Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρκετά με αυτό το θέμα. Όσοι έχουν τα windows 10 μπορούν να γράφουν την εμπειρία τους. Όλα τα άλλα είναι περιττά.

Μείνετε στο θέμα.

 

Νέα συσκευή???!!!!

Με υγεία να την χαρείς.....;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Από 16/6 έκανα αναβάθμιση από 8.1 με πολλά θέματα, ανεξήγητα κολήματα του τηλ και πολλά άλλα, και πήγα σε Win 10 στην 420. Κάτοχος 640 DS, δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα, κόλλημα και όλα τα συναφή από τότε.

Το τηλέφωνο δουλεύει όπως δεν έχει δουλέψει ποτέ. Κανένα απολύτως πρόβλημα, γρήγορο χωρίς πρόβλημα σε καμία εφαρμογή, καμία χαμένη κλήση, κανένα χαμένο μήνυμα ιντερνετικό, facebook, messenger αεροπορία (όπως είναι αυτές οι εγαρμογές στα WP τέλος πάντων με τα καλά τους και τα κακά τους), ιντερνετ με τον Edge κανονικά χωρίς κολήματα και λοιπά θέματα. Το βράδι το βάζω σε λειτουργία πτήσης, το πρωί με το που πατάω το wifi χαμός από ειδοποιήσεις άμεσα.

Η μόνη παρατήρηση φυσικά είναι η σχετικά γρηγορότερη αποφόρτιση της μπαταρίας σε σχέση με τα 8.1 και σαφώς η κατά πολύ αργότερη φόρτιση της (εως και 4 ώρες έχω μετρήσει). Πάντα με χρήση internet βέβαια, είτε wifi είτε δεδομένα Βοδιαφον.

 

Δεν έκανα ποτέ hard/soft reset κατα την εγκατάσταση των Win10, όλα "από πάνω" που λέμε και στο κωριό, τραβάω κανά restart (χωρίς λόγο) 3-4 φορές την εβδομάδα. απολύτως ευχαριστημένος και χαρούμενος που απολαμβάνω αυτή την τηλεφωνάρα (προέρχομαι από Samsung #never_again).

 

 

Διαβάζω τα προβλήματα μερικών και μένω έκπληκτος... :dance:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως διαβάζεις τα προβλήματα αυτών που δεν τα έχουν περάσει ακόμα; :p

 

Κακία I know but....

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έπειτα από τεράστια προβλήματα με τη διάρκεια μπαταρίας και θερμοκρασιών, αναγκάστηκα σε hard reset. Η διαδικασία, παρά το back up, σε καμία περίπτωση δεν διαρκεί μισή ώρα (υπολογίστε περίπου 1 ώρα, πέραν του στησίματος από την αρχή των εφαρμογών για να έχει ουσία το hard reset).

 

Αν εξαιρέσω την διάρκεια μπαταρίας και την θερμοκρασία, πράγματα που διορθώθηκαν, όλα τα αλλα παραμένουν.

 

Ενδεικτικά, ο edge ,του 'ρχεται, έτσι γιατί θέλει και γουστάρει, να κολλήσει και μουλαρώνει, οπότε και τον κλείνω, μερικές φορές κολλάει στο μενού και μόνο με επανεκκίνηση κάνει αυτό που θέλω, αργή φόρτιση.

 

Αυτά για όσους λένε πως ένα hard reset λύνει τα προβλήματα.

 

 

 

ΥΓ: Ευτυχώς το παλιό, πλην τίμιο, tho t6s ,με έβγαλε ασπροπρόσωπο για λίγες μέρες....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να πω κάτι, πολύ ντόρος για το double tap to wake στις out of the box συσκευές με Windows 10 και πολλοί από σας το ζητάτε, ΑΛΛΑ δεν ξέρω τι παίζει με εμένα αλλά όταν το έχω ενεργό και κλείνω την οθόνη και το βάζω στην τσέπη ανοίγουν ένα σορό εφαρμογές και παιχνίδια. Πως ανοίγει η οθόνη, πως δηλαδή αναγνωρίζει τα δυο χτυπήματα μέσα στην τσέπη και άντε πες και άνοιξε, πως κάνει slide και ξεκλειδώνει ;; Συμβαίνει και σε εσάς αυτό ;;

 

Σημείωση: Χωρίς το double tap to wake, δεν έτυχε ποτέ να δω να τρέχει κάποια εφαρμογή όταν ξεκλείδωνα το κινητό, ούτε στο multitask view υπήρχε κάτι... άρα...... ;;

Edited by bep1995
Link to comment
Share on other sites

Αυτά για όσους λένε πως ένα hard reset λύνει τα προβλήματα.

 

 

 

.

 

Τυχερά είναι αυτά.

εμένα πχ το Hard reset μου έλυσε τα χέρια όταν το έκανα.:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα, θέλω να πω κάτι, πολύ ντόρος για το double tap to wake στις out of the box συσκευές με Windows 10

 

Σημείωση: Χωρίς το double tap to wake, δεν έτυχε ποτέ να δω να τρέχει κάποια εφαρμογή όταν ξεκλείδωνα το κινητό, ούτε στο multitask view υπήρχε κάτι... άρα...... ;;

 

άρα τι;

εμένα δεν μου έχει ξεκλειδώσει ποτέ.Βέβαια έχω βάλει και κωδικό για ξεκλείδωμα.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Από 16/6 έκανα αναβάθμιση από 8.1 με πολλά θέματα, ανεξήγητα κολήματα του τηλ και πολλά άλλα, και πήγα σε Win 10 στην 420. Κάτοχος 640 DS, δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα, κόλλημα και όλα τα συναφή από τότε.

Το τηλέφωνο δουλεύει όπως δεν έχει δουλέψει ποτέ. Κανένα απολύτως πρόβλημα, γρήγορο χωρίς πρόβλημα σε καμία εφαρμογή, καμία χαμένη κλήση, κανένα χαμένο μήνυμα ιντερνετικό, facebook, messenger αεροπορία (όπως είναι αυτές οι εγαρμογές στα WP τέλος πάντων με τα καλά τους και τα κακά τους), ιντερνετ με τον Edge κανονικά χωρίς κολήματα και λοιπά θέματα. Το βράδι το βάζω σε λειτουργία πτήσης, το πρωί με το που πατάω το wifi χαμός από ειδοποιήσεις άμεσα.

Η μόνη παρατήρηση φυσικά είναι η σχετικά γρηγορότερη αποφόρτιση της μπαταρίας σε σχέση με τα 8.1 και σαφώς η κατά πολύ αργότερη φόρτιση της (εως και 4 ώρες έχω μετρήσει). Πάντα με χρήση internet βέβαια, είτε wifi είτε δεδομένα Βοδιαφον.

 

Δεν έκανα ποτέ hard/soft reset κατα την εγκατάσταση των Win10, όλα "από πάνω" που λέμε και στο κωριό, τραβάω κανά restart (χωρίς λόγο) 3-4 φορές την εβδομάδα. απολύτως ευχαριστημένος και χαρούμενος που απολαμβάνω αυτή την τηλεφωνάρα (προέρχομαι από Samsung #never_again).

 

 

Διαβάζω τα προβλήματα μερικών και μένω έκπληκτος... :dance:

 

Το (πολύ) παράξενο είναι ότι είχες θέματα με τα 8.1!!!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα, θέλω να πω κάτι, πολύ ντόρος για το double tap to wake στις out of the box συσκευές με Windows 10 και πολλοί από σας το ζητάτε, ΑΛΛΑ δεν ξέρω τι παίζει με εμένα αλλά όταν το έχω ενεργό και κλείνω την οθόνη και το βάζω στην τσέπη ανοίγουν ένα σορό εφαρμογές και παιχνίδια. Πως ανοίγει η οθόνη, πως δηλαδή αναγνωρίζει τα δυο χτυπήματα μέσα στην τσέπη και άντε πες και άνοιξε, πως κάνει slide και ξεκλειδώνει ;; Συμβαίνει και σε εσάς αυτό ;;

 

Σημείωση: Χωρίς το double tap to wake, δεν έτυχε ποτέ να δω να τρέχει κάποια εφαρμογή όταν ξεκλείδωνα το κινητό, ούτε στο multitask view υπήρχε κάτι... άρα...... ;;

 

Δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα και κανένας γνωστός μου. Παράξενο.

Αυτή η έλλειψη με έσκασε. Ακόμα κάνω double tap στο 950 από συνήθεια..... Άντε να έρθει γιατί έπαθα στέρηση. Έτοιμος είμαι να το περάσω από το pc και άσε το ξαναστήσω

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

άρα τι;

εμένα δεν μου έχει ξεκλειδώσει ποτέ.Βέβαια έχω βάλει και κωδικό για ξεκλείδωμα.

 

Το ότι έβαλες κωδικό θα ήταν ακόμη χειρότερο αν είχες το πρόβλημα του φίλου. Τα πατιότανε συνεχώς λανθασμένες κωδικός και θα είχες θέμα.

Υ.Γ. Καλή η "κακία"....:lol: :lol:

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλά και παλαιότερα που δεν είχα κωδικό δεν μου είχε τύχει να ξεκλειδώσει ποτέ.

υ.γ. :lol::p

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από την στιγμή που διάβασα για τον ερχομό του double tap, άμα 5λεπτο τσεκάρω για update.......

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μήπως σου ανοίγει από το κουμπί της κάμερας;Δοκίμασε ρυθμίσεις -συσκευές - κάμερα και απενεργοποίησέ την πρώτη επιλογή
Link to comment
Share on other sites

Πάντως από την στιγμή που διάβασα για τον ερχομό του double tap, άμα 5λεπτο τσεκάρω για update.......

 

εντάξει λογικό.

Είναι μια πινελιά που δίνει το κάτι τις.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μήπως σου ανοίγει από το κουμπί της κάμερας;Δοκίμασε ρυθμίσεις -συσκευές - κάμερα και απενεργοποίησέ την πρώτη επιλογή

 

Το σκέφτηκα κι εγώ άλλα είπε ότι όταν απενεργοποιεί το double tap δεν έχει πρόβλημα.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

εντάξει λογικό.

Είναι μια πινελιά που δίνει το κάτι τις.

 

Όντως. Είναι όμως και τεράστια ευκολία. Μόνο όταν την χάσεις καταλαβαίνεις.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

To 535 είναι πολύ ευαίσθητο στο touch αν είναι από τις πρώτες παρτίδες. Σε τσέπη μου έχει τύχει σε εμένα να πιάνει σαν double tap την πίεση και μετά να πατιέται ότι ναναι. Οπότε αν στο κάνει συχνά η μόνη λύση είναι ή το πας να σου βάλουν το καινούργιο digitizer ή σε τσέπες κτλ αποφεύγεις να έχεις ενεργοποιημένο το double tap. Σε άλλη συσκευή δεν θα είχες αυτό το θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Το 650 λέτε να ανταποκρίνεται καλύτερα από το 550; το έχει κάποιος να μας πει εντυπώσεις;
w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

Ένας σκασμός ενημερώσεις σήμερα πρωί (βέβαια πλέον έχω την Release Preview, aka .456).

 

Μεταξύ αυτών, για κάμερα (δεν πήρε το μάτι μου κάτι συγκλονιστικό), RingtoneMaker (πήρε το Redstone UI και εξελληνίστηκε), κάτι άγνωστο (μαύρο εικονίδιο???), Word, Excel.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αν κάνω το update μέσα από την εφαρμογή στο pc για να έχω το double tap θα σβηστούν όλα αν κάνω επαναφορά μετα από το buckup (πριν 7 μέρες έστησα την συσκευή και δημιούργησα buckup) τι θα μου επαναφέρει?

θα μου περάσει τις εφαρμογές όλες που έχω?θα μου βάλει όλα τα tile στην ίδια θέσει και τους φακέλους με ότι tile έχω μέσα??

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αν κάνω το update μέσα από την εφαρμογή στο pc για να έχω το double tap θα σβηστούν όλα αν κάνω επαναφορά μετα από το buckup (πριν 7 μέρες έστησα την συσκευή και δημιούργησα buckup) τι θα μου επαναφέρει?

θα μου περάσει τις εφαρμογές όλες που έχω?θα μου βάλει όλα τα tile στην ίδια θέσει και τους φακέλους με ότι tile έχω μέσα??

 

Αν κάνεις το update απο υπολογιστή, ναι θα σβηστούν όλα. Αν μετά επαναφέρεις απο το backup τα δεδομένα σου, θα σου το φτιάξει ακριβώς όπως το είχες. Και την αρχική οθόνη, νομίζω και τα δεδομένα των εφαρμογών.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις το update απο υπολογιστή, ναι θα σβηστούν όλα. Αν μετά επαναφέρεις απο το backup τα δεδομένα σου, θα σου το φτιάξει ακριβώς όπως το είχες. Και την αρχική οθόνη, νομίζω και τα δεδομένα των εφαρμογών.

ωραία λέω να το κάνω να την βγάλω την sd από μέσα η να την αφήσω μονο φωτογραφίες και mp3 έχει?

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

ωραία λέω να το κάνω να την βγάλω την sd από μέσα η να την αφήσω μονο φωτογραφίες και mp3 έχει?

 

Χμμ.. Για την Sd δεν ξέρω γιατί δεν είχα ποτέ. Αν θέλεις περίμενε να το δεί κάποιο απο τα παιδιά που είχαν για να σου πούνε.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

ωραία λέω να το κάνω να την βγάλω την sd από μέσα η να την αφήσω μονο φωτογραφίες και mp3 έχει?

Καλου κακου βγαλτην .

Αν και δεν νομιζω να υπαρχει θεμα

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Το (πολύ) παράξενο είναι ότι είχες θέματα με τα 8.1!!!!!!

Και εμένα με είχε παραξενέψει. Τα προβλήματα στα 8.1 ήταν τα εξής:

 

1) Πάγωνε η οθόνη στα καλά καθούμενα, δεν αντιδρούσε στο touch ούτε και στα πλαϊνά κουμπιά. Συνέβαινε ειδικά όταν με καλούσαν και ότι κι αν έκανα δεν μπορούσα να απαντήσω την κλήση.

 

2) Το άφηνα ανοιχτό όλο το βράδι ένεκα ξυπνητηριών και το πρωί το τηλέφωνο ήταν επίσης "παγωμένο" , με αποτέλεσμα να βγάζω μπαταρία κλπ [κάθε πρωί το τελευταίο διάστημα].

 

3) Μωβ και ροζ αποχρώσεις στην οθόνη στα καλά καθούμενα.

 

4) Ήχος λες κι είχε πάρει νερά κάποιες φορές, παράσιτα ή σαν να υπήρχε εμπόδιο στο ηχείο... να εκφραστεί.

 

5) Ταχύτητα Facebook στάκα Τούρκο να γιομίσω

 

Όλα τα παραπάνω λύθηκαν και δεν εμφανίστηκαν ξανά με την 420 και Win10. Aπό 16/6 μέχρι και σήμερα.

Edited by niotheros
Διόρθωση κώδικα παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση σύνδεσα το κινητό άνοιξα την εφαρμογή και μου λέει

ότι έχω αυτή την στιγμή στο κινητό

έκδοση υλικολογισμικου:01078.0038.16082.36017

έκδοση λειτουργικού συστήματος: 10586.13248

 

και η καινούρια είναι

έκδοση υλικολογισμικου:0178.00053.16236.35018

έκδοση λειτουργικού συστήματος: 10586.13169

γιατί στην έκδοση λειτουργικού ενώ έχω τώρα την 10586.13248 8a μου περάσει την 10586.13169? πιο παλιά δεν είναι αυτή που θα μου βάλει η κάνω λάθος??

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...