Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

https://windowsarea.de/2017/04/upgrade-von-windows-phone-8-1-auf-windows-10-mobile-wieder-moeglich/

με κάθε επιφύλαξη...

It ain't over till the fat lady sings ...όπως λέμε και στο χωριό μου.

Δυο τινά συνέβησαν ή μετα -το σωστο σε αυτή την περιπτωση- κραξιμο που έπεσε το επανέφεραν ή κάποιος έφαγε πολύ το πασχα και κοιμηθηκε περισσότερο. :P

 

Κι εδώ στα αγγλικά το λινκ.

 

Άντε με το καλό να αναβαθμίσουν και τις υπόλοιπες συσκευές που έμειναν στα 8.1 :p

w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτό ρωτησα αλλα ορισμένοι δεν θελουν να καταλαβουν ότι η Microsoft κανει απλα ότι κανουν ολες οι εταιριες.

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Η διαφορά είναι ότι η Microsoft αλλάζει λειτουργικά όποτε οι εφαρμογές δεν είναι συμβατές, ενώ οι συσκευές μένουν πίσω πιο γρήγορα, τόσο σε σχέση με το android όσο και με το ios. Πάντως για κάποιον χρήστη που ασχολείται με τα λειτουργικά της MS, είναι αναμενόμενο. Προσωπικά δε με ενοχλεί, καθώς μέχρις στιγμής η μετάβαση από τη μια έκδοση στην άλλη είναι ολοένα και καλύτερη.

Είμαι χρήστης του λειτουργικού από τα WP7 και καμία από τις συσκευές μου δεν προχώρησε στην επόμενη μετάβαση.

H πρώτη μου συσκευή (lg e900) έφτασε μέχρι τα 7.8.

Η δεύτερη συσκευή μου (ativ s) έφτασε μέχρι τα WP8.1. Με αλχημείες θα μπορούσε να πάρει και τα WM10, αλλά είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα δυσλειτουργούσε.

H τρίτη (950) θα φτάσει πιθανόν μέχρι την μεθεπόμενη. Προσωπικά είμαι υποψιασμένος και δεν μου είναι έκπληξη, ενώ πολλές φορές έχω προειδοποιήσει -όπως άλλωστε πάρα πολλοί άλλοι- υποψήφιους αγοραστές συσκευών να μη θεωρούν ως δεδομένη τη συμβατότητα με νέες εκδόσεις λειτουργικού.

Από την άλλη, είναι δικαιολογημένη η οργή, αγανάκτηση, απογοήτευση χρηστών, των οποίων οι συσκευές είτε σταματούν να υποστηρίζονται (γρήγορα), είτε δυσλειτουργούν (π.χ. πολλές συσκευές που είχαν προ-εγκατεστημένα τα WP8.1, μετά τη μετάβαση σε WM10). Αυτοί οι χρήστες δύσκολα θα ξανά-εμπιστευτούν τη MS και δικαιολογημένα.

Τρεις τελευταίες παρατηρήσεις:

1. Σχετικά με τους τίτλους: «πέθαναν τα WM10». Αναμενόμενη δεν είναι κάποια στιγμή μια πιθανή τρίτη μετάβαση; Τα WM10 είναι υποσύνολο των Windows 10 και υπολείπονται σε αρκετά χαρακτηριστικά. Δεν είναι αναμενόμενο να υπάρξει μεγαλύτερη σύγκληση αν ο στόχος είναι ένα λειτουργικό για όλες τις συσκευές; Θα πεθάνει το λειτουργικό μόνο αν η MS αποσυρθεί από τα smartphones. To πώς θα λέγεται η επόμενη έκδοση δε νομίζω ότι παίζει ρόλο.

2. Σχετικά με τη UWP πλατφόρμα. Εξακολουθώ και θεωρώ πως η uwp πλατφόρμα είναι η μελλοντική πλατφόρμα της MS. Εννοείται έχει αγνοηθεί παντελώς -εκτός από την ίδια τη MS-, αλλά και εδώ μένουν αρκετά πράγματα να γίνουν. Το φημολογούμενο χ86 emulation θεωρώ πως θα είναι μεταβατικό στάδιο.

3. Και με τις 3 διαφορετικές -τελικές- εκδόσεις του λειτουργικού προσωπικά ήμουν και είμαι ευχαριστημένος. Και με τα WP7.8 και με τα WP8.1 και με τα WM10 και θεωρώ πως κάθε έκδοση ήταν και καλύτερη από την προηγούμενη. Από τη στιγμή που είμαι ευχαριστημένος θα εξακολουθήσω και θα υποστηρίζω το λειτουργικό, όπως και να λέγεται. Αν κάποια στιγμή με δυσαρεστήσει, ευτυχώς υπάρχουν εναλλακτικές που εξυπηρετούν το 99,7% των χρηστών. Για να εξυπηρετείται τόσο τεράστιο ποσοστό, αν μη τι άλλο είναι καλές οι εναλλακτικές. Δε χάλασε και ο κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό γιατι μπερδεύτηκες, ο kalars7 απλα ρώτησε στο τοτε επισημο twitter των Lumia...

Και ειδου η επίσημη απαντηση...

Και αρκετές άλλες που έβγαιναν αργότερα...οκ τωρα;

 

Εχουμε σχεδιο για αναβαθμιση ειπαν στο μελλον. Όχι σιγουρα και όλα αυτά μεσο τουιτερ.

Δεν υπαρχει καποια επισημη ανακοινωση από καποιο στελεχος.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η άποψη "η Microsoft κάνει ο,τι κάνουν οι άλλες εταιρίες" θέλει λίγο παραπάνω σκέψη όταν τα Windows mobile έχουν κάτω από το 1% της αγοράς και όχι το 80% όπως το android. Αν θέλεις να διατηρηθείς στην αγορά και να δείξεις ότι ενδιαφέρεσαι για το λογισμικό σου δεν πετάς στα σκουπίδια όλους αυτούς που σε εμπιστεύτηκαν γιατί πολύ απλά δεν θα το ξανά κάνουν

Παράδειγμα υποθετικό: Μία εταιρία έχει το 80% της αγοράς και σταματάει υποστήριξη σε 3 χρόνια. Μία άλλη έχει το 1% και κάνει το ίδιο. Το γεγονός είναι ένα και στις δύο περιπτώσεις, όλοι όσοι μένουν πίσω πετάγονται στο ίδιο καλάθι σκουπιδιών. Γιατί λοιπόν αυτή με το 1% πετάει κάποιους στα σκουπίδια και η άλλη με το 80% δε το κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Κι εδώ στα αγγλικά το λινκ.

 

Άντε με το καλό να αναβαθμίσουν και τις υπόλοιπες συσκευές που έμειναν στα 8.1 :p

Aπό όλα αυτά που διαβαζω εδώ...αυτό ηταν πραγματικά φαουλ και λαθος αν..συνεβαινε. Ευτυχως μαλλον διορθωθηκε. Θα ηταν πραγματικα τραγικο να θελει καποιος να κανει reset το τηλεφωνο του για οποιονδήποτε λόγο και να μην μπορεί να ξαναπαει στα 10.

Τα υπολοιπα που λεγονται και γράφονται εγω δεν θα τα σχολιάσω.Θα περιμενω τις επισημες κινησεις της εταιρίας και έπειτα βλέπουμε. Μεχρι τοτε θα απολαμβανω το εξαιρετικό(για τα φραγκα του και τα δυο χρονακια του ) 640 μου και θα παρακολουθώ από μακρια τις εξελιξεις. Καλο απόγευμα σε ολους.

Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα υποθετικό: Μία εταιρία έχει το 80% της αγοράς και σταματάει υποστήριξη σε 3 χρόνια. Μία άλλη έχει το 1% και κάνει το ίδιο. Το γεγονός είναι ένα και στις δύο περιπτώσεις, όλοι όσοι μένουν πίσω πετάγονται στο ίδιο καλάθι σκουπιδιών. Γιατί λοιπόν αυτή με το 1% πετάει κάποιους στα σκουπίδια και η άλλη με το 80% δε το κάνει;

 

Γιατί όταν έχεις το 80% είσαι μονοπώλιο και κάνεις ο,τι γουστάρεις. Δεν λέω ότι είναι το σωστό αυτό αλλά όταν έχεις το 1% και κάνεις το ίδιο προφανώς δεν θες να ανέβεις πάνω από το 1%. Εγώ έτσι το βλέπω. Αν θες να ανέβεις κάνεις την διαφορά προς το καλύτερο. Μπορεί να το βλέπω και τελείως λάθος

w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όταν έχεις το 80% είσαι μονοπώλιο και κάνεις ο,τι γουστάρεις. Δεν λέω ότι είναι το σωστό αυτό αλλά όταν έχεις το 1% και κάνεις το ίδιο προφανώς δεν θες να ανέβεις πάνω από το 1%. Εγώ έτσι το βλέπω. Αν θες να ανέβεις κάνεις την διαφορά προς το καλύτερο. Μπορεί να το βλέπω και τελείως λάθος

 

Αυτο που δεν θέλουν να καταλάβουν τα παιδια πιο πάνω ειναι το εξης απλο.

Όταν η Ms σταματα καποιο mobile λειτουργικό σταματα άμεσα και την υποστήριξη των εφαρμογών του και του store γενικότερα.

Πιο απλα λοιπον...Δεν εχει καμμια συνέχεια το store της και καμια σχέση με προς τα πισω. Δεν σταματα απλα να αναβαθμίζει τις συσκευές της όπως το android αλλα τις αφήνει γενικότερα στον αέρα.

Παράδειγμα.

Το galaxy s4 το οποιο είχε βγει στην αγορά πριν τα Lumia 1020 και 925...ενω εχει μείνει στην 5.1 έκδοση δέχεται και θα δέχεται για αρκετό καιρο updates Όλων των εφαρμογων του play store...ναι ή οχι;

Τα από πάνω lumia ουτε facebook-messenger-ούτε ενημερωμένο skype δεν έχουν και γενικότερα το store των 8.1 ειναι παρατημένο στο ελεος...

Το ίδιο Ακριβως έγινε και με τα 7 , και με τα 8 καθώς το ίδιο γίνεται και με τα Wm 10...

Αυτο ειναι το τεράστιο Πρόβλημα που λεμε..

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο Ακριβως έγινε και με τα 7 , και με τα 8 καθώς το ίδιο γίνεται και με τα Wm 10...

Αυτο ειναι το τεράστιο Πρόβλημα που λεμε..

Αν το ίδιο ακριβώς γίνεται από το 2010 και μετά, αν αυτό το ίδιο ακριβώς είναι το ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα, τι δουλειά έχει κάποιος που το θεωρεί τεράστιο, εν έτη 2017 να εξακολουθεί να είναι χρήστης Windows; Πέρασαν πολλά χρόνια από τότε. Και αν κάτι τέτοιο είναι δεδομένο εδώ και 7 χρόνια και είναι βασικός ανασταλτικός παράγοντας χρήσης windows, απλά δε χρησιμοποιείς windows. Εγώ έτσι το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ποτέ δε κατάλαβα από πότε τα tweets και τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης έχουν πάρει τη θέση των επίσημων ανακοινώσεων των εταιριών.

Όταν η MS δεν έχει βγάλει ΠΟΤΕ επίσημη ανακοίνωση για τα σχέδιά της σε σχέση με τα κινητά, λογικό είναι ο κόσμος να πιάνεται από όπου βρει μπας και βγάλει άκρη. Και αυτό το τροπάρι δεν είναι τωρινό, αλλά ισχύει από τότε που όλοι προσπαθούσαν να καταλάβουν πότε θα κυκλοφορήσει η WP7.5 αναβάθμιση και η MS δεν ανακοίνωνε τίποτα, αφήνοντας το ίντερνετ να οργιάζει. Το ίδιο κάνει και τώρα που όλοι την κράζουν διότι όλοι θεωρούν δεδομένο ότι σταματάει η υποστήριξη, και κανείς δεν βγαίνει να πει κάτι επίσημα. Ε μετά μην αναρωτιούνται γιατί φεύγει ο κόσμος...

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Παντως στο android από την 4.4 ως και την 5.1 είναι ακομα το 50% των χρηστων.

Για αυτό και η υποστηριξη των εφαρμογών.

https://www.adslgr.com/forum/threads/977398-Στατιστικά-χρήσης-Android-Φεβρουάριος-2017-μόλις-στο-1-2-η-Nougat

Edited by st1313
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν θέλουν να καταλάβουν τα παιδια πιο πάνω ειναι το εξης απλο.

Όταν η Ms σταματα καποιο mobile λειτουργικό σταματα άμεσα και την υποστήριξη των εφαρμογών του και του store γενικότερα.

Πιο απλα λοιπον...Δεν εχει καμμια συνέχεια το store της και καμια σχέση με προς τα πισω. Δεν σταματα απλα να αναβαθμίζει τις συσκευές της όπως το android αλλα τις αφήνει γενικότερα στον αέρα.

Παράδειγμα.

Το galaxy s4 το οποιο είχε βγει στην αγορά πριν τα Lumia 1020 και 925...ενω εχει μείνει στην 5.1 έκδοση δέχεται και θα δέχεται για αρκετό καιρο updates Όλων των εφαρμογων του play store...ναι ή οχι;

Τα από πάνω lumia ουτε facebook-messenger-ούτε ενημερωμένο skype δεν έχουν και γενικότερα το store των 8.1 ειναι παρατημένο στο ελεος...

Το ίδιο Ακριβως έγινε και με τα 7 , και με τα 8 καθώς το ίδιο γίνεται και με τα Wm 10...

Αυτο ειναι το τεράστιο Πρόβλημα που λεμε..

 

Πάνο ναι. Είναι πρόβλημα από τη μία. Αναμφισβήτητα. Από την άλλη έχει και τα θετικά του. Το ότι είναι "ελαφριές" όλες οι εκδόσεις (7.8, 8.1, 10), οφείλεται και σ' αυτό το γεγονός. Ενώ κάποιος θα μπορούσε να πει ότι δεν είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα, αν αλλάζει συσκευή κάθε 2, 2,5 χρόνια σχεδόν κατά την αρχική μετάβαση κάθε διαφορετικής έκδοσης. Σπάνια όμως συμβαίνει αυτό, οπότε το πρόβλημα διογκώνεται.

Επαναλαμβάνω όμως ότι εμένα δε με ενοχλεί καθώς κάθε διαφορετική έκδοση ήταν και καλύτερη από την προηγούμενη.

Πάντως η γνώμη μου είναι δε γίνεται επίτηδες από τη MS. Δεν ξέρω αν είχε σχέδιο από την αρχή (από silverlight, πέρασε σε rt, μετά uwp), αλλά κάθε φορά παρουσίασε κατά τη γνώμη και κάτι καλύτερο που ήταν -μάλλον- αδύνατο να είναι συμβατό με το προηγούμενο. Προφανώς μπορεί να κατηγορηθεί ότι φαίνεται να κάνει βιαστικές, σπασμωδικές κινήσεις. Αλλά δε νομίζω ότι μπορεί να κατηγορηθεί ότι δεν έχει κάνει μεγάλη προσπάθεια όσο και αν φαίνεται το αντίθετο.

 

Όταν η MS δεν έχει βγάλει ΠΟΤΕ επίσημη ανακοίνωση για τα σχέδιά της σε σχέση με τα κινητά, λογικό είναι ο κόσμος να πιάνεται από όπου βρει μπας και βγάλει άκρη. Και αυτό το τροπάρι δεν είναι τωρινό, αλλά ισχύει από τότε που όλοι προσπαθούσαν να καταλάβουν πότε θα κυκλοφορήσει η WP7.5 αναβάθμιση και η MS δεν ανακοίνωνε τίποτα, αφήνοντας το ίντερνετ να οργιάζει. Το ίδιο κάνει και τώρα που όλοι την κράζουν διότι όλοι θεωρούν δεδομένο ότι σταματάει η υποστήριξη, και κανείς δεν βγαίνει να πει κάτι επίσημα. Ε μετά μην αναρωτιούνται γιατί φεύγει ο κόσμος...

Συμφωνώ. Αυτό θεωρώ το μεγαλύτερο πρόβλημα και όχι τη μη συμβατότητα των προηγούμενων εκδόσεων.

 

Παντως στο android από την 4.4 ως και την 5.1 είναι ακομα το 50% των χρηστων.

Για αυτό και η υποστηριξη των εφαρμογών.

https://www.adslgr.com/forum/threads/977398-Στατιστικά-χρήσης-Android-Φεβρουάριος-2017-μόλις-στο-1-2-η-Nougat

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Μπορεί κάποιος στο android να φτιάξει μια εφαρμογή με target το nougat, αλλά με ελάχιστη υποστηριζόμενη έκδοση την 4.4 ή και πιο πίσω. Με συγκεκριμένη τεχνική μπορεί να τρέχει σε όλες τις εκδόσεις από την 4.4 μέχρι την 7.

Στα WM μπορείς να κάνεις κάτι αντίστοιχο μόνο από την πρώτη έκδοση των WM10 μέχρι και την τελευταία. π.χ. την Creators. Αλλά αν θέλεις να υποστηρίξεις τα WP8.1 πρέπει να φτιάξεις άλλη εφαρμογή.

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

Faasf..αν και έχουμε ξανακάνει αυτη την κουβέντα και παντα με καλυπταν οι απαντήσεις σου θα ήθελα να σε ρωτήσω και κατι αλλο...

Από την μια όταν σταματάς και ξεκινάς συνέχεια μια καινούρια έκδοση ενός λειτουργικού και αναγκάζεις τους devs να ξαναφτιάχνουν νέες εφαρμογές φτου και από την αρχη ή απλα να παρατάνε τις προηγουμενες...

Όταν το κομματι της επικοινωνίας σου προς τα εξω ειναι κατι σαν marketing απο Lidl και δεν ξέρουν οι πελάτες σου τι στο καλο θες να κανεις με τα προϊόντα σου...

Όταν αλλα υπόσχεται αλλα λέει και αλλα κάνει..

Πως εσύ σαν Dev και σαν πελάτης την εμπιστεύεσαι ξανά;;

Και το android ,εχει αλλάξει τόσες εκδόσεις και εχει προσθεσει τοσα api και χαρακτηριστικά και οι τελευεταιες εκδοσεις ειναι αρκετά καλυτερες απο τις προηγουμενες, ο κάθε dev ομως μονο μια εφαρμογη φτιάχνει για Ολα...κανω κάπου λάθος;

Ενω Ολάκερη Ms κλείνει γενικους και ξανα φτου από την αρχη...Άρα να επαναφέρω το ερώτημα...

Πως μπορεις και την εμπιστεύεσαι ακομα και μετα από ολα αυτα σαν πελάτης αλλα κυρίως σαν dev;;

Edited by panos9553
Link to comment
Share on other sites

Faasf..αν και έχουμε ξανακάνει αυτη την κουβέντα και παντα με καλυπταν οι απαντήσεις σου θα ήθελα να σε ρωτήσω και κατι αλλο...

Από την μια όταν σταματάς και ξεκινάς συνέχεια μια καινούρια έκδοση ενός λειτουργικού και αναγκάζεις τους devs να ξαναφτιάχνουν νέες εφαρμογές φτου και από την αρχη ή απλα να παρατάνε τις προηγουμενες...

Όταν το κομματι της επικοινωνίας σου προς τα εξω ειναι κατι σαν marketing απο Lidl και δεν ξέρουν οι πελάτες σου τι στο καλο θες να κανεις με τα προϊόντα σου...

Όταν αλλα υπόσχεται αλλα λέει και αλλα κάνει..

Πως εσύ σαν Dev και σαν πελάτης την εμπιστεύεσαι ξανά;;

Και το android ,εχει αλλάξει τόσες εκδόσεις και εχει προσθεσει τοσα api και χαρακτηριστικά και οι τελευεταιες εκδοσεις ειναι αρκετά καλυτερες απο τις προηγουμενες, ο κάθε dev ομως μονο μια εφαρμογη φτιάχνει για Ολα...κανω κάπου λάθος;

Ενω Ολάκερη Ms κλείνει γενικους και ξανα φτου από την αρχη...Άρα να επαναφέρω το ερώτημα...

Πως μπορεις και την εμπιστεύεσαι ακομα και μετα από ολα αυτα σαν πελάτης αλλα κυρίως σαν dev;;

 

Δε διαφωνούμε και δεν κάνεις πουθενά λάθος. Δεν την εμπιστεύεσαι ή αν την εμπιστευτείς -δύσκολα- ξανά θα είσαι υποψιασμένος. Γι' αυτό και θεωρώ δικαιολογημένες τις αντιδράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απορώ όμως εφόσον έχουν δημιουργήσει πλατφόρμα μεταφοράς των εφαρμογών από ios σε Windows πάλι οι προγραμματιστές δεν κάνουν ούτε αυτό. Snapchat, clash of clans και Pokemon go αν υπήρχαν στα Windows τα ποσοστά θα ήταν παραπάνω σίγουρα και δεν υπερβάλω καθόλου. Εκεί κρύβονται τα νούμερα δυστυχώς όχι στην καλύτερη εμπειρία χρήσης για γραφείο η για επαγγελματίες πχ.
w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

Πάνο ναι. Είναι πρόβλημα από τη μία. Αναμφισβήτητα. Από την άλλη έχει και τα θετικά του. Το ότι είναι "ελαφριές" όλες οι εκδόσεις (7.8, 8.1, 10), οφείλεται και σ' αυτό το γεγονός. Ενώ κάποιος θα μπορούσε να πει ότι δεν είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα, αν αλλάζει συσκευή κάθε 2, 2,5 χρόνια σχεδόν κατά την αρχική μετάβαση κάθε διαφορετικής έκδοσης. Σπάνια όμως συμβαίνει αυτό, οπότε το πρόβλημα διογκώνεται.

Επαναλαμβάνω όμως ότι εμένα δε με ενοχλεί καθώς κάθε διαφορετική έκδοση ήταν και καλύτερη από την προηγούμενη.

Πάντως η γνώμη μου είναι δε γίνεται επίτηδες από τη MS. Δεν ξέρω αν είχε σχέδιο από την αρχή (από silverlight, πέρασε σε rt, μετά uwp), αλλά κάθε φορά παρουσίασε κατά τη γνώμη και κάτι καλύτερο που ήταν -μάλλον- αδύνατο να είναι συμβατό με το προηγούμενο. Προφανώς μπορεί να κατηγορηθεί ότι φαίνεται να κάνει βιαστικές, σπασμωδικές κινήσεις. Αλλά δε νομίζω ότι μπορεί να κατηγορηθεί ότι δεν έχει κάνει μεγάλη προσπάθεια όσο και αν φαίνεται το αντίθετο.

 

 

Συμφωνώ. Αυτό θεωρώ το μεγαλύτερο πρόβλημα και όχι τη μη συμβατότητα των προηγούμενων εκδόσεων.

 

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Μπορεί κάποιος στο android να φτιάξει μια εφαρμογή με target το nougat, αλλά με ελάχιστη υποστηριζόμενη έκδοση την 4.4 ή και πιο πίσω. Με συγκεκριμένη τεχνική μπορεί να τρέχει σε όλες τις εκδόσεις από την 4.4 μέχρι την 7.

Στα WM μπορείς να κάνεις κάτι αντίστοιχο μόνο από την πρώτη έκδοση των WM10 μέχρι και την τελευταία. π.χ. την Creators. Αλλά αν θέλεις να υποστηρίξεις τα WP8.1 πρέπει να φτιάξεις άλλη εφαρμογή.

 

Άλλο νόμιζα πως θα απαντούσες. Ότι τώρα υπάρχει μια μεγάλη διαφορά. Ενώ δηλαδή το store των wp ήταν αποκλειστικά για το mobile κομμάτι τώρα είναι κοινό (σε πολύ μεγάλο ποσοστό) με το pc/tablet κομμάτι οπότε κι αν ακόμη σταματήσει η υποστήριξη του mobile κομματιού το store θα συνεχίσει να υπάρχει.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απορώ όμως εφόσον έχουν δημιουργήσει πλατφόρμα μεταφοράς των εφαρμογών από ios σε Windows πάλι οι προγραμματιστές δεν κάνουν ούτε αυτό. Snapchat, clash of clans και Pokemon go αν υπήρχαν στα Windows τα ποσοστά θα ήταν παραπάνω σίγουρα και δεν υπερβάλω καθόλου. Εκεί κρύβονται τα νούμερα δυστυχώς όχι στην καλύτερη εμπειρία χρήσης για γραφείο η για επαγγελματίες πχ.

 

Μεγάλο ερωτηματικό. Γιατί οι devs δεν διέθεταν 10-15 λεπτά για να περάσουν τις εφαρμογές τους στο store της ms. Έστω 10 πελάτες θα τους είχαν βρε αδερφέ......

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άλλο νόμιζα πως θα απαντούσες. Ότι τώρα υπάρχει μια μεγάλη διαφορά. Ενώ δηλαδή το store των wp ήταν αποκλειστικά για το mobile κομμάτι τώρα είναι κοινό (σε πολύ μεγάλο ποσοστό) με το pc/tablet κομμάτι οπότε κι αν ακόμη σταματήσει η υποστήριξη του mobile κομματιού το store θα συνεχίσει να υπάρχει.

Σωστή παρατήρηση. Να συμπληρώσω πάνω σε αυτό, για να είμαι και δίκαιος όσον αφορά τα θετικά της MS, ότι ναι μεν υπάρχει κόπωση όσον αφορά τις συνεχείς αλλαγές/προσθήκες, από την άλλη όλα αυτά τα χρόνια προχώρησε και στην ενοποίηση όχι μόνο των stores των mobile, pc, xbox, αλλά και στην ενοποίηση των λογαριασμών των δημιουργών.

 

Κάποιος dev δηλαδή που είχε ασχοληθεί με κινητά -την εποχή των WP7-, σήμερα έχει φτάσει να απευθύνεται, χωρίς να κουνήσει το δαχτυλάκι του (σχήμα λόγου), σε χρήστες PC, tablet, Xbox. Πάντως δεν έχει πληρώσει το παραμικρό, εκτός από το αρχικό ποσόν της τάξης των 20 ευρώ (αν θυμάμαι καλά).

Είναι δυνατόν να έχει συμβεί το παραπάνω και να υπάρχει συμβατότητα προς τα πίσω; Είναι αδύνατον.

Ρητορικό το ερώτημα. Είναι δυνατόν να υπάρξει ενοποίηση του MacOs και του ios και να ζητάμε συμβατότητα;

 

Δεν έχει φτάσει το τέλος όσον αφορά την ενοποίηση και δε νομίζω να σταματήσει η υποστήριξη του mobile κομματιού.

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, ποιους επαγγελματίες λέτε; Αυτούς που μέχρι τώρα εγώ μόνο θυμάμαι δύο φορές, με κουβέντα εδώ ότι υπάρχει πρόβλημα σε servers και δεν είχαν mails γιατί "οι ρυθμίσεις ήταν παλιές".

Σοβαρά τώρα.

Υπάρχεις δηλαδή κάποιος επαγγελματίας που δεν μπορεί να κάνει την δουλειά του (οποία και αν είναι αυτή) με Android ή iOS;

Και πραγματικά πείτε μου, τι δεν μπορώ να κάνω με το σαπιοandroid μου και μπορώ με το φρεσκοwp μου;

Μόνο σας παρακαλώ, μην γράψει κανείς για Continuum γιατί από το σημείο εκείνο και κάτω, απλά θα σταματήσω να διαβάζω.

Μιλάμε για κινητά έτσι; Όχι tablets/surface κλπ.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, ποιους επαγγελματίες λέτε; Αυτούς που μέχρι τώρα εγώ μόνο θυμάμαι δύο φορές, με κουβέντα εδώ ότι υπάρχει πρόβλημα σε servers και δεν είχαν mails γιατί "οι ρυθμίσεις ήταν παλιές".

Σοβαρά τώρα.

Υπάρχεις δηλαδή κάποιος επαγγελματίας που δεν μπορεί να κάνει την δουλειά του (οποία και αν είναι αυτή) με Android ή iOS;

Και πραγματικά πείτε μου, τι δεν μπορώ να κάνω με το σαπιοandroid μου και μπορώ με το φρεσκοwp μου;

Μόνο σας παρακαλώ, μην γράψει κανείς για Continuum γιατί από το σημείο εκείνο και κάτω, απλά θα σταματήσω να διαβάζω.

Μιλάμε για κινητά έτσι; Όχι tablets/surface κλπ.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

 

Με όλα τα λειτουργικά μπορεί να κάνει την δουλειά του ο επαγγελματίας. Θα έδινα ένα συν στα Windows mobile λόγω ασφάλειας. Κατά τα άλλα όλα κάνουν την δουλειά τους.

Το πρόβλημα με τους "παλιούς κωδικούς" το συνάντησα και στο Android.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ασφάλεια δεν νομίζω να εννοείς ότι κανείς δεν ασχολείται, ούτε οι hackers έτσι;

 

Sent from my Lumia 930 using mTalk

Link to comment
Share on other sites

Ασφάλεια δεν νομίζω να εννοείς ότι κανείς δεν ασχολείται, ούτε οι hackers έτσι;

 

Sent from my Lumia 930 using mTalk

 

Ναι αυτό. Γιατί τον χρήστη που τον απασχολεί η ασφάλεια δεν τον ενδιαφέρει αν αυτή προέρχεται από το ανύπαρκτο ποσοστό ή από το κλειστής φύσεως λειτουργικό αλλά το αποτέλεσμα.

Συμφωνώ ότι κανείς δεν ασχολείται αλλά αυτό έχει και τα καλά του. Καταλαβαίνεις τι εννοώ.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η ασφάλεια φυσικά και δεν βασίζεται στο ότι ασχολούνται λίγοι χακερ μιας και κομμάτι του κώδικα είναι κοινό με το ντεσκτοπ και εκεί ασχολούνται πολλοί χακερ. Η ασφάλεια οφείλεται καθαρά στο σχεδιασμό. Οποιος καταφέρει πχ να κάνει sideload εφαρμογή που δεν έχει ψηφιακή υπογραφή του store χωρίς να πειράξει τα ψηφιακα πιστοποιητικά της συσκευής του να μου πει και εμένα τον τρόπο να μην ταλαιπωρούμε τσάμπα.
Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα υποθετικό: Μία εταιρία έχει το 80% της αγοράς και σταματάει υποστήριξη σε 3 χρόνια. Μία άλλη έχει το 1% και κάνει το ίδιο. Το γεγονός είναι ένα και στις δύο περιπτώσεις, όλοι όσοι μένουν πίσω πετάγονται στο ίδιο καλάθι σκουπιδιών. Γιατί λοιπόν αυτή με το 1% πετάει κάποιους στα σκουπίδια και η άλλη με το 80% δε το κάνει;

Αυτό δεν ισχύει. Στα windows όποιος έμεινε στα 8.1 δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τις εφαρμογές από τα 10άρια. Ένας χρήστης android με jellybean 4.1 του 2013 μπορεί να χρησιμοποιήσει οποιαδήποτε εφαρμογή με ελάχιστες εξαιρέσεις. Δεν αποκλείεται δηλαδή από εφαρμογές! Ακόμα κι αν μία εφαρμογή δεν του εμφανίζεται επίσημα στο play store μπορεί να την κάνει εγκατάσταση με κατέβασμα του apk αλλά αυτό είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.

Edit: Τώρα είδα ότι απαντήθηκε.

 

Εγώ απορώ όμως εφόσον έχουν δημιουργήσει πλατφόρμα μεταφοράς των εφαρμογών από ios σε Windows πάλι οι προγραμματιστές δεν κάνουν ούτε αυτό. Snapchat, clash of clans και Pokemon go αν υπήρχαν στα Windows τα ποσοστά θα ήταν παραπάνω σίγουρα και δεν υπερβάλω καθόλου. Εκεί κρύβονται τα νούμερα δυστυχώς όχι στην καλύτερη εμπειρία χρήσης για γραφείο η για επαγγελματίες πχ.
Αυτό δεν είναι τίποτα, υπάρχουν παιχνίδια που είναι ουσιαστικά άγνωστα και έχουν πάνω από 100εκ downloads. Ειλικρινά, ξεφυτρώνουν κάθε μέρα παιχνιδάρες και εφαρμογές για όλα τα γούστα που στο τέλος χάνεσαι. Edited by NexusNexii
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν ισχύει. Στα windows όποιος έμεινε στα 8.1 δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τις εφαρμογές από τα 10άρια. Ένας χρήστης android με jellybean 4.1 του 2013 μπορεί να χρησιμοποιήσει οποιαδήποτε εφαρμογή με ελάχιστες εξαιρέσεις. Δεν αποκλείεται δηλαδή από εφαρμογές! Ακόμα κι αν μία εφαρμογή δεν του εμφανίζεται επίσημα στο play store μπορεί να την κάνει εγκατάσταση με κατέβασμα του apk αλλά αυτό είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.

Edit: Τώρα είδα ότι απαντήθηκε.

Ναι όπως απάντησα πιο πίσω ισχύει αυτό που γράφεις, αλλά δεν έγραψα όπως σωστά σημειώθηκε από το @Montoya και όπως έχει γραφτεί άλλες φορές, ότι ο λόγος για τον οποίο δεν μπορεί μια εφαρμογή των WM10 να τρέξει στα WP8.1, είναι ότι πρόκειται για διαφορετικά λειτουργικά και τα WM10 -όπως συνέβη και με τα WP8.1 αρχικώς- δεν είναι τίποτα άλλο από το εγχείρημα της MS να επιτευχθεί όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ενοποίηση στο Store της καθώς και για όλες τις συσκευές που τρέχουν τα λειτουργικά της.

Θεωρώ ότι όποτε κατασταλάξει σε ένα σταθερό πυρήνα λειτουργικού και με την προϋπόθεση ότι δε θα αποσυρθεί από τα mobiles, θα υπάρξει συμβατότητα και στις εφαρμογές, όπως συμβαίνει τόσο στο android όσο και στο ios.

Αυτό δεν είναι τίποτα, υπάρχουν παιχνίδια που είναι ουσιαστικά άγνωστα και έχουν πάνω από 100εκ downloads. Ειλικρινά, ξεφυτρώνουν κάθε μέρα παιχνιδάρες και εφαρμογές για όλα τα γούστα που στο τέλος χάνεσαι.

Δε νομίζω πως θα διαφωνήσει κανείς μαζί σου. Πολλάκις έχει αναφερθεί ότι πληθώρα εφαρμογών και παιχνιδιών δε θα βρει κανείς στα WM.

 

Σχετικό με τις τελευταίες φήμες για τα WM10

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...