Jump to content

Απώλεια / Εύρεση iPhone. Τι κάνω;


narf
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα, σημερα το πρωι πηγα για τρεξιμο και βρηκα ενα iphone 6, μαλλον απο καποιον επεσε μιας και εχει ενα χτυπημα στην μια γωνια και παροτι ειχε θηκη του χτυπημα αφησε σημαδι στο πλαισιο και η θηκη ειχε σπασει. υπαρχει τροπος να βρω τον ιδιοκτητη του?

 

καλησπέρα φίλε μου και μπράβο για την ενέργειά σου. Σύνδεσε τη συσκευή με ένα υπολογιστή ο οποίος διαθέτει την εφαρμογή iTunes και δες εάν θα σου εμφανίσει το mail του κατόχου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το συνδεσα με itunes και σε καποια φαση μου ζητησε κωδικο icloud και εκει κολλησα, το αφησα συνδεδεμενο και πηγα να φαω, μολις γυρισα εμφανιστηκε ενα μηνυμα προφανως απο τον ιδιοκτητη που ελεγε οτι το κινητο ειναι δικο του και ενα email επικοινωνιας και του εστειλα
Link to comment
Share on other sites

το συνδεσα με itunes και σε καποια φαση μου ζητησε κωδικο icloud και εκει κολλησα, το αφησα συνδεδεμενο και πηγα να φαω, μολις γυρισα εμφανιστηκε ενα μηνυμα προφανως απο τον ιδιοκτητη που ελεγε οτι το κινητο ειναι δικο του και ενα email επικοινωνιας και του εστειλα

 

Αν πάρεις απάντηση ζήτησε πληροφορίες ακόμα και χρώματα ήταν η θήκη ...

Edited by manolis
Link to comment
Share on other sites

ναι στειλαμε 5-6 email. και του εξεφρασα την περιεργια μου και μου ειπε οτι ειχε ερθει διακοπες εδω και εχασε το κινητο και τωρα εχει φυγει και ειναι στη νιγηρια. και μου εδωσε και διευθυνση μαλιστα να του το στειλω, αλλα και μενα μου ακουγεται πολυ περιεργο ολο αυτο. πανω που χαρηκα οτι βρηκα τον κατοχο τωρα δεν ξερω τι να κανω

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

του εστειλα μολις και του ζηταω να μου επαληθευση καπως οτι το κινητο ειναι οντως δικο του. σκεφτηκα να του ζητησω τον κωδικο αλλα αποκλειεται να δεχτει να μου τον δωσει, οποτε τον ρωτησα για την θηκη, και περιμενω απαντηση

Link to comment
Share on other sites

το Mail του; στα ελληνικα μιλατε; τα κατεχει ή να ναι καλα το google translate;

 

καλα το οτι σε ειπε οτι ειναι μαυρη η θηκη και ειναι, μη το δενεις κομπο! ;)

 

πες τον να σε στειλει φωτο το κουτι ή αποδειξη που αναγραφει το ιμει

Link to comment
Share on other sites

στα αγγλικα μιλαμε . τα βασικα ξερει ισα ισα που συνεννοουμαστε. τον ρωτησα ηδη για αποδειξη και μου ειπε οτι δεν εχει. συνεχως μου λεει οτι για να μου στειλει μηνυμα στο κινητο σημαινει οτι εχει τον κωδικο icloud αρα αυτος ειναι ο νομιμος κατοχος του κινητου, οτι και να του λεω αυτο μου απανταει συνεχεια.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
στα αγγλικα μιλαμε . τα βασικα ξερει ισα ισα που συνεννοουμαστε. τον ρωτησα ηδη για αποδειξη και μου ειπε οτι δεν εχει. συνεχως μου λεει οτι για να μου στειλει μηνυμα στο κινητο σημαινει οτι εχει τον κωδικο icloud αρα αυτος ειναι ο νομιμος κατοχος του κινητου, οτι και να του λεω αυτο μου απανταει συνεχεια.

 

Έχει δίκιο σε αυτό... αυτός έχει τον κωδικό από τη στιγμή που επικοινώνησε με αυτό τον τρόπο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ρώτα τον για τα βασικά χακρτηριστικά της συσκευής. Χρώμα, χωρητικότητα, σημάδια από πεσίματα, ακριβώς ποια θήκη φορούσε (όχι μόνο το χρώμα) κτλ.
Link to comment
Share on other sites

Και πως θα τη δει την playlist;

Στο αρχικο ποστ λεει οτι μπορεσε να μπει στην play list.

Link to comment
Share on other sites

Τη συσκευή την είχε θέσει σε λειτουργία απώλειας και για αυτό εμφανίστηκε το μήνυμα. Δική του είναι η συσκευή. Το αν θα την στείλεις ή όχι είναι δικό σου θέμα, αλλά ο κάτοχος, δεν αμφισβητείται :)
Link to comment
Share on other sites

Τι να ρωτήσει βρε παιδια; Πως γίνεται το email και ο κωδικός να ειναι γνωστά σε αυτον και η συσκευή να μην ειναι δίκη του;

Δίκη του ειναι η συσκευή τι θήκες και τέτοια;

Το iCloud το έχει ανοιχτό ο άνθρωπος από το σπιτι και έστειλε μήνυμα στην συσκευή του. Πως γίνεται άλλος να μπει και να το κάνει αυτό;

Ας σου κάνει μια κατάθεση τα μεταφορικά και στειλτου την συσκευή του ανθρώπου όπου θέλει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω ρε παιδια... Τόσες απάτες έχουν γίνει και γίνονται με Νιγηρία...

Ας του κάνει κατάθεση, να τα πάρει ΣΤΟ ΧΕΡΙ ο συμφορουμιτης και τότε ας το στείλει. Εγώ έτσι θα έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω ρε παιδια... Τόσες απάτες έχουν γίνει και γίνονται με Νιγηρία...

Ας του κάνει κατάθεση, να τα πάρει ΣΤΟ ΧΕΡΙ ο συμφορουμιτης και τότε ας το στείλει. Εγώ έτσι θα έκανα.

 

Εδώ βέβαια τίθεται το δίλλημα... Θα κατέθετα σε κάποιον που δεν ξερω λεφτά, με μόνο μια υπόσχεση από αυτόν ότι όταν τα παραλάβει, θα μου στείλει το τηλέφωνο;

 

Μπράβο και χαρά στο κουράγιο του παιδιού που μπήκε σε αυτήν τη διαδικασία να εντοπίσει τον κάτοχο και να του επιστρέψει το τηλέφωνο...

Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω ρε παιδια... Τόσες απάτες έχουν γίνει και γίνονται με Νιγηρία...

Ας του κάνει κατάθεση, να τα πάρει ΣΤΟ ΧΕΡΙ ο συμφορουμιτης και τότε ας το στείλει. Εγώ έτσι θα έκανα.

 

Σαν τι άπατες να γίνουν ρε παιδιά;

Δεν μπορεί κάποιος άλλος να μπει και να στειλει μήνυμα στην συσκευή χωρις να γνωρίζει τον κωδικό.

Εδώ καθε μερα κλειδωνονται τηλέφωνα από πραγματικούς κατόχους που ξεχνάνε τον κωδικό.

Εδώ ο άνθρωπος έχασε το κινητό του. Στειλτο πίσω στον άνθρωπο αν θέλεις να κανεις το καλό. Κι αν δεν ειναι δικό του δεν θα γίνει και κάτι. Ετσι κι αλλιώς το καλό εσύ θα το έχεις κανει.

Εκτός και αν θέλεις να το κρατήσεις. Δεν υπάρχει κάτι άλλο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

αν ηθελα να το κρατησω το κινητο παιδια θα το ειχα κανει εξαρχης και δεν θα εμπαινα σε αυτη την διαδικασια. το θεμα ειναι οτι θελω να επιστραφη σε αυτον που το εχασε. η ολη ιστορια η αληθεια ειναι οτι μου βρωμαγε απο την αρχη. αλλα εφοσον εχει τον κωδικο του icloud και εχει θεσει την συσκευη σε κατασταση απωλειας παει να πει οτι αυτος ειναι ο κατοχος. δεν μπορω να διανοηθω ουτε βεβαια να αποδειξω οτι ενω εχει τους κωδικους δεν ειναι ο νομιμος κατοχος. οποτε αν μου καταθεσει τα χρηματα των μεταφορικων θα του το στειλω
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Χωρίς εννοείται να θέλω να μιλήσω για σένα προσωπικά, όλα αυτά γίνονται επειδή η Apple έβαλε το iCloud lock και πλέον όλο και περισσότεροι έχουν πιθανότητα να πάρουν τη συσκευή τους πίσω.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

το εχω ξαναγραψει και αλλου, μεγαλη μαγκια αυτη της apple , εχουν μειωθει παρα πολυ οι κλοπες iphone

 

προς ενημερωση, ο κινητο εσταλει τελικα στην νιγηρια μετα απο προκαταβολη των μεταφορικων εξοδων..

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
πάει το κινητάκι μου το ξέχασα πάνω στον πάγκο ενός πρακτορείο οπαπ κι έκανε φτερά μέσα σε λίγα λεπτά:(, τέσπα αυτά συμβαίνουν, θέλω απλά να ρωτήσω σε αυτήν την περίπτωση είναι αλήθεια ότι είναι αρκετή η φραγή που θα κάνει ο πάροχός μου ( με το ΙΜΕΙ κι όλα αυτά) ή είναι απαραίτητη και η παρέμβαση της apple, γιατί με την εταιρία αυτή δεν ήταν δυνατόν να επικοινωνήσω, σε παραπέμπει στον πάροχο
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

πάει το κινητάκι μου το ξέχασα πάνω στον πάγκο ενός πρακτορείο οπαπ κι έκανε φτερά μέσα σε λίγα λεπτά:(, τέσπα αυτά συμβαίνουν, θέλω απλά να ρωτήσω σε αυτήν την περίπτωση είναι αλήθεια ότι είναι αρκετή η φραγή που θα κάνει ο πάροχός μου ( με το ΙΜΕΙ κι όλα αυτά) ή είναι απαραίτητη και η παρέμβαση της apple, γιατί με την εταιρία αυτή δεν ήταν δυνατόν να επικοινωνήσω, σε παραπέμπει στον πάροχο

 

Δεν είχες ανοιχτή την εύρεση iPhone?

Είχες περασμένο iCloud μέσα;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...