Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραια πες μου με αποδειξεις οτι απο το 1997 μεχρι σημερα 2019 οτι αγοραζες και αγοραζεις καθε μηνα κινητο και έχεις στην κατοχη σου πανω απο 10 συσκευες αυτην την στιγμη.

Εγω τις αποδειξεις σου τις ανεβασα πιο πανω στους συνδεσμους μπες και δες.

Πας μου βαζεις ROM κομενη στα μετρα σου και μου λες οτι ολα τα Android ετσι ειναι.

Ρε πανε στην σελιδα με τους Android και πειτε οτι θελετε.

Εδω θα λετε μονο ΑΛΗΘΕΙΕΣ ήτε σου αρεσει ήτε δεν σου αρεσει.

Στιγμιοτυπα θα βγαζεις και θα ανεβαζεις απο κινητα με εργοαστασιακο Android και οχι πας και τα προσαρμοζεις ολα στα μετρα σου.

 

 

Πότε εγραψα οτι βαζω custom ROM;

Σιγα μην κατσω να απαριθμησω σε ενα "πουθένα" τις συσκευες που εχω απο το 1997 που πηρα το Ericsson GF768.

Edited by XP130TD

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Megatr0n ξέρεις τι συμβαίνει. Πολλές φορές στο παρελθόν αγενείς τύποι έκαναν την εμφάνισή τους εδώ και με απαράδεκτο τρόπο έβγαζαν ουσιαστικά άσχετους/τρελούς και ότι άλλο θες, τους χρήστες των w10. Δεν θα σου πω ποιο είναι καλύτερο ή χειρότερο αλλά το κακό είναι ότι πρέπει να κατανοούμε πως κάποιοι έχουν διαφορετικά γούστα, προτεραιότητες κλπ από εμάς. Έτσι λοιπόν ο φίλος πιο πάνω ξέσπασε επάνω σου. Επειδή σε ξέρω από παλιότερα και ξέρω πως δεν ανήκεις στην παραπάνω κατηγορία, σου λέω να το ληξετε εδώ γιατί αδικείτε και οι δύο τον εαυτό σας και γιατί σε αυτή την αντιπαράθεση την μεγαλύτερη ευθύνη την έχει το κακό παρελθόν του παρόντος νήματος....;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Megatr0n ξέρεις τι συμβαίνει. Πολλές φορές στο παρελθόν αγενείς τύποι έκαναν την εμφάνισή τους εδώ και με απαράδεκτο τρόπο έβγαζαν ουσιαστικά άσχετους/τρελούς και ότι άλλο θες, τους χρήστες των w10. Δεν θα σου πω ποιο είναι καλύτερο ή χειρότερο αλλά το κακό είναι ότι πρέπει να κατανοούμε πως κάποιοι έχουν διαφορετικά γούστα, προτεραιότητες κλπ από εμάς. Έτσι λοιπόν ο φίλος πιο πάνω ξέσπασε επάνω σου. Επειδή σε ξέρω από παλιότερα και ξέρω πως δεν ανήκεις στην παραπάνω κατηγορία, σου λέω να το ληξετε εδώ γιατί αδικείτε και οι δύο τον εαυτό σας και γιατί σε αυτή την αντιπαράθεση την μεγαλύτερη ευθύνη την έχει το κακό παρελθόν του παρόντος νήματος....;)

Ναι ρε μαν το καταλαβαινω, εγω σε τι φταιω;

Με ξερεις καιρο, νομιζω, οποτε θα καταλαβαινεις οτι δεν μπηκα για να τρολλαρω αλλα για να γραψω τη γνωμη μου αφου ειχα παρει 3-4 συσκευες WP.

Κι εχω τον υπερασπιστη ενος νεκρου mobile OS να μου κάνει επίθεση.

Edited by XP130TD

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε μαν το καταλαβαινω, εγω σε τι φταιω;

Με ξερεις καιρο, νομιζω, οποτε θα καταλαβαινεις οτι δεν μπηκα για να τρολλαρω αλλα για να γραψω τη γνωμη μου αφου ειχα παρει 3-4 συσκευες WP.

 

Όταν σου έχουν σπάσει τα....... νεύρα διάφοροι απίστευτοι τύποι με τα κομπλεξικά τους τότε όλα είναι στο κόκκινο και γίνονται εύκολα παρεξηγήσεις. Θεωρώ πιο σωστό και έξυπνο να πάμε παρακάτω μιας και δεν πρέπει να αφήσουμε κακές στιγμές να μας κάνουν να χαλιόμαστε.

Edited by XP130TD

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κι εχω τον υπερασπιστη ενος νεκρου mobile OS

Δύο διορθώσεις.

1. Είναι υπερασπιστής (με λογικά επιχειρήματα) μιας νεκρής έκδοσης λειτουργικού για mobiles, δηλαδή για συσκευές με οθόνη κάτω από 8 ίντσες. Το λειτουργικό (ο πυρήνας και η πλατφόρμα εφαρμογών) -όπως σου έχω εξηγήσει- αναπτύσσονται κανονικότατα. Μόνο το shell σταμάτησε να αναπτύσσεται με λίγα λόγια, γιατί δεν θα ξανά-κυκλοφορήσουν συσκευές στις 5-6-7 ίντσες.

2. Η συγκεκριμένη έκδοση δεν είναι ακόμη νεκρή. Σε 11 μήνες θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δύο διορθώσεις.

1. Είναι υπερασπιστής (με λογικά επιχειρήματα) μιας νεκρής έκδοσης λειτουργικού για mobiles, δηλαδή για συσκευές με οθόνη κάτω από 8 ίντσες. Το λειτουργικό (ο πυρήνας και η πλατφόρμα εφαρμογών) -όπως σου έχω εξηγήσει- αναπτύσσονται κανονικότατα. Μόνο το shell σταμάτησε να αναπτύσσεται με λίγα λόγια, γιατί δεν θα ξανά-κυκλοφορήσουν συσκευές στις 5-6-7 ίντσες.

2. Η συγκεκριμένη έκδοση δεν είναι ακόμη νεκρή. Σε 11 μήνες θα είναι.

Εδώ στο Ελλάδα έτσι το 'χουμε! Ετοιμοθάνατο=νεκρό! :p

Το σκοτώνουμε πριν την ώρα του!!!....

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

To κομματι smartphones/tablets (οχι υβριδικα ταμπλετς/λαπτοπς) ειναι νεκρο.

Και δεν πεθανε τωρα, ειναι νεκρο εδω και χρονια.

Επισης δεν το χουμε εδω στην Ελλαδα, αλλα παγκοσμιως θεωρειται νεκρο βασει του μηδαμινου ποσοστου του στην αγορα.

Ειναι αστειο να λεει καποιος οποιον μπαινει στη συζητηση και δεν χειροκροταει τα wm10 οτι ειναι fanboy κτλ, οταν ο ιδιος πρωτα κατηγορει τα αλλα 2 mobile OS.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

To κομματι smartphones/tablets (οχι υβριδικα ταμπλετς/λαπτοπς) ειναι νεκρο.

Και δεν πεθανε τωρα, ειναι νεκρο εδω και χρονια.

Επισης δεν το χουμε εδω στην Ελλαδα, αλλα παγκοσμιως θεωρειται νεκρο βασει του μηδαμινου ποσοστου του στην αγορα.

Δε σε διόρθωσα για το κομμάτι (smartphones/tablets). Δίκιο έχεις σ' αυτό. Σε διόρθωσα για το λειτουργικό. Έγραψες ότι είναι νεκρό το λειτουργικό. Δεν είναι νεκρό το λειτουργικό. Η έκδοση είναι νεκρή. Το λειτουργικό (ο πυρήνας + api εφαρμογών) των WM10 ήταν ο ίδιος με αυτόν των Windows 10.

 

Αν ήθελε δηλαδή η MS να κυκλοφορήσει εκ νέου συσκευές/τηλέφωνα με τη νέα έκδοση (αυτή δηλαδή που έχεις στο pc σου), θα μπορούσε να το κάνει πάρα πολύ εύκολα. Απλά δεν έχει νόημα. Οι λόγοι έχουν εξηγηθεί στο κεντρικό θέμα. Ο κυριότερος (εκτός από τις mobile εφαρμογές) είναι ότι βρισκόμαστε στην αρχή του τέλους των smartphone.

Ειναι αστειο να λεει καποιος οποιον μπαινει στη συζητηση και δεν χειροκροταει τα wm10 οτι ειναι fanboy κτλ, οταν ο ιδιος πρωτα κατηγορει τα αλλα 2 mobile OS.

Δεν κατηγόρησε τα άλλα δύο λειτουργικά. Έγραψε ότι παρατήρησε (αν κατάλαβα καλά, συσκευή android έχει ο άνθρωπος) πως η συσκευή του καταναλώνει περισσότερους πόρους από αυτή (950) που τρέχει WM10.

 

Πού ακριβώς διαφωνείς σ' αυτό. Αλήθεια δεν είναι; Διαφορετικά γιατί να ήταν απαραίτητα 3-4GB Ram πριν 2-3 χρόνια και να κυκλοφορούν συσκευές σήμερα με 12 GB Ram.

 

Το ερώτημα ρητορικό είναι, καθώς η απάντηση από τη μία είναι γνωστή, από την άλλη δε με ενδιαφέρει κιόλας, γιατί με αφήνει αδιάφορο το android.

Κατά τα άλλα μπορείς να γράφεις/τε ό,τι θέλεις/τε. Σύντομα περισσότερο ενδιαφέρον θα έχει αυτό το θέμα (ή σχετικά με αυτό), παρά όσα αφορούν το android (όπως θα έχεις ήδη παρατηρήσει). Και η Google κάποια στιγμή θα προχωρήσει. Εκ των πραγμάτων (hardware) είναι αναγκαίο.

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

Δε σε διόρθωσα για το κομμάτι (smartphones/tablets). Δίκιο έχεις σ' αυτό. Σε διόρθωσα για το λειτουργικό. Έγραψες ότι είναι νεκρό το λειτουργικό. Δεν είναι νεκρό το λειτουργικό. Η έκδοση είναι νεκρή. Το λειτουργικό (ο πυρήνας + api εφαρμογών) των WM10 ήταν ο ίδιος με αυτόν των Windows 10.

Μιλαω παντα για το mobile λειτουργικο... Το desktop προφανως και δεν εχει πεθανει ρε man, ελεος δηλαδη... :shifty:

 

 

Αν ήθελε δηλαδή η MS να κυκλοφορήσει εκ νέου συσκευές/τηλέφωνα με τη νέα έκδοση (αυτή δηλαδή που έχεις στο pc σου), θα μπορούσε να το κάνει πάρα πολύ εύκολα. Απλά δεν έχει νόημα. Οι λόγοι έχουν εξηγηθεί στο κεντρικό θέμα. Ο κυριότερος (εκτός από τις mobile εφαρμογές) είναι ότι βρισκόμαστε στην αρχή του τέλους των smartphone.

Αν αν αν... δεν το εχει κανει ομως εδω και χρονια, οπότε να αλλο ενα δειγμα οτι ειναι dead το mobile κομματι.

 

Δεν κατηγόρησε τα άλλα δύο λειτουργικά. Έγραψε ότι παρατήρησε (αν κατάλαβα καλά, συσκευή android έχει ο άνθρωπος) πως η συσκευή του καταναλώνει περισσότερους πόρους από αυτή (950) που τρέχει WM10.

 

Πού ακριβώς διαφωνείς σ' αυτό. Αλήθεια δεν είναι; Διαφορετικά γιατί να ήταν απαραίτητα 3-4GB Ram πριν 2-3 χρόνια και να κυκλοφορούν συσκευές σήμερα με 12 GB Ram.

Ερχεται ο τυπος και κατηγορει οσους χρηστες αλλων λειτουργικων μπαινουν εδω και ο ΙΔΙΟΣ αναφερεται σε αλλα λειτουργικα:

 

Υπόψιν ειμαι κάτοχος εδω και 1 εβδομάδα Xiaomi Mi A2 (6GB RAM / 128GB).

Μια εβδομάδα κάνω ενημερώσεις, αναβαθμίσεις, εγκαταστάσεις, ρυθμίσεις και γενικά είμαι απογοητευμένος για πολλοστή φορα με τα Android...

Έχουν πολλες βασικές ελλείψεις σε λειτουργίες και δυνατότητες σε σχέση με τα Windows 10 Mobile.

Πέρα απο οτι μου κρασάρουν καποιες βασικές εφαρμογες χωρις λογο όπως Facebook, Messenger, Instagram, Steam, παιχνίδια και άλλα...

Θέλει περισσοτερα βήματα για να κάνω τα ιδια πραγματα που εκανα στα Windows.

Το λειτουργικό στο Android 9.0 Pie καταλαμβάνει 16GB στον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο όταν τα Windows 10 καταλαμβάνουν 5GB.

Στην προσωρινή μνήμη RAM το Android 9.0 Pie καταλαμβάνει το 1.6GB οταν τα Windows 10 καταλαμβάνουν τα 0.9GB.

Οι διαφημίσεις στο Android καταντάνε εκνευριστικές.

Δεν φτάνει που ειναι πιο συχνές αλλα υπάρχει και χρονικό όριο των ελάχιστων 5 δευτερολέπτων αναμονή μέχρι να εμφανιστεί το πλήκτρο παράκαμψης.

Είναι απίστευτο οτι απο το 2008 μέχρι σήμερα του λείπουν βασικές λειτουργίες και δυνατότητες που υπήρχαν και υπαρχουν στα Windows.

Κακώς υπάρχει τόση τυφλή υποστήριξη για το λειτουργικό Android.

Πρέπει να κάνει κάτι άμεσα η Microsoft με τις φορητές οικονομικές συσκεύες κινητής τηλεφωνίας.

Δεν γίνεται να δίνουμε 800€ για ένα iPhone και ουτε να δίνουμε 300€ για ενα Android που είναι χειρότερο απο ένα Lumia 950 του 2015.

Έψαξα να βρω σημερινή συσκευή με τα χαρακτηριστικά του Lumia 950 XL Dual SIM και δεν υπάρχει.

Όσα βρήκα με παραπλήσια χαρακτηριστικά κοστίζουν πάνω απο 600€.

 

Δηλαδη βγαινει απο μονος του εκτος θεματος διοτι απο μονος του αναφερει οτι πηρε android, αναλυοντας το κιολας! Πού; Σε νημα των windows 10 mobile!:lol:

Και μετα γυρναει και λεει σε μενα να παω να ασχοληθω σε νηματα με android!

Kαι περιμενεις να τον θεωρησω σοβαρο ανθρωπο;`:blink:

Aσε που η συγκριση του ειναι ΑΚΥΡΗ.

Θα πρεπε να συγκρινει συσκευες ιδιας εποχης, ιδιας κλασης/τιμης (ναυαρχιδες) και αφου τις εχει χρησιμοποιησει αρκετα (οχι μονο 1 εβδομαδα).

Και γενικα η συγκριση με ενα λειτουργικο που η τελευταια του συσκευη χρονολογειται το 2015 και εκτοτε εχει παγωσει, ειναι εκ γενετης ΑΚΥΡΗ.

Ασε που αρκετα που αναφερει ειναι υπερβολες.

Οπως του εξηγησα ολα τα λειτουργικα ανεξαιρέτως εχουν bugs.

 

 

Το ερώτημα ρητορικό είναι, καθώς η απάντηση από τη μία είναι γνωστή, από την άλλη δε με ενδιαφέρει κιόλας, γιατί με αφήνει αδιάφορο το android.

Κατά τα άλλα μπορείς να γράφεις/τε ό,τι θέλεις/τε. Σύντομα περισσότερο ενδιαφέρον θα έχει αυτό το θέμα (ή σχετικά με αυτό), παρά όσα αφορούν το android (όπως θα έχεις ήδη παρατηρήσει). Και η Google κάποια στιγμή θα προχωρήσει. Εκ των πραγμάτων (hardware) είναι αναγκαίο.

Μακαρι, προσωπικα δε θελω παντοκρατορια κανενος λειτουργικου.

Δεν ξεχναω ομως οτι Microsoft-Nokia εστειλαν στον ταφο ενα εξαιρετικο και πολλα υποσχομενο λειτουργικο (meego) για να μας πασαρουν τα WP, τα οποια και σκοτωσαν μετα απο χρονια!

Edited by megatr0n

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Μιλαω παντα για το mobile λειτουργικο... Το desktop προφανως και δεν εχει πεθανει ρε man, ελεος δηλαδη...

Δεν υπάρχει desktop λειτουργικό. Υπάρχει ένα λειτουργικό, ένας πυρήνας, κοινός για όλες τις εκδόσεις. Μεταξύ των διάφορων εκδόσεων των Windows 10 υπάρχει και η έκδοση Desktop, όπως υπήρχε η έκδοση για mobiles (και θα υπάρχει για άλλους 11 μήνες).

 

2DxJW70.png

 

Αν αν αν... δεν το εχει κανει ομως εδω και χρονια, οπότε να αλλο ενα δειγμα οτι ειναι dead το mobile κομματι.

Το δικό μου "αν" δεν ήταν ευχολόγιο. Δεν είπα ότι το mobile κομμάτι δεν είναι dead. Το έγραψα για να τονίσω ότι αν ήθελε να κυκλοφορήσει κάτι και σε mobiles, θα μπορούσε να το κάνει αύριο. Δε θα ήταν restart. Απλά δεν έχει νόημα και δε θα το κάνει.

Το λειτουργικό όμως υπάρχει και η τεχνολογία εξελίσσεται. Αυτό εννοείται στο "any future device families" στην παραπάνω εικόνα. Τα Windows 10 απευθύνονται σε όλες τις συσκευές και εξελίσσονται για όλες. Όχι μόνο για τα desktop.

Μακαρι, προσωπικα δε θελω παντοκρατορια κανενος λειτουργικου.

Δεν ξεχναω ομως οτι Microsoft-Nokia εστειλαν στον ταφο ενα εξαιρετικο και πολλα υποσχομενο λειτουργικο (meego) για να μας πασαρουν τα WP, τα οποια και σκοτωσαν μετα απο χρονια!

Mην το ξεχνάς, αλλά οι εταιρίες έτσι λειτουργούν. Υπάρχουν εξαγορές, αποτυχημένες ή επιτυχημένες.

Όσο για το MeeGo (δεν το είχα χρησιμοποιήσει), στη Wikipedia διαβάζω ότι αναπτυσσόταν από τις Nokia/Intel, και μετά την εξαγορά της Nokia από τη MS, η Intel συνέχισε την ανάπτυξη και κάποια στιγμή σε συνεργασία με τη Samsung αποφάσισαν να το αντικαταστήσουν με το Tizen.

 

Επίσης... διαβάζω πως ο κύριος λόγος έναρξης ανάπτυξης του MeeGo από τις Nokia/Intel είναι (έμμεσα) η MS, καθώς τα Windows 7 δεν προσέφεραν επαρκή υποστήριξη για τους Atom επεξεργαστές της Intel.

Άρα (και εφόσον ισχύουν τα της Wikipedia), όταν θυμάσαι το πώς έστειλε η MS στον τάφο το MeeGo, να μην ξεχνάς ότι ήταν και ο κύριος λόγος ανάπτυξής του. Έστω και έμμεσα.

 

Τα WP οδήγησαν στα W10 ARM και στη UWP. Μπορεί να απέτυχαν εμπορικώς, αλλά νομίζω πως ο στόχος επετεύχθη.

 

Επίσης νομίζω ελάχιστοι θέλουν παντοκρατορία λειτουργικού, browser κ.τ.λ. Εγώ έχω παρατηρήσει ότι οι χρήστες των WM10 ήταν σαφώς λιγότεροι από χρήστες άλλων λειτουργικών και κυρίως από χρήστες android. Άλλοι προσπαθούσαν να αποδείξουν πόσο κακό λειτουργικό ήταν τα WM10, όταν το είχαν δει μόνο από φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Τα Windows 10 απευθύνονται σε όλες τις συσκευές και εξελίσσονται για όλες. Όχι μόνο για τα desktop.

Εξελισσονται για ολες τις συσκευες; Εξελισσονται και για smartphones δηλαδη; :rolleyes:

 

Mην το ξεχνάς, αλλά οι εταιρίες έτσι λειτουργούν. Υπάρχουν εξαγορές, αποτυχημένες ή επιτυχημένες.

Όσο για το MeeGo (δεν το είχα χρησιμοποιήσει), στη Wikipedia διαβάζω ότι αναπτυσσόταν από τις Nokia/Intel, και μετά την εξαγορά της Nokia από τη MS, η Intel συνέχισε την ανάπτυξη και κάποια στιγμή σε συνεργασία με τη Samsung αποφάσισαν να το αντικαταστήσουν με το Tizen.

 

Επίσης... διαβάζω πως ο κύριος λόγος έναρξης ανάπτυξης του MeeGo από τις Nokia/Intel είναι (έμμεσα) η MS, καθώς τα Windows 7 δεν προσέφεραν επαρκή υποστήριξη για τους Atom επεξεργαστές της Intel.

Άρα (και εφόσον ισχύουν τα της Wikipedia), όταν θυμάσαι το πώς έστειλε η MS στον τάφο το MeeGo, να μην ξεχνάς ότι ήταν και ο κύριος λόγος ανάπτυξής του. Έστω και έμμεσα.

 

Τα WP οδήγησαν στα W10 ARM και στη UWP. Μπορεί να απέτυχαν εμπορικώς, αλλά νομίζω πως ο στόχος επετεύχθη.

 

Επίσης νομίζω ελάχιστοι θέλουν παντοκρατορία λειτουργικού, browser κ.τ.λ. Εγώ έχω παρατηρήσει ότι οι χρήστες των WM10 ήταν σαφώς λιγότεροι από χρήστες άλλων λειτουργικών και κυρίως από χρήστες android. Άλλοι προσπαθούσαν να αποδείξουν πόσο κακό λειτουργικό ήταν τα WM10, όταν το είχαν δει μόνο από φωτογραφίες.

Για τον εξαφανισμο του meego κατα κυριο λογο ευθυνεται η Νοκια, εξαλλου το ανεφερα και πριν.

Η MS εξαγοραζοντας την Νοκια θα μπορουσε να το φερει στο προσκηνιο, αλλα προτιμησε να θαψει το symbian και το meego, να σταματησει σχεδον ολα τα προτζεκτ της, μας πασαρε το τραγικοτερο ολων των εποχων λειτουργικο συστημα που ακουει στο ονομα Windows Phone 7 και απο κει και περα, την ξερουμε την ιστορια.

 

Τα WP οδηγησαν στα W10RM που... δεν τα εχουν στην κατοχη τους ουτε αυτοι που δουλευουν στην MS.

Κακο λειτουργικο δεν ηταν τα W10M αφου ειχαν φτασει σε ενα καλο σημειο ωριμανσης, ηταν ταχυτατα με ωραια animations, εντελως διαφορετικα σε UI απο τα υπολοιπα, απλα τους ελειπαν βασικα apps ή οπου υπηρχαν ηταν πολυ πισω απο τα αντιστοιχα σε αλλες πλατφορμες. Θες παραδειγμα; Ειχα 950XL (του οποιου παρεπιπτοντως το πλαστικο καπακι του πισω μερους ηταν χειροτερο ποιοτικα απο οτιδηποτε) και ενω ειχα viber, δεν μπορουσα να εχω ειδοποιηση οταν ερχοταν νεο μηνυμα, αλλα επρεπε να μπω στην εφαρμογη για να μου ερθει το νεο μηνυμα. Και δεν ηταν καποιο glitch στο οποιο εγινε αμεσα διορθωση, κρατησε πολυ καιρο ετσι. Ταλαιπωρια ειχα επισης για να συγχρονισω τις επαφες μου που ειναι σε gmail... Ακομα και το Onedrive της ιδιας της MS ηταν φτωχοτερο τοτε απο το Onedrive σε iOS και Android.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Διαγράφτηκαν και διορθώθηκαν posts που ήταν εκτός των όρων.

Παρακαλώ μείνετε στην αιτιολόγηση των απόψεών σας αποφεύγοντας τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς.

Link to comment
Share on other sites

@megatr0n Στην #9108 λέει ποιές συσκευές εννοεί ότι εξελίσσονται! ;) Λίγο πιο πάνω δηλαδή...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Windows 10 Mobile: Υπάρχουν διαθέσιμες ενημερώσεις.

 

- 2019-02 - Ενημέρωση για Windows 10 Version 1709 για συσκευές Phone που βασίζονται σε arm.

 

https://support.microsoft.com/el-gr/help/4487695/february122019kb4487695osbuild15254550

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι, εγκαθίσταται.

 

Από προχτές, έχω περάσει "κατεβατή" την τελευταία αναβάθμιση του "Καιρού", η οποία διορθώνει το κολλημένο Live tile κλπ.

 

Ακολουθεί αυτές τις μέρες νέο camera app, Outlook (dark theme παντού) και καναδυο ακόμα νέα στοιχεία.

 

Το περίεργο είναι πως πολλές εφαρμογές πλέον αναβαθμίζονται σε skip ahead κλπ, προφανώς από το "desktop" κανάλι, και σε εμάς φτάνουν με κουλό τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Το Visual Studio 2019 κυκλοφορεί τον Απρίλιο. Φαίνεται ότι θα είναι αδύνατη (δεν υποστηρίζεται) η εγκατάσταση εφαρμογών στα WM10. Αυτό σημαίνει ότι θα μπορεί κάποιος dev -αν αρχίσει να χρησιμοποιεί το VS2019- να επιλέγει να διανέμεται η εφαρμογή του και στα WM10 (και εφόσον η ελάχιστη έκδοση API είναι η 15063 ή προηγούμενη), αλλά δε θα είναι δυνατόν να ελέγχει το πώς τρέχει αυτή στα WM10.

Ούτως ή άλλως οι εφαρμογές στα PC αναπτύσσονται και ελέγχονται ελάχιστα και στα WM10. Κάποιες μικροδιορθώσεις είναι απαραίτητες. Αυτές πλέον δε θα γίνονται.

Θα είναι απαραίτητο το Visual Studio 2017 για να γίνει ο έλεγχος και στα WM10. Μου φαίνεται χλωμό πάντως να μπει κάποιος στη διαδικασία.

Τα παραπάνω πάντως είναι αναμενόμενα, καθώς ούτε το Visual Studio 2017 υποστήριζε συντήρηση εφαρμογών από W8x+WP8.x.

 

Και άλλο ένα νέο, που κάτι μπορεί να σημαίνει (μπορεί και τίποτα). Στο skip ahead στο insider άρχισαν να δίνονται εκδόσεις της 20h1 και όχι της 19h2 που είναι και το λογικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να δούμε αν καταφέρουν και την τηλεφωνία.

Τι εννοείς με την τηλεφωνία;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξε και το GPS.

Να δούμε αν καταφέρουν και την τηλεφωνία.

Στα Windows 10 Arm στο 950XL. Δεν αφορά τα WM10.

 

@faasf

Μόλις καταφέρουν και ενεργοποιήσουν τα αλάνια και την τηλεφωνία, θα επιχειρήσω άμεσα την αναβάθμιση στο μονόκαρτο και προσωπικά για μένα αυτός θα είναι ο λόγος που θα κρατήσω για πολύ καιρό ή και πολλά χρόνια ακόμα και τις 2 συσκευές. :mobile:

 

ΥΓ: Ένας ακόμη λόγος όμως θα είναι ότι προφανώς θα συνεχίζει να μας συντροφεύει και η εξαιρετική εφαρμογή σου που αναβαθμίζεται συνέχεια. ;)

 

Προχωράμε. :yahoo:

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

H «νέα» MS συνεχίζει να εκπλήσσει (ευχάριστα).

https://blogs.windows.com/buildingapps/2019/03/06/announcing-the-open-sourcing-of-windows-calculator/

 

Άνοιξε ο κώδικας της UWP εφαρμογής των Windows 10, Windows Calculator.

Open source στο GitHub

Μακάρι να ακολουθήσουν και άλλες.

Link to comment
Share on other sites

H «νέα» MS συνεχίζει να εκπλήσσει (ευχάριστα).

https://blogs.windows.com/buildingapps/2019/03/06/announcing-the-open-sourcing-of-windows-calculator/

 

Άνοιξε ο κώδικας της UWP εφαρμογής των Windows 10, Windows Calculator.

Open source στο GitHub

Μακάρι να ακολουθήσουν και άλλες.

 

@faasf

Πολύ θετικό. Πιστεύω ότι σίγουρα θα ακολουθήσουν κι άλλα πολλά από την ώρα που το GitHub είναι στην ιδιοκτησία της.

Παρατηρώ πάντως ότι ήδη έχει έντονη παρουσία στο ανοιχτό λογισμικό σε αντίθεση με το παρελθόν που το φοβόταν όπως ο διάβολος το λιβάνι.

https://github.com/Microsoft

 

Περί Επιφάνειας Ανδρομέδα τα τελευταία που διάβασα και είδα/άκουσα:

https://windowsinsiders.com/surface-andromeda-i-perche-dei-dispositivi-pieghevoli/

https://windowsinsiders.com/il-futuro-di-andromeda-resta-ancora-incerto/

 

Πάντως το όλο πρότζεκτ τρέχει κανονικά και όπως έχεις πει κι εσύ αναμένουμε πολλές θετικές εξελίξεις. ;)

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...