Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για πες, γιατί κι εγώ με Epson είμαι, και αισθάνομαι χαζός!

Ρε παιδιά μισό...

Επειδή την "είδα" ξαφνικά πολύ εξυπνος...:)

Τι εννοείται να "τυπώσετε ασύρματα";

Μιλάμε για αρχεία word,pdf και τα λοιπά έτσι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φαίνεται ότι υποστηρίζει εδώ: https://mspoweruser.com/printing-on-windows-10-mobile-explained-video/

 

edit.. Δες το email σου. Διάβασε και παρακάτω. Αυτό είδα και 'γω που γράφει ο Montoya. Ότι οι κατασκευαστές παρέχουν τις αντίστοιχες εφαρμογές.

 

Σε ευχαριστώ πολύ αλλά δυστυχώς δεν δούλεψε...

 

Τι εκτυπωτή έχεις?

Εγώ για samsung εκτυπωτή είχα κατεβάσει μια εφαρμογή της samsung και δούλευε μια χαρά.

 

Έναν Canon Selphy CP1200

. Δυστυχώς δεν υπάρχει εφαρμογή της Canon για Windows Mobile, παρά μόνο για RT. Εδώ δεν υπάρχουν drivers για Windows 10 και έπρεπε να τους κατεβάσω χειροκίνητα από το website της Canon!

 

Υπάρχει η δυνατότητα και είναι πολύ ευκολο

Από το 950 μου τυπώνω συχνά στον ασύρματο Epson xp-335 μου που τον αγόρασα μόλις 60€.

 

Πράγματι, θα είναι ενδιαφέρον να μας πεις πώς καταφέρνεις να τυπώσεις...:blink:

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μισό...

Επειδή την "είδα" ξαφνικά πολύ εξυπνος...:)

Τι εννοείται να "τυπώσετε ασύρματα";

Μιλάμε για αρχεία word,pdf και τα λοιπά έτσι;

 

Δεν σε ειρωνεύεται κανείς.

 

Ψάχνω για ασύρματη εκτύπωση από το 950 (νταξ, στο 8Χ δεν είχα ελπίδες) πολύ καιρό τώρα.

 

Όσες "προτάσεις" βρήκα, δεν δούλεψαν.

 

Πάει αρκετός καιρός βέβαια, που δεν ασχολούμαι.

 

Έχει αλλάξει κάτι? Υπάρχει όντως διαδικασία, απλή ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνω κάτι ιδιαίτερο...:(:(:(

Μάλιστα τύπωσα τώρα μόλις 2 σελίδες έτσι για επιβεβαίωση ότι δεν μπουρδολογώ...

Τύπωσα από την εφαρμογή word mobile ενα word αρχείο που έχω στην κάρτα μνήμης μου πατώντας εκεί που λέει Print (hamburger menu).

Το ίδιο έχω κάνει πολλές φορές με pdf αρχεία με την εφαρμογή xodo pdf reader. Απλά ο ασύρματος εκτυπωτής μου είναι στο ίδιο δίκτυο με το 950...

Αυτά...

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η δυνατότητα και είναι πολύ ευκολο

Από το 950 μου τυπώνω συχνά στον ασύρματο Epson xp-335 μου που τον αγόρασα μόλις 60€.

 

Ίσως έχει να κάνει με το ότι ο Epson xp-335 βρίσκεται ανάμεσα στους εκτυπωτές που υποστηρίζουν natively τα Windows Mobile 10, ενώ ο δικός μου Canon όχι.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Πάντως είχα ακόμη μια εφαρμογή που έκανε για όλους τους εκτυπωτές. Θα ψάξω να την βρω (αν υπάρχει ακόμη...)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το λες κάτι μου θύμισες. Όταν πήρα τον εκτυπωτή τσέκαρα την λίστα με τους συμβατούς αλλά έχει περάσει καιρός από τότε και το ξέχασα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ίσως έχει να κάνει με το ότι ο Epson xp-335 βρίσκεται ανάμεσα στους εκτυπωτές που υποστηρίζουν natively τα Windows Mobile 10, ενώ ο δικός μου Canon όχι.

Πάντως για τον Canon Selphy CP1200 σου υπάρχει εφαρμογή αλλά οχι free. Εχει free trial πάντως, αν θέλεις να δοκιμάσεις.

https://www.microsoft.com/store/productId/9NBLGGH514N6

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνω κάτι ιδιαίτερο...:(:(:(

Μάλιστα τύπωσα τώρα μόλις 2 σελίδες έτσι για επιβεβαίωση ότι δεν μπουρδολογώ...

Τύπωσα από την εφαρμογή word mobile ενα word αρχείο που έχω στην κάρτα μνήμης μου πατώντας εκεί που λέει Print (hamburger menu).

Το ίδιο έχω κάνει πολλές φορές με pdf αρχεία με την εφαρμογή xodo pdf reader. Απλά ο ασύρματος εκτυπωτής μου είναι στο ίδιο δίκτυο με το 950...

Αυτά...

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άμα σου λέω ότι αισθάνομαι χαζός!

Είχα δοκιμάσει ότι εφαρμογή υπήρχε στο Store, είτε ειδική για Epson, είτε γενική κλπ. Δεν είχε λειτουργήσει τίποτα (από τις free, πάντα).

 

Δεν είχα δει ποτέ τη συγκεκριμένη επιλογή...και το Word στο κινητό το χρησιμοποιώ, όπως και το ΡΡ...τί να πω!

 

Ευχαριστώ για την υπόδειξη!

 

----- προσθήκη μηνύματος 117 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άμα σου πω...

 

Είχα γενικότερα πρόβλημα με το λογαριασμό MS στις Επαφές (στο Ημερολόγιο κ' Mail διορθώθηκε μετά από ενημέρωση των εφαρμογών αυτών πριν κανένα μήνα)...το γνωστό, υποθέτω, που δεν σε αφήνει να πειράξεις τις ρυθμίσεις κλπ.

 

Μετά το hr, μπορώ να πειράξω τις ρυθμίσεις...απλά δεν έχει καθόλου πρόσβαση ο λογαριασμός στις επαφές (slow clapping, MS!)!

Μηδέν. Τίποτα, απολύτως. Δεν τις εμφανίζει σαν επιλογή στις ρυθμίσεις του κλπ.

 

Ευτυχώς, πλέον είδε τις ίδιες ακριβώς επαφές τις οποίες έχω περάσει και στο Gmail, και τις διάβασε από εκεί.

 

Μέχρι πότε, δεν ξέρω.

 

Προς το παρόν, τα πάντα (τα υπόλοιπα) λειτουργούν όπως πρέπει.

 

Και πριν το κοκόρι λαλήσει...πάλι δεν έχω πρόσβαση στις ρυθμίσεις του λογαριασμού MS από τις "Επαφές".

Από το Mail/Calendar ακόμα δείχνει να λειτουργεί.

 

Ανάθεμα το κεφάλι τους!

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον, ξεκίνησε πάλι το τηλέφωνο να μην διαβάζει κάποιες επαφές (περιορίζεται στην αναγνώριση κλήσεων, όχι σε εφαρμογές τρίτων...), ενώ επιπλέον από προχτές που πήρε αναβάθμιση το Ημερολόγιο, ψόφησε το live tile, ενώ και οι νέες καταχωρίσεις που κάνω, δεν υλοποιούνται. Αποθηκεύονται, φαίνονται, αλλά ούτε υπενθύμιση ούτε τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Με τις γλώσσες και το λεξικό ξέρει κανείς τι γίνεται αν δεν αναβαθμιζονται

Τι συσκευή έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως πρέπει να μπει κι εδώ αυτή η είδηση...

https://www.windowslatest.com/2018/02/19/developer-says-windows-10-arm-lumia-950-xl-possible/

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ίσως πρέπει να μπει κι εδώ αυτή η είδηση...

https://www.windowslatest.com/2018/02/19/developer-says-windows-10-arm-lumia-950-xl-possible/

Ναι... Έχει κάνει μια προεργασία, οπότε είναι πιθανό να τα δούμε όπως τα W8.1 RT στο 640

 

Κάποια στοιχεία για andromeda. Όλο και κάτι θα του σφυρίζουν οπότε είναι πιθανόν κάπως έτσι να είναι τα πράγματα.

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

Λες να καταφέρουμε να κρατήσουμε τις συσκευές μας και μετά το 2019; ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Λες να καταφέρουμε να κρατήσουμε τις συσκευές μας και μετά το 2019; ;)

Εγώ θα το έχω το 950 και μετά το '19 (να είμαστε καλά). Δεν το πουλάω το 950.

Το πιο πιθανό είναι να 'χω και την Andromeda, αν έχει κυκλοφορήσει μέχρι τότε και το κόστος δεν (παρά)χτυπήσει κόκκινο.

 

Θα είναι (πάρα) πολύ ενδιαφέρον να δούμε τα Windows on Arm στο 950, αλλά λογικά θα σέρνονται. Ακόμη και αν δε σέρνονται δε θα λειτουργεί η συσκευή ως τηλέφωνο, αφού δεν υποστηρίζονται κλήσεις. Το ίδιο ισχύει και με τα W8.1 RT.

 

edit... Βέβαια θα υπάρχουν και τα Windows Core OS που θα τρέχει η Andromeda. Θα είναι πιο ελαφρύ λειτουργικό από τα Windows on Arm. Δεν ξέρω τι θα είναι δυνατόν να γίνει με αυτά στις συσκευές μας (ανεπίσημα εννοείται πάντα).

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το έχω το 950 και μετά το '19 (να είμαστε καλά). Δεν το πουλάω το 950.

Το πιο πιθανό είναι να 'χω και την Andromeda, αν έχει κυκλοφορήσει μέχρι τότε και το κόστος δεν (παρά)χτυπήσει κόκκινο.

 

Θα είναι (πάρα) πολύ ενδιαφέρον να δούμε τα Windows on Arm στο 950, αλλά λογικά θα σέρνονται. Ακόμη και αν δε σέρνονται δε θα λειτουργεί η συσκευή ως τηλέφωνο, αφού δεν υποστηρίζονται κλήσεις. Το ίδιο ισχύει και με τα W8.1 RT.

 

edit... Βέβαια θα υπάρχουν και τα Windows Core OS που θα τρέχει η Andromeda. Θα είναι πιο ελαφρύ λειτουργικό από τα Windows on Arm. Δεν ξέρω τι θα είναι δυνατόν να γίνει με αυτά στις συσκευές μας (ανεπίσημα εννοείται πάντα).

Αν δεν μπορώ να παίρνω τηλέφωνο ποιός ο λόγος να το κρατήσω τότε; :worry:

Δεν ξέρω, εγώ παίρνω smartphone για να τα κάνει όλα. Δηλαδή και κλήσεις και ίντερνετ και φωτογραφία. Αν είναι να λείπει κάτι απ' όλα αυτά, τι να την κάνω;

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορώ να παίρνω τηλέφωνο ποιός ο λόγος να το κρατήσω τότε; :worry:

Αν δεν είσαι ευχαριστημένος τώρα με τα WM10, δεν υπάρχει λόγος. Εγώ είμαι ευχαριστημένος... δεν έχω θέμα με τις εφαρμογές και δεν έχω κάποιο πρόβλημα, είτε με τη συσκευή είτε άλλο (π.χ. με τις επαφές), ενώ για να μην υποβαθμιστώ θα πρέπει να δώσω 300/350+ ευρώ στο android και 500/600+ στο ios για συσκευή με λειτουργικό που δε μου αρέσει. Οπότε... περιμένω. Δε βιάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι ευχαριστημένος τώρα με τα WM10, δεν υπάρχει λόγος. Εγώ είμαι ευχαριστημένος... δεν έχω θέμα με τις εφαρμογές και δεν έχω κάποιο πρόβλημα, είτε με τη συσκευή είτε άλλο (π.χ. με τις επαφές), ενώ για να μην υποβαθμιστώ θα πρέπει να δώσω 300/350+ ευρώ στο android και 500/600+ στο ios για συσκευή με λειτουργικό που δε μου αρέσει. Οπότε... περιμένω. Δε βιάζομαι.

Μια χαρά είμαι με τη συσκευή. Εγώ μιλάω για το άλλο που είπες. Αν περαστούν τα Windows on Arm στα 950άρια μας, δεν θα έχει τηλεφωνικές κλήσεις. Αν δεν έχει κλήσεις τι να τη κάνω τη συσκευή, οποιαδήποτε λειτουργικό κι αν εχει.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με έχει βολέψει πάρα πολύ το continuum και ανδρομεδα να μην πάρει δεν θα με πειράξει καθόλου.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είμαι με τη συσκευή. Εγώ μιλάω για το άλλο που είπες. Αν περαστούν τα Windows on Arm στα 950άρια μας, δεν θα έχει τηλεφωνικές κλήσεις. Αν δεν έχει κλήσεις τι να τη κάνω τη συσκευή, οποιαδήποτε λειτουργικό κι αν εχει.

Evris για λόγους ενδιαφέροντος γίνονται τέτοιου είδους προσπάθειες. Δεν έχει νόημα να βάλει κάποιος τα W8.1 RT στο 640 του αν δεν έχει άλλη συσκευή να κάνει τη δουλειά του. Είναι απίθανο να υπάρχει πλήρη λειτουργικότητα, πόσο μάλλον όταν δεν υποστηρίζονται συγκεκριμένες λειτουργίες.

 

Σου έγραψα όμως πίσω, ότι εκτός από τα W10nArm θα υπάρχουν και τα Windows Core OS (σύμφωνα με τις ενδείξεις). Αν θυμάσαι είχε παρουσιαστεί μια έκδοση πριν 6,7 μήνες. Νομίζω πως εκείνη ήταν πρώιμη έκδοση των Windows Core OS (αν θυμάμαι καλά 16xxx) που θα τρέχει η αναδιπλούμενη συσκευή και όχι μόνο. Δηλαδή εξελιγμένη έκδοση των WM10 με επιπλέον δυνατότητες και με την ενσωμάτωση του CShell. Αν όντως ισχύει, δεν ξέρω τι θα μπορούσε να γίνει ανεπίσημα με αυτή την έκδοση στις συσκευές μας. Πάντως στο video φαίνεται να τρέχει μια χαρά.

 

Εμένα με έχει βολέψει πάρα πολύ το continuum και ανδρομεδα να μην πάρει δεν θα με πειράξει καθόλου.

Συμφωνώ. Όχι μόνο δε θα με πειράξει, μπορεί και να μη το δοκιμάσω καν (στην περίπτωση που γίνεται εννοείται). Όπως δε δοκίμασα να περάσω τα WM10 σε συσκευή, που δεν τα υποστήριζε επίσημα. Προτίμησα με σχετικά μικρό κόστος σε σχέση με android, ios να αναβαθμιστώ και να μην ταλαιπωριέμαι. Η διαφορά είναι ότι από 'δω και στο εξής δε θα υπάρχει αυτή η δυνατότητα (μικρό σχετικά κόστος).

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Ως τότε βλέπουμε πως θα εξελιχθούν τα πράγματα και αναλόγως πράτουμε!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έχω το 435, στην τελευταία αναβάθμιση επειδή δεν μπορούσε να την πάρει έκανα επαναφορά και από τοτε δεν μπόρει να φορτωθεί το λεξικό σε καμία γλώσσα
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω το 435, στην τελευταία αναβάθμιση επειδή δεν μπορούσε να την πάρει έκανα επαναφορά και από τοτε δεν μπόρει να φορτωθεί το λεξικό σε καμία γλώσσα

Δοκίμασες στο Windows Update να δεις αν σου βγάζει ενημέρωση;

Link to comment
Share on other sites

Δε βγάζει....

 

Γύρισέ το στα αγγλικά και κάνε μια προσπάθεια

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...