Jump to content

Mozilla Firefox - The «Ultimate» thread


eLeKtriK EyE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πείτε μου τις ρυθμίσεις σας αν είναι δυνατόν (όσο αναφορά στα fonts ) γιατί μου βγάζει σε αρκετές σελίδες (ακόμα και στης εταιρέιας την σελίδα) ''περίεργα'' fonts..

 

Μπορώ να βάλω δικά μου fonts μέσα στον firefox ? πως?

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS. Έβγαλε για κάποια φάση κάτι με προφίλ ο Firefox και είχε το default ως επιλογή. Όταν το επέλεγα δεν μου άνοιγε καθόλου τον browser. Τελικά δημιούργησα νέο προφίλ και άνοιξε κανονικά. Πάνε όμως όλα τα αγαπημένα, τα extensions, τα cookies, τα πάντα. :cry: Πώς ανακτώ το παλιό μου προφίλ; Πού υπάρχει αυτή η επιλογή; :worry:

 

Θα τρέξεις τον firefox από το Start-> "run" και θα γράψεις το εξής:

"C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe" /p

 

Φυσικά αν τον έχεις εγκαταστήσει σε άλλο path πρέπει να γράψεις το σωστό. Μετά θα σου βγάλει επιλογή για τα προφίλ... σφήσε το νέο που δημιούργησες και τρέξε το default.

 

Αν σου παρουσιάσει κι άλλη φορά το ίδιο πρόβλημα "δεν ανοίγει ο firefox" πάτα Ctrl+Alt+Del και κάνε τερματισμό του firefox.exe από τις διεργασίες... μετά αν δοκιμάσεις θα ανοίγει κανονικά ;)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Θα τρέξεις τον firefox από το Start-> "run" και θα γράψεις το εξής:

"C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe" /p

 

Φυσικά αν τον έχεις εγκαταστήσει σε άλλο path πρέπει να γράψεις το σωστό. Μετά θα σου βγάλει επιλογή για τα προφίλ... σφήσε το νέο που δημιούργησες και τρέξε το default.

 

Αν σου παρουσιάσει κι άλλη φορά το ίδιο πρόβλημα "δεν ανοίγει ο firefox" πάτα Ctrl+Alt+Del και κάνε τερματισμό του firefox.exe από τις διεργασίες... μετά αν δοκιμάσεις θα ανοίγει κανονικά ;)

Μετά από κόπο βρήκα τον φάκελο που υπήρχαν αποθηκευμένα τα προφίλ και έσβησα αυτό με τα λιγότερα ΜΒ (αφού και τα δυο Default λεγόντουσαν). Τι βλακεία ήταν αυτό; :mad: Κάτι με τα java παίχτηκε, γιατί μου εγκατέστησε κάτι updates και έγινε η όλη μανούρα. Ευτυχώς όλα καλά και δεν χάθηκε τίποτα. :)

Link to comment
Share on other sites

Την έχει δοκιμάσει κανείς; Πάλι βγήκε νέα; Αμάν. :confused:

 

Υ.Γ. Η υπογραφή σου φίλε είναι όλα τα λεφτά (all the money) :lol: :lol:

Πώς λέμε βουλευτής, υπουργός... Βγάλε και καρτελάκια. :O

 

EDIT: Στο λινκ του φίλου υπάρχει για όλες τις γλώσσες η έκδοση 1.0.2. Αλήθεια εκτός από "Μακεδονία", έχουμε και "Μακεδονικά" τώρα; :mad: :spam: :spam: :spam:

Link to comment
Share on other sites

 

και εμενα μολις μου πεταξε το κοκκινο βελακι πανω.....κατεβαινει as we speak, εντυπωσεις σε λιγο....

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

http://www.mozilla.org/projects/security/known-vulnerabilities.html

 

Δειτε τις διαφορες εδω. δεν εφτιαξαν κ τπτ το τρομερο.

MFSA 2005-32 Drag and drop loading of privileged XUL

MFSA 2005-31 Arbitrary code execution from Firefox sidebar panel

MFSA 2005-30 GIF heap overflow parsing Netscape extension 2

 

afta edw mono :rolleyes: ? mas doulevoune :wacko: ?

...
Link to comment
Share on other sites

increased stability...για κάποιους λέει πολλά, έστω και αν δεν φαίνεται εκ πρώτης όψεως...:)
Link to comment
Share on other sites

increased stability...για κάποιους λέει πολλά, έστω και αν δεν φαίνεται εκ πρώτης όψεως...:)
Κατεβαίνει άμεσα! Με έχει τσακίσει το γεγονός ότι χάνει την cache στα crashes... :(

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαίνει άμεσα! Με έχει τσακίσει το γεγονός ότι χάνει την cache στα crashes... :(

 

aimilie μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι έχεις τόσα crashes...:worry:

θα σου συνιστούσα να κάνει ένα clean install την 1.0.2 και αν δεν βαριέσαι γράψε μας και τι extensions έχεις μπας και κανένα δημιουργεί αυτά τα προβλήματα...:)

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω πως ειναι η ιδεα μου... μετα την αναβαθμιση σε 1.0.2 και με τα tweaks στα Pipelines & requests πεταει! :D

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1.0.2 και εδώ στο γραφείο ήδη (πλέον τα δοκιμάω μέσα σε χρόνο dt από την δημοσίευσή τους :O ) και όλα μια χαρά..:)
Link to comment
Share on other sites

aimilie μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι έχεις τόσα crashes...:worry:

θα σου συνιστούσα να κάνει ένα clean install την 1.0.2 και αν δεν βαριέσαι γράψε μας και τι extensions έχεις μπας και κανένα δημιουργεί αυτά τα προβλήματα...:)

Μάλλον πρέπει να έχει κάποια σχέση με την Java. Έχω παρατηρήσει ότι συμβαίνει συχνότερα σε σελίδες με Java. Πάντως, είναι ανεπίτρεπτο σε κάθε crash να «εξαφανίζεται» η cache...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, πάντως προχτές βγήκε νέα έκδοση java από την sun...έκδοση 1.5.0 update2...κάνε την αναβάθμιση και δες το αν και εξακολουθώ να πιστεύω ότι ένα clean install θα σε σώσει από πολλά τέτοια περίεργα..:)
Link to comment
Share on other sites

Από τότε που αναβάθμισα σε 1.0.2 όποιο και αρχείο και αν κατεβάσω δεν μπορώ να το εγκαταστήσω :confused:

Τι μπορεί να συμβαίνει?

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνω και μένω στην 1.0 λοιπόν...

 

Από τότε που αναβάθμισα σε 1.0.2 όποιο και αρχείο και αν κατεβάσω δεν μπορώ να το εγκαταστήσω

Τι μπορεί να συμβαίνει?

Μήπως δεν κατεβαίνει ολόκληρο το setup και χάνεται κανένα byte απο την αρχή/τέλος;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Gyus έχω ένα πρόβλημα με τον Mozilla 1.0

 

Τα γράμματα σε ορισμένες σελίδες που ''κατεβαίνουν'' (π.χ οι τίτλοι σε μια σελίδα) μπλέκονται πολλές φορές μεταξύ τους (λες και συμπιέζεται η σελίδα) , χωρίς να καταλαβαίνω γιατί. Πως μπορώ να το διορθώσω??? :(

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα με τον firefox εκει που παω να ανοιξω νεες καρτελες (με δεξι κλικ κατω απο την address bar ) μου εχει την επιλογη αλλα δεν πορω να την επιλεξω

 

Κατι πειραξα στις ρυθμισειες αλλα δεν θυμαμε τι , ξερει κανεις να μου πει ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει οτι ο Firefox δεν διατηρεί το Character Encoding που καθορίζει ο χρήστης. Σε ξένες ιστοσελίδες (Hotmail) όταν έχω μήνυμα στα ελληνικά, μου βγάζει ακαταλαβίστικα. Αλλάζω το encoding σε ελληνικό, αλλά οταν πατήσω για να δώ το μήνημα, επανέρχεται στο αρχικό encoding. Έχω κάνει customisation, αλλά τίποτα. Καμιά ιδέα;

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει οτι ο Firefox δεν διατηρεί το Character Encoding που καθορίζει ο χρήστης. Σε ξένες ιστοσελίδες (Hotmail) όταν έχω μήνυμα στα ελληνικά, μου βγάζει ακαταλαβίστικα. Αλλάζω το encoding σε ελληνικό, αλλά οταν πατήσω για να δώ το μήνημα, επανέρχεται στο αρχικό encoding. Έχω κάνει customisation, αλλά τίποτα. Καμιά ιδέα;

 

View -> Character Encoding -> Auto-detect -> Universal

 

:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αλλά τίποτα... Το δοκίμασα στο Hotmail και το πρόβλημα παραμένει. Πού θα μπορούσα να ενημερώσω για το αυτό?

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αλλά τίποτα... Το δοκίμασα στο Hotmail και το πρόβλημα παραμένει. Πού θα μπορούσα να ενημερώσω για το αυτό?

 

και σε μένα το ίδιο.... ακόμα κι αν αλλάξω το default character encoding δεν γίνεται τίποτα.... μηπώς το έχουν φτιάξει στη ver 1.0.2 ;; Γιατί έχω την 1.0.1 :shifty:

 

@apoelistiko: πάτα Ctrl+T

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...