξασφαλισμενη δικαιωση:)

απαιτηστε μερικη επιστροφη χρηματων

ευλογη αποζημιωση ....30-50 usd

 

Λίγες περισσότερες πληροφορίες για το πως πρέπει να κινηθούμε :)

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...