Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή θέλετε να πείτε ότι δεν θα ξαναβγεί smartphone από τη Microsoft; Δηλαδή την ενοποίηση πως την βλέπει. Μόνο μέχρι τα τάμπλετ που θα κάνουν και κλήσεις;

Δηλαδή συσκευή τύπου 950 δεν θα ξαναβγάλει ποτέ;

Μπερδεύτηκα.... :( :worry:

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μα δεν είσαι ο μόνος. Και ΄γω δε θέλω να δώσω 1000/1500 και λογικά δε θα τα δώσω. Τουλάχιστον στην αρχή. Αυτή όμως θα είναι η κατηγορία.

Εγώ πάλι πιστεύω ότι θα δούμε ένα στυλ Note WoA από κάποιες άλλες εταιρείες. Ναι το ΝΟΤΕ είναι ακριβό. Αλλά θα βγούνε σίγουρα καποια φθηνά. Δεν γίνεται να μην βγούνε. Μπορεί ναι μεν να μην μπορει να συναγωνιστεί IOS και android... Αλλά αν υπαρξει μια μετατωπιση σε αυτό που πιστευει η MS ότι θα συμβει στο μέλλον (mobile PCs) κανείς δεν αποκλειει να πετυχει ότι πετυχε και στο παρελθον με αλλα της προιοντα ή απλα να γινει ενας καλός τρίτος παίκτης. Ο ανταγωισμος βεβαια δεν είναι όπως παλια και σιγουρα και οι αλλοι 2 δεν πρόκειται να μεινουν με σταυρωμένα χερια. Αλλα αυτό το ότι κανείς δεν θα δωσει 1000-1500 ευρω για να μπαινει στο facebook ....μην το λες...είναι πολλοι που τα δινουν σε IPhone και SAMSUNG :p

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θέλετε να πείτε ότι δεν θα ξαναβγεί smartphone από τη Microsoft; Δηλαδή την ενοποίηση πως την βλέπει. Μόνο μέχρι τα τάμπλετ που θα κάνουν και κλήσεις;

Δηλαδή συσκευή τύπου 950 δεν θα ξαναβγάλει ποτέ;

(Χωρίς το ποτέ). Άμεσα δε φαίνεται να υπάρχουν τέτοια σχέδια. Το μόνο που υπάρχει στον ορίζονται και αυτό ως φήμη (με κάποιες ενδείξεις), είναι η γνωστή αναδιπλούμενη συσκευή. Για μένα πάντως δεν παίζει και τόσο ρόλο η συσκευή, αλλά το λειτουργικό

Αλλά αν υπαρξει μια μετατωπιση σε αυτό που πιστευει η MS ότι θα συμβει στο μέλλον (mobile PCs) κανείς δεν αποκλειει να πετυχει ότι πετυχε και στο παρελθον με αλλα της προιοντα ή απλα να γινει ενας καλός τρίτος παίκτης. Ο ανταγωισμος βεβαια δεν είναι όπως παλια και σιγουρα και οι αλλοι 2 δεν πρόκειται να μεινουν με σταυρωμένα χερια.

Συμφωνώ

Link to comment
Share on other sites

Οι άλλοι δύο δεν θα μείνουν με σταυρωμένα τα χέρια κι αυτό σίγουρα το ξέρει η MS.

Νομίζω όμως πως ενοποίηση λειτουργικού για όλες τις συσκευές, μόνο η Microsoft σκέφτεται προς το παρόν. Δεν υπάρχουν παρόμοιες ενδείξεις για τους άλλους δύο.

Ίσως αυτό να γίνει και το μεγάλο της ατού, αν πετύχει.

 

@faasf τι να το κάνω το λειτουργικό μόνο, όταν θα πρέπει να δώσω 1000€+ για τη συσκευή που θα μπορεί να το έχει. Αναγκαστικά αλλάζω "στρατόπεδο" που έχει και πιο προσιτές συσκευές!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Οι άλλοι δύο δεν θα μείνουν με σταυρωμένα τα χέρια κι αυτό σίγουρα το ξέρει η MS.

Νομίζω όμως πως ενοποίηση λειτουργικού για όλες τις συσκευές, μόνο η Microsoft σκέφτεται προς το παρόν. Δεν υπάρχουν παρόμοιες ενδείξεις για τους άλλους δύο.

Ίσως αυτό να γίνει και το μεγάλο της ατού, αν πετύχει.

 

@faasf τι να το κάνω το λειτουργικό μόνο, όταν θα πρέπει να δώσω 1000€+ για τη συσκευή που θα μπορεί να το έχει. Αναγκαστικά αλλάζω "στρατόπεδο" που έχει και πιο προσιτές συσκευές!

 

διάβασα πως και η google ετοιμάζει ενοποίηση.

σχετικά για τη συσκευή, προφανώς και παίζει ρόλο.

απόδειξη ότι πολλοί αγόρασαν lumia 950 μόνο και μόνο για τις φωτογραφίες που βγάζει, και ας γνώριζαν πως το λειτουργικό πέθανε.

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

διάβασα πως και η google ετοιμάζει ενοποίηση.

σχετικά για τη συσκευή, προφανώς και παίζει ρόλο.

απόδειξη ότι πολλοί αγόρασαν lumia 950 μόνο και μόνο για τις φωτογραφίες που βγάζει, και ας γνώριζαν πως το λειτουργικό πέθανε.

Σίγουρα τα 950 τα πήραν για τη φωτογραφική. Πεθαμένα ή μη, τα 10 τρέχουν πολύ καλύτερα σ' αυτές τις συσκευές. Μαζί με τα Hp elite και τα Alcatel με Windows.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

(Χωρίς το ποτέ). Άμεσα δε φαίνεται να υπάρχουν τέτοια σχέδια. Το μόνο που υπάρχει στον ορίζονται και αυτό ως φήμη (με κάποιες ενδείξεις), είναι η γνωστή αναδιπλούμενη συσκευή. Για μένα πάντως δεν παίζει και τόσο ρόλο η συσκευή, αλλά το λειτουργικό

 

Πιστεύω κι εγώ ότι εφόσον το βάρος πλέον πέφτει στο ενοποιημένο λειτουργικό, δεν θα δούμε σειρά συσκευών κινητών τηλεφώνων (όπως σε Android και iOS) αλλά κάποια επιλεκτικά από τη Microsoft ως μέρος του οικοσυστήματος και προφανώς περισσότερες συσκευές από τρίτους κατασκευαστές. Η ενοποίηση του λειτουργικού επιλύει προβλήματα του παρελθόντος (όπως fragmentation μεταξύ κινητών και άλλων συσκευών, ανάγκη για διαφορετικές εκδόσεις εφαρμογών κλπ.) και θα δώσει ώθηση σε μεγάλο αριθμό διαφορετικών συσκευών που θα φοράνε το ίδιο λειτουργικό.

 

Ο χρόνος θα δείξει.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

@faasf τι να το κάνω το λειτουργικό μόνο, όταν θα πρέπει να δώσω 1000€+ για τη συσκευή που θα μπορεί να το έχει. Αναγκαστικά αλλάζω "στρατόπεδο" που έχει και πιο προσιτές συσκευές!

Αυτό λέω evris. Αυτό που γράφεις είναι και ο λόγος που δε θα διαλέξει κάποιος τη συσκευή της MS για τα χαρακτηριστικά της (όπως π.χ. συνέβαινε με τα WM10 και με τα 950), αλλά για το λειτουργικό, γιατί θα του είναι χρήσιμες κάποιες λειτουργίες που ενδεχομένως δε θα μπορεί να κάνει στα άλλα δύο, έστω και αν στην αρχή πρόκειται για ελαφριές λειτουργίες (αναφέρομαι στο emulation)

Το target group της MS αλλάζει. Στην αρχή και μάλλον για αρκετό καιρό, θα απευθύνεται σε ελάχιστους, μετρημένους. Εφόσον (όπως αναφέρει ο mixail παραπάνω) εξελιχτούν τα πράγματα όπως εξελίχτηκαν πριν 20-25 χρόνια πιθανόν να αποκτήσει σοβαρό μερίδιο στο μέλλον. Όπως δηλαδή τα laptops αλλά και τα tablets τύπου surface εδώ και μερικά χρόνια είναι σε θέση να αντικαταστήσουν τα desktop σχεδόν για τα πάντα (εκτός από τα απαιτητικά παιχνίδια εννοείται), και προφανώς όχι για όλους, αν με την εξέλιξη των mobile επεξεργαστών γίνει το ίδιο προς ακόμη λιγότερες ίντσες. Αυτό θα εξαρτηθεί τόσο από τους άλλους δύο, όσο και από την εξέλιξη των mobile επεξεργαστών που αυτή τη στιγμή φαίνεται να γίνεται αρκετά γρήγορα. Ο 835 (χονδρικά προφανώς) σε επιδόσεις βρίσκεται 10-12 χρόνια πίσω. Μια χαρά δηλαδή.

Πιστεύω κι εγώ ότι εφόσον το βάρος πλέον πέφτει στο ενοποιημένο λειτουργικό, δεν θα δούμε σειρά συσκευών κινητών τηλεφώνων (όπως σε Android και iOS) αλλά κάποια επιλεκτικά από τη Microsoft ως μέρος του οικοσυστήματος και προφανώς περισσότερες συσκευές από τρίτους κατασκευαστές. Η ενοποίηση του λειτουργικού επιλύει προβλήματα του παρελθόντος (όπως fragmentation μεταξύ κινητών και άλλων συσκευών, ανάγκη για διαφορετικές εκδόσεις εφαρμογών κλπ.) και θα δώσει ώθηση σε μεγάλο αριθμό διαφορετικών συσκευών που θα φοράνε το ίδιο λειτουργικό.

Και αυτά που γράφεις, αλλά και η εξέλιξη του λειτουργικού θα είναι πολύ πιο γρήγορη, καθώς η συντήρησή του θα είναι (πάρα πολύ) πιο εύκολη. Νομίζω πως το βλέπουμε ήδη αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο μόνιμα ολοσωστος faasf.

Εμείς κάνουμε εικασίες και συχνά όπως μας συμφέρει όμως ο Nadella το ξεκαθάρισε. Οι επόμενες συσκευές δεν θα είναι σαν τα smartphones που ξέρουμε (ούτε όμοια χρήση). Θα απευθύνονται σε άλλο καταναλωτικό κοινό (προφανώς 100% επαγγελματίες). Όποιος θέλει τις καθημερινές συνήθειες του 95% δεν είναι γι αυτόν αφού και πάλι το FB θα είναι ίδιο με το σημερινό. Δεν μειώνω/απαξιωνω όλους εμάς απλά το surface phone (ή όπως αλλιώς θα λέγεται) δεν είναι για fb. Απλά πράγματα. Θα μου πεις, οι επαγγελματίες δεν μπορούν να έχουν fb? Σαφώς. Απλά η συσκευές θα προορίζονται σε "σκληρούς" επαγγελματίες που δεν έχουν χρόνο για άλλες ασχολίες και που η μεγάλη αναδιπλούμενη οθόνη θα είναι πρώτη με τεράστια διαφορά, προτεραιότητα.

Σαφώς και τα ποσοστά θα κινηθούν χαμηλά αλλά μήπως τώρα είναι καλύτερα? Κι αν αποκτήσουν την "ταμπέλα" της κορυφαίας επαγγελματικης συσκευής ίσως ακολουθήσουν κι άλλοι (κατασκευαστές, devs κλπ).

Faasf είσαι κόσμημα του φόρουμ.-

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μ' αυτά που ακούω, θέλοντας και μη, πας αναγκαστικά σε Android.

Αν κάποια στιγμή μπει το Andromeda OS, ή όπως αλλιώς θα λέγεται, σε ποιό προσιτές συσκευές, τότε θα επανέλθουμε. Αλλά θα αργήσει αρκετά μάλλον.

Αλήθεια, οι τρίτοι κατασκευαστές τι συσκευές θα φτιάχνουν;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

https://mspoweruser.com/hacker-install-windows-10-arm-lumia-1520/

Πιθανόν να πάρουμε μια μικρή γεύση από cshell (όταν κυκλοφορήσει)

 

Ωραία πράγματα...!!!!

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

https://mspoweruser.com/hacker-install-windows-10-arm-lumia-1520/

Πιθανόν να πάρουμε μια μικρή γεύση από cshell (όταν κυκλοφορήσει)

Λες να αξίζει γι αυτό ένα Alcatel στα 99€;

Έτσι να το έχεις στο συρτάρι.... :)

Edit: Σκέφτηκα το αλκατέλ γιατι είναι πιο καλό από σπεκς κι υπάρχει σχετική προσφορά αυτές τις μέρες αλλά συνειδητοποίησα ότι δεν είναι της σειράς Lumia.

Άρα τα Windows phone internals δεν το αφορούν - έως τώρα...

Edited by dhatzik74
Link to comment
Share on other sites

Είναι για lumia. Οπότε αυτό που θα πρότεινα, αν έχει κάποιος ήδη το 950 και έχει φύγει (ιδίως το XL) ας το κρατήσει λίγο ακόμη στο συρτάρι.
Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου φαίνεται περίεργο. Αλλά είμαστε στο 0.01%. Οπότε μάλλον κάτι δεν πάει καλά με εμάς:)
Αυτό που το πας πάλι;

(με επανεφερες στην τάξη :) )

Link to comment
Share on other sites

Είναι για lumia. Οπότε αυτό που θα πρότεινα, αν έχει κάποιος ήδη το 950 και έχει φύγει (ιδίως το XL) ας το κρατήσει λίγο ακόμη στο συρτάρι.

 

 

Ακριβώς για αυτό το λόγω έχω κρατήσει και τα 3 lumia:D

Το ένα το χρησιμοποιώ καθημερινά σαν δεύτερο κινητό και τα άλλα δύο περιμένουν στο συρτάρι τις εξελίξεις...

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 Pro,Mate 50 Pro)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT(LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA(DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG(I800,note10+)SHARP(S2)SIEMENS(SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)VIVO(X90 Pro)XIAOMI(Redmi Note 5,Redmi Note 6 Pro,Redmi Note 8 Pro,Redmi Note 9 Pro,Redmi Note 10 Pro,Redmi Note 12 Pro,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro,12x,)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς για αυτό το λόγω έχω κρατήσει και τα 3 lumia:D

Το ένα το χρησιμοποιώ καθημερινά σαν δεύτερο κινητό και τα άλλα δύο περιμένουν στο συρτάρι τις εξελίξεις...

Αν σκεφτείς να σπρώξεις ένα από τα δυο xlακια έχε με στα υπόψη σου :rolleyes:

Ένα pm θα ήταν ευπρόσδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτείς να σπρώξεις ένα από τα δυο xlακια έχε με στα υπόψη σου :rolleyes:

Ένα pm θα ήταν ευπρόσδεκτο.

 

Οκ....αλλά απορώ τι θα το κάνεις....πεθαμένα τα win mobile:lol:

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 Pro,Mate 50 Pro)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT(LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA(DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG(I800,note10+)SHARP(S2)SIEMENS(SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)VIVO(X90 Pro)XIAOMI(Redmi Note 5,Redmi Note 6 Pro,Redmi Note 8 Pro,Redmi Note 9 Pro,Redmi Note 10 Pro,Redmi Note 12 Pro,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro,12x,)

Link to comment
Share on other sites

Οκ....αλλά απορώ τι θα το κάνεις....πεθαμένα τα win mobile:lol:

Είπαμε:

0.01% είναι αυτό... :) :) :)

Άλλωστε, σε τέτοια περίπτωση, εγω το xl, η γυναίκα το 950 το σκέτο - έχει πάθει πλάκα με την κάμερά του και το ζαχαρώνει κάνα χρόνο τώρα - και οικογενειακή γαλήνη εξασφαλισμένη ...

Edited by dhatzik74
Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένας υπομονετικός εδώ,του 0.01!

Παιδιά,να ζητήσω μια χάρη:

Δοκιμάζοντας προχθές να ξανακάνω το 1020 μου να μοιάζει με 1520 λογισμικά,ώστε.να του ξαναπεράσω τα 10αρια,κατέληξα με bricked συσκευή.

Υποψιάζομαι πλήρως αποφορτισμενη μπαταρία δυστυχώς,δεν το αναγνωρίζει με τίποτα το Windows device recovery tool.

 

Υπάρχει κανείς να μπορεί να Μ δανείσει φορτιστή και καλώδιο αυθεντικά κάποιου lumia?

Micro usb, γτ τα χρειάζομαι για δοκιμή σε 1020 lumia.

Δυστυχώς σε αγγελίες ζήτησης εδώ και σε διπλανό φόρουμ,δεν είδα ανταπόκριση.

 

Αθήνα βρίσκομαι,περιοχή Βύρωνα.ενας δανεισμός μιας ημέρας θα.μου αρκούσε.

Ευτυχώς έχω και.το 950xl ετοιμοπόλεμο σε περίπτωση που δε καταφέρω να ξαναμπαίνω το αγαπημένο 1020.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε:

0.01% είναι αυτό... :) :) :)

Άλλωστε, σε τέτοια περίπτωση, εγω το xl, η γυναίκα το 950 το σκέτο - έχει πάθει πλάκα με την κάμερά του και το ζαχαρώνει κάνα χρόνο τώρα - και οικογενειακή γαλήνη εξασφαλισμένη ...

 

Κι εγώ για την γυναίκα το είχα πάρει το 950 λόγω φωτογραφικής, αλλά δεν αποχωρίζεται το android με τίποτα....Φυσικά ούτε λόγος για δύο κινητά όπως εγώ:D

Για να δούμε τι θα δούμε με τα windows....ίσως αναστηθούν οι συσκευές...

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 Pro,Mate 50 Pro)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT(LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA(DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG(I800,note10+)SHARP(S2)SIEMENS(SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)VIVO(X90 Pro)XIAOMI(Redmi Note 5,Redmi Note 6 Pro,Redmi Note 8 Pro,Redmi Note 9 Pro,Redmi Note 10 Pro,Redmi Note 12 Pro,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro,12x,)

Link to comment
Share on other sites

Είναι για lumia. Οπότε αυτό που θα πρότεινα, αν έχει κάποιος ήδη το 950 και έχει φύγει (ιδίως το XL) ας το κρατήσει λίγο ακόμη στο συρτάρι.

Εμένα είναι πλήρως ενεργό ακόμη. Για να δούμε τι θα δούμε...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...