Jump to content

XBMC/Kodi/SPMC σετάρισμα Add-ons & Repository


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για αύξηση της cache μέσα από το κοντι

 

https://kodiforu.com/increase-cache-on-kodi/

 

Same Sh1t..Different Day

 

 

 

Κι αυτό πρέπει να το τρέχω κάθε φορά που ανοίγω το box,ή μια φορά και τέλος;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Για αύξηση της cache μέσα από το κοντι

 

https://kodiforu.com/increase-cache-on-kodi/

 

Same Sh1t..Different Day

Ευχαριστώ πολυ για το tip

 

Στάλθηκε από το SM-T715 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum. To alivegr απ' ό,τι είδα δεν εμφανίζει πλέον παιδικές ταινίες παρά τις ενημερώσεις που έκανα. Μας άφησε χρόνους τελικά; Άν ναι, υπάρχει κάτι ανάλογο με μεταγλωτισμένες παιδικές ταινίες; Πριν από μέρες ακολούθησα συμβουλές φίλων στο forum για εγκατάσταση του cartoonsgr, όμως όποιο τρόπο κι αν ακολούθησα η εγκατάσταση μου έβγαζε αποτυχία. Κάθε βοήθεια/λύση ευπρόσδεκτη...:(
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά για όσους θελουν να αυξήσουν το cache στο βίντεο επειδή τους κολλαει απλά αντιγραψτε χύμα το xml αρχείο απο εδω

https://www.sendspace.com/file/fdwg2x

στην διαδρομή:

Για χρήστες android:

android/data/org.xbmc.kodi/files/.kodi/userdata

 

Και για χρήστες windows αντιγραψτε το στην διαδρομή

C:// "user"/appdata/roaming/Kodi/userdata

 

Για να δείτε αυτές τις διαδρομές θα πρέπει να έχετε ενεργοποιήσει τα κρυφά αρχεία.

Edited by soulfunkdjx
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά για όσους θελουν να αυξήσουν το cache στο βίντεο επειδή τους κολλαει απλά αντιγραψτε χύμα το xml αρχείο απο εδω

https://www.sendspace.com/file/fdwg2x

στην διαδρομή:

Για χρήστες android:

android/data/org.xbmc.kodi/files/.kodi/userdata

 

Και για χρήστες windows αντιγραψτε το στην διαδρομή

C:// "user"/appdata/roaming/Kodi/userdata

 

Για να δείτε αυτές τις διαδρομές θα πρέπει να έχετε ενεργοποιήσει τα κρυφά αρχεία.

Μηπως ξερεις για ποση μνημη των boxes ειναι αυτες οι ρυθμισεις?

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λογικά για τα δύο γίγα, εάν έχει με 3γίγα κουτί ας μας πει

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω με 3G και δεν χρειάζεται τέτοιες ρυθμίσεις.

Κανένα link δεν κολλάει έτσι και ξεκινήσει.

Δεν νομίζω ότι τα σύγχρονα μηχανάκια έχουν ανάγκη από τέτοια.

 

Και κανένα video δεν θα παίξει πιο γρήγορα παίδες λόγω του cache.

"Note:*Even if you change the cache settings in Kodi, that won't change how fast the video file data comes in over the network. For example, it won't make a slow server load the video any faster"

Πηγή: http://kodi.wiki/view/HOW-TO%3AModify_the_video_cache

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

μία από τα ίδια και σε εμένα, δύο μηχανήματα με 2 και 3 γίγα μνήμη ακόμα και με την παλιά σύνδεση με wind 7 mpbs δεν είχε κολλήσει κανένα έως 1080

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω με 3G και δεν χρειάζεται τέτοιες ρυθμίσεις.

Κανένα link δεν κολλάει έτσι και ξεκινήσει.

Δεν νομίζω ότι τα σύγχρονα μηχανάκια έχουν ανάγκη από τέτοια.

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

 

Δεν έχει σχέση αν είναι σύγχρονα ή όχι, αν ο σέρβερ δεν έχει το απαιτούμενο bandwidth ή αν η σύνδεση σου είναι χάλια κανένα σύγχρονο μηχανάκι δεν θα σε σώσει, με αυτή τη ρύθμιση απλά πατάς pause για όσο χρειαστεί να γεμίσει η cache και μετά δεν ασχολείσαι ξανά

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μηπως ξερεις για ποση μνημη των boxes ειναι αυτες οι ρυθμισεις?

 

Είναι 400mb οπότε απαιτείται τουλάχιστον 1200mb ελεύθερη μνήμη, μπορείς να βάλεις την τιμή στο 0 για να χρησιμοποιήσει την εσωτερική μνήμη αλλά θα έχεις πολλά read/write και δεν είναι καλό για την eMMC

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση αν είναι σύγχρονα ή όχι, αν ο σέρβερ δεν έχει το απαιτούμενο bandwidth ή αν η σύνδεση σου είναι χάλια κανένα σύγχρονο μηχανάκι δεν θα σε σώσει, με αυτή τη ρύθμιση απλά πατάς pause για όσο χρειαστεί να γεμίσει η cache και μετά δεν ασχολείσαι ξανά

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Είναι 400mb οπότε απαιτείται τουλάχιστον 1200mb ελεύθερη μνήμη, μπορείς να βάλεις την τιμή στο 0 για να χρησιμοποιήσει την εσωτερική μνήμη αλλά θα έχεις πολλά read/write και δεν είναι καλό για την eMMC

Αρα για τρια γιγα μνημη και πανω πρεπει να ειναι.

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση αν είναι σύγχρονα ή όχι, αν ο σέρβερ δεν έχει το απαιτούμενο bandwidth ή αν η σύνδεση σου είναι χάλια κανένα σύγχρονο μηχανάκι δεν θα σε σώσει, με αυτή τη ρύθμιση απλά πατάς pause για όσο χρειαστεί να γεμίσει η cache και μετά δεν ασχολείσαι ξανά

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Είναι 400mb οπότε απαιτείται τουλάχιστον 1200mb ελεύθερη μνήμη, μπορείς να βάλεις την τιμή στο 0 για να χρησιμοποιήσει την εσωτερική μνήμη αλλά θα έχεις πολλά read/write και δεν είναι καλό για την eMMC

Έκανες επιλεκτική απάντηση;;

 

Διάβασες το κομμάτι που γράφω από επίσημη πηγή που αναφέρει ότι καμία ρύθμιση δεν διορθώνει το αργό παίξιμο από τους server;

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έκανες επιλεκτική απάντηση;;

 

Διάβασες το κομμάτι που γράφω από επίσημη πηγή που αναφέρει ότι καμία ρύθμιση δεν διορθώνει το αργό παίξιμο από τους server;

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

 

Από ορισμένους servers, όχι από όλους, αρκετοί παίζουν όπως έγραψα, πατάς pause και γεμίζει η cache, αλλά και πάλι το αν είναι σύγχρονα ή όχι τα μηχανάκια δεν έχει σχέση με αυτή τη ρύθμιση

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολυ καιρο προβλημα με το covenant,

μου πεταξε μηνυμα να ξαναβαλω κωδικο για real debrid

ξαναβαζω , και μετα βλεπω οτι σαν να χαθηκε το trakt ακαουντ που εχω σεταρει,

το ξαναβαζω στο σαιτ λεει οκ εγινε το "δεσιμο" κλεινει και το ποπ απ παραθυρο στο kodi

αλλα δεν θελει με την καμια να το παρει, δηλαδη οταν ανοιγω το addon ακομα ειναι λες και δεν εχει trakt account δεμενο.

 

Εντωμεταξυ μου ειχε και απενεργοποιησει ολους τους providers, δηλαδη εψαχνε να βρει πηγη και δεν εβγαζε τιποτα, απο το μενου το πηρα

χαμπαρι οτι το εχει κανει οταν εψαξα να δω τι γινεται..

 

εχει κανεις καμιά καλή ιδεα ?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το gkobu build να χορτάσεις παιδικά μεταγλωττισμένα.

Υποτίθεται ότι έπρεπε να είναι ήδη εγκατεστημένο στo Kodi μου απ' την στιγμή που έχω εγκαταστήσει το G.K.N. Έχω εγκατεστημένο το Simplicity M Krypton 1.5. Μημπως πρέπει να εγκαταστήσω κάποιο άλλο G.K.N. build ?

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι έπρεπε να είναι ήδη εγκατεστημένο στo Kodi μου απ' την στιγμή που έχω εγκαταστήσει το G.K.N. Έχω εγκατεστημένο το Simplicity M Krypton 1.5. Μημπως πρέπει να εγκαταστήσω κάποιο άλλο G.K.N. build ?

Ποια έκδοση GKN έχεις; στην τελευταία πχ στη 1.0.7 εμφανίζεται κανονικά πάντως

 

Sent from my 1+3T

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολυ καιρο προβλημα με το covenant,

μου πεταξε μηνυμα να ξαναβαλω κωδικο για real debrid

ξαναβαζω , και μετα βλεπω οτι σαν να χαθηκε το trakt ακαουντ που εχω σεταρει,

το ξαναβαζω στο σαιτ λεει οκ εγινε το "δεσιμο" κλεινει και το ποπ απ παραθυρο στο kodi

αλλα δεν θελει με την καμια να το παρει, δηλαδη οταν ανοιγω το addon ακομα ειναι λες και δεν εχει trakt account δεμενο.

 

Εντωμεταξυ μου ειχε και απενεργοποιησει ολους τους providers, δηλαδη εψαχνε να βρει πηγη και δεν εβγαζε τιποτα, απο το μενου το πηρα

χαμπαρι οτι το εχει κανει οταν εψαξα να δω τι γινεται..

 

εχει κανεις καμιά καλή ιδεα ?

 

Μου έχει συμβεί και σε μένα αυτό το καλοκαίρι και έκανα το εξής αφού έχεις συνδέσει τον λογαριασμό σου trakt πήγαινε σε μια οποιαδήποτε σειρά ή ταινία και πρόσθεσε την στο watchlist ή collection μετά θα κάνει μόνο του populate αυτά που είχες στον λογαριασμό σου.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερεις για ποση μνημη των boxes ειναι αυτες οι ρυθμισεις?

 

Κάνει και για 3gb μηχανάκια. Απλά το όριο είναι στα 500mb

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ έχω με 3G και δεν χρειάζεται τέτοιες ρυθμίσεις.

Κανένα link δεν κολλάει έτσι και ξεκινήσει.

Δεν νομίζω ότι τα σύγχρονα μηχανάκια έχουν ανάγκη από τέτοια.

 

Και κανένα video δεν θα παίξει πιο γρήγορα παίδες λόγω του cache.

"Note:*Even if you change the cache settings in Kodi, that won't change how fast the video file data comes in over the network. For example, it won't make a slow server load the video any faster"

Πηγή: http://kodi.wiki/view/HOW-TO%3AModify_the_video_cache

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

 

Φιλαράκι έχεις μπερδευτεί λίγο.

Καταρχάς το ότι εσυ δεν έχεις θέμα δε σημαίνει πως δε χρειαζεται ρυθμισεις για καποιους αλλους. Αν είχες εσύ πρόβλημα τότε θα χρειαζόσουν τις ρυθμισεις. Οποτε μη θέτεις τέτοια ζητήματα γιατι προσπαθω να βοηθησω τον κοσμο. Που ξερεις, καποια στιγμη μπορει και εσυ να εχεις θεμα. Και επισης κανεις δεν ειπε πως θα παίξει πιο γρήγορα το βίντεο.

Επίσης δεν εχει να κάνει αν είναι σύγχρονο το μηχανημα ή όχι. Η ρύθμιση είναι του Kodi καθαρά και όχι του μηχανήματος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μία από τα ίδια και σε εμένα, δύο μηχανήματα με 2 και 3 γίγα μνήμη ακόμα και με την παλιά σύνδεση με wind 7 mpbs δεν είχε κολλήσει κανένα έως 1080

 

Αγαπητέ taliban δεν είπε κανείς ότι όλοι θα έχουν θέμα με τα κολλήματα. Όμως είναι πάρα πολύ αυτοί που έχουν. Και εγώ ημουν μία χαρά και μετά από ένα χρόνο αρχισε το κόλλημα. Κάποια στιγμή και εσύ θα το κάνεις. Και 500gb ram να έχει το μηχάνημα σου, το kodi θα δουλεύει πάντα στα 60mb cache. Εκτός και αν το αυξήσουμε με το αρχείο που ανέβασα. Και το πρόβλημα είναι εντονο σε ταινίες 1080p. Και μιλάω για πραγματικό 1080p όχι αυτά που νομίζουν κάποιοι πως είναι 1080p....

Edited by soulfunkdjx
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ taliban δεν είπε κανείς ότι όλοι θα έχουν θέμα με τα κολλήματα. Όμως είναι πάρα πολύ αυτοί που έχουν. Και εγώ ημουν μία χαρά και μετά από ένα χρόνο αρχισε το κόλλημα. Κάποια στιγμή και εσύ θα το κάνεις. Και 500gb ram να έχει το μηχάνημα σου, το kodi θα δουλεύει πάντα στα 60mb cache. Εκτός και αν το αυξήσουμε με το αρχείο που ανέβασα. Και το πρόβλημα είναι εντονο σε ταινίες 1080p. Και μιλάω για πραγματικό 1080p όχι αυτά που νομίζουν κάποιοι πως είναι 1080p....

 

Ισως και να έχεις δίκιο, προσωπικά μπορώ να τσεκάρω αν όντως είναι real 1080 ιδίως εδώ και 6 μήνες που χρησιμοποιώ μόνο R.D πηγές + ότι έχω σύνδεση (inalan ) up 100+ / down 100+

Το αρχείο σου το κρατάω για παν ενδεχόμενο στο μέλλον :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι έπρεπε να είναι ήδη εγκατεστημένο στo Kodi μου απ' την στιγμή που έχω εγκαταστήσει το G.K.N. Έχω εγκατεστημένο το Simplicity M Krypton 1.5. Μημπως πρέπει να εγκαταστήσω κάποιο άλλο G.K.N. build ?
Το gkobu είναι άλλο build αλλά της ίδιας ομάδας (G.K.N). Μπες στον wizard από το simplicity και πήγαινε στο μενού builds και από εκεί βάλε το gkobu. Αν δεν σου αρέσει ξαναγυρνάς στο simplicity με τον ίδιο τρόπο.
Link to comment
Share on other sites

Κάνει και για 3gb μηχανάκια. Απλά το όριο είναι στα 500mb

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Φιλαράκι έχεις μπερδευτεί λίγο.

Καταρχάς το ότι εσυ δεν έχεις θέμα δε σημαίνει πως δε χρειαζεται ρυθμισεις για καποιους αλλους. Αν είχες εσύ πρόβλημα τότε θα χρειαζόσουν τις ρυθμισεις. Οποτε μη θέτεις τέτοια ζητήματα γιατι προσπαθω να βοηθησω τον κοσμο. Που ξερεις, καποια στιγμη μπορει και εσυ να εχεις θεμα. Και επισης κανεις δεν ειπε πως θα παίξει πιο γρήγορα το βίντεο.

Επίσης δεν εχει να κάνει αν είναι σύγχρονο το μηχανημα ή όχι. Η ρύθμιση είναι του Kodi καθαρά και όχι του μηχανήματος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αγαπητέ taliban δεν είπε κανείς ότι όλοι θα έχουν θέμα με τα κολλήματα. Όμως είναι πάρα πολύ αυτοί που έχουν. Και εγώ ημουν μία χαρά και μετά από ένα χρόνο αρχισε το κόλλημα. Κάποια στιγμή και εσύ θα το κάνεις. Και 500gb ram να έχει το μηχάνημα σου, το kodi θα δουλεύει πάντα στα 60mb cache. Εκτός και αν το αυξήσουμε με το αρχείο που ανέβασα. Και το πρόβλημα είναι εντονο σε ταινίες 1080p. Και μιλάω για πραγματικό 1080p όχι αυτά που νομίζουν κάποιοι πως είναι 1080p....

 

Μόνο που παίζω με tv box εδώ και 3 χρόνια και ακόμα και με το προηγούμενο με Ram 2Gb δεν είχα χρειαστεί τέτοιες πατέντες.

 

Οπότε ούτε το χρειάστηκα ποτέ, ούτε νομίζω θα το χρειαστώ ποτέ.

 

Επίσης έχω δίσκο με 1080p Rips που τα έπαιζα μέσω KODI και πάλι έπαιζαν μια χαρά.

 

Οπότε σε καμία περίπτωση δεν χρειάστηκε κάτι από αυτά που προτείνεις.

 

Δεν ξέρω αν κάποιοι θα δούνε βελτίωση, αλλά σίγουρα δεν είναι να παρουσιάζεται η λύση αυτή ως πανάκεια ή άκρως απαραίτητη. Γιατί δεν είναι.

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Η ρύθμιση ειναι ΜΟΝΟ για το buffering !! Οπως έγραψα Εφόσον καποιος είναι εντάξει με την γραμμή του και βλέπει απο καποια αξιόπιστη πηγή (αυτοί που δουλεύουν realdebrid δεν εχουν πρόβλημα ) Δεν χρειάζεται καμια ρύθμιση !!

Η ρύθμιση μπορεί να χρειάζεται μονο εαν κάνετε stream πάρα πολύ μεγάλα αρχεία 10gb+ με dts (δεν αναφέρομαι για τοπικο streaming )

Link to comment
Share on other sites

Η ρύθμιση ειναι ΜΟΝΟ για το buffering !! Οπως έγραψα Εφόσον καποιος είναι εντάξει με την γραμμή του και βλέπει απο καποια αξιόπιστη πηγή (αυτοί που δουλεύουν realdebrid δεν εχουν πρόβλημα ) Δεν χρειάζεται καμια ρύθμιση !!

Η ρύθμιση μπορεί να χρειάζεται μονο εαν κάνετε stream πάρα πολύ μεγάλα αρχεία 10gb+ με dts (δεν αναφέρομαι για τοπικο streaming )

 

Και σε τοπικό βοηθάει αν είναι μέσω wifi η σύνδεση και όχι καλή

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...