Jump to content

Mozilla Firefox - The «Ultimate» thread


eLeKtriK EyE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να ανοίξει αυτόματα σε διαφορετικά tabs ο firefox μια λίστα από URL?

 

Έχω μια σειρά από url σε ένα txt & είναι ταλαιπωρία να κάνεις κλικ στο καθένα, και ψάχνω τρόπο να μου τα ανοίξει σε διαφορετικά ταμπς με ένα paste..

 

Τα βάζεις σε ενα φάκελο στους 'Σελιδοδείκτες' και με δεξί κλικ κάνεις "Άνοιγμα όλων σε καρτελες"

Link to comment
Share on other sites

Τα βάζεις σε ενα φάκελο στους 'Σελιδοδείκτες' και με δεξί κλικ κάνεις "Άνοιγμα όλων σε καρτελες"

 

Και πως μετατρέπω τα λινκς του txt σε bookmarks για να τα βάλω σε φάκελο?

Link to comment
Share on other sites

αρκετα ποιο γρηγοροσ ο νεος firefox,αλλα παρολαυτα συνεχιζει να μην μου κραταει τους κωδικους σε ολες τις σελιδες και πρεπει καθε φορα να τους πληκτρολογω .

αυτο συμβαινει ειτε μετα απο επανεκινηση του υπολογιστη,ειτε μετα απο καποιο χρονικο διαστημα .

προβλημα το οποιο δεν το αντιμετοπιζω σε λαπτοπ με vista.και τον firefox φυσικα.

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν τον εγκαταστήσω θα χαθούν τα δεδομένα μου ή όχι? Λεω να τον δοκιμάσω
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Προβλημα με τον νεο firefox. Τον εγκατεστησα χθες και δεν μου αποθηκευει τις σελιδες που μπαινω. Δεν λειτουργει το κουμπι του back και στο youtube όσες φορες και αν εγκαταστησω το flash player πάλι το ζηταει. Τι να κάνω? Help me pls!
If plan A doesn't work, remember, there are 25 other letters in the alphabet!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Προβλημα με τον νεο firefox. Τον εγκατεστησα χθες και δεν μου αποθηκευει τις σελιδες που μπαινω. Δεν λειτουργει το κουμπι του back και στο youtube όσες φορες και αν εγκαταστησω το flash player πάλι το ζηταει. Τι να κάνω? Help me pls!

 

κανένα απολύτως πρόβλημα με τον νέο Firefox!!! το πρόβλημα λέγεται ημιμάθεια και ως γνωστόν είναι χειρότερο της αμάθειας..

προφανώς λοιπόν εγκατέστησες την beta4 ή την rc1build1-2 πάνω από υπάρχουσα έκδοση με το ίδιο προφίλ και έγινε αυτό το μπάχαλο...

 

λύση : 1) αφήνεις τα δοκιμαστικά και χρησιμοποιείς την 3.0.11

2) ρίχνεις πολύ διάβασμα στο mozillazine και μαθαίνεις πως ακριβώς δοκιμάζεις beta εκδόσεις , χωρίς τα προβλήματα που αναφέρεις..:)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια. Τελικα επιδορθωσα το προβλημα χωρις να χρησιμοποιησω τις λυσεις σου. Και δεν υπηρχε καμια αλλη εκδοση. Την 3.0.11 την ειχα απεγκαταστησει καιρο και ειχα βαλει την beta. Αλλα επειδη ειχε ιο την απεγκαταστησα και κατεβασα αλλη. Ευχαριστω πολυ!
If plan A doesn't work, remember, there are 25 other letters in the alphabet!! ;)
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια. Τελικα επιδορθωσα το προβλημα χωρις να χρησιμοποιησω τις λυσεις σου. Και δεν υπηρχε καμια αλλη εκδοση. Την 3.0.11 την ειχα απεγκαταστησει καιρο και ειχα βαλει την beta. Αλλα επειδη ειχε ιο την απεγκαταστησα και κατεβασα αλλη. Ευχαριστω πολυ!

 

και επειδή το πήρες στο συναισθηματικό (ενώ το σώφρον θα ήταν να ασχοληθείς και να μάθεις από τα λάθη σου) θες να μου πεις πως ακριβώς απεγκατέστησες την 3.0.11 και πως πέρασες την beta?? και ποια beta λες?? και είχε ιό..?? από που την κατέβασες..??

Link to comment
Share on other sites

και επειδή το πήρες στο συναισθηματικό (ενώ το σώφρον θα ήταν να ασχοληθείς και να μάθεις από τα λάθη σου) θες να μου πεις πως ακριβώς απεγκατέστησες την 3.0.11 και πως πέρασες την beta?? και ποια beta λες?? και είχε ιό..?? από που την κατέβασες..??

την 3.0.11 την απεγκαταστησα απο το control panel/unistall a program. την beta την ειχα βαλει κανονικα απο την ιστοσελιδα της mozilla αλλα όταν κατεβασα ενα προγραμμα ασχετο(msn nickname maker) με το που ανοιγα firefox μου εβγαζε μυνημα το abtivirus μου ότι υπαρχουν 3 ιοι. Εκανα system restore γιατι δεν διαγραφονταν και μετα ειπα να απεγκαταστησω τον firefox για καλο και για κακο. Και τον ξαναβαλα αλλα είχε το προβλημα που σας ειπα. Μετα είδα ότι υπηρχε και update.Με το που εγκαταστησα τhn 3.5b99 διωρθωθηκε το προβλημα!

If plan A doesn't work, remember, there are 25 other letters in the alphabet!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω, έχεις κάνει έναν αχταρμά... Με system restore οι ιοί ΔΕΝ διαγράφονται. Προσοχή...

γιαυτο και εσβησα και το προγραμμα που κατεβασα και το mozilla firefox και τωρα ειναι μια χαρα!

If plan A doesn't work, remember, there are 25 other letters in the alphabet!! ;)
Link to comment
Share on other sites

ήμουν σίγουρος..!! :)

μάθε λοιπόν ότι με ένα απλό uninstall από το control panel διαγράφεται ο firefox σαν πρόγραμμα, αλλά το προφίλ του παραμένει...πράγμα που σημαίνει ότι περνώντας την άλλη έκδοση, έγιναν απλώς όλα ''σαλάτα''...το σωστό είναι πριν εγκαταστήσεις την έκδοση που θες , είτε να σβήσεις τον φάκελο του προφίλ εντελώς , ώστε να φτιάξει άλλον μόνο του, είτε να φτιάξεις εσύ ένα νέο προφίλ και να ορίσεις στην νέα έκδοση να χρησιμοποιεί ΜΟΝΟ το νέο...

 

το ότι κατέβασες την έκδοση από την σελίδα της mozilla και είχε ιό, δε το σχολιάζω καν...!

 

και για να δώσουμε και τις σωστές απαντήσεις για ενημέρωση όσων θέλουν να μάθουν, ξαναλέω ότι αυτά που περιέγραψες (κουμπί back-πρόβλημα στα passwords) ούτε από ιό προέρχονται , αλλά ούτε και είναι σφάλμα του firefox....έχουν ξανααναφερθεί από άλλους (εδώ κόλαγε το ''διάβασε αρκετά το mozillazine'') και οφείλονται καθαρά σε ασυμβατότητα του προφίλ της 3.5b99 και της rc1 ή ακόμα και της 3.0.11...

 

 

συμπέρασμα..: μη παρεξηγείσαι με το παραμικρό! και μην υποτιμάς τις γνώσεις των άλλων...άκου,δες,διάβασε,μάθε...:)

 

p.s: mcde άστα λίγο να τα δουν οι ενδιαφερόμενοι και μετά σβήστα ή στείλτα σε ένα άλλο κλειδωμένο ως offtopic..thanks..;)

Link to comment
Share on other sites

καλα ότι δεν καταλαβες πως πηρε ιο ο firefox ειναι σιγουρο! Διαβασε λιγο πριν τι εγραψα.Μαλλον διαβασες μονο την πρωτη γραμμη...
If plan A doesn't work, remember, there are 25 other letters in the alphabet!! ;)
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση και απο εμενα...

 

θυμαμαι παλιοτερα οτι αν ειχα να πατησω ενα λινκ της μορφης google και πηγαινα το βελακι πανω στην λεξη χωρις να πατησω πανω κατω αριστερα μου εδειχνε τον προορισμο του λινκ αυτο(δηλ. http://www.google.com) αλλα αυτο τωρα δεν γινεται και αναγκαστικα κανω c/p το link location με δεξι κλικ...

 

υπαρχει μηπως καποια ρυθμιση για αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά χρησιμοποιώ το addon Extended Statusbar και αυτό που αναφέρεις το κάνει. Δοκίμασε το μήπως διορθωθεί.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα και δεν δουλευει...και βασικα και κατι αλλο που θυμηθηκα τωρα και μαλλον κατι παιζει με την statusbar μου,γιατι ουτε το εικονιδιο του Linkification μου εμφανιζεται,γενικα σαν να μην εχω statusbar

 

edit: ειμαι και επισημα χαζος :p το πρωτο πραγμα που δεν κοιταξα ηταν να την ενεργοποιησω απο το view->statusbar :p ολα καλα πλεον

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ο firefox φημίζεται για τις τροποποιήσεις που μπορείς να κάνεις, ορίστε μερικά tweaks

 

http://www.madwahm.com/webmaster-stuff/8-easy-firefox-tweaks-for-super-fast-web-browsing/

και κάτι για τη ram του pc σας

http://www.boygeniusreport.com/2009/01/25/a-handful-of-firefox-tweaks-that-will-double-your-browser-speed/

 

τέλος αν παρατηρείτε lag στα flash παιχνίδια του facebook

βάλτε στο browser.cache.disk.enable την τιμή false

Link to comment
Share on other sites

Mozilla Firefox 3.5 FINAL GR!!!!:D

και εδώ για ΟΛΕΣ τις γλώσσες!;)

 

ΚΑΙ εδώ ένα βίντεο για την τελευταία έκδοση!

http://www.mozilla.com/img/tignish/home/feature-logo.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το site έχει πολλή κίνηση, καλύτερα αφήστε το κατέβασμα για αργότερα. Έτσι κι αλλιώς προς το παρόν δεν δουλεύει σχεδόν τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το site έχει πολλή κίνηση, καλύτερα αφήστε το κατέβασμα για αργότερα. Έτσι κι αλλιώς προς το παρόν δεν δουλεύει σχεδόν τίποτα.

 

Έχεις δίκιο mcde , χαμός γίνετε προφανώς!

Πρώτες εντυπώσεις , μου φαίνεται πως είναι πάρα πολύ γρήγορος ...:D

Να ρωτήσω κάτι , ξέρει κανείς πως μπορώ να βγάλω το εικονίδιο (+) από την καρτέλα δίπλα??

Είναι ένα "+" και λέει (αν βάλεις τον δείκτη πάνω) " 'Άνοιγμα μιας νέας καρτέλας" !

Πολύ άσκοπη προσθήκη , μιας και αν το πατήσεις σου ανοίγει μια καρτέλα κενή , χωρίς τίτλο!!:confused:

Είδα στις ρυθμίσεις παντού , αλλά τίποτα...:O

Link to comment
Share on other sites

η beta που δοκιμασα μου εμφανισε αρκετα προβληματα. οπως μη απομνημονευση κωδικων, κρασαρε συχνα και αλλα. για να δουμε τι λεει η τελικη 3.5
Link to comment
Share on other sites

hasiotis_john, Εγώ που το θέλω και με το θέμα που έχω δεν μπορώ να το έχω τι να πω ?? :p :lol: (Αν βάλεις άλλο θέμα νομίζω θα φύγει, αλλά ίσως θέλεις να μείνεις με το αρχικό)
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

hasiotis_john, Εγώ που το θέλω και με το θέμα που έχω δεν μπορώ να το έχω τι να πω ?? :p :lol: (Αν βάλεις άλλο θέμα νομίζω θα φύγει, αλλά ίσως θέλεις να μείνεις με το αρχικό)

 

Μπα .. και με το αρχικό θέμα το έχει! ...Το default εννοώ του Firefox!

Δείτε εδώ!

http://www.4freeimagehost.com/resized/a1aada46f37d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...