Jump to content

XBMC/Kodi/SPMC σετάρισμα Add-ons & Repository


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επανέρχομαι στο θέμα, φεύγει το Genesis και τώρα τι.

Λοιπόν δοκίμασα ότι έχει προταθεί στις τελευταία σελίδες.

  • Pulsar
  • Phoenix
  • 123Movies
  • 9Movies
  • SALT

 

Το Pulsar αν το ψάξεις είναι καλή φάση αλλά εγώ δεν θα το χρησιμοποιούσα γιατί απλά υπάρχει καλύτερος τρόπος από τον υπολογιστή. Με RSS subscriptions και πιο έμπιστες πηγές. Και γενικά οι providers θέλουν πολύ ψάξιμο.

Phoenix, 123Moves και 9Movies δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα αναφέρετε καν.

 

SALT, άξιος αντικαταστάτης του Genesis σε όλα τα features. Προσωπικά βρίσκω το trackt.tv overkill και πολύ θόρυβο στην λειτουργικότητα. ΕΠίσης θεωρώ το trackt.tv too much και δεν θα κάτσω να μεταφέρω την βάση από το myepisodes.com το οποίο είναι εξαιρετικά σβέλτο στην διαχείριση του acquire/watch.

Εγώ θέλω να χρησιμοποιώ το SALT μέσα από το library όπως και το Genesis και εκεί δεν έχει σημασία το Tracktv integration. Όταν δεις κάτι, μόνο στο library μαρκάρετε ως Watched με αποκλειστική διαχείριση του Kodi. Για όσους δεν ξέρουν, κάτι αρχεία σώνουν τα Genesis και SALT, που όταν τα πατάς ενεργοποιούν τα Genesis και Salt αντίστοιχα.

 

Ένα πράγμα μόνο θέλει προσοχή, υπάρχει μια επιλογή κάπου για το custom ui όταν παίζεις ένα αρχείο από το Library η οποία κρεμάει όλο το Kodi όταν πατήσεις σε μια πηγή για να παίξει.

Δεν έχω δοκιμάσει αν ανανεώνει αυτόματα τα επεισόδια στο library καθώς η περίοδος δεν βοηθά.

 

Επίσης πρέπει να ασχοληθώ λίγο με τους scrappers αλλά λέω να περιμένω λίγο καιρό και να φιλτραριστούν μόνοι τους.

πρέπει να χρησιμοποιήσεις το my subscriptions

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τι εννοείς;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χθες το δοκίμασα.

 

Όπως και να έχει, παιδιά ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Ο καθένας βολεύεται με βάση αυτό που ψάχνει. Θέλω να ευχαριστήσω τις προτάσεις και εγώ από την μεριά μου ήθελα να παρέχω την εμπειρία μου με αυτά που προτείνατε για όσους έχουν τις ίδιες βλέψεις με μένα. Το xmovies8 δεν το ξέρω αλλά δεν ξέρω αν θα το δοκιμάσω. Δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα του κόσμου χωρίς πληκτρολόγιο και mouse.

 

θα φτιάξεις μια λίστα στο trakt με τις σειρές που θέλεις και μετά από το μενού του salts πας στο my subscriptions επιλέγεις την λίστα που έφτιαξες και όσες σειρές έχεις εκεί προστίθενται στην βιβλιοθήκη, μπορεις να επιλέξεις κάθε πόση ωρα θα γίνονται updates, επίσης όταν προσθέτεις σειρά στην λίστα αυτόματα θα προστεθεί και στην βιβλιοθήκη την επομενη φορά που θα γίνει update

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έκανα απεγκατάσταση το kodi, δούλευε κομπλέ αλλά ήθελα να το βάλω απο την αρχή γτ είχα πολλά άχρηστα addons κτλ.

 

Με το καινούργιο που έκανα εγκατάσταση πάλι αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα, έχω την μαύρη γραμμή δεξιά. Η ανάλυση του υπολογιστή μου είναι 1366χ768, την έχω ρυθμισμένη σωστά στο kodi, αλλά νομίζω οτι δουλεύει σε 1360χ768. Όταν δοκίμασα να την αλλάξω σε τόσο δεν έκανε κάποια αλλαγή η γραμμή. Έχω αγανακτήσει, έχω δοκιμάσει παλαιότερες εκδόσεις, έβαλα το τελευταίο .net framework. Τι αλλο να κάααααααααααααααααααανω?

 

http://oi68.tinypic.com/esjouf.jpg

 

Έβαλα το pc στην τηλεόραση για λίγο και είχα το kodi ανοιχτο. Όλα κομπλέ εκεί, με το που έβγαλα το καλώδιο έφτιαξε και στο υπολογιστή η μαύρη γραμμή. Όταν το έκανα επανεκκίνηση όμως πάλι εμφανίστηκε.....

Link to comment
Share on other sites

To Xmovies δεν το βρισκω

Για εγκατάσταση του addon XMovies8 δες εδώ: https://seo-michael.co.uk/how-to-install-xmovies8-for-xbmc-kodi/

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς γενικά να βάζεις να κατεβαίνουν αυτόματα ελληνικοί υπότιτλοι? Μέσα από ποια ρύθμιση γίνεται αυτό? Και ποιόν κατεβάζει? Γιατί πχ εγώ που τους βρίσκω manually από το kodi, για μια ταινία μπορεί να βγάλει και 10 files με υπότιτλους.
Στις γενικές ρυθμίσεις του Kodi (system->video->subtitles) έχει και επιλογή auto download first subtitle με την οποία σου κατεβάζει αυτόματα τον πρώτο διαθέσιμο υπότιτλο, σύμφωνα με τη γλώσσα που έχεις επιλέξει. Αν πχ βρίσκεις 10 files, παίρνει το πρώτο στη λίστα. Εγώ έτσι το έχω κάνει και 9 στις 10 φορές ο πρώτος που κατεβάζει ταιριάζει κιόλας και έτσι σπάνια χρειάζεται να ψάξω manualy για υποτιτλους. Αν δεν βρίσκεις αυτό το setting στις ρυθμίσεις κοίτα κάτω αριστερά τι mode λέει. Νομίζω ότι για να εμφανιστεί πρέπει να επιλέξεις expert mode στα settings για να σου τα εμφανίσει όλα.

Πολλοί ίσως να μην το έχουν προσέξει αλλά το Kodi έχει τρία settingls levels: Standard, Advanced και Expert.

Το Standard είναι το προεπιλεγμένο και έχει μόνο τις βασικές ρυθμίσεις. Στο advanced φανερώνονται μερικές ακόμα και στο expert είναι διαθέσιμες όλες.

http://kodi.wiki/images/d/d9/Confluence_-_settings_level.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να κάνεις σε κάθε σειρά Add to Library;

Μόνο τα subscriptions κάνει update στο library; Γνωρίζεις;

 

όχι......

ναι

Link to comment
Share on other sites

Στις γενικές ρυθμίσεις του Kodi (system->video->subtitles) έχει και επιλογή auto download first subtitle με την οποία σου κατεβάζει αυτόματα τον πρώτο διαθέσιμο υπότιτλο, σύμφωνα με τη γλώσσα που έχεις επιλέξει. Αν πχ βρίσκεις 10 files, παίρνει το πρώτο στη λίστα. Εγώ έτσι το έχω κάνει και 9 στις 10 φορές ο πρώτος που κατεβάζει ταιριάζει κιόλας και έτσι σπάνια χρειάζεται να ψάξω manualy για υποτιτλους. Αν δεν βρίσκεις αυτό το setting στις ρυθμίσεις κοίτα κάτω αριστερά τι mode λέει. Νομίζω ότι για να εμφανιστεί πρέπει να επιλέξεις expert mode στα settings για να σου τα εμφανίσει όλα.

Πολλοί ίσως να μην το έχουν προσέξει αλλά το Kodi έχει τρία settingls levels: Standard, Advanced και Expert.

Το Standard είναι το προεπιλεγμένο και έχει μόνο τις βασικές ρυθμίσεις. Στο advanced φανερώνονται μερικές ακόμα και στο expert είναι διαθέσιμες όλες.

Σε Kodi 15.2 με Επίπεδο ρυθμίσεων "Για Ειδικούς" δεν υπάρχει η ρύθμιση system->video->subtitles->auto download first subtitle.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Υπαρχει περιπτωση το pulsar στον υπολογιστη μου να κατεβαζει πιο γρηγορα απ' οτι στο tv box? Ενω καποια ταινια στο pc μου την ξεκινησε κανονικα να την κατεβαζει μετα απο λιγο που προσπαθησα το ιδιο ακριβως αρχειο να το κατεβασω στο tv box δεν ελεγε να ξεκινησει! Μηπως πρεπει να κανω καποιες extra ρυθμισεις;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη χρονια.

Ειμαι σχετικα νεος χρηστης του kodi, το οποιο το εχω σε ενα android tv box.

Δεν το εχω σετταρει manually αλλα κατεβαζοντας καποιες εφαρμογες / add ons απο το playstore.

Eνω εχω δει 2-3 ταινιες, χθες προσπαθησα αλλα χωρις επιτυχια.

Δοκιμασα διαφορα add ons οπως genesis, 1channel . Η ταινια ξεκινουσε αλλα μετα απο 3-5 δευτερολεπτα κολλαγε και εγραφε στο πανω μερος της οθονης buffering 0% ή σε καποιες περιπτωσεις ετρεχε σπαστα.

Παιζει ρολο η ταχυτητα του ιντερνετ (πιανω γυρω στα 6 Mbps)? Ηταν η ωρα που κατεβαζαν ολοι?

Μηπως εχω κανει κατι λαθος?

Καμια βοηθεια οι εμπειροτεροι?

Jiayu G3 (a lot of time ago)...

Jiayu S3 (for spare)

Ulefone T1

Elephone S8

Xiaomi Redmi Note 8!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη χρονια.

Ειμαι σχετικα νεος χρηστης του kodi, το οποιο το εχω σε ενα android tv box.

Δεν το εχω σετταρει manually αλλα κατεβαζοντας καποιες εφαρμογες / add ons απο το playstore.

Eνω εχω δει 2-3 ταινιες, χθες προσπαθησα αλλα χωρις επιτυχια.

Δοκιμασα διαφορα add ons οπως genesis, 1channel . Η ταινια ξεκινουσε αλλα μετα απο 3-5 δευτερολεπτα κολλαγε και εγραφε στο πανω μερος της οθονης buffering 0% ή σε καποιες περιπτωσεις ετρεχε σπαστα.

Παιζει ρολο η ταχυτητα του ιντερνετ (πιανω γυρω στα 6 Mbps)? Ηταν η ωρα που κατεβαζαν ολοι?

Μηπως εχω κανει κατι λαθος?

Καμια βοηθεια οι εμπειροτεροι?

Γεια χαρα φιλε μου,οκ δεν εχεις και την ποιο γρηγορη συνδεση,αυτο ειναι γεγονος.Δοκιμασε και το Phoenix στο kodi και πες μου εντυπωσεις.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.

Θα δοκιμασω και θα ενημερωσω....

Jiayu G3 (a lot of time ago)...

Jiayu S3 (for spare)

Ulefone T1

Elephone S8

Xiaomi Redmi Note 8!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια σε ολους.

 

Νουμπας στο Kodi χρειαζομαι τη βοηθεια σας με κατι που θελω να κανω αν γινεται.

 

Εχω 4 εξωτερικους δισκους και ο καθενας εχει διαφορετκα ειδη ταινιων π.χ. ο ενας εχει παιδικα ο αλλος ντοκυμαντερ ο αλλος ταινιες και ο αλλος 3d ταινιες.

 

Αυτο που θα θελα ειναι να μπορω να επιλεγω π.χ. παιδικα και να μου δειχνει μονο τα παιδικα που εχω. Η να επιλεγω 3d και να μου δειχνει τις 3d tainies που εχω. Γινεται αυτο?

 

Προσπαθησα με smart playlist ,εφτιαξα μια για τα παιδικα αλλα μετα δεν υπαρχει καποια επιλογη για να την πατησω και να μου τα εμφανισει. Ξερει κανεις τι θα πρεπει να κανω?

 

Ευχαριστω για το χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την εποχή genesis σε εμένα είναι σχεδόν νεκρό κολλάνε τα πάντα.

Αντίθετα στο Phoenix όλα δουλεύουν άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Phoenix και xmovies8 δουλεύουν άψογα 1080p εικόνα γρήγορα streaming μεγάλη ποικιλία μακάρι να κρατήσουν καιρό.

 

Το 1 channel icefilms Genesis go movies ειναι για πέταμα τελείως. Κάποτε ήταν καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά με υγεία σε όλους. Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος, σε minix tv box με Windows μπορεί να εγκατασταθεί το football manager για pc;
Link to comment
Share on other sites

Phoenix και xmovies8 δουλεύουν άψογα 1080p εικόνα γρήγορα streaming μεγάλη ποικιλία μακάρι να κρατήσουν καιρό.

 

Το 1 channel icefilms Genesis go movies ειναι για πέταμα τελείως. Κάποτε ήταν καλά.

Phoenix δουλεύει άψογα 1080p εικόνα γρήγορα streaming μεγάλη ποικιλία

xmovies8 δεν δουλευει σε μενα λεει το εξης :

έλεγξε το αρχειο καταγραφης για περισσοτερες πληροφοριες

Υπαρχει λυση ?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και καλη χρονια.

μολις εκανα εγκατασταση στο πισι το xbmc και οπως καταλαβαινετε ειμαι πληρως ασχετος. αν ειναι δυνατον μερικες απαντησεις

1. οι οδηγιες που υπαρχουν στη πρωτη σελιδα ειναι ακομη επικερες η υπαρχουν μεσα στο χρονο που περασε αλλαγες που πρεπει να προσθεσω;

2. πως διαβαζει αρχειο με υποτιτλους ταινιας που υπαρχει ηδη στο πισι;

3. μπορουμε να κανουμε προβολη μεσω wifi (screen mirroring) sth tv?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Phoenix δουλεύει άψογα 1080p εικόνα γρήγορα streaming μεγάλη ποικιλία

xmovies8 δεν δουλευει σε μενα λεει το εξης :

έλεγξε το αρχειο καταγραφης για περισσοτερες πληροφοριες

Υπαρχει λυση ?

Από που το έβαλες? Έβαλες σωστά την πηγή? Στις ρυθμίσεις του xmovies8 βάλε τικ στο Metadata και στο autoplay. Μόλις τώρα το τσέκαρα παίζουν άψογα οι ταινίες και οι 1080p χωρίς θέμα. Απλά και το Phoenix και το xmovies8 θέλει να βαλεις εσύ τους υπότιτλους δεν μπαίνουν αυτόματα και ας έβαλα στις ρυθμίσεις να διαλέγει μόνο του τον πρώτο υπότιτλο.

Link to comment
Share on other sites

Phoenix και xmovies8 δουλεύουν άψογα 1080p εικόνα γρήγορα streaming μεγάλη ποικιλία μακάρι να κρατήσουν καιρό.

 

Το 1 channel icefilms Genesis go movies ειναι για πέταμα τελείως. Κάποτε ήταν καλά.

Το Xmovies8 οι περισσοτερες ταινιες ειναι με 720p ή SD. Με το Phoenix καπως καλυτερα τα πράγματα. Πιστευω ομως πως το καλυτερο αυτη την στιγμη φαινεται το Pulsar. Μπορει να θελει λιγο περισσοτερο ψαξιμο και υπομονή αλλα βρισκεις σχεδον τα παντα σε φουλ αναλυση και πολυκαναλο ηχο.

Link to comment
Share on other sites

Σε Kodi 15.2 με Επίπεδο ρυθμίσεων "Για Ειδικούς" δεν υπάρχει η ρύθμιση system->video->subtitles->auto download first subtitle.

 

καλησπερα.

Υπαρχει, αν πας πιο κατω στο μενου θα το δεις.... πριν απο λιγο το εκανα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεια χαρα φιλε μου,οκ δεν εχεις και την ποιο γρηγορη συνδεση,αυτο ειναι γεγονος.Δοκιμασε και το Phoenix στο kodi και πες μου εντυπωσεις.

 

Αφου εβαλα το phoenix και το xmovies8 τα πραγματα βελτιωθηκαν κατα πολυ !!!

Βεβεαι εβαλα να δω μια ταινια και κολλησε 15 λεπτα πριν τελειωσει γμτ.... Και δε μπορεσα να το στρωσω με τιποτα.....

Jiayu G3 (a lot of time ago)...

Jiayu S3 (for spare)

Ulefone T1

Elephone S8

Xiaomi Redmi Note 8!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους.Πηρα κι εγω ενα andoid tv box για να δοκιμασω κατι διαφορετικο απο την καναλια της τηλεορασης.Ειχε προεκγατεστημενο μεσα το kodi με κατι κινεζικα ινδικα και διαφορες εξοτικες σαβουρες.Παραλληλα το εχω και στο ταβλετ και στο λαπτοπ για να συγκρινω και ενω στο λαπτοπ (με το τον οδηγο σας παντα) παιζει πολλες ταινιες σε 1080, στο ταβλετ 720 ενω στο box γραφει ποιοτητα sd!!(στο genesis)

1.οταν το ειχα παρει απο μονο του οταν μου εβγαζε τις διαθεσημες πηγες για να δω μια ταινια πανω-πανω εβγαζε ενα "auto play".Μετα που το εκανα unistall-install μηπως και διορθωθει η ποιοτητα και η καθυστερηση στην "φορτωση" των πηγων ΔΕΝ την εβγαζε αυτη την επιλογη

2.υπαρχει δυνατοτητα μηπως για να μην καθομαι να δοκιμαζω 25 π.χ πηγες για να δω μια ταινια να μας βγαζει ποιες ταινιες ειναι διαθεσιμες?

γιατι ειναι πολυ ομορφο να σου βγαζει οτι εχει χιλλιαδες ταινιες για να διασκεδασεις αλλα και κριμα να μπορεις να δεις μονο 5-10

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να καταβασω υπότιτλους απο το subtititles.gr και μου βγάζει συνέχεια ,οποιον και αν επιλεξω αποτυχια λήψης υποτίτλων.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ορίσει στις ρυθμίσεις μήπως να αποθηκευονται σε κάποιο φάκελο; σε στικακι; εξωτερικό δισκο;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους.Πηρα κι εγω ενα andoid tv box για να δοκιμασω κατι διαφορετικο απο την καναλια της τηλεορασης.Ειχε προεκγατεστημενο μεσα το kodi με κατι κινεζικα ινδικα και διαφορες εξοτικες σαβουρες.Παραλληλα το εχω και στο ταβλετ και στο λαπτοπ για να συγκρινω και ενω στο λαπτοπ (με το τον οδηγο σας παντα) παιζει πολλες ταινιες σε 1080, στο ταβλετ 720 ενω στο box γραφει ποιοτητα sd!!(στο genesis)

1.οταν το ειχα παρει απο μονο του οταν μου εβγαζε τις διαθεσημες πηγες για να δω μια ταινια πανω-πανω εβγαζε ενα "auto play".Μετα που το εκανα unistall-install μηπως και διορθωθει η ποιοτητα και η καθυστερηση στην "φορτωση" των πηγων ΔΕΝ την εβγαζε αυτη την επιλογη

2.υπαρχει δυνατοτητα μηπως για να μην καθομαι να δοκιμαζω 25 π.χ πηγες για να δω μια ταινια να μας βγαζει ποιες ταινιες ειναι διαθεσιμες?

γιατι ειναι πολυ ομορφο να σου βγαζει οτι εχει χιλλιαδες ταινιες για να διασκεδασεις αλλα και κριμα να μπορεις να δεις μονο 5-10

Καλοριζικο το μηχάνημα. Αν δεις μερικά ποστ πιο πάνω, θα καταλάβεις ότι το genesis δυστυχως αργοπεθαίνει. Ο καλύτερος τρόπος νομίζω να τεσταρεις ότι όλα είναι οκ με το tv box και παίζει 1080p, είναι να βάλεις το phoenix, είναι εγγύηση.

Προσπαθω να καταβασω υπότιτλους απο το subtititles.gr και μου βγάζει συνέχεια ,οποιον και αν επιλεξω αποτυχια λήψης υποτίτλων.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Μόνο από το subtitles.gr συμβαίνει αυτό? Από άλλη πηγή έχεις θέμα?

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...