Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιας και έχω το 640 εδώ κι ενάμιση μήνα να ξεκινήσω λέγοντας ότι περίμενα το store πολύ πιο φτωχό από ό,τι το βρήκα. Σε προσωπικό επίπεδο έχω καλυφθεί όσον αφορά τις εφαρμογές (είτε βρήκα αυτές που είχα και στο android είτε καλύφθηκα από άλλες που έκαναν την ίδια δουλειά).

Από εκεί και μετά τι θα αλλάξει με τα 10άρια:

1) Πολύ πιο γρήγορο λειτουργικό από ό,τι τα 8.1 και το λέω επειδή έχω περάσει ήδη την technical preview.

2) Universal apps: αγοράζεις μια εφαρμογή και την έχεις μέχρι και σε 10 windows 10 συσκευές, συμπεριλαμβανομένου του υπολογιστή. Επιπλέον, υπάρχει η δυνατότητα να ξεκινάς να δουλεύεις κάτι σε μια εφαρμογή στο κινητό και να συνεχίζεις ακριβώς εκεί από όπου σταμάτησες στον υπολογιστή.

3) Αυτό που έχω διαπιστώσει μέχρι τώρα είναι ότι όλο και περισσότερες εταιρείες βγάζουν universal apps εν όψει των windows mobile 10. Αυτό σημαίνει ότι το store γίνεται όλο και πιο πλούσιο με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Φυσικά μεγάλο ρόλο, νομίζω, σε αυτό παίζει και η επιτυχία των surface books.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

υποψηφιος αγοραστής του 640xl και ήθελα να ρωτησω επειδη προερχομαι απο android και η αλήθεια είναι με προβλημάτισε το φτωχο ws store, με τα W10 τι πρόκειται να αλλάξει? οποιος μπορει ας βοήθησει γιατι αν τα καταφερω θελω να αγορασω κατι αμεσα.

θα ήθελα τα βασικά σημεία να έχω μια πιο πληρης εικόνα

Την συσκευη θα την δουλεψεις τωρα ή μετα απο 1 χρονο?

Αν εχεις σκοπο να τη δουλεψεις τωρα,φροντισε να μαθεις αν εχει αυτο που χριαζεσαι ΤΩΡΑ και μην ρωτας τι μπορει να ερθει αργοτερα ή και παρα πολυ αργοτερα!

 

Αν θες να ρωτησεις για συγκεκριμενες δυνατοτητες του λογισμικου,ρωτας σ'αυτο το θεμα και αν θες να ρωτησεις για εφαρμογες που θες να μαθεις αν υπαρχουν στο windows store,ρωτας εδω!

Link to comment
Share on other sites

Η επίσημη τοποθέτηση της MSFT για τις παλαιότερες συσκευές με 8.1

"This November we introduced Windows 10 to phones including brand new features such as Continuum and Universal Windows Apps with the introduction of the Lumia 950 and 950 XL. The Windows 10 Mobile upgrade will begin rolling out early next year to select existing Windows 8 and 8.1 phones."

 

Με τις υγείες μας!

 

[via]

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Η επίσημη τοποθέτηση της MSFT για τις παλαιότερες συσκευές με 8.1

"This November we introduced Windows 10 to phones including brand new features such as Continuum and Universal Windows Apps with the introduction of the Lumia 950 and 950 XL. The Windows 10 Mobile upgrade will begin rolling out early next year to select existing Windows 8 and 8.1 phones."

 

Με τις υγείες μας!

 

[via]

 

Μην αλλάξει η MS, από τα συνηθισμένα της. :down: Δεν παίζει να έχει ανακοινώσει ημερομηνία για κάτι και να την έχει τηρήσει.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Της έκατσε η βλακεία με την προβληματική εγκατάσταση της αναβάθμισης των windows 10 στα 950 & 950XL με αποτέλεσμα να πάνε πίσω όλα...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Της έκατσε η βλακεία με την προβληματική εγκατάσταση της αναβάθμισης των windows 10 στα 950 & 950XL με αποτέλεσμα να πάνε πίσω όλα...

 

Ενώ αλλιώς θα είχε ήδη δώσει επίσημα τα 10άρια στα κινητά! :lol: Καλά, "χρυσά" τα WP (για τα 10άρια έχω τις επιφυλάξεις μου), αλλά την τήρηση ημερομηνιών "δεν την έχει" η Microsoft. Και αυτό από τα 7άρια (στα κινητά).

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ήταν πολύ πιθανό η .29 να ήταν η τελική έκδοση των windows mobile 10.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ήταν πολύ πιθανό η .29 να ήταν η τελική έκδοση των windows mobile 10.

Τωρα θα είναι η .36;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ας περιγράψω εδώ το πρόβλημά μου μπας και μπορέσει να μου δώσει κάποιος φίλος λύση:

 

1) Πρώην κάτοχος lumia 530 με αρκετές εφαρμογές στην sd

2) Nυν κάτοχος lumia 550 όπου

-συνδέθηκα με τον λογαριασμό που είχα στο 530, χωρίς να κάνω τίποτα στο 530

-όταν έβαλα πάνω την sd μου είπε ότι θα σβησει τις εφαρμογές που είχα μέσα.

Οι εφαρμογές βέβαια φαίνεται να καταλαμβάνουν χώρο στην sd.

 

Προβλήματα:

1) το 0% issue για να πάρω την 10586.29. Τώρα είμαι στην 1586.0

2) Δεν κατεβαίνουν οι εφαρμογές. Άλλες μένουν στο pending, άλλες στο 0%.

 

Μήπως γίνεται κάποιο conflict με αυτές που είχα στην sd?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Ας περιγράψω εδώ το πρόβλημά μου μπας και μπορέσει να μου δώσει κάποιος φίλος λύση:

 

1) Πρώην κάτοχος lumia 530 με αρκετές εφαρμογές στην sd

2) Nυν κάτοχος lumia 550 όπου

-συνδέθηκα με τον λογαριασμό που είχα στο 530, χωρίς να κάνω τίποτα στο 530

-όταν έβαλα πάνω την sd μου είπε ότι θα σβησει τις εφαρμογές που είχα μέσα.

Οι εφαρμογές βέβαια φαίνεται να καταλαμβάνουν χώρο στην sd.

 

Προβλήματα:

1) το 0% issue για να πάρω την 10586.29. Τώρα είμαι στην 1586.0

2) Δεν κατεβαίνουν οι εφαρμογές. Άλλες μένουν στο pending, άλλες στο 0%.

 

Μήπως γίνεται κάποιο conflict με αυτές που είχα στην sd?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Θέλει μάλλον να το έχεις στην Μπριζ και να μην κάνεις τίποτα άλλο έτσι δεν είπαν για προσωρινή λύση;

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις, το πρόβλημα λύθηκε. Δεν είχα συνδέσει το λογαριασμό μου και τον θεωρούσα συνδεδεμένο επειδή μπήκε στο outlook. Όλα οκ τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

τα windows mobile δεν κανουν γκελ στους νεουσ ανθρώπους ενώ η απλ και η γκουγκλ χτιζουν την μελλοντικη τους πελατεια,

Προτεινα στην κορη να διαλεξει μεταξυ DG X5 Pro & LUMIA 640 ότι εκδοση ηθελε. Σκεφτηκε, συζητησε με φιλους μπηκε και διαβασε και προτιμησε το Χ5. Ουτε να ακουσει για windows. Μονο που δεν εκανε μορφασμο απόρριψης.

Eγω εχω το 640 το απλο 2 καρτο και είμαι σουπερ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

τα windows mobile δεν κανουν γκελ στους νεουσ ανθρώπους ενώ η απλ και η γκουγκλ χτιζουν την μελλοντικη τους πελατεια,

Προτεινα στην κορη να διαλεξει μεταξυ DG X5 Pro & LUMIA 640 ότι εκδοση ηθελε. Σκεφτηκε, συζητησε με φιλους μπηκε και διαβασε και προτιμησε το Χ5. Ουτε να ακουσει για windows. Μονο που δεν εκανε μορφασμο απόρριψης.

Eγω εχω το 640 το απλο 2 καρτο και είμαι σουπερ ευχαριστημένος.

 

Η κόρη σου διάλεξε το DG X5 γιατί τέτοια έχουν και οι φίλοι της. Η θεωρεία της μάζας. Το ίδιο και με την ανιψιά μου η οποία δεν είχε ποτέ της smartphone και δεν ήθελε windows αλλά android επειδή τέτοιο έχουν οι φίλες της άσχετα αν κολλάνε και διαμαρτύρονται μονίμως όπως μου είπε. Ο λόγος που θέλει android είναι γιατί τέτοιο έχουν και οι άλλοι.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

τα windows mobile δεν κανουν γκελ στους νεουσ ανθρώπους ενώ η απλ και η γκουγκλ χτιζουν την μελλοντικη τους πελατεια,

Προτεινα στην κορη να διαλεξει μεταξυ DG X5 Pro & LUMIA 640 ότι εκδοση ηθελε. Σκεφτηκε, συζητησε με φιλους μπηκε και διαβασε και προτιμησε το Χ5. Ουτε να ακουσει για windows. Μονο που δεν εκανε μορφασμο απόρριψης.

Eγω εχω το 640 το απλο 2 καρτο και είμαι σουπερ ευχαριστημένος.

 

Η ιστορία θα δείξει αν έπραξε σωστά. Μιας κι έχεις εσύ το 640, η σύγκριση θα είναι άμεση αλλά και διαρκής.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία θα δείξει αν έπραξε σωστά. Μιας κι έχεις εσύ το 640, η σύγκριση θα είναι άμεση αλλά και διαρκής.

Σωστά ή όχι, αν δεν πάρουν και οι άλλοι Windows δεν πρόκειται να πάρει κι αυτή! ;)

Με τα 10 αυτό ίσως να αλλάξει κάποια στιγμή, αλλά όχι άμεσα!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

τα windows mobile δεν κανουν γκελ στους νεουσ ανθρώπους ενώ η απλ και η γκουγκλ χτιζουν την μελλοντικη τους πελατεια,

Προτεινα στην κορη να διαλεξει μεταξυ DG X5 Pro & LUMIA 640 ότι εκδοση ηθελε. Σκεφτηκε, συζητησε με φιλους μπηκε και διαβασε και προτιμησε το Χ5. Ουτε να ακουσει για windows. Μονο που δεν εκανε μορφασμο απόρριψης.

Eγω εχω το 640 το απλο 2 καρτο και είμαι σουπερ ευχαριστημένος.

 

 

 

Η κόρη σου θα πάρει αυτο που θα της πουνε οι φίλοι της. Μετα θα θελει να το αλλάξει κι θα σου ζητήσει ακομα πιο ακριβό παλι αυτο που θα της πουνε οι φίλοι της. Τη τρίτη φορα τα ίδια. Βασικά οτι και να κανεις παλι το δικό της θα κάνει. Μη το κουράζεις με τις κόρες. Δεν υπάρχει σωτηρία. Σου μιλάω εκ πείρας...

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

τα windows mobile δεν κανουν γκελ στους νεουσ ανθρώπους ενώ η απλ και η γκουγκλ χτιζουν την μελλοντικη τους πελατεια,

Προτεινα στην κορη να διαλεξει μεταξυ DG X5 Pro & LUMIA 640 ότι εκδοση ηθελε. Σκεφτηκε, συζητησε με φιλους μπηκε και διαβασε και προτιμησε το Χ5. Ουτε να ακουσει για windows. Μονο που δεν εκανε μορφασμο απόρριψης.

Eγω εχω το 640 το απλο 2 καρτο και είμαι σουπερ ευχαριστημένος.

 

Σίγουρα οι φίλοι της δεν της είπαν να πάρει Doogee (το πολύ πολύ να της είπαν κάνα Galaxy που έχει σχεδόν η πλειοψηφία) αλλά της είπαν να διαλέξει Android μιας και ο λόγος είναι οι εφαρμογές. Η πιτσιρικαρία ( :lol: ) θέλει κάποιες συγκεκριμένες εφαρμογές όπως είναι Instagram, Snapchat, Dubsmash etc ή τις ίδιες εφαρμογές με τα WP αλλά χρησιμοποιούν τις έξτρα δυνατότητες (πχ υπάρχουν 3rd party apps με stickers για το Messenger που τα βάζει η ίδια η εφαρμογή) ενώ, τέλος, μπορεί ακόμα και η παραμετροποίηση του ίδιου του λειτουργικού να είναι ένας λόγος (πολλά κατεβάζουν ό,τι είδους εφαρμογή αλλάζει εικονίδια/γραμμτοσειρές κτλ).

 

Δεν θα κάτσω να κρίνω το τι χρησιμοποιεί ο καθένας, δικαίωμα του είναι, αλλά είναι ένα άλλο παράδειγμα του ελλιπές Store και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρεί "κατώτερος" χρήστης, καθώς η μαζική χρήση Viber-Messenger-Insta etc κυρίως από μικρούς δεν είναι μόνο στην Ελλάδα, είναι παντού, είτε με μικρότερη , είτε με μεγαλύτερη εμβέλεια και αυτό είναι το παράλογο, ότι έχεις μια κατηγορία που χρησιμοποιεί στάνταρ εφαρμογές και δεν κάνεις τίποτε γι αυτό. Ο πιτσιρικάς θα πάρει το κινητό, θα φτιάξει το λογαριασμό και θα αρχίσει το μαζικό download. Στα WP, θα πήγαινε στην αναζήτηση, θα κατέβαζε αυτές που υπάρχουν και μετά ή θα ξίνιζε που δεν κάνουν το ίδιο (δεν εννοώ τις φούσκες, αλλά βασικές λειτουργίες που δεν υπάρχουν) ή θα το έδινε πίσω. Σε καμία περίπτωση δεν θα καθόταν να ψάξει 3rd party όπως 9tag κτλ. Αυτές μόνο εμείς τις ξέρουμε και τις έχουμε ή κάποιος που του το έχει σετάρει κάποιος nerd από εμάς.

 

Γι'αυτό έχω ξανατονίσει και σε άλλα θέματα ότι οι 3rd party στα άλλα απλά προσθέτουν δυνατότητες και δεν αντικαθιστούν τις βασικές. Χαρακτηριστικό παράδειγμα του ότι δεν παίζει τόσο ρόλο το λειτουργικό είναι η χρήση iPhone με το οποίο και "πουλάς μούρη" (τι είπαμε πριν ότι δεν κρίνουμε? :p ) και έχεις τις ίδιες εφαρμογές με το Android.

 

Καλές γιορτές και αγορές σε όλους! Και χωρίς να κρίνουμε! :p :)

Edited by ParafronGR

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα οι φίλοι της δεν της είπαν να πάρει Doogee (το πολύ πολύ να της είπαν κάνα Galaxy που έχει σχεδόν η πλειοψηφία) αλλά της είπαν να διαλέξει Android μιας και ο λόγος είναι οι εφαρμογές. :p :)

 

ΑΚριβως ετσι εγινε αλλα δεν ειχε επιλογες διοτι τα ειχα τα κινητα στα κουτια. DG Χ5 PRO 4 TMX από σκρουτζομαγαζα καινουργια, LUMIA 640 ds 3g & 640 XL 4G DS αγορασμενa από μελη εδω . Είναι και το οικονομικο στη μεση οποτε ....

ιΣΩς να επαιξε ρολο ότι τα DG ηταν σφραγισμένα στο κουτι.

Link to comment
Share on other sites

ΑΚριβως ετσι εγινε αλλα δεν ειχε επιλογες διοτι τα ειχα τα κινητα στα κουτια. DG Χ5 PRO 4 TMX από σκρουτζομαγαζα καινουργια, LUMIA 640 ds 3g & 640 XL 4G DS αγορασμενa από μελη εδω . Είναι και το οικονομικο στη μεση οποτε ....

ιΣΩς να επαιξε ρολο ότι τα DG ηταν σφραγισμένα στο κουτι.

Ίσως αν είχες και ενα 550 να δοκιμαζαν τα 10αρια.... ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Κάτι λιγότερο από μία ώρα έμεινε για το τέλος του διαγωνισμού μας

 

Myphone Giveaway: Τρία κλειδιά για την εφαρμογή «Τσελεμεντές Χριστουγέννων»΅

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ίσως αν είχες και ενα 550 να δοκιμαζαν τα 10αρια.... ;)

 

αν ειχα 550, θα το κραταγα για μενα λογω μεγέθους..που μου είναι πιο βολικο από τις 5 ιντζες.

Ελπιζω να βρω να ανταλλαξω το DGx5PRO με LUMIA 550 και ας πληρωσω τη διαφορα τιμης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...