Jump to content

XBMC/Kodi/SPMC σετάρισμα Add-ons & Repository


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

wtf !!!!!

Να φταίει το diamond build που έχω (διαφορετικές εκδόσεις) και στα δύο ????

 

Πολύ πιθανόν! είχα και εγώ πρόβλημα και έστισα παράλληλα στο ίδιο μηχάνημα spmc μόνο με exodus και πάει νερό.. όταν ανοίγω το diamond σερνετε! νομίζω ότι τα τελευταία update του diamond είναι χάλια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παιδιά υπάρχει περίπτωση να επηρρεάζεται το Kodi από το αν η γραμμή είναι adsl ή vdsl? Ένας φίλος έχει το Schision V88plus και το MXIII-G II και στη vdsl γραμμή του το kodi σέρνεται. Δηλαδή πχ επιλέγεις ταινία και κάνει 3 λεπτά να φορτώσει τη λίστα με τις πηγές. Και όταν φορτώσει η λίστα και πατήσει σε κάποιο λινκ τότε φορτώνει και φορτώνει χωρίς ποτέ να αρχίζει η ταινία. Όλα αυτά και με specto και με exodus και zen. Ανοίγει το addon kodi popcorntime, πατάει popular movies και κάνει 10 λεπτά να έρθει η λίστα. Δοκίμασε τα 2 box σε γραμμή adsl ενός γείτονα και παίζουν όλα κανονικά. Μου τα έφερε και τα δοκίμασα κι εγώ στη δική μου adsl και παίζουν νερό. Πήρε τηλ στη vodafone και τους ανέφερε το πρόβλημα και του είπαν ότι το πρόβλημα δεν είναι στη γραμμή ή στο ρούτερ αλλά στα box. Ότι μάλλον δεν είναι συμβατά με ταχύτητες vdsl και "μπουκώνουν" και ότι πρέπει να απευθυνθεί στις εταιρείες των box για να δώσουν κάποιο update κλπ. Αυτό που του είπαν μου ακούγεται εντελώς άκυρο αλλά είπα να ρωτήσω κι εδώ. Υπάρχει περίπτωση να ισχύει αυτό που λέει η vodafone? Αν σίγουρα όχι, τότε τι θα μπορούσε να δημιουργεί το πρόβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει περίπτωση να επηρρεάζεται το Kodi από το αν η γραμμή είναι adsl ή vdsl? Ένας φίλος έχει το Schision V88plus και το MXIII-G II και στη vdsl γραμμή του το kodi σέρνεται. Δηλαδή πχ επιλέγεις ταινία και κάνει 3 λεπτά να φορτώσει τη λίστα με τις πηγές. Και όταν φορτώσει η λίστα και πατήσει σε κάποιο λινκ τότε φορτώνει και φορτώνει χωρίς ποτέ να αρχίζει η ταινία. Όλα αυτά και με specto και με exodus και zen. Ανοίγει το addon kodi popcorntime, πατάει popular movies και κάνει 10 λεπτά να έρθει η λίστα. Δοκίμασε τα 2 box σε γραμμή adsl ενός γείτονα και παίζουν όλα κανονικά. Μου τα έφερε και τα δοκίμασα κι εγώ στη δική μου adsl και παίζουν νερό. Πήρε τηλ στη vodafone και τους ανέφερε το πρόβλημα και του είπαν ότι το πρόβλημα δεν είναι στη γραμμή ή στο ρούτερ αλλά στα box. Ότι μάλλον δεν είναι συμβατά με ταχύτητες vdsl και "μπουκώνουν" και ότι πρέπει να απευθυνθεί στις εταιρείες των box για να δώσουν κάποιο update κλπ. Αυτό που του είπαν μου ακούγεται εντελώς άκυρο αλλά είπα να ρωτήσω κι εδώ. Υπάρχει περίπτωση να ισχύει αυτό που λέει η vodafone? Αν σίγουρα όχι, τότε τι θα μπορούσε να δημιουργεί το πρόβλημα?

Ας δοκιμάσει μια να αλλάξει DNS ...Δες αυτό

Link to comment
Share on other sites

Θα του το πω να το δοκιμάσει. Για να αποκλείσουμε άλλες πιθανές αιτίες, πιστεύεις ότι υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να ισχύει αυτό που του ειπαν από τη voda? Κατά τη γνώμη μου ούτε μία στο εκατομμύριο. Συμφωνείς?
Link to comment
Share on other sites

Θα του το πω να το δοκιμάσει. Για να αποκλείσουμε άλλες πιθανές αιτίες, πιστεύεις ότι υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να ισχύει αυτό που του ειπαν από τη voda? Κατά τη γνώμη μου ούτε μία στο εκατομμύριο. Συμφωνείς?

Ακυρη απάντηση ... Δεν ισχύει κάτι τέτοιο !!

Link to comment
Share on other sites

Θα του το πω να το δοκιμάσει. Για να αποκλείσουμε άλλες πιθανές αιτίες, πιστεύεις ότι υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να ισχύει αυτό που του ειπαν από τη voda? Κατά τη γνώμη μου ούτε μία στο εκατομμύριο. Συμφωνείς?

 

Θα το πέταξε κανένας αδαής στο call center.

Πιθανότητες για τον dns δίνω στην περίπτωσή σου όπως έγραψε ήδη ο αλεξ.

Τίποτα δεν είναι σίγουρο βέβαια, αλλά δε χάνεις και τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

wtf !!!!!

Να φταίει το diamond build που έχω (διαφορετικές εκδόσεις) και στα δύο ????

 

Ακολούθησε την εξής διαδρομή-διαδικασία και όλα θα διορθωθούν : GKN WIZARD - MAINTENANCE - BACKUP/RESTORE - RESTORE EXTERNAL BUILD - CONTINUE - DIAMOND BUILDS - BUILDS - Diamond_Rh_Krypton17.1 ή Diamond_Rh_Jarvis16.1 (ανάλογα με το kodi version που έχετε).

 

ΥΓ !! ΠΡΟΣΟΧΗ: Αφού τελειώσει η διαδικασία ''φορτώματος'', σας ''πετάει'' ένα popup παράθυρο, επιλέξτε την δεξιά επιλογή ''FORCE CLOSE''. Έπειτα, ανοίξτε ξανά την εφαρμογή και όλα κομπλέ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πολύ πιθανόν! είχα και εγώ πρόβλημα και έστισα παράλληλα στο ίδιο μηχάνημα spmc μόνο με exodus και πάει νερό.. όταν ανοίγω το diamond σερνετε! νομίζω ότι τα τελευταία update του diamond είναι χάλια

 

Ακολούθησε την εξής διαδρομή-διαδικασία και όλα θα διορθωθούν : GKN WIZARD - MAINTENANCE - BACKUP/RESTORE - RESTORE EXTERNAL BUILD - CONTINUE - DIAMOND BUILDS - BUILDS - Diamond_Rh_Krypton17.1 ή Diamond_Rh_Jarvis16.1 (ανάλογα με το kodi version που έχετε).

 

ΥΓ !! ΠΡΟΣΟΧΗ: Αφού τελειώσει η διαδικασία ''φορτώματος'', σας ''πετάει'' ένα popup παράθυρο, επιλέξτε την δεξιά επιλογή ''FORCE CLOSE''. Έπειτα, ανοίξτε ξανά την εφαρμογή και όλα κομπλέ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εγώ μέσω diamond build τις τελευταίες ημέρες έχω θέμα καθυστέρησης μέσω specto & exodus και εξηγώ.....1o πάτημα από τα favorite για τον κύκλο της σειράς.....περίμενε, δεύτερο πάτημα για το επεισόδιο.......περίμενε ξανά, τρίτο πάτημα πηγή.....ξανά-μανά περίμενε.

Τι μπορεί να συμβαίνει ??? Σίγουρα δεν είναι θέμα ταχύτητας σύνδεσης ή μηχανήματος ( amlogic s905 με 2/16 )

 

Ακολούθησε την εξής διαδρομή-διαδικασία και όλα θα διορθωθούν : GKN WIZARD - MAINTENANCE - BACKUP/RESTORE - RESTORE EXTERNAL BUILD - CONTINUE - DIAMOND BUILDS - BUILDS - Diamond_Rh_Krypton17.1 ή Diamond_Rh_Jarvis16.1 (ανάλογα με το kodi version που έχετε).

 

ΥΓ !! ΠΡΟΣΟΧΗ: Αφού τελειώσει η διαδικασία ''φορτώματος'', σας ''πετάει'' ένα popup παράθυρο, επιλέξτε την δεξιά επιλογή ''FORCE CLOSE''. Έπειτα, ανοίξτε ξανά την εφαρμογή και όλα κομπλέ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 43 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

λοιπόν.......κάποιοι που προτείνουν το spmc αντί του kodi έχουν δίκιο !!! Και εξηγώ..... σε μηχάνημα 2/16 με amlogic και ethernet σύνδεση 100/100 και με το ίδιο setup ( greek diamond build ) για να ξεκινήσει ένα επεισόδιο από το 1ο κλίκ μέχρι να ανοίξει ο player περνάνε γύρω στα 4-5 λεπτά χαλαρά από οποιαδήποτε πηγή ( specto-exodus-zem ) , μέσω spmc είμαι κάτω από το μισό χρόνο.

 

Ακολούθησε την εξής διαδρομή-διαδικασία και όλα θα διορθωθούν : GKN WIZARD - MAINTENANCE - BACKUP/RESTORE - RESTORE EXTERNAL BUILD - CONTINUE - DIAMOND BUILDS - BUILDS - Diamond_Rh_Krypton17.1 ή Diamond_Rh_Jarvis16.1 (ανάλογα με το kodi version που έχετε).

 

ΥΓ !! ΠΡΟΣΟΧΗ: Αφού τελειώσει η διαδικασία ''φορτώματος'', σας ''πετάει'' ένα popup παράθυρο, επιλέξτε την δεξιά επιλογή ''FORCE CLOSE''. Έπειτα, ανοίξτε ξανά την εφαρμογή και όλα κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

@Panagiwths8

Ευχαριστώ !!! Θα επανέλθω με εντυπώσεις :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Θα του το πω να το δοκιμάσει. Για να αποκλείσουμε άλλες πιθανές αιτίες, πιστεύεις ότι υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να ισχύει αυτό που του ειπαν από τη voda? Κατά τη γνώμη μου ούτε μία στο εκατομμύριο. Συμφωνείς?

 

Σίγουρα θεμα dns. Το ίδιο έπαθε μία φίλη μου και μόλις της έβαλα τα dns της google όλα έτρεχαν σφαίρα μετά.

Link to comment
Share on other sites

στο ultimate iptv καποια καναλια πουδεν ανοιγουν πχ sky italia, taguilla κλπ

να υποθεσω οτι ειναι συνδομητικα οποτε το ξεχναμε;

επισης εχει διαφορα αν το tv box το εχω με wifi απ οτι αν το ειχα συνδεσει με καλωδιο στο ρουτερ;

οσο αναφορα το dns της google ειναι ακριβως το ιδιο που διχνει το βιντεο; π.χ 8.4.4 η καθε φορα αλλαζει;

 

Το καλύτερο ειναι να συνδέεις το tv box με καλώδιο. Αν όμως το έχεις κοντά στο ρούτερ και τρέχει καλά δε θα εχεις προβλημα. Το dns είναι αυτό που δείχνει το βίντεο. Δεν αλλάζει. Βάλε αυτό που δειχνει στο βιντεο.

Link to comment
Share on other sites

@Panagiwths8

όντως τα πάντα δουλεύουν μία χαρά, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !

Δύο παρατηρήσεις....ουσιαστικά μιλάμε για άλλο build,σωστά ? Aπλά βασίζεται σε αυτό του diamond.

Στους υπότιτλους δεν έχει το subz tv, πως το προσθέτω ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι το ίδιο build. Subz, δεν υπάρχουν πια, ούτως ή άλλως από subtitles και opensubtitles "τραβούσε" το subz

Μάλιστα, οπότε πέρνει αναβαθμίσεις κανονικά?

Προχωράμε λοιπό, thanks again !

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Στο πληκτρολογιο του kodi σε λειτουργικο android πως κανουμε καποιο λινκ

Επικολληση;η πρεπει αναγκαστικα με το χερι πρεπει να το γραψουμε;

 

Ω ναι δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καμιά βδομάδα δεν δούλευε κανένα add on στο tv box (διετίας μεν αλλά με 2/16GB και android 4.4). Στο pc, στο laptop και στο tablet δούλευαν όλα μια χαρά.

Πήγαινα να μπω...γύριζε το κυκλάκι κάποια δευτερόλεπτα και μετά σταμάταγε.

Χθες που είχα λίγο χρόνο έκανα επαναφορά στις εργοστασιακές μπας και στρώσει.

Οι υπότιτλοι περάστηκαν μια χαρά από το fusion αλλά στα exodus+zen μου γράφει ότι είναι incompatible και αρνείται να τα περάσει.

Το specto μπήκε μια χαρά.

 

Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει.

Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καμιά βδομάδα δεν δούλευε κανένα add on στο tv box (διετίας μεν αλλά με 2/16GB και android 4.4). Στο pc, στο laptop και στο tablet δούλευαν όλα μια χαρά.

Πήγαινα να μπω...γύριζε το κυκλάκι κάποια δευτερόλεπτα και μετά σταμάταγε.

Χθες που είχα λίγο χρόνο έκανα επαναφορά στις εργοστασιακές μπας και στρώσει.

Οι υπότιτλοι περάστηκαν μια χαρά από το fusion αλλά στα exodus+zen μου γράφει ότι είναι incompatible και αρνείται να τα περάσει.

Το specto μπήκε μια χαρά.

 

Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει.

Καμιά ιδέα?

Κάνε εγκατάσταση kodi 16.1 (δεν μπορείς να κάνεις εγκατάσταση την έκδοση 17.1) και πέρασε όλα τα addon από την αρχή

Link to comment
Share on other sites

Δική μου παράλειψη.

Δεν ανέφερα ότι έχω κάνει εγκατάσταση την 16.1

Έχεις κάνει καθαρή εγκατάσταση; Για δοκίμασε και το spmc (μπορείς να το έχεις παράλληλα με kodi )

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.semperpax.spmc16

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, οπότε πέρνει αναβαθμίσεις κανονικά?

Προχωράμε λοιπό, thanks again !

Για ποιο build μιλατε?

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δική μου παράλειψη.

Δεν ανέφερα ότι έχω κάνει εγκατάσταση την 16.1

θα σου πρότεινα να σβήσεις τα πάντα μετά να περάσεις το diamond build και μετά ακολουθώντας τις οδηγίες του ποστ #3251 να επιλέξεις το Diamond_Rh_Jarvis16.1, σε 15' θα έχεις στημένο ένα build σωστά δομημένο, πλήρες χωρίς περιττά πράγματα μέσα.

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Diamond του Παναγιώτη

 

Α, μαλιστα. Πολυ καλο. Αν δεν κανω λαθος ο wizard εχει μεσα τρια διαφορετικα build. Εχει και το simplicity νομιζω. Το εχω δοκιμασει και αυτο και ειναι καλο

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησουλα, υπαρχει καποιος που να εχει καταφερει να εγκαταστησει kodi σε τηλεοραση με Tizen λειτουργικο ?

ΔΕΝ ΓΊΝΕΤΑΙ!!!!! (kodi μόνο σε tv με λειτουργικό Google tv os...android)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...