Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερώτηση γιατί έχει έρθει η ώρα για hard reset μετά από 2 χρόνια... θα περιμένω να δω εάν θα έρθει το creators για εμένα.... εάν έρθει, πρώτα κάνω το update και μετά hard reset ή πρώτα hard reset και μετά το update;
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μια ερώτηση γιατί έχει έρθει η ώρα για hard reset μετά από 2 χρόνια... θα περιμένω να δω εάν θα έρθει το creators για εμένα.... εάν έρθει, πρώτα κάνω το update και μετά hard reset ή πρώτα hard reset και μετά το update;

 

Τραγικό να μη πάρουν αναβάθμιση τα 1520, 930, 830, 730 (να πω και για μένα!). Θετικό το ότι υποστηρίζονται οι σειρές χ40 και χ50!!

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Τραγικό να μη πάρουν αναβάθμιση τα 1520, 930, 830, 730 (να πω και για μένα!). Θετικό το ότι υποστηρίζονται οι σειρές χ40 και χ50!!

 

Sent from mTalk

 

Δεν βλέπω κανένα τραγικό φαινόμενο εγώ και αναρωτιέμαι εσύ (και άλλοι σε προηγούμενα post) που το βλέπεις :confused:. Όλα τα κινητά που αναφέρεις έφτασαν (και κάποια όπως το 1520 ξεπέρασαν) τα 3 χρόνια υποστήριξης της Microsoft. Καλά θα ήταν τα κινητά μας να είχαν υποστήριξη εφ' όρου ζωής αλλά εδώ κινητά των 1000€ δεν το έχουν, πως μπορείς εσύ να απαιτείς κάτι τέτοιο; Τραγικό θα ήταν να μην είχες υποστήριξη από τον 1ο χρόνο (και συμβαίνει σε διάφορες android συσκευές!!!)

Επίσης, δεν είναι "θετικό" το ότι υποστηρίζονται οι σειρές χ40 και χ50 αλλά φυσιολογικό.

Είχα διάφορα κινητά όλα αυτά τα χρόνια τα οποία έφτασαν στο end of life (με τελευταίο το NOKIA Lumia 920 το οποίο ακόμα ζει και βασιλεύει) και καταλαβαίνω ακριβώς πως αισθάνονται οι κάτοχοί τους. Αλλά να μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Ψυχραιμία

MyPhones: Nokia 2110i, Nokia 6150, Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia N70, Nokia N73ME, Nokia 5800XM, Nokia C7, Nokia L920 (Win10), Nokia L625 (Win8.1), Microsoft L640, Microsoft L640XL, Microsoft L950DS, Xiaomi Pocophone F1, Xiaomi Poco F2 Pro, Xiaomi Poco F4

MyBands: Xiaomi Mi Band 2, 3, 4, Honor Watch ES, Huawei Watch Fit

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάπως κακό από την άποψη ότι αυτές οι συσκευές τρέχουν πολύ καλά το creators update (πιο γρήγορα από ότι τρέχουν την επίσημη έκδοση) και προσθέτει κάποια χρήσιμα πράγματα. Όπως παραδείγματος χάρη να μηδενίζεις τα προσωρινά αρχεία της εφαρμογής χωρίς να χρειάζεται να την απεγκαθιστάς, να έχεις το neon project σε κάποιες εφαρμογές όπως το groove και να δείχνουν πιο ωραίες οπτικά, και γενικά να έχεις αρκετές βελτιώσεις δεξιά αριστερά. Οπότε το να μην το δώσει επίσημα σε αυτές τις συσκευές και να δίνει πλέον μόνο patch για την 14393 είναι πιο πολύ απόφαση με βάση την ηλικία της συσκευής παρά με την ικανότητα τους να κάνουν να το τρέξει η συσκευή. Θα ήταν κατανοητό σε επόμενα update που θα βάλουν χαρακτηριστικά (x86 εφαρμογές για arm που θα θέλουν από 835 επεξεργαστή και πάνω) αλλά γι αυτό το update μπορούσαν εύκολα να το δώσουν "επίσημα".
Link to comment
Share on other sites

Είναι κάπως κακό από την άποψη ότι αυτές οι συσκευές τρέχουν πολύ καλά το creators update (πιο γρήγορα από ότι τρέχουν την επίσημη έκδοση) και προσθέτει κάποια χρήσιμα πράγματα. Όπως παραδείγματος χάρη να μηδενίζεις τα προσωρινά αρχεία της εφαρμογής χωρίς να χρειάζεται να την απεγκαθιστάς, να έχεις το neon project σε κάποιες εφαρμογές όπως το groove και να δείχνουν πιο ωραίες οπτικά, και γενικά να έχεις αρκετές βελτιώσεις δεξιά αριστερά. Οπότε το να μην το δώσει επίσημα σε αυτές τις συσκευές και να δίνει πλέον μόνο patch για την 14393 είναι πιο πολύ απόφαση με βάση την ηλικία της συσκευής παρά με την ικανότητα τους να κάνουν να το τρέξει η συσκευή. Θα ήταν κατανοητό σε επόμενα update που θα βάλουν χαρακτηριστικά (x86 εφαρμογές για arm που θα θέλουν από 835 επεξεργαστή και πάνω) αλλά γι αυτό το update μπορούσαν εύκολα να το δώσουν "επίσημα".

 

Από το δικό σου "...κάπως κακό..." ως το "Τραγικό..." του Dihnekis300 υπάρχει μια (χαοτική) διαφορά δεν νομίζεις;

Όσον αφορά τα γραφόμενά σου, ούτε συμφωνώ, ούτε διαφωνώ. Κάπου στο μέσο βρίσκομαι. Πιστεύω πως το 920 μια χαρά θα έπαιζε τώρα με τα Win10 στο Creator's Update. Μακάρι να το δίνανε και ας επέλεγε ο κάθε κάτοχος αν θα προχωρούσε ή όχι. Όμως, αν κάτι στράβωνε (lag, crash, κλπ) ποιος θα άκουγε τους χρήστες αυτούς να ωρύονται πως τους κατέστρεψε την εμπειρία χρήσης και άλλα τέτοια όμορφα; Οπότε δεν είναι προτιμότερο (/ασφαλέστερο) αφού συμπλήρωσαν τα 3 χρόνια υποστήριξης να τους αφήνουν στην άκρη; Εξάλλου πουλάνε hardware εκτός από software, αν σε υποστήριζαν για τόσα πολλά χρόνια πάνε τα έσοδα. Θα κλείνανε σωρηδόν εταιρίες και εταιρίες. Οπότε είμαι ικανοποιημένος με τα 3 χρόνια υποστήριξης και δεν απαιτώ παραπάνω.

MyPhones: Nokia 2110i, Nokia 6150, Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia N70, Nokia N73ME, Nokia 5800XM, Nokia C7, Nokia L920 (Win10), Nokia L625 (Win8.1), Microsoft L640, Microsoft L640XL, Microsoft L950DS, Xiaomi Pocophone F1, Xiaomi Poco F2 Pro, Xiaomi Poco F4

MyBands: Xiaomi Mi Band 2, 3, 4, Honor Watch ES, Huawei Watch Fit

Link to comment
Share on other sites

@Jkamb

 

Με σπρώχνεις να κάνω σύγκριση με τα άλλα λειτουργικά. Πάμε λοιπόν:

 

Το 930 είναι συσκευή του 04/2014 (ακριβώς 3 χρονών) και ΝΑΥΑΡΧΙΔΑ (ακριβώς προηγούμενη συσκευή απο την τρέχουσα) σε price group 7/10. Σύμφωνα με τα παραπάνω δημοσιεύματα η υποστήριξη της ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ.

 

Το iPhone 5 (4 συσκευές πίσω απο την τρέχουσα), συσκευή του 11/2012, τρέχει κανονικά αναβαθμίσεις μέχρι και ΣΗΜΕΡΑ με ίδιο price group (http://m.gsmarena.com/apple_iphone_5-4910.php)

 

Tο Android ακολουθεί κάπως άλλη τακτική. Το galaxy S6 (δυο συσκευές πριν την τρέχουσα) του 04/2015, πήρε ΚΑΝΟΝΙΚΑ την Nougat. Ενώ το galaxy s5 (3 πίσω) έχει φτάσει μέχρι την 6.0. Σημαντικό όμως σε αυτό είναι πως ακόμη και στις προηγούμενες εκδόσεις (5.0-lollipop) οι εφαρμογές υποστηρίζονται κανονικά, χωρίς να συμβαίνουν τα ευτράπελα που συνέβησαν στην δική μας περίπτωση (όπου ναυαρχίδες της σειράς χ20 δε πήγαν επίσημα στα 10αρια)

 

Με βάση αυτά τα στοιχεία βλέπουμε πως η Microsoft ακολουθεί την χειρότερη και πιο αναξιοπιστη τακτική. Και είναι εδώ βασικό μου ερώτημα. Θα έπαιρνα χθες ένα 950 αν ήξερα πως δε θα με κρεμασει σε 1 ή δυο χρονια απο σήμερα, όταν θα αποφασίσει και πάλι πως οι ναυαρχίδες θα μείνουν στην απ έξω για χ-ψ λόγους. Εγώ προσωπικά δε συμφωνώ.

 

Από την άλλη συμφωνώ πως η Ms στις φθηνοτερες σειρές συμπεριφέρεται το ιδιο με το Android.

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Να έβγαιναν νέες συσκευές και θέλουν να σπρώξουν τον κόσμο προς τα εκεί, να δεχτώ τον αποκλεισμό ορισμένων συσκευών. Τώρα όμως;

 

Στάλθηκε από το GT-I9300I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@Jkamb

 

Με σπρώχνεις να κάνω σύγκριση με τα άλλα λειτουργικά. Πάμε λοιπόν:

 

Το 930 είναι συσκευή του 04/2014 (ακριβώς 3 χρονών) και ΝΑΥΑΡΧΙΔΑ (ακριβώς προηγούμενη συσκευή απο την τρέχουσα) σε price group 7/10. Σύμφωνα με τα παραπάνω δημοσιεύματα η υποστήριξη της ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ.

 

Το iPhone 5 (4 συσκευές πίσω απο την τρέχουσα), συσκευή του 11/2012, τρέχει κανονικά αναβαθμίσεις μέχρι και ΣΗΜΕΡΑ με ίδιο price group (http://m.gsmarena.com/apple_iphone_5-4910.php)

 

Tο Android ακολουθεί κάπως άλλη τακτική. Το galaxy S6 (δυο συσκευές πριν την τρέχουσα) του 04/2015, πήρε ΚΑΝΟΝΙΚΑ την Nougat. Ενώ το galaxy s5 (3 πίσω) έχει φτάσει μέχρι την 6.0. Σημαντικό όμως σε αυτό είναι πως ακόμη και στις προηγούμενες εκδόσεις (5.0-lollipop) οι εφαρμογές υποστηρίζονται κανονικά, χωρίς να συμβαίνουν τα ευτράπελα που συνέβησαν στην δική μας περίπτωση (όπου ναυαρχίδες της σειράς χ20 δε πήγαν επίσημα στα 10αρια)

 

Με βάση αυτά τα στοιχεία βλέπουμε πως η Microsoft ακολουθεί την χειρότερη και πιο αναξιοπιστη τακτική. Και είναι εδώ βασικό μου ερώτημα. Θα έπαιρνα χθες ένα 950 αν ήξερα πως δε θα με κρεμασει σε 1 ή δυο χρονια απο σήμερα, όταν θα αποφασίσει και πάλι πως οι ναυαρχίδες θα μείνουν στην απ έξω για χ-ψ λόγους. Εγώ προσωπικά δε συμφωνώ.

 

Από την άλλη συμφωνώ πως η Ms στις φθηνοτερες σειρές συμπεριφέρεται το ιδιο με το Android.

 

Sent from mTalk

Μυτιλήνη μένω και δεν έχω σπρώξει κανέναν σήμερα να κάνει οτιδήποτε. Το θέμα μας δεν αφορά το android και δεν είναι διαξιφισμός οπότε δεν θα σε ακολουθήσω σε offtopic στο οποίο μόνος σου σπρώχτηκες :p. Εξ' άλλου τέτοια πρόθεση δεν είχα.

Το θέμα μας είναι αν είναι "Τραγικό" ή όχι να υποστηρίζει η Microsoft το Windows 10 λειτουργικό της στα 3 ετών (άλλα λίγο λιγότερο και άλλα λίγο περισσότερο) κινητά της (αυτά που και εσύ ονομαστικά ανέφερες). Εγώ θεωρώ ΠΟΛΥ υπερβολικό τον χαρακτηρισμό σου και έγραψα παραπάνω το γιατί.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να έβγαιναν νέες συσκευές και θέλουν να σπρώξουν τον κόσμο προς τα εκεί, να δεχτώ τον αποκλεισμό ορισμένων συσκευών. Τώρα όμως;

 

Στάλθηκε από το GT-I9300I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Από το δικό σου "...κάπως κακό..." ως το "Τραγικό..." του Dihnekis300 υπάρχει μια (χαοτική) διαφορά δεν νομίζεις;

Όσον αφορά τα γραφόμενά σου, ούτε συμφωνώ, ούτε διαφωνώ. Κάπου στο μέσο βρίσκομαι. Πιστεύω πως το 920 μια χαρά θα έπαιζε τώρα με τα Win10 στο Creator's Update. Μακάρι να το δίνανε και ας επέλεγε ο κάθε κάτοχος αν θα προχωρούσε ή όχι. Όμως, αν κάτι στράβωνε (lag, crash, κλπ) ποιος θα άκουγε τους χρήστες αυτούς να ωρύονται πως τους κατέστρεψε την εμπειρία χρήσης και άλλα τέτοια όμορφα; Οπότε δεν είναι προτιμότερο (/ασφαλέστερο) αφού συμπλήρωσαν τα 3 χρόνια υποστήριξης να τους αφήνουν στην άκρη; Εξάλλου πουλάνε hardware εκτός από software, αν σε υποστήριζαν για τόσα πολλά χρόνια πάνε τα έσοδα. Θα κλείνανε σωρηδόν εταιρίες και εταιρίες. Οπότε είμαι ικανοποιημένος με τα 3 χρόνια υποστήριξης και δεν απαιτώ παραπάνω.

 

Την απάντηση (γνώμη μου πάντα) την έδωσα παραπάνω.

MyPhones: Nokia 2110i, Nokia 6150, Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia N70, Nokia N73ME, Nokia 5800XM, Nokia C7, Nokia L920 (Win10), Nokia L625 (Win8.1), Microsoft L640, Microsoft L640XL, Microsoft L950DS, Xiaomi Pocophone F1, Xiaomi Poco F2 Pro, Xiaomi Poco F4

MyBands: Xiaomi Mi Band 2, 3, 4, Honor Watch ES, Huawei Watch Fit

Link to comment
Share on other sites

Όλοι έχετε τα δίκια σας.

 

Συμφωνώ με το georgb. Από τη στιγμή που ισχύουν τα παραπάνω θα έπρεπε να δοθεί το συγκεκριμένο -ως τελευταίο-. Άλλωστε ό,τι ζημιά ήταν να γίνει από τη δυσλειτουργία αρκετών συσκευών από τις παραπάνω (μετά την αναβάθμιση σε 10αρια) έχει γίνει. H δικαιολογία για τους drivers, firmware, στέκει όσον αφορά τη μετάβαση από τα WP8.1 σε WM10, καθώς στην πραγματικότητα είναι διαφορετικά λειτουργικά και όχι από μια ενδιάμεση και όχι τόσο ευρεία αναβάθμιση των WM10.

 

Και ο jkamb δεν έχει άδικο. Δεν ξέρω αν είναι τραγικό, αλλά όποιος έχει παρακολουθήσει την μετεξέλιξη του λειτουργικού της MS θα το θεωρήσει αναμενόμενο. (πόσες συσκευές έχουν μείνει πίσω). Πόσες φορές έχει γραφτεί ότι ακόμη δεν ξέρουμε την τύχη των χ50 συσκευών στην επόμενη και πιθανή μετάβαση.

 

Και εσύ Dihnekis300 έχεις δίκιο με τη σύγκριση που κάνεις με το android και το IOS. Κυρίως ισχύει για το IOS και όχι για το android με τρεις σημειώσεις.

1. Το IOS έχει μόνο μία συσκευή που το υποστηρίζει. Είναι μεγάλο πλεονέκτημα όσον αφορά τη συμβατότητα που μπορεί να παρέχεται.

2. Η MS έχει αλλάξει το λειτουργικό 2 φορές και πιθανόν πάει για τρίτη. Δεν εξετάζω αν έχει κάνει καλώς ή κακώς, αλλά το σίγουρο είναι ότι είναι δύσκολο, έως αδύνατο να παρέχεται μεγάλη συμβατότητα προς τα πίσω.

3. Προφανώς δεν γνωρίζει κανείς τι θα γίνει στην επόμενη μετεξέλιξη και ποιες συσκευές θα ακολουθήσουν, αλλά είναι και ένας από τους λόγους που από τη μία τα 950/950xl κοστίζουν τόσο, από την άλλη το ποσοστό των WM10 είναι αμελητέο.

 

Τέλος πολύ σωστά αναφέρθηκε ότι οι παραπάνω συσκευές θα μπορούν να πάρουν την αναβάθμιση μέσω Insider. Χωρίς να χρυσώνω το χάπι, τουλάχιστον υπάρχει και αυτή η δυνατότητα. Και εννοείται όλα τα παραπάνω εφόσον η είδηση είναι και αληθής.

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έπρεπε το Creators Update πέρα από τα όποια Nokia να μην το δώσει ούτε στα αδύναμα 640/640 XL μπας και ησυχάσουμε....

 

Μας έδωσες λεφτάκια και δε το πήραμε Χαμπάρι;

την παλεύετε μερικοί;

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα ήταν τα κινητά μας να είχαν υποστήριξη εφ' όρου ζωής αλλά εδώ κινητά των 1000€ δεν το έχουν, πως μπορείς εσύ να απαιτείς κάτι τέτοιο; Τραγικό θα ήταν να μην είχες υποστήριξη από τον 1ο χρόνο (και συμβαίνει σε διάφορες android συσκευές!!!)

 

Επίσης, δεν είναι "θετικό" το ότι υποστηρίζονται οι σειρές χ40 και χ50 αλλά φυσιολογικό.

 

 

Χωρίς να θέλω να παίξουμε την κολοκυθιά, μπορείς να δεις μόνος σου τι έγραψες στο πρώτο ποστ εδώ! Μη λέμε ο,τι θέλουμε έτσι; Μίλησες για "κινητά των 1000€" και για "android" και για να δικαιολογήσεις τα στραβά μας, είπες στην ουσία εμμέσως πλην σαφώς "όλοι το ίδιο κάνουν"!. Βέβαια το άκρο του "εφ ορου ζωής" που έγραψες, δε το λαμβάνω καθόλου υπόψη.

 

Δεν είναι θέμα διαξιφισμού. Είναι καθαρά θέμα Windows mobile. Και προσωπικά την κατακρινω που αφήνει ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ έξω απο αναβάθμιση την προηγούμενη ναυαρχίδα! Να δω τι θα λέγαμε αν το έκανε η apple στο iOS και άφηνε απ έξω κάνα 6αρι! Θα καίγονταν το σύμπαν. Επίσης, ειναι σχετικό που σε άλλο θρεντ των Wm κάποιοι "εκραζαν" την Samsung, ότι πουλάει ακριβά κινητά. Μα ακόμη και να πληρώσεις ένα S8 600€ (που θα κάνει σε 5 μήνες) είσαι πιο κερδισμένος γιατί θα το κρατήσεις στο νερό μια 4ετια. Άρα 150€/χρόνο. Θες τώρα να πούμε για εκείνους που πλήρωσαν ΠΕΡΥΣΙ τις 600αρες για τα 950; Έχουν προοπτική να κρατήσουν μέχρι το 2020 (εδώ γελάμε) τη στιγμή που απο τώρα υπάρχουν διαρροές για εκ νέου αλλαγή του λειτουργικού με επεξεργαστές Intel (έβλεπα σχετικό δημοσιευμα χθες, αλλά δεν ασχολούμαι να το ψάξω πάλι);;

 

Σορρυ για το οφ-τοπικ. Προσωπικά όπως ανέφερα πάλι, βλέπω με κακό μάτι αυτή την τακτική. Σαν καταναλωτής θα σκεφτόμουν πολύ για το πού θα έσκαγα τώρα 600€. Και αντικειμενικά στο κομμάτι αυτό η ΜΣ εχει κάνει πολλά λάθη, που δείχνει ότι στην τελική δε την ενδιαφέρει το κοινό της. Κοινώς "μας εχει γραμμένους", γιατί τα έσοδά της τα έχει καλύψει σε άλλους τομείς (βλ. Επαγγελματικός τομέας pc) και απλα τώρα ψάχνεται για να πάρει (το μεγαλύτερο) κομμάτι απο την πίτα που έχει/θα πέσει στο τραπέζι στα επόμενα χρόνια, όπου θα δούμε έναν άλλο ορισμό του "smartphone", που θα είναι ακόμη περισσότερα πράγματα απο σήμερα, όπου αρκετοί έχουν φτάσει στο τέλμα τους και κάποιοι άλλοι τρέχουν να προλάβουν τις εξελίξεις (η apple στο μέλλον θα κάνει την "καρδια" των mac ένα iPhone και η Samsung έδειξε τι σκοπό έχει με το δικό της continuum). Εμείς λοιπόν ενδιαφερόμαστε για την επόμενη 4-ετια, ενώ οι εταιρείες σίγουρα βλέπουν και ετοιμάζονται για αρκετά πιο μετά!

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι πως όταν συσκευές που μπορούν να πάρουν ένα update, δεν το παίρνουν ετσιθελικά από τις εταιρείες, αυτό είναι τραγικό και βάλε. Και δεν μιλάω μόνο πχ για το 930 αλλά για όλες τις συσκευές όλων των λειτουργικών. Και θεωρώ λάθος να μπαίνουμε στο τριπακι τους και να λέμε πως αφού το κάνει ο άλλος δικαίως να το κάνει και αυτός. Σε αυτό το κομμάτι συγχαίρω την Apple. Μακράν η καλύτερη.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως παιδια ειδα οτι το 730 μου που δεν εχει κλεισει 3χρονια, να μην ειναι στη λιστα οποτε αποφασισα να μπω σε preview...οποιος ξερει πως διαλεγω να μπω σε fast ring η slow ring ας μου πει γτ δενξερω☺
Link to comment
Share on other sites

παιδια, με λιγη ενασχοληση και προσπαθεια, ολα τα κινητα της σειρας x20 παιρνουν ανετα ολες τις αναβαθμισεις που θα βγαινουν.

ουσιαστικα, τα "καμουφλαρουμε σε lumia 950 ή lumia 950xl (αναλογα το μεγεθος της οθονης τους) και ετοιμοι...

 

τα μονα χαρακτηριστικα των "κανονικα" υποστηριζομενων κινητων, που δεν δουλευουν, ειναι η ηχογραφηση κλησης και το κλειδωμα της οθονης με διπλο πατημα στην γραμμη περιηγησης (αυτο το τελευταιο λυνεται πανευκολα με αντιστοιχες εφαρμογες).

 

για εμενα, μονο η εγγραφη κλησης ειναι χαρακτηριστικο των 10αριων που μου λειπει σε μη υποστηριζομενες συσκευες.πολυ χρησιμο για να μην χρειαζεται να σημειωνεις κατι που σ λεει ο συνομιλητης σου.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι πως όταν συσκευές που μπορούν να πάρουν ένα update, δεν το παίρνουν ετσιθελικά από τις εταιρείες, αυτό είναι τραγικό και βάλε. Και δεν μιλάω μόνο πχ για το 930 αλλά για όλες τις συσκευές όλων των λειτουργικών. Και θεωρώ λάθος να μπαίνουμε στο τριπακι τους και να λέμε πως αφού το κάνει ο άλλος δικαίως να το κάνει και αυτός. Σε αυτό το κομμάτι συγχαίρω την Apple. Μακράν η καλύτερη.

 

Συμφωνώ για αυτό που λες για τα μήλα, παρόλο που δεν τα έχω σε εκτίμηση. Βλέπω όμως πως τελικά -παρά τα οποια στραβά τους - σέβονται περισσότερο τον πελάτη. Και ξέρεις τι άλλο; Βλέπω πως αν τώρα πάρεις ένα iPhone 5s καινούριο κοστίζει 250€. Το 6s πάει στα 500€ και ξέρεις πως με το καθένα θα έχεις τουλάχιστον 5 χρόνια υποστήριξης και λειτουργικού χωρίς προβλήματα... Επομένως ίσως για "light users" είναι καλυτέρα ένα μηλο. Εγώ πχ για την γυναίκα μου (που δε πολυασχολειται πέρα απο τα πολύ βασικά) θα το προτιμήσω με κλειστά τα μάτια για να μη ξαναεχουμε παρόμοια προβλήματα "δε δουλεύει το skype/viber/fb".

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για αυτό που λες για τα μήλα, παρόλο που δεν τα έχω σε εκτίμηση. Βλέπω όμως πως τελικά -παρά τα οποια στραβά τους - σέβονται περισσότερο τον πελάτη. Και ξέρεις τι άλλο; Βλέπω πως αν τώρα πάρεις ένα iPhone 5s καινούριο κοστίζει 250€. Το 6s πάει στα 500€ και ξέρεις πως με το καθένα θα έχεις τουλάχιστον 5 χρόνια υποστήριξης και λειτουργικού χωρίς προβλήματα... Επομένως ίσως για "light users" είναι καλυτέρα ένα μηλο. Εγώ πχ για την γυναίκα μου (που δε πολυασχολειται πέρα απο τα πολύ βασικά) θα το προτιμήσω με κλειστά τα μάτια για να μη ξαναεχουμε παρόμοια προβλήματα "δε δουλεύει το skype/viber/fb".

 

Sent from mTalk

 

5 χρονια αναβαθμιση από τοτε που παρουσιαστηκε το τηλεφωνο. Από τοτε που το παιρνεις εχει δυο χρονια εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γράφει και το παιδί...

 

Βλέπω πως αν τώρα πάρεις ένα iPhone 5s καινούριο κοστίζει 250€. Το 6s πάει στα 500€ και ξέρεις πως με το καθένα θα έχεις τουλάχιστον 5 χρόνια υποστήριξης και λειτουργικού χωρίς προβλήματα.

 

Θα εχεις δηλαδή στο 5s και στο 6s πεντε χρονια υποστηριξη από σημερα.

Το 6s είναι 2μιση ετων + το άλλο δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς σε προβληματίζει σε αυτό;

Τόση είναι η υποστήριξη για το ios από την Apple.

όχι από σήμερα βέβαια,από την αρχή,αν εννοείς αυτό

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς σε προβληματίζει σε αυτό;

Τόση είναι η υποστήριξη για το ios από την Apple.

όχι από σήμερα βέβαια,από την αρχή,αν εννοείς αυτό

 

Αν κατάλαβα καλά λέει ότι το 5s που θα αγοράσει σήμερα δεν θα έχει 5 χρόνια (από τωρα). Άρα ναι μεν η τιμή είναι καλή αλλά πλέον στα τελευταία του. Αν θυμάμαι καλά, το 5αρι τελείωσε τις αναβαθμίσεις άρα έπεται το 5s

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω πως αν τώρα πάρεις ένα iPhone 5s καινούριο κοστίζει 250€. Το 6s πάει στα 500€ και ξέρεις πως με το καθένα θα έχεις τουλάχιστον 5 χρόνια υποστήριξης και λειτουργικού χωρίς προβλήματα.

 

 

 

Θα εχεις δηλαδή στο 5s και στο 6s πεντε χρονια υποστηριξη από σημερα.

 

Το 6s είναι 2μιση ετων + το άλλο δεν ξερω.

 

Ναι βρε παιδί μου αυτό εννοώ. Ότι από τη στιγμή που το 5s εμφανίστηκε 11/2013, σημαίνει πως θα πάρει αναβαθμίσεις για τουλάχιστον μέχρι το 2018, ενώ δεν πρόκειται να το σκοτώσει ερήμην, όπως γίνεται με τις ναυαρχίδες στα WP, που τις απονεκρώνουν τελείως, γιατί λόγω των μη ενημερωσεων στις εφαρμογές (πχ των 8.1) μετά απο λίγο τα κινητά αχρηστευονται στην ουσία, οι εφαρμογές δεν ενημερώνονται κλπ.

 

Αντίθετα στα άλλα λειτουργικά, άσχετα με το σε ποια έκδοση θα σταματήσει η αναβάθμιση της συσκευής, παρα πολλές εφαρμογές συνεχίζουν να ενημερώνονται κανονικά, ενώ δινονται και νέες εφαρμογές και μπορείς να τις κατεβάσεις. Εγώ πχ με το HP Touchpad με android 4.4 παίρνω ακόμα ενημερώσεις σε Εφαρμογές. Στα Wm αυτό δεν υπάρχει! Άλλαξε το λειτουργικό πάλι; Πέθαναν οι συσκευές που δεν αναβαθμίζονται.

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά λέει ότι το 5s που θα αγοράσει σήμερα δεν θα έχει 5 χρόνια (από τωρα). Άρα ναι μεν η τιμή είναι καλή αλλά πλέον στα τελευταία του. Αν θυμάμαι καλά, το 5αρι τελείωσε τις αναβαθμίσεις άρα έπεται το 5s

 

όχι ρε συ δε παίζει αυτό.

5αετία σύνολο παίζει,αν δε με γελα η μνήμη μου.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά λέει ότι το 5s που θα αγοράσει σήμερα δεν θα έχει 5 χρόνια (από τωρα). Άρα ναι μεν η τιμή είναι καλή αλλά πλέον στα τελευταία του. Αν θυμάμαι καλά, το 5αρι τελείωσε τις αναβαθμίσεις άρα έπεται το 5s

 

Αυτό ακριβως

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει,καλύτερη αντιμετώπιση έχεις από εμάς.

 

Απ όλους........

Βέβαια αυτή η υποστήριξη είναι ουσιαστικά μέσα στην αλμυρή τιμή αλλά οκ

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...