Jump to content

XBMC/Kodi/SPMC σετάρισμα Add-ons & Repository


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ έκανα γκάφα ολικής η όχι;Έβαλα στο λάπτοπ της συζύγου μου το kodi αλλά σαν όνομα χρήστη στο λάπτοπ όταν της το αγόρασα,έβαλα το email της κατά λάθος. Εφόσον είναι στα ξένα το όνομα χρήστη(φάκελος c) υπάρχει θέμα;η το σύμβολο @ επηρεάζει σε κάτι;

😀😀😀

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

On 4/6/2023 at 3:59 ΜΜ, Hliasat said:

Εγώ έκανα γκάφα ολικής η όχι;Έβαλα στο λάπτοπ της συζύγου μου το kodi αλλά σαν όνομα χρήστη στο λάπτοπ όταν της το αγόρασα,έβαλα το email της κατά λάθος. Εφόσον είναι στα ξένα το όνομα χρήστη(φάκελος c) υπάρχει θέμα;η το σύμβολο @ επηρεάζει σε κάτι;

😀😀😀

Θα βγάζει error στην εγκατάσταση builds.
Ή δημιουργείτε νέο λογαριασμό χρήστη στα Windows δίνοντάς του δικαιώματα διαχειριστή, με λατινικούς χαρακτήρες στο όνομα χωρίς κενά και σπέσιαλ χαρακτήρες ενδιάμεσα και να εγκαταστήσετε εκεί το Kodi ή εγκαταστήστε το Kodi σε portable μορφή.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, xalaros said:

Ή δημιουργείτε νέο λογαριασμό χρήστη στα Windows δίνοντάς του δικαιώματα διαχειριστή, με λατινικούς χαρακτήρες στο όνομα χωρίς κενά και σπέσιαλ χαρακτήρες ενδιάμεσα και να εγκαταστήσετε εκεί το Kodi ή εγκαταστήστε το Kodi σε portable μορφή.

λογαριασμο χρηστη στα windows η αλλαγη ονοματος χρηστη στον φακελο c;

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Hliasat said:

λογαριασμο χρηστη στα windows η αλλαγη ονοματος χρηστη στον φακελο c;

Νομίζω το πιο εύκολο είναι να κάνεις ένα νέο χρήστη με administrator rihgts......εάν δεν κάνω λάθος τα αρχεία στα Windows "προστατεύονται" σε συνάρτηση με το όνομα χρήστη και οποιαδήποτε αλλαγή εκεί μπορεί να έχει άλλα θεματάκια (επανακρυπτογράφηση κλπ).

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Hliasat said:

λογαριασμο χρηστη στα windows η αλλαγη ονοματος χρηστη στον φακελο c;

Αν αλλάξεις το όνομα του ΧΡΗΣΤΗ μέσα από το Control Panel > User Accounts, δεν αλλάζεις όνομα χρήστη έτσι απλά στα windows, μόνο στην εμφάνιση άλλαξε, έχει δημιουργήσει ήδη τους φακέλους του συστήματος με Ελληνικούς χαρακτήρες.
Δηλ. δεν θα βοηθήσει μετονομασία (rename) όνομα χρήστη στον υπάρχον γιατί φαίνεσαι σαν administrator ο ΓΙΩΡΓΟΣ π.χ και έχουν ρυθμιστεί όλοι οι φάκελοι - προγράμματα με αυτό το φάκελο.
Ο λόγος είναι γιατί όταν αλλάζετε όνομα χρήστη μέσα από τα windows, αυτό που γίνεται στην πραγματικότητα είναι ότι τα windows αλλάζουν μόνο την ετικέτα του λογαριασμού αλλά όχι και το όνομα του φακέλου χρήστη και τις λοιπές ρυθμίσεις που υπάρχουν στην registry κτλ.
Έτσι για ν' αλλάξεις όνομα δεν είναι απλό γιατί ο φάκελος έχει στο path το 1ο όνομα που έβαλες.
Γι' αυτό αν έχεις ελληνικό όνομα χρήστη στα win σου βγάζει λάθος grecotm builds wizard error...
οπότε τρέξτο portable ή κάνε νέο χρήστη με λατινικούς χαρακτήρες και εκεί εγκατάσταση το kodi.

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

Πιο πιθανών αυτό με το portable να γίνει.Δεν θα πάω σε καμία περίπτωση σε φορμάτ για αυτόν τον λόγο μόνο.Πρεπει κάποια στιγμή,οι δημιουργοί του kodi να το λύσουν αυτό το θέμα με όνομα χρήστη.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει τρόπος να έχω σε ξεχωριστές library τις ξένες ταινίες με τις ελληνικές ταινίες; τώρα επειδή επιλέγω ότι έχουν μέσα movies γενικά τις πετάει χύμα ανάμικτα ξένες και ελληνικές. στο jellyfin η στο emby μπορείς να κάνεις άλλη library για κάθε φάκελο ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να αλλάξω στο GKoBu την default επιλογή με την οποία ΄΄τραβάει΄΄ υπότιτλους από το opensubtitles  και να πέρνει από το greeksubs ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, taliban said:

Υπάρχει τρόπος να αλλάξω στο GKoBu την default επιλογή με την οποία ΄΄τραβάει΄΄ υπότιτλους από το opensubtitles  και να πέρνει από το greeksubs ?

Δεν έχει σχέση με το gkobu η ρύθμιση, είναι στις γενικές ρυθμίσεις του Kodi. Πας Σύστημα->Αναπαραγωγή->Υπότιτλοι και πας τέρμα κάτω εκεί που λέει προεπιλεγμένη υπηρεσία υποτίτλων για σειρές και για ταινίες και βάζεις το greeksubs.

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, gthebest said:

Καλησπερα. Υπάρχει κάνα πρόσθετο με παιδικά και ιδιαίτερα μεταγλωττισμένα ; Ταινιες και παιδικές σειρές. Ευχαριστώ 

Αρχικά θα έλεγα να βάλεις ένα ελληνικό μπιλντ που έχουν μέσα και παιδικά (ως κατηγορία).

Υπάρχει όμως και ένα apk από το Playstore που σου δίνει κατευθείαν παιδικά και μάλιστα Μεταγλωτισμένα😉Δοκίμασα 3-4 και έπαιξαν τα 3.

Κατέβασέ το από το Playstore Playstote Apk +Παιδικά

***Παρεπιπτόντως την παραπάνω εφαρμογή την έβαλα στο τάμπλετ της μητέρας μου και "τρελλάθηκε" εφόσον της είναι και ο πιο εύκολος τρόπος για να βλέπει τα Ελληνικά κανάλια από εκεί😁

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, ath156 said:

Αρχικά θα έλεγα να βάλεις ένα ελληνικό μπιλντ που έχουν μέσα και παιδικά (ως κατηγορία).

Υπάρχει όμως και ένα apk από το Playstore που σου δίνει κατευθείαν παιδικά και μάλιστα Μεταγλωτισμένα😉Δοκίμασα 3-4 και έπαιξαν τα 3.

Κατέβασέ το από το Playstore Playstote Apk +Παιδικά

***Παρεπιπτόντως την παραπάνω εφαρμογή την έβαλα στο τάμπλετ της μητέρας μου και "τρελλάθηκε" εφόσον της είναι και ο πιο εύκολος τρόπος για να βλέπει τα Ελληνικά κανάλια από εκεί😁

Καλό φαινεται το apk αλλά θα ήθελα παιδικες σειρές μεταγωγισμενες. Όπως πχ Paw Patrol μεταγλωττισμένο το οποίο δεν υπάρχουν επεισόδια στο youtube. Κάποιο ελληνικό build να μου προτείνετε που να έχει αρκετά παιδικά και περισσότερο σειρές  ;  Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, gthebest said:

Καλό φαινεται το apk αλλά θα ήθελα παιδικες σειρές μεταγωγισμενες. Όπως πχ Paw Patrol μεταγλωττισμένο το οποίο δεν υπάρχουν επεισόδια στο youtube. Κάποιο ελληνικό build να μου προτείνετε που να έχει αρκετά παιδικά και περισσότερο σειρές  ;  Ευχαριστώ 

Υπάρχει στο GKoBu μέσα στην επιλογή  "Ελληνικά site", στο "Tainiomania" βρίσκεις το "Αναζήτηση" και γράφεις "Paw patrol". Έχει 3 κύκλους με συνολικά 77 επεισόδια μεταγλωττισμένα (τουλάχιστον όσα δοκίμασα ήταν μεταγλωττισμένα)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kandilak said:

Υπάρχει στο GKoBu μέσα στην επιλογή  "Ελληνικά site", στο "Tainiomania" βρίσκεις το "Αναζήτηση" και γράφεις "Paw patrol". Έχει 3 κύκλους με συνολικά 77 επεισόδια μεταγλωττισμένα (τουλάχιστον όσα δοκίμασα ήταν μεταγλωττισμένα)

Υπάρχει κάποιος οδηγός για εγκατάσταση του gkobu ; Ένα βίντεο που βρήκα στο youtube το έχουν σβήσει. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, gthebest said:

Υπάρχει κάποιος οδηγός για εγκατάσταση του gkobu ; Ένα βίντεο που βρήκα στο youtube το έχουν σβήσει. Ευχαριστώ 

https://grecotm.club/

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

On 19/6/2023 at 12:35 ΜΜ, gthebest said:

Υπάρχει κάποιος οδηγός για εγκατάσταση του gkobu ; Ένα βίντεο που βρήκα στο youtube το έχουν σβήσει. Ευχαριστώ 

Οδηγός στο ιντερνετ πρέπει να υπάρχει

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, kandilak said:

Υπάρχει στο GKoBu μέσα στην επιλογή  "Ελληνικά site", στο "Tainiomania" βρίσκεις το "Αναζήτηση" και γράφεις "Paw patrol". Έχει 3 κύκλους με συνολικά 77 επεισόδια μεταγλωττισμένα (τουλάχιστον όσα δοκίμασα ήταν μεταγλωττισμένα)

Όλα οκ έκανα εγκατάσταση το GKobu, μπήκα Ελληνικα site/Tainiomania αλλά δεν βλέπω επιλογή αναζήτησης

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, gthebest said:

 

 

51 minutes ago, gthebest said:

Όλα οκ έκανα εγκατάσταση το GKobu, μπήκα Ελληνικα site/Tainiomania αλλά δεν βλέπω επιλογή αναζήτησης

Κατάλαβα..... πηγές στην κατηγορία ΕΛΛΗΝΙΚΑ. Πήγαινε στα Ελληνικά sites στην κατηγορία ΤΗΛ.ΣΕΙΡΕΣ

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, kandilak said:

 

Κατάλαβα..... πηγές στην κατηγορία ΕΛΛΗΝΙΚΑ. Πήγαινε στα Ελληνικά sites στην κατηγορία ΤΗΛ.ΣΕΙΡΕΣ

Λοιπόν, πήγα στα Ελληνικά Sites και κατηγορία τηλεοπτικές σειρές. Πάτησα το Tainiomania, πάτησα αναζήτηση έβαλα paw patrol και δεν μου έβγαλε κανένα αποτέλεσμα. Αντιθέτως μου έβγαλε αποτέλεσμα στο tanies-online. Οποίο επεισόδιο όμως και να διαλέξω μου βγάζει αποτυχία αναπαραγωγής 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, gthebest said:

Λοιπόν, πήγα στα Ελληνικά Sites και κατηγορία τηλεοπτικές σειρές. Πάτησα το Tainiomania, πάτησα αναζήτηση έβαλα paw patrol και δεν μου έβγαλε κανένα αποτέλεσμα. Αντιθέτως μου έβγαλε αποτέλεσμα στο tanies-online. Οποίο επεισόδιο όμως και να διαλέξω μου βγάζει αποτυχία αναπαραγωγής 

Το ότι δε σου βγάζει αποτέλεσμα στο Tainiomania μπορεί να συμβαίνει περιστασιακά ή λόγω μη αλλαγής dns ή λόγω ip block. 

Αλλά αφού σου βγάζει στο tenies-online επέλεξε το αποτέλεσμα που αντιστοιχεί στην σειρά και όχι στις ταινίες και από την λίστα των link επέλεξε το 2ο που λέει grsub-graudio. Εκεί κρύβονται όλα τα επεισόδια.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

On 20/6/2023 at 1:12 ΠΜ, gthebest said:

Λοιπόν, πήγα στα Ελληνικά Sites και κατηγορία τηλεοπτικές σειρές. Πάτησα το Tainiomania, πάτησα αναζήτηση έβαλα paw patrol και δεν μου έβγαλε κανένα αποτέλεσμα. Αντιθέτως μου έβγαλε αποτέλεσμα στο tanies-online. Οποίο επεισόδιο όμως και να διαλέξω μου βγάζει αποτυχία αναπαραγωγής 

Δεν ξέρω εάν θα σε "βολέψει" αυτή η επιλογή σου.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ath156 said:

Ακολούθησε ακριβώς την εξής σειρά:

ΤΗΛ.ΣΕΙΡΕΣ - Ελληνικά sites      και εκεί "κλικ"......μετά αμέσως "Αναζήτηση"......"Νέα Αναζήτηση" (εάν έχει προηγούμενη) και εκεί γράφεις "paw patrol"....σου βγάζει διάφορες πηγές και εσύ επιλέγεις εκεί "Tainiomania"....λογικά τώρα θα σουβγάλει την ταινία και την σειρά (2013).....εάν δεν συμβεί αυτό άλλαξε DNS όπως ήδη σου έχω πει λίγο πιο πάνω.

Άλλαξα DNS στις ρυθμίσεις του tv box σε 8.8.8.8 και 8.8.4.4. Αλλά στο ρούτερ δεν ξέρω πως να το κανω έχω το ZXHN H268Q της Vodafone. Το περίεργο είναι ότι χθες είχα βρει κάποια που μου έπαιζαν πχ Μικρος Μαλαμπαρ, Αριθμοκυβακια, Μπλουι κτλ. σήμερα δεν παίζει τίποτα μου βγάζει "Gamato σφάλμα δεν υπάρχει ροή"

Edited by gthebest
Link to comment
Share on other sites

On 20/6/2023 at 9:21 ΠΜ, gthebest said:

Άλλαξα DNS στις ρυθμίσεις του tv box σε 8.8.8.8 και 8.8.4.4. Αλλά στο ρούτερ δεν ξέρω πως να το κανω έχω το ZXHN H268Q της Vodafone 

Για τις ανάγκες που το θέλεις τώρα αρκεί η αλλαγή που έκανες στο TVbox. Στο ρούτερ το κάνεις για να ισχύει αυτόματα με ότι συσκευή συνδέεται σε αυτό (π.χ. λαπτοπ με KODI κλπ). Πρέπει να βρεις τις οδηγίες για το ρούτερ σου.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, ath156 said:

Για τις ανάγκες που το θέλεις τώρα αρκεί η αλλαγή που έκανες στο TVbox. Στο ρούτερ το κάνεις για να ισχύει αυτόματα με ότι συσκευή συνδέεται σε αυτό (π.χ. λαπτοπ με KODI κλπ). Πρέπει να βρεις τις οδηγίες για το ρούτερ σου.

Απλά βεβαιώσου ότι πράγματι το KODI & GKobu έχουν αυτή την διεύθυνση : "ΣΥΣΤΗΜΑ-Πληροφορίες συστήματος-Δίκτυο". Σε άλλα ελληνικά μπιλντ το έχει έτοιμο εξ ορισμού στην 1 οθόνη του (π.χ. Manalab)😉

Νομίζω τα κατάφερα. Μου άνοιξε το paw patrol!  Εκανα επανεκκίνηση το router και στην αναζήτηση που μου έβγαλε διάλεξα το 2ο που λέει grsub-graudio.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω παρατηρήσει ενώ μου ανοίξανε κανονικά τα παιδικά, παίζουν για καμιά ώρα και μετά ξαφνικά βγάζει το μύνημα "Gamato σφάλμα δεν υπάρχει ροή". Για να επανέλθει πρέπει να κάνω πάλι επανεκκίνηση το ρούτερ. Γιατί γίνεται αυτό ;

Update : απ' ότι κατάλαβα μπλοκάρει την ip μου ανά μία ώρα για κάποιον λόγο με αποτέλεσμα να πρέπει να επανεκκινω το ρουτερ. Γιατί μπλοκάρει την ip μου ;

Edited by gthebest
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...