Jump to content

Mozilla Firefox - The «Ultimate» thread


eLeKtriK EyE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως πέφτει ή "μπουκώνει" η σύνδεση; οσες φορές μου το έκανε με ένα refresh φόρτωσε σωστά την σελίδα.

 

μπορει να ειναι απο τις συχνες αποσυνδεσεις που εχω τωρα τελευταια, αλλα αυτο συμβαινει και οταν η συνδεση ειναι μια χαρα! αλλα και refresh να κανω, καποιες φορες δεν κανει τιποτα, αλλα βγαζει το ιδιο μνμ...:worry:

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τρόπο μπορώ με μια κίνηση να μεταφέρω από 1 pc σε ένα άλλο όλο το περιβάλλον του firefox; Δηλαδή,bookmarks,add-ons,θέματα,κωδικούς,φόρμες κλπ; Έχω το febe για γενικό backup,δεν ξέρω αν μπορεί να βοηθήσει αυτό.

 

μια χαρά μπορεί με την προυπόθεση να έχεις φτιάξει και 2ο προφίλ (από το οποίο θα περάσεις τα πάντα του default προφιλ από τον 1ο υπολογιστή)...

αν σου φαίνεται δύσκολο αυτό δοκίμασε και το MozBackup...:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα\

Σήμερα πρωί πρωί έκανε μια αναβάθμιση ο firefox $@#$#@$4 και έχασα ολα τα λεξικά. Εκανα απεγκατάσταση τα ξαναεγκατέστησα αλλά τίποτα

 

Πήγε σε

Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.0; el; rv:1.9.0.9) Gecko/2009040821 Firefox/3.0.9

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά μπορεί με την προυπόθεση να έχεις φτιάξει και 2ο προφίλ (από το οποίο θα περάσεις τα πάντα του default προφιλ από τον 1ο υπολογιστή)...

αν σου φαίνεται δύσκολο αυτό δοκίμασε και το MozBackup...:)

 

2ο προφίλ σε ποιον υπολογιστή θα φτιάξω;Σε αυτόν που έχω τον ff ήδη ή σε αυτόν που θέλω να τον μεταφέρω;Αν θες γράφεις αναλυτικά τις κινήσεις γιατί και στο FAQ του febe δεν πολυκατάλαβα..:confused:

Link to comment
Share on other sites

στο ''πρώτο '' ας τοπούμε pc απλά παίρνεις το backup με το FEBE (αν δεν έχεις φτιάξει άλλο προφίλ, το ''μαμά'' ονομάζεται deafult)

στο ''δεύτερο'' λοιπόν pc φτιάχνεις ένα 2ο προφίλ (εκτός του default που θα υπάρχει με την εγκατάσταση του firefox) και αφού ξεκινήσεις τον browser καιεγκαταστήσεις και εκεί το FEBE , πας στις επιλογές του FEBE και επιλέγεις να κάνει επαναφορά του προφίλ...θα σου βγάλει ως μοναδική επιλογή να στο γυρίσει στο default profile (λογικό μιας και δε γίνεται να το γυρίσει στο 2ο προφίλ που ήδη χρησιμοποιείς) και έτσι όταν ολοκληρωθεί,κλείσεις τον browser και τον ξαναανοίξεις στο default profile θα είσαι κομπλέ..:)

(για να επιλέξεις ποιο προφίλ θα ξεκινάει αν δε θυμάσαι απλά από το run βάζεις την διαδρομή του firefox και στο τέλος προσθέτεις το -p )

good luck...;)

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να τα αποφύγεις όλα αυτά και απλά να χρησιμοποιήσεις το mozbackup. Είναι πολύ απλό στη χρήση του και καλύπτει όλες τις ανάγκες backup.
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση

 

Οταν ειχα το παλαιό laptop και χρησιμοποιούσα τον firefox οταν έβλεπα βιντεακια στο νετ επάνω δεξια απο το πλαίσιο του βιντεο μου έβγαζε μια γαλάζια νομίζω επιλογή που πατώντας την μπορούσα να το κάνω download, αυτό ηταν κάποιο 'πρόσθετο' άλλα δεν μπορω να θυμηθώ ποιο, μήπως το εχει κάποιο να μου πει ποιο είναι?

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση

 

Οταν ειχα το παλαιό laptop και χρησιμοποιούσα τον firefox οταν έβλεπα βιντεακια στο νετ επάνω δεξια απο το πλαίσιο του βιντεο μου έβγαζε μια γαλάζια νομίζω επιλογή που πατώντας την μπορούσα να το κάνω download, αυτό ηταν κάποιο 'πρόσθετο' άλλα δεν μπορω να θυμηθώ ποιο, μήπως το εχει κάποιο να μου πει ποιο είναι?

Κατι παρομοιο ηθελα να ρωτησω και γω,,,αλλα δε μιλαω για βιντεο youtube κτλ,,

πχ ειναι ενα βιντεο στο facebook που εχει ανεβασει καποιος και θελω να το αποθηκευσω. υπαρχει τροπος;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Με το DownloadHelper μπορείς να κατεβάσεις ότι βίντεο θες. Πολύ καλό πρόσθετο!
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Με το DownloadHelper μπορείς να κατεβάσεις ότι βίντεο θες. Πολύ καλό πρόσθετο!

Very nice...τσακ-μπαμ:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Με το DownloadHelper μπορείς να κατεβάσεις ότι βίντεο θες. Πολύ καλό πρόσθετο!

 

Οχι δεν ειναι αυτο

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εννοείς το πρόσθετο του Real Player;

 

Δεν ξέρω μπορεί, εχει download αυτό? εχεις κάποιο link

 

 

Edit

Αστο φίλε , σε ευχαριστώ πολύ, αυτό ηταν δεν ειχα εγκαταστήσει τον Real Player, καλά φοβερό αυτο το πρόσθετο που εχει.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια χρησιμοποιω τον firefox ποσο καιρο τωρα και απο χθες οποτε κλεινω τον υπολογιστη και τον ξανανοιγω ειναι σαν να εχουν σβηστει τα cookies και πχ μου χαλαει την αρχικη σελιδα του iGoogle, χαλαει την αυτοματη εισοδο που εχω στο myphone κλπ... Μονο που οι ρυθμισεις για τα cookies δεν αλλαξαν κ δε μπορω να καταλαβω τι εχει γινει...

Μου χει σπασει τα νευρα!!!!

Καμια βοηθεια???

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάθει και εγώ στο laptop αλλά εκείνη την περίοδο θα έκανα format και έτσι το πρόβλημα λύθηκε με αυτόν τον τρόπο.
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάθει και εγώ στο laptop αλλά εκείνη την περίοδο θα έκανα format και έτσι το πρόβλημα λύθηκε με αυτόν τον τρόπο.

 

Αλλα δεν ειχες καταλαβει γιατι ε?

Βασικα οταν κλεινω τον firefox και τον ξανανοιγω χανονται!!

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τσεκαρισμενο, οποτε δεν εχει λογο να τα σβηνει!!

Και το θεμα ειναι οτι δεν πειραξα ρυθμισεις τις τελευταιες μερες για να αλλαξει... Ετσι ξαφνικα....

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πράγμα είχα πάθει ακριβώς. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί έγινε ενώ όλες οι ρυθμίσεις ήταν οκ, όπως ακριβώς λες και εσύ.
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Μα το Θεο μου ρχεται να το σπασω.... :angry:

 

Δεν ξερω τι να κανω..... Δε ξερω τι να δοκιμασω μπας και φτιαξει.....

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Μα το Θεο μου ρχεται να το σπασω.... :angry:

 

Δεν ξερω τι να κανω..... Δε ξερω τι να δοκιμασω μπας και φτιαξει.....

 

Απεκατέστησε, ξαναεγκατέστησε τον, δοκίμασε αν είναι οκ και μετά κάνεις restore

Link to comment
Share on other sites

Εινια πολυ αφελες αυτο που θα πω αλλα μηπως εχεις καποιο antivirus/antispyware που τρεχει καθε φορα που ανοιγεις το pc και τα σβηνει? η καποιο προγραμμα τυπου ccleaner????
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Εινια πολυ αφελες αυτο που θα πω αλλα μηπως εχεις καποιο antivirus/antispyware που τρεχει καθε φορα που ανοιγεις το pc και τα σβηνει? η καποιο προγραμμα τυπου ccleaner????

Μήπως το αρχείο που αποθηκεύονται έχει γίνει read-only;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το αρχειο δεν εχει γινει read-only και το antivirus δε μου τα σβηνει... Ασε που εχω το ιδιο antivirus τοσο καιρο και δεν εχω πειραξει καμια ρυθμιση τελευταια οποτε δεν εχει λογο να το κανει....

 

Να στε καλα οσοι ασχολειστε ρε παιδια!! Ευχαριστω πολυ!!! (Καθε μηνυμα που στελνω κανω login γιατι δεν κραταει τιποτα!!! Τα νευρα μου!!!!!!!!!)

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...